Het geloof vraagt om onderhoud en fantasie 'Sjeuïgheid in het leven moet je zelf maken' Extra uitsloven voor perfect kerstontbijt Texelaars die werken met kerst TEXELSE 7 CoURANT 'Met kerst ga ik in mijn feestjurk naar bevalling' Predikante 'mag iets geweldigs gaan doen' Verpleeghuisverzorgster Karin Stolk: 'Kerst gewone werkdag, maar wel een gezellige' De kersttijd is bij uitstek de tijd voor gezelligheid, voor samen zijn met familie en vrienden, voor huiselijkheid of sfeervol uitgaan. Dat laatste vraagt echter de inzet van mensen die zich daardoor bovengenoemde dingen moeten ontzeggen. Wij kunnen niet naar de nachtmis om het kerstfeest in te luiden, wanneer er geen voorganger bereid is zijn/haar tijd te steken in het maken van een gloedvolle dienst. Wij kunnen met Kerst niet uit eten wanneer de restaurants gesloten zijn en de ober er de brui aan geeft en ook in de verzorgingshuizen moet het werk doorgaan. Hoe ervaart de 'kerstwerker' zijn job in die dagen. Is dit Kerst voor hem of haar? Of is het juist de kerstgedachte van omzien naar elkaar, die mensen inspireert om op die dagen voor anderen in touw te zijn? VRIJDAG 22 DECEMBER 2006 tie. 'Gratis en voor niks door Kees de Waal beschikbaar gesteld voor de kersttijd. Al jarenlang zorgt hij iedere kerst belangeloos voor origi nele versieringen. Dat mag best wel eens gezegd worden, want wij én de bewoners zijn er erg blij mee. En misschien brengt het anderen ook op ideeën om iets voor het verpleeghuis te doen.' Onderwijl njgt ze met een medewerker een groot privé-wand- doek waarop een winters gezicht op De Waal is geschilderd, aan een stok. Ooit heb ik het één keer als grap opgehangen en sindsdien wordt het jaar op jaar met kerst gebruikt. Dit jaar wilde ik het eens overslaan, maar pro test uit de zaal maakt dat ik het toch weer heb meegebracht.' Bewoonster Kitty Kooger, die vandaag(dinsdag) haar verjaardag viert, gebaart dat ze erg veel zin in het kerstfeest heeft. En ze wil voor een foto in de krant best wel even met Kann poseren. Het grote kerstdiner van woensdag was het hoogtepunt van de kerst viering. Iedere bewoner mocht een familielid, vriend of vriendin mee uit nodigen aan tafel. Samen met het verzorgend personeel, dat onder tussen ook bediende, werd het een groots feest. En de kerstdagen zelf? Karin: 'Die worden toch min of meer als gewone zondagen beschouwd, waarin we niets extra's (kunnen) doen. Dat heeft te maken met het kostenplaatje van de personeelsbezetting, die op zon en feestdagen altijd wat minder is. Wel werken we die dagen in burger Trek ken in plaats van ons witte werkpak een feestelijk kersttnjitje aan. Er staat een cd met sfeervolle kerstmuziek op en de versieringen doen de rest. Afra: 'Jammer dat we na Volendam geen echte kaarsen meer mogen branden. Maar met z'n allen zullen we er zeker in slagen er een heel mooi feest van te maken. We hebben er zin in.' Tekst en foto Corrie Timmer Met kerst slooft Cor Schotanus, ontbijt/buffetmedewerker in Grand Hotel Opduin in De Koog, zich extra uit om de gasten in de wat ten te leggen. 'We hebben diverse gasten die steeds terugkomen en dat is leuk.' 'Kerst heeft voor mij niets met gods dienst te maken. Ik ben wel hervormd gedoopt in het kerkje van Oudeschild, maar verder deden we thuis niks aan kerk of geloof. Ja, mijn moeder ging wel naar de hervormde zusterkring. Ze breiden daar sokken en maakten kleertjes en andere spullen voor een bazaar. Maar dat was het dan. Ik ben nog wel een blauwe maandag met vnendjes naar de zondagsschool gegaan en daar heb ik nog iets van de verhalen meegekregen. Dat mijn kinderen op de Fontein zitten, de christelijke school hier in Den Burg, is meer uit praktische overweging. Toen wij voor de schoolkeuze van onze kinderen kwamen te staan, was de Fontein vanaf de Thijsselaan, waar ik met mijn eerste vrouw woonde, het meest dichtbij. Als Maurijn en Rowan nu