heeft een andere voorbereid dan ik' Texel Halve Organisatie zet traject 'Dick route Marathon uit Anne Koster wint kerstbokaal TEXELSE g COURANT Grijze zeehond jongt vroeger j0ch nog speldje Vierdaagse Vergeten auto prooi wassende water DONDERDAG 4 JANUARI 2007 Erik van der Velden e wordt gelopen. Dick van der Weide nemen in de Bleekersvallei de route door van de Texel Halve Marathon die op 30 september kilometerpunt, waar een tijdregistra tie moet komen. Bedoeling is dat de lopers een mat passeren, waarin de elektronica in verbinding staat met de chip die elke loper bij zich heeft. Eén probleem: een stopcontact is in geen velden of wegen te beken nen. Van der Velden: 'Het moet ook met een accu kunnen.' We rijden verder, steken de Randweg over en komen op het schelpenpad naar het Westerslag. 'Heerlijk om hier te lopen', vertelt de Texelaar die in training is voor de Zestig van Texel waaraan hij met Pasen meedoet. 'Zo'n pad veert beter dan asfalt of straatstenen. Beter voor je knieën. Want elke stap drukt daar tweemaal je lichaamsgewicht op.' Pachapaadje Genietend van de Bleekersvallei ('wat moet het hier eind september mooi zijn') komen we uit op het strand. Van der Velden: 'We heb ben geluk, op 30 september is het extreem laag water, dus een lek ker breed strand.' Maar fietsen gaat moeizaam, de banden zakken weg in het zachte suppletiezand. Van der Velden verkiest te lopen, en dat gaat hem een stuk makkelijker af. Hij is niet bij te houden. Dan een zware klim omhoog, het Pacha paadje op. Aan het eind, wederom bij de Randweg, kijken we op de tel ler: '14,65 kilometer, keurig volgens schema.' Dan volgt een fraai traject door de Texelse natuur. Het Houten Bakje, de Monnikenweg, de Ploe- gelanderweg, Rozendijk naar Den Burg. Op de Groeneplaats wijst de teller ruim 21 kilometer aan, drie honderd meter teveel. Die afwijking is te groot. Van der Weide: 'De start en de finish kunnen we niet verleg gen, dus moeten we het traject iets aanpassen. Vrijwel direct wordt het besluit genomen om het traject tus sen 't Horntje en Den Hoorn iets in te korten en het stuk Natte Vlakweg te schrappen en vanaf de Jan Ayeweg rechtsaf de overharde Heidevlakweg te nemen, tot de Fazantenlaan. Eén ding is duidelijk: hardlopers die de tien kilometer willen doen, kunnen maar beter in training gaan voor de halve marathon. De route is echter de moeite waard. Gerard Timmerman Waddengarnaal In het artikel over de Waddengar naal in de Kerstvakantiekrant is per abuis de verkeerde achternaam genoemd. De visserman om wie het gaat is Dirk-Albert Blom. Wat zou 't in De Kuip In café De Kuip in De Koog speelt zaterdag de Texelse band Wat zou 't. Deze nieuwe band speelt voor- 2 namelijk covers van Nederlandsta- lige rockmuziek, van De Dijk, Blof - en andere. Het repertoire staat garant voor een avondje herken bare muziek, die met een eigen stijl wordt gebracht. Na een serie try-outs, vindt de band het tijd worden zich aan een groter publiek te presenteren. Het optreden in De Kuip begint om 23.00 uur. Wat zou T bestaat uit Peter Bongaards, Ad Harman, Rutgert Oosterhuis en Bart Ruijssenaars. (j Qslaagd Nicoilette van Kooten van het pedicurebedrijfje Voeten op Texel is bij ROCAS Nederland in Emmen geslaagd voor de opleidingen 'de diabetische voet' en 'de reumati sche voet'. Momenteel volgt ze in Nieuwegein de opleiding podolo- 'Voor het uitzetten van zo'n rou te komt meer kijken dan ik had gedacht', verzucht Erik van der Velden, één van de organisatoren van de Texel Halve Marathon die op zaterdag 30 september wordt gehouden. Samen met wedstrijd leider Dick van der Weide bereidt hij de wedstrijd voor. Dat begint met een verkennende rit over het parcours. Op het pleintje in Den Hoorn, als het duo er vanaf de veerboot 3,8 kilometer op heeft zitten, ontstaat er discussie. 