m O 'Paar woorden genoeg om elkaar te verstaan' TEXELSE coURANT Vaandel VIOS naar Cultuur Historisch Museum V TJ (jjeslaagd Leerlingen OSG op reis door Senegal Ron Vlugt weerstaat Jaap Dros VRIJDAG 19 JANUARI 2007 De nu 80-jarige Gerrit Eelman behoort tot de weinige leden van VIOZ die nog in leven zijn. 'Ik ben destijds begonnen op hoorn. Maar ik kon eigenlijk niet blazen. Toen de grote tromslager vertrok, ben ik dat gaan doen. En toen later de kleine trom onbemand raakte, nam ik die. Trommelen was mijn lust en mijn leven. We hadden een bezetting van een man of twintig. We werden gevraagd voor feestjes in De Cocksdorp en De Waal en natuurlijk speelden we op Oost. We zaten bij de Westfriese bond en gingen wel op concours. We zijn eens in Schoorl geweest en in Venhuizen. Meester Flokstra was in die tijd diri gent. Op het eerste concours wer den we derde, een jaar later tweede en toen eerste. Die man had de wind er goed onder. We speelden marsen, ouvertures en noem maar op. Niet te zwaar en niet boven ons kunnen. Onderling was er nooit haat of nijd. Altijd hartstikke gezellig.' Dat duurde tot in de zestiger jaren, toen het fanfare uit Oost ter ziele is gegaan. De instrumenten, het vaandel en andere spullen bleven achter in het oude schoolgebouw op Oost, waar destijds werd gere peteerd. Piet Bakker kan zich nog herinneren hoe die spullen zijn opgeruimd. 'Maar het zicht op het vaandel ben ik kwijtgeraakt.' Bertus Klippel: 'Mijn vader, die ook nog bij VIOS heeft gespeeld, en moeder woonden in het huis bij de school en dat vaandel hing er toen nog. Maar het werd daar vochtig en nat, zodat we het toen maar bij ons in hotel De Zeven Provinciën hebben gehangen, met lauweren en al. We hebben het nog laten opknappen door Bakker de goudsmid. Nu het hotel is verkocht en we er in huis geen geschikte ruimte voor hebben, wilden we dat het een goede plek zou krijgen. Ik heb Cor de Wolf om raad gevraagd, die ons in contact bracht met het Cultuur Historisch Museum in De Waal.' Met het vaandel van voormalige fanfare VIOS uit Oost heeft het Cultuur Historisch Museum in De Waal er een bezienswaardigheid bij. Voorzitter Klaas Eelman nam het woensdag in ontvangst van Bertus Klippel, die er een jaar of dertig op heeft gepast. VIOS, de afkorting van Vooruitgang Is Ons Streven, moet getuige het jaartal op het vaandel in 1930 zijn opgericht. Het fanfare in Oost, dat voor muzikanten van alle gezind- IFoto Bert Konng) ten was, is mogelijk opgericht als 'tegenhanger' van Excelsior uit Oosterend, dat van christelijke sig natuur was. Een aantal muzikanten van Excelsior die woonden op Oost werden destijds lid van VIOS. Het betrof, net als Exelsior, in die tijd een klein fanfare, dat onder meer speelde bij feestelijkheden. Oude re Oosterenders en bewoners van Oost kunnen zich nog herinneren hoe er op koninginnedag het ene jaar in Oosterend werd gespeeld en het andere op Oost. Texelse leerlingen met enkele leeftijdgenoten uit het Senegaleze Yoff. VIOS tijdens een concours in Schoorl. Links voo de muzikanten destijds nog niet. Ze speelden ii een uniformpet. Wat ik zeggen Efficiency n januari was mijn paspoort verlo pen en omdat ik het op 29 maart nodig heb, ben ik meteen naar het gemeentehuis gegaan om een nieuw aan te vragen. De eerste keer werd mij medegedeeld dat 'de com puter eruit lag' en men mij niet kon helpen. Ik vergat een kaartje mee te nemen met de openingstijden van het gemeentehuis, dus de tweede keer, toen ik 's middags kwam, werd mij verteld dat ze alleen 's morgens geopend zijn. En vrijdags van vijf tot zeven. Nu dan, op vrij dagmiddag het paspoort besteld. Ik kon het met een week ophalen. Omdat ik als vrijwilliger maaltijden rondbreng voor tafeltje-dek-je, ben ik op een dag een half uur eerder gegaan om 'even' mijn paspoort te halen. 