met een bijbelverhaal thuiskomen en daar iets over vragen, moet ik echt diep graven om te weten hoe het ook al weer was. Kerst betekent voor mij: om zes uur op het werk zijn. Ik ben ontbijt/buffetmedewerker in Grand hotel Opduin. Aanstaande maart al weer elf jaar en ik vind het prachtig werk, waar ik echt nog wel een tijdje mee wil doorgaan. We, mijn collega Antje Hoogerheide en ik, hebben zo'n twee uur de tijd om alles pico bello in orde te maken, voordat de eerste gas ten langs komen. Met kerst sloven we ons nog eens extra uit met op iedere tafel een vers gebakken ministolletje. dat de mensen zelf kunnen aansnij den. Alles wordt gezellig gedekt met mooie kerstkleden, kerststukjes en kaarsen. Het buffet is extra luxe en zeer uitgebreid. Op gewone dagen kunnen de gasten tot ongeveer half elf ontbijten. Ik zorg dat er steeds van alles genoeg is, bak onderwijl verse broodjes af, wentelteefjes klaar terwijl u wacht of een spiegeleitje. Met kerst gaat het ontbijt automatisch over in een brunch en blijf ik tot ongeveer één uur op mijn post achter het buffet. We hebben diverse gasten die steeds terugkomen en dat is leuk. Je weet Cor Schotanus geen kerstmens precies hoe en wat ze willen hebben en ik heb er plezier in om het ze naar de zin te maken. Even een praatje met ze te maken, wanneer de tijd dat toelaat. Ik werk vier dagen in de week en ben iedere dag om twee uur klaar. Dan begint voor mij het familieleven. Ook met kerst. En dat vind ik pnma zo. Ik hoef niet zo nodig veel weg. Kan ook niet, want de volgende dag moet ik om zes uur weer paraat zijn, maar het hoeft ook niet. Wij, Carolin en Amber (zijn tweede vrouw en haar dochtertje, red.) gaan 's middags wat wandelen, wat gourmetten en zitten gezellig bij de kerstboom. Dat soort dingen. Niks spectaculairs. We heb ben ook geen familie die heftig aan ons trekt en waarmee je van alles moet. Als ik dan nog denk aan de tijd vóór Opduin. Ik heb elf jaar in een bakkerij gewerkt. De dagen voor de kerst werkte je je zeven slagen in de rondte en met kerst zelf lag je gewoon Cor Schotanus, werkzaam in Grand Hotel Opduin maakt met kerstmis een extra luxe en uitgebreid ontbijt. Foto Henk van Wa*i op apegapen. Hectische tijden, waar ik niet naar terug verlang. Ik vind dat ik een goed leven heb nu. We zijn niet van die echte kerstmensen. Wat we wel leuk vinden is het programma dat vanuit Opduin voor de thuisblijvers, de familieleden van het met korst werkend personeel, wordt georgani seerd. Dit jaar gaan ze met z'n allen naar Happy Feet, de pinguinfilm. Er wordt een heel feest van gemaakt. Leuk hoor. De kerstnachtdienst? Nee, ik ben al drieenveertig jaar, maar daar ben ik nog nooit naar toe geweest. Jij Carolin? Misschien moeten we het eens een keer doen. De sfeer proe ven. Van anderen hoor ik altijd dat het erg mooi moet zijn en ja, de tekst van de kerstliederen doet me niks, maar ze klinken wel heel gezellig. Corrie Timmer Karin Stolk (links) en Kitty Kooger bij de kerstboom in het Verpleeghuis. Een uitspraak van verzorgster Karin Stolk uit Oudeschild, die al i vanaf 1992 haar sporen trekt in Verpleeghuis Texel. Veertien jaar !was zij een vertrouwd gezicht op de psychogeriatrische afdeling (dementie) en sinds deze zomer werkt zij op de somatische afde ling, de afdeling voor dagopvang, revalidatie en voor vaste bewoners met een lichamelijk ongemak. Haar officiële functieomschrijving is EW'er, Eerste Verantwoordelijke Ver- zorgende. Dat wil zeggen dat zij naast (het gewone verplegende werk ook een deel van de papierwinkel rond de verzorging van de cliënten, zoals aantekeningen doktersbezoek, fami- liegegevens, en anderen voor haar rekening neemt. 