i Ondanks rampzalig visserijjaar: 'Vloot kleiner dan voorheen, hart klopt als nooit tevoren' TEXELSE j COURANT 'Vissers zijn net mensen' in? w OT'1 Wat ik DONDERDAG 4 JANUARI 2007 i. 'Vissers zijn net rr 'Een rampzalig jaar', zo kijkt vis serijvoorzitter Ben Daalder terug op 2006. Vorig jaar hingen de torenhoge energieprijzen als een loden last om de nek van de vis serijbedrijven, waardoor ondanks redelijke besommingen verlies werd geleden. Toch is Daalder niet somber gestemd. 'Er is veel spirit en ondernemersgeest. Als we er in slagen het brandstof verbruik met een kwart terug te brengen, maken we een enorme slag.' 2006 was een jaar waarin in het begin redelijke besommingen wer den gemaakt, maar dat zich vooral kenmerkte door steeds verder oplo pende olieprijzen. Hierdoor bleven de resultaten achter. Daalder: 'De zomer was dramatisch slecht. Zoals gebruikelijk liepen de vangsten toen terug en door de torenhoge olieprij zen van 46 tot 47 cent per liter ging het hard bergafwaarts. Doordat in het laatste kwartaal de vangsten toenamen, de prijzen van de vis meer dan goed waren en de olie prijzen daalden naar een centje of 36, 37 kregen de vissers weer wat lucht en konden de bakker en de slager weer worden betaald. Maar de situatie is heel simpel: bij deze hoge gasolieprijzen kan de sector bij de huidige manier van vissen op termijn niet overleven. Wel voor de korte termijn. We hebben hier familiebedrijven en daar zit veel rek in. Er is een enorme betrokkenheid, die vallen niet zomaar om. Maar bij ongewijzigd beleid gaat het met de kottervloot op termijn gewoon fout. We moeten blijven nadenken over innovaties. Op Texel kom ik geluk kig veel spirit en ondernemersgeest tegen. Ook op Urk. Daar zie je dat als de druk toeneemt, er ook oplos singen komen. Als we in de loop van 2007 resultaat kunnen bereiken, waardoor de rentabiliteit weer posi tief wordt, dan maken we stappen vooruit. Denktank We moeten dat met de huidige schepen doen, want investeren in nieuwbouw zit er even niet in. Op Texel is de vloot gelukkig nog niet zo oud en er is vrij recent nog flink geïnvesteerd, zowel in grote- als in eurokotters.' 'Er ontwikkelt zich hier een denktank over alternatieven en innovatie. Proeven met de UK 153 wijzen er op dat de pulskorvisserij in de toekomst een goed alternatief is. Maar tests hebben ook uitgewezen dat deze vangstmethode waarbij de vis niet met zware wekkers (kettin gen die over de zeebodem slepen, red.) wordt opgeschrikt, maar met stroomstoten, alleen seizoensmatig kan worden ingezet. Op het ogen blik vangt de UK153 veel minder dan een collega mét wekkers. Dat ligt niet aan de techniek, want die is oké. Het is g-woon geen goede methode voor herfst en winter Het is een half jaar heel goed gegaan, maar in twee weken tijd is de vangst in elkaar gestort. Dat is een grote teleurstelling, maar wel een feit. We weten nu dat we in de winter met de boomkor moeten blijven vissen, maar zoeken hiervoor alternatieve methoden, waarmee we brandstof en natuur kunnen sparen. Er zijn methodes in ontwikkeling, ook in België, maar die zijn nog met uitont wikkeld. Ook op Texel is een heel interessante techniek aan het ont staan, het zweeftuig van Jaap van der Vis van de TX 36 (de Sumwing). Het lijkt er op dat deze methode minder weerstand en bodembe roering geeft dan de huidige slee. Ook op Urk ontstaan hoopgevende initiatieven en het is nu zaak die verschillende constructies te inte greren, zodat we tot een flinke ener giebesparing kunnen komen, Alle initiatieven die leven gaan we coör dineren. zodat niet iedereen op z'n eigen houtje gaat zitten pionieren. Want dat is verloren energie.' Gezond imago 'De vloot is dit jaar overeind geble ven en ook de infrastructuur. De coöperatieve visafslag Texel-Den Helder heeft goed gedraaid en de samenwerking met Den Oever geïn tensiveerd. Door meer samenwer king op het personele vlak gaan de kosten omlaag. Dat