Maartenhuis begint activiteiten ouderen inderen zingen bij feest ANBO Raphaëlstichting zet Sint Donatus voort I EXELSE yy COURANT Nieuwe overeenkomst getekend SWT start versoepelde aanbesteding hulppost Goede Doelen Sint steunt Roemenië Schild voor Woutershok Schaakblindheid bij En Passant TIME OUT Twee mille voor Senegal vorm komt.' Een van de ontbindende voorwaarden in de nieuwe samen werkingsovereenkomst is dat de SWT alleen doorgaat met het project als er sprake is van een geslaagde aanbesteding. De SWT houdt de politie en de gemeente tijdens de voorselectie en de onderhandelin gen op de hoogte. De SWT besteedt de bouw en de realisatie van werktuigbouwkun dige installaties opnieuw aan. De aanbesteding wordt deze week op de website van de woningstichting gepubliceerd. Voor de elektronische installaties werd tijdens de eerste aanbesteding, eerder dit jaar, al een gegadigde gevonden. Een combina tie waarbij een Texelse aannemer is betrokken, komt in aanmerking. Van Andel wil nog geen namen noemen, omdat de opdrachten nog verstrekt moeten worden. De eerdere aanbe steding liep stuk op de criteria die in de ogen van Texelse aannemers veel te hoog waren. Van Andel verwacht dat Texelse bednjven er nu beter aan kunnen voldoen. Op welke pun ten ze zijn versoepeld, was gisteren niet helemaal duidelijk te krijgen De zogeheten omzetgaranties spelen in de nieuwe ronde nog steeds een rol. De bedrijven moeten ook een bankgarantie kunnen overleggen, zodat de SWT de zekerheid heeft dat ze niet halverwege de bouw fail liet gaan. Bedoeling is dat de bouw in het voorjaar van 2007 van start gaat. De bouwvergunningen zijn rond en de grond is geprepareerd. Het PHH- gebouw kost ongeveer zeven mil joen euro. Het politiebureau kost ongeveer 2,2 miljoen euro. De politie betaalt daarvan twee miljoen, de rest komt uit een bijdrage van de pro vincie. De gemeente financiert voor ongeveer 3,3 miljoen euro de brand weerkazerne en de ambulancepost en de SWT betaalt bijna anderhalf miljoen voor het medische gedeelte waarin onder meer huisartsen, fysio therapeuten en het steunpunt van de Brijder Stichting komen. DINSDAG 19 DECEMBER 2006 Nieuwe galerie in Strender kerk Ateliers, een galerie en een maquette van Oosterend. Dat zijn enkele plannen die de Stichting Wonen Texel heeft met de voor malige gereformeerde kerk aan de Peperstraat. De woningstichting moest op zoek naar een nieuwe invulling van het kerkgebouw, nadat besloten was het dorpssteunpunt in dorpshuis De Bijenkorf te laten blijven. Volgens directeur Jan van Andel is het de bedoeling op de begane grond twee ateliers voor beeldend kunstenaars en een galerie voor exposities in te richten. Er zijn ook plannen voor koffieconcerten en de plaatsing van een historische maquette. 'Die kan als startpunt voor wandelingen door het dorp worden gebruikt.' Volgens Van Andel wordt met de ateliers en de galerie voldaan aan een behoefte in het dorp om toeris ten langer vast te houden. 'Tijdens gesprekken over de nieuwe invulling bleek dat het wel aardig zou zijn, als er een plek zou komen waar toe risten even binnen kunnen lopen.' Het kerkgebouw leent zich volgens hem goed voor kunst en concerten omdat het nog steeds de sfeer van een kerkruimte uitstraalt. Voor de ateliers heeft zich inmiddels éen serieuze gegadigde gemeld. In het bovenste gedeelte komen nog steeds vier appartementen voor starters. De SWT wil volgend jaar beginnen met de werkzaamhe den, zodat de nieuwe woningen en de kunstruimte in 2008, vóór een eventueel nieuw Oosterend Pre sent, kunnen worden opgeleverd. De stichting hoeft waarschijnlijk geen nieuwe bouwvergunning aan te vragen, omdat er al een maat schappelijke bestemming op het kerkgebouw ligt. 