'Ik ben een echte duivel op het wad' Van Nikkelen Nelis tot Noud draait deur Texelse aan de slag in Afrikaans weeshuis Richard van der Meulen een van de laatste ambachtelijke kokkelvissers |exelaars heunwerk Beiange^°ftv HELP EEN PAPOEA NAAR SCHOOL! TEXELSE g COURANT Ooit is hij begonnen als radiopi raat Nikkelen Nelis. Nu is Noud Ellen (62) de laatste piraat van het eerste uur bij Radio Texel. Zijn radio-historie gaat terug naar de tijd van de langspeelplaten. In 1980 begon hij, terwijl hij eigenlijk geen radio wilde maken. 'Ik was doodsbang en wilde hele maal niet. Maar toen ik eenmaal achter de knoppen zat, ben ik niet meer gestopt. Het hele radio- gebeuren is prachtig, al zit ik moe derziel alleen in de studio. En of er nu één persoon luistert of duizend, dat maakt voor mij met uit.' Hoeveel mensen luisteren naar zijn programma is niet duidelijk, maar mensen laten regelmatig merken dat ze afstemmen op Noud draait deur. 'Tijdens het eerste nummer belt altijd dezelfde vrouw, Nel. Ze vertelt me dan de mop van de week. Niet voor op de radio, maar omdat ik haar goed ken. En bij het post kantoor werd ik eens nageroepen met de intro-jingle wakker worden. Veel reacties krijg ik niet, maar als ik iets terugkrijg voor het maken van radio, dan is het voor mij al goed.' Het maken van radioprogramma's mag dan een hobby zijn, de live- verslaggeving is een onderdeel dat Ellen niet beheerst. 'Als ik ergens op bijvoorbeeld op de koninginne- markt zit dan wil ik contact maken met mensen. Zie ik iemand die ik ken dan vraag ik: hé Willem, alles goed? Maar dat hoort hij niet omdat ik alleen op de radio te horen ben en niet op de Groeneplaats. Luis teraars horen dat wel maar die zien Willem niet. Nee, live-verslag kan ik niet.' Toch maakt Ellen eigenlijk wel live-radio, want de inhoud van het programma wordt niet van te voren vastgelegd. 'Er staat geen tekst op papier voor ik begin. Als ik tijdens de uitzending niets weet te zeggen draai ik de plaatjes achter elkaar en hou mijn mond.' De keuze om niet alles meer voor te bereiden is een bewuste keuze geweest. 'Het begon haast op werk te lijken, ik zocht alles van te voren uit. Zo maakte ik lijsten met welke muziek ik ging draaien en begon daar op woensdag mee. Nu ga ik zondagochtend om elf uur in de koffer met cd's kijken en om half één ga ik naar de Molenstraat en neem tien cd's mee.' Artiesten die regelmatig voorbijkomen zijn Rob de Nijs, Karin Kent en Peter Koe- lewijn. Allemaal artiesten die wat ouder zijn. 'Ze zitten vaak al in de VUT, de meeste zingen niet meer', zegt Ellen. En sommige mensen laat Ellen niet zingen. Zo boycot Noud draait deur Koos Albers, André Hazes en Frans Bauer. 'Vanwege de snik die in bijna elk woord zit, die wil ik niet overal horen. Maar als mensen bellen met een verzoek voor De Vlieger van André Hazes dan doe ik dat wel.' Wat Ellen wel meer tijd kost, is het tweede uur dat hij op zondag vult. Het uur met alleen shanty-muziek vanaf 14.00 uur. 'Daar geef ik, voor zover moge lijk, achtergro ndinformatie bij en dat kost meer tijd om op te zoeken. Radio Texel moet ongeveer vijftig procent van de zendtijd besteden aan informatieve programma's. Dit shanty-programma telt daar gedeel telijk voor mee.' Het programma draait nu ongeveer een jaar en is net als het Nederlandstalige pro gramma gevuld met muziek van Ellen zelf. De programma's van Ellen waren eerder elke zondag van 14.00 uur tot 16.00 uur te beluisteren maar na het overlijden van een Noud Ellen op zijn stekje in de studio. collega-radiomaker werd besloten vanaf 13.00 uur uit te zenden. 'Men sen vonden het maar niets. Ze spra ken me aan op straat en zeiden dat is net onder etenstijd. Ik zei steeds dan blaas je maar wat harder, dan is de soep zo koud.' Voor de luis teraars was het misschien wennen, voor Ellen niet. En dankzij de tijden van de uitzending hoeft hij niets te laten voor het maken van zijn radio. 