'Deze verhalen maken samen de geschiedenis' BliiffllBl!^ l! TEXELSE 2 COURANT E Agenda E Mensje van Keulen leest voor Bonnie bloat en Zingt Traditonele kerstmarkt met muziek en kramen <®=>teso Film Allan Taylor zingt met donkere stem VRIJDAG 1 DECEMBER 2006 n achter het scherm helpt Betty Kool haar verhaal over het internaat te vertellen. Verhalen die de geschiedenis boeken net niet gehaald heb ben, komen naar voren in het Verteltheater. Voor het optreden van zeven bewoners van Gol- lards is de Carrousel omgetoverd tot gelegenheidstheater. Met het onderwerp stout komen alle kwa jongensstreken uit. In het gelegenheidstheater, met ruim twintig bezette stoelen in het publiek, verklapt Truus Van der Hoort een jeugdgeheim, 'We zijn allemaal wel eens stout geweest. Ik ook toen ik met een vriendinnetje aan het spelen was en we de groenteboer Uitgeest zagen staan met zijn kar. We hadden allebei nog nooit een vijg geproefd, want daar waren toen geen centen voor. We pakten er één en maakten ons uit de voeten. En lekker dat de vijg was.' Het is één van de verhalen die naar voren is gekomen in het project Kunst in de zorg, onder begelei ding van Anneke Berghuis van de Muziek- en Dansschool. 'Ik denk dat ieder mens het waard is gehoord te worden. Deze mensen hebben een heel leven achter de rug en veel te vertellen. Deze verhalen maken samen de geschiedenis. Deze men sen waren de koning te rijk met een cent. Nu bukken mensen er niet meer voor", zegt ze. 'Een cent was in die dagen een verschrikkelijke rijkdom. Zakgeld kreeg ik niet, maar ik moest wel op zondag twee centen aan de zondagsschool geven', zegt Ber- tus Eelman. 'Ik was ondeugend en niet eerlijk ook. We hadden eens stiekem sigaartjes gekocht en toen ik ze rookte werd ik zo ziek als een hond.' Medewerker Connie vraagt of hij daarop ook straf kreeg. Eel man vervolgd lachend: 'Mijn billen zijn nog steeds rood.' Nellie Broere ging vroeger na de warme maaltijd meteen van tafel. 'Als ik dan door de drogisterij van mijn ouders liep, had ik wel eens zin in een dropje. Dan stak ik mijn hand in een grote glazen pot', zegt ze. Het is nooit ontdekt. 'Maar ik had wel door dat het niet door de beugel kon.' Ook Albertien Verberne kon vroeger snoepjes niet weerstaan. Voor een cent kocht ze 57 salmiakjes in een puntzakje. 'Ik hield ze allemaal zelf', vertelt ze. En ook zij hield eens geld achter van de collecte in de kerk, na een tip van iemand anders. 'We kregen drie centen voor de collecte en ik hield één cent achter voor het kopen van toffees. Ik lustte ze niet eens, maar anderen hadden ze ook.' Ze durfde ze niet op te eten en verstopte ze in een tas aan de kapstok. Tijdens een wandeling in de duinen gooide ze de snoepjes op de grond. 'Ik riep toen kijk jongens, toffees, ledereen was verbaasd en ik heb ze toen uitgedeeld.' De stukjes van de mensen, die zittend verteld worden, maken de toeschouwers keer op keer aan het lachen. Alleen bij de het stukje van Betty Kool wordt niet gelachen. Ze deelt een stukje van haar jeugd op Sumatra met de toeschouwers. Ze groeide op in een internaat met nonnen. Ook zij kreeg wel eens straf. 'Ze riepen steeds orde moet er zijn en ze stopten me in een cel. Een donkere ruimte met tralies en uitzicht op een grasveld. Ik vond het een erge straf voor het gooien van een vetklontje onder de tafel. Maar of ik huilde weet ik niet meer.' Later slaagt ook mevrouw Kool erin om iedereen te laten lachen met een verhaal over Bobby, een buur jongetje. Het is eén van de verhalen van vroeger, verteld door mensen die de tachtig of negentig jaar al gepas seerd zijn. Bij het vertellen wor den ze af en toe geholpen om de draad van het verhaal op te pakken. Maar kwajongensstreken zijn ze nooit verleerd. Als een medewerker Connie vraagt of de geintjes er nu nog steeds zijn, haakt Eelman in. 