is pure winst. De bruto omzet viel niet tegen. De visprijs is goed, daar kan niemand over mopperen. We zijn hartstikke gelukkig met het gezonde imago Gratis winkelen Joke Daalder uit De Cocksdorp heeft in één minuut voor €156.44 gratis boodschappen kunnen doen in de Plus-supermarkt. Zij won deze prijs door deel te nemen aan het digitale klantenpanel van Plus. Gedurende één voile minuut mocht zij zoveel verschillende producten pakken als ze wilde. Ze mocht daarbij gebruik maken van één winkelwagentje en de actie gold met voor de goede ren in de slijterij-afdeling. Na één minuut bleek zij voor ruim 150 euro bij elkaar te hebben gewinkeld. Voor deze keer hoefde zij niet af te reke- (2001- IS NET BEG0firiBM,if]lK^>ÊN ril) RL MOBj) 0 O 005T we$r THU<6 15 ook -9°°r RdTOoti 6ob5 Q 04~0< -lOO~l Een frisse start van vis. Daar is elk voedingspro ducent jaloers op. We hebben een fantastisch product, maar de con currentie ligt op de loer. Schol staat onder druk als gevolg van de import van vissoorten die concurrerend zijn voor deze vissoort. Met tong. waar we het hier vooral van moeten hebben, hebben we het geluk dat dit een redelijk exclusief product is. Voor de schol werken we hard om nieuwe producteh te beden ken waarmee we deze soort anders kunnen vermarkten. Daarover voe ren we nu gesprekken met grote Europese retailers. Ook hier geldt: niet stilzitten en achterover leunen.' Zwaar jaar 'Zelf heb ik 2006 als een ontzettend zwaar jaar ervaren. Vissers zijn net mensen. Als de bedrijfsresultaten onder druk staan, heeft dat gevol gen voor de sfeer op de vloot. Het besturen onder die omstandigheden is zwaar. Waar ik vooral wakker van lig is de vraag hoe we het beman ningsprobleem - dat onderhand van flinke omvang is - het hoofd kunnen bieden. Daar moeten we voortdurend aandacht aan beste den. Gelukkig communiceren de vissers hier met de bemanningen, omdat wij een goede bemanning op zijn waarde weten te schatten. We moeten perspectief kunnen bieden. Er wordt met name hard getrok ken aan technisch onderlegde men sen. We hebben vorig jaar een paar machinisten zien verdwijnen. Weg gekocht. In het verleden konden we de concurrentie makkelijk het hoofd bieden, nu is dat anders. Toch zijn de inkomsten voor de bemannings leden er, dankzij de hogere besom mingen, ten opzichte van 2005 op vooruit gegaan. Maar als wij eens een kwart van de brandstofkosten af zouden kunnen krijgen, praat je wel over geld, waarvan ook de bemanning rechtstreeks profiteert.' Voor mij was het vooral een jaar van stimuleren en overleg voeren. Gisteren in Oostende, morgen naar Goeree en volgende week op Urk. Ik ros het hele land door, want dat is nu eenmaal mijn job. Ik mag inmiddels bij de oude garde horen, ik ben nog hartstikke gemotiveerd, zeker nu. Ik hoop een bijdrage te mogen leveren aan het verbeteren en gezond maken van sector, ook voor de langer termijn. Want de visserij is mij nog altijd hartstikke dierbaar. De vloot op Texel is wel iswaar kleiner dan voorheen, het hart klopt als nooit tevoren. Er is ondernemersgeest en als ik daar mijn bijdrage aan kan leveren, ben ik daar hartstikke trots op. Maar als er over een jaar iemand is die zegt: doe jij eindelijk maar eens een stapje aan de kant, dan zou ik dat niet erg vinden. Gerard Timmerman FNV Vrouwen De leden van de FNV Vrouwenbond openen het nieuwe jaar dinsdag 9 januari met een lezing van Nienke Bloksma van Duurzaam Texel. Zij vertelt over uiteenlopende duurza me projecten met betrekking tot energie en bouwen. De bijeenkomst wordt gehouden in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg en begint om 20.00 uur. VERVOLG VAN PAGINA 1 Vervoer De zorgen worden gedeeld door de ANBO en de Stichting Integratie Gehandicapten Texel. Volgens de organisaties kan er een situatie ont staan dat een gehandicapte zich in een taxi naar de veerhaven laat brengen, op eigen houtje met de boot moet overgaan en na de over tocht met een andere taxi verder zou moeten reizen. 