'Nee meneer, een half uur tot een uur wachttijd.' Dan maar de volgende dag vroeg. 'Sorry meneer de computers liggen eruit, belt u later nog maar een keer' Twee uur later gebeld. 'We hebben nu één computer en er is geen wachttijd nu.' Wie schetst mijn verbazing dat de wachtkamer behoorlijk vol was en dat men al wel twintig minuten zat té wachten. Op zeker moment vroeg een medewerkster of er mensen waren die reisdocumenten kwamen ophalen. Hier reageerde ik meteen op, waarop zij zei dat dit op een andere computer afgehandeld kon worden. Enige tijd later kwam zij met het paspoort aanzetten en na enkele controles, geboortedata en dergelijke, kreeg ik het eindelijk mee. Ik vraag mij af of men wel eens van efficiency heeft gehoord. Het document had van te voren klaar gemaakt kunnen worden. Door het in een kluis te leggen, had men mij drie keer rijden bespaard en zou men niet meer afhankelijk zijn van een computersysteem. Ik heb mij hier grenzeloos aan geërgerd. Het gaat hier om documenten die geregeld vernieuwd moeten worden (rijbewijs, paspoort, identiteitskaart) en op deze manier ga je er tegenop zien weer naar het gemeentehuis te gaan. Bram van Dijk, Oosterend. Wat ik zeggen VERVOLG VAN PAGINA 1 Gif op strand Volgens Rijkswaterstaat, dat enkele monsters heeft laten onderzoeken, zat er onder meer zwavel en in mindere mate metalen in de sub stantie. Ook werden bestanddelen van industriële schoonmaakmidde len gevonden. Het Koninklijk NIOZ omschreef het spul vorige week als een 'agressief goedje', Vogels los ten er letterlijk in op. Op internet werd de afgelopen dagen een link gelegd met het Ethi opische vrachtschip Andinet dat in december 2003 op zo'n 20 mijl uit de kust van Vlieland drie contai ners met honderden vaten gif ver loor. 63 vaten van honderd liter met arseenpentoxide liggen sindsdien nog ergens op de zeebodem. De KLPD-woordvoerder houdt, gevraagd naar een eventuele relatie met de Andinet, de boot af. 'Ik kan me voorstellen dat dat in het onder zoek wordt meegenomen, maar het Probeercursus piano bij MDT Bij de Muziek- en Dansschool gaat binnenkort een 'probeercursus' piano voor volwassenen van start De cursus bestaat uit zes lessen en is bedoeld voor mensen die graag piano willen spelen, maar eerst willen kijken of het iets voor hen is. Met deze cursus wordt in een groepje van maximaal vier deel nemers in korte tijd intensief kennis gemaakt met het instrument en de manier van spelen. Het is niet nodig over een eigen piano te beschik- kken. De lessen worden gegeven op dinsdagavond. Voor inlichtingen en aanmeldingen, tel. 313493 of e- mailadres info@mdt-texel.nl is bekend wat er in die vaten zat. Als het dat was geweest, hadden we geen verder onderzoek meer naar de substantie hoeven doen.' Op het Texelse strand zijn de afge lopen dagen bij nader onderzoek geen restanten meer aangetrof fen. De gemeente heeft gisteren de waarschuwingsborden laten weggehaalden. In Den Helder, waar het spul eveneens aangespoelde, gebeurde hetzelfde. VERVOLG VAN PAGINA 1 Storm in top 5 Om 18.41 uur kwam