2006 uitstekend jaar voor TESO Texelse nieuwjaarsduikers niet te stuiten Cjrotn ^warts Jexels in het hart. Zorgen over kosten gehandicaptenvervoer Rechter zet celstraf om in dienstverlening GOEDEVOORNEMENS (VAN DE CHEF) Tarieven gaan niet omhoog Gemeente bedenkt oplossing Nacht van de vleugel jaarlijks spektakel? jK^| Timmer OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12139 DONDERDAG 4 JANUARI 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Een goed jaar voor TESO, dat in het boekjaar vanaf april 2006 6,5 procent méér personenau to's vervoerde, 2,8 procent méér personen en ook de strekkende meters zag toenemen. Waar de omzet omhoog ging, daalde de kosten als gevolg van de inzet van de Dokter Wagemaker. Reden voor de bootdienst om te beslui ten ook dit jaar de prijzen niet te verhogen. Van invloed op de stijging was onge twijfeld de aantrekkende economie, maar deels ook doordat Pasen en Kerstmis in 2006 vanuit vakantie oogpunt gunstig vielen. Het per sonenautovervoer bewoog zich de laatste jaren al rond het maximale scenario en beweegt zich nu zelfs aan de bovenkant van deze maxi male verwachting. De maanden april (waarin dit jaar Pasen viel), juni, september (mooi weer) en decem ber vertoonden opvallende stijgin gen. 'Allemaal groeicijfers boven de tien procent', vertelt Alex Cofino. In augustus slechts een toename van een half procent, en juli dikte aan met 5,2 procent. Dat zijn wel de drukste maanden, waardoor de toe name in aantallen een stuk groter is. Oktober (herfstvakantie) groeide rno» 4 e nrocent en in november bleef de stijging net onder de tien procent. Het personenvervoer, dat met 2,8 procent steeg, 'loopt' mee met het autovervoer, met die aantekening dat de meest spectaculaire groei zich voordeed in juni (12,8 pro cent) en augustus terugviel met 7,5 procent. Waarschijnlijk doordat het slechte weer dagjesmensen aan de overkant hield. Het aantal over gezette tweewielers, een categorie die traditiegetrouw grote fluctuaties kent, groeide met een half procent. Ook het metervervoer volgde de trend, waarbij alleen november (min 7 procent) en december (min negen procent) terugliepen, vooral doordat de meeste suikerbieten weer per binnenschip worden vervoerd. 2006 was voor TESO in meerdere opzichten een goed jaar. Zo daalde het aantal wachtenden spectaculair met 53 procent. Dit is een recht streeks gevolg van de in gebruik- name van de Dokter Wagemaker, waarmee in één keer ruim 300 personenwagens kunnen worden overgezet. Hierdoor kon het aantal extra afvaarten worden beperkt, wat - ondanks de torenhoge brandstof prijzen - tot een kostenbesparing leidde. Dit-droeg bij aan het besluit van TESO om de inflatiecorrectie op de tarieven ook dit jaar achterwege te laten. Directeur Rob Wortel: 'Nor maal gesproken hadden we rond 1 januari of 1 april de prijzen wat ver hoogd, maar nu kunnen we het nog een jaartje aanzien en het voordeel tje doorgeven aan de passagiers. En er blijft evengoed voldoende over om te sparen voor een nieuwe boot in 2015. Texel Vitaal maakt zich zorgen over de wijze waarop gehandi capten vanaf april van en naar de overkant moeten reizen. Zoals het er nu naar uitziet, wordt het overvaren in een taxi niet meer door het rijk vergoed. Het ministerie van VWS heeft het zogeheten bovenregionaal gehan dicaptenvervoer (van de ene naar de andere gemeente) landelijk aan vervoerder Connexxion gegund. Bij de aanbesteding werden over tochten naar de Waddeneilanden door het ministerie als 'openbaar vervoer' beschouwd, wat betekent dat