'Natuurlijk halen we hier geintjes uit. Op 1 april hadden we geschreven morgen eieren voor niets. De vol gende dag kwamen mensen eieren halen maar toen werd gezegd dat was gister, nu niet meer. Ze kregen de eieren niet gratis.' Na afloop volgt applaus voor de vertellers. De verhalen uit het ver leden, verteld door mensen die nu leven, blijven hangen bij het publiek. Er worden vragen gesteld en er wordt bewondering geuit. Als de verhalen zijn verteld, wordt het Verteltheater gesloten. De vertellers lopen weg met rollators, aan de arm van iemand anders of leunend op een stok. Akke Bremer, Aad Winters en Fran- cien Duinker staan niet in het ver haal maar werkten wel mee aan de uitvoering. Tekst en foto Imme Bakker (1991), Vlag en wimpel (1993) en de U *J Mensje Op uitnodiging van de Ezelver eniging leest schrijfster Mensje van Keulen zondag 10 december voor uit eigen werk. Dat gebeurt in taveerne De Twaalf Balcken in Den Burg. Mensje van Keulen werd op 10 juni 1946 geboren als Mensje van der Steen. Ze was van 1970 tot 1972 redacteur van Propria Cures, het vermaarde studententijdschrift waar voor ook Theun de Winter, de hui dige voorzitter van de Ezelvereniging, actief was. Daarna maakte ze acht jaar lang deel uit van het literaire tijd schrift Maatstaf. Haar eerste verhaal, Een bnjiloft, werd gepubliceerd in Hollands Maandblad. Haar debuut Bleekers verscheen in 1972 en werd in NRC Handelsblad bejubeld door criticus K.L. Poll, die zijn recensie begon met de woorden: 'Dit is het...' De roman is sindsdien vele malen herdrukt en wordt gerekend tot de klassieken in de Nederlandse litera tuur. Van Keulen schreef een groot aantal boeken, zowel voor volwassenen als kinderen, die goede kritieken kregen. Ze ontving in haar carrière vele prijzen. De belangrijkste waren de Zilveren Griffel (1986), Nienke van Hichtumprijs (1991), Vlag en wimpel (1993) en de Annie Romeinpnjs (2003). Tweemaal stond ze op de longlist met genomi neerden voor de Libris Literatuurprijs, eenmaal schopte ze het zelfs tot de shortlist van de AKO Literatuurprijs. Volgend jaar komt bij uitgeverij Atlas een nieuw boek van Van Keulen uit. De laatste gasten is een roman over een groep mensen die elk op hun eigen wijze hun leven leiden binnen de afgebakende grenzen van een pension. Mogelijk dat ze in De Twaalf Balcken alvast een voorproefje van het boek geeft. De afgelopen jaren trok ze ook belang stelling met haar sympathie voor de Partij voor de Dieren. Veel publiciteit kreeg de weigering haar onder de naam 'Van Keulen' op de kandida tenlijst voor de Tweede Kamer te plaatsen. Dat ze onder die naam als schrijfster bekend is geworden, deed er volgens de kiesraad niet toe, wél dat ze is gescheiden van Lon van Keulen en zijn achternaam officieel dus niet meer mag dragen. De lezing in De Twaalf Balcken begint om 14.00 uur. Kaarten kosten €5,- en zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Het Open Boek, Nauta Boek en café In den Grooten Slock in Den Burg en café-restaurant Sjans in De Koog. De opbrengst is bestemd voor Brooke Hospital for Animals, waarvan Van Keulen ambassadrice is. Prof. De Jager geeft lezing Professor Cees de Jager geeft vrij dag 8 december een lezing met de titel Eta carinae, het stormach tige leven van een zeer zware ster. Dat gebeurt op uitnodiging van de Texelse Sterrenwacht. Locatie is Ecomare, aanvang 20.00 uur. leder een is welkom. De entree bedraagt €4,-, donateurs van de volksster renwacht hebben gratis toegang. Het weblog www.texelsescholie- ren.web-log.nl wordt bijgehouden door de elfjarige Bonnie de Boer. Ze wilde het weblog bijhouden omdat ze graag schrijft, haar eer ste tekst is opgesierd met een foto van superster en acteur Max Thieriot. Bonnie schrijft niet alleen graag, zingen en dansen zijn ook haar hobby's. De musicalcursus die ze volgt kan op school nog goed van pas komen. 