Gelein Jansen presenteert opvolger woordenboek 'Ik ben eigenlijk altijd met taal bezig' Berei? r TEXELSE j COURANT grwflSTOcH VfWPRQG??J Maquette voorspelt toekomst energie Volksfeest op z'n retour? Weijdt en Koomen herstellen zich Parkeren langs Bomendiek, Groenewegje en Langwaal Witsnuitdolfijn spoelt aan op Hors IB/ERTJt IN 06 Mfwo .DON Dt Locur VON 10 WOENSDAG 12 MAART 20064 fiwrooN Goes ir-a-ïoo6. Dertien jaar na het Tessels Woor denboek is er een opvolger. Net als het in 1951 verschenen 't Tessels van dr. S. Keyser vertaalt de nieuwe uitgave woorden en begrippen van het Texels naar het Nederlands. Als extraatje voegde samensteller Gelein Jansen twee volksverhalen van W. Mets Tzn. toe, 'vertaald' in het Texels. 'Ik ben eigenlijk altijd met taal bezig.' Het nieuwe woordenboek is niet los te zien van het vorige, dat in 1993 werd gepresenteerd en waarvan bin nen een mum van tijd alle exemplaren waren uitverkocht. Opvallend, zo leek Zestien leerlingen van de OSG hebben een maquette gemaakt waarin de duurzame energie op Texel in 2030 wordt geschetst. Zestien leerlingen van de OSG hebben een maquette gemaakt waarin toekomstverwachtingen voor duurzame energie op het eiland in 2030 worden geschetst. De maquette is een vervolg op een exemplaar waarop leerlingen in 1983 al eens de toekomst van Texel beschreven. Volgens de berekeningen van de leerlingen van 5 HAVO moeten er vooralsnog geen wonderen van schone energie worden verwacht. Windenergie levert volgens hen in 2030 hooguit twee procent van de totale energiebehoefte op. Daarbij wordt uitgegaan van een behoefte van 1,2 miljard kWh en acht grote windmolens. Op de maquette is voor de acht turbines (overgenomen uit het Energieplan 2030 van de Stichting Duurzaam Texel) in polder Eierland plaats ingeruimd. Volgens de leerlingen leveren ze daar de minste overlast op. Om Texel vol ledig op de wind te laten draaien, zouden bijna vierhonderd windmo lens nodig zijn en dat is volgens de leerlingen niet te doen. Zonne-energie voorziet volgens de maquette in 2030 in slechts 0,002 procent van de totale energiebe hoefte. Dan wordt uitgegaan van 36.500 vierkante meter zonnepa neel. Dat aantal is eveneens afkom stig uit het Energieplan. Volgens de leerlingen zijn de panelen relatief duur. 'Met subsidie van de overheid was er nog een terugverdientijd van twaalf jaar, maar dat is nu dertig tot veertig jaar geworden.' Biomas sacentrales zouden in 0,27 procent van de energiebehoefte voorzien, brandstofcellen in een paar procent. Eierland is in de ogen van de leer lingen de meest aangewezen plek voor een waterstofcentrale. Veel heil wordt verwacht van ener gie uit golfkracht. Daarvoor is op de maquette een stuk Noordzee gereserveerd waarop lange bui zen (Pelamis genaamd) drijven. Die buizen zitten met scharnieren aan elkaar, zodat ze op de golven kunnen bewegen. De wrijving in de scharnieren wordt omgezet in elektriciteit die met kabels naar het eiland wordt getransporteerd. Met veertig van die buizen (elk 150 meter lang) op tien tot twintig kilometer uit de kust zou Texel volgens de leerlin gen in 2030 zeventig procent van de energiebehoefte kunnen opwekken. Een nadere berekening van docen ten heeft overigens aangetoond dat beter rekening met ongeveer vijf procent kan worden gehouden. Een paar mitsen en maren; de kos ten zijn nog onbekend en er zou 1,2 vierkante kilometer zee moeten worden afgesloten. Er wordt elders in Europa al geëxperimenteerd met de Pelamis, maar het project staat nog in de kinderschoenen. De leerlingen maakten de maquette in opdracht van leraar Algemene Natuurwetenschappen Lutz Lohse. Ze kregen gastlessen van Petra Schut (Duurzaam Texel) en oud- Texelaar Fred Jansen van het Natio naal Kritisch Platform Windenergie. De nieuwe maquette wordt opge hangen naast de maquette uit 1983 op de eerste verdieping van het schoolgebouw aan de Haffelder- weg. Uit die maquette is overi gens op te maken dat de toekomst zich niet altijd makkelijk laat voor spellen. Leerlingen zagen in 1983 het Texel van nu als een stedelijk gebied waarin de dorpen