Cjrocn c2wartrJ~exels in het harL, OSG'ers naar Senegal voor cultuur en vogels Klus ging naar overkanter' Texels bedrijf dupe aanbestedingsbeleid Minder ruimte OSG in aangepast ontwerp ONTWERP TEXELSE VUILCONTAINERS Jongens gewond bij brommerongeluk Gratis* ruit repareren? Texel langzaam met opsturen energiebon OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12130 DINSDAG 28 NOVEMBER 2006 m Stinkebonken 'Een interesse hobby die uit de klau wen is gelopen.' Dat zeggen Ineke en Adrie Vonk over een van de grootste particuliere verzamelingen in Europa op het gebied van walvis sen en walvisvaart! Voor traan, vet en stinkebonken, is de naam van de expositie die de verzamelaars in het Maritiem en Juttersmuseum hebben ingericht. Pagina 2 m Bonnie blogt Het weblog www.texelsescholieren. web-log.nl wordt de komende veer tien dagen bijgehouden door Bon nie de Boer uit Den Burg. Pagina 5 Anonieme kritiek De ingezonden brief in de Texelse Courant van vrijdag jl. over het met opstellen van speler Marcel Boone door trainer Hans van der Park in de derby tegen Texel'94 heeft bij SV De Koog voor tumult gezorgd. Het kritische stuk is ondertekend door Marinus Witte, die niet blijkt te bestaan. Pagina 7 m Onderduikers Niet alle Texelse mannen en jongens die in november 1944 door de Duit sers naar Assen werden gedepor teerd, hebben daar ook dwangarbeid verricht. Huug Snoek, Tjerk Was senaar. Adriaan Huisman en Nico Eelman wisten kort nadat ze met de boot in Harlingen waren aangekomen te ontsnappen, onder te duiken en later als verstekeling op hun eiland terug te keren. Pagina 11 Kruispunt haven is zorgenkindje Wethouder Peter Bakker (Verkeer) komt op korte termijn met een voor stel voor aanpassing van de ver keerssituatie op de zogeheten kluft op de haven van Oudeschild. De kruising waarbij aan weerskanten van de weg vangrails staan is de dorpscommissie al geruime tijd een doorn in het oog. Raadsleden Willem Vlas (TB) en Gerard Weijers kaartten de situatie aan in de raadscommis sie Middelen. Een mogelijke aanpas sing blijkt op ambtelijk niveau al te zijn besproken. Omdat er met de investering waarschijnlijk een flink bedrag is gemoeid, verwacht wet houder Bakker dat de raad hiervoor budget beschikbaar moet stellen. De situatie werd actueel doordat er afgelopen donderdag een bejaarde snorfietsers gewond raakte nadat hij door een auto werd geraakt. Inzonden brieven Naar aanleiding van de commo tie die is ontstaan over de valse naam onder een ingezonden brief in de krant van vrijdag jl. hebben wij besloten brieven alleen nog te accepteren als ze voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer. Bij twijfel over de identiteit van de afzender of zijn beweegredenen, behouden wij ons het recht voor navraag te doen. Bij publicatie wor den alleen naam en woonplaats ver meld, niet het telefoonnummer. De redactie. I I M l SE COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super de Boer LINDE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. v/h Lange veld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg fexelaars zijn wat traag met het opsturen van de energiebon. Dat beeld doemt op uit een inventari satie van de actie die een maand geleden van start ging. Texelse ondernemers zien dat er veel ener gievriendelijk aankopen worden gedaan, maar bij het ministerie ian VROM merken ze daar nog weinig van. Pas 15 procent van de 10.600 bonnen die VROM een maand geleden verspreidde, is tot nu toe teruggestuurd. Afgelopen vrijdag bleef de teller bij het ministerie steken op 1400 terug gestuurde en uitbetaalde energiebon- m De actie loopt nog twee weken ao is daarmee al over de helft. Tot sierlijk 5 december worden kassa- tonnen en rekeningen met het stern- van de energiebon verstrekt. Tot ieriijk vrijdag 15 december kunnen samen met de energiebon op de st worden gedaan, te gemeente en de ministerie heb- )en gisteren een oproep verspreid raarin Texelaars wordt verzocht de snergiebon te besteden en tijdig terug sturen. 