gelijktijdig een melding van een omgevallen boom uit de Plevierstraat in De Koog en uit de Trompstraat in Oudeschild. Maar een paar minuten later ging het alarm, ditmaal wegens een omge waaide boom op de Nieuwlander- weg. Omdat er zo snel geen brand weer beschikbaar was, werd er zolang een auto met felle lichten bij gezet. Weer een paar minuten later werden hulpverleners gealarmeerd voor een incident aan de Post weg in De Cocksdorp. Om 20.13 uur werd de derde brandweerploeg opgeroepen Cursus bierbrouwen Bierbrouwerij de Boei in Ambachts centrum Texel verzorgt in maart, april en juni cursussen bierbrouwen. Deelnemers krijgen informatie ove (het brouwen van) bier en er worden verschillende bieren geproefd. De cursus begint op vrijdagavond met een kennismaking, het doorspreken van het programma en een bierproe- verij. Zaterdag staat in het teken van achtergrondinformatie, het voorbe reiden van het brouwen, een excur- Landjepik In de Texelse Courant van dins dag stond het artikel 'Texelaars onterecht van landjepik beticht'. Ik was een van degenen, die dit over kwam. De brief van 11 december, waar van in het artikel sprake was, was persoonlijk aan mij gericht en had als onderwerp: wederrechtelijk in gebruik genomen grond. Gerard Weijers noemde het gebruik van 'wederrechtelijk' een zware juri dische term die niet gepast is. Als advocaat weet hij natuurlijk ook dat je gewoon van diefstal wordt beschuldigd, niets meer en niets minder. In de brief staat: 'Gecon stateerd is dat u een stuk grond in gebruik heeft welke eigendom is van de Gemeente Texel.' Dit klopt, want sinds 1997 huur ik dit en betaal het ook nog. Maar meneer Weijers, in artikel 6 van het EVRM (Europees Verdrag tot bescherming van de Rechten van de Mens) staat: 'Eenieder tegen wie een vervolging is ingesteld, wordt voor onschuldig gehouden totdat zijn schuld in rechte is komen vast te staan.' Volgens de gemeente was het onvermijdelijk dat men sen onterecht zouden worden aan geschreven, aangezien het nogal tijdrovend zou zijn en er derhalve om 'voortgangtechnische redenen' gekozen is voor een 'constaterende benadering'. Als ambtenaar moet je dit maar kunnen verzinnen en het dan ook nog eens in een ambtelijk memo durven opschrijven. Tot nu toe heb ik 'van de gemeente een ontvangstbevestiging ontvan gen voor de brief die ik gestuurd heb en die telefonisch werd afge daan met 'foutje, bedankt'. Inhoudelijk is nog niet gereageerd, hoewel vlak voor het verschijnen van de Texelse Courant een tele foontje kwam van een lid van de klachtencommissie van de gemeen te, met de vraag hoe het er mee stond (deze had ik een kopie van de brief gezonden). Ik heb hem verteld dat het van gemeentehuiswege oor verdovend stil is gebleven. Hij was verbaasd. Wat mij verbaast, is dat de gemeen teraad hier zo gemakkelijk mee omgaat. Maar ja, wij als burgers zijn toch ook maar stemvee? Piet Reiding, Den Burg. VERVOLG VAN PAGINA 1 College akkoord De komende jaren zal het aantal sociale huurwoningen stijgen door nieuwbouwprojecten zoals de Vol molen, De Potvis en 't Zouteland. SWT heeft op dit ogenblik 1261 huurwoningen in exploitatie. Het plan om de 101 huizen af te stoten, is overigens niet afhankelijk van goedkeuring van de gemeente. De gemeente is geen toezichthou der op woningbouwcorporaties en er bestaan tussen beide instanties nog geen prestatieafspraken. SWT vond het echter toch gewenst het gemeentebestuur te informeren en