vrijwel tegen elkaar zouden zijn gegroeid. De Slufter zou voor een nieuw dorp zijn ingewisseld, de Pontweg en de Postweg waren tot snelweg omge bouwd en tussen Den Helder en Texel zou volgens de leerlingen een brug worden aangelegd. De voor spelling dat Oudeschild een grotere haven zou krijgen, is wel uitgeko men. Bart Weijdt en Willem Koomen hebben zich na een paar minde re weken weten te herstellen en wonnen de tiende speelronde van de competitie van Klaverjasclub Den Burg. Gerda en Freek Veeger wonnen de eerste periode. Weijdt en Koomen waren de laat ste tijd met erg op dreef. In vijf weken tijd zakten de kampioenen van vorig jaar van de eerste naar de zesde plaats. In de tiende ronde hervonden ze echter de vorm van het begin van de competitie. Na een rustige start werden twee partijen van ruim boven de 2000 punten gespeeld, waarna een laatste spel van ruim 1800 voldoende was om de ronde te winnen. Koomen en Weijdt behaalden 7533 punten en stijgen door dit resultaat weer naar de top drie. Ook Fenny en Rob Caspers begin nen langzamerhand hun normale vorm terug te vinden. Met vier regel matige scores werden 7281 punten verzameld, goed voor de tweede plaats. Zij stijgen in het algemeen klassement van de achtste naar de vijfde plaats en zullen zeker nog een serieuze gooi naar de topdrie gaan doen. Theo en Gerard Witte wisten alle vier spelletjes te winnen, wat hen 7181 punten opleverde, goed voor een derde plaats en een plekje winst in het klassement. Zij staan nu negende. Arend Dijker en Piet Moree blijven boven verwachting presteren. Deze keer pakten zij met 7166 punten de vierde plaats. Dit betekende dat zij weer inliepen op de koplopers. Hun achterstand bedraagt nu nog slechts 109 pun ten. Femmy Schuring en Frans Bos doen het uitstekend in het Texels kampioenschap, maar worden in de competitie door pech achter volgd. Door alle tegenslagen waren zij inmiddels op de laatste plaats beland. Maar ze waren niet van plan zich hierbij neer te leggen en zetten een mooie score van 7148 punten neer. Nog niet voldoende om de rode lantaarn over te dragen, maar ze hebben weer aansluiting met de middenmoot. Het gemiddelde was met 6339 pun ten aan de hoge kant. Dat kwam mede doordat er 41 marsen werden gespeeld. In het algemeen klas sement behouden Gerda en Freek Veeger met een kleine voorsprong de eerste plaats, maar zij worden nu wel in de rug gekeken door Dijker en Moree. Willem Koomen en Bart Weijdt bezetten de derde plaats met ruim 2800 punten achterstand. De periodetitel van de Veegers kwam met meer in gevaar. Dijker en Moree werden ook hier tweede. De derde Winnende hoender Fokker Peter van der Gracht uit De Cocksdorp heeft afgelopen week end in Groningen een eerste prijs in de wacht gesleept op de Mar tini-show, een groots opgezette kleindiertentoonstelling. Eén van zijn Australorp-hoenders kreeg de meeste punten van de jury. Van der Gracht, actief lid van Klein- diersportvereniging Kotex. deed voor het eerst mee in Groningen. Hij bracht zes vogels in en werd eerste hij de grote hoenders. Zijn collectie (zes) Australorps werd door de vak jury als mooiste beoordeeld. De vijf andere hoenders kregen eveneens hoge beoordelingen. Vier keer gaf de jury zijn dieren het predikaat F (fraai), na uitmuntend de hoogste waarde ring, en één haan kreeg het stempel zeer goed. In totaal werden in de Groningse Martinihal zo'n tweedui zend dieren door de jury bekeken. plaats in de periode was voor Cees Vinke en Carlo Bos. Eindstand eerste periode: 1.Gerda en Freek Veeger 65.762: 2.Arend Dijker en Piet Moree 64 879; 3.Carto Bos en Cees Vinke 62 478; 4.Willem Koomen en Bart Weijdt 62.021; 5.Fenny en Rob Caspers 61.688; 6.Enk Boogaard en Rob Stapersma 61.579, 7 John Vlaming en Eric Jan Geus 61.312; 8.Maga en Martien Bakelaar 61.151. 