r m - LR - <s> HEMA Cjroen 5rwartsjexels in het hart. Herstel wandelpad wordt breed gedragen Tubantia vanaf maart opvang asielzoekers Sportshop Texel Beeld over armoede op Texel vertekend' Kinderzang op Hoornder kerstmarkt Hasjgebruik Texel hoger dan in regio POLITIE PAKT INBREKERS OP HETERDAAD texelse3courant Ook inkomens uit vermogen LEEGVERKOOP i.v.m. VERHUIZING iUUOOnHUYS Onderzoek GGD in Noordkop DONDERDAG 28 DECEMBER 2006 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12138 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Verschijnt dinsdag en vrijdag f ELK jAAR 'IS 4ET W£ER HETZttFKC LiEDjE L 7 VOETEN (WE bE ATToCHT OOK WAK V 'MS (jMA/ uitzenden Hel in ere herstellen van het 250 lange historische wandelpad op buitenste duinenrij tussen de Idistcl wacht op I) 317 585. E-mail:1 reactie en steun. rernctexcl@Hctnet.nl - - .V :r^-V Badweg - .Zo wordt De Ko< een echte Badplaat Burgemeester Joke Geldorp en Gerard Zoetelief bij het zojuist door hen onthulde informatiepaneel. Het plan voor het opnieuw aan leggen van een 250 meter lang wandelpad over de buitenste dui nenrij bij De Koog kan rekenen op brede steun en zelfs bewon dering. Het idee dat het pad als onderdeel van een rondwande ling iets aantrekkelijks toevoegt aan De Koog als badplaats wordt algemeen onderschreven. De initiatiefnemers zullen het plan nog voor 8 januari verder uitwer ken, compleet met kostenplaatje, en daarmee om de tafel gaan met de instanties waarvan medewerking nodig is. Als alles verder mee zit en ook de financiering rondkomt, zou het pad deze zomer al in gebruik genomen kunnen worden. Gister middag presenteerde de voor deze gelegenheid in het leven geroepen 'Actiegroep Zeedistel' het plan in het dorpshuis van De Koog in aan wezigheid van raadsleden, Hoog heemraadschap, Recreatiestichting, Texelse Vereniging van Logiesver- strekkers, dorpscommissie, Texel Culinair, De Koog Badplaats, de Texelse stichting voor integratie van gehandicapten en andere betrok kenen en geïnteresseerden. Burge meester Joke Geldorp onthulde met Gerard Zoetelief op het terrein voor het dorpshuis een groot informa tiepaneel met een schildering van Frits Jan Maas die een indruk geeft van het toekomstige pad onder het motto 'De Koog aan Zee' met een verzoek om reactie en steun. Lees verder op pagina 9 Auto gestolen uit Burdetstraat Een vrouw uit Den Burg die haar auto aan de Burdetstraat had geparkeerd, ontdekte vrijdagmor gen dat haar voertuig was gesto len. Het betreft een witte Mitshu- bisi Galant. Ze heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal. Ze had haar auto woensdagavond om 18.00 uur voor haar huis gepar keerd. Op dat moment ging haar mobiele telefoon af en vergat ze de sleutels uit het contact te halen. De dief heeft dat waarschijnlijk opge merkt, want toen ze vrijdag haar auto nodig had, was deze verdwe nen. Toen ze aangifte deed bij de politie, werd haar verteld dat er mogelijk mee is gecrosst. Een inwo ner van Den Hoorn meldde vrij dagmorgen om 5.00 uur te hebben gehoord hoe iemand met een auto aan het racen was en remgeluiden had gehoord. Toen hij keek, zag hij een witte auto wegrijden. Toen de politie poolshoogte nam, werd de auto nergens aangetroffen, maar werden op de Mokweg wel verse remsporen aangetroffen. De auto is nog steeds spoorloos. De Stichting Wonen Texel (SWT) stelt vanaf maart appartementen in Tubantia beschikbaar voor asiel zoekers. Dat gebeurt op verzoek van de gemeente, die door de pro vincie onder druk is gezet om de achterstand bij het huisvesten van zogeheten statushouders (men sen met een verblijfsvergunning) in te lopen. Het betreft merendeels ongehuwde jonge mannen. Eerder dit jaar moest verantwoorde lijk wethouder Manan Merkelbach bij gedeputeerde Moens op het matje komen. 