wm Frits de Jong de honderd jaar voorbij Cjrocn ^wartr jexels in het hart Nieuwbouw op vrije markt aangeboden uakantiekrant Gerbrand Poster vraagt ingrijpen van provincie Verblind door lage zon Landjepik gemeentegrond wordt niet meer getolereerd Wie serveert mooiste kerstmenu? hil texelse'3courant Verschijnt 22 december 2006 DECEMBER 2006 VR JDAG OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12133 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De achttien toekomstige twee onder-éénkappers in De Volmo len worden al op de vrije markt aangeboden. Dat is eerder dan verwacht. De gemeente wilde pas na 15 december met de niet ver kochte huizen de markt op als ook de 46 overkantse gegadigden op de gemeentelijke wachtlijst een kans hebben gehad. Het CDA is boos over de gang van zaken. De achttien woningen staan op de website van DPV Makelaars in Hoorn. Dat is een zusterorganisatie van projektontwïkkelingsmaatschap- pij de Peyler uit Scharwoude, één van de vier partners in de BUPS, de combinatie die de eerste 120 nieuwe huizen in de Volmolen bouwt. Er wordt op de website (www.dpvma- kelaars.nl) gemeld dat de achttien huizen 'nu in de verkoop zijn', dat binnenkort de bouw begint en dat er sprake is van vrije vestiging. De gemeente heeft er geen pro blemen mee. 'Ook een Texelaar kan reageren en die moet gehol pen worden', aldus een woordvoer der. 'Het betreft woningen boven de koopsomgrens, dus er is een vrije vestiging.' De prijzen variëren tus sen €339.000,- en €378.000,-. De koopprijsgrens ligt op €272.000.-. De 46 overkantse gegadigden heb ben recent een brief gehad, waarin de gemeente hen tot volgende week vrijdag bedenktijd heeft gegeven. De gemeente verwacht met vrije ver koop ook Texelaars te bereiken die zich niet hadden ingeschreven. Bij de vierhonderd Texelse gegadigden die wel op de wachtlijst stonden, kreeg de gemeente de twee-onder- éénkappers de afgelopen maanden niet verkocht. Het CDA, dat de gang van zaken tweeënhalve week gele den aan de kaak stelde, is ver ontwaardigd dat de gemeente doorgaat op de ingeslagen weg. Lees verder op pagina 7 5 Fractievoorzitter Gerbrand Pos ter van de WD heeft zich bij Gedeputeerde Staten beklaagd over het financiële beleid van de gemeente. In een open brief aan gedeputeerde Patrick Poelmann van financiën wijst Poster op de schijnbaar sluitende begroting 2007 die Texel aan de provin cie heeft gepresenteerd en stelt dat deze begroting een afspiege ling is van het slechte financiële beleid dat de afgelopen jaren is gevoerd. Wethouder Peter Bakker noemt de brief overbodig. Poster noemt twèe voorbeelden: 'Via een aangenomen motie van de collegepartijen, ingediend op de dag van de begrotingsverga dering, is met de kleinst mogelijke meerderheid besloten dat we een nieuw gemeentehuis gaan bouwen. Dat wil zeggen, er is een budget afgesproken, zonder dat er zelfs maar een tekening of een plan van eisen is vastgesteld. Er is geen enkele onderbouwing voor dit bud get, het was gewoon een bedrag dat toevallig in de begroting stond. Bovendien heeft dit budget een dra matisch groot aantal open einden, zoals infrastructuur, inrichting, ver huiskosten, tijdstip van realisatie, etc. We bouwen dus een budget in plaats van een fatsoenlijk onderdak voor de Texelse gemeenteambtena ren. Lees verder op pagina 7 Texelaars die zonder overleg met het raadhuis een stuk grond bij hun erf hebben getrokken dat eigendom is van de gemeente, kunnen in december een brief ver wachten. Daarin wordt.gesteld dat de mogelijkheid om de grond te kopen wordt onderzocht. Maar de kans bestaat ook dat de grond moet worden ontruimd. I Tijdens de laatste inventarisatie Inzake de Wet Waardering Onroe- Een 54-jarige Texelaar is woens dagochtend op de kruising van de Pontweg met de Westerweg met zijn auto tegen een 57-jarige Texe laar gebotst. De 54-jarige man, die op weg was naar Den Burg, zag door de laagstaande zon de andere bestuurder, die over de Pontweg reed, over het hoofd. Een wagen i Veilig zagen De 100-jarige Frits de Jong zit nog vrijwel dagelijks achter zijn typemachine om contacten te onderhouden en verhalen op papier te zetten. Op de derde dag vond hij het wel genoeg geweest, maar hij genoot er met volle teugen van. Frits de Jong uit De Koog is de honderd jaar gepasseerd en dat werd met drie dagen feest gevierd. 