9.Gerard en Theo Witte 60.479; 10.Chris Schraag en Rosa Harbers 60.304. Gelein Jansen: 'Er is zoveel leuks te in, ik ben nog lang niet klaar. het, want mede door de invloed van televisie en andere moderne com municatiemiddelen leidde het Texels al jaren een kwijnend bestaan. Des kundigen voorspelden zelfs dat geen enkel (Nederlands) dialect op den duur zou overleven. Toch was het succes ook weer geen heel grote verrassing, want de samensteller had de tijdgeest mee. Als tegenbeweging van de mondialisering ontstond in de laatste decennia van de vorige eeuw een toenemende behoefte aan een eigen identiteit. Dialectgroepen en historische verenigingen vormden daar belangrijke exponenten van, evenals het gebruik om op bruiloften en partijen een sketch in dialect op te voeren. Ook (toenmalig) hoofd redacteur van de Texelse Courant Frans Hopman liet zich inspireren. Hij wijdde een bijna paginagroot artikel aan het woordenboek en schreef de inleiding in het Texels. Sèèggies Een belangnjke reden voor het suc ces vormden ook de ruim 1100 sèèg gies die Jansen achterin zijn werk had opgenomen, gezegden die op kleumjke en kernachtige wijze veel duidelijk maakten over de cultuur en gebruiken op het Texel van vroeger. Kritiek was er nauwelijks, al weigerden sommige 'echte' Texelaars Jansen helemaal serieus te nemen omdat hij is opgegroeid in Eierland, 'boven de Rugediek', waar volgens hen minder authentiek Texels werd (en wordt) gesproken. Wél hout sneed het com mentaar dat het Tessels Woorden boek alleen Nederlandse woorden in het Texels vertaalt en niet andersom. Wie op zoek was naar de Nederland se vertaling van een Texels woord was vaak lang (en zonder succes) aan het bladeren. Hoewel hij er zelf al snel van overtuigd was dat er ook een Texels-Neder- landse versie moest komen, heeft het boek nog lang op zich laten wachten. Acht jaar geleden werden Jansen getroffen door een hersenbloeding. Met ernstige gevolgen, want enige tijd werd zelfs gevreesd voor zijn leven. Nadat zijn situatie wat stabieler was geworden, kreeg hij te horen er niet op te moeten rekenen dat hij ooit nog tot veel in staat zou zijn. Dat bleek mee te vallen. Mede dankzij een ijzeren wil en discipline keerde hij al snel terug in het maatschappelijk leven. Hij werd niet alleen weer actief voor het Luchtvaartmuseum, maar begon ook weer lezingen en excur sies te verzorgen. Bijzonder is dat hij daarbij niet is gekluisterd aan een rol stoel. Maar dat er van zijn hand toch een vervolg op het Tessels Woor denboek is verschenen, mag gerust een klein wonder worden genoemd. 'Ik heb er jarenlang consequent elke dag aan gewerkt. Een grote handicap is dat ik moeite heb met lezen. Ik ben snel moe en dan kan ik de letters met goed meer zien.' Maar hij haast zich met de mededeling niet te willen klagen. 'Het gaat eigenlijk erg goed. Zelfs een concert van de Dubliners bezoeken en daarna nog even gezel lig met de muzikanten bijpraten is geen groot probleem meer. Ik moet alleen soms keuzes maken en ervoor zorgen dat ik voldoende rust neem.' Bronnen Het nieuwe woordenboek bevat legio woorden die bijna niemand meer kent. Jansen gebruikte diverse bron nen. Voor de editie van 1993 nam hij al de complete verzameling van dr. S. Keyser uit 1951 over en zette deze over in een gebruiksvriendelij ker en moderner spelling. Daarnaast beschikte hij onder meer over een woordenlijst van S. de Boer, die tus sen 1892 en 1901 schoolmeester in Den Burg was. Waardevol waren eveneens de woorden die redacteu ren Gijs en Johan Duinker in de jaren dertig in de Texelse Courant publi ceerden met het verzoek om aanvul lingen en kritiek. Deze waren al eerder verzameld door mejuffrouw dr. E.M.A. Timmer, een oud-Texelse die conser vator van de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag was. 'Ze verschenen in een sene, Waarde Duunker, door de Duinkers waarschijnlijk opgezet om het dialect er een beetje in te hou den.' Onmisbaar waren ten slotte de bijdragen van de dialectgroep van de Historische Vereniging waarvan naast Jansen zelf ook Marie Bakker-Zïjm, Grè Dros, Annie Dogger, Riet Groene- veld-Visser, Hanna van Heerwaarden, Wil Kikkert-Duinker en Gerard en Jan Kuip lid zijn. 