Cjvocn \hmrL- Jexels in het hartL, Parkeren vandaag nog voor niks Schipper TX32 had beter moet opletten Wolharige neushoorn Ecomare is weer rookvrij Bakker gegriefd door Cadeau Sint voor Kompasschool beschuldiging Poster Nieuws van de provincie Oordeel Raad voor Scheepvaart 'U moet stoppen met deze onzin' Vakantiekrant EB VRIJDAG 22 DECEMBER 2006 NR. 12137 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave v i v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burgemeester en wethouders hebben razendsnel gereageerd op de gerechtelijke uitspraak dat de gemeente niet bevoegd is om parkeergeld te heffen omdat het daarvoor benodigde aanwij zingsbesluit nooit is genomen. Dat aanwijzingsbesluit is dinsdag alsnog vastgesteld en wordt van daag officieel bekend gemaakt. Ingaand morgen moet voor het parkeren in de betreffende straten weer worden betaald en wordt er ook gecontroleerd. Dat de gemeente de afgelopen jaren ten onrechte parkeergeld heeft gevangen, betekent niet dat de duizenden mensen die al die tijd hebben betaald recht hebben op teruggave. De gemeente laat met stelligheid weten dat dit niet het geval is. Ook degenen die wegens niet betalen of te lang parkeren een boete hebben gehad, krijgen dat geld niet terug. Anders ligt het als de 'overtreders' bezwaar hebben gemaakt of in beroep zijn gegaan. Deze 'naheffingsaanslagen' wor den dan ongedaan gemaakt. De gemeente, die nog niet weet hoe veel gevallen het betreft, gaat er zelf achteraan. Binnen enkele weken krijgen de betrokkenen bericht. De problemen met de parkeerver- gunning zijn gecompliceerder en zullen uiterlijk 1 mei zijn opgelost. In het kader daarvan zal een nieuwe parkeerverordening worden vastge steld. In het nu vastgestelde aan wijzingsbesluit worden de straten in Den Burg en De Koog genoemd waar voor parkeren moet worden betaald, met vermelding van de tijd van de dag en de maximale par- keerduur. De algemeen als feitelijk beschouwde situatie wordt daar mee ongewijzigd gelegaliseerd. De schipper van de TX32 Johanna had vorig jaar december beter moeten opletten toen hij op de Noordzee in botsing kwam met een Cypriotische chemicaliëntan- ker. De kotter liep daarbij voor ongeveer vijfduizend euro schade op. Dat stelt de Raad voor de Scheep vaart die het ongeluk onderzocht. De Texelse schipper had volgens de raad geen goede uitkijk omdat hij zijn plotter niet in de gaten hield. Daarop had hij anders kunnen zien zijn schip en de tanker, de 170 meter lange Evadia, elkaar teveel naderden. De raad neemt het de schipper kwalijk dat hij alleen 'op zicht' aan het navigeren was en tegelijkertijd een gesprek via de marifoon voerde. De man was nog niet in het bezit van een radarcertifi caat. Volgens de raad is dat 'nood zakelijk en onontbeerlijk voor een veilige navigatie op zee.' Volgens de raad had de Texelaar de kotter die aan het vissen was. ook pas later een bocht (rondgaan) moe ten laten maken. 'Vissersschepen hebben door de beperkte manoeu vreerbaarheid een bepaalde voor rangspositie op zee, maar dat geeft hen niet het recht daar misbruik van te maken.' Toen de schipper zag dat het fout ging, had hij volgens de raad meteen met de hand moeten bijsturen in plaats van de koers op de automaat aan te passen. Bij de botsing raakte onder meer de top van de stuurboordgiek beschadigd, er scheurde relingwerk, de achtertui brak op diverse plaatsen en diverse antennes werden ontzet. De Evadia liep alleen verfschade op. De raad stelt dat schippers het gebruik van de VHF (marifoon) tot een minimum moeten beperken als er scheepvaartverkeer in de buurt is. Vissers dienen volgens de raad te beseffen dat vooral grotere sche pen ook hun beperkingen hebben als ze moeten uitwijken voor een vissende kotter. De schipper kreeg eerder van het Openbaar Ministerie al een boete van €1500,- voor het verzuimen van een goede uitkijk. Volgens het OM had het voor de De enorme rookontwikkeling die is ontstaan bij het brand je dinsdagmorgen in Ecomare heeft tot veel rookschade geleid. Woensdag werd een uitgebreide schoonmaakactie gestart, met als resultaat dat de museale collec tie inmiddels weer schoon is. In verband met de