'Dat zou absurd zijn', aldus Eelman. 'Dan zou het er in de praktijk op neer komen dat iemand di j aan rolstoel is gebonden niet meer zelfstandig van en naar Texel kan reizen.' Volgens hem wor den met alleen Texelaars benadeeld, maar ook overkantse gehandicapten die voor vakantie naar het eiland komen. De gemeente heeft het probleem bij het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport aangekaart, maar dat heeft niet tot veranderingen in de aanbesteding geleid. 'Ze waren niet goed op de hoogte van de situatie hier', aldus een woordvoerder. 'Ze gingen er op het ministerie van uit dat medewerkers van de boot een gehandicapte dan wel even zouden kunnen begeleiden.' De gemeente heeft inmiddels zelf maatregelen genomen. 'Er is besloten dat de gemeente niet alleen de vervoers kosten op het eiland, maar ook de kosten tot aan het station in Den Helder voor haar rekening neemt. Het kan niet zo zijn dat mensen bij de veerhaven worden gedropt en het vervolgens zelf maar moeten zien te redden.' Die kosten komen voor rekening van de budgetten van de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning waarin de voormalige Wet Voor zieningen Gehandicapten (WVG) is opgegaan. Op basis van de WVG werden eerder vervoerskosten voor gehandicapte Texelaars betaald. De materie heeft een complex karak ter. omdat de gemeente Texel als één van de weinige gemeenten in Nederland tot en met afgelopen jaar nog zowel binnen als buiten de gemeentegrenzen de vervoerskosten van gehandicapten betaalde. Met de invoering van de Wet Maatschappe lijke Ondersteuning is dat aangepast. Alleen de vervoerskosten op Texel en het stukje naar het NS-station worden vanaf dit jaar nog vergoed, Voor overig vervoer aan de overkant zijn gehandicapte Texelaars voortaan verder op de Valys-regeling aange wezen. Ouderen konden al langer van die regeling gebruik maken. De eerste 750 kilometer betaalt iemand €0,16 per kilometer, daarboven wordt het €1,25 per kilometer. Hoe Connexxion met de bootreizen en taxi's wil omgaan, is vooralsnog niet bekend. De vervoerder moet nog in onderhandeling treden met Taxi 312000 dat nu nog namens de huidi ge vervoerder Transvision het gehan- dicaptenvervoer op Texel doet. Bijeenkomst akkerbouwers Leden van de afdeling Texel van LTO-Noord komen maandag in hotel De Pelikaan bijeen om de actualitei ten in de akkerbouw te bespre ken. Diverse deskundigen voeren het woord. Mevrouw M. Barendregt, voorzitter van de sectie Akkerbouw Noord-Holland Noord, vertelt over beleidszaken. O. Smit. akkerbouwer m de Wieringermeer, gaat in op de praktische mogelijkheden om de bodem gezond te houden. A. Rui ter van de Plantenziektenkundige Dienst spreekt over de aanscher pingen van maatregelen voor de gezondheid van geoogste gewas sen. En ook G. Korthals, onder zoeker en medewerker PPO Lely stad. laat zijn licht schijnen over het onderwerp bodemgezondheid. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. VERVOLG VAN PAGINA 1 Dienstverlening Reden voor het Openbaar Ministerie de rechter eind september te vragen de voorwaardelijke straf alsnog om te zetten in een 'echte' gevangenisstraf. De Texelaar had zich echter kort voor de zitting vrijwillig gemeld bij de dub bele diagnosekliniek in Heiloo, die mensen helpt die lijden aan psychi sche problemen én een verslaving. Tijdens de zitting in september was er al wel een verpleegkundige van de kliniek in Heiloo mee. Toen viel echter niets te zeggen over het behandel plan en eventueel succes. Advocaat P Breukink vroeg de rechtbank daar om nog geen uitspraak te doen, maar de zitting te verdagen en zo haar cli ënt een tweede kans te geven. Begin oktober besloot de rechtbank het Begroting van Texel in orde De begroting van de gemeente Texel voor 2007 is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten. Hij ziet er volgens GS evenwichtig uit en hoeft niet