'Prachtig dat wij dit mogen verkopen' Sinterklaas in hogere sferen d: TEXELSE g coURANT Archiefstuk Ampt eerste erelid IVN VRIJDAG 1 DECEMBER 2006 ligt. Het zit toch in mensen om ande ren te willen helpen. Volgens mij is het een behoefte van de mens. De ver koop past bij mij en is absoluut geen plicht,' zegt De Jong. Ook Douwes is te spreken over de verkoop. 'We zit ten allemaal een paar uur per dag. Dit geeft me het gevoel dat ik een klein steentje bijdraag voor de kinderen, want hun leed is hartverscheurend. Soms heb ik het gevoel dat mensen hun schuldgevoel afkopen door een 'ntje te storten. Ik doe nu meer dan ai en geld overmaken.' Naast de nieuwe producten die voor de komende periode klaar staan, heeft Douwes afgelopen zomer ook twee dehands spullen verkocht op de kof- ferbakmarkt. 'Alles was te koop tegen een vrijwillige bijdrage in de collecte bus. Soms stond er een prijs op arti kelen maar mensen deden vaak extra geld in de bus.' De spullen kwamen overal vandaan en ze krijgt steeds meer spullen aangeleverd. Alles slaat ze thuis op en daar geeft ze mensen ook de mogelijkheid om spullen te bestellen uit een catalogus. 'Laatst kwam een vrouw bij mij thuis bestel len. Zo kunnen mensen portokosten uitsparen, want er zijn mensen die voor ons spullen meenemen naar Texel. Die vrouw zei me die portokosten vind ik zonde, daar koop ik liever een extra pakje kaarten van. Ze koos de kaarten met de tekst één wereld. Dat vond ik zo toepasselijk, zo moet het zijn', zegt Douwes. De inspanningen om een betere wereld te maken, houdt voor de dames op bij de verkoop van artikelen. 'Als ik dertig of veertig was, zou ik er vol tegen aan gaan. Nu doen we alleen de verkoop voor kerst en dit kunnen we samen behappen. Het is voor ons genoeg, hoewel het leuk zou zijn om op Texel ook voorlichting te doen op scholen. Maar daarvoor zou vers bloed in onze organisatie moeten komen. Een gemotiveerd iemand die wat jonger is en er helemaal ach terstaat," zegt De Jong. Toch zijn ze fanatiek en beide dames geven aan het vnjwilligerswerk te blijven doen. De Jong: 'Vijftien miljoen kinderen zijn wees door aids. Dat raakt me ontzet tend en dat drijft me. Wij stoppen niet met dit werk zolang het nog gaat.' Tekst en foto's Imme Bakker Zwemmer onder de één minuut De 14-jarige Sverre Eschweiler uit Den Burg heeft zondag bij zwem wedstrijden in Alkmaar voor het eerst de honderd meter vrije slag binnen de magische grens van één minuut gezwommen. Hij deed er 0.59,69 minuten over, wat goed was voor de vierde plaats. Eschweiler, die uitkomt voor een zwemclub in Hoorn, verbeterde ook zijn persoonlijke records op de 200 meter rugslag, de 200 meter wis selslag en de 50 meter vrije slag estafette. Op de rugslag pakte hij de derde plaats in 2.31,16 min. De wis selslag legde hij af in 2.35 min wat hem een achtste plaats opleverde. Bij de estafette was hij startend zwemmer. Eschweiler zwom de afstand van vijftig meter in 0.27,71 min. Hij finishte met zijn team als tweede. Krachtsverschil groot bij bowlers De bedrijvenbowlingcompetitie werd dinsdag gekenmerkt door gro te krachtsverschillen. In slechts één geval was de uitslag 3-2. Kraanver huur Kager maakte korte metten met tegenstander 't Pruttelhuus en won biet 5-0. Ook SamSam, met Henk Plaatsman als vervanger voor Paul van Dijk, was op dreef en veegde Blauwe Piste met dezelfde cijfers van de baan. De bowlers van Loonbedrijf Plaatsman kregen er stevig van langs tegen Firma de Graaf, die de koppositie stevig in handen heeft. Het verschil met de nummer twee bedraagt 8,5 punten. Uitslagen: Tegelbedrijf Huijsman-Appartement Land en Zeezicht 4-1; Hotel Tatenhove-Op de Ste nenplaats 3-2; L'Avemr-Heksenketel 4-1; 't Pruttelhuus-Kraanverhuur Kager 0-5; Sam- Sam-Blauwe Piste 5-0; Loonbedrijf Plaats man-Firma de Graaf 1-4. VERVOLG VAN PAGINA 1 Sluitingstijden Tap: 'Als je dat doet dan komen de uitgaanders geleidelijk op straat, worden de groepen kleiner, komen hemeschoppers elkaar minder tegen en neemt de overlast af. Voorbeelden in de regio zijn Hoorn, Purmerend en Schagen, waar de overlast rond de kerk behoorlijk is afgenomen.' Bedoeling is dat de maatregel, die ook bedoeld is om