C\ M M kM Provincie: statushouders moeten snel onderdak m Veel presentaties op avond Groeneplaats 27 maart 1896: storm op zee TEXELSE j COURANT 'jZO FllP5E\D!) GftRT BELA5TING BRIEVEfVPypEfi) zaner niet OWl.WQR vOEÊTtH) ^THEBeen zefrwelucw? ««[WlüiMIMl TMl i I ijl Witpaard hanteert 'trechter' Ramen dichtgemetseld voor archief Archiefstuk VRIJDAG 19 JANUARI 2007 De gemeente mag niet langer wachten met het huisvesten van ongehuwde buitenlandse jonge mannen die in Nederland asiel hebben aangevraagd en een status hebben gekregen in afwachting van nadere beslissingen over permanent verblijf in Nederland. B en w hebben dinsdag besloten de huisvesting op verschillende manieren te regelen: met gewone eengezinswo ningen en met het appartementenhotel Tubantia van de Stich ting Wonen Texel. Verder is de gemeente Den Helder gevraagd een aantal statushouders van Texel 'over te nemen'. Net als andere gemeenten is Texel wettelijk verplicht statushouders onder te brengen. Het aantal hangt af van de grootte van de gemeente. De provincie, die toeziet op de nale ving van deze verplichting, consta teerde dat Texel in gebreke is geble ven. Een eerder gemaakte afspraak dat Texel elk kwartaal tien kandida ten zou uitnodigen voor een woning, zodat in een jaar veertig personen zouden worden geholpen, is niet nagekomen. Bij het onderbrengen is daardoor een achterstand ontstaan van 36 personen. Gedeputeerde Moens heeft wethouder Marian Merkelbach in Haarlem op het matje geroepen en duidelijk gemaakt dat de mensen alsnog onder dak moe ten worden gebracht, anders zal de provincie ingrijpen en de statushou ders zelf huisvesten op kosten van de gemeente. Het college wil het daarop niet aan laten komen. Tekort Probleem is dat woningen voor alleenstaanden op Texel nauwe lijks voorhanden zijn, zodat 'eigen' jongeren en andere alleenstaanden er lang op moeten wachten. Er wordt nu overwogen om twee of drie statushouders onder te bren gen in gewone eengezinswoningen. De bedoeling is dat op korte termijn met één woning te doen, als expe riment. Intussen blijft het compli cerend dat de buitenlanders niet staan te trappelen om zich op een eiland als Texel te vestigen. Liever zitten ze in een stedelijke omgeving met meer mogelijkheden voor con tact met landgenoten. Het gebeurt dan ook regelmatig dat een sta tushouder een aangeboden woning afwijst. Tubantia De tweede mogelijkheid om een flink aantal statushouders onder dak te brengen, is appartementenhotel Tubantia. Dat wordt nu gebruikt door bewoners van De Potvis op 't Horntje, maar als de nieuw bouw van De Potvis deze zomer klaar is, is Tubantia weer beschik baar. Gedacht wordt aan tijdelijke opvang, met de bedoeling dat de statushouders doorstromen naar reguliere woningen. Dat is strijdig met de recreatiebestemming van de appartementen, maar dat kan voor een periode van maximaal vijf jaar worden geregeld met een vrij stellingsprocedure. Tubantia biedt diverse bijkomende voordelen: er is een algemene ruimte voor sociale contacten, de statushouders kun nen rustig op Texel rondkijken om te bepalen of zij hier definitief willen blijven, de bereikbaarheid voor hulp verleners van Vluchtelingenwerk is gunstig, de statushouders hebben minder administratieve rompslomp en ook nog een bushalte voor de deur. Bovendien is het goedkoper omdat Tubantia al is gemeubileerd en de Texelse woningvoorraad wordt niet aangetast. Doorstromen Doorgenoemde maatregelen kan een flink deel van de achterstand wor den ingelopen. De gemeente denkt aan een aantal