gebruikers die kosten niet meer kunnen declareren. Nu kunnen gehandicapten dat nog wel als ze in een taxi de overtocht maken. De rechtbank in Alkmaar heeft donderdag een 31-jarige inwo ner van Den Burg veroordeeld tot een werkstraf van 120 uur. Dit Wat vook kalewjjer HEBBEN WB DiTJMK PMYBOV7 PENTHOUSE' bONJA BAKKER SCHEUR KALENDER K«r>v Met op de achtergrond een hoge branding nieuwjaarduikers bij paal 9 na een duik in de branding terug naar het strand. Rampzalig jaar 'Een rampzalig jaar', zo kijkt vis serijvoorzitter Ben Daalder terug op 2006 Vorig jaar hingen de torenho ge energiepnjzen als een loden last om de nek van de visserijbedrijven, waardoor ondanks redelijke besom mingen verlies werd geleden. Toch is Daalder niet somber gestemd. 'Er is veel spirit en ondernemersgeest. Als we er in slagen het brandstof verbruik met een kwart terug te brengen, maken we een enorme slag.' Pagina 5 Dorpentoernooi Spannende wedstrijden, veel publiek en een sportieve, vnendschappehjke sfeer kenmerkten het eerste Dorp- tegen-dorp zaalvoetbaltoernooi, dat op de voorlaatste dag van 2006 in sporthal Ons Genoegen werd gehouden. Oudeschild was de ver rassende winnaar. In een zinderende finale was de ploeg van coach Jan de Vries net iets slagvaardiger dan Den Burg West (4-3). Pagina 7 Drukte in musea De meeste musea hadden in 2006 geen klagen over de aantallen bezoekers. Ecomare trok 303.277 mensen, 2,2 procent (6.455) meer dan in 2005, toen 296.822 bezoe kers werden ontvangen. Grootste stijging in procenten boekte Schip- breuk- en Juttersmuseum Flora, dat twintig procent meer bezoekers bin nen de poort had. Pagina 9 Texel Vitaal vreest dat gehandicap ten vanaf april minimaal 75 euro extra voor een bootreis in een taxi moeten betalen. Hetzelfde geldt voor oudere Texelaars die gebruik maken van de zogeheten Valys- regeling, een rijksregeling waarmee ouderen tegen gereduceerd tarief in een taxi kunnen reizen. Voorzit ter Wim Eelman vindt het jammer als het zover zou komen. 'Het is toch al een categorie mensen die over het algemeen niet al te best bij kas zitten en sommigen zijn op dit vervoer aangewezen om soci ale contacten te onderhouden. De Valys-regeling begint op Texel ook net aan belangstelling te winnen en dan krijg je dit.' Lees verder op pagina 5 was conform de eis van officier van justitie C. Zetsma. Daarnaast hangt de man tot juli 2007 nog een voorwaardelijke celstraf van vier maanden boven het hoofd. De Texelaar kwam daarmee goed weg, want eind september had een andere officier van justitie de recht bank gevraagd de man nog eens zes maanden in de cel te zetten. Deze zes maanden behoorden tot een straf waartoe hij in juni 2004 was veroordeeld. Hij kreeg destijds twaalf maanden cel, waarvan zes voor waardelijk, wegens een poging tot doodslag in juni 2003. Als bijzondere voorwaarde was bepaald dat hij zich gedurende de proeftijd, tot juli 2006, moest houden aan de aanwijzingen van de Brijderstichting, die hem zou helpen bij zijn verslavingsprobleem. Deed hij dit niet, dan liep hij kans het voorwaardelijke deel alsnog uit te moeten zitten Nadat hij uit de gevangenis kwam, onttrok de Texe laar zich kort voor het einde van de proeftijd aan deze verplichting. Lees verder op pagina 5 Een recordaantal nieuwjaarsduikers liet zich maandag niet ontmoedigen door de barre weersomstandighe den en spoelde bij paal 28 en bij paal 9 het oude jaar van zich af. Even leek dat onzeker, toen het bericht doorkwam dat het evene ment in Scheveningen was afge last. 