reinigingswerk zaamheden is tot en met vrijdag 22 december alleen het buiten terrein toegankelijk. Het voeren van de zeehonden mocht gratis worden bekeken. De brand ontstond in een compu terkast van de permanente expo sitie Leven op een eiland, waar schijnlijk als gevolg van kortsluiting. Medewerkers Wiebe Sietsma en Arjan Staal grepen snel in met een CÓ2-blussers en hielden de deur van de ruimte gesloten, zodat er geen zuurstof -bij kon. De brand weer was snel ter plekke, maar de inspanningen konden niet voor komen dat het museum vol rook kwam te staan. Zo'n dertig mede werkers en 75 bezoekers die op dat moment aanwezig waren in het gebouw, moesten het pand verla ten. Geen van hen raakte gewond. Ook de zeehonden in het bassin en de vissen in het ondergrondse zeeaquarium zijn geen moment in gevaar geweest. Grootste schadepost betreft de schade die de museumcollec tie heeft opgelopen door rook en stank. Meer dan vijftig medewer kers van gespecialiseerde schoon maakbedrijven zijn in Ecomare aan de slag, evenals de medewerkers van het museum zelf om opgezette vogels, archeologische objecten in de vitrine over de bewoningsge- schiedenis van Texel en het model van de wolharige neushoorn schoon te maken (zie foto). Een tijdrovende klus, waarbij alle vogels met pers lucht zijn afgeblazen en het veren- dek daarna met een nylonkous op orde is gebracht. Vervolgens is er zogeheten 'positieve rook' in het gebouw geblazen, zodat de stank verdwijnt. Enorm veel stof en rook kwam er van de replica van de wol harige neushoorn, die donderdag ochtend onder handen is genomen. Vogels zijn die dag weer terug in de vitrine gezet. De rook bereikte ook de restauratie. Alle eet- en drinkwa ren moesten worden weggegooid, evenals interieurstukken die niet meer konden worden schoonge maakt. Op de plaats van de brand is inmiddels een tijdelijke tentoonstel ling ingericht. Er draait onder meer een powerpoint-presentatie over de brand en de gevolgen ervan. Als kwinkslag zijn collectiestukken geëxposeerd die te maken hebben met vuur.Onder andere de brand- gans en de zeevonk. Verder muse umstukken uit het archief, zoals een vermeende afdruk van een kind in een bodemlaag. De nieuwe ten toonstelling Spoken in Zee liep geen schade op. Halve marathon Hardlopers die vanaf de boot star ten en vervolgens een halve mara thon (21 kilometer) over het wes telijk deel van het eiland afleggen. Voor zover bekend een uniek loop evenement, dat op 30 september zal worden gehouden op Texel. Pagina 3 a Werken met kerst Hoe ervaart de 'kerstwerker' zijn job in die dagen. Is dit kerst voor hem of haar? Of is het juist de kerstge dachte van omzien naar elkaar, die mensen inspireert om op die dagen voor anderen in touw te zijn? Pagina 7 a Kerstverhalen De kerstverhalenwedstrijd van de Texelse Courant is een succes geworden. De redactie kreeg niet alleen meer verhalen toegezonden - van Texel én van de overkant -. ook de kwaliteit was beter dan vorig jaar. Pagina 13 Texelaars leveren hun Energiebon massaal in De Energiebon is volgens de gemeente een groot succes gewor den. Donderdag werd bekend gemaakt dat er bijna 9.000 bon nen zijn ingeleverd. Dit betekent dat bijna 85 procent van de Texe laars de energiebon die ze kre gen opgestuurd heeft verzilverd. Men kon van 1 november tot en met 5 december bij diverse bedrij ven energiebesparende producten aanschaffen. Het ministerie van VROM, dat Texel als proefgebied heeft uitgekozen, is zeer verheugd over het resultaat. De medewerking van zowel de gemeen te als het Texelse bedrijfsleven wordt door VROM zeer gewaardeerd. Alle gegevens zullen nog nader worden geanalyseerd tijdens een evaluatie door VROM. Deze evaluatie zal leiden tot een advies aan de nieuwe minister voor een eventueel landelijk vervolg van de actie. Voor de deelnemende Texelse ondernemers is er een afslui tende bijeenkomst op 10 januari 2007 in het gemeentehuis. (Advertentie) bemanning allemaal heel anders kunnen aflopen. De stuurman van de Evadia kreeg een boete omdat hij ook een fout bij het koersen had gemaakt. Gerbrand Poster moet ziin veront- looDbaan noa nooit eerder te heb Een verlaat Sinterklaascadeau