'We hebben van muziek opgekregen (voor over twee weken) dat we een liedje moeten gaan zingen voor de hele klas met micro foon! Dat lijkt me best cool! Ik, mijn vriendin en twee andere meiden gaan een liedje van Atomic Kitten zingen.' Ook op school had Bonnie een §cholieren web-log^\ texelsescholieren.web-log.nl voorstelling. 'Gisteren was ik verge ten erop te zetten dat we een soort van voorstelling kregen in school. Het heette Scat the breakdance en dat was best wel leuk. Ik vond het vooral knap dat ze op hun hoofd rondjes gingen draaien!' Haar andere hobby's zijn nog niet terug te vinden op het blog, maar ze heeft nog de tijd. F(as over anderhal ve week vult een nieuwe blogger het weblog. Scholieren die ook op het weblog willen schrijven, kunnen mai len naar redactie@texelsecourant. nl, of een bericht achterlaten op het blog. Gezamenlijke Adventsdienst De hervormde en gereformeerde kerk van Den Burg houden zondag een gezamenlijke Adventsdienst in het gebouw van de gereformeerde kerk. Daaraan wordt medewerking verleend door kinderen en bewo ners van de Texelse Reede en Noor derhaven. Voorgangers zijn domi nee Jan Kiers (van Noorderhaven) en dominee Jan Glazema. De dienst begint om 10.00 uur. Na afloop wordt nog even nagezeten met kof fie, thee en limonade. Spreekuur voor slechthorenden De Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden (NWS) houdt don derdag 7 december een inloop spreekuur in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. De NWS werkt samen met de Stichting Wel zijn Ouderen Texel om mensen met gehoorproblemen informatie te geven, onder meer over gehoorap- paratuur. Het spreekuur begint om 14.15 uur. Vrijdag 1 december: In de aula van de OSG aan de Haf- felderweg begint om 19.30 uur een bingoavond. De opbrengst is voor het project Moving Bird for Senegal. Jongerencentrum Time Out wordt vanaf 20.00 uur feestelijk heropend, met onder meer een optreden van de band Junk Yard Dogs. Het doel van de avond is jongeren laten zien welke mogelijkheden het centrum biedt. De toegang is gratis en iedereen krijgt een drankje. In de café-brasserie van De Linde boom in Den Burg wordt het maande lijks Cabaret-café gehouden, waarin het lokale nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn. Het programma wordt rechtstreeks uitgezonden via Radio Texel en begint even na 20.00 uur. De toegang is gra tis. Wel wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een dubbelvoorstelling met Martijn Oosterhuis en Jim Speel- mans. Toegang €15,-. Diner vooraf mogelijk, reserveren via tel. 319633. Cinema Texel in Den Burg vertoont Casino Royale (aanvang 18.45 en 22.00 uur), de ondertitelde versie van Flushed Away (19.00 uur) en Zwart boek (21.30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont Kruistocht in Spijkerbroek (aanvang 20.00 uur). Zaterdag 2 december: De nieuwe jeugdherberg van Stay- okay aan de Haffelderweg in Den Burg houdt van 14.00 tot 18.00 uur open dag. ledereen is welkom om het nieuwe gebouw - het grootste groeps- verblijf op het eiland - te bezichtigen. Van 14.00 tot 