'Dick heeft een andere route voorbereid dan ik.' Meest bijzonder aan de halve mara thon is de start: vanaf de boot. TESO heeft er zelfs een extra vaart voor over. Om half één stappen de Texelse lopers aan boord, waarna de overkantse deelnemers worden opgehaald en ze om half twee op het eiland worden weggeschoten door de kapitein. Om de exacte afstand te kunnen meten, begint de voorberei dende fietsrit dus bovenop de aan legsteiger. Maar de twee organisa toren zijn amper naar boven gefietst of de verkeersleider laat het tweetal via de omroepinstallatie weten dat ze daar niets te zoeken hebben en meteen moeten verdwijnen. Een kleine dissonant, die niet aan gebrek aan voorbereiding is te wij ten. Beiden hebben veel voorwerk vemcht voor het uitzetten van het ruim 21 kilometer lange traject, waar van overdreven gesteld alleen het beginpunt (de boot) en het eindpunt (de Groeneplaats) vast staan. Daar tussen ligt een gevarieerd traject dat voert over verharde en onverharde wegen, fietspaden, door bos en duin en over het strand. Waar de ultralo per uit Den Burg al honderd kilome ter heeft gefietst om het traject te verkennen, heeft de wedstrijdleider uit Den Helder zijn huiswerk met de computer gedaan. 'Via een pro gramma op internet (www.AV23.nl, red.) kun je de traject uitzetten en zie je precies welke afstand je hebt afge legd', vertelt Van der Weide. Hij weet waarover hij praat, want de sportfa- naat uit Den Helder is betrokken bij veel sportevenementen, onder meer de Dam-tot-Damloop en sinds kort ook de Zestig van Texel. 'De eerste keer is altijd het moeilijkst. Zo'n tra ject zet je één keer uit. en dat zet je - behoudens enkele aanpassingen - in het draaiboek voor de volgende editie.' Hij beschikt over een uitge breid netwerk, dat goed van pas komt. 'De halve-marathonkalender zit al boordenvol. De Mijlenloop uit Den Helder en de Halve op Texel zaten elkaar in de weg.' Na wat lob bywerk is de Mijlenloop geschrapt. De week erop kunnen de lopers zich alweer uitleven in Egmond. 'Maar zo bijzonder als Texel, met de start vanaf de boot, dat zie je nergens." Niet te moeilijk Ter hoogte van de supermarkt van Goënga blijkt de berekende afstand nagenoeg te kloppen. Dan moet een keuze worden gemaakt omdat de lopers voor de halve marathon zich hier afsplitsen van de groep die voor de tien kilometer gaat. Van der Wei de resoluut: 'De halve marathon gaat door de Herenstraat, de tien kilome ter gaat rechtsaf Diek op en via de Hoornderweg naar Den Burg.' De suggestie van Van der Velden om de tienkilometerlopers aan het eind van de Herenstraat de trap op te sturen naar het Hoge Achterom, stuit op weerstand. Van der Weide: 'Veel te smal voor zóveel lopers. Bovendien moet je het hardlopers met te moei lijk maken. Ze zien niets, voor je het weet lopen ze verkeerd.' Het is voor de deelnemers niet te hopen dat ze niet om zich heenkijken, want een grotere variatie in landschap dan op Texel zullen ze waarschijnlijk nooit tegenkomen. Van der Weide ver wacht niet dat er meteen toptijden worden gelopen. 