TESO biedt gestrande reizigers excuses aan HEMA L Molenlaan kaal en verminkt na kap Cjrocn ytmrLsJexels in het harL, 'We werden van het terrein gejaagd Gymclubs naarstig op zoek naar leraar Werkstraf na te hulp schieten oude dame Onderscheidingen verdwijnen uit zicht GEMEENTE TACTLOOS II LANDJEPIK ZAAK gesloten i DINSDAG 23 JANUARI 2007 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12144 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De als koel en laconiek beoor deelde houding van TESO donder dagavond nadat definitief bekend werd dat er geen boot meer in de vaart kwam, heeft tot verbijste ring en woede geleid bij tientallen gestrande reizigers in Den Helder. Via een persbericht heeft de boot- dienst inmiddels haar excuses aangeboden. De wachtenden kregen kort voor elf uur 's avonds te horen dat er tot de volgende ochtend geen boot meer zou varen en dat het TESO-terrem vrij moest worden gemaakt. Alle auto's en passagiers moesten het terrein zo snel mogelijk verlaten. Die boodschap sloeg in als een bom bij de circa honderd wachtenden. Velen van hen wachtten al uren op het vertrek van de boot. Halverwege de middag raakte de dienstboot Molen gat uit de vaart doordat het schip door een technisch mankement met hoge snelheid de brug in Den Helder had geramd. De verwachting was toen dat de dienstregeling na herstel van de reparatie rond acht uur 's avonds zou worden hen/at. TESO liet onder meer via Radio 1 weten dat er in elk geval nog een afvaart zou plaatsvinden. Vele gestrande reizi gers bleven daarom op de Helderse veerhaven rondhangen. In de loop van de avond werd echter duidelijk dat door de hoge waterstand met meer kon worden gevaren. Rond 22.45 uur kwam dat bencht bij de wachtenden door. Die werden ver zocht het terrein te verlaten. Tot grote verbijstering van velen. 'Er werd drie keer gezegd dat we weg moesten en wel meteen. Waar moeten we dan heen?, heb ik aan een mede werker van TESO gevraagd. Daar had hij geen antwoord op. Het was werkelijk schandalig. Er werd niets geregeld en we werden aan ons lot overgelaten', briest Danny Bouw land. Hij was een van de Texelaars die na een werkdag in Den Helder niet meer naar huis konden. Een deel van de aanwezigen verliet het terrein en ging op zoek naar een slaap plaats. Een lastige opgave, want tot en met Schagen bleken alle hotels volgeboekt. 'Het is erg spijtig, en dat is nog aardig gezegd, dat TESO het liet afweten. Er was en werd niets voor ons geregeld. Er brak toch wel een beetje paniek uit', aldus Cora Bakker. Ook zij was verbijsterd door de houding van de bootdienst. Een kleine vijftig wachtenden nam geen genoegen met de starre houding van TESO. Zij weigerden het terrein te Gestrande reizigers brachten de der Marine. \n het Koninklijk Instituut (Foto Brendan de Graaf) verlaten en bleven in het gebouw. 'Er zijn in hun wanhoop omgekeerd naar was zoveel onduidelijk. Er was een huis. Onverantwoord natuurlijk in die ouder echtpaar uit Hoogeveen dat storm. En er stond een vrachtwagen volledig in paniek raakte. Die mensen met een paar koeien die gemol ken moesten worden. Die chauffeur schoot ook in de stress. Er werd ons voorgehouden dat er nog een boot zou varen en als je dan tegen elven hoort dat dat niet het geval is, waar moet je dan nog naar toe', aldus Bouwland. Hij belde donder dagavond naar Alex Cofino, hoofd operationele zaken, om verhaal te halen. 'Die reageerde verbaasd dat wij niet wilden vertrekken. Vond dat maar raar. Hij hield voet bij stuk en was niet van plan wat te regelen. Het is natuurlijk absurd dat TESO de mensen in zo'n situatie zo in de kou laat staan. Er moet toch tenminste een noodscenario zijn voor zulke gevallen.' Schaamte Onder de wachtenden bevond zich ook een medewerker van TESO, die liever met met zijn naam in de krant wil. Hij was op zijn vrije dag eveneens gestrand. 