16.00 uur wordt een 4x4-voetbaltoernooi gehouden. Om 14.30, 15.30 en 16.30 uur komt ook Zwarte Piet even binnenvallen. Gedeputeerde Rinske Kruisinga en wethouder Nico Kikkert nemen in the ater Klif 12 om 12.00 uur het dorps ontwikkelingsplan van Den Hoom in ontvangst, opgesteld in het kader van het Loodsproject. In de Burgemeester De Koninghal in Den Burg begint om 20.00 uur een competitieavond van Model Racing Texel. Hoogwater te Oudeschild Vr. 1 04.04 en 16.50 u. Za. 2 05.20 en 18.00 u. Zo. 3 06.15 en 19.10 u. Ma. 4 07.36 en 19.55 u. Di. 5 08.30 en 20.55 u. Wo. 6 09.14 en 21.35 u. Do. 7 09.55 en 22.05 u. Vr. 8 10.46 en 22.45 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 3 december op om 08.32 en gaat onder om 16.27 uur; dinsdag 5 december nieuwe maan; woens dag 6 december springtij Cinema Texel in Den Burg vertoont de Nederlands gesproken versie van Flushed Away (aanvang 13.45 uur en i 15.45 uur), de ondertitelde versie van Flushed Away (14.00 en 19.00 uur), Casino Royale (16.00, 18.45 en 22.00 uur) en Zwartboek (21.30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim vertoont Kruistocht in Spijkerbroek (aanvang 15.00 en 20.00 uur). Zondag 3 december: In de gereformeerde kerk van Den Burg houden de gereformeerden gezamenlijk met de hervormden de eerste adventsdienst. Medewerking i wordt verleend door bewoners van j de Texelse Reede en Noorderhaven. Voorgangers zijn de dominees Jan Kiers van Noorderhaven en Jan Gla zema van de gereformeerde kerk. De dienst begint om 10.00 uur. Om 11.00 uur begint een excursie van Staatsbosbeheer door de Slufter. Deelname kost €6,-, opgave bij Eco mare, tel. 317741. Amara Valencia uit Chili en Lisha Nelissen exposeren van 12.00 tot 16.00 uur artistieke sieraden bij de familie Gonzalez, Waalenburgerdijk 6 nabij De Waal. Cinema Texel in Den Burg vertoont de Nederlands gesproken versie van Flushed Away (aanvang 13.45 uur en 15.45 uur), de ondertitelde versie van i Flushed Away (14.00 en 19.00 uur), Casino Royale (16.00, 18.45 en 22.00 uur) en Zwartboek (21.30 uur) Bioscoop De Kiekendief op vakan- I tiepark De Krim vertoont Kruistocht in Spijkerbroek (aanvang 15.00 en 20.00 uur). Maandag 4 december: Op het terrein van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is bestemd voor het restauratiefonds van het Hoornder kerkje. Cinema Texel in Den Burg vertoont de ondertitelde versie van Flushed Away (aanvang 19.00 uur), Casino Roy ale (19.30 uur) en een sneak preview (21.15 uur). Dinsdag 5 december: In De Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een open klaverjasdrive voor het goede doel. Inschrijven kan tussen 19.30 en 20.00 uur aan de zaal. Deelname kost €3,50 per koppel. Cinema Texel in Den Burg vertoont de I ondertitelde versie van Flushed Away (aanvang 19.00 uur) en Casino Royale (19.30 uur). In de serie De Volkskrant- filmavonden draait voor het laatst Vol- ver (21.15 uur). TESO verzorgt de komende dagen geen extra afvaarten. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso nl. De traditionele kerstmarkt van Oosterend wordt dit jaar gehou den op zaterdag 9 december van 16.00 uur tot 20.00 uur. Er zullen een kleine 40 kramen zijn met een grote verscheidenheid aan kerst artikelen. Op diverse plaatsen is er mogelijkheid om bij te praten, onder het genot van onder meer oliebollen, erwtensoep, boeren kool, glühwein en warme choco lademelk. In de nabijgelegen Sint Maartenskerk wordt tijdens de markt volop gemusi ceerd. Het muziekprogramma luidt: 16.00 uur organiste Nel Koorn, vanaf 16.30 uur Excelsior o.l.v. Piet Bak ker en organist Jur