m Cjroen "Zwartsjexeh in het harD, tem*,- Rector wil zekerheid i over sobere variant OSG ZOEKT EXTRA VIERKANTE METERS Trein in Den Helder vertrekt minuut later Geiten verhuizen van Noordkroon naar De Arend Wezenspyk verwerkt melk tot geitenkaas Den Hoorn wil snel begin woningbouw texelseHcourant De Texelse Kerstshow Jack Sparrow ten strijde tegen zeemonster TEXELSE®® COURANT Spannende week voor OSG Oud-wethouder maakt zich boos OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12134 DINSDAG 12 DECEMBER 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Hans Legierse Collega's in de bouw en anderen die hem kennen, weten dat hij geen blad voor de mond neemt. Eerlijk en recht voor z'n raap, is het credo van metselaar en stukadoor Hans Legierse (56). Pagina 5 De Waldhoorn De kans dat binnenkort al met de ver bouw van dorpshuis De Waldhoorn kan worden begonnen, is klein. Dat vertelde dorpscommissievoorzitter Herman Ridderinkhof tijdens het over leg met het college. Pagina 5 Schaaksucces Gerard van Es, Jaap Dros, Thomas Richter en Dick van Barneveld van schaakclub En Passant behaalden zaterdag in Koedijk een derde plaats op een rapidtoernooi. Pagina 7 RWS begint met leegruimen pand Rijkswaterstaat is begonnen met het leegruimen van een deel van het kantoor aan de Keesomlaan in Den Burg. Zeven medewerkers die bij de haven betrokken zijn, krijgen op termijn elders op het eiland onderdak. RWS heeft bij de gemeente een ver gunning aangevraagd om de werk plaats in het havenkantoor in Oude- schild te verbouwen, zodat de zeven daar kantoor kunnen houden. Tot die tijd kunnen ze volgens een woord voerder nog tijdelijk aan de Keesom laan blijven. Het leegruimen van het kantoor, dat aan de Stichting Wonen Texel is verkocht, is onderdeel van de terugtrekking van Rijkswaterstaat van het eiland. De dïenstknng Texel is al enige tijd geleden opgeheven waardoor Texel onderdeel is gewor den van het waterdistrict Noord-Hol land, dat grotendeels vanuit IJmuiden wordt geleid. Afgelopen jaar werd het beheer en onderhoud van de Noordzeekering aan het hoogheem raadschap Hollands Noorderkwartier overgedragen, waardoor RWS wat Texel betreft nu nog alleen de veer havens, suppleties en de haven van Oudeschild n het takenpakket heeft. Kerstwedstrijden Inzenden van verhalen en menu's voor de kerstwedstrijden van de Texelse Courant kan nog tot en met maandag 18 december bij de redactie van de Texelse Courant, Warmoes straat 45, 1791 CN Den Burg. Inzen den kan ook per fax (323000) en per e-mail (redactie@texelsecourant.nl). Menu's dienen uit meerdere gangen te bestaan en er dienen Texelse producten in verwerkt te worden. Kerstverhalen mogen maximaal 350 woorden lang zijn. De winnaars wor den bekend gemaakt in de krant van 22 december. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. De dorpscommissie van Den Hoorn wil dat er zo snel mogelijk wordt begonnen met het bouwen van woningen op 't Zouteland. 'We wachten al twintig jaar. Waarom geeft u niet alvast een paar ver gunningen af?', reageerde lid Daan Schilling op de mededeling van het college dat eerst duidelijk moet zijn hoeveel behoefte er aan nieuwe huizen is. In een verder zeer geanimeerd over leg tussen burgemeester en wethou ders en de Hoornder dorpscommis sie liep de irritatie eventjes hoog op. Geschrokken van de tegenvallende animo voor huizen in de Volmolen heeft het college besloten dat eerst een woningbehoefteonderzoek moet worden uitgevoerd. Daarin wordt geïnventariseerd hoeveel vraag er is, naar welk type woningen en welk bedrag de gegadigden willen besteden. Eerder wordt geen begin gemaakt met de bouw van nieuwe huizen. Texel mag van de provincie de komende tien jaar in totaal 1110 woningen bouwen, mits de behoefte kan worden aangetoond. De Hoorn- der dorpscommissie toonde begnp voor de maatregel van het college, maar vroeg zich bij monde van voor zitter Herman Ridderinkhof af waarom deze ook voor 't Zouteland geldt. Lees verder op pagina 5 Niemand minder dan kapitein Jack Sparrow uit de film Pirates of the Caribbean dook op tijdens de ope ning van de tentoonstelling Spoken op zee in Ecomare. De populaire zeeheld ging met zijn zwaard de reus achtige muil te lijf van het zeemon ster dat de toegang vormt tot de expositie waann de meest afschrik wekkende zeemonsters tentoon zijn