'Ik schaamde me donderdag een beetje dat ik voor TESO werk. Dit kunnen ze echt niet maken. Je kunt het de medewer kers hier in Den Helder niet kwalijk nemen, maar het beleid deugt met. De communicatie was slecht. Via teletekst en internet wisten de men sen meer dan wij. Wij hoorden niets. Er werd niets omgeroepen en daar door was er veel onduidelijkheid. Ik vind het schandalig.' Oververhit Juist toen de situatie uit de hand dreigde te lopen, doordat enkele aanwezigen enigszins oververhit raakten, kwam hulp uit onverwachte hoek. Melame Tegelberg, bewoon ster van 'Het Paleis', een dienstwo ning bij het tegenover TESO gelegen KIM (Koninklijk Instituut der Marine) was naar het haventerrein gelopen om enkele aanwezigen onderdak te bieden. 'Ik zag op NOVA dat er mensen in Den Helder bij TESO waren gestrand en ik ben er heen gelopen om te kijken of ik wat kon betekenen. De sfeer werd toen net wat broeierig. Ik heb twee dames mee naar huis genomen. Bij mij thuis waren wat adelborsten op bezoek en die hebben direct een hulpactie op touw gezet', aldus Tegelberg. Een en ander gebeurde met instemming van haar echtgenoot, de comman dant van het KIM, die zelf niet aan wezig was. Via de officier van dienst werd een sportzaal ingericht met veldbedden en kregen de gestrande reizigers onderdak. Lees verder op pagina 3 Ze gunnen leraar Jeroen Plag zijn nieuwe baan bij Bureau Zand bank van harte, maar zitten door zijn tussentijdse vertrek met een groot probleem. Ondanks her haalde pogingen zijn de besturen van gymverenigingen SVC (uit De Cocksdorp), Gyvo (De Koog) en ZDH (Den Hoorn) er nog niet in geslaagd een opvolger te vinden. De nood is het hoogst bij Gyvo. 'Jeroen stopt er op 1 februari mee en zoals het er nu uitziet, hebben we dan nog geen opvolger. Ik heb geen idee hoe het verder moet', vertelt coördi nator Veronica van Beek. Ook bij ZDH zitten ze met de handen in het haar, al heeft verantwoordelijk bestuurslid Jacqueline Wilner wat lucht gekre gen doordat haar zus Anneke Hoog- enbosch heeft beloofd de vereni ging tot eind maart uit de brand te helpen. SVC weet zich tot het eind van het schooljaar gered door Medhi Afrasiabi uit Den Burg, die zijn (vervolg)opleiding aan het CIOS met de werkzaamheden kan combine ren. Het leraarschap voor SVC, Gyvo en ZDH is een parttime baan. maar biedt wél een aardig basisinkomen. Verdeeld over drie verenigingen geeft de leraar zo'n zestien uur les. Lees verder op pagina 3 Een 3G-jarige inwoner van De Koog is maandag door de Hel derse politierechter veroordeeld tot een werkstraf van 48 uur, waarvan de helft voorwaardelijk. De voormalige horecaonderne mer mishandelde op 14 juli vorig jaar een 60-jarige man, waardoor die enkele blauwe plekken en een scheve neus opliep. De veroordeelde kwam in actie toen hij vernam dat de bejaarde man opnieuw een 90-jarige vrouw had geslagen. 'Ik heb uit emotie gehan deld. Het was al de vijfde keer dat hij haar mishandelde', vertelde hij ^politierechter J. Vos maandag tij dens de zitting. De oude dame is als een oma voor hem en zijn vriendin en mede daarom kon hij met langer :accepteren dat zij geslagen werd. 'Ik weet dat het fout was, maar daar dacht ik op het moment zelf fso&m M'j KUlVfYEN W'J EEN I Bxm SLime. r ik heb al y collegagcep {versterking GEBRUIKERL GEKEGELD. fnÉrwAREN zWARe ONbER HANDELINGEN Maar Pek i februari Konr bonm stclaire ons- VERSTERKEN niet over na.' De verdachte sprak overigens tegen dat hij de man echt geslagen had. 