Tevredenheid over kunstveiling Orgelfront ■£a'**+ E Agenda E teso texelse9courant Wat ik VVV oPIENie TEXELSE 2 COURANT Muziek en dans in RK-kerk Agrarisch Museum wordt 'Cultuur-historisch' Cultuur historisch Museum Texei Dinsdag 19 december: TVO en de Stichting Duurzaam Texel verzorgen voor leden van de secties Diensten en Detailhandel een work shop maatschappelijk verantwoord ondernemen. Deze workshop wordt gegeven in Hotel Den Burg en duurt van 18.30 tot 22.00 uur. In de Buureton in Den Burg komen om 19 30 uur de FNV Vrouwen bijeen. Onder leiding van Erna Tromp wordt een kerststukje gemaakt. De eigen bijdrage is €10,-. Het Texels Christelijk Mannenkoor geeft een concert in de hervormde kerk van Den Burg. Medewerking wordt verleend door solisten Marijke Lionarons (sopraan). Rob Manse (ban ton) en Jan Beijert (gitaar). Annemiek Jaspers (piano) verleent muzikale ondersteuning. Het concert begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €5.-. In het raadhuis aan de Groeneplaats begint om 20.00 uur een openbare vergadering van de gemeenteraad. Cinema Texel in Den Burg vertoont de Nederlands gesproken versies van Happy Feet (aanvang 18.45 uur), Era- gon (19.00 uur), The Holiday (21.00 uur) en Casino Royale (21.15 uur). Woensdag 20 december: Om 11.00 uur begint een excursie van Staatsbosbeheer door de Slufter. Deelname kost €6,-. opgave bij Eco- mare, tel. 317741. In de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool aan de Wilhelminalaan in Den Burg zijn verschillende presen taties te beluisteren. Het programma begint om 12.15 met een presentatie van volwassenen op saxofoons, om 15.15 uur gevolgd door het kinder koor dat samen optreedt met het beginnersorkest en de kinderen van de speelklas. Het derde- en vierde jaarsensemble speelt vanaf 16.45 uur enkele kerstnummers en de Groovers, het orkest van gevorderde leerlingen, speelt vanaf 19.00 uur. De toegang is gratis. In de Vermaning aan de Kogerstraat in Den Burg wordt van 14.30 tot 16.30 uur de adventmiddag van de Doops gezinde. Gemeente Texel gehouden, georganiseerd door de zusterkringen en de broederkring. De middag is vrij toegankelijk voor iedereen. Er wordt een collecte gehouden voor Kerk en Minima Texel. Inwoners van Den Hoom en wijk H, ouder dan 55 jaar, zijn welkom op de gezamenlijke kerstviering van soos, ANBO en zusterkringen. Deze wordt gehouden in Ons Huis aan de Heren straat en begint om 15.00 uur. Deel name kost €4,-, opgeven kan bij Ireen de Wit (tel. 319542) en Nel Broersma (tel. 319385). Bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt een kerstdiner geser veerd. Het diner begint om 18.00 uur. Deelname kost €13,50, opgeven kan via tel. 312696. Cinema Texel in Den Burg vertoont Plop in de Stad (aanvang 13.45 uur), de Nederlands gesproken versies van Happy Feet (14 00 en 18.45 uur) en Flushed Away (16.00 uur), de pre mière van de Nederlands gesproken speelfilm Charlotte's Web (16.15 uur), Hoogwater te Oudeschild Di. 19 06.54 en 19.35 u. Wo. 20 07.45 en 20.24 u. Do. 21 08.34 en 21.15 u. Vr. 22 09.25 en 21.50 u. Za. 23 09.57 en 22.15 u. Zo. 24 10.46 en 23.05 u. Ma. 17 11.10 en 23.35 u. Di. 18 11.37 en - u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 24 decem ber op om 08.53 en gaat onder om 16.26 uur; woensdag 20 december nieuwe maan; woensdag 27 december eerste kwartier. Eragon (19.00 uur), The Holiday (21.00 uur) en Casino Royale (21.15 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont de ondertitelde versie van Flushed Away (aanvang 15.00 uur) en de Duits gesproken ver sie van Flushed Away (20.00 uur). Donderdag 21 december: Om 11.00 uur begint een excursie door de Slufter. Laarzen zijn nood zakelijk. Opgave en inlichtingen bij