Commissaris beveelt nieuwbouw MJM aan Reddingboot KNRM blijft in Oudeschild Nader beraad GS over ruimtebehoefte Texel Molengat dienstboot om fuik te ontzien Vrouw belandt met auto in kanaal Cjrotn "ZwarLvJexeU in het hart Zitpauze tijdens drukke uitverkoop meubelhuis Moerbeek OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12145 VRIJDAG 26 JANUARI 2007 I Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Niemand minder dan Commissa ris van de Koningin Harry Borg- houts is voorzitter van de Com missie van Aanbeveling, die de nieuwbouw van het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild gaat ondersteunen. De commis sie speelt een rol bij het aanboren van geldbronnen om de benodig de miljoenen bij elkaar te krijgen. De commissie bestaat verder uit burgemeester Joke Geldorp, muse umdirecteur Esther Banki, directeur dr. W. Bijleveld van het scheep vaartmuseum in Amsterdam, dr. J. Bruijn (oud-hoogleraar Zeege schiedenis aan de Universiteit van Leiden), M. Busker (oud-voorzit ter van de Vereniging Nederlandse Scheepsbouw Industrie), directeur G. Dral van Grontmij NV, oud-vice- admiraal C. van Duyvendijk (lid van de Raad van Bestuur van TNO), C. Evenhuis van het communicatiebu reau 'Mind the GAP' en drs. Bob Verburg, oud-gedeputeerde van de provincie Noord-Holland. Volgens de papieren die Borg- houts aan de commissieleden heeft [gestuurd, gaat het om een definitie ve behuizing van de maquette van de rede van Texel die de landelijke stichting 'Viering 400 jaar Verenig de Oost-Indische Compagnie' aan Texel heeft overgedaan en die nu in een loods te kijk staat. Maar vol gens wethouder Peter Bakker van Texel gaan de ambities verder. Het eenvoudigste plan voor het vervan gen van de loods kost €2,9 miljoen, meer ingrijpende nieuwbouw kost €4,1 miljoen en de meest vergaande huisvesting vergt €6,3 miljoen. In het laatste geval ontstaat een omvang rijk gebouw aan de Barentszstraat tussen de schuur van Broekman en de winkel van Kees de Waal, waar voor drie woningen moeten wijken. De nieuwbouw opent tal van nieu we mogelijkheden om het museum aantrekkelijker te maken. Te denken valt aan een uitgebreide afdeling die betrekking heeft op scheeps archeologie, waarbij tal van voor werpen die in de Waddenzee zijn opgedoken worden geëxposeerd en geconserveerd. Mede daardoor kan het museum landelijke allure krijgen en ontstaan mogelijkheden om samen te werken met soortge lijke musea elders, onder andere door het uitwisselen van collecties. Tijdens een binnenkort te houden workshop zullen de mogelijkheden worden geïnventariseerd. De gemeente Texel heeft €1,2 mil joen voor het project beschikbaar gesteld. Dit feit moet werken als 'vliegwiel' bij het verkrijgen van meer kapitaal. Samen met een extern bureau is begonnen met het aanschrijven van mogelijke subsi diebronnen en potentiële sponsors. De Francine Kroesen blijft defini tief in Oudeschild. Bij de vereni- i gingshaven komt een permanente overkapping voor de reddingboot. Dat heeft de KNRM besloten. -De Francine Kroesen, die in mei 2005 door de KNRM in De Koog H|in gebruik werd genomen, lag het afgelopen half. jaar al bij wijze van experiment in Oudeschild. Die proef js volgens PR-coördinator Els Kruk goed verlopen. De reddingboot is sindsdien veel sneller op het wad dan toen hij nog in het boothuis in 'De Koog lag. iDe Francine Kroesen kan door het ontbreken van een strandtrailer niet langs de Noordzeekust worden gelanceerd, waardoor hij voor red dingsacties op de Waddenzee voor heen eerst van De Koog naar Oude schild moest worden gereden. Het kon daardoor soms tot een half uur duren voordat de Francine Kroesen in het water lag, terwijl de redding maatschappij ernaar streeft dat een