Medewerkers RAB geven gezicht verwend bij Beaudine Nails Handen en voeten worden Tegenstrijdigheden in zaak Nieuwe proefpassing voor Wagemaker 'ontvoering en afpersing' TVO-voorzitter in zee met aannemer van de overkant B edrijvig heid TEXELSE j COURANT -f, 1 i-TT i 'Texelaars kregen eerlijke kans' 4>kA-t4t>AJrk lexel DAGELIJKS TEXELS NIEUWS ujujuï. texeIsecourant.nl De Texelse medewerkers van RAB op een in het jubileumboekje afgedrukte groepsfoto. n ui H Vijfenzeventig jaar is een mooi moment voor een jubileumboek, vijfentachtig jaar veel minder. Toch komt RAB tien jaar na de eerste uitgave alweer met een opvolger. Reden is de enorme expansie die 2 sindsdien is doorgemaakt. Net als in 1996 is het bedrijf met afstand de grootste particuliere werkgever op Texel, maar door de overname en opening van tiental len (overkantse) vestigingen gaan de meeste andere vergelijkingen mank. RAB telt inmiddels ruim 800 medewerkers, die samen zo'n 550 volledige banen hebben. I Het jubileumwerk wordt gepresen- teerd als niet meer dan 'een speciale I editie' van personeelsblad Grabbel ton. 'Een nummer waarin de men- sen van RAB - de Rabbianen - hun jj RAB-gevoel verwoorden', schrijft directeur Paul Krugers in zijn mlei- ding. Dat is wat al te bescheiden. want het boekje biedt een prach- 'ige kijk op hoe het familiebedrijf is opgebouwd, welke activiteiten worden uitgeoefend en welke ont- f wikkelingen de komende jaren in het L verschiet liggen. Daarnaast worden enkele opvallende gebeurtenissen beschreven, zoals de brand die de Gamma in Harlingen in 1995 in de 1, as 'egde. de problemen die de over- j; gang van de gulden naar de euro Ir; met zich meebracht en de tropische I (bananen)spin die in 2004 achter j; een stelling hardhout in de Gamma in Den Burg werd aangetroffen. ^I-Maar misschien wel het meest •-interessant zijn de portretten van H de mensen die RAB haar gezicht •-geven, ook al werken ze in veel gevallen vooral achter de schermen. Dat zijn niet alleen Texelaars, maar ook de leidinggevenden van aan de overkant gevestigde bedrijven waarvan RAB (mede-)eigenaar is. Zo maakt de lezer kennis met Ed van der Klugt van Van Voorden Olie, René Kling van Bouwcenter Walt- mann in Utrecht, Piet Breedijk van Steencentrum Utrecht en 'uitzonde ring in een mannenwereld' Martine Gruter van Gruter Bouwmaterialen uit Amsterdam. Gedrevenheid Wellicht heeft het ermee te maken dat de directie zich nadrukkelijk met de samenstelling van het boekje heeft bemoeid - en wellicht alleen positief ingestelde medewerkers aan het woord heeft gelaten -, maar opvallend is de gedrevenheid van de geportretteerden. Zo ligt ICT- manager Wannes Fey het woord 'uitdagingen' op de lippen bestor ven en bewijst William Witte, hoofd verantwoordelijke voor de sector retail, zich als een ware workaholic. 'Ik heb weinig slaap nodig en je kunt op elk uur van de dag met me afspreken. Als je zegt: we beginnen om zes uur, zeg ik: oké. Maar als je zegt, we beginnen om vijf uur, vind ik dat ook best. Ik werk graag en geen 38 uur in de week. Ik vind werken leuk, ik vind met mensen werken leuk, ik vind doelstellingen halen leuk.' Directeur Paul Krugers combineert een terugblik op de afgelopen tien jaar met een vooruitblik. Hij con stateert dat het bedrijf explosief is gegroeid en op twee 'poten' rust: de handel in bouwmaterialen en de retail, de bouwmarkten. Daar naast handelt RAB van oudsher in brandstoffen, is het sinds een paar jaar eigenaar van de Texelse Wol Onderneming en wordt nu veel werk gemaakt van het opzetten van een verhuurketen (de HSS-shops). Kru gers en zijn medewerkers willen zich echter vooral richten op de continu- iteit. 