'Wat gebeurt er nou op zondag voor drie uur? Niemand die dan om de koffie gaat hoor.' Imme Bakker Inloopavonden Bewonersvereniging Bewonersvereniging Texel ver zorgt ook komend jaar regelmatig inloopavonden. Deze vinden steeds plaats op de tweede dinsdag van de maand en duren van 19.00 tot 21.00 uur. In juli en augustus zijn er geen bijeenkomsten. Locatie is het zaaltje bij Starkenburgh, Thijsselaan 40A, Den Burg. Meer informatie staat op de website www.bewonersvereni- gingtexel.nl. Molen geopend De molen van Het Noorden is zater dag 30 december van 11.00 tot 16.00 uur geopend voor publiek. De toegang bedraagt €0,70 voor vol wassenen en €0,30 voor kinderen tot en met 12 jaar. Kookcursus voor mannen De Stichting Welzijn Ouderen Texel biedt ook in het nieuwe jaar een kookcursus voor mannen aan. De cursus bestaat uit acht lessen en wordt gegeven in de keuken van OSG De Hogeberg. Deelname kost €50,-, exclusief ingrediënten. Opge ven kan bij de SWOT, tel. 312696. Onderwijzeres Diana Kooiman (27) vertrekt eind januari voor een ver blijf van ongeveer een half jaar naar Zuid-Afrika. Daar gaat zij aan de slag als vrijwilliger in een wees huis, waar vooral kinderen wor den opgevangen die hun ouders hebben verloren aan HIV en aids. De Texelse heeft verschillende inzamelingsacties op touw gezet om niet met lege handen aan te komen. Zij begint haar Afrikaanse verblijf als vrijwilliger in het Krijger Wildlifepark, waar ze onder meer wordt ingezet voor het repareren van hekken, het voeden van welpen en het ophalen van gewonde dieren. Na een maand begint haar 'baan' in het weeshuis. Als jong meisje wist Kooiman al dat zij naar Afrika wilde. En dan voor haar achttiende. Die droom kwam uit toen zij op 16-jarige leeftijd met een groepje Texelaars naar Kenia vertrok om daar te helpen bij het bouwen van een school. 'Super, vond ik het. Het was een gevoel van thuiskomen en smaakte naar meer.' Het gevoel om terug te keren naar Afrika werd met de jaren sterker en leidde uiteindelijk tot een aanvraag van onbetaald verlof. Via internet ging de Texelse kleuterjuf, die werk zaam is op de Thijsseschool, op zoek naar een geschikt project en een geschikte organisatie. Dat werd de Stichting Be More in Nijmegen. 'Ik zocht een kleinschalig project en dit sprak me erg aan. Deze stichting ondersteunt een weeshuis in Agape, vlakbij Durban. Er zitten zo'n 45 kinderen die hun ouders hebben verloren aan aids. Twee jaar geleden is het weeshuis afge brand, waardoor ze nu tijdelijk in zeecontainers wonen. Er wordt hard gewerkt aan de wederopbouw.' De kinderen variëren in leeftijd van drie tot zestien jaar. 'De jongste kinde ren gaan nog niet naar school en worden in het tehuis opgevangen en vermaakt, de oudsten worden 's morgens naar school gebracht. Om twee uur komen ze terug en dan help je als vrijwilliger met het huis werk en worden spelletjes gedaan.' Om het weeshuis draaiend te hou den, is veel geld nodig. Kooiman is actief bezig om zoveel mogelijk geld in te zamelen. 'De ouderraad van de Thijsseschool heeft besloten het geld van de kerstkaartenactie aan dit doel te besteden en ik zamel via de Guldens voor het goede doel-actie muntgeld in dat voor het eind van dit jaar nog kan worden ingewisseld voor euro's.' Daarnaast heeft de Texelse verschillende bedrijven aan geschreven met een verzoek voor een bijdrage. 'Het leuke is dat ik ook kan zien hoe het geld wordt uit gegeven. De totale opbrengst komt op de plek terecht waar het moet komen. Het wordt ingezet voor wat het hardst nodig is. Dat kan varië ren van wc-potten, tot het regelen van vervoer of het aanschaffen van voetbaldoelen.Haar voornemen is om tenminste drie maanden in het weeshuis te blijven en als het goed loopt die periode met een maand te verlengen. Texelaars die het project willen steu nen, kunnen een donatie overmaken op rekeningnummer 12.17.74.228 t.n.v. Stichting Be More te Nijmegen, o.v.v. Diana Kooiman. Dan komt het geld bij het juiste project terecht. Meer informatie over het weeshuis en de