Galadiner profijtelijk voor Tesselhuus HEMA Cjrocn kwartsJexels in het harL, Contract gemeente en HRG over Calluna na tien jaar ten einde Wolkers en jazz Zwemparadijs blijft open voor Texelaars Hoornder krijgt geen woonvergunning CDA ziet af van debat over huizen Volmolen Pierenvissers mogen niet op Texelse wad STORINGEN DEN HOORN OPGELOST <8> Rechter geeft gemeente gelijk Rechtbank schept duidelijkheid Onbekende substantie doodt zeevogels DINSDAG 9 JANUARI 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Het is jout/ 0EUP7 PI'JN TV \S Al UiT. L ]E KAN DE JOUWE y aanzettem Zwemparadijs Calluna blijft tot nader order op dezelfde voet toe gankelijk voor Texelaars als dat de afgelopen tien jaar het geval was. Ook in de toekomst blijft de lokale bevolking een belang rijke doelgroep, die nauw bij het tropische bad betrokken zal wor den. Dat stelt parkmanager Theo Vera. Bij veel Texelaars groeide de afge lopen weken de angst dat Cal luna geen openbaar bad zou blij ven, nu de overeenkomst tussen de gemeente en eigenaar Hoge Raedt Groep (HRG) half december na een periode van tien jaar ten einde is gekomen. Eind 1996 nam de Hoge Raedt Groep (destijds opererend onder de naam EurOase) het zwemparadijs voor 2,5 miljoen gulden over, in ruil voor de mogelijkheid een hotel te mogen bouwen op het terrein. De gemeente, die 4 miljoen gulden had geleend aan Calluna, dreigde haar geld kwijt te raken door een moge lijk faillissement. Toen meldde buur man EurOase zich als geïnteres seerde. Door de verkoop werd het verlies beperkt tot twee miljoen. Via een verhoging van de toeristenbe lasting met 5 cent en een verhoging van de woonforensenbelasting met 4 procent werd dat gat gedekt. In een contract met een looptijd van tien jaar werd overeengekomen dat HRG Calluna via een lening zou overnemen, die in tien jaar zou wor den terugbetaald. Een ander deel van de package deal was de ver plaatsing van bedden van het leeg staande hotel Kogerhoop, eveneens eigendom van HRG, naar het nieuw te bouwen hotel op 't Kerckeland. De gemeente kocht de grond onder Koger Hoop aan voor de prijs van openbaar groen. De Werkgroep Wortel, onder leiding van TESO- directeur Rob Wortel, maakte zich hard voor de belangen van Texe laars, personeel en certificaathou ders. In het contract werden onder meer afspraken gemaakt over mini male openingstijden en de rechten van certificaathouders. Verder werd opgenomen dat HRG flinke inves teringen in het zwembad en het buitenterrein zou moeten doen. Recent is de gemeente met eige naar HRG en exploitant RP Holi days (Roompot) in overleg getreden voor een nieuw contract. Volgens gemeentelijk woordvoerder Henk Pennings zijn de gesprekken al geruime tijd aan de gang en wil de gemeente de contractperiode ver lengen met nog eens tien jaar. Lees verder op pagina 5 De gemeente hoeft definitief geen woonvergunning te verlenen aan een inwoner van Den Hoorn, die daar al in 2003 om had gevraagd. Het argument dat de man niet aan de eis van economische of maat schappelijke binding voldoet, is terecht gebruikt, heeft de bestuurs rechter in Alkmaar bepaald. Daarmee is een einde gekomen aan een slepende kwestie. De man vroeg in 2003 voor het eerst vergunning aan om te mogen wonen in zijn huis aan de Herenstraat. De gemeente wees dat verzoek af. Weliswaar had de man inkomsten uit een onderneming op Texel, het bedrag was volgens de gemeente te-klein om in zijn bestaan te kunnen voorzien. Daarop stapte de man naar de rechter, die aanvan kelijk de motivering van de gemeente verwierp. De gemeente had aange geven dat ten minste het minimum loon moest worden verdiend om te kunnen spreken van economische binding. De rechter vond dat te veel gevraagd, aangezien de wet spreekt van een 'substantieel' deel van het inkomen dat in de vestigingsplaats moet worden verworven. Daarop ging de gemeente in hoger beroep bij de Raad van State, 's Lands hoogste rechtsorgaan gaf de rechtbank vorig jaar gelijk, maar vroeg zich wel af waarom de aanvra ger geen inzicht had gegeven in zijn totale inkomsten. Bij gebrek daaraan kon niet worden beoordeeld of een substantieel deel van het inkomen op Texel werd verdiend. De Raad van State gaf de gemeente opdracht een nieuwe beslissing te nemen met inachtneming van dit gegeven. Toen de man alsnog met de gevraagde gegevens op de proppen kwam, bleek dat het grootste deel van het inkomen bestond uit een uitkering in het kader van de ziektewet. Het op Texel verdiende inkomen bedroeg maar een klein deel, ongeveer twintig procent, zodat de gemeente opnieuw besloot geen huisvestingsvergunning