duidelijkheid in de regio te scheppen, eerst als proef wordt ingevoerd. Maar- dan moet eerst een belangrijke hobbel worden genomen, namelijk de gemeentera den. Het voorstel wordt volgens Tap over enige tijd aan de politiek voor gelegd. Los van deze proef heeft burgemeester Geldorp met de Texel se horeca afgesproken om over de lokale sluitingstijden na te denken. De Texelse horeca denkt verdeeld over het hierboven omschreven plan. Hierover meer elders in deze krant. Wie denkt dat Sinterklaas alleen op zijn paard of met de stoom boot reist heeft het mis. Bijna vijftig jaar geleden kwam de Sint op Texel aan na een geslaagde vlucht. [ie ginds komt het a BH liegtuig uit Spanje aai 'De bejaarde bisschop, die nog nooit had gevlogen, besloot nu eens door het luchtruim naar ons eiland te komen Zeker, de tocht in de landauer van de heer D. Witte was hem best bevallen, maar gaar ne wilde de Sint Texel eens vanuit de lucht bekijken en zodoende stelde hij zich in verbinding met de heer Zwaan, die dadelijk tot een volle medewerking bereid was', schreef de Texelse Courant op 5 december 1956 Sinterklaas en de heer Zwaan landden sierlijk op Eierlandse bodem, terwijl ze begroet werden door kinderen van de Nutskleuter- school. De kleuters werden kort voor de landing afgezet met twee TESO-bussen. Bij het naderen van het toestel zongen de kinderen zie ginds kom het vliegtuig uit Spanje weer aan. 'Toen de Sint en zijn knecht uitstegen juichte en wuifde de jeugd dat het een lust was', meldde het artikel. De Zwarte Piet strooide meteen pepermoppen. Naast de kleuters stonden ook mevrouw De Koning, het hoofd van de Nutskleuterschool, en bur gemeester De Koning de Sint op te wachten. Na het ontvangst ging iedereen naar binnen. 'In het sta tionsgebouw had mevr. Van Harn de koffie al gereed en de Sint bleek een warm slokje zeer te appreciëren, terwijl Hij de jeugd van de heerlijkste limonade liet proeven.' Er werden nog enkele liedjes gezongen, onder meer door Japie Verberg, voordat de Sint weer ver trok om alle cadeautjes in orde te maken. Bij het artikel staat ook een gedicht van de toenmalige huisdichter van de Texelse Courant: UIT 119 JAAR TEXELSE COURANT 't Heerlijk avondje Hoera! Vijf december, 't Is feest in het land, Piet Roetmop die strooit weer Met kwistige hand. En Sint geeft maar handjes En zit maar te knikken En dreigt in zijn baard schier, Van hitte te stikken. Hier geeft hij een pluimpje En ginder een standje Aan Grietje en Pietje, Aan Jantje en Antje. En ook zijn de mensen Gestaag in de weer Met dwaze ideeën En nog zoveel meer Ze rijmen en lijmen, Ze pakken en plakken. Ze zoeken in hoeken Naar letters en boeken. Ze draven en dollen Naar allerlei grollen En alles moet dichten Op malle gezichten, Op poppen die spreken, En harten die breken. Op shag en sigaren Op rolmops en klare. Men ruimt ijskoud truitjes Op pijpenetuitjes Ofwel lucifertje Op een dejeunertje En keuken op reuken Dat is juist het leuke. Zo zuchten en zweten Ontelb're poëten, Tot alles voorbij is En iedereen blij is. Dan stopt men de kind'ren Heel haastig in bed En is het dit jaar weer Gedaan met de pret. Huib de Rijmelaar Kerkdiensten Zondag 3 december 2006 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 10.00 u. ds. J. Glazema en ds J Kiers (Den Helder); eerste gezamen lijke adventsdienst in gereformeerde kerk Den Burg. Gereformeerde kerk Den Burg: 10.00 u. ds. J. Glazema en ds. J. Kiers (Den Helder); eerste gezamen lijke adventsdienst met hervormde gemeente Den Burg, Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. C.F Klaassen De Koog: dienst in De Waal Den Hoorn: dienst in De Waal PROTESTANTSE WADDEN GEMEENTE TEXEL: Oosterend: dienst in De Cocksdorp De Cocksdorp: 10.00 ds. P. Barnard; Waddendienst met Heilig Avondmaal en m.m.v. de Cantorij. Oudeschild dienst in De Cocksdorp GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat. Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. C Duinkerken-Visser; extra collecte voor de Doopsgezinde Zending; na afloop verkiezing kerkenraadsleden BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. A. Wesseling. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. dameskoor Oosterend: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Dagvergadering in Swifterband. Wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is., krijgt ook Wordt het feest niet te zoet en Sint scheinheilig? Medische zorg Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vnjdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel, 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 44. Den Burg, tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel 0900- 4636549. Spreekuur elke werkdag van 9 00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44. Den Burg, tel 314887 Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg. Opvragen via tel. 0229-206955. Opname op advies van huisarts of specialist. Mondhygiëniste: Natasja Bottema, tel. 320104. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg: tel. 312112. Maandag t/m vnj dag 8 00-17.30 u. zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u zon- en feestdagen 11 00-12.00 en 16.00- 17.00 u Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Hulpverlening Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord. 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13 00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon. 0900-8844. In spoedei sende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie tel. 0900-8844 Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel oudJPapier Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 2. West straat, Hollewal, Lijnbaan, Pater Witteplein, Molenstraat, Molend warsstraat. ITXFI Sr - COURANT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mall redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89of06-13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze aOyertenneconlracten an ianb*<!ing«n dat Bin van toepassing de Regelen voor het Advertentiewi van de Stichting ROTA. gevest» gedeponeerd bl| de Kamer van Koophandel en 0223-642189 (vragen naar Ron) Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, De Zes 12, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consulta tie en preventie, tel. 315602 of 06- 30215211; www.bnjder.nl. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88. 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring. klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 900 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696 Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer. 072- 5644444 Huiselijk geweld: Safehouse Texel, crisisopvang huiselijk geweld, tel. 0222-321001, dag en nacht bereik baar. Advies- en Steunpunt Huise lijk Geweld Kop van Noord-Holland, tel. 0900-2345566 (€0,10/minuut). wwwhuiselijkgeweldkopvannoordhof- land.nl. Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoe dingsondersteuning aan ouders. Voor aanmelding, informatie en advies: 0900 2223330, elke dag tussen 10.30 tot 12.30 uur. Kerken en minima: voor Texelaars in financiële nood. Spangerweg 10, 1793 EH De Waal. Radio Texel j06,j kostsloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 35.05 33,45 Per jaar 68,30 66,15 (auiomatecnj Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Vrijdag: 18.00 u Radio Texel Actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde Vaart (herhaling) Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) 18 00 u. Muziek met Marco Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit doopsgezinde gemeente Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (Nederlandstalig) 14.00 u. Wilde Vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noord-Holland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.00 u. Gereformeerde kerk Den Burg 10.45 u Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u Radio Noord-Holland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel Actueel (nieuws) 19.00 u. Bonte Dinsdagavond (verzoekplaten)- 20.00 u. Radio Noord-Holland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma, herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19 45 u. Gelezen (Texelse verhalen) 20.00 u. Radio Noord-Holland Donderdag: I6 00u Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met. 20.00 u. Radio Noord-Holland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl. rubnek Om te Onthouden 1 redenen waarom Catharina mwes (59) en Miep de Jong (62) (williger zijn voor Unicef verschil- i nauwelijks. Voor beide dames kjt dat het de kinderen zijn die >n aan het hart gaan en de ver- op van artikelen vinden ze ook jleuk. |zes andere vrijwilligers houden iJong en Douwes tot 21 decem- reen verkoping voor Unicef in de fctheek. Beide dames zijn ontzet- ij enthousiast over de collectie klaar staat en de sfeer die er om heen hangt. 