reddingboot uiterlijk een kwartier na alarmering op pad gaat. Onder de permanente overkapping komt een liftsysteem, zodat de boot niet constant in het water hoeft te liggen. De tijdelijke ligplaats is nu overigens ook al van een bootlift voorzien. De permanente overkap ping komt nabij de plek waar de Phoca (het vaartuig van LNV) is afgemeerd. Reddingboot De Zalm blijft in het boothuis in De Koog. Die kan wel vanaf het Noordzee strand worden gelanceerd. Door het verplaatsen van de Francine Kroesen wordt het vergroten van het Koger station minder noodza kelijk. Volgens Kruk wordt er echter nog steeds over uitbreiding nage dacht. De Francine Kroesen blijft voor onderhoud en reparatie op het Koger boothuis aangewezen. Texelaars houden van een voordeel tje, zeker als de kortingen oplopen tot 95 procent, zoals bij Woonhuys Moer beek aan de Hogerstraat. Koopjesja gers zijn er donderdag als de kippen bij om leukste aanbiedingen er tussen uit te plukken. 'Om 9.00 uur stonden hier al veertig fietsen buiten, dat heb ik nog nooit meegemaakt', vertelt Peter Moerbeek. Veel tijd om de ver slaggever te woord te staan heeft hij niet, want links en rechts benaderen klanten hem met vragen. De groot scheepse uitverkoop houdt verband met de aanstaande verhuizing naar het nieuwe bedrijf aan de Maricoweg, waarvan de voorgenomen opening op 15 februari staat gepland. 'Daar maken we een heel nieuwe start, vandaar dat alle bestaande spullen de deur uit moeten.' Tegen elke prijs en dat is goed te merken. Het is een drukte van belang in het meubelhuis, waar het in de circa 1500 vierkante meter grote winkel krioelt van de mensen. Gelukkig is er ook tijd om even rustig te zitten, zoals Klaas en Ina van der Werf van de Orchismient uit De Koog, die de wachttijd benut ten om het comfort van een nieuwe bank uit te proberen. Texelse historie Het verleden herkenbaar maken voor jonge kinderen en hen laten zien dat er ook in hun directe omge ving geschiedenis is. Dat is het doel van het lespakket Texelse geschie denis; De boom vertelt..., voor leer lingen van groep 1 tot en met 4 van de Texelse basisscholen, dat van daag in Ecomare is gepresenteerd. Pagina 2 Texelse Courant Regelmatige bezoekers van de web site www.texelsecourant.nl hebben wellicht al gemerkt dat de redactie deze digitale versie van de Texelse Courant sinds enige tijd dagelijks van nieuws voorziet. Pagina 3 m Arie van der Vis Het oord voor hout en board, nooit van Van der Vis gehoord?, luidde de slogan in de tijd dat Ane van der Vis ruim veertig jaar geleden op een afgelegen terrein aan de Maricoweg een houthandel vestigde. De pionier bouwde vanaf de grond een bloeiend familiebedrijf op, waarin zijn twee dochters en zoon inmiddels alweer vele jaren werkzaam zijn. Jonge zeehond kiest ruime sop De jonge grijze zeehond die begin deze maand op de dijk bij het Koninklijk NIOZ aanspoelde en daar in het gras door zijn moeder werd grootgebracht, heeft het ruime sop gekozen. Volgens een woordvoer der van Ecomare is het dier afgelo pen vrijdag (één dag na de storm) voor het laatst gezien en gewogen. 'Hij woog 32 kilo en dat was een goed gewicht.' De dierverzorgers namen geregeld een kijkje. Volgens Ecomare was de jonge zeehond klaar om de wijde wereld in te gaan. 