te verstrekken. Lees verder op pagina 5 Het oenenet-galadiner voor het Tesselhuus telde bijna 250 gasten. Zij kregen in grandhotel Opduin een zevengangendiner. Het CDA ziet af van een interpel latie-debat over de achttien twee- onder-éénkappers in de Volmo len. Raadsleden Marijke Eelman en Martijn Eelman hebben dat gisteren besloten, nadat zij van het college aanvullende antwoor den op schriftelijke vragen had den gekregen. Een toezegging van burgemeester en wethouders dat "de gemeente raad bij de verdere stedebouwkun- dige ontwikkeling van woningbouw in Den Burg als eerste aan zet is, gaf bij het CDA de doorslag. De chris tendemocraten verwachten op die manier te voorkomen dat de raad in de toekomst opnieuw voor niet meer te veranderen ontwikkelingen komt te staan. 'Nu kan er bij de achttien twee- onder-éénkappers nauwelijks meer iets worden veranderd, omdat we telkens met al gemaakte afspraken met marktpartijen worden gecon fronteerd', aldus fractievoorzitter Marijke Eelman 'Dat moet anders.' De bouw van de twee-onder-één- kappers is een soort van package- deal tussen diverse betrokkenen. Verkoop van de huizen, die tussen de €339.000,- en €378.000,- kosten moet volgens hen geld opleveren voor de exploitatie van goedkopere koop- en huurwoningen in de Vol molen. Tot nu toe is er echter nog niet één verkocht. Zes mensen heb ben interesse getoond. Lees verder op pagina 5 Een gebakken stukje hertenrug- filet, afgewisseld met dans op muziek van de band Cartoon, een optreden van Anyway of een vei ling. De bijna 250 gasten van het benefiet-galadiner voor het Tessel huus beleefden zaterdag een zeer genoeglijke avond in grandhotel Opduin in De Koog. Zowel bezoekers als de equipe van Opduin hadden werk gemaakt van het gala. De gasten, van wie veel Texelaars, verschenen allemaal in stijl gekleed in smoking, avondkleding of cocktailjurk. Volgens Joke de Boer, drijvende kracht achter de organisa tie, kregen sceptici die zeiden 'dat dat op Texel niet zou kunnen' ongelijk. Het personeel van Opduin wist het uit zeven gangen bestaande diner in goede banen te leiden. Voor het hotel was het galadiner, waarvan er voor zover bekend niet veel op het eiland plaatsvinden, door het hoge aantal gasten een extra uitdaging. Winnaar van de avond was echter het Tessel huus dat dit jaar het 25-jang bestaan viert. De verkoop van zitplaatsen heeft het vakantiehuis voor mensen met een lichamelijke handicap naar verwachting minstens twintigduizend euro opgeleverd. Volgens De Boer kunnen daarvan zeker twee vakan tieweken voor gehandicapte kinderen en volwassenen worden georgani seerd. Een veiling van wijn, een schil derij en een houten sculptuur leverde €3250,- op, de verkoop van foto's en buskaarten naar huis was goed voor €2200.-. De precieze opbrengst moet nog nader worden berekend. De gasten werden tussen zes en zeven uur met champagne ontvangen in de lobby van Opduin, waar filmer Cees van Bijlevelt uit Den Bosch een nieuwe Tesselhuusfilm presenteerde. Van Bijlevelt, een zwager van pen ningmeester Leo Tïmmers, liep vorig jaar een week mee op het vakantie huis om opnames te maken. Lees verder op pagina 3 Bioloog Kees Camphuysen van het NIOZ tc n door de onbekende substantie gedode zeekoet. Een onbekende substantie, waar schijnlijk afkomstig uit een tanker, heeft de afgelopen dagen flink huisgehouden onder zeevogels. Op de zuidelijke stranden van Texel zijn enkele tientallen besmeurde dode dieren gevonden, voorna melijk zeekoeten en alken. Ook elders langs de Noordhollandse kust, tussen Petten en Den Helder, is het goedje aangetroffen. Volgens NlOZ'er Kees Camphuy sen. als bioloog gespecialiseerd in zeevogels en -zoogdieren, is sprake van 'agressief spul'. 'De vogels los sen er letterlijk in op. De verer\ zor gen nog voor een zekere bescher ming. Andere gedeelten, zoals de ogen, worden gewoon weggevre ten.' Opvallend is volgens de onder zoeker dat alle bij het NIOZ bin nengebrachte vogels kerngezond waren toen ze het loodje legden. Dit in tegenstelling tot de 'gewone' stookolieslachtoffers, die langzaam verhongeren omdat ze niet meer kunnen vliegen en duiken en dus verstoken blijven van voedsel. 