'Ik ben er toen op gewe zen dat Texel bij het huisvesten van statushouders een achterstand heeft opgelopen, die moet worden ingelo pen. Het afgelopen jaar hebben we er 9 ondergebracht, maar dat moeten er 53 zijn. We hebben wel pogingen ondernomen er meer te huisvesten, maar dat is niet gelukt. Deels had dat een administratieve oorzaak, maar het komt ook doordat veel status houders niet op Texel willen wonen. Het betreft steeds vaker jonge, onge huwde mannen die de riskante stap Dorp-tegen-Dorp De beste zaalvoetbal Iers van elk dorp treffen elkaar zaterdag 30 december in sporthal Ons Genoe gen voor het eerste Dorp-tegen- Dorp Zaalvoetbaltoernooi. Pagina 7 2006 en 2007 2007 belooft een jaar van meeden ken en meepraten te worden. Brede discussies over de Groeneplaats, toeristische investeringen, de zorg en het bestemmingsplan Buiten gebied staan op de agenda. Een vooruitblik met burgemeester Joke Geldorp en een korte terugblik op het afgelopen jaar. Pagina 9 Geldorp stopt op haar 65ste Burgemeester Joke Geldorp maakt geen gebruik van de mogelijkheid om tot haar zeventigste door te gaan. De burgemeester, die in oktober 62 jaar werd, houdt het op haar 65ste voor gezien. Burgemeesters zijn nu nog wettelijk verplicht hun functie neer te leggen als ze 65 jaar zijn geworden, maar dat wordt naar alle waarschijnlijkheid naar 70 jaar verhoogd. Het kabinet heeft daar eind vorige maand de weg voor vrijgemaakt. Geldorp zegt het desgevraagd niet te zien zitten tot haar 70ste burgemeester van Texel te blijven. 'Dat zou slecht zijn 'voor het eiland, slecht voor de orga nisatie en ook slecht voor mezelf. Het is beter als er na verloop van tijd een nieuw persoon komt met nieuwe ideeen, een andere achtergrond en een ander netwerk.' Geldorp wil na haar 65ste wat meer aan zichzelf denken. 'Het is een fantastisch ambt op een fantastisch eiland, maar het is wel een fulltimefunctie waarbij je 24 uur per dag verantwoordelijk bent, waardoor je dag en nacht paraat moet kunnen zijn. Neem bijvoor beeld afgelopen jaar het neerstorten van de F-16 en het aanspoelen van de helikopter.' Bij dat laatste was de burgemeester 's nachts, kort na de noodlanding, al bij het voorval betrokken en ook de hele dag die erop volgde. Geldorp is sinds 16 maart 1999 burgemeester van Texel. (Advertentie) TEXELSE ^COURANT Gecombineerde krant na Oud en Nieuw om te vluchten hebben ondernomen. Ze wonen liever in grote steden, waar ze aansluiting zoeken bij hun eigen gemeenschappen.' De reden dat de gedeputeerde aan de bel heeft getrokken, is dat ook de provincie een bepaalde hoeveelheid statushou ders moet onderbrengen. Na het gesprek met Moens trad Mer kelbach in overleg met de SWT, om te kijken of er voor geschikte woon ruimte kan worden gezorgd. Momen teel zijn in Tubantia, tussen De Koog en Den Burg, studenten van het NIOZ gehuisvest, maar bedoeling is dat die over enige tijd in de in aanbouw zijnde campus De Potvis op 't Horntje worden ondergebracht. Overeenge komen is dat 20 van de 25 appar tementen in Tubantia beschikbaar komen voor statushouders. Lees verder op pagina Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Het beeld dat op Texel heel veel armoede heerst, doet geen recht aan de werkelijkheid. Er zijn veel Texelaars die weinig verdienen, maar er zijn ook veel Texelaars die inkomsten uit vermogen ont vangen en dat wordt soms over het hoofd gezien. Dat zegt burge meester Joke Geldorp. De burgemeester refereert aan een recent onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek waaruit bleek dat Texelaars het minst in heel Noord-Holland verdienden. 'Maar dat gold alleen voor loon uit arbeid. Inkomen dat mensen uit vermo gen hebben, was niet meeberekend waardoor een grotere armoede wordt gesuggereerd dan in werke lijkheid bestaat. Als je inkomsten uit vermogen wel mee laat tellen, krijg ie een ander beeld omdat op het eiland veel mensen met een eigen vermogen zijn. Texel kent een rela tief groot aantal zelfstandigen. Als jij ie bedrijf hebt verkocht, het vermo gen daaruit op de bank hebt staan en daar maandelijks een bedrag van krijgt om bijvoorbeeld je aow aan te vullen, dan zit je niet bij de categorie die bij het CBS is meegeteld.' Geldorp zegt het geldgebrek van veel Texelaars absoluut niet te wil len ontkennen, maar het is vol gens haar goed het probleem in het juiste perspectief te blijven zien. 'Laatst werd in een krantenartikel al gesproken over een bounty-eiland met een armoedige bevolking. Daar heb ik me behoorlijk aan gestoord.' Schuldhulpverlening is volgens de burgemeester een geschikte manier om mensen met schulden een blij vende oplossing te bieden. 