van de binnenkort beschikbaar komende woningen in de Volmolen als doorstroommoge lijkheid. Tenslotte is buurgemeente Den Helder gevraagd een aantal van de voor Texel 'bestemde' sta tushouders over tenemen, zodat ze daar gaan wonen, maar b en w van de marinestad hebben daarop nog niet gereageerd. Het beschikbaar stellen van huis vesting aan de statushouders kost de gemeente per saldo niets. De gemeente brengt de bewoners huur in rekening, waarbij de kosten van geschikt maken zijn inbegrepen. Hetzelfde doet de Stichting Wonen Texel in het geval van Tubantia. GEEFT WET,GEWcm) Typariyjqr IK Z££>.y Ffctsse Luckr GROND BELUST Koud water mltlït ,T0E.RftT£M B£LCKTVtt&f IHIG.TS vfW HO (Ml Ij EIGEN GROND ECHT KOUD vJRTER HÊB66N 2E TüÊR\$7ÊH H&esaM DBN R&QGB.R&N 2ft -2GCP W&.I ftriroowGoft 19-01-200^ Overbelasting Inburgeren móet Ook op Texel krijgen vluchtelin gen die zich hier hebben geves tigd te maken met strengere inburgeringregels, gebaseerd op de verscherpte landelijke wetge ving die op 1 januari van kracht is geworden. B en w zullen de raad voorstellen een Verordening Wet Inburgering vast te stellen, waarin de plicht tot inburgering is geregeld voor onderdanen van zogeheten derde landen. Deze vreemdelingen worden ver plicht op eigen kosten de taal te leren en andere scholing te volgen die is gericht op inburgering, zodat zij uiteindelijk het inburgeringsexa- men kunnen afleggen. In de verordening staat dat de gemeente zorgt voor informatie, faciliteiten en zonodig ook handha vend optreedt. De scholing is uitbesteed en wordt op Texel verzorgd door het Regio naal Opleiding Centrum (ROC). Promotie bij NIOZ Over de hele wereld komen op de zeebodem plaatsen voor waar spon taan aardgas (methaan) omhoog borrelt. Dit methaan vormt de grond stof voor bijzondere ecosystemen in de donkere diepzee. Aan de basis van deze ecosystemen staan bac teriën en oerbacteriën (Archaea) in plaats van algen. De Russische onderzoeker-in-oplei- ding Alina Stadnitskaia van het Koninklijk NIOZ vergeleek de geo logie en de ecologie van dergelijke onderzeese gemeenschappen in de Zwarte Zee en in de Atlantische Oceaan. Eén van de hier nieuw ontdekte moddervulkanen draagt thans officieel de naam NIOZ mud volcano. Deze ligt op de twee kilo meter diepte en is ongeveer hon derd meter hoog en een kilometer breed. Stadnitskaia promoveert op 22 janu ari op dit onderzoek aan de Univer siteit van Utrecht. Promotoren zijn prof. dr. ir. Jaap Sinninghe Damsté, prof. dr. Tjeerd van Weering en prof. dr. M.K. Ivanov van de Universiteit van Moskou. Defibrillator voor De Buureton De steunstichting Sint Jan heeft een defibrillator geschonken aan De Buureton. Ook werd een opleiding bekostigd, zodat het personeel van de Stichting Welzijn Ouderen Texel weet hoe met het apparaat om te gaan. De bediening van de defibrillator - die gebruikt moet worden bij een hartstilstand - is niet moeilijk. Het apparaat geeft zelf aan óf en hóe er gehandeld moet worden. Door binnen vier minuten na een hart stilstand met de behandeling te beginnen kan de overlevingskans met tien tot twaalf procent toene men. Er is gekozen voor een apparaat dat aansluit op de apparatuur van de ambulance en de politie. In totaal hebben zes mensen met de defibrillator leren omgaan. OSG naar film van Al Gore Leerlingen van de OSG bezoeken begin volgende maand in Cinema Texel de film An Inconvenient Truth van Al Gore. De film van de voorma lige vice-president van de Verenigde Staten gaat over de veranderingen in het klimaat en de gevolgen