Tuinema, 17.30 uur de Maartenscantonj o.l.v. Jaap van der Slikke. Vanaf 18.30 uur het Animatiefiguren met bekende stemmen De makers van Wallace Gromit, Shrek en Chicken Run hebben een nieuwe komische animatiefilm gemaakt. Het is Flushed Away, die deze week in de originele en een Nederlandse versie (Muis van Huis) in Cinema Texel draait. Het verhaal gaat over de verwende huismuis Roddy, die in een pent house in een dure wijk van Londen woont. Als hij op een dag door het toilet wordt gespoeld komt hij via het riool in een slechte buurt terecht en moet hij zich aanpas sen aan een heel nieuwe leefom geving. Aan beide versies hebben bekende acteurs (Hugh Jackman en Nicole Kidman respectievelijk Cees Geel en Tara Elders) meege werkt door hun stem te 'lenen' aan de animatiefiguurtjes. Vanaf woensdag 6 december is Happy Feet in Cinema Texel te zien. Deze Nederlands gesproken animatiefilm speelt zich af in de wereld van de keizerpinguïns op Antarctica. Om een partner te lok ken zingt ieder dier zijn eigen lied. Mumble, de zoon van Memphis en Norma Jean, kan absoluut met zingen, maar probeert zijn gebrek te compenseren met zijn uitzon derlijke kwaliteiten als tapdansen Geprolongeerd is Casino Royale, de 21ste film rond James Bond. De rol van geheim-agent 007 wordt gespeeld door Daniel Craig, de opvolger van beroemde voorgan gers als Sean Connery en Roger Moore. Het verhaal is gebaseerd op het eerste boek van beden ker lan Fleming en gaat over de Franse gangster Le Chiffre (een rol van Mads Mikkelsen), die zijn win sten in het casino aanwendt om terroristische operaties te bekos tigen. Wanneer hij een kostbare fout maakt, zal hij het geld móeten terugverdienen tijdens een groot goktoernooi. Dat moet worden voorkomen door James Bond, die van M., het hoofd van de Britse geheime dienst, het privilege krijgt te mogen doden. Om in het gok paleis genoeg tegenstand te kun nen bieden aan Le Chiffre krijgt hij financiële ondersteuning van Felix Leiter (Jeffrey Wright), die in dienst is van de CIA. Daarnaast heeft hij de verleidelijke Vesper Lynd (Eva Green) aan zijn zijde, maar het gevaar loert van alle kanten. In de serie De Volkskrant-filma vonden is dinsdag voor het laatst de Spaanse film Volver van regis seur Pedro Almodóvar te zien. Het verhaal gaat over Raimunda, een rol van Penélope Cruz. Als haar partner op merkwaardige wijze overlijdt, neemt het leven een drastische wending. Ze probeert dit geheim te houden voor haar omgeving, maar dat levert alleen maar verwarring en misverstanden op. Haar verleden laat haar niet met rust en bovendien gaat het gerucht de ronde dat haar over leden moeder aan verscheidene mensen verschenen is. Wegens aanhoudend succes is de oorlogsfilm Zwartboek opnieuw geprolongeerd. Iedere maandag kunnen liefhebbers terecht voor een sneak preview, een voorproef je van een film die officieel nog niet uit is. Ook bioscoop De Kiekendief op vakantiepark De Krim is sommige dagen geopend. Deze week draait Kruistocht in spijkerbroek, over de vijftienjarige Dolf, die met een tijd machine naar de middeleeuwen wordt teruggeflitst en in de Kinder kruistocht belandt. Texels Christelijk Mannenkoor o.l.v. Piet Bakker en organist Hans de Goede. Gerard Smeek (viool) en Jan Beijert (gitaar) sluiten af tot 20.00 uur. De toegang tot de kerk is gratis en de muziek is ook via luidsprekers op de markt te horen. Ook dit jaar heeft de organisatie een wedstrijd uitge schreven, dit maal voor de mooiste kerstkaart. Volwassenen en kinderen kunnen meedoen, kaarten moeten minimaal een afmeting hebben van 80 cm bij 50 cm. De