'Ik heb heel veel bloemen en kaarten gehad.' De krant bleef tijdens de verjaardag van ome Frits nog maar even achter wege. De honderdjarige voorzag dat het anders heel erg druk zou kunnen worden en daar zat hij niet meer op te wachten. Zonder publiciteit werd het echter ook druk toen hij vorige maand zijn verjaardag vierde. Op de dag zelf had hij een huis vol visite, de burgemeester kwam langs en hij kreeg telefoon uit Canada. 'Er zijn heel veel mensen geweest. En alle maal met cadeaus, terwijl ik eigenlijk niets meer hoefde te hebben. Ik heb voor een half jaar aan tropisch fruit gehad.' Een dag na zijn verjaardag was er voor De Jong een lunch met genodigden in het Havenrestaurant en op zondag was er nog een afslui tend diner. 'Maar toen ben ik op een gegeven moment maar naar boven gevlucht', zegt hij lachend. 'Ik wilde even rust hebben.' De honderd jaar is De Jong niet aan te zien. Hij woont inmiddels alweer elf jaar in huis bij de familie Weitz in De Koog sinds hij het voormalige verzorgingshuis Sint Jan verliet en dat bevalt hem nog steeds zeer goed. De drie woonden eerst in De Cocksdorp en sinds een paar jaar in De Koog in het huis Tjisalak, vernoemd naar het schip van De Jong dat in 1944 door een Japanse torpedo tot zinken werd gebracht. Het tikken van brieven en verhalen op een typemachine is één van zijn dagelijkse bezigheden. Lees verder op pagina 7 Medewerkers van Gemeentewerken hebben woensdag en gisteren mee gedaan aan een cursus, gericht op het goed en veilig omgaan met een motorzaag. Pagina 5 m Ratten Bij het naderen van de kortste dag gaan ratten op zoek naar een plek om de winter door te brengen. Voor al boeren en andere bewoners van het buitengebied lopen de kans om als gastheer te worden uitge zocht. Het winterverblijf moet wel aan diverse voorwaarden voldoen, want de bruine knagers zijn kri tisch. Columnist Harry weet ervan mee te praten en dóet dat ook op pagina.... Pagina 7 Bietencampagne In het seizoen dat de suikerbieten voor het eerst in vijf jaar weer per schip worden afgevoerd, hadden de Texelse bietentelers een topoogst. Gemiddeld rooiden ze netto 65 ton van een bunder, terwijl dit vong jaar nog zes ton minder was. Pagina 9 Onderzoek Bolder Het landelijk onderzoek door de Arbeidsinspectie naar arbeidsom standigheden in sociale werkplaat sen is voor werkplaats De Bolder op Texel gunstig afgelopen Er zijn geen aan- of opmerkingen gemaakt. Dat geldt ook voor de salariëring van de directie die bij sommige andere werkplaatsen de pan uitrijst Dat zijn echter particuliere werkplaatsen, ter wijl De Bolder onderdeel is van de gemeente. 'Directeur Leen Noordzij verdient minder dan onze burge meester'. meldt de gemeentelijke voorlichter. De resultaten van het landelijke onderzoek werden gisteren gepubliceerd, maar De Bolder had al eerder officieel bericht gehad. rende Zaken (Wet WOZ) ontdekte de gemeente dat verscheidene inwoners gebruik maken van gemeentegrond. Het betreft openbare grond (voorna melijk openbaar groen en bermen), die door de gebruikers bij hun aan grenzende eigendom is getrokken. In een enkel geval zal dit onbewust zijn gedaan.De gemeente heeft de afgelopen maanden een onderzoek gedaan naar alle gevallen van in gebruik genomen gemeentegrond. Lees verder op pagina 6 die vóór de 57-jarige Texelaar reed, zag hij wel, maar de tweede wagen zag hij pas bij het optrekken. Bei de wagens raakten door de klap fors beschadigd en moesten door Schoenmaker worden afgevoerd. De bestuurders, beiden uit Den Burg, bleven ongedeerd. In vrijwel alle keukens op het eiland breekt men zich de komende tijd het hoofd over wat te serveren met de kerstdagen. Zeker nu Kerst dit jaar op maandag en dinsdag valt, zijn er vier dagen waarop feestelijker gegeten kan worden dan anders. Wordt het een traditioneel menu of wordt het een experiment? Combi neren we vis, vlees en gevogelte, of houden we het vegetarisch? De mogelijkheden zijn legio. Om de druk nog wat op te voeren, schnjft de redactie van de Texelse Cou rant een kerstmenuwedstrijd uit. De winnaar mag zijn menu tijdens een kookworkshop