daar van. Het filmbezoek wordt betaald door de Stichting Duurzaam Texel. Het bezoek is bestemd voor leerlin gen Algemene Natuurwetenschap pen uit de klassen 4 en 5 van de HAVO en het VWO. Enkele ramen van het raadhuis zijn deze week dichtgemetseld om de archiefruimte in de kelder in een archiefbewaarplaats te verande ren. Alle wanden moeten daarvoor verplicht van steen zijn. Het metselen is onderdeel van de werkzaamheden die de gemeente moet uitvoeren om het archief alsnog aan de Archiefwet te laten voldoen. Volgens een gemeentewoordvoerder wordt zowel buiten als binnen volop gewerkt om de ruimte vóór 2 febru ari op orde te hebben. Als dat niet het geval is, legt de provincie een dwangsom van tienduizend euro per maand op. 'We sturen erop aan het werk op tijd klaar te hebben.' Volgens de Archiefwet moet de nieu we archiefbewaarplaats wanden en deuren hebben die minstens twee uur brandwerend zijn en over een watermelder beschikken. De stroom moet automatisch worden uitge schakeld als de deur dicht is. Een klimaatunit moet voor een constant binnenklimaat zorgen, zodat archief stukken minstens honderd jaar goed blijven. Het realiseren kost enkele tienduizenden euro's. Daarnaast moet de gemeente voor €22.500,- per jaar een extra archiefmedewer ker in dienst nemen om aan de eisen van een archiefbewaarplaats te voldoen. Bezoekers van de startavond over de herinrichting van de Groene plaats kunnen rekenen op de pre sentatie zo'n twaalf plannen en ideeën. Dat heeft projectleider Henk Pennings laten weten. In totaal zijn bij de gemeente tot nu toe vijftien plannen ingediend. De startavond, woensdag 14 febru ari in de Burgemeester De Koning hal. wordt volgens directeur Cees Grit van stedebouwkundig advies bureau Witpaard-partners uit Zwol le een soort expositie van ideeën, waarop iedereen zich op de hoogte kan stellen van wat er de afgelopen jaren is bedacht. Discussies worden die avond nog niet gevoerd, dat wordt bewaard voor de schetsavon- den die volgen. Medewerkers van Witpaard-part ners waren woensdag op het eiland om hun strategie nader toe te lich ten. Volgens Grit krijgt iedereen op de schetsavonden de gelegenheid om sterke en zwakke kanten van het centrum aan te geven. 'Daarna worden de aanwezigen in groep jes ingedeeld en krijgen ze plat tegronden van de Groeneplaats om te gaan tekenen.' De resulta ten worden aan het eind van de avond gepresenteerd en meege nomen naar Zwolle voor verdere uitwerking in een ideeënboek. Daar naast wil Witpaard acht 'represen tatieve' Texelaars interviewen om hun mening te horen. De gemeente heeft al een lijstje met potentiële kandidaten. Het worden Texelaars die bij het centrum van Den Burg betrokken zijn. Volgens Grit worden alle ideeën, plannen, meningen en andere vor men van inbreng uiteindelijk 'in een trechter gedaan', zodat het bureau de gemene delers en grote lijnen eruit kan halen. Vanaf dat moment gaat Witpaard zich volgens Grit inhoudelijk met de herinrichting bemoeien. 'We beginnen blanco en hebben zelf nog geen visie. Als we die nu al wel zouden hebben, zou de inspraak alleen maar een schaam lap zijn om eigen ideeën te kun nen realiseren.' Volgens Grit wordt ook bewust een scheiding tussen inhoud en proces aangebracht. De start- en schetsavonden worden niet door Witpaard begeleid, maar door een man die freelance voor het bureau werkt. 'Hij heeft daardoor een onafhankelijke positie', aldus Grit. 