'Maar daarvoor moeten we de teksten nog even goed bekijken.' Tijdens het bezoek van B en W aan het dorp werd posi tief op de plannen gereageerd. Sint Donatus blijft een biologisch- dynamische zorgboerderij. De gelijknamige stichting en eige naar van de boerderij die onge veer anderhalf jaar geleden te koop werd gezet heeft een voor lopig koopcontract getekend met de Raphaëlstichting. Deze zorg- stichting beheert in Noord-Hol land tot dusver tien instellingen. Behoud van het biologisch dynami sche gebruik van de boerderij was voorwaarde voor de stichting Dona tus. Woordvoerder Marc van Rijssel- berghe: 'Als we hadden gewild, dan hadden we de boerderij binnen een paar maanden aan de hoogste bie der kunnen verkopen. De reden dat we voor de Raphaëlstichting hebben gekozen, is dat het gedachtegoed van Donatus blijft bestaan. Ook de stichting Donatus blijft bestaan, en als samenwerking is gewenst, dan zullen we dat serieus overwegen. Maar we nemen geen deel in de exploitatie en zijn met meer verant woordelijk voor het beheer Naast biologisch dynamisch, blijft het ook een zorgboerderij. 'De doelgroep is nog met precies bekend, maar het gaat hoogstwaarschijnlijk om jonge ren die hulp nodig hebben zich aan te passen aan de maatschappij. In dat opzicht verschilt de doelgroep niet veel.' Inmiddels is Piet Monster, tot dusver werkzaam voor de Texel se Wol Onderneming, aangenomen als bedrijfsleider. Hij heeft voor de boerderij onlangs 125 geiten, scha pen en zoogkoeien aangekocht. Er worden voorbereidingen getroffen voor het melken van de geiten en de verwerking van de melk. Van de 58 hectare grond van Donatus neemt de Raphaëlstichting er 40 over, voor de rest wordt nog een koper gezocht. Bedoeling is dat het definitieve koopcontract op 12 februari wordt getekend. Oosterend wil ruimte voor dorpssteunpunt Dorpshuis De Bijenkorf voldoet op termijn niet aan het huidige gebruik als zorgsteunpunt. Met name de wijze waarop artsen en fysiotherapie in de voormalige sportzaal hun patiënten nu achter schermen ontvangen, is eigenlijk niet meer van deze tijd. Onder meer reden voor de dorpscom missie een plan te maken voor vernieuwing en uitbreiding van het dorpshuis. Het dorpssteunpunt zou als onder deel van het Pharos-project de Vita le kerk eigenlijk in de gereformeerde kerk komen. Maar omdat steunpunt en dorpshuis elkaar dan in de weg zouden zitten, is voor de Bijenkorf gekozen. Nu dat bij wijze van proef al meer dan een jaar draait, blijkt dat de huidige ruimte, waarbij de activi teiten zijn verspreid over de feest zaal en de dorpskamer, zeker voor de toekomst niet voldoet. Overleg tussen dorpscommissie en gebrui kers leidde tot een plan dat donder dagavond tijdens het dorpenrondje van b en w werd gepresenteerd. Het voorziet in een uitbreiding van het zorgsteunpunt van 24,5 vier kante meter. De voorzijde van het dorpshuis wordt circa vijf meter naar de Mulderstraat opgeschoven. Zo komt er ruimte voor onder meer 'aanpassing van de dorpskamer, een ruimere keuken en een afgeschei den steunpunt waar medische zorg wordt verleend. Onderdeel van het plan is ook een renovatie van de toiletgroep, die 35 jaar na de bouw aan veroudering onderhevig is. Het dorp reageerde tamelijk posi tief op het plan, al waren er ook kritische vragen over de inrichting van het buitenterrein, bijvoorbeeld over de parkeerplaatsen voor het Ria van der Vis uit Den Burg kreeg zaterdag een cheque van €750,- voor 'haar' Werkgroep Oost-Europa die zich bezighoudt met hulp voor straatarme mensen in Roemenië. Het geld kwam van de Goede Doe len Sint, de organisatie van Joop en Marrie Schouwstra en Henk en Gea Beijert die op bestelling en tegen betaling regelt dat Sint en zijn Pieten op bezoek komen bij gezin, school of vereniging. De netto-opbrengst gaat telkens naar een ander goed. liefst Texels doel dat gencht is op kinderen. Deze keer viel de werk groep van Van der Vis en haar vele vrijwilligers in de prijzen. Het