gesteld. De kijker wandelt eerst door een donkere tunnel waarin op de muur in reflecterende blacklight verf mythische gedrochten zijn getekend, zoals ze in oude geschriften wer den afgebeeld. Tamelijk levensecht en bijzonder knap gemaakt zijn de wadmol, de zeeduivel en andere niet- bestaande monsters van onder de zeespiegel. Angstaanjagend, maar voor de mens ongevaarlijk zijn ook de reuzenkrab en de reuzenhaai, die bij nadere bestudering niet over scherpe tanden blijkt te beschikken, maar van plankton leeft. Waar de mens onder water wel voor moet oppassen zijn echt bestaande dieren, zoals de murene, de zeeegel. de pieterman, de dodelijke pijlstaartrog en verschil lende soorten giftige kwallen. Zeer kunstig is de nagemaakte dnjfblaas, die van glas is gemaakt. Dat je ook beter bij sommige haaien uit de buurt kunt blijven, is te zien uit de ten toongestelde kaak. Wellicht nog het meest afschrikwekkend is de kolom water met daarin echte schedels en mensenbotten, die zijn opgevist door kotters. Ze symboliseren wellicht het allergrootste gevaar: de zee zelf. Maar als je die goed kent, dan valt het gevaar wel mee. weet hobby duiker Hans Eelman. Hij maakte een informatieve film over zijn duikactivi- teiten, die ook tot de tentoonstelling behoort. Meer over de achtergrond van de tentoonstelling staat elders in deze krant. (Foto Geard TlmmtrnmiI van 22 december wordt een sfeervolle en gezellige Kerstkrant. Uw Kerst- en/of Nieuwjaarsadvertentie voor deze krant kunt u t/m vrijdag 15 december a.s. inleveren bij onze advertentieafdeling, Spinbaan 6 - Den Burg. T: 36 26 00, F: 31 41 11, E: info@lenr.nl Personeel en leerlingen van de OSG buigen zich eind deze week over de vraag of zij zich kunnen rinden in een sobere variant van de verbouw- en nieuwbouwplan- nen. Architect AGS is donderdag en vrijdag op de scholengemeen schap om een aangepaste schets te bespreken. Rector Henk de Vries wil niet zomaar doorgaan, maar eerst weten of docenten, onderwijs ondersteunend personeel en vertegenwoordigers van ouders en leerlingen zich in een ver soberde variant kunnen vinden. 'Ik .vil niet over vijf jaar heel Texel over me heen krijgen met de vraag hoe k hier ooit een gebouw heb kunnen laten komen waar niemand tevreden mee is. We moeten eerst met z'n Sen bezien of we met de aangepaste plannen dertig of veertig jaar uit de iten kunnen.' Donderdag spreekt ré architect met het personeel. Vrij- imiddag is er een bijeenkomst voor ouders. De raad en het college Pó<5| (schoolbestuur) zijn daar ook voor 6j[ uitgenodigd. Vooralsnog ziet het aangepaste ont werp van AGS er voor de OSG niet erg rooskleurig uit. Van de 8888 vier- kante meter die in het oorspronke- P A ijk programma van eisen stond, is rafi tachtig procent (7371 vierkante meter) overgebleven. Dat is minder dan de oppervlaktes van de hui- fege locaties Haffelderweg en Emma- laan bij elkaar opgeteld. Het idee om zogeheten studielandschappen te creëren waar leerlingen zelfstandig werken en leren, heeft de architect laten varen. In de versoberde variant zijn computerruimtes gecombineerd met de zogeheten verkeersmimten (de gangen) Dat betekent vrij vertaald dat een leerling er niet op hoeft te dat hij ongestoord achter de compu ter kan doorwerken. Ook op andere ruimten als de aula en de entree (gecombineerd in de sobere variant) is bezuinigd. Volgens De Vries heeft de architect op zich nog een knap alternatief geleverd om binnen het geslonken budget te blijven, maar hij vraagt zich af of in hoeverre het verstandig is 930 leerlingen en 110 personeelsleden in een verkleinde nieuwbouw te plaatsen. 'Je bent dan toch met een hoop beweeglijke leer lingen bij elkaar.' Navraag bij collega's en scholen elders in het land leerde de rector dat de OSG qua bouwprij zen 'op de bodem zit voor wat er per vierkante meter bij scholen mogelijk is.' De school kan maximaal 8,7 mil joen euro aan de ver- en nieuwbouw besteden. De raad heeft een budget van in totaal 9,8 miljoen beschikbaar gesteld, maar daar moeten nog ver snelde afschrijvingskosten voor het restant boekwaarde Emmalaan en kosten voor de Burg. De Koninghal vanaf worden gehaald. Lees verder op pagina 5 Anton Witte, Daniëlle Kaczor, Henk Zoetelief, Renske van den Tempel en hun kinderen temidden van de melkgeiten die zaterdag van de Noordkroon naar De Arend verhuisden. 