'Maar doordat het om één uur precies dood tij was, stond er geen stroming', vertelt Paul Kikkert, voor wie het na twintig jaar de laatste keer dat hij het evenement op paal Storingen NUON treffen Den Hoorn Inwoners van Den Hoorn zijn in de laatste dagen van 2006 her haalde malen slachtoffer van een stroomstoring geweest. Het langst duurde deze op zaterdag 30 december, toen het licht even voor 18.00 uur uit en pas rond 21.30 uur weer aan ging. Ook op Oudejaarsavond werd het dorp door een storing getroffen. Niet iedereen had even vaak last van storingen. Ook gebeurde het dat het in het ene huis plotseling donker werd, terwijl de buren wél gewoon elektriciteit hadden. Vol gens een woordvoerder van ener giebedrijf NUON was overbelasting van het laagspanningsnet de oor zaak. 'In deze tijd van het jaar zijn de meeste mensen thuis en is de stroomafname hoog. Als dan op een paar plaatsen tegelijk een tele visie of gourmetstel wordt aange zet. heb je kans dat de zekeringen het begeven.' Dat de storingen herhaaldelijk terug keerden, had volgens de woordvoer der te maken met de complexiteit van het Hoornder elektriciteitsnet, dat veel vertakkingen heeft 'Wij noemen dat een vermaasd net. Je hebt ook netten waarbij elk huis zijn eigen aansluiting op een trans formatorhuisje heeft. Het is een wat technisch verhaal, maar elk systeem heeft z'n voors en tegens. Probleem van een vermaasd net is dat de oorzaak van een storing niet altijd direct duidelijk is. In dit geval hebben we eerst de zekering vernieuwd, maar toen de storingen terugkwamen, hebben we een paar netscheidingen aangebracht. Het was even zoeken voordat we het probleem onder controle hadden.' Receptie SVO Voetbalvereniging SVO houdt zon dag nieuwjaarsreceptie in de kan tine aan de Vliestraat in Oosterend. Vanaf 13.00 uur kan iedereen die dat wil een balletje trappen, de receptie vindt aansluitend plaats. 28 mee hielp te organiseren. Toch bleef het tot het laatste moment spannend. 'Toen de wind om half elf aantrok, begon het wel erg te spoken. Maar toen konden we het al niet meer afgelasten.' Dat bleek ook niet te doen, de nieuwjaarsdui kers waren niet te stuiten. In totaal 363, circa 100 méér dan vorig jaar. Afgeschermd door 'een schutting van publiek', konden ze in de luwte van de minstens zo talrijke toe schouwers het water bereiken. Kik kert: 'Je houdt het niet voor moge lijk. maar de deelnemers komen overal vandaan. Zelfs uit Rotterdam komen ze er speciaal voor naar De Cocksdorp. Probleem met zóveel mensen is dat de kleedruimte weer te klein is geworden. En de auto's stonden tot Gerrit Koorn aan toe.' Zó druk was het niet bij paal 9. maar ook daar mag de nieuwjaarsduik zich in een groeiende belangstelling verheugen. Aantallen vielen niet te achterhalen, maar de menigte die in badkleding in het water plonsde bood een massale aanblik. Ook bij paal 9 veel toeschouwers, Ondanks dat er op de parkeerplaats achter aan nog ruimte in overvloed was, stonden er in de berm lange rijen auto's. Net zoals paal 28 in het ver leden tot een goede parkeerbege- leiding is overgegaan, lijkt dat ook bij paal 9 geen overbodige luxe. Net als een overdekte kleedruimte, al bood het terras wel enige beschut ting. Het zaterdag in Question Plaza gehouden 'gala' ter gelegenheid van de terugkeer van de veelbe sproken concertvleugel (de 'Vleu gel van Ed') smaakt naar meer. Bij de organisatoren leeft daarom het idee het evenement uit te bouwen tot een jaarlijkse, telkens andere demonstratie van Texels muzi kaal talent met een hoog gezellig heidsgehalte. Dat zou niet