'Hij is verantwoordelijk voor het proces, wij voor de inhoud.' Bedoeling is dat Witpaard op basis van alle informatie uit de trech ter en eigen kennis maximaal drie toekomstmodellen opstelt. Het bureau (www.witpaard.nl) heeft een ruime ervaring met herinrichtingen in Noord- en Midden-Nederland. Grit: 'Behalve tekenen gaan we ook rekenen, zodat het meteen duidelijk is in hoeverre plannen haalbaar zijn.' Texelaars krijgen tussendoor de gelegenheid om zowel op het idee- enboek als de modellen te reageren, voordat de gemeenteraad in juli aan de beurt is om een stedenbouwkun dige visie vast te stellen. Het bureau houdt rekening met Texelaars wier ideeën uiteindelijk niet in de model len worden vertaald. 'We leggen verantwoording af waarom sommi gen ideeën het niet halen.' Kader De politieke partijen krijgen volgen de maand nog voorstellen voorge legd om kaders aan de herinrichting toe te voegen. Het college wil onder meer voorstellen de historie en de cultuur van Den Burg te respec teren. Ook moet rekening worden Het her in te richten gedeelte bestaat uit de Groeneplaats, het park, de Vismarkt, de bodewoning en een deel van de Burgwal. ,rOK gehouden met bestaande activi teiten op de Groeneplaats en de schaal van Den Burg is belangrijk. 'Dat betekent dus dat je niet met bijvoorbeeld zes lagen nieuwbouw komt aanzetten', aldus wethouder Nico Kikkert. De kaders worden volgende week door het college besproken. Bedoeling is dat de poli tieke partijen ze behandelen voordat de schetsavonden beginnen. Het is nog even de vraag welke rol voor TVO en de Ondernemers Ver eniging Den Burg wordt weggelegd. Beide organisaties verzamelen al een tijd lang ideeën op de web site www.groeneplaats.nl. Ze horen echter niet bij de twaalf presentaties die vooralsnog op de startavond staan gepland. Volgens de gemeen te komen TVO en de OVD daarvoor niet in aanmerking, omdat ze geen plannen hebben ingediend. Volgens Robin Konijn van de TVO wordt vandaag (vrijdag) nader bekeken op welke wijze de ondernemersorga nisaties zich kunnen manifesteren 'We willen wel acte de présence geven.' Een woordvoerder van de gemeente laat weten dat TVO en OVD in ieder geval als belangheb benden voor de startavond en de schetsavonden worden uitgeno digd. Een van de belangrijke discussieon derwerpen wordt naar verwachting de vraag wat er met het raad huis moet gebeuren. Volgens wet houder Kikkert staat dat volledig open. 'Sloop en behoud zijn opties, maar gedeeltelijke sloop is ook een mogelijkheid Volgens Konijn is het ook belangrijk dat de structuur van Den Burg wordt verbeterd, zodat het centrum aantrekkelijker wordt voor winkelend publiek. de archiefbewaarplaats in de kelder van het raadhuis i Drukte bij publieksbalie Bij de publieksbalie van de gemeen te ontstonden de afgelopen weken met enige regelmaat lange wachtrij- den. Op enkele vrijdagavonden wer den in twee uur tijd circa 140 bezoe kers geteld. De gemeente denkt dat hiervoor verschillende oorzaken zijn aan te wijzen. Zo was het drukker dan gebruikelijk omdat veel mensen op het laatste moment nog een nieuwe parkeerkaart wilden afhalen en betalen. Ook werden veel identi teitskaarten aangevraagd en verlo pen paspoorten vervangen. 'En veel mensen hebben rond de feestdagen extra vrij en gebruiken deze tijd om dergelijke zaken te regelen.' Om te voorkomen dat bezoekers lang in de rij moeten staan, zal de gemeente de drukte de komende tijd extra in de gaten houden. In april vindt een evaluatie plaats van de huidige openstelling. Indien nodig worden echter al eerder maatrege len getroffen. Daarnaast adviseert de gemeente het bezoek aan de publieksbalies zoveel mogelijk te spreiden om de drukke vrijdagavond te ontlasten. 