kaarten kunnen tot 8 december worden ingeleverd bij Garage Rentenaar, Peperstraat 44. Communiceren met dieren Dierentolk, aurareader en persoon lijk coach Joke van der Sluis uit Woerden geeft zondag 14 en zater dag 27 januari een cursus com municeren met dieren. Deelnemers leren door het opvangen en zenden van gedachten, gevoelens en beel den hun (huis)dier beter te verstaan. Deelname aan de cursus kost €185,- voor beide dagen. Opgeven kan tot 20 december bij Joke van der Sluis, tel. 0348-420839 of via e-mailadres jokevandersluis@tiscali.nl. Meer informatie is te vinden op website home.hccnet.nl/joke.vander.sluis. Inzameling Schoenendoos De Actie Schoenendoos voor kin deren van de gezamenlijke kerken in Den Burg heeft 150 schoenendo zen opgeleverd. De actie sloot op 19 november en zaterdag zijn de dozen naar de overkant gebracht. Daar vandaan worden ze verder vervoerd naar de eindbestemming. De organisatie bedankt iedereen die een bijdrage heeft geleverd. Westerheem In het artikel over Manuela Bakker van Westerheem is het adres van de website weggevallen. Geïnteres seerden die meer over de boerderij willen weten, kunnen surfen naar www.boerderijwesterheemnl als artiest. Hij behaalde meerdere universitaire titels maar in een 'echt' optreden in een folk-club wist hij dit is wat ik wil. Gewapend met zijn gitaar bezoekt hij sindsdien alle uithoeken van Amerika en Europa Niet alleen om op te treden, maar ook om het leven in al zijn facet ten te observeren. Om er daarna een treffend muzikaal werkje van te brouwen. Over dingen die er toe doen, vol levenswijsheid en onder koelde humor. Z o werd de succesvolle zanger een nog succesvollere liedjes schrij ver. Zijn prachtige sfeertekeningen worden zo vaak gecoverd (Fairport Convention. Fureys, The McCal- mans, John Wright, etc.) dat hij zonder overdrijven de belangrijkste songwriter van zijn (folk)generatie kan worden genoemd. Zelf bracht Allan Taylor 25 albums en CD's uit. Met een gemiddelde van bijna één plaat per jaar. Dit naast een moordend aantal optre dens. Hij hield dit vol tot 1996, toen werd het hem duidelijk dat hij to$ was aan een adempauze. Geduren de vier jaar deed hij het wat rustiger aan. Maar het artiestenbloed kruipt waar het niet gaan kan, dus is Taylor sinds enkele jaren weer helemaal terug. Met een stem nóg donkerder en zuiverder, en songs nog meer doorspekt van ervaringen uit een lang artiestenbestaan. Het concert van Allan Taylor in Question Plaza begint om 20.45 uur. Kaartjes kosten €11,- en zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bii Hotel De Lindeboom en Music Sto re Texel. Aan de zaal zijn nog enkele passe-partouts te krijgen voor 37,50 Deze geven toegang tot de laatste vier folkconcerten plus bet toetje in de vorm van de deze week geboekte topformatie Cochon Blue. Deze cajunband vormt 21 april 2007 de feestelijke afsluiter van het folk- seizoen. Allan Taylor Een man, een gitaar en wat lied jes. Zo simpel kan het. Als een stem maar goed en de liedjes gevarieerd genoeg zijn, blijft een soloconcert de hele tijd boei end. Slechts weinige artiesten is dit gegeven. Een van hen is de Engelse singer/songwriter Allan Taylor, die in 1997 de Grand Prix Du Disque Du Montreux won voor zijn verzamelde werk. Woensdag avond staat hij op veler verzoek nogmaals in Question Plaza. Musicus, performer, liedjesschrijver en onderzoeker, Allan Taylor is dat allemaal. Stammend uit een familie van harde werkers werd hij gedwon gen een vak leren voor hij zelfs maar durfde dromen van een loopbaan

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2