'Hij had zijn witte haren verloren en zijn moeder was klaar met hem, dus hij was zelfstandig.' TESO vaart de komende weken met de Molengat in plaats van de Dokter Wagemaker om de nood- reparatie aan de buffers in de fuik van Den Helder zoveel mogelijk te 'Ontzien. Dat heeft de veerdienst 'gisteren bekendgemaakt. jVolgens TESO kan met het 'kleinste ïén vooral lichtste schip' de nood- jreparatie zoveel mogelijk worden ^ontlast. Dat duurt waarschijnlijk tot ,j|en met de tweede volle week van jfebruari. Bedoeling is dat De Wage nmaker tot die tijd als reserveschip •ingezet. In hoeverre dat gaat luk- ;ken, was vandaag (vrijdag) nog de 'Vraag. Vanochtend lukte het TESO jbij een 'proefpassing' niet om De Wagemaker in de Helderse fuik af |e meren. De tenen van de brug bleven volgens een woordvoerder door de noodreparatie iets te ver bij iet schip vandaan. Daardoor vielen 'andaag de tussenboten uit. Rijkswaterstaat zoekt een aanne- ner om de buffers volledig te laten epareren. Over de hoogte van de schade worden vooralsnog geen mededelingen gedaan. De Molen- jat liep vorige week bij de aanvaring J~^n flinke scheur in de deur van het utodek op Volgens een woord eerder is dat geen belemmering m te varen. 'De tenen van de brug zijn door de buitenplaat gegaan, maar dat heeft geen gevolgen voor de integriteit van de deur.' TESO heeft volgens de woordvoer der tot nu toe dertig verzoeken om geldteruggave gehad van mensen die vorige week aan de overkant moesten overnachten. Hoeveel daarmee is gemoeid, is volgens hem nog moeilijk te zeggen. 'De één declareert alleen tien euro, de ander honderd euro voor een over nachting.' Vernielingen in Oudeschild Een groepje jongeren heeft zater dag rond 20.00 uur in verschillende straten van Oudeschild vernielingen aangericht. Onder de vijf gedupeer den die zich hebben gemeld, waren twee eigenaren van personenau to's, waarvan portiersloten en rich tingaanwijzers waren vernield. Ook werd geklaagd over het gooien van stenen tegen ramen van woningen. De politie is een onderzoek gestart naar de identiteit van de daders en vraagt ook andere gedupeer den aangifte te doen. Ook getui gen worden opgeroepen contact op te nemen. De politie is telefonisch bereikbaar via tel. 0900-8844. Gedeputeerde Staten gaan nader in overleg met de gemeente over het verzoek voor extra ruimte voor nieuwe bedrijventerreinen en woningen bij de buitendor pen. Dat heeft het provinciebe stuur dinsdag tijdens de weke lijkse vergadering besloten. Het besluit is een vervolg op het bezoek dat gedeputeerde Ton Hooijmaijers twee weken geleden aan Texel bracht. Hij zei toen welwil lend tegenover de Texelse verzoe ken te staan, maar kon niet zomaar de bestemmingen van grond rond om de buitendorpen veranderen. Gedeputeerde Staten hebben dins dag nog geen besluiten over het verlenen van extra bouwgrond op het eiland genomen. Dat gebeurt volgens een woordvoerder op een later tijdstip als het provinciebe stuur het onderwerp nader heeft bestudeerd. Texel kwam aan de orde bij de bespreking van diverse regionale visies op lokale bedrijventerreinen in de Kop van Noord-Holland, West- Friesland en Noord-Kennemerland. Het provinciebestuur besloot 'met op voorhand' in te stemmen met nieuwe bedrijventerreinen die niet in het Ontwikkelingsbeeld Noord- Holland Noord passen. Texel werd als enige op een apart spoor gezet. Een woordvoerder van de gemeen te noemt dat een goed bericht. 'Het betekent dat de provincie de deur naar Texel open houdt.' Vol gens de provinciewoordvoerder zijn van de week de eerste ambte lijke gesprekken begonnen. Texel heeft in Oosterend, Oude schild en De Cocksdorp behoefte aan 3,6 hectare extra bedrijventer rein. Daarnaast heeft de gemeente bij de buitendorpen extra bouw grond nodig om de 510 extra toe gezegde huizen te kunnen realise ren. Daarvoor wordt een beroep gedaan op gebieden die in het Ontwikkelingsbeeld (streekplan) nu nog als uitsluitingsgebieden zijn opgenomen. Tijdelijke opslag vliegtuigbrandstof Op het vliegveld is een tijdelijke bovengrondse opslagtank voor vliegtuigbenzine en kerosine in gebruik genomen. De dubbelwan dige tank bestaat uit drie compar timenten van elk tien kubieke meter