'Dat ongeveer 85 procent en de bonnen nog niet is gebruikt of ingestuurd wil niet automatisch zeg- pn dat mensen de energiebon links ten liggen', aldus de gemeente, te lage respons bij VROM staat in ontrast met de belangstelling die «else ondernemers waarnemen. Ngens hen is er veel animo. 'Het lat in één woord fantastisch', aldus ob Zwetsloot van de Hema in Den lig. 'We verkopen wekelijks gemid- ild een paar honderd boxen met Barlam pen. We zijn een nieuwe norraad aan het aanleggen omdat een paar keer nee hebben noeten verkopen.' Volgens Gert-Jan ichoorl van Expert in Den Burg is het lukker dan gebruikelijk. 'De spaar- ütipen doen het goed en tot onze verrassing is er ook veel belangstel ling voor de koffiezetapparaten.' De verkoop van standby-killers verloopt minder. 'Maar ja, dat is geen leuk product, terwijl het wel 56 euro per jaar in het stroomverbruik van je tv kan besparen.' 'Je ziet dat mensen de tijd nemen om zich te oriënteren', aldus Raoul Helle man van Voordeelland in Oudeschild. 'Ze merken dat het mes aan het twee kanten snijdt als ze iets kopen waar mee ze op langere termijn ook geld kunnen terugwinnen.' Bij De Wit in Den Hoorn duurde het even voordat de actie op gang kwam, maar vol gens Stephan Kroft gaat het nu ook goed. 'Vooral een doos met spaar lampen en een standby-killer wordt veel verkocht.' Duin Bouwbedrijf en de fietsenzaak van Van der Linde in De Cocksdorp zien eveneens goede resultaten. 'Het mag van mij nog wel even langer duren', aldus Adri van der Vliet van Duin. 'Mensen die een fiets kopen, hebben meestal meerdere bonnen bij zich', aldus Erwin van der Linde. Bij de Bolder, waar de energie bon aan houten zonwerende markie zen kan worden besteed, hebben ze nog niet veel van de actie gemerkt. 'Maar het is dit ook niet de juiste tijd van het jaar om houten markiezen te verkopen', aldus Pieter Plaatsman. 'Normaal verkochten we echter rond deze tijd helemaal geen markiezen en nu toch een paar.' Volgens Jeannet van Abs van de Witte Engel heeft nog niet iedereen door aankopen kunnen worden gecombineerd. 'Mensen kun nen op meerdere plaatsen iets kopen totdat ze aan de korting van 35 euro zitten.' Er doen 46 ondernemers aan de actie mee. Volgens de gemeente kan na 15 december een definitief beeld van de bestedingen worden gegeven. Als de actie een succes wordt, verspreidt VROM de energie bon volgend jaar mogelijk landelijk. Deze leerlingen mogen n ir Senegal, in het midden achter de muur begeleider Ben Krause. Voor een educatief stageproject reizen negen leerlingen van OSG de Hogeberg en begeleider Ben Krause op 22 december af naar Senegal. Het project Moving Birds for Senegal speelt in op natuur, milieu, duurzame ontwikkeling en internationale samenwerking. Om geld in te zamelen wordt op vrijdag 1 december vanaf 19.30 uur een bingoavond gehouden in de aula van de OSG aan de Haffelderweg. De leerlingen gaan samen met negen scholieren van GSG Schagen een uitwisseling aan met een middel bare school in Yoff. Het project wordt georganiseerd door onder rfieer de Vereniging voor natuur en milieuedu catie (IVN) en heeft te maken met mondiale biodiversiteit en de relatie tussen duurzaam natuurbeheer en armoedebestrijding. Tijdens het ver blijf van ruim twee weken logeren de leerlingen bij gastgezinnen, zodat ze een beeld knjgen van het dagelijks leven in het land. Iets wat de leerlin gen aanspreekt. 