'Een nieuwe uitda ging,' zegt ze lachend. Het ziet er al heel gezellig en zeer 'kersterig' uit wanneer de verslag geefster dinsdagmiddag in de soma tische afdeling van het verpleeghuis in de hal met Karin aan een tafeltje schuift voor een gesprek. Alles en iedereen is druk bezig met de voorbe reiding voor het grote kerstdiner, dat woensdagmiddag rond half één in de grote hal zal plaatshebben. De wand in de buffethoek is versierd met veel groen en kartonnen glitterkerstbo men. Aan een andere wand hangt een complete sterrenhemel, ster voor ster uitgezaagd en met goudverf bestre ken, door Klaas Tjepkema, de vader van medewerkster Femke. Karin: 'Het is dit jaar voor het eerst in mijn loop baan dat ik met kerst aan de bak ben en met oud en nieuw vrij. Het lijkt me best leuk. Mijn gezin thuis? Dat weet /riet beter dan dat mama in de zorg werkt en dat je dan niet overal bij kunt zijn. Wij vieren kerst in een aangepast scenario. De zondag ervoor gaan we uitgebreid met z'n allen kerstontbijten en op de kerstdagen zelf ben ik om vier uur 's middags weer thuis. Tijd zat om nog wat leuks te doen. Sjeuïg heid in het leven moet je zelf maken hoor,' zegt ze vrolijk. Sjeuïgheid is ook wat de verzorg(st)ers in het ver pleeghuis zoveel mogelijk voor de bewoners proberen te maken. In de huiskamers en de hal staan de kerst bomen te glinsteren. In de afgelopen dagen door hen samen met mensen van de dagopvang opgetuigd. Onder toeziend oog van de bewoners die niet meer in staat zijn zelf de versierin gen in de boom te hangen, is alles op zijn plaats gekomen. De matenalen van de (kunst)versieringen worden ieder jaar opnieuw uit de kast getrok ken, maar op verrassende manier telkens weer tot een andere decoratie geschikt. Decoraties 'Wij hebben er zelf zo'n plezier in.' zegt verzorgende Afra Stoop. 'Onze ramen zijn mooi hè?' wijst ze op een decoratieve glas-in-loodsugges- De kans dat het voor verloskun dige Theda Niehoff een onrustige kerst wordt, is groot. 'Verschillende dames staan op scherp en ook diverse vrouwen die begin januari zijn uitgerekend, kunnen met kerst los gaan. De kans op een kerst kindje is dit jaar dus best groot.' Zij verheugt zich op het werken tijdens kerst 'Het is leuk om met die dagen te werken. De huizen zijn versierd, de boom staat. Het is erg gezellig en geeft een extra dimen sie aan ons werk.' Verloskundigenpraktijk Texel wordt i gerund door Theda Niehoff en Petra Kolkman. 'We hebben veel lol en wer ken intensief samen. Dat moet ook als je een kleine praktijk hebt. Dan ben je erg op elkaar aangewezen. Als de één dienst heeft, is de ander ach- terwacht. Dat betekent dat je nooit vrij bent en stand-by voor noodgevallen. Als je van het eiland afwilt, moet je dat goed plannen. Ook als je vrij bent.' Bezwaarlijk vindt Niehoff dat echter niet. 'Dit werk is zo leuk. Dit past me i als een goed zittend kledingstuk. En dat geldt ook voor Petra. Die denkt daar hetzelfde over.' De feestdagen worden verdeeld. Dit jaar heeft Niehoff de kerstweek dienst en neemt Kolk- «man de nieuwjaarsweek voor haar rekening. 'Het is leuk om met kerst te werken. Ik ga ook in feestkleding naar een bevalling of huisbezoek', grinnikt Niehoff. 'Ik heb er plezier in om wat verrassends te doen. Natuurlijk gaat dat niet ten koste van het werk, wat dat blijft een serieuze zaak. Niet altijd is het leuk en dan moet je snel kun nen omschakelen.' Twee keer maakte Niehoff mee dat zij een kerstkindje ter wereld mocht brengen. Onver getelijke ervaringen. 'In één van die gevallen ging het heel snel, die vrouw kreeg weeën op de overloop. Daar moet ik nog vaak aan denken. Of een andere Texelse die met van die grote rood/witte kerstsloffen aan lag te persen. Dat zijn de mooie dingen van het vak.' Tijdens de feestdagen is zij echter in gedachten ook veel bij de vrouwen die het zwaar heb ben. 'We hebben een paar cliënten die in het ziekenhuis liggen en daar ook de kerst moeten doorbrengen. Dat is moeilijk. Daar moet ik vaak aan denken. Die dames probeer ik in deze penode ook te bezoeken.' Zelf viert ze kerst thuis. 