geld zal worden besteed aan de afbouw en inrichting van een school, tevens gemeenschapscentrum en opvang centrum voor kansarme zigeuner kinderen in het Roemeense dorpje Ineu de Cris. De werkgroep heeft inmiddels €20.000,- in dit project gestoken. Dit bedrag is helemaal op Texel ingezameld, wat ook geldt voor allerlei goederen waaraan in deze streek van Roemenie schreeu wend behoefte is. Vorige week is van Texel voor de vijfde keer een vrachtauto met matrassen, dekbed den. speelgoed, kleding en andere hulpgoederen vertrokken. Chauffeur Harry Wetenkamp meldde zondag dat het transport behouden en zon der vertragingen was aangekomen. Betrouwbare tussenpersonen zullen ervoor zorgen ctat alles ruimschoots voor Kerstmis terecht komt bij de mensen die het nodig hebben De gift van de Goede Doelen Sint voor de afbouw en inrichting van de school was zeer welkom, maar is niet genoeg om het hele project te voltooien. Bijdragen voor dit doel en de andere activiteiten in Roemenië blijven dus welkom op bankreke ning 3625.21.905 ten name van Werkgroep Hulp Oost-Europa. De Goede Doelen Sint heeft dit jaar 42 bezoeken afgelegd. Nu al wordt uitgekeken naar een goed doel voor volgend jaar. Tips zijn wel kom via tel. 315058 of e-mailadres smterklaastexel@hotmail.com. Ria van der Vis krijgt uit handen van 'sinterklaas' Joop Schouwstra een cheque. Verder op de foto vrijwilligster Rensche Rienstra en 'sinterklaas' Henk Beijert. (Toto hut, oe Gnun De Stichting Wonen Texel start deze week met een nieuwe aanbe stedingsprocedure voor het PHH- gebouw aan de Pontweg. De crite ria zijn versoepeld, zodat Texelse bedrijven meer kans maken voor de bouw van de brandweerkazer ne, ambulancepost, politiebureau en het gebouw voor medische diensten in aanmerking te komen. De Stichting Wonen Texel (SWT), de gemeente en de politie Noord-Hol land Noord hebben vrijdag een nieu we samenwerkingsovereenkomst getekend. Begin dit jaar tekenden ze ook al een overeenkomst, maar die is vervallen. Volgens de nieuwe afspraken neemt de SWT defini tief de verantwoordelijkheid over de nieuwe aanbesteding en de bouw op zich. De stichting voert namens de gemeente en de politie de gesprek ken met geïnteresseerde aannemers en zorgt ervoor dat de gezamenlijke hulppost wordt opgeleverd. Volgens directeur Jan van Andel is er geen sprake meer van een openbare gunning, maar houdt de SWT een voorselectie. Aan de hand daarvan bepaalt de SWT met wie zij in zee gaat. 'Dan moeten we er met onder handelingen uit zien te komen. Het is dan ook nog niet honderd procent zeker dat het gebouw er in deze Camping 't Woutershok aan de Rozendijk heeft als eerste op Texel een wandschild en certi ficaat van de inmiddels veelbe sproken Water Inspectiedienst gekregen. Het bedrijf geeft met de onderscheiding aan dat de water leidinginstallatie voldoet aan de wettelijke normen om legionella- besmettingen zoveel mogelijk uit te sluiten. Beheerder Ger de Graaf kreeg de versierselen dinsdag van Max Lef- fring van de Water Inspectiedienst. Het Oosterhoutse bednjf heeft de installatie van Woutershok aan een risico-inventarisatie onderworpen en een beheersplan opgesteld. Het bednjf houdt voortaan gemiddeld twee keer pei jaar in de gaten of de camping aan de voorwaarden van het zogeheten Waterleidingbe- sluit uit 2004 blijft voldoen. 