'Het armoedebeleid moet erop gericht zijn dat mensen instrumenten krij gen om hun eigen leven weer stu ring te geven. Het niet meer goed in de vingers hebben van je eigen budget is vaak een oorzaak van de problemen.' Op Texel doet Stichting De Waerden aan schuldhulpverle ning. De gemeente stelt er geld voor beschikbaar. Een voedselbank is volgens Geldorp een geschikt middel om mensen in nood te helpen, maar kan volgens haar geen permanente oplossingen bieden. 'Ik las laatst een interview met een van de oprichters van de eerste voedselbdnk in Rotterdam. Daar streven ze ernaar mensen niet langer dan drie maanden in de administratie te hebben staan. Lees verder op pagina 7 Jonge zangertjes en zangeresjes stalen de show op de Hoornder kerstmarkt, die vrijdagavond op het pleintje voor Goënga werd gehou den. Het koor, waarvan de basis werd gevormd door De Dominoo- tjes en dat in de weken voor kerst werd aangevuld met andere leerlin gen van de Texelse basisscholen, bracht onder leiding van dirigent Michiel Drijver en ondersteund door een combo een flink aantal overwe gend minder bekende kerstliedjes ten gehore. Tot enthousiasme van de toeschouwers, die ook verder een gevaneerd programma kregen voorgeschoteld, waaronder een toneelstukje over engelen van de leerlingen van Wijkie van den Berg van de zondagschool. Een ander hoogtepunt was de samenzang. Onder muzikale begeleiding van het fanfarekorps van DEK zongen tus sen de twee- en driehonderd bezoe kers uit volle borst mee. Zij brachten klassiekers als De herdertjes lagen bij nachte en Ere zij God ten gehore. Het was voor de derde keer dat de feestcommissie van Den Hoorn de kerstmarkt organiseerde. Na een aarzelend begin lijkt het evenement z'n bestaansrecht inmiddels verwor ven te hebben. (Foto Joop Rornmetst Ons bedrijf is vrijdag 29 december gesloten DRUKKtttJ/ UIIGPYftU I Spinbaan 6, Den Burg In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 1 januari, zal er op donderdag 4 januari een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen uiterlijk tot dinsdag 2 januari 17.00 uur worden ingeleverd. Oirectie Langeveld de Rooy Texelse jongeren gebruiken meer hasj dan leeftijdgenoten elders in de Kop van Noord-Holland. Dat komt naar voren uit een onder zoek van de GGD op negen scho lengemeenschappen, waaraan ook 326 leerlingen van de OSG hebben meegedaan. Twaalf procent van de Texelse ondervraagden zegt in de maand vóór het onderzoek hasj te heb ben gebruikt. Het gemiddelde in de Kop van Noord-Holland ligt op 8,5 procent. Eenderde van de jonge ren zegt de softdrug aangeboden te hebben gekregen. Hoe en waar wordt in het rapport niet vermeld. 2,5 procent van de Texelse leerlin gen had in de voorgaande maand ook harddrugs geprobeerd. Dat is iets boven het gemiddelde. Bij hen kreeg 5 procent het aangeboden. De Texelse leerling rookt ten opzich te van leeftijdgenoten op de ande re scholen het minst. 6,2 procent steekt dagelijks een peuk op. het regionaal gemiddelde ligt op 9,6 procent. Qua alcoholgebruik scoren de geënqueteerde tweede-, derde en vierdeklassers in de midden moot; 68 procent gebruikte in de voorgaande maand alcohol, bijna 22 procent raakte dronken. De GGD wilde met het onderzoek in beeld krijgen hoe de jongeren hun eigen gezondheid en welzijn ervaren. Met de gezondheid zit het op Texel wel goed, de helft zegt die als goed te ervaren en veertig pro cent noemt die uitstekend tot zeer goed. Bijna 85 procent voelt zich psychisch gezond. Dat is iets boven het regionaal gemiddelde. Niettemin zegt 4,3 procent 'vaak tot heel vaak' aan suïcide te denken. Dat is hoger dan het gemiddelde. 3,1 procent van de Texelse jongeren zegt ooit een poging te hebben ondernomen, 0,2 procent meer dan het gemid delde. De GGD stelt in het rapport dat zo'n twintig procent van de jon geren tussen 12 en 17 jaar wel eens aan zelfmoord denkt, maar dat het uiteindelijk niet vaak voorkomt. Het gemiddelde van drie procent aan ondernomen pogingen wordt echter relatief hoog genoemd. Verklaringen heeft de GGD er niet voor. 'Feit is dat soortgelijke onderzoeken elders vergelijkbare uitkomsten geven.' Meisjes op het VMBO ondernemen volgens de gezondheidsinstelling vaker pogingen dan jongens op de HAVO of het VWO. Meer over het onderzoek van de GGD elders in deze krant.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1