'We krijgen gas ten. maar mijn man kookt. Dat doe ik maar niet, want ik kan zo worden weggeroepen. Mijn visite weet dat en heeft er ook geen moeite mee. En inderdaad, geen wijntje bij het kerst diner. Dienst is dienst.' Theda Niehoff, voor de foto alvast in feestelijke kleding, staat stand-by en hoopt op een bevalling tijdens de kerstdagen. Foto Looo» van aar sim) Al een kwart eeuw is de inmid dels oud-Texelse, want ze woont in Den Helder, werkzaam bij Rebotex en werkt ze bij het buffet op de TESO-boten. Sinds enkele jaren is Vermeulen assistent-bedrijfsleider. 'Als meisje van 15 jaar werkte ik er al als afwasser in de keuken. Daarna ben ik naar school geweest en heb ander werk gedaan, tot Piet Evers me vroeg om terug te komen.' Dagelijks gaat Vermeulen met ple zier naar haar werk. Grinnikend: 'Ik kan geloof ik niks anders meer! Het is alleen soms vervelend dat ik af en toe het idee krijgt dat ik me moet verdedigen, omdat ik hier al Voorbereiding dienst Een preek maken is vermoeiend, emotioneel en heftig. Ik begin met lezen, gravend in de teksten, zoekend naar de laag onder de geschreven woorden. Het duurt wel eens even, maar dan opeens klikt het. Met het eigen bestaan en met het bestaan van de anderen. Dan komt een gevoel van opperste concentratie over me, die ik ervaar als een genade van de Heilige Geest. In die opwinding en Predikanten Petra Bamard: 'Een preek maken is vermoeiei J, emotioneel en heftig.' morgens tot twee uur 's middags of een middagdienst, van twee uur tot en met de laatste boot. Hoewel ook op die dagen het buffet bemand moet worden, de toiletten gesopt en de troep opgeruimd, is het vol gens Vermeulen wel extra gezel lig. 'TESO zorgt voor taart of iets anders en zelf nemen we ook wat lekkere dingen mee om het gezel lig te maken. Tussen de bedrijven door vieren we dan toch een beetje kerst. Maar eigenlijk ben je op je werk vergeten dat het kerst is. Voor het thuisfront is het vervelender.' Het gedrag van de passagiers is niet merkbaar anders. 'Dat is niet echt te peilen. Wel merk je dat de een het leuker vindt dan de ander. Sommigen zijn feestelijk of zelfs chic gekleed, terwijl anderen gewoon in hun normale kloffie rondlopen.' De boot wordt doorgaans feestelijk ver sierd, maar dat gebeurt door een gespecialiseerd bedrijf van de over kant. 'Die maken daar een heel plan voor. Gelukkig hoeven wij dat niet te bedenken en uit te voeren, want dat is een hele klus.' Petra Bamard, predikante van de Waddengemeente Texel lacht wanneer haar de vraag wordt gesteld of ze het vervelend vindt om met de kerstdagen te werken. 'Werk? Ja, natuurlijk is het wel werk, maar ik beschouw het niet als werk in de gebruikelijke zin van het woord.' 'De bijbel is voor mij zó belangrijk en ik ervaar het telkens weer als een feest om op zondag de bood schap te mogen brengen. De ker kelijke hoogtijdagen Pasen, Kerst, Pinksteren zijn nog extra met glans overgoten. Ik besef echter wel dat ik niet in staat ben anderen het geloof of zelfs maar inzicht te geven. Het is een geschenk. Hoogstens kan ik een sleutel aanreiken, maar dan houdt het ook op. De boodschap die ik met kerst ga brengen is een boodschap van hoop. Niet het zoete verhaal van het kindje in de mens, maar van de mens in Het Kind. Van het zwakke dat niet kapot te krij gen is, tegen alle logica van deze wereld in. Het verhaal van Jezus die als gekruisigde toch overeind blijft. Een verhaal van hoop tegen hoop. Er is geen andere religie die zó tegennatuurlijk is als het christelijk geloof. De Bijbel staat vol met ver halen over hoop tegen beter weten in. Maar zoek bij de geschiedenis sen naar de tweede laag van het verhaal, naar de njke ondergrond. Geloof vraagt om onderhoud en dat vind ik wel een belangrijk item in deze tijd. Veel mensen nemen van daag de dag niet meer de tijd voor dat onderhoud. Zij verlangen dat het allemaal moet gebeuren als een blikseminslag of wanneer de pet er eens naar