'Volgens de tijdelijke wetgeving die er vóór 2004 was, moest je om de drie jaar de risico's inventariseren, maar nu moet dat periodiek gebeuren', aldus Leffring. De Water Inspectiedienst is veel besproken sinds Leffring een paar weken geleden verkondigde dat veel logiesbedrijven op het eiland niet aan het verscherpte Water- leidingbesluit zouden voldoen. Hotelvereniging Texel en de Recron kwamen direct in het verweer en stelden dat de legionella-preventie bij hun leden op de agenda staat en in orde is. De PWN liet vorige week weten dat de Water Inspec tiedienst een commercieel bedrijf is en niet als wettelijk controleur moet worden gezien. Controleurs van de PWN zijn de enigen die namens het ministerie van VROM optreden. Volgens de PWN verkeerden men sen onterecht in de veronderstelling dat het Oosterhoutse bedrijf ook namens het ministerie werkten. Het bedrijf presenteerde zich aanvanke lijke als de enige die inspecties zou mogen uitvoeren. Het werk met dc zogeheten TüV-certificering, die lan delijk erkend maar met verplicht is. De Graaf toonde zich tevreden met het wandschild dat aan de muur naast de milieubarometer en ande re erkenningen van de camping is gehangen. 'Voor gasten is het op deze manier zichtbaar dat we zoveel mogelijk aan het voorkomen van legionella-besmettingen werken.' Piet Bakelaar en Thomas Richter werden in de interne competitie van En Passant getroffen door een acute vorm van schaakblind heid. Ze verloren daarmee hun partij, maar verdienden het mede leven van hun clubgenoten. De oorzaak blijft altijd een raadsel, maar het overkomt iedere scha ker wel eens, ook toppers van het kaliber Topalov en Krammk. Deze week, in de veertiende speelronde, verloren twee leden van En Passant hun wedstrijd door een ernstige blunder. Piet Bakelaar gaf tegen Willem Otten al na twintig minuten op, nadat hij de opening totaal ver keerd had beoordeeld, waardoor hij binnen tien zetten zijn eigen stel ling ruïneerde en een stuk weggaf. Thomas Richter verging het niet beter. Tegen zijn naaste concurrent Jaap Dros dacht hij door een stuk te offeren een mataanval op de vijandelijke koning te creëren, maar het bleek een hersenspinsel. 'Een typisch geval van domme pech', pleegt Dros in zulke gevallen te zeg gen. Richter gaf direct op en verloor daardoor terrein in de strijd om het kampioenschap. Toch hoeft hij nog niet te wanhopen. Weliswaar heeft hij een behoorlijke achterstand op Dros, de competitie is nog lang. Dick van Barneveld verstevigde zijn tweede plaats door met veel moeite van Taeke van Lingen te winnen. Jaap de Wijk en Rinus Vittali gingen tot het uiterste, maar het even wicht werd niet verstoord, waardoor remise het resultaat was. Ook op de andere borden werd hevig strijd geleverd. De jonge Lars Veldhuis deed alles wat mogelijk was om van Karei Bakker te winnen, maar kreeg uiteindelijk toch het lid op de neus. Hoewel hij tot nog toe vooral verlo ren heeft, blijven zijn clubgenoten vertrouwen in zijn talent behouden. 'In 2007 zullen hij, broer Nils en Jochem Eelman, allemaal doorge stroomd vanuit de jeugdopleiding, absoluut punten gaan halen', voor spelt coördinator Dick van Barne veld. Good-old Paul Eelman vecht altijd voor wat hij waard is, maar kon dit keer niet voorkomen dat tegen stander Ron Vlugt hem aftroefde. Het was inmiddels al in de kleine uurtjes. Nanning Kikkert verloor materiaal tegen Kees Domhof, maar haalde met een geniepige mataan val toch de winst binnen Meer informatie en partijen staan op de website http://www.esstexel. nl/ep. jongeren centrum b'n 120 leden van de ANBO heb- sn zaterdag in de kantine van de older een kerstfeest gevierd. De jderen kregen bezoek van een nderkoor van de Muziek- en Dans- chool, dominee Keesfrank Klaas- jn hield een kerstoverdenking over genade en Marian Huizmga droeg een paar gedichten voor. Gré Dros las in het Texels een kerstverhaal voor over een schapenboer uit Oos terend die voor het eerst kerst in zijn eentje vierde. Volgens Wil de Vries-Pantus van de ANBO was het muisstil in de zaal. Het kinderkoor, dat onder leiding van Imme Wassink stond, zong kerstliedjes en samen met Dyo Wassink werden eveneens liederen gezongen. Vijftien vrijwil ligers zorgden voor een broodmaal tijd. (FotoJemer van Hallum) et Maartenhuis bij De Koog wil algend jaar starten met een dag- aorziening voor oudere