'We bespreken er woor den die iemand ergens gelezen heeft of zich van vroeger hennnert. We zijn best kritisch, want ze komen pas voor het woordenboek in aanmerking als ten minste twee leden het woord kennen.' Dat het Texels langzaam maar zeker uitsterft, blijkt uit het feit dat de afgelopen jaren nauwelijks meer nieuwe woorden zijn gemaakt. 'Rabgras, in de betekenis van beton- tegels, is één van de laatste. Vaak zijn het woorden met een humoristische inslag.' Volksverhalen Als extraatje heeft Jansen dit keer twee verhalen toegevoegd van W. Mets Tzn. 'Hij heeft tussen 1910 en 1920 een reeks boekjes met volks verhalen geschreven. Die waren voor een breed publiek bedoeld en kostten daarom ook maar 15 tot 20 cent. De meeste verschenen vlak voor Sinter klaas. De opbrengst was bestemd voor het Weduwen- en Weezen Fonds Texel's Belang Ondanks de Texelse setting schreef Mets de verhalen in het Nederlands. Jansen droeg zorg voor een 'vertaling' in het Texels. 'Dat vind ik leuk om te doen. Ik zette eerder al verhalen van Herman-Pieter de Boer in het lëxels over. Hetzelfde ben ik aan het doen met Zuid Afnkaanse liedteksten van Gert Vlok Nel. Ik heb een hele map verhalen, ook zelfbedachte, waaruit ik put bij voordrachten. De laatste tijd ben ik ook bezig met liedjes en gedichtjes, bestemd voor zangeres Nel Bruin. Ze heeft beloofd er bij de presentatie één te zingen, vertaald uit het Fries. Ik ben eigenlijk altijd met taal bezig. De laatste tijd heb ik veel contact met een man op Urk die psal men in dialect heeft vertaald. Ik speel nu met de gedachte bijbelgedeeltes in het Texels over te zetten. Ach, er is zoveel leuks te bedenken. Ik ben nog lang met klaar.' Het Texels-Nederlands woorden boek is een uitgave van Langeveld en de Rooy en vanaf morgen ver krijgbaar in de boekwinkel. Een paperback kost €22,50, een luxe gebonden editie €29,50. Daarnaast is er een cassette, waarin ook de Nederlands-Texelse editie zit. Deze is alleen te verkrijgen in een luxe editie en kost €59,50. Joop Rommets bieden een beter alternatief, hoewel het niet ideaal is dat de gaande en komende parkeerders ook dan de soms drukke weg moeten overste ken. Door deze oversteekplek met waarschuwingsborden (en eventueel LED's) aan te geven, zal voor het gevaar worden gewaarschuwd. Op de plek waar de smalle Langwaal op de Laagwaalderweg uitkomt, staat nu nog een afsluitend hek. Door dit weg te halen kunnen de auto's na de parkeerperiode zonder moeizame keermanoeuvres vlot wegrijden. De verharding van de nieuwe parkeer plaatsen van Bomendiek, Groene wegje en Langwaal zal bestaan uit graskeien. Er is ook nog overwogen om op een deel van het Hogereind (het stuk tussen Vermaningspad en kerk) éénrichtingverkeer in te stellen in de richting van de kerk. Het col lege heeft echter besloten daarmee te wachten totdat blijkt dat het echt nodig is. Begin volgend jaar worden de par keerproblemen van De Waal gro tendeels opgelost Er komen tien parkeerplaatsen langs het achter pad van het Groenewegje en een zelfde aantal langs de Langwaal tussen de Sommeltjesweg en de Laagwaalderweg. Verder zullen op het Hogereind parkeervakken worden aangegeven, wisselend aan de linker- en rechterzijde. De bestaande parkeerplaatsen langs de Bomendiek zullen met zes stuks worden uitgebreid. B en w hebben dit besloten na het gesprek met de dorpscommissie en de bewoners op 1 november De parkeerproblemen waren daar het belangrijkste onderwerp. Thans wor den vooral bij evenementen in het dorpshuis of het dorp auto's in de berm van de Sommeltjesweg neerge zet, wat gevaarlijke situaties oplevert. Parkeervakken langs de Langwaal Hoewel Els Duineveld eerst dacht met een grote bruinvis van doen te hebben, bleek het dier dat ze op de Hors aantrof daar te zwaar voor te zijn. Bruinvissen worden niet groter dan anderhalve meter. Uit nader onderzoek bleek het hier te gaan om een witsnuitdolfijn, 2,70 meter lang en ongeveer 200 kilo zwaar. Het lukte dierverzorgers Salko de Wolf en Lars Hammer dan ook niet het dier getweeën te bergen. Woensdagmiddag was meer man kracht beschikbaar en kon het dier worden opgehaald. Het zal worden overgedragen aan Naturalis. (Foto Salko de Wolf)

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5