op korte termijn te wor den hersteld. De gemeente stuurde gisteren kopie- en rond van een brief waarin GS de goedkeunng uitspreekt. Volgens het provinciebestuur is er 'geen enkele aanleiding de gemeente in 2007 onder preventief toezicht' te stellen. Wethou der Peter Bakker (financiën) hoopt dat daarmee definitief een einde komt aan de aanhoudende kritiek van Gerbrand Poster. De WD-voorman stelde na het vaststellen van de begroting half november diverse malen dat die niet in orde zou zijn. In een open brief vroeg hij de provincie te komen ingrijpen op Texel en tijdens de raadsvergadering in december kondigde hij het mogelijk verzoek van Breukink in te willigen De zaak werd 18 december opnieuw beoordeeld. De Texelaar heeft zijn tweede kans met beide handen aan gegrepen, De behandeling is met wederzijds goedvinden, van hem en de kliniek, inmiddels omgezet in een deeltijdbehandeling. De man zal gedurende zijn verdere leven medicij nen moeten blijven gebruiken tegen zijn psychoses, maar van de drugs lijkt hij af te zijn. De dubbele diag- nosekliniek controleert dat voorlopig wekelijks. De rechter besloot daarom de zes maanden gevangenisstraf terug te brengen tot twee maanden en zette deze om in 120 uur dienst verlening. Burgemeester op Radio Texel In het programma Even bijpraten met... op Radio Texel spreekt Wijkie van den Berg vanavond (donderdag) met burgemeester Joke Geldorp. Zij kijkt terug op het afgelopen jaar en blikt vooruit naar 2007. Even bijpra ten met... is te horen van 19 00 tot 20.00 uur via 106.1 FM. zelfs hogerop te zoeken. Volgens wethouder Bakker hebben de aantijgingen het imago van Texel geen goed gedaan. 'Je moet beseffen dat het schade toebrengt als je maar wat rond toetert zonder dat je bewij zen hebt. Het was ook kwalijk voor de financiële ambtenaren, want die kon den zich niet verdedigen. Dat zijn des kundige en professipnele mensen in wie ik groot vertrouwen heb en die het college niet zomaar met een verhaaltje de boer op sturen.' Na afloop van de betreffende raadsvergadenng, waarin Bakker fel op Poster reageerde, zei de wethouder excuses van de WD'er te willen horen als zou blijken dat de begroting in orde is. Bakker zegt hem nog niet gehoord te hebben leggen wou... Belasting Onlangs haalde ik de Texelse Cou rant uit de bus en terwijl ik ermee naar de kamer liep, las ik het bencht op de voorkant waarin stond dat de gemeente geen parkeergeld mag heffen. Dat verbaasde mij en ik heb het stuk, om het goed door te laten dringen, twee keer gelezen. Daarna kon ik niet anders dan concluderen dat de gemeente nogal dom en lichtvaardig - en vooral ten onrechte - tot heffing van, in dit geval, par keerbelasting is overgegaan. In eerste instantie probeert men nog de rechter te overtuigen, die hier niet mee akkoord gaat. Dan probeert men de zaak te bagatel liseren als de krant om informatie vraagt. De woordvoerder van de gemeente geeft uiteindelijk toe dat onrechtmatig parkeergeld is gehe ven. Men heeft bij de gemeente jarenlang hoog spel en blufpoker gespeeld en gaat daar gewoon mee door, want dezelfde woordvoerder zegt stellig dat er geen restitutie kan plaatsvinden van parkeergelden en/ of -boetes, want het zou 'in rechte' - en daarmee niet aanvechtbaar - zijn als men gewoon betaald heeft zon den bezwaar te maken. Ik vind dat een vreemde gang van zaken, want de gemeente heeft steken laten val len. is als partij nalatig geweest en is daarmee in gebreke gebleven. Juri disch gezien betekent dit dat iedere overeenkomst die tussen twee par tijen is gesloten, met rechtsgeldig is en ontbonden wordt of dient te wor den. Feitelijk bezien houdt dit weer in dat iedereen die de afgelopen jaren een parkeerkaartje of -vergun ning heeft aangeschaft en/of een parkeerboete heeft betaald (terwijl dat dus helemaal met hoefde, want het opgelegde beleid was onrecht matig en niet rechtsgeldig) dit over bodig heeft gedaan. Indien men hier