Ecomare, tel. 317741. )t0( 3d Ipd Bij Volkssterrenwacht De Jager bij Ecomare kan vanaf 19.00 uur met 1 j|vi een telescoop naar de sterren den gekeken. Het sterren kijken gaat je alleen door bij helder weer. Bij twijfel j kan rond 18.00 uur gebeld worden U naar 06-45552708. In Cinema Texel draaien Kruistocht I in spijkerbroek (aanvang 18.45 uur), f Eragon (19.00 en 21.30 uur) en Casino I Royale (21.15 uur). Vrijdag 22 december: In de Vrije School aan de Gasthuis- straat in Den Burg begint om 10.30 I uur een opvoering van het Kerstspel. Het stuk wordt in oud-Hollands dialect I gespeeld en is geschikt voor kinderen J vanaf 4 jaar en voor volwassenen, f Een tweede opvoenng wordt gegeven vanaf 14.00 uur in het Maartenhuis nabij De Koog. Op het dorpsplein in Den Hoom begint om 19.00 uur een optreden van het kinderkerstkoor van Michiel Drijver. In jongerencentrum Time Out begint om 19.30 een tafelvoetbaltoemooi. Inschrijven moet voor 21 december. Het toernooi duurt tot 22.00 uur. In Cinema Texel draaien Happy Feet (aanvang 16.15 uur), de Nederlands i gesproken versie van Flushed Away (16.30 uur), Kruistocht in spijkerbroek I (18.45 uur), Eragon (19.00 en 21.30 J uur) en Casino Royale (21.15 uur) Bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim vertoont The Holiday II (aanvang 20.00 uur). TESO zet vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanaf Texel als vanuit Den Helder. Toch moeten automobilisten op Texel tus sen 9.00 en 12.00 uur rekening hou den met wachttijden van een half uur. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 - 1790 AA Den Burg Telefoon 0Ï22 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al or zijn van loepawv.g de Regelen vo van do Sncnnrg ROTA, ge.-tsiip kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar €35,05 33,45 (autcmaiuchj Per jaar 68,30 66.15 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode Kerstsamenspel muziekschool In de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool aan de Wilhelmi nalaan in Den Burg zijn woensdag verschillende presentaties te beluis teren. Deze vinden plaats aan het eind van een week vol samenspel en voorspel. Muzikanten van allerlei niveaus en uiteenlopende leeftijden brengen feestelijke kerstmuziek ten gehore. Het programma begint om 12.15 met een presentatie van vol wassenen op saxofoons, om 15.15 uur gevolgd door het kinderkoor dat samen optreedt met het beginners orkest en de kinderen van de speel klas. Het derde- en vierdejaarsen semble speelt vanaf 16.45 uur enkele kerstnummers en de Groovers, het orkest van gevorderde leerlingen, speelt vanaf 19.00 uur. De toegang tot de presentaties is gratis. Optredens van kerstkinderkoor Het kerstkinderkoor heeft sinds oktober onder leiding van Michid Drijver een repertoire van ruim eer half uur ingestudeerd. Het koof bestaat uit vijftig kinderen van 6 ttf 12 jaar en is vrijdag vanaf 19.00 uui te beluisteren op het dorpsplein van Den Hoorn. Zondag wordt vanal 16.00 uur gezongen in Questior Plaza en bij de Herdertjesviering if de rooms-katholieke kerk van De- Burg, die om 19.00 uur begint. Het koor wordt begeleid door eer band van drums, basgitaar, viool er dwarsfluit. •.eggen wou.. Bingo In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt woensdag 27 december vanaf 14.00 uur bingo gespeeld. Deelname kost €1,- per ronde. WV Texel is op zoek naar eef echte 'bruggenbouwer'. Daar gaal je eiland. Het Agrarisch en Wagenmuseum in De Waal heet voortaan Cultuur-his torisch Museum Texel. Dat maakte voorzitter Klaas Eelman vrijdagmid dag bekend tijdens een druk bezoch te bijeenkomst van bestuursleden en vrijwilligers. Voor de nieuwe naam is gekozen omdat de oude de lading al lang met meer dekte. Stonden voorheen de veeteelt, akkerbouw en bloembollenteelt en een verza meling oude wagens centraal, de laatste jaren werden ook schilde rijen uit het bezit van de gemeente geëxposeerd, evenals handwerk van Texelse vrouwen. Maar terwijl het museum zich op een steeds bre der publiek richtte, nam het aantal bezoekers de afgelopen jaren juist af. Dat wordt volgens het bestuur mede veroorzaakt door het slinken van de beroepsbevolking in de agrarische sector. Door een bredere opzet willen de bestuursleden het tij doen keren. 