'We hebben veel vaste klanten. Je kunt de kaarten ook op het postkantoor kopen, maar men sen vinden het leuker om bij ons te komen. Mensen zijn vertrouwd met Unicef in de bibliotheek. Ze vragen wel eens wanneer de verkoop weer start', zegt Douwes. De Jong roemt de collectie met dusdanig enthou siasme dat het ongetwijfeld over springt. 'Ik vind het prachtig dat ik het allemaal mag verkopen, voor mij is het een jaarlijks feestje. Het is fijn om te doen en zeker geen belasting. Unicef is voor mij iets dat bij mijn hart en Roeper, die beiden in het'bedrijfs- verzamelgebouw aan de Stoompoort werken, aan de koffie zaten. 'Samen met Jaap de Wijk hebben we het plan daarna verder in gang gezet.' Het is de eerste keer dat de Texelse bedrijven gezamenlijk een kerstpak ket maken. Haker: 'We hadden ons voorgenomen dat we minimaal hon derd pakketten moesten maken om uit de kosten te komen en we hebben nu honderdvijftig aanvragen, dus het idee is in dat opzicht al geslaagd.' De Texelse kerstpakketten kunnen tot 10. december bij Haker (tel. 310133) worden besteld. Sieraden in expositie Artistieke sieraden van zilver, kris tallen en stenen uit de hele wereld vormen een expositie die zondag is ingencht bij de familie Gonzalez op het adres Waalenburgerdijk 6 nabij De Waal. De sieraden zijn gemaakt door Amara Valencia uit Chili en de Nederlandse Lisha Nelissen. Belangstellen zijn welkom tussen 12.00 en 16.00 uur. art) üna httien jaar lang was Peter Ampt van de drijvende krachten van Texelse afdeling van het IVN. 'alleen was hij in 1988 één van oprichters, hij bekleedde ook 'lang het voorzitterschap en dere bestuursfuncties en organi se hij 'velerlei' activiteiten in het ier van de natuur- en milieu-edu- te, vaak in samenwerking met Jere natuurorganisaties. 'En ook natuuronderwijs op Texel heeft daan Peter te danken', schetste Ravenstein tijdens de algemene ^vergadering. Deze werd maan- in de Jozefschool gehouden en fbij nam Ampt met het motto 'voor nieuw bloed' afscheid als :itter. Uit erkentelijkheid had het besloten hem te benoemen erelid. Sinds de oprichting was Sand anders die eer ten deel gevallen. Naast een oorkonde ont ving Ampt een beschilderde steen en een kunstwerk van Niek Wei- boren. De jubilans zelf dankte zijn vrouw Coosje voor alle telefoontjes die zij in al die jaren heeft aangeno men en voor haar ondersteunende rol bij zijn activiteiten. Ambt wordt als voorzitter opgevolgd door Nie- teke Roeper, die al deel uitmaakte van het bestuur. Overigens is Ampt niet van plan met zijn andere natuuractiviteiten te stoppen. Hij blijft redactielid van ledenblad De Skater en gaat ook door met het verzorgen van work shops, waarbij hij zijn kennis van fotografie op anderen overdraagt. Binnenkort wordt bij Ecomare een fototentoonstelling ingericht, namens het IVN georganiseerd door Ampt en Kees Goedegebure. kinderen krijgen een kleurplaat bij de stand. Hedrijvig heid Ondernemers maken Texels kerstpakket groep Texelse ondernemers de handen ineengeslagen om Texels kerstpakket te maken, slager Peter Haker, één van tiefnemers, wordt het een met nuttige produkten. 'We geen goederen die ergens n een kast belanden.' pakket wordt samengesteld door Roeper, de Zelfpluktuin, De n en Zo, Arnold Looyer, bak- Texel Souvenirs en Peter Het wordt gevuld met kerst een kerststol, een rollade, een fles PrinsHeerlijk, verjaarsdagkalender, een boe- en een receptenboek. De volgens Haker bewust op gesteld, zodat het voor werk- fiscaal voordelig is. Boven de zij meer heffingen beta- Het initiatief ontstond toen Haker De verkoop van artikelen verloopt voorspoedig, in het midden vrijwilliger Guusta Kok en rechts Catharina Douwes.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 9