van Texel Catering Banket Service bereiden. Het menu moet uit meerdere gangen bestaan en er moeten Texelse pro ducten in verwerkt worden. Van ten minste één (niet-standaard)gerecht moet het recept worden bijgevoegd. De redactie maakt een voorselectie uit de ingezonden menu's, waar na de uiteindelijke winnaar wordt bepaald door Peter Huisman en Ruud Boom, die tevens bestuurslid is van de Vereniging Echt Texelse Producten. De winnaar mag onder leiding van Huisman en Boom het winnende menu bereiden, waarbij vier gasten mogen worden uitge nodigd. Het winnende menu wordt afgedrukt in de Texelse Courant. Inzenden kan tot met met maan dag 18 december bij de redactie van de Texelse Courant, Warmoes straat 45, 1791 CN Den Burg. Inzen den kan ook per fax (323000) en per e-mail (redactie@texelsecourant.nl). OSG zoekt extra vierkante meters De OSG gaat onderzoeken op wel ke wijze meer vierkante meters bij de realisatie van de nieuwe scho lengemeenschap kunnen worden gecreëerd. Dat zijn de betrokken partijen overeengekomen. De scholengemeenschap moet de verbouw- en nieuwbouwplannen soberder uitvoeren dan de bedoe ling was. Volgens rector Henk de Vries wordt nader bekeken op welke wijze meer oppen/lakte binnen het bestaande budget mogelijk is. De school heeft daarvoor maximaal 8.7 miljoen euro tot haar beschikking. Er was aanvankelijk rekening gehou den met een hoger bedrag, maar de raad heeft het budget begrensd. Zowel architect AGS, het schoolbe stuur als de bouwcommissie bera den zich de komende tijd op oplos singen. De versobering gaat, zoals het er nu naar uitziet, ten koste van het aantal vierkante meters in hallen, gangen en andere gemeenschap pelijke ruimten. De OSG ijvert al jaren voor een grootscheepse aan passing om het tekort aan ruimte op te lossen. De OSG streeft ernaar in maart een voorlopig ontwerp klaar te hebben. Harde maatregel dreigt voor kampeerboer B en w treden op tegen een agra riër in de buurt van Den Hoorn die herhaaldelijk meer kampeerders op zijn erf heeft toegelaten dan volgens de vergunning mogelijk is. Als hij opnieuw in de fout gaat moet hij een dwangsom van €100, - per overtreding betalen, wat kan oplopen tot maximaal €500, -. Als ook dat niet zou helpen wordt zijn vergunning ingetrokken. In het seizoen 2005 werd al gecon stateerd dat de man meer dan tien kampeermiddelen op zijn erf had. Hij kreeg een aanschrijving waarin met een dwangsom werd gedreigd. Naar aanleiding van het bezwaar dat hij daartegen maakte werd deze aanschrijving weer ingetrokken en bleef het bij een waarschuwing. In juli van dit jaar werd echter vast gesteld dat op het betreffende erf weer teveel kampeermiddelen ston den. Een nieuwe aanschrijving was het gevolg en andermaal maakte de betrokken boer daartegen bezwaar. Daann gaf hij aan te goeder trouw te zijn geweest omdat er weliswaar meer dan tien kampeermiddelen stonden, maar dat op het terrein toch slechts tien families kampeer den. Dat verweer gaat volgens b en w met op. Het aantal kampeermid delen (tenten of toercaravans) is volgens de regelgeving bepalend. (jna 'Zwan.'J/xdt ia lm. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: A W Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Laatste dag bibliobus De bibliobus brengt dinsdag 19 december voor de laatste keer een bezoek aan het eiland. Mensen die boeken of andere materialen heb ben, kunnen dat dan nog inleveren. Dat kan ook in de bibliotheek in Den Burg. De openingstijden hiervan zijn te vinden op website www.biblio- theektexel.nl of te verkrijgen via tel. 312743. Er wordt hard gewerkt aan een nieu we flexibele bibliotheekvoorziening in de buitendorpen. Deze kan niet direct per 1 januari van start, omdat de daarvoor benodigde kasten nog met klaar zijn. Voor mensen die gebruik willen maken van de service van de openbare bibliotheek in Den Burg, worden vanaf januan informatierond leidingen gegeven. Elke eerste dins dag van de maand vertelt een bibli- othecans waar boeken, tijdschriften, DVD's en andere materialen te vinden zijn. Deze informatierondleidingen beginnen om 13.30 uur. Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m dinsdag 12 december 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1