'De visschersvloot had het dien dag kwaad te verduren: het moeielijke en in onzen tijd slecht loonend visschersbedrijf kreeg eene schaduw te meer, door het gevaarvolle er aan verbonden; een schaduw welke het steeds immer aankleeft, doch die bij voorvallen als die van Vrijdag scherper op den voorgrond treedt.' Dat schreef de redactie van de Texelsche Courant in de editie van donderdag 2 apnl 1896, naar aanlei ding van een plotseling opstekende storm op 27 maart, die aan negen Texelaars het leven kostte. 'Negen menschenlevens toch, in de kracht van het leven, werden temidden van hun moeielijk, gevaarvol bedrijf door den storm overvallen en werden een prooi van het element, waarop zij zich hadden gewaagd, waaraan zij het sober stukje brood wilden ontwoekeren.' De storm was plotseling opgeko men en de berichten waren lange tijd ongewis. Op zondag 29 maart gaf de krant een opsomming. Mee- dere, veelal korte berichten, geven een beeld van de gebeurtenissen. 'Naar het gerucht gaat, zouden tus- schen Helder en Callantsoog 7 vis- schersvaartuigen (Texelsche en Hel- dersche) zijn gestrand. Heden werd alhier telegram ontvangen, dat de blazerschuit T.X. 185, De Drie Gebroeders, eigendom van de Wed. UIT 119 JAAR TEXELSE COURANT R v.d. Vis, is gestrand. Het volk is gered. De omgeslagen schuit T.X. 108 is te Nieuwediep binnen gesleept. De derde omgeslagen schuit, de T.X. 128. is in nogal goe den staat achter Callantsoog op het strand geslagen.' Op de Vliehors liep een Engelse viermaster aan de grond. 'Ofschoon men des avonds te zes uren met de reddingsboot van wal stak en alle pogingen aan wendde om de bemanning te red den, mocht men er met in slagen het schip, waarvan reeds een der masten was gebroken en dat van de hoge zeeën veel te lijden had, te naderen.' Later lukte dat wel. Het bleek te gaan om de viermaster Stanley uit Liverpool, 'komende van Calcutta en bevracht naar Ham burg' 'Het lossen van het schip gaat evenwel zeer moeielijk, daar den balen door den invloed van het zeewater, waamede het schip met hoog water geheel is gevuld, zeer zijn gezwollen en daardoor ijzervast zitten. Van de bemanning zijn Vrijdagavond, bij het uitzetten van een boot. nog drie personen ver dronken.' Want buiten de enorme materiële schade, was er een groot verlies aan mensenlevens te betreu ren. 'Van Oudeschild ontvingen wij, op onze vraag om inlichting, per teleph. het volgend bericht', schrijft de redactie. 'Twee schuiten omge slagen. volk vermoedelijk weg.' En: 'Van Oosterend meldde men ons: In den storm van gisteren zijn omge slagen de blazerschuiten TX 108 en TX 122, eigenaars M. Visser en J. Vlaming De opvarenden, 6 jonge lieden, hebben ongetwijfeld hun graf in de golven gevonden.' In de krant van 2 april werd dit laatste bericht bevestigd: 'Meenden enkelen, dat men nog hoop kon koesteren voor het behoud van de T.X. 122, tot heden is daarvan mets vernomen, zooda alle hoop verder ijdel zal zijn.' De tneste balans telde negen namen. 'Voor zooverre bekend, zijn thans zeer vermoedelijk verdron ken: A. Bakker, C. Vermeulen, P de Brave van T.X. 108. C. Visser. G. Vis ser en K. Kerke van T.X. 122. P v.d. Vis. B. Busselman en A. Vermeulen van T.X. 128. P v.d. Vis laat achter eene weduwe met 2 kleine kinde ren, B. Busselman eene weduwe. Van eemge schuiten ontbeekt nog bencht Arme zeeman, aan uwe gedachtenis zij eene droeve herin nering gewijd.'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5