organisatie is terug te vinden op de website www.be-more.nl. n als vrijwilliger aan de slag te gaan Kerstdarttoernooi in de Jelleboog De Texelse Dart Organisatie orga niseert zondag 24 december etf kerst darttoernooi in de Jelleboofi. Het toernooi begint om 20.00 uür. De deelnemers worden verzocht op tijd aanwezig te zijn. Inschnji kan nog tot en met 23 december via bestuur@texeldarts.nl en tot er uur voor aanvang in de Jellebooc Voor meer informatie kijk op www texeldarts.nl. Cursus tegen depressiviteit Mensen met sombere gevoe lens en beginnende depressieve klachten kunnen de cursus I" de put, uit de put volgen om te voorkomen dat ze daadwerkelijk jy. depressief worden. In Den Helder start in maart een cursus 'In debut put, uit de put' voor mensen 60 jaar en ouder. i7d Ooi De deelnemers leren praktische vaardigheden die kunnen helpen pj,,| om zelf de depressieve gevoelens yet te overwinnen. Zelf doen is belang rijk in de cursus. Deelnemers krijgen huiswerk en een cursusboek. Wa: cursus is geen gespreksgroep of psychotherapie. De cursus wordt tweemaal per jaar gegeven en bestaat uit tien bijeenkomsten en een terugkombijeenkomst. De cur sus wordt gegeven in een groep van acht a tien personen en wordt bege leid door twee medewerkers van ds GGZ Kop van Noord-Holland. De kosten zijn €30,-, dit is inclusief het materiaal. Voor meer informatie en aanmelding kan men contact opnemen met het Trainingscentrum voor Psychir Gezondheid, tel. 0224-211340, of de afdeling preventie van de GGZ Kop van Noord-Holland, 0224-211311 of per e-mail: preventiekopnh@ggz- nhn.nl. Stichting Nieuw-Guinea Pelikaanweg 75 1796 NP De Koog Rabobank 36.25.91.040 Postbank 109 410 DINSDAG 19 DECEMBER 2006 Gekleed in een waadpak en gewapend met een hark stroopt hij de bodem af van het perceeltje dat hij zo juist heeft afge zet. Op zoek naar de dikste kokkels. En niet alleen in de zomer als het zeewater een aangename temperatuur heeft. Ook als de watertemperatuur onder de tien graden duikt, staat hij te buffelen. Richard van der Meulen (35) behoort tot het selecte gezelschap handkokkelvissers dat Nederland nog heeft. Loodzwaar werk, maar iets anders kan hij zich moeilijk voorstellen. 'Meer één met de natuur dan dit kun je niet zijn.' Hoewel hij waarschijnlijk nogal wat slaap tekort is gekomen in zijn week op zee, is dat Richard van der Meulen niet aan te zien. Monter en actief schenkt hij koffie in voor de verslaggever. Zijn woeste uiterlijk, tatoeages, grote oorbellen, neusring en lange haren, doen zijn werk in de visserij vermoeden. 'Zo ben ik altijd geweest. We hebben jaren in Alkmaar gewoond en daar vonden ze mijn uiterlijk nogal ongewoon. Daar heette ik geen Richard, maar noemden ze me paling.' Sinds negen jaar heeft hij zijn eigen schip, de TX22. Die ligt in de haven van Lauwersoog, van waaruit Van der Meulen wekelijks het wad op vaart, op zoek naar kokkels. 'Dat ik een Texels nummer heb, komt door mijn meisje (echtgenote Lisel- ore van Groeningen, red.) Die is hier geboren. We woonden in Heerhu- gowaard, maar daar heb je geen vissersvloot dus kon ik een num mer aanvragen waar ik zelf wilde. Dat werd Texel.' Twee jaar terug verhuisde het echtpaar met hun twee kinderen Broeri Noël (14) en Demelza (7) naar Oosterend. Al van af de lagere school is de geboren Heldenaar idolaat van vissen. 'Toen ik acht was zijn we naar Harlingen verhuisd. Broeri, de vader van mijn vriendje, had een sportvissersboot. Daar voeren we altijd op mee. Gin gen we het wad op om met toeristen te vissen.' Iedere zomer ging Van der Meulen mee, ook toen Broeri de overstap maakte naar de handkok kel visserij. 'Hij vroeg voor het hele gezin, en voor mij, een vergunning aan. In die tijd kon dat nog. Op een bepaald moment waren er wel 350 vergunningen uitgegeven. Nu zijn er nog maar zo'n 20 over.' Die ver gunningen zijn persoonsgebonden, zodat het aantal handkokkelvissers tegenwoordig heel gering is. Op zijn zestiende zegde hij de LTS vaarwel De volle netten worden met kleine rubberboten naar het schip gesleept. en werd hij beroepsvisser. 