'Deze beesten zijn allemaal moddervet. Ze zijn met het spul in aanraking geko men en direct gestikt.' Lees verder op pagina 3 Drie mechanische pierenwin- bedrijven van Wieringen mogen niet meer op het Texels deel van de Waddenzee vissen. Dat heeft de rechtbank in Alkmaar bepaald. Volgens de rechtbank is het in strijd met het gemeen telijk bestemmingsplan Wadden gebied. Dat de Wieringers vergunning van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselveiligheid heb ben, doet daar niets aan af. Volgens de rechtbank is die toestemming ondergeschikt aan het gemeentelijk bestemmingsplan dat mechanische pierenwinnerij verbiedt. Het minis terie verleende de vergunning op basis van de Natuurbeschermings wet. Volgens de rechtbank wor den in het bestemmingsplan echter meer aspecten dan alleen natuur bescherming behandeld, waardoor dat boven de ministeriële vergun ning staat. Met de uitspraak komt voorlopig duidelijkheid in een zaak die al sinds 2003 loopt, toen LNV de Wieringers toestemming gaf hun werk op Texels grondgebied voort te zetten. De gemeente ging daar destijds met een tegen in beroep, omdat zij zich in de gemeentelijke autonomie aan getast voelde. Volgens het bestem mingsplan mag alleen pierenvisser Flip Duinker op het Texels wad mechanisch pierenwinnen omdat hij dat al deed voordat het plan werd vastgesteld. 'Hij valt onder het over gangsrecht', aldus een woordvoer der van de gemeente. De Raad van State vernietigde in 2005 de gewraakte vergunning, maar onthield zich toen van een uit spraak over de vraag of de ministe riële toestemming of het gemeente lijke bestemmingsplan als hoogste in rang moest worden beschouwd. In de praktijk konden de Wieringers gewoon doorgaan met hun werk, omdat de vernietigde vergunning inmiddels onopgemerkt was opge volgd door een nieuwe waar geen bezwaar meer tegen kon worden gemaakt. Volgens de woordvoerder lopen de Wieringers nu het risico dat eer der opgelegde dwangsommen ver beurd worden verklaard als ze op het Texels wad worden betrapt. 'We hebben alleen geen boten om te controleren, dus we zijn aangewe zen op een welwillende politieboot.' Naar verwachting leggen de Wierin gers de kwestie voor aan de Raad van State. De vissers kregen vorig jaar nog gelijk van de Bezwaren- commissie in bezwaren die zij tegen gemeentelijke dwangsommen had den ingediend, Het college legde het advies van de Bezwarencom- missie echter terzijde en stelde de Wieringers in het ongelijk, waarna zij naar de rechtbank stapten. Poëzie van Jan Wolkers, in combi natie met spetterende jazz, met een hoofdrol voor twee drummers. Dat zijn de belangrijkste ingrediënten van de show die de groep Drum mers Double Bill zondag in hotel De Lindeboom geeft. Pagina 2 Verhalen en foto's Verhalen uit de onderstroom heet het lees- en kijkboek waarin Jan Bot (48) uit Den Burg meer dan honderd verhalen heeft samengebracht, elk voorzien van een passende foto. De verhalen zijn grotendeels bestaand en afkomstig uit allerlei culturen. Bot verzamelde ze, herschreef ze naar een bondige vorm met eigentijds taal gebruik en maakte er de foto's bij. Pagina 3 m Gevaarlijke kruising De politie en Veilig Verkeer Nederland afdeling Texel willen extra aandacht voor de kruising van de Pontweg met de Westerweg en de Keesomlaan in Den Burg. Daar vond donderdag voor de derde keer in een maand tijd een verkeersongeval plaats, waarbij een 58-jarige vrouw uit Den Burg gewond raakte. Pagina 5 KNRM op pad na rode vuurpijl Reddingboot Francine Kroesen uit Oudeschild heeft zondagochtend twee uur lang voor niets op het wad naar een schip in nood gezocht, nadat er tussen half vijf en vijf uur tussen Texel en Den Oever meer dere rode vuurpijlen waren afge schoten. Ook een reddingboot uit Den Oever voer uit. Na twee uur besloten de KNRM en de Kust wacht in Den Helder de zoekac tie te staken, omdat het toen wel duidelijk was dat er mets aan de hand was. 'Er waren geen verdere aanwijzingen dat er noodhulp nodig was', aldus een woordvoerder. De Francine Kroesen was om 7.00 uur terug in de haven. Journaal maakt item over Texel Medewerkers van het Journaal van de NOS waren vandaag op Texel voor een reportage. Directe aanlei ding is de actie Energiebon, maar ook zal worden belicht hoe Texel omgaat met duurzame energie. Ach tergrond van het bezoek is de aan dacht voor de vraag wat gemeenten doen op het gebied van verbetering van milieu, één van de onderwerpen die aan de orde is bij huidige forma tie onderhandelingen. Op Texel zijn gesprekken gevoerd met wethouder Peter Bakker, met ondernemers en andere Texelaars. Er is ook gefilmd op vakantiepark De Krim. Tevens zijn opnamen gemaakt door ver slaggevers van NOS Radio. Een en ander wordt woensdagavond uitge zonden. Snelheidscontrole De politie heeft zaterdag bij een snel heidscontrole op de Pontweg nabij Den Burg zes bestuurders bekeurd omdat zij harder reden dan de toe gestane 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was 88. TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1