instemming te vragen. De woning verkoop werd al geruime tijd geleden aan de orde gesteld, waarbij alle betrokken huurders in de gelegen heid werden gesteld zich als gega digde aan te melden. Het overgrote deel reageerde positief. Enkele tien tallen huizen zijn inmiddels verkocht. De SWT hanteert geen anti-specu- latiebeding. De kopers zijn dus vnj om hun huis weer door te verkopen. De woningen die in de verkoop zijn gebracht, staan verspreid over alle dorpen. Ze zijn van uiteenlopende ouderdom: 20 tot 40 jaar. sie en het proeven van speciaal- bier. Zondag gaan de deelnemers aan de slag met het zelf brouwen van bier. In een speciale gistem- mer krijgen ze het zelfgebrouwen product mee naar huis. Er kunnen minimaal tien en maximaal zestien mensen aan de cursus deelnemen. Deelname kost €160,-. Voor meer informatie en opgave: Ambachts centrum Texel. tel. 314180 of e-mail joschaschoots@hotmail.com. Eri' i we Collectanten Hersenstichting De Hersenstichting is op zoek naar vrijwilligers voor de collecte die in de week van 5 tot 11 febru ari wordt gehouden. De opbrengst wordt gebruikt om wetenschappe lijk onderzoek naar de oorzaken en behandeling van diverse hersenaan- doeningen te financieren, voorlich ting te geven en de samenwerking tussen patiëntenverenigingen en andere organisaties te bevorderen. Voor het bereiken van deze doelstel lingen is de Hersenstichting geheel afhankelijk van giften van particu lieren. Van de overheid wordt geen geld ontvangen. Wie wil helpen collecteren, kan contact opnemen met coördinator Martien Roeper, tel. 319836. Peter Paul Vrijdag (22) uit Den Burg is aan de Zeevaartschool in Den Helder geslaagd voor de SWK-opleiding voor stuurman en machinist. Hij heeft een contract aangeboden gekregen om voor de firma Flinter uit Groningen als eerste stuurman op de coaster Flinterbelt te varen. De taal was soms een probleem, maar het weerhield leerlingen van de OSG er niet van in contact te komen met leeftijdgenoten in Senegal. Ruim twee weken lang bezochten negen Texelse jongeren en één docent het West-Afrikaanse land om kennis te maken met cul tuur en landschap. 'Een cultureshock' omschrijft Eric Brouwer zijn eerste indruk van Sene gal. Stof, warmte, slechte wegen, de OSG'ers kregen het allemaal direct voor hun kiezen, nadat ze voet op Senegaleze bodem hadden gezet. De leeftijdgenoten van de stad Yoff zorg den er echter voor dat de meesten zich al snel op hun gemak voelden. 'Toen we in de buurt van hun school kwamen, hoorden we trommelen en dat bleek voor ons te zijn. We werden opgewacht met muziek en dans. Het was de bedoeling dat we meteen met ze meedansten. Daarna werden we meegenomen naar onze gastgezin nen.' Ruim de helft van de tijd verbleven de scholieren in Yoff, een plaats van ongeveer zestigduizend inwoners in het noorden van Senegal. Samen met negen andere'leerlingen van de Gemeentelijke Scholengemeenschap in Schagen maakten ze excursies naar het nationaal park Djoudj en trokken ze op met de leerlingen van de school CEM Yoff. Eldin Honingh: 'In het begin was het lastig om met elkaar te praten. Zij spraken voorna melijk Frans en niet veel Engels, bij ons was het Frans soms wat minder. Maar al snel begonnen we elkaar steeds beter te begrijpen. Dan had je aan een paar woorden en gebaren genoeg om de ander te verstaan.' De Senegalezen vonden het leuk om van de Texelaars en Schagenaars Nederlandse woorden te leren. Seri euze woorden, maar ook woorden met een minder hoogstaand karakter. 