gis teren voor de Kompasschool in Den Burg. Tot verrassing van de kinde ren kwamen Piet Knol en Toon van Nuland, verbonden aan de Stichting Sint en Piet, met een grote doos de school binnenwandelen. In de doos een beamer die door de stich ting aan de Kompasschool werd geschonken. Het apparaat werd betaald uit de opbrengsten die de stichting afgelopen jaar met huis bezoeken ophaalde. Sint en Piet doneerden 850 euro, Ben Zegeren van de Kantoorvakhandel speelde voor Sinterklaas door de rest van het apparaat niet in rekening te brengen. Directeur Marion Steyger reageerde verheugd. De school wil de beamer voor klassenprojecten en personeelsbesprekingen gebrui ken. 'Twee keer per jaar bespreken we met het hele team alle leer lingen', aldus Steyger. 'Daar komt veel informatie aan te pas. Met zo'n beamer is die voor iedereen meteen beschikbaar, dan hoef je niet alle maal meer met papieren te werken.' Tot nu toe huurde de school er telkens een. Het was de derde keer dat de Stichting Sint en Piet een deel van de opbrengsten aan een goed doel schonk. Ze begon daar in 2004 mee, nadat een serie nieuwe pakken waren aangeschaft. Leerlingen van de Kompasschool en Marion Steyger pakken het cadeau van de Stichting Sint en Piet uit. Piet Knol en Toon vi kijken toe. (FotoJero* Gerbrand Poster moet zijn veront schuldigingen aanbieden als de provincie aangeeft dat de begro ting van Texel sluitend is. Dat zei wethouder Peter Bakker (finan ciën) dinsdagavond na afloop van de raadsvergadering. Bakker reageerde getergd op de aanhoudende beschuldigingen van Poster dat de gemeente geen slui tende begroting bij de provincie zou hebben ingeleverd. 'U moet ophouden met deze onzin', beet hij de WD-fractievoorzitter toe tijdens de rondvraag. Posters kritiek op de begroting, die in november werd vastgesteld, was toen al meermalen naar voren gekomen. Rikus Kieft (GroenLinks) vroeg Bak ker in de rondvraag of er daad werkelijk bedragen zijn weggelaten, zoals in de open brief van de WD aan de provincie is gesteld. Het gaat om de €850.000,- die de gemeente tijdelijk aan RAB besteedt voor het bouwproject Parkeren en Meer in Oudeschild. De wethouder liet weten dat die €850.000,- niet in de programma begroting thuishoort, maar in de jaarrekening van de gemeente wordt opgenomen. Die gaat net als de begroting naar Haarlem, zodat de provincie kan vaststel len of de gemeente de financiën op orde heeft. Poster nam met die uitleg geen genoegen en zei dat het 'slechte financiële beleid' van de gemeente aan de kaak gesteld moet blijven worden. Het was de druppel die bij Bakker de emmer even deed overlopen. De wethouder kreeg bijval van burge meester Joke Geldorp. Zij zei een soortgelijke brief in haar politieke loopbaan nog nooit eerder te heb ben meegemaakt. Ze stelde voor in februari nog eens over de begroting te praten, omdat de provincie tegen die tijd alle financiële gegevens van Texel wel heeft doorgenomen. 'De toon van de discussie zal dan waar schijnlijk anders zijn.' Kieft noemde het 'onsportief' wat de WD had gedaan. De andere partijen lieten het onderwerp rus ten. wat tot teleurstelling bij Bakker leidde. Lees verder op pagina 3 TEXELSE;'COURANT TEXELSE^COURANT Ons bedrijf is vrijdag 29 december gesloten I i i DRUKKERIJ/UIJGtVlRIJ Spinbaan 6, Den Burg MOOÏÖ-^ P+R: een alternatief voor de file Tentoonstelling met werk van Jan Wolkers Kijk in deze krant! N Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Woonkrant ^Texelse Media Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Wij wensen u prettige feestdagen! Thuiszorg Kop van Noord-Holland, voor hulp bij het huishouden, (gespecialiseerde) verzorging en verpleging, jeugdgezond heidszorg, voedingsvoorlichting en dieetadvisering Informatie? Telefoon: (0223) 65 02 22 E-mail: info@tkn.nl Website: www.tkn.nl W TKA TKN Thuiszorg Kop vc TEXELSE SïCOURAiNT Gecombineerde krant na Kerst In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 25 en dinsdag 26 december, zal er op donderdag 28 december een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen uiterlijk tot woensdag 27 december, 10.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1