'Ik heb hem een duw gegeven en daardoor is hij achter over tegen de trap gevallen.' Officier van Justitie H. Sigmond sprak van een typisch geval van eigen rechter spelen. 'En hoewel misschien heeft gehandeld vanuit emotie, het mag met en het lost ook nooit iets op. Bovendien blijkt uit het medisch rapport dat het slacht offer bijna een gebroken neus had en dat kan niet door een val ach terover zijn veroorzaakt. Het lijkt er toch op dat er wel degelijk geslagen is', aldus de officier. Bij het formule ren van de strafeis hield zij rekening met het feit dat de verdachte in 2004 ook al twee keer een geld boete voor openlijke geweldpleging en mishandeling had gekregen. Een nieuwe geldboete leek de officier geen goed idee. Ook al omdat de Texelaar grote schulden heeft, sinds zijn horecaonderneming op last van de gemeente is gesloten. Sinds dien werkt hij 'om niet' in de zaak van zijn vriendin. De officier eiste 56 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Daarnaast vroeg het slachtoffer een schadevergoeding van €1750,-, omdat hij vier dagen niet in zijn snackbar had kunnen werken. Het Openbaar Ministerie had daar moeite mee, ook al omdat Slachtofferhulp een andere indicatie had gegeven. De officier vroeg de rechter daarom deze vordering niet ontvankelijk te verklaren. De rechter was het daar mee eens, haalde van de taakstraf nog wat af en bena drukte verder nog dat de dader zich moest kunnen beheersen. 'Zoals uzelf al aangaf, eerst tot tien tellen!' De inwoner van De Koog kon zich vinden in de opgelegde straf en gaf direct aan niet in hoger beroep te gaan. Texel begint achterop te raken met het uitreiken van onderschei dingen. Zowel de Dubbele van Sion als het Lokaal Compliment is al geruime tijd uit beeld. De jaar lijkse Sportverkiezingen zijn ook al een poos verleden tijd. De Dubbele van Sion, een erepen ning voor Texelaars die zich onbaat zuchtig op cultuur gebied hebben ingezet, werd in april 2005 voor het laatst uitgereikt. Het laatste Lokaal Compliment, een waardering voor Texelaars die zich vrijwillig voor de samenleving sterk maken, dateert van april 2003. Windkracht 7 (Henk Snijders en Rosa Harbers) verzorg den de laatste uitreiking van de Dubbele van Sion. Zij namen dat destijds over van de failliet gegane Welzijnsstichting De gemeente, die €1850,- subsidie voor die uitreiking uittrok, vond in 2005 dat de culturele erepenning bij de nieuwe brede welzijnsstichting Pharos zou moeten worden onder gebracht. Coördinator Fia Joustra durft desgevraagd echter niet te zeggen of de Dubbele van Sion daadwerkelijk bij Pharos terecht is gekomen. Wethouder Marian Mer- kelbach zegt het eveneens te moe ten nazoeken Windkracht 7 blijkt de uitreiking ondertussen al fnin of meer op de kalender voor 2008 te hebben geschreven. 'We zouden het één keer doen', aldus Rosa Harbers, 'maar we doen het graag nog een keer Het is ovengens niet nieuw dat de Dubbele van Sion, die in 2005 door Gelein Jansen werd gewon nen, een wat onduidelijk bestaan leidt. De Welzijnsstichting moest hem een paar jaar geleden ook al nieuw leven inblazen. Het Lokaal Compliment was in 2003 nog geza menlijk een initiatief van de Rabo bank, de Sportraad, de SWOT en de Welzijnsstichting. Hij werd des tijds uitgereikt aan Martha Witte, Sieme Dijkshoorn en Axel Lap. Wat met die onderscheiding is gebeurd, is niet bekend. De laatste Sportverkiezing. waar bij de beste sportman, sportvrouw en sportploeg van het jaar wer den gekozen, werd in januari 2002 gehouden. Volgens voorzitter Albert Hoven is de organiserende Sport raad daar bewust mee gestopt. Zowel de animo als het aantal nomi naties nam af. 