'Op een gegeven moment zaten we ergens bij elkaar', vertelt Brouwer lachend, 'roept één van de jongens uit Senegal opeens hard ik verveel me kapot. Dat zinnetje had hij ergens in een boekje zien staan.' Vogels Aan vervelen kwamen de leerlingen niet toe. Een paar dagen lang trokken ze door Djoudj waar ze door biolo- giedocent Ben Krause van de OSG en een Senegaleze docent werden bijgepraat. Djoudj is een rivierdelta in de Sahel waar diverse in Nederland voorkomende vogels ovenwinteren. 'We hebben er de rosse grutto, lepe laar en wulp gezien', vertelt Daan Dekker. 'Allemaal vogels die ook op Texel voorkomen.' Of er nog Texelse exemplaren tussen de waargenomen dieren zaten, is niet bekend De leer lingen konden geen geringde vogels ontdekken. Ze spraken met een 'dorpshoofd' van een klein dorpje over het belang van Djoudj en ze hielpen nog een ochtend mee met het opbouwen van twee dammen. De tweede helft van de reis bezochten de leerlingen het kustgebied Popenguine in de buurt van de hoofdstad Dakar. 'Daar heb- Open avond PvdA De Texelse afdeling van de PvdA houdt vanavond (vrijdag) een nieuwjaarsborrel in de Schakel, het gebouwtje naast de hervormde kerk in de Bmnenburg. Om 20.30 uur wordt getoost op het nieuwe jaar, daarna is er een 'open avond', met koffie en een drankje, ledereen is welkom om met de fractieleden en elkaar te toosten en te praten over actuele zaken als wonen, ouderen, zorg. OSG en gemeentehuis. ben we bodemerosie gezien', ver telt Nikki Kooger. 'Ze hebben ons laten zien hoe met dammen het zand wordt vastgehouden, zodat er niet teveel wegspoelt.' Ze werden even eens bewust gemaakt van nut en noodzaak van duurzame vissen). Het strand van Popenguine werd gebruikt om een nieuwjaarsduik in de Atlanti sche Oceaan te nemen. De OSG'ers vierden zowel kerst als oud en nieuw in Senegal, maar dat gebeurde daar veel minder intensief dan in Nederland. 'Ik had eigenlijk pas terug in Nederland het gevoel dat 2007 was begonnen', vertelt Esther van der Meer. De meeste aandacht van de Senegalezen ging uit naar het islamitische offerfeest Tabaski dat samenviel met de jaarwisseling. Voor dat feest werden op oudejaarsdag duizenden schapen geslacht. Daniël de Boer en Eric Brouwer namen een kijkje bij het slachten, maar hielden dat toch al snel voor gezien. In de loop van de dag gingen diverse Texelaars met hun gastgezinnen mee naar de moskee en aan het eind van de middag scheidde de groep zich. De Texelaars en Schagenaars aten in een pizzeria, de Senegalezen gingen naar de eigen families voor Tabaski. In de loop van de avond kwam de club weer bij elkaar om gezamenlijk oud en nieuw te vieren. Dat gebeurde onder meer met oliebollen, wat sier vuurwerk uit Nederland en heel veel dans. Brouwer: 'Zij konden allemaal goed dansen, maar wilden ook graag weten hoe wij dansten.' Verschillen De Texelaars ontdekten in de loop van de reis diverse verschillen tus sen hen en de Senegalezen. Nikki: 'Ze vonden het vreemd als wij suiker op ons brood deden, terwijl ze zelf ladingen suiker in de thee deden. Met tijd moesten ze het ook niet zo nauw nemen. 'Op Texel heb je het Texels kwartiertje, maar daar had je het Senegalees uurtje.' Eric ontdekte in zijn gastgezin dat het gebruikelijk was ongevraagd eikaars spullen te lenen. 