'In de jaren tachtig werd een stuk harder gelopen dan nu. Dan kun je bijvoorbeeld zien aan de tijden van het halfje van De Waal. De winnaar finishte volgens mij toen in één uur en elf minuten. Lutz, die amper concurrentie heeft te duchten, zit daar nu een stuk boven. De top is tegenwoordig veel smaller dan voorheen en er wordt minder intensief getramd. Ik denk dat er tegenwoordig meer afleiding is.' Tien kilometerpunt We stappen weer op de fiets om de rest van het traject van de halve uit te stippelen. Via Klif bij de Rommel pot rechtsaf, waarna we bij Heidehof linksaf het bos in gaan. Fietsend over de Jan Ayeweg en dan rechtsaf de Natte Vlakweg op. We zijn al een aardig eind op weg naar het Turfveld, wanneer we volgens de voorlopige routekaart rechtsaf slaan, de Fazantenlaan in. Hier komen de lopers voor het eerst op onverhard terrein, waarbij gelijk een flinke klim moet worden gemaakt. Aan het eind komen we uit op de Rozendijk, om links af te slaan. Daar verkiest de wedstrijdleider de weg boven het fietspad. 'Dat paadje is veel te smal, bovendien kan de tijdwagen daar met overheen. De scheidsrech ter overigens wel, die gaat op de fiets of zit achterop een motorfiets.' We komen op de hoek Rozendijk- Westerslagweg. De teller staat op 9,64 kilometer, bijna halverwege. Omdat veel lopers tegen die tijd willen weten welke tijd ze hebben gelopen, stoppen we iets verder, op het fietspad langs het Westerslag. We staan op het zogenaamde tien Na twee dagen vol spanning en plezier heeft Anne Koster met haar pony Chris in manege Aken- burg de Kerstbokaal gewonnen. Tweede werd Simone Plaatsman met Femke. Beiden behaalden met het springen de maximale score van 154 punten. De hoog ste dressuurscore werd bij de paarden behaald door Priscilla Noorlander met Unique (203) en bij de pony's door Lisanne Schuijl met Phantesy (201). Het mees te sponsorgeld werd opgehaald door Charity Wetsteen. De prijs voor het schoonste geheel ging naar Diana Kooiman, die met Rockefeller verkleed ging als kat en muis. De Kerstbokaal is een begrip in de Texelse paardensport. Aan het eind van het jaar wordt via dressuur, spel en springen bepaald wie de beste allroundcombinatie van dat moment is en de bokaal mee naar huis mag nemen. Twee dagen nemen in manege Akenburg onervaren en ervaren ruiters het tegen elkaar op. Beoordeling vindt plaats op ieders eigen niveau zodat ook beginners een kans hebben en de strijd tot het eind aan toe spannend blijft. Win naars van voorgaande jaren nemen het op tegen nieuwkomers, die er ook op gebrand zijn de bokaal te winnen. De wedstrijd om de kerst bokaal is een sponsorwedstrijd, om geld bijeen te brengen voor het onderhoud van de manege. Ruiters kunnen meedoen als zij sponsors vinden voor hun optreden. De bokaal werd dit jaar gewonnen door Anne Koster met de Shetlan der Chris. In de dressuur scoorden zij 189 punten, bij het springen haal den zij het maximumaantal punten (154). Met de 46 punten die zij bij het spel verdienden kwamen zij tot een totaalscore van 389. Simone Plaatsman behaalde met Femke 385 punten en werd tweede. Er deden 75 combinaties aan de wedstijd mee. teveel om alles op één dag af te werken. Zodoende werd in twee groepen gereden. De eerste wedstrijden startten vrijdag om 9.00 uur, de prijsuitreiking vond plaats na het laatste optreden, zaterdag om 18.30 uur. Tussen de onderdelen door werd opgetreden door de voltigegroep van manege Kikkert en door viertallen van Wad- denruiters en menvereniging Wad en Duin. Er verschenen fraai uitgedoste combinaties in de ring. De kerst man reed naast een oervrouw, en een heuse ijskoningin kon het goed vinden met Gemma Glitter. Volgens de jury was kat en muis van Diana Kooiman met haar paard Rockefel ler de mooiste combinatie. Tijdens het springen werd al snel duidelijk welke deelnemers een goede kans maakten hoog te eindi gen. Zeker op de eerste dag kende het sprlngparcours veel uitvallers. En van degenen die het parcours wel wisten af te leggen waren er maar weinig die de laatste hinder nis, de joker, sprongen. Met het springen van de joker werden 10 punten extra gescoord. Uitslagen: Dressuur - Paarden, federatleruiters: M1/ M2: 1 Evelien Duin met Phoebus 189. L1/ L2: 1.Priscilla Noorlander met Unique 203; 2.Rianne Broekman met McCloud 197. B: Maartje Meijer met Vasco 190 Paarden, met- federatieruiters: 1 .Patricia van dei Slikke met Pajona 198+, 2.Eva van der Vis met Jody 198. Pony's, federatieruiters: M1: I.EIsemieke de Lugt met Pirouette 186. L2-cat.C: Cha rity Wetsteen met Karscha 185. L1/L2: Anika Smit met Luna 186. B-cat.C: Mirjam Hin met Candy 185. B-cat. D/E: 1 .Kirfi Hoogenraad met Jip 189, 2.Simone Plaatsman met Fem ke 188. Pony's, met-federatieruiters: Cat.E: 1 Lisanne Schuijl met Phantasy 201, 2.Janice Blaauboer met Happy 197. Cat.D' 1 Esmée Zoer met Ster 197: 2.Manon Boogaard met Gracia 193; 3.Marita Kaspers met Pekahia 190; 4 Lianne Wetenkamp met Sergio 189. Cat. C: 1.Merel van Rongen met lsis'188. Cat. B: I.Larissa Klaassen met Jane 182. Cat. A 1 Anne Koster met Chris 189; 2.Macha van Liere met Jimmy 189 Bixieproef. LDemi van de Haas met Suzie. Springen - Paarden, federatieruiters: B l.Sifra van der Vis met O'Nova 144-46, 2 Frida Tuitman met Mikado 70-49'/a L- 1.Dennis Kuiper met Lars 134-42. Paarden, met-fede- ratieruiters 1.Patricia van der Slikke met Pajona 120-48 Pony's, federatieri liters: B: Cat. C: 1 Mirjam Hin met Candy 124-43; Cat. D: 1.Robin Bisschop met Elmo 144-42; Cat. E: Tessei Veltkamp met Pocahontas 134- 46. L 1 Simone Plaatsman 154-49. Pony's, met-federatieruiters: Cat. A: Anne Koster met Chns 154-45; Cat.B: 1 Jane Zijlstra met Jum per 114-46,5, Cat. D 1 Marita Kaspers met Pekahia 126-44; 2.Esmée Zoer met Ster 114-42. Cat. E: Lianne ter Steege met Dandy 144-45. Schoonste geheel - 1 Diana Koolman met Rockefeller als 'kat en muis'. Eindklassement - 1 Anne Koster met Chris 389. 2.Simone Plaatsman met Femke 385, 3.Sifra van der Vis met O'Nova 384. 4.Macha van Llere met Jimmy 380; 5-Patncia van der Slikke met Pajona 369 ''zd C' De grijze zeehonden in de Wad denzee beginnen hun jongen vroeger te werpen. Onderzoekers van Wageningen Imares op Texel telden eind vorig jaar tijdens een van de jaarlijkse wintertellingen zo'n 130 jongen geteld en dat is voor de tijd van het jaar meer dan gebruikelijk. Zeehondendeskundige Peter Reijn- ders van Imares is benieuwd of de vervroeging blijvend wordt. 'We zien een bevestiging van wat zich een jaar geleden ook al voordeed.' Oor zaken zijn volgens Reijnders nog niet goed aan te wijzen. Volgens hem kan het aan de leeftijdopbouw van de kolonies grijze zeehonden liggen. Het dier. oorspronkelijk afkomstig uit de wateren rond Engeland en Schotland, is sinds enkele tiental len jaren een vaste bewoner van Hannie Maas met het speciale herdenkingsspeldje van de Vierdaagse van Nijmegen dat vorige week bij de post zat. IFolo Gerard Timmerman) Zoals veel wandelaars begon Han nie Maas uit Den Burg deze zomer vol goede moed aan de Vierdaagse van Nijmegen. Het zou haar zes tiende worden en zoals voorgaande keren liep ze die samen met Texe- laars Henk Maas, Wim Schouten, Henk-Jan Visser en Sjors Maas. 'Voor ons is het een soort vakan- *IJ tie. Sjors en Henk-Jan, die vijftig kilometer zouden lopen, vertrok- sp ken al om vier uur 's morgens, de anderen gingen voor de veertig or en gingen om half zes van start. nm Het was bloedheet, maar door dat wij kort na de middag binnen kwamen, bleef de ergste hitte ons bespaard.' Maar menig andere loper werd door de hitte bevangen en er vielen zelfs doden. Met als gevolg dat de organisatie na één dag besloot de rest van het evenement af te bla zen. En zo grepen Hannie Maas en vele anderen naast het felbegeerde speldje. Maar in de laatste week van het jaar viel er een onver wachte verrassing in de bus: een 'j speldje dat herinnert aan de negen tigste Vierdaagse. Het betreft een speciaal ontwerp, waarbij vorm gever Wilma Coehoorn zich heeft laten inspireren door elementen 1 zon, water/zweet en tranen, die zo'n grote rol in deze Vierdaagse hebben gespeeld. 