'We hebben en houden onze wor tels in de landbouw, maar hopen op deze manier ook wortel te schieten in andere maatschappelijke lagen. En dat het ten goede komt aan het aantal bezoekers, want dat zou een extra schouderklopje voor onze vrij willigers betekenen', vertelde Eelman. De nieuwe naam werd vastgelegd in Adventmiddag doopsgezinden In de Vermaning aan de Kogerstraat in Den Burg wordt woensdag van 14.30 tot 16.30 uur de adventmid dag van de Doopsgezinde Gemeente Texel gehouden, georganiseerd door de zusterkringen en de broederkring. Er worden kerstliederen gezongen, er wordt een kerstverhaal verteld en Rob Manse zal enkele liederen ten gehore brengen. De middag is vrij toegankelijk voor iedereen. Er wordt een collecte gehouden voor Kerk en Minima Texel. Ambachtscentrum in kerstsfeer Ambachtscentrum Texel aan het Wezenland in Den Burg verkeert zater dag 23 december geheel in kerst sfeer. Het Texelse dorpje is gezellig verlicht en er worden vele activiteiten ontplooid die met kerst te maken hebben, zoals een kerstbal versie ren en kerstkoekjes en kerstkaarten maken. Het Ambachtscentrum is tot en met 13 januan geopend op zater dag, woensdag en donderdag van 10.00 uur t/m 17.00 uur. Voor meer informatie, tel. 314180. de statuten en met handtekeningen bekrachtigd door notaris Jan Dogger en bestuursleden Eelman, Kees van Heerwaarden en Riet Goeman-Smit. Om meer ruimte te hebben wordt een oude werkplaats deze weken omge bouwd tot expositieruimte. Nieuwe tentoonstellingen zijn gewijd aan de blekerij die ooit in de Dennen was, een verzameling oude radiotoestellen van Jan Agter en de Texelaars die in de negentiende eeuw als Zouaaf dienst namen in het leger van de paus. Voor deze tentoonstelling, die nog werd ingericht door de onlangs overleden Sjoerd Bosma, werden een authentiek kostuum, brieven en een boek in bruikleen gegeven door Henk Witte. Cultuur-historisch Museum Texel is de wintermaanden gesloten, maar opent in de kerstvakantie wel z'n deuren. Bezoekers zijn op 27, 28, 29 en 30 december en op 2, 3, 4 en 5 januari welkom tussen 11.00 tot 16.00 uur. \\Ttt ik zeggen wou... Ouwe Sunder heeft niet altijd gelijk De Cocksdorp heeft een straat zon der naam (tussen de Kikkertstraat en de Ploosterstraat). Tijdens Ouwe Sunderklaas werd 'gespeuld' dat de bewoners aan dat straatje Piet en Petra Harman het straatje naar hen zelf hadden genoemd. Zij zouden dit doormiddel van een heus straat- namenbordje zelf hebben opgehan gen, dus werd het voortaan de Harmanstraat. Echter Ouwe Sunder heeft met altijd gelijk, want een tijd geleden hebben de vrienden van Piet en Petra een geintje tijdens zijn verjaardag willen uithalen en het bewuste bordje opgehangen. Het straatje heeft ongeveer twee weken de Harmanstraat geheten, ondanks dat de familie Harman hier niets mee te maken heeft gehad. Iemand vond het blijkbaar niet leuk en heeft het naambordje er afgehaald, mis schien wel jaloers. De vrienden van de familie Harman vonden het leuk om een cadeautje aan te bieden. Niet meer en niet minder. De roddels waren daarna niet van de lucht. Maar de ondertekenaars van dit ingezonden stuk willen hierbij laten weten, dat de familie Harman hier niets mee