'boden De trein in Den Helder vertrekt volgend jaar een minuutje later, .zodat mensen die van de boot nj] komen meer kans hebben hem te halen. Dat is reizigersvereni ging Rover met de Nederlandse Spoorwegen overeengekomen. De wijziging wordt volgens Ludolf Maat, secretaris van de afdeling Noord-Holland Noord van Rover, n februari of mei doorgevoerd. zijn de momenten waarop de Jenstroosters weer worden aan- ipast. De wijziging kwam te laat om nog te worden opgenomen in nieuwe spoorboekje dat zondag van kracht is geworden.' -De over eenkomst betekent dat de treinen naar Alkmaar volgend jaar niet meer om drie over het heel of half vertrek ken, maar om vier minuten over. Rover is volgens Maat drie jaar ang bezig geweest de vertrektijd te leranderen. 'De NS wilde er eerst bsoluut niet aan, maar afgelopen aar zijn in Noord-Holland op meer dere plaatsen proeven met een late- vertrektijd gedaan en Den Helder zat daar toevallig ook bij. Uit die proef bleek dat het wel kon, dus zijn er weer achteraan gegaan.' loeling is dat de minuut onder- ig naar Alkmaar wordt ingelopen, Zodat bij tussenliggende stations de tijden niet hoeven te worden aangepast. De aansluiting van de boot en de trein is al een paar jaar onderwerp gesprek. Eind 2003 liet TESO de boot vijf minuten eerder vertrek ken en in mei 2004 werd op 't Horn- tje een kaartjesautomaat van de NS in gebruik genomen. De aanslui ting met de trein bleef ondanks de verbeteringen aan de krappe kant. Rover hoopt dat de extra minuut net voldoende is om het probleem op te lossen. De nieuwe dienstregeling van de NS, die zondag inging, heeft in Den Helder niet tot veranderin gen geleid. De treinen uit Alkmaar blijven om vier voor het heel en vier voor het half aankomen. Een opmerkelijke verhuizing in Waalenburg, waar enkele tientallen melkgeiten van hoeve de Noord kroon van Renske van den Tempel zaterdag naar De Arend van Henk Zoetelief en Daniëlle Kaczor wer den overgebracht. Derde partij die betrokken is bij deze bijzondere transfer zijn Anton en Janine Witte van kaasboerderij Wezenspyk, die vanaf eind januari de melk gebruikt voor het maken van verschillende soorten geitenkaas. De verkoop van de melkgeiten, evenals het afstoten van het koppel melkschapen aan veehouder Peter Smit, betekent niet dat de Noord kroon als schapenboerderij ophoudt te bestaan. 'Integendeel', zegt Rens ke van den Tempel. 'Maar het bedrijf wordt wel kleiner van opzet. We komen in het voorjaar met een nieuw toeristisch programma dat minder arbeidsintensief is. Ik wil er nu nog niet meer over zeggen dan dat het iets geheel nieuws is, iets unieks dat landelijk nog niet bestaat en waarin het Texelse schaap centraal staat.' Eén van de zes parttimers die mee hielpen op de Noordkroon was Henk Zoetelief. Hij molk al een jaar of vijf 's morgens de geiten en heeft zelf een koppel Nederlandse bonte geiten voor het opfokken van lammeren. Toen op de Noordkroon het besluit viel om het koppel Nederlandse witte geiten af te stoten, was het logisch dat de geiten naar De Arend aan de Westerboersweg zouden verhuizen. Van den Tempel: 'Dan weet ik dat ze goed terechtkomen.' Met de geiten zijn ook de melkinstallatie en andere spullen van de Noordkroon overge nomen, waarmee momenteel een De melk- en stalcapaciteit is zodanig dat de veestapel kan worden uitge breid. De melkgeiten zijn een extra pijler onder het bedrijf van Kaczor en Zoetelief, die vooral bekend zijn van het jaarlijkse Eagles Summer Event, de dag die is gevuld met paarden, demonstraties, een ambachtelijke markt en andere activiteiten. Tevens een dag waarop op de Eagles Ranch gefokte painted horses worden getoond en een kijkje kan worden genomen in de opfokstal voor veu lens en de oudedagsvoorziening voor paarden en pony's. Andere poten onder het bedrijf zijn de fokkenj van zwoegervrije Texelse schapen en de boerencamping. Nieuw is dus het melken van geiten. De melk wordt niet op De Arend ver werkt, maar op Wezenspyk. Anton Witte: 'Toen ik in juni hoorde dat Renske de geiten wilde afstoten, zijn de eerste gesprekken op gang gekomen. Van koeien- en schapen melk maken we al geruime tijd kaas, de bereidingswijze van geitenkaas verschilt daar met veel van Lees verder op pagina 5 moderne melkstal wordt ingericht. m a

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1