tegen alsnog bezwaar maakt en in beroep gaat tegen de onrechtmatig en niet rechtsgeldige betaling die men moest doen. zal de gemeente moeten terugbetalen. Men ontkent dit wel, maar ik ben benieuwd hoe de rechter oordeelt. Het zou de gemeente sieren als men dit, zeker voor de vergunninghouders, zelf terugdraait door de betalingen terug te geven. Dat zou redelijk en billijk zijn. Nog even de vergunning en kaartjes bewaren, dus. Ovengens was het mijns inziens wel netjes geweest als de gemeente de onwe tende Texelaars en toeristen had laten weten dat men tot nader order niet hoefde te betalen door dit dui delijk op de betaalautomaten aan te geven. Nu hebben velen alsnog onterecht betaald. In de krant van 22 december lees ik dat er razendsnel een aanwijzings besluit is genomen en volgens de regels bekend is gemaakt Daaruit blijkt wel dat er haast bij was, want anders is men op het gemeente huis tergend langzaam. Op som mige brieven moet ik nog antwoord krijgen, terwijl de termijn van zes weken al maanden is overschre den. De laatste keer ben ik maar persoonlijk antwoord gaan halen en heb dit ter plekke schriftelijk laten vastleggen. Ik ben er met op uit om personen of de gemeente aan te vallen, ik wil slechts het gevoerde beleid, in dit geval zelfs onrecht matig gevoerd, aan de kaak stellen. Ik weet dat onze gemeente altijd geld tekort komt. Daarom schrijft onze gemeenteraad ieder jaar een gemeenteloterij uit met nieuwe prij zen, vervolgens krijgt iedereen het persoonlijk gratis lotnummer toege kend en hoera, valt vrijwel iedereen in de prijzen en mag (nou. eigenlijk 'moet') betalen Zo is er nog een belasting die men hier heft, die mijns inziens nog steeds onredelijk, onrechtmatig en achterhaald is. De belasting die men heft op het houden van een hond. Ik heb hiertegen bezwaar gemaakt en ben uiteindelijk naar de rech ter gestapt Een oorlog is tenslotte pas verloren als alle veldslagen zijn verloren of wanneer men opgeeft. Mijn zaak ligt inmiddels bij de Hoge Raad der Nederlanden en ik zal niet schromen om, indien dat noodzake lijk is, naar de Raad van State of het Europees Hof te gaan. Ik ben name lijk met van plan om ergens voor te betalen waar ik vervolgens niets voor terug krijg. Ik vertel dit omdat iedereen ervan op de hoogte mag zijn hoe de vlag erbij hangt. Van de 467 gemeenten in Nederland heeft men in 115 al ingezien dat hon denbelasting achterhaald is. Vaak ook omdat het heffen en contro leren meer kost dan het opbrengt. Men moet tenslotte alle bezwaren binnen zes weken netjes beant woorden en ook de overige arbeid, zoals handhaving door een officiële controle, kost geld. De commissie Eenhoorn heeft zich landelijk met de 'blaftaks' bezig gehouden en deze heeft aan de regering geadvi seerd deze belasting af te schaffen. Zeker omdat men vindt dat het geen gemeentelijke melkkoe mag zijn om de tekorten in de begroting op te vullen. Van alle politieke partijen is GroenLinks hier nog steeds voor afschaffen. Van de overige partijen die voor afschaffen waren, weet ik niet of dat nog zo is. Het door het merendeel van de bevolking niet gewenste nieuwe raadhuis moet er hoe dan ook uiteindelijk komen en dat kost veel, heel veei geld. Dat zal linksom of rechtsom betaald moeten worden en dan zijn alle potjes welkom. Ik vraag mij dan ook af waarom zoveel mensen die een hond hebben zomaar klakkeloos betalen zonder bezwaar te maken. U krijgt er niets voor terug en dat zou u bij welke willekeurige win kel toch ook niet accepteren? Mis schien dat het daarom tijd wordt de gemeente massaal te laten weten deze belasting niet langer te wil len betalen. U hoeft bij de nieuwe loterij (aanslag gemeentebelasting 2007) alleen maar officieel bezwaar te maken tegen het gedeelte betref fende de opgelegde hondenbelas ting Indien gewenst ben ik bereid daarbij te helpen. Frans van der Reyken, Den Burg.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5