'Het is heel bijzon der dat we in gastgezinnen komen. Dat is heel anders als dan wanneer je op vakantie gaat', zegt Marinka Oskam. Om mee te doen aan het project heb ben de leerlingen zich in moeten aan- Eelman kandidaat provinciebestuur melden. 'Twintig leerlingen hebben zich ingeschreven. Uiteindelijk zijn via een motivatie- en aanbevelingsbrief negen leerlingen geselecteerd', zegt Ben Krause. Een deel van de groep is uitgekozen omdat ze extra aandacht aan muziek willen besteden. 'Ik ga vooral voor de cultuur en de muziek, maar de natuur vind ik ook interes sant'. zegt Erik Brouwer. Daan Dek ker gaat vooral mee voor de vogels, want in het project wordt speciaal gekeken naar trekvogels die in Afrika overwinteren. 'Ik kreeg de tip naar geringde trekvogels te kijken. Het zou kunnen dat we in Senegal vogels zien die ook op Texel zijn waargeno men,' zegt Daan Dekker. Het project wordt gefinancierd, maar van de leerlingen wordt ook actie verwacht. 'De leerlingen hebben als opdracht gekregen naar sponsoren te zoeken ter ondersteuning van de Senegalese jongeren', zegt Krau se. Hiermee willen ze het mogelijk maken dat deze leerlingen dezelf de activiteiten kunnen doen als de Nederlandse groep. De Anna Jazz Band houdt op vrijdag 15 december vanaf 20.00 uur een benefietconcert op dezelfde locatie. De leerlingen die meegaan naar Senegal zijn Daan Dekker, Marinka Oskam, Daniel de Boer, Eldin Honingh, Nikki Kooger. Esther van der Meer, Lotte Janse, Laura de Jong en Erik Brouwer. en Texels aannemersbedrijf is flinke klus van de gemeente lisgelopen doordat het niet kon eldoen aan de financiële eisen ie worden gesteld in het aan- estedingsbeleid. Het betrof een wiele klus, die hierdoor volgens lerbrand Poster (WD) naar een terkants bedrijf is gegaan. edrijven die inschrijven op een «van bepaalde omvang, moeten mtonen dat ze over een periode n drie jaar tenminste één keer een js van minimaal €75.000,- heb- n geklaard. Het bedrijf in kwestie m daar niet aan voldoen. 'Texelse drijven dreigen de dupe te wor- *n van het gemeentelijke beleid, wijl overkanters er met het werk indoor gaan', aldus Poster. Hij feg tijdens de rondvraag in de adscommissie Middelen vorige ®k of dit het gevolg was van fopees beleid. Volgens burge- sster Geldorp is dat met het geval, maar vloeit de eis voort uit het aanbestedings- en inkoopbeleid dat de gemeenteraad zelf in het verleden heeft vastgesteld. Volgens de burgemeester worden ambte lijke voorbereidingen getroffen voor een nieuwe nota Aanbestedings- en Inkoopbeleid, waarin de raad nieuwe regels voor aanbesteding kan vaststellen. Deze nota komt waarschijnlijk op de agenda van de eerstvolgende vergadering van de commissie. Oud-wethouder Nel Eelman keert mogelijk terug in de provinciale politiek. Eelman staat elfde op de kandidatenlijst van het CDA in Noord-Holland. De chnstendemocraten hebben afge lopen weekend de lijst definitief vast gesteld. Als Eelman wordt gekozen, neemt ze voor de tweede keer plaats in het provinciebestuur. Van 1991 tot 1995 zat ze ook al in Provinciale Staten. Eelman, die in 1986 in de Texelse politiek kwam, beëindigde eerder dit jaar na twaalf jaar haar loopbaan als wethouder. Ze zei daarna niet meer in de Texelse politiek verder te willen gaan, maar wel als bestuurder actief te blijven. Ze is sinds haar vertrek voorzitter van het Toenstisch Kennis Instituut en de Stichting Duurzaam Texel geworden en betrokken bij de reorganisatie van de bibliotheken in de Kop van Noord-Holland. De provinciale verkiezingen worden op 7 maart gehouden. Eelman ver wacht dat de 11 de plaats verkiesbaar is, ondanks de verkleining van Provin ciale Staten. Het aantal zetels daarin wordt na de verkiezingen terugge bracht van 83 naar 55. Het CDA heeft nu 17 zetels. Eelman is afgevaardigde namens het CDA-gewest Kop van Noord-Holland. 