'In het begin hadden we volle zalen, maar op het laatst zakte de belangstelling weg en zat er alleen nog familie in de zaal. Dan moet je zeggen het is leuk geweest, maar we stoppen ermee? Losse nummers 1,10 Van der Linde Een spraakmakende transactie in De Koog, waar de gebroeders Era/in en Wim van der Linde uit De Cocksdorp Verhuurbedrijf Bruining Nikadel heb ben overgenomen. Pagina 5 Kustafslag Drie tot vijf meter duin. een hoeveel heid die in jaren niet is voorgekomen, verdween afgelopen donderdag tij dens de storm in zee. Vooral bij paal 9 was de kustafslag groot. Pagina 7 Beroepsvisserij De beroepsvisserij wordt ten onrechte als enige verantwoordelijk gehouden voor de achteruitgang van de visstand in de Noordzee En hoewel de overheden door laks beleid lang hebben gefaald, betalen vooral de vissers het gelag. Dat stelt cultureel-antropoloog Rob van Gin- kel. Pagina 7 Stop verzoeken blijft van kracht De gemeente neemt nog geen nieuwe principe-verzoeken in behandeling. Dat laat een woord voerder van de gemeente weten. Wanneer de stop wordt opgehe ven, is vooralsnog niet bekend. De gemeente staakte begin oktober de behandeling van nieuwe princi pe-verzoeken, omdat de wachttijden tot tien weken of langer begonnen op te lopen. Het niveau van dienst verlening was daardoor volgens de gemeente "niet meer acceptabel'. De verwachting was toen dat de stop tot begin dit jaar zou duren, Volgens de woordvoerder wordt 'redelijk' gebruik gemaakt van het alternatief om gratis een half uur met een ambtenaar te praten voordat een bouwaanvraag wordt ingediend. 'Er zijn geen pre cieze cijfers, maar te denken valt aan gemiddeld zes keer per week.' Principe-verzoeken gaan vooraf aan het aanvragen van een bouwvergun ning. Met behulp van het verzoek kan getoetst worden in hoeverre de bouwplannen in een bestemmings plan passen. De gemeente heeft een extra kracht ingehuurd om de achter stand weg te werken, Eerder was de afhandeling van de verzoeken bij één ambtenaar ondergebracht. Alle prin cipe-verzoeken die vóór 15 oktober waren ingediend, worden afgewerkt. T E X E LS F.-toiJ KANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) TEXELSE ^C OURANT Woensdag 24 januari zijn wij vanaf 12.30 uur wegens een studiemiddag. mmiu/timnati I Spinbaan 6, Den Burg monumentale entree van iepen naar De Cocksdorp is voorgoed verleden tijd geworden. De eens zo statige Molenlaan in De Cocksdorp ligt er momenteel verminkt en kaal bij. Alle circa 180 iepen die er nog stonden, zijn de afgelopen twee weken geveld. Volgens een woordvoerder van de gemeente is van veel bomen dui delijk geworden dat ze door de iepspintkever waren aangetast. 'Iets meer dan de helft was al zichtbaar ziek, maar na de kap zag je dat nog meer bomen het aftakelingsproces ook al was begonnen.' In diverse basten werden larfjes van de kever, die de iepziekte veroorzaakt, gevon den. De gemeente heeft de bomen jaren lang laten inenten, maar dat heeft achteraf bezien toch niet voldoende bescherming geboden. De iepen dateerden uit 1872. Destijds werden er 244 geplant. Een deel van de stammen en grote takken is opgeslagen voor de bouw van een uitkijkjsost in de vorm van een molen, een ander deel is onder inwoners van De Cocksdorp ver spreid. 'Er melden zich nog steeds mensen bij de gemeente, maar die hebben pech. Het hout is allemaal vergeven.' De kleinere takken wor den deze week versnipperd Begin volgende maand worden de nieuwe koningshnden langs de Molenlaan geplant. Dat zijn bomen die ook als geboortebomen worden geplant als er een nieuw lid van het Koninklijk Huis is geboren.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1