'Ik wilde altijd vrachtwagenchauffeur wor den, omdat mijn vader dat ook was. Maar toen hij epilepsie kreeg, raakte dat beroep uit beeld en heb ik me helemaal gericht op de visserij.' Lui vissen Zeventien jaar lang werkte hij voor baas Broeri op de Harlingen 32 en later de Harlingen 2. Het kokkelvis- sen nam steeds serieuzere vormen aan. De vangsten waren goed en de verdiensten enorm. Met zijn vriend en diens ouders schuimde Van der Meulen het wad af op zoek naar kokkels. 'Een aantal jaren hebben we in de zomer mechanisch op kokkels gevist in de Westerschelde. ledereen was daar vol van, dus toen gingen we daar ook maar eens kijken. Dat was een machtig mooie tijd. We waren heel gedreven. Dan was de rest al gestopt omdat er niks meer was en dan kwamen wij ram- vol binnen.' Volgens de Oosterender is het machinaal vissen op kokkels lui vissen. 'Wij waren gewend om keihard te buffelen en nu moest je af en toe de pomp aanzetten en dat noemden ze nog werken ook. Wel hadden we het druk als we de kokkels aan boord zelf kookten. Dat gebeurde geregeld. Dan kwam je nauwelijks aan slapen toe. Het werd nog mooier toen we na zonsonder gang niet meer mochten vissen. Toen zaten we 's avonds met een krat bier erbij en konden we lange nachten maken. Dat was luxe.' Kokkelschepen zijn voorzien van een motor met zuigpomp en pers pomp. Langs de zijkant loopt een lange buis met een korf van onge veer een meter breed met een mes erin van dezelfde breedte. Op het mes staat een waterstraal gericht. Tijdens het vissen gaat de korf naar beneden, gaat de zuigpomp aan en worden de kokkels opgezogen. Die worden door een molen geperst. Kokkels van 18 millimeter of groter belanden aan boord, het zaad valt eruit en komt terug in zee. 'Al die schepen hadden de pijp aan de rechterkant en varen achter elkaar rondjes. Wij hadden de pijp aan de Richard van der Meulen: 'Op het wad ben ik een duivel. linkerkant en voeren dus precies de andere kant op. Je kunt je dus voorstellen dat dat bij mistig weer of slecht zicht nogal eens tot gevloek en gescheld leidde', grinnikt hij. Kapot Volgens Van der Meulen is het goed voor het Waddengebied dat de mechanische kokkelvisserij daar niet meer is toegestaan. 'Bij machi naal vissen kun je doorgaan tot de laatste kokkel. De plaat waar op de schelpen liggen gaat finaal kapot. Bovendien wordt het zaad er niet beter op als dat steeds weer door de molen gaat en weer in zee terecht komt.' Hij heeft naar eigen zeggen geen hoge pet op van de mechanische kokkel visserij. 'Ik heb nog nooit velden gezien waar machinaal was gevist en waar niet alles kapot was.' Toch veroordeelt Van der Meulen deze vorm van kok kelvisserij niet. 'Ik kan best begrij pen dat ze het doen. Het levert een berg geld op, maar milieutechnisch ben ik het er niet mee eens. Ik denk wel dat je één of twee machinale schepen nodig hebt. Een boer kan ook niet tien jaar aardappelen op zijn land hebben. Dat raakt uitgeput. Het is best goed als een plaat af en toe wordt schoon gevist.' Na het verbod op de mechanische kokkelvisserij is volgens de Texelse visser goed te zien dat het wad zich herstelt. 'Een tijdje geleden zat ik 's nachts aan boord met het licht aan toen ik om het schip allemaal rode dingetjes zag. Ik kan vanaf boord niet thuisbrengen wat dat waren, dus ben ik te water gesprongen. Toen zag ik dat hel allemaal jonge zagertjes waren. Het was bizar hoe veel dat er waren. Zoveel had ik er in jaren niet gezien. Je ziet de natuur opknappen.' Minder blij is hij met de fors gegroeide zeehondenstand. Het zijn er teveel voor het Wad- Duivel Hoewel het zwaar werk is, kan Van der Meulen zich geen mooier beroep voorstellen. 'Nergens ben je meer één met de natuur. Dan weer duikt er een zeehond naast je op en zomaar zwemmen er jonge eider- eenden tussen je benen door. Het is een van de meest ambachtelijke vormen van visserij.' Hij meert zijn boot af in de buurt van een kok kelplaat en met behulp van PVC- buizen zet hij 'zijn' perceel af. 