verstan- elijk gehandicapten. De leefge- leenschap aan de Ruijslaan is p zoek naar vrijwilligers die de uderen mee willen begeleiden. fet gaat om verstandelijk gehandi- jpten die te oud te worden om op 8 werkplaats van de leefgemeen- tiap te blijven werken. Oudere ver- andelijk gehandicapten die elders erken, zijn eveneens welkom bij i nieuwe activiteit. Het Maarten- is is van plan ze vier dagen in jweek andere bezigheden aan te eden. Vooralsnog wordt uitgegaan n tien mensen die in aanmerking men. igens Rika van den Berg van it Maartenhuis zijn vrijwilligers van ssentieel belang. 'We willen met iel individuele aandacht werken, k oudere mag centraal staan. Ze sven zelf aan of ze bijvoorbeeld sn wandeling wijlen maken, iets illen bakken, een levensboek Wil li maken of even een rustmoment Hen hebben.' De vrijwilligers krij- sn begeleiding van twee vaste edewerkers. «Maartenhuis, dat sinds 1980 op «el is gevestigd, begint te maken knjgen met bewoners die op leef- i geraken. Volgens Van den Berg met precies aan te geven op wel- i leeftijd iemand aan stoppen met erken toe is. 'Je merkt het als ze gnalen beginnen af te geven.' Ook j het gezinsvervangend tehuis aan iHaffelderweg ontstond behoefte in activiteiten voor 'oudere ver- andelijk gehandicapten ontstaan. De twee organisaties bundelden de krachten, omdat veel bewoners van beide gemeenschappen al op de werkplaats van het Maartenhuis werken. Volgens Van den Berg zijn de men sen gebaat bij vrijwilligers die een paar uurtjes per week de handen uit de mouwen kunnen steken. 'De ouderen willen nog niet achter de geraniums zitten. Ze hebben behoefte er op uit te gaan.' Meehelpen bij de nieuwe dagvoor ziening is volgens haar ook een mooie manier om Texelaars en het Maartenhuis nader met elkaar in contact te laten komen. 'We willen graag ons netwerk vergroten. In ver band met verstandelijk gehandicap te mensen wordt vaak het woord integratie gebruikt. Dat is geen éénrichtingverkeer, maar gaat twee kanten op.' Met nieuwe vrijwilligers wil het Maartenhuis ook inspelen op wettelijke veranderingen en bezui nigingen in de zorg. 'Het wordt daardoor voor ons steeds belang rijker om zowel in praktische als financiële zin hulp van de omgeving te krijgen.' De nieuwe voorziening wordt gehuisvest in een houten gebouw op het midden van het terrein van het Maartenhuis. De directie wil binnenkort praten met Texelse bedrijven over het opknappen van het interieur daarvan. Dinsdag 16 januari wordt in de grote zaal van het gebouw Artaban van 14.00 tot 16.00 uur een kennismakingsrnid- dag gehouden. Belangstellenden kunnen ook contact opnemen met Mechteld Smits, tel. 317682 of mechteld@maartenhuis.nl. s negen leerlingen van de OSG B vrijdag naar Senegal gaan, heb- *i tweeduizend euro ingezameld, jdagavond werd met een benefiet- oncert van de Anna Jazz Band 450 uro opgehaald, een bingo leverde erder 800 euro op. De school- Wing doneerde 700 euro uit een Snds voor ontwikkelingsamenwer- ng door OSG-leerlingen. Dat fonds een paar jaar geleden in het wen geroepen, nadat leerlingen het rand hadden schoongemaakt, et concert van de Anna Jazz Band, «plaatsvond in de aula aan de Haf- Werweg, werd door zo'n negentig mensen bezocht. Twee Senegalgan- gers, Erik Brouwer en Daniël de Boer, spelen in die band. De leerlingen gaan naar het Afrikaanse land om zich te verdiepen in natuurbeheer, duurzame ontwikkeling en armoe debestrijding. Ze doen ook vogel- onderzoek in Djoudj, een nationaal park dat sinds de jaren tachtig op de werelderfgoedlijst van de Unesco staat. Samen met leeftijdgenoten in de Senegalese plaats Yoff en meder eisgenoten van de Gemeentelijke Scholengemeenschap in Schagen wordt een bestemming voor de tweeduizend euro gezocht. Anna Jazz Band gaf vrijdagavond t elderweg.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 11