'Na zoveel jaar kunnen we nog zeggen: wij waren erbij.' MAB maakt Nieuwjaarsrit Uitslagen: K. Weel-W. Homan 4-0, J. Heemskerk-P. Zijm- 3 2-0, H. Laan-W. Westdorp 2-0. F. Klok-J. Smit 0-4, J. Heemskerk-K. Weel 0-4, W. Homan- «9 R. Steenhuizen 0-4, K. Weel-H Laan 2-0, P. 4 Zijm-R. Steenhuizen 0-2. J. Smit-W. West- dorp 4-0, F. Klok-J. Heemskerk 0-2. de Waddenzee, waardoor de leef tijdsopbouw normaal begint te wor den. Dat kan invloed hebben op de geboortetijd. Oudere dieren krijgen hun jongen over het algemeen eer der in het geboorteseizoen. Reijn ders wil vooralsnog geen relatie met klimaatsveranderingen leggen. Volgens hem is pas over vijf jaar statistisch vast te stellen of de vervroeging inderdaad blijvend is. 'Daarvoor hebben we meer jaren van waarneming nodig. Maar eco logisch is het zeker spannend wat er gebeurt.' De mogelijke oorza ken worden nader onderzocht. Het aantal grijze zeehonden in de Wad denzee is dit jaar tot tegen de 1800 gestegen. Volgens Reijnders doet zich nog steeds immigratie voor. De stijging kan niet alleen het gevolg van geboorten zijn. De grijze zeehond leeft voornamelijk in het westelijk deel van de Wad denzee. Er zijn wat kleinere kolonies bij de Duitse eilanden Amrum en Helgoland. Ecomare heeft gisteren de tweede jonge grijze zeehond van het seizoen opgevangen. Van een grote toename van huilers waar de opvang in Pieterburen melding van heeft gedaan, is op Texel geen sprake. Leden van de MAB maken zaterdag 6 januari de traditionele Nieuwjaarsrit. Deze oriëntatierit, gesponsord door café De Kombuis en uitgezet door Rob Bakker, is de eerste die meetelt voor het kampioenschap van 2007. De start is om 20.00 uur bij de firma Schoenmaker op het Wezenland in Den Burg. Inschrijven (in klasse B of C) kan vanaf 19.30 uur. De uitslag wordt na afloop bekendgemaakt in De Kombuis, waar ook de prijzen van 2006 worden uitgereikt. Piete'r van der Vis werd kampioen in de B- klasse, waarin de tweede prijs voor Aris van der Vis en de derde prijs voor Mariët van der Werf was. In de C-klasse ging de titel naar Kees Zoetelief, wiens grootste concurren ten Cor Barends (tweede prijs) en Eduard Bos (derde prijs) waren. Hoge scores bij De Doorstoot De leden van biljartvereniging De Doorstoot uit De Cocksdorp zet ten in de laatste speelavond van het jaar goede scores neer, waar door er spannende partijen te zien waren. Zoals de partij tussen Wim Westdorp en Herman Laan, waarin Westdorp in de nastoot geen remi se wist te maken. Kees Weel gaf met een gemiddelde van bijna twee Jan Heemskerk geen schijn van kans. Ook Wil Homan had het nakij ken. Joost Smit liet weer van zich spreken en wist zijn beide partijen overtuigend te winnen. Hij speelde bovendien met negen caramboles j de hoogste serie van de avond. De stormachtige wind van maan dag 1 januari zorgde zowel op de haven van Oudeschild als de veer haven voor een flinke verhoging. Rond 17.00 uur was ruim 1.90 meter boven NAP bereikt. Dienten gevolge kwam de auto van deze Duitse toerist op het oude gedeelte van de haven van Oudeschild in het zoute zeewater te staan. Het hoge water bleef ook in ander opzicht niet zonder gevolgen. Op twee plaatsen voor de visserijcoöperatie vielen gaten in de kadewand. Wan neer de schade wordt hersteld en betreffende bolders voor het afme ren van de kotters zullen worden teruggeplaatst, was gisteren nog niet bekend.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 8