staat, maar zo werkt het niet. Alles van waarde heeft onder houd nodig. Bijbellezen en bidden is voor geloofsonderhoud van groot belang. Ook de gemeenschap van de kerkdienst ervaren en oefenen in het houden van de ander. Ook al ligt iemand je niet, vind je hem zelfs in de verste verte niet aardig, je kunt hem wel proberen te res pecteren. Dat bedoel ik met houden van. Niet zoet, maar hem/haar zien als een mens met wie God evenveel opheeft als met jou. Die ander is ook eenmaal een baby geweest waar zijn ouders zich met liefde over hebben gebogen, zei majoor Bos- shardt eens. euforie begin ik te breien en te breien en iedere keer weer denk ik de preek van mijn leven te hebben geschreven. Telkens weer tuin ik erin; dat is wel zo grappig,' lacht ze dan. 'Op zater dagavond belt mijn moeder steevast op en vraagt: Ben je de man met de hamer al tegengekomen? Want die komt altijd op een bepaald moment langs, zonder mankeren. Maar door werkend kom ik toch iedere keer weer tot een evenwicht, tot een punt van rust. De Schrift is heilig voor mij en ik probeer haar inhoud zo goed mogelijk te verwoorden. Hem voor iedereen verstaanbaar te maken, uit gaande van de tekst naar de mensen toe en niet andersom. Biddend om de juiste woorden. Toen ik pas preekte was ik veel bezig met het dóen. Zou het allemaal wel okay verlopen? Dat ben ik gelukkig kwijtgeraakt. Wanneer ik nu op zondagmorgen om acht uur de klok hoor luiden, staat iedere vezel in mij strak en overvalt mij: ik mag iets geweldigs gaan doen. Vaak overvalt mij midden in de dienst een euforisch gevoel en raak ik los van mezelf. Ben ik alleen bezig met de boodschap en volkomen gelukkig.' Afgezaagde boodschap? 'Tijdens mijn studie legde ik mijn mentor de vraag voor hoe je het als predikant voor elkaar moet krijgen een uitgekauwde boodschap als het kerstevangelie ieder jaar opnieuw weer boeiend te brengen. Zijn ant woord is intussen ook het mijne geworden. Het Boek zelf bewerk stelligt dat. Er staat zoveel njkdom in en wanneer je steeds van stoel verwisselt en het verhaal vanuit een ander perspectief benadert, valt er ook steeds weer een verrassend nieuw licht op de teksten. Ik ben er nog lang niet over uitgepreekt. Ik wil de bezoekers van de kerstavond een feest aanbieden, zoals de vader in de gelijkenis van de verloren zoon deed voor zijn kind. Die had er een zooitje van gemaakt en deed, om naar het nu terug te keren, in zijn dagelijks leven ook niks met het geloof, maar toen hij thuis kwam, zette zijn vader hem een feestmaal voor en zei: Kind, wat fijn dat je gekomen bent. De zin Vrede op aarde is verworden tot een cliché waar nogal eens laat dunkende geluiden op volgen. Toch moeten wij blijven geloven in een vrede die eenmaal komen zal. Geloof kan echter met zonder fantasie. En daar is op zich niks mis mee. De Bijbel vertelt ons over een diepere waarheid, waar je fantasie voor nodig hebt om hem te kunnen bevatten. Over hoop en verwachting, tegen de klippen op. Over het onmogelijke dat mogelijk wordt. Soms zien wij hier en daar een glimpje van vrede. Wij moeten daarom blijven dromen en werken, in het vertrouwen dat het zwakke het uiteindelijk zal overwin nen. Het Kind in de kribbe is daarvan teken en bewijs.' Tekst en foto Corrie Timmer 'Of het anders is om met kerst te werken? Nee, eigenlijk niet. Het is een gewone werkdag, maar wel erg gezellig, 's Morgens tot een uur of elf is het rustig en later op de avond ook. Dan maken we het gezellig met de collega's onder ling. Geen uitgebreid diner, maar snelle hapjes, want het werk gaat gewoon door.' José Vermeulen- Vermuë werkt bij Rebotex op de boot. zo lang werk. Werk je hier nu nog? hoor ik regelmatig. Ja. en ik ga nooit met tegenzin naar mijn werk.' Alle medewerkers van Rebotex werken één van de kerstdagen. Een och tenddienst, die loopt van acht uur 's

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7