'Op een gegeven moment was mijn broek verdwenen. Een dag later was hij weer terug met een andere riem erin. Zo ging dat daar.' He: avondeten leverde soms het nodige geworstel met rijst op. Bedoeling was dat met de hand balletjes van de rijst werden gerold, waarmee vervol gens stukken vis moesten worden gepakt. Er was een probleempje, de rijst kleefde niet. Op nieuwjaarsdag ontdekten de Texelaars dat hun leeftijdgenoten! niet echt gewend waren groente te eten. 'We hadden een salade', ver telt Esther, 'maar dat vonden ze niet! lekker. Ze aten daar wel heel vee' fruit.' Aan de hand van onder meer' de hoeveelheid mobiele telefoons en audiovisuele apparatuur in de huis kamers merkten de leerlingen dal, Yoff een van de betere delen van! Senegal is. De OSG'ers waren op uit nodiging van de Stichting Yoff en het IVN in Senegal. De reis werd betaald door het ministerie van Buitenlandse Zaken. De meeste leerlingen zeggen zo weer naar het Afrikaanse land te gaan. Eldin Honingh had recent al het eerste telefoontje van zijn gastgezin te pakken. 'Dat was leuk, want ze vroegen meteen in het Nederlands hoe gaat het met jouw.' Gezamenlijk muziek maken. Ron Vlugt leverde in de zeven tiende ronde van de schaakcom petitie van En Passant een sterke prestatie door koploper Jaap Dros remise af te dwingen. Frans Eijgen- raam won enigszins verrassend van Jaap de Wijk. Nadat hij een week eerder al Dick van Barneveld een half punt had ont futseld, moest deze week ook Jaap Dros eraan geloven tegen Ron Vlugt. Dros trok in het eindspel zijn hele trukendoos open, maar zijn tegen stander bleef kalm en hield de stelling met ongelijke lopers in evenwicht. Hij steeg door zijn uitstekende prestaties naar de tiende plaats. Dick van Barneveld belaagde tegen Willem Otten al snel de koning. Hij gaf ten slotte een toren voor een mataan- val en mocht op fraaie wijze een punt bijschnjven. Mede doordat Rinus Vit- tali, Thomas Richter en Piet Bakelaar niet in actie kwamen, verstevigde Van Barneveld zijn tweede plaats. Frans Eijgenraam won van Jaap de Wijk. In een goede stelling speelde De Wijk iets te frivool en dat werd direct afgestraft. Dirk Rijneker Frenk van Heeswijk brachten eerS keurig hun stukken tot ontwikkeling Toen de strijd losbarstte, weefde Va' Heeswijk een mooi matweb, waarr de koning van Rijneker werd gevar- gen. Nanning Kikkert en Paul Eelmar schaakten tot in de kleine uurtjes waarna Eelman ten slotte het pun' mee naar huis mocht nemen. Kare Bakker daarentegen was vroeg thuis Zijn tegenstander Gerrit Sman gin" al snel in de fout en verloor binne^ een uur. Onderin de ranglijst do ven de broers Veldhuis het ondersp' Nils Veldhuis had zeker kansen teger Martin van Tatenhove, maar kon dezf (wederom) met verzilveren. Broer Lart had niet voldoende schaakkracht off het Kees Domhof echt moeilijk ti maken. Stand na zeventien ronden: 1 Jaap Dros, 2.Dick van Barneveld. 3.Rmus W tall. 4.Thomas Richter; 5-Willem Otten; 6.J3S de Wijk; 7.Frans Eijgenraam; 8.Piet Bakelaa 9.Taeke van Lingen; 10.Ron Vlugt; 11.Paul man, 12.Dirk Rijneker, i3.Frenk van Hees*# 14,Abe Zijm; 15.Nannmg Kikkert, 16.Piet Pwl 17.Gemt Sman; 18.Jochem Eelman; 19 K3? Bakker, 20 Kees Domhof; 21 Lars VekJhiA 22.Nils Veldhuis; 23.Martin van Tatenhove. Hoev gen antW' slot maar van werel vredt aang, Bakk ihun ecom De J; Compleet met vaandelstok, medailles en andere versierselen droeg Klippel het vaandel van VIOS deze week over aan Klaas Eelman van het Cultuur Historisch Museum.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 6