'Als Statenlid ben je bestuurder voor de hele provincie, maar ik wil toch wel extra aandacht aan Texel en de Noordkop geven.' Twee jongens van 15 en 16 jaar oud uit De Koog zijn gistermiddag gewond geraakt bij een brommeron geluk op de Pontweg. De twee, die op één brommer zaten, werden ter hoogte van de waterzuivering Everstekoog geraakt dooreen wagen van het Hollands Noorderkwartier Dat gebeurd? toen de wagen, die naar De Koog reed, de inrit van de zuivering opreed. De jongens, die in dezelfde richting op het fietspad reden, botsten tegen de voorkant van de wagen en belandden in de sloot. De één brak vermoedelijk zijn kuitbeen, de ander zijn pols. Ze wer den beiden met de ambulance afge voerd. De politie legde beslag op de brommer voor nader onderzoek. De jongens hebben vermoedelijk hard gereden. De architect van de OSG komt donderdag naar Texel om met diverse betrokkenen over alter natieven in de bouwplannen te praten. De vraag is onder meer of door de versobering van de plan nen het ruimtetekort voldoende kan worden opgelost. Tijdens gesprekken die rector Henk de Vries vorige week met architect AGS in Amsterdam heeft gevoerd, bleek dat het aantal vierkante meters in het ontwerp is verminderd. Dat is het gevolg van de versobering en de beperking van het budget. De vermindering gaat ten koste van de gangen, hallen en overige ruim ten waar de leerlingen tijdens de pauzes en tussen de lessen door verblijven. 'Er wordt bijvoorbeeld aan gedacht de entree en de aula te combineren.' Het behoud van de zogeheten Texelse maat is na het gesprek in Amsterdam evenmin nog zéker. Volgens dat concept kunnen er wat meer groepsruimten worden gebouwd dan de leerlingenaantal len toestaan, omdat de gemiddelde groepsgrootte op Texel kleiner is dan bij scholen aan de overkant. 'Maar goed, de raad wil dat het soberder wordt en iedereen moet financieel een beetje inschikken.' Volgens De Vries lukt het binnen de aanpassingen nog wel steeds een goed binnenklimaat te creëren. Dat is voor de OSG een belangrijke voorwaarde. Een goed klimaat moet voorkomen dat leerlingen in de loop van de dag hun concentratie en aandacht verliezen. AGS praat donderdag met de bouwcommissie, de huisvestings commissie. de schoolleiding en mogelijk ook het schoolbestuur (burgemeester en wethouders). De Vries: 'We moeten met elkaar bekij ken of de aanpassingen in het ont werp allemaal toereikend zijn We moeten bijvoorbeeld ook rekening houden met de groei van de Vol molen.' Volgens de rector is het niet de bedoeling dat de school na de werkzaamheden meteen weer met krapte wordt geconfronteerd. Dat was een van de grootste redenen om de school te gaan verbouwen. De OSG heeft van de raad een budget van maximaal 9,8 miljoen gekregen, waarvan 8,7 miljoen aan de bouw kan worden besteed. gemeentetexel reinigingsdienst Rectificatie groene containers In de maanden december, januari en februari zal de gemeente eens per vier weken de groene contai ners ophalen Week 49. van 4 tot en met 8 december 2006, komt te vervallen als 'groene week'. In tegenstelling tot onze publica tie in de Texelse Courant van af gelopen vrijdag wordt uw groene container wel opgehaald in week 51 (18-22 december) Openingstijden: maandag t/m donderdag 8.30- 12.30 uur vrijdag 17.00 - 19.00 uur Zie pagina 8 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave Pas 15 procent terug bij VROM

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1