te maken heeft gehad. Wat een geintje had moeten zijn, is misschien wat uit de hand gelopen en bij verschillende durpers in het verkeerde keelgat geslopen. Maar de vrienden vonden dat de humor op het 'straatje' lag. Namens zijn vrienden, Wil Homan, Piet Zijm en Cees Dros, De Cocksdorp. Zang Cocksdorp In de Nederlands Hervormde kerk in De Cocksdorp kunnen kinderen zondag 24 december liedjes onder de kerstboom zingen. Dat begint om 19.00 uur en duurt tot 20.00 uur. Na afloop is er glühwein en chocolademelk. Hoewel de echte kooplust een beetje ontbrak, heeft de kunst veiling die zondagmiddag in de Vermaning in Den Hoorn werd gehouden toch nog zo'n €2900,- opgebracht. Na aftrek van de kos ten gaat de helft van de opbrengst, in totaal ruim €1200,-, naar de Stichting Orgelfront, die het orgel uit de voormalige gereformeerde kerk voor Texel wil behouden. 'We zijn hier zeer tevreden mee', ver telde (mede-)organisator Herman Bakker na afloop. De belangstelling was groot voor de kunstveiling, die de afsluiting vormde van de actie Kunstflessen post. Ongeveer honderd belang stellenden zorgden in het voorma lige schuilkerkje voor een gezellige drukte. Veilingmeester Martin Trap slaagde er echter niet in hen te verleiden tot het uitgeven van grote bedragen. 'De werken tot ongeveer Tafelgenoot Vorige week werd ik opgeschrikt door een klein berichtje in Trouw waann eenzame kerstvierders door Kunstenaarscollectief Tilburg Cow- Boys en Theater De NWE Vorst een disgenoot werd aangeboden Escort mee-eters? Nee, de disge noot bestaat uit een DVD waarop een tafelgenoot anderhalf uur lang eet en praat. Hét idee om een zaamheid of saaie kerstdagen voor alleenstaanden wat op te vrolijken Op de aanschaf van de DVD na letterlijk en figuurlijk een zuinige bedoening. Er is keuze uit zes ver schillenden tafelgenoten, die alle zes hun eigen aanpak hebben om uw kerst wat op te vrolijken. Ik hoefde de DVD gelukkig niet te bestellen, dus alles wat ik erover zeg, is maar een slag in de lucht. Misschien vin den sommigen het wel een gewel dige oplossing. Mij persoonlijk lijkt het nog ellendiger dan ellendig. Ik ga liever na het eten een gewone film kijken dan een egotripper op een miezerig schermpje tegenover me te hebben Iemand die maar wat aankletst en met reageert op wat jij zegt. Geen boodschap heeft aan wat jij te berde wil brengen. Hij spreekt je ook niet tegen, da's waar, maar eenzamer kun je je het toch met voorstellen. Dan eet de DVD-gast naar alle waarschijnlijk heid ook nog iets anders dan jij door de cateraar hebt laten aanmk- ken. Gelukkig komt er nog geen geur uit het scherm, anders zou het helemaal verwarrend zijn. Het is thest wanneer je je eenzaamheid op deze manier moet oplossen Of toch niet? Wie het ervaren heeft, mag het zeggen. Als ik de Tesselaar erop nasla, vind ik een groot aantal kerstvieringen. Maaltijden, concerten en andere bijeenkomsten Allemaal wel vóór kerst. Op kerstdag zelf moeten wij onze eigen boontjes doppen. Wie heeft er dan nog een stoel aan de kersttafel over voor een m/v die graag gezelschap wil in de vorm van een levend mens? Niet omdat hij of zij zielig zou zijn, maar om gewoon even lekker terug te praten en samen in dezelfde kip te prikken. Van mijn part vegetarisch, als het maar niet op DVD is. Pien Verberg €150,- werden vrij gretig verkocht, alles daarboven liep stroef of hele maal niet', constateerde Herman Bakker. Een uitzondering vormde een drieluik van Wouter Weerman, dat €500,- opbracht. Werken van Jan Wolkers, ingebracht door eige naar Bakker, brachten met €260,- en €270,- niet veel meer dan de ophoudprijs van €250,- op. Een beetje tegenvallend was ook de gennge belangstelling voor het werk van Iwan de Vries en Charles