alleen een bijzondere uitgaansavond opleveren, maar ook inkomsten voor de nieuwe stichting die de vleugel exploiteert. Die heeft vrij dringend geld nodig voor groot onderhoud en de aanschaf van enkele artikelen, zoals een betere wagen waarmee het instrument kan worden getransporteerd. De avond van zaterdag blonk uit door contrasten. Ed de Boer en Karen Haasdijk lieten (quatre-mains) klassieke klanken horen. De jonge Elisabeth Waverijn bewoog zich veelbelovend ook op de klassieke toer en Rachel Barnard speelde hedendaagse muziek, waarop door Ericka Voortman werd gedanst. Henk Pepping leefde zich op dezelf de vleugel uit met boogiewoogie en zorgde daarmee weer voor een totaal andere stemming onder het publiek. In het tweede deel van de avond werd de toon gezet door het Oudeschilder Visserskoor onder leiding van André Keijzer. Het koor trad in de slotfase op met de legen darische Klapband met Jan Sieme Dros, Bart Heijnen, Ben Haak en Ben Bakker die ondanks de korte voorbereidingstijd zeer op dreef waren met hun overigens beperkte repertoire van Hollandse hits. De voor deze gelegenheid door Pip Barnard geschreven 'Texelse' ver sie van Land of Hope and Glory bleek het als meezinger uitstekend te doen. Vooral bij de finale en na afloop van het eigenlijke programma Gratis parkeren bij Super De Boer Klanten van Super De Boer in Den Burg en De Koog kunnen tot en met februari gratis parkeren. Bij aankoop van meer dan €40,- op één kassabon kan het parkeergeld worden teruggevraagd. De actie is alleen geldig op het parkeerterrein aan de Vogelenzang en het grote terrein achter Texaco in De Koog. Het parkeerbewijs en de kassabon moeten binnen tien dagen worden aangeboden. Druk oud en nieuw voor hulpverleners Hulpverleners kwamen rond de jaarwisseling meerdere keren in actie Zondagayond om 23.52 uur werd de ambulance gealarmeerd in verband met hartproblemen bij een gast van het Beachpark m De Koog. Deze werd kort na de jaarwisseling met een extra boot naar Den Hel der vervoerd, zodat ook de dienst doende vaarpioeg van TESO geen rustige jaarwisseling was gegund. De brandweer moest in actie komen toen kort na middernacht een auto matische rookmelder in De Linde- boom af ging. Zelfs de reserveploeg moest eruit, maar deze werd kort daarna weer teruggeroepen. Kort na 2.00 uur spoedden de brand weerlieden zich naar de Parkstraat, waar een afvalbak waarin vuurwerk was gegooid vlam had gevat. (Advertentie) Visserskoor, Klapband en Jan Sieme Dros aan de vleugel lieten zich tegelijk horen aan het slot van de Nacht van de Vleugel in Question Plaza. ,'fo» Htny de Gnaf) werd het vol overgave meegebruld. Het Cabaret-cafe van Pip Barnard. Janien de Bruijn en José de Bloois verzorgde met alleen de organisatie en het aan elkaar praten van de programmaonderdelen, maar lever de ook forse eigen inbreng, zoals enkele liederen, samenspraakjes en een filmpje dat was gebaseerd op de mysteneuze vleugelverdwij- ning, alles volgens het beproefde programmarecept van het Cabaret café. De toeloop van publiek werd gaan deweg de avond groter. Tegen het eind van het programma werd het gezellig druk en iedereen vermaakte zich tot ca. één uur 's nachts prima, vooral door toedoen van Klapband en Visserskoor. Aan entreegelden en donaties ten bate van de vleugel leverde de avond €535,- op. Daar gaat niets af. want alle medewer king was gratis in het belang van het muzikale goede doel. TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: De Echte Bakker Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1