en is nodig omdat de normale onder grondse opslag niet beschikbaar is wegens totale renovatie van het brandstofdepot. Daarbij wordt een nieuwe ondergrondse tank van 100 kubieke meter aangebracht. Voor de bovengrondse tank is eigenlijk een milieuvergunning nodig, maar er is te weinig tijd om die af te geven. B en w hebben daarom besloten de tank zonder vergunning te gedogen, te meer daar hij slechts gedurende een maand nodig zal zijn. Aanhoudend geclaxonneer wees Jaap en Reinie Dijkshoorn uit Eierland er woensdagochtend op dat naast hun boerderij een auto in het Eijeriands Kanaal was gereden. Met behulp van een lad der en een mes bevrijdden zij de 72-jarige bestuurster. De vrouw had, vermoedelijk door een klapband, op de kruising van de Oorsprongweg met de Eendrachts- weg (bij de Overtoom) de macht over het stuur verloren Ze kwam op het talud van de dijk en schoot daarna het kanaal in, waar de auto op de bestuurderskant belandde. De vrouw, afkomstig uit De Cock sdorp, bleef ongedeerd, maar kon niet op eigen kracht uit de wagen komen omdat de veiligheidsgordel vast bleef zitten. De gealarmeerde familie Dijkshoorn schoot meteen te hulp door 112 te bellen en met een mes de gordel door te snijden. Met alleen een paar nat geworden benen kon de vrouw de auto verlaten. 'Ze hebben me daarna opgevangen en onder de douche gezet.' De vrouw hoefde verder niet naar het ziekenhuis. Ondertussen waren de ambulance, politie en brandweer uitgereden om hulp te verlenen. Volgens protocol had de meldkamer ook duikers en een traumahelikopter gealarmeerd, maar die werden afgebeld nadat het duidelijk was geworden dat de vrouw in veiligheid was. De Cocksdorpse zegt het fantastisch te vinden dat de familie Dijkshoorn zich meteen over haar ontfermde. 'Ze zaten er zelf een beetje mee dat alle hulpdiensten werden opgeroe pen, maar ze hebben het fantas tisch gedaan. We hebben ze ook al een grote bos bloemen gebracht.' De auto werd door Schoenmaker uit het Eijeriands Kanaal gesleept. De vrouw had het geluk dat het water lager stond dan gebruikelijk. Verkeersoverlast in Den Helder Verkeer van en naar Texel moet in het najaar rekening houden met verkeersoverlast in Den Hel der. De provincie laat een rotonde aanleggen op de kruising van de provinciale weg N250 met de Ravelijnweg. Volgens een woordvoerder star ten in het voorjaar voorbereidende werkzaamheden om ondergrondse leidingen in beeld te brengen. De daadwerkelijke aanleg begint na de bouwvak in september. Verkeer ondervindt volgens de provincie van de voorbereidende werkzaamheden geen hinder. De aanleg brengt wel overlast met zich mee. 'Maar dat proberen we tot een minimum beperkt te hou den.' De provincie denkt aan goed aangegeven omleidingen en het zoveel mogelijk voorkomen dat de provinciale weg wordt afgesloten. Het werk duurt naar verwachting tot december. De WD heeft gisteren in een open brief gesteld dat het werk niet tij dens de zomermaanden in volle gang mag zijn. De liberalen vre zen dat het verkeer van en naar het eiland anders 'enorme overlast' ondervindt. Het college moet er volgens de WD bij de provincie op aandringen rekening met het zomerseizoen te houden. Jaap de Graaf Menners rijden zondag in manege Akenburg de vierde wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal. De twin tig deelnemers rijden tweemaal een vaardigheidsproef. Wie dat beide malen foutloos doet, plaatst zich voor de barrage. De wedstrijd begint om 10.30 uur, rond 16.00 uur wor den de prijzen uitgereikt. Publiek is De hulpdiensten bogen zich woensdagochtend oi welkom, de toegang is gratis. was gereden. n 72-jange vrouw uit De Cocksdorp in het Eijeriands Kanaal i

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1