Janko, dat onverkocht bleef. Schilderijen van Mien van As en Arthur Kem penaar wisselden na afloop alsnog van eigenaar, toen belangstellenden bereid bleken de ophoudprijs te betalen. De meest gelukkige kun stenaar van allemaal was de 8- jarige Daniël van der Hoek, wiens werk €40,- opbracht, zodat hij als indiener €20,- mee naar huis mocht nemen. Een speciaal kavel was dat van de Engelse kunstenaar die op een strand bij hem in de buurt fles senpost van Henk Noorlander vond. In plaats van een bedrag te storen op het bankrekeningnummer van het Orgelfront, zoals was gevraagd, stuurde hij een zelfgemaakt kunst werk op met de suggestie het te veilen. Het vrouwelijk naakt, dat in feite dus de aanleiding tot de veiling vormde, ging voor €190,- weg. Bakker is vol lof over de actie Kunst flessenpost, waarvoor kunstenaars Henk Noorlander, Ineke Kuiper, Patrick Tanghe en Souwie Duinker het afgelopen jaar bijna 3000 kunst werkjes in flessen in zee hadden gegooid. De actie zelf bracht al ruim €1000,- op en daar komt nu nog eens meer dan €1200,- bij. 'Ik vind het fantastisch. Wie had dat een jaar geleden gedacht?' Volgens Bakker is het Orgelfront daarmee 'een flinke stap' dichter bij het einddoel geko men; het renoveren, verplaatsen en speelklaar maken van het orgel. Eerder al werd €1200,- ontvangen van Kop en Munt (het economisch stimuleringsprogramma voor de Kop van Noord-Holland), €2500,- van het Prins Bernhard Fonds en €500,- van een Texelse stichting. 'En we hebben nog een subsidie verzoek bij de gemeente lopen. Een eerste verzoek is afgewezen, maar we hebben met het inbrengen van nieuwe argumenten goede hoop dat er alsnog een positieve reactie komt. Als we het volledige bedrag van €2500,- krijgen, hebben we een sluitend geheel.' Voor de sceptici, die zich afvra gen waarom het project zoveel geld kost, toont Bakker zich zeer bereid een en ander nog eens toe te lich ten. 'Het orgel heeft 13 registers, die allemaal 56 pijpen hebben, die één voor één en met de hand gestemd moeten worden. Daar is een spe cialist ruim drie weken bezig tegen een loon dat echt niet onder de €50,- per uur ligt.' Het resultaat mag echter gehoord worden, voorspelt hij. 'We beschikken dan over een gestemd concertorgel, waarmee we tien jaar of langer prima uit de voe ten kunnen.' Terwijl Nettie van de Brake (links) de kunstwerken toonde, probeerde veilingmeester Martin Trap ze aan de n DINSDAG 19 DECEMBER 2006 De aankondiging spreekt van 'een contemplatief moment met muziek en dans' en van een 'interactief kunstwerk in de tijd'. In ieder geval belooft de voor stelling Zucht van Rachel Bar nard (orgel en piano) en Ericka Voortman (dans) een bijzondere belevenis te worden. Door de opbouw van de voorstel ling kunnen per keer slechts tien bezoekers aanwezig zijn. Om toch voldoende mensen te bereiken, wordt Zucht drie dagen lang drie keer dag opgevoerd. De voor stelling vindt plaats in de rooms- katholieke kerk aan de Molen straat in Den Burg en begint op het orgel. Barnard speelt Puer Natus en Veni Emmanuel van Lani Smith en Voortman danst Hierna wordt het programma voortgezet in het schip van de kerk, waar Barnard Sonate II deel 3 van Paul Hinde- mith en Robert Weirauchs The Moor's last sigh speelt. De voor stelling vindt plaats op woensdag 27, donderdag 28 en vrijdag 29 december, steeds om 10.15, 14.15 en 20.15 uur. De toegang is gratis. Wel wordt een bijdrage gevraagd voor het orgelfonds. In verband met het geringe aantal bezoekers per voorstelling, is reserveren nood zakelijk. Dat kan bij Ericka Voort man, tel. 310036 of 06-13614046. Foto Pip Barnard Voorzitter Klaas Eelman onthult de nieuwe naam. (Foto joop Rommets)

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2