'As je die buizen hebt neergezet, blijft een ander van dat stuk af. Dat is een ongeschreven wet.' Om het perceel posteert hij een aantal rub berboten, waarmee de volle netten naar de grote boot kunnen worden gesleept. 'Het enige machinale bij mij aan boord is het ophijsen van de netten.' Dat is geen overbodige luxe, want de netten kunnen zo'n 600 kilo kokkels bevatten. Gehuld in een waadpak en gewapend met een speciale hark waaraan een net vast zit, vist hij kokkels op. De hark is met een riem om zijn lijf bevestigd, zodat deze met spier kracht achteruit kan worden getrok ken, zodat de kokkels die door de hark omhoog worden geploegd in het net terechtkomen. Gemiddeld kan er over de eb drie uur worden gevist en kunnen over de vloed zes trekkies worden gedaan. Veel rust krijgt Van der Meulen, die van zon dag tot donderdag op zee zit, niet. Meer dan een paar uur nachtrust per dag is er niet bij. 'Dat komt ook door mijn inzet. Ik ben een echte duivel op het wad en ben niet snel tevreden. Je wilt er zoveel mogelijk uithalen.' Het kokkelseizoen duurt ongeveer vijf maanden en eindigt begin december. Afhankelijk van de grootte van de kokkels kan een kilo tot circa 1200 stukjes kokkelvlees bevatten. 'De kokkels van 300 tot 400 stuks per kilo zijn het meest populair. Sowieso zijn de handge- beugelde kokkels erg gewild. Dit zijn luxe kokkels ten opzichte van de machinaal opgeviste kokkels.' Tegenwoordig worden de kokkels dagelijks opgehaald door een schip van Lenger Seafoods in Harlingen, het bedrijf waar de Texelaar voor vist. Daardoor blijven de kokkels langer vers, want hoe langer ze aan boord blijven liggen, hoe meer vocht ze verliezen en dat gaat ten koste van de kwaliteit en de smaak. 'Lenger is echt een superbedrijf. Die zijn heel goed voor mij geweest en geven ook nog eens de prijzen. Toen ik mijn nieuwe schip kocht, mocht ik dat afbetalen kokkels. Geweldig. Anders had het niet kunnen kopen.' Zijn nieuw schip is 30 meter lang en 5 mets breed. Eigenlijk wat te lang voer een visser alleen, maar nieuwbouw van een passend schip was onbe taalbaar. 'En ik had wel een nieuw schip nodig, want mijn eerste boot gat was maar 2.85 meter breed. Dat heel smal. Ik kon alleen netten bin nenhalen als ik droog lag, anders kreeg ik een zak van 600 kilo niet aan boord.' Eenzaam Hoewel hij het nu prima naar zijn zin heeft, was het niet altijd makkelijk, Er ontstond onenigheid met baass Broeri, die hem vervolgens aanga bij de belasting. 'Als jonge jongen heb ik papieren getekend waani achteraf bleek te staan dat ik wist rl0C dat ik zelf mijn belasting moest regelen. Dat heb ik nooit gedaan, zodat ik een schuld bleek te hebbei van 3,5 ton.' Van der Meulen sloot pet een deal met de belasting, maar moest niettemin 2,5 ton terugbeta len. Met kokkelvissen in de zomer en als opstapper in de winter zag hij kans in twee jaar schoon scto te maken. 'Zonder Liselore had dat niet gered. Die steunde m» door dik en dun. Zij doet nu ale belastingzaken en we hebben hs nu goed geregeld.' Op zijn relate met Broeri kijkt hij met gemengte gevoelens terug. 'Die man was als een vader voor me. Ik heb zelfs mijn zoon naar hem vernoemd. Ha |ee doet veel pijn dat iemand je dan zo iyyè dwarszit en zwart maakt omdat voor jezelf wilt beginnen.' De eersït tijd alleen op zijn eigen schip dan ook zwaar. 'Ik ben in het heel eenzaam geweest. Ik heb er dagboek bijgehouden in die tijd daar word je verdrietig van. En zijn een paar magere jaren geweest We mochten wel vissen, maar was niks te vissen. Drie jaar Toen heb ik een tijdje flink in de pit gezeten.' Dit jaar scheen de zoo weer en was het volgens Van dei Meulen een uitstekend kokkeljar 'Voor het eerst hoef ik deze winter fe niet ergens anders aan de slag. Dal is een heerlijk gevoel.' Louise van der Slu

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 8