'Je moet natuurlijk wel blijven groeien om te blijven bestaan, maar we gaan ons de komende tijd meer bezighouden met de zorg voor een gezonde rentabiliteit, de puntjes op de i zetten. Om altijd maar in dit zelfde tempo door te groeien, dat houd je niet vol. Dat moet je ook niet willen. En ja, dat heeft natuurlijk ook met je leeftijd te maken. Je zit in een bepaalde levensfase en daar hoort een bepaalde energie bij. Als ik nu twintig was, keek ik er waarschijnlijk anders tegen aan.' Gezicht Hoewel Krugers alweer heel wat jaren de dagelijkse leiding in handen heeft, is het gezicht van het bedrijf voor velen nog steeds Jan Jacob Rab, een directe nazaat van de stichters. Hij vertelt al lang geleden te hebben ontdekt wél een commer cieel talent te hebben, maar geen financieel. Mede op aandringen van toenmalig commissaris Ben Daalder werd achttien jaar geleden besloten Krugers in de directie op te nemen. Rab maakt in het boekje van zijn hart geen moordkuil en vertelt open lijk het zwaar te hebben gevonden een nieuwe rol te vinden. 'Ik moest me leren terug te trekken, dingen aan anderen over te laten. Eerder vroegen de mensen aan mij of ze een dag vrij mochten, maar dat was toen afgelopen. Ik heb geluk gehad dat ik die beslissing heb moeten nemen toen ik nog redelijk jong was. Anders weet ik niet of ik wel flexibel genoeg zou zijn geweest.' Rab heeft nog steeds een belang rijke positie. Hij draagt de onder neming uit naar buiten en is actief in onder meer de Rotary, Onder nemersvereniging Oudeschild, het Texels Verbond van Ondernemers en Duurzaam Texel. Binnen het bedrijf is hij de grootste aandeel houder en woont de vergaderingen van de Raad van Commissarissen bij, het orgaan waaraan de directie verantwoording schuldig is. Hij heeft zijn eigen kantoor en is dagelijks op de verkoopafdeling en in de betoncentrale te vinden. Trots is hij dat RAB nog steeds wordt gezien als een familiebedrijf, al zijn in de cultuur inmiddels kleine verande ringen zichtbaar. 'Zeker vergeleken met andere bednjven is bij ons de directie makkelijk te bereiken. Wat dat betreft is het wel jammer dat we zo groot zijn geworden. Het wordt daardoor wat onpersoonlijker. Als ik bij de Gamma kom, moet ik mijn pasje laten zien. Dat is natuurlijk goed - iedereen kan tenslotte wel zeggen dat hij Rab heet -, maar het geeft wel aan dat er iets is veran derd. Daar heb ik misschien nog wel het meeste moeite mee gehad.' Redactie Het boekje is tot stand gekomen onder redactie van RAB-medewer- kers Irma de Schutter en Ireen Vis ser. De teksten zijn van Pip Barnard, het ontwerp is van de oud-Texelse Crisja Ran. De druk was in handen van Dékavé. Het is in eerste instantie bedoeld voor personeel en relaties van RAB. Andere belangstellenden kunnen voor een (gratis) exemplaar terecht op het hoofdkantoor aan de Heemskerckstraat in Oudeschild. Joop Rommets Ze is al een jaartje bezig, maar pas nu, na het afronden van alle opleidingen, treedt Gré Jongejan (44) naar buiten met haar salon voor hand- en voetverzorging Beaudine Nails, gevestigd in haar woning aan de Korfbaeck. De Texelse, die 25 jaar als admini stratrice werkte, besloot een jaar geleden dat ze toe was aan een nieuwe uitdaging. En dus volgde ze eerst een opleiding tot nagelstyliste. Inmiddels loopt dat onderdeel van haar bedrijfje boven verwachting. Een flink aantal Texelaars weet de weg naar haar salon te vinden. Ze werkt met acryl- en gelnagels. 'Veel mensen hebben een raar beeld van kunstnagels. Ze denken dat het alleen maar heel lange nagels zijn waar mensen voor kiezen die alleen maar mooi zitten te zijn. Onzin! Je kunt er alles mee doen. Bovendien hoeven kunst nagels helemaal niet lang te zijn. De meeste mensen die hier komen willen helemaal geen superlange nagels. Die willen nette nagels, het liefst met trench manicure (roze met een wit randje, red.). Natuurlijk kan net ook extreem. Met nailart kun je de mooiste kunstwerkjes op een nagel maken. Het grappige is dat je zou verwachten dat juist jonge meiden dat willen, maar meestal zijn het de dames van middelbare leeftijd die daarvoor kiezen.' Ook nagelbijters kunnen bij haar terecht. Niet alleen de nagels, maar ook de handen neemt Jongejan des gewenst onder handen tijdens een manicurebehandeling. Afgelopen jaar rondde zij succes vol een pedicureopleiding af aan de Noord-Hollandse Academie in Alkmaar, inclusief de aantekening voor diabetici en reumapatiënten, van wie de voeten extra zorg nodig hebben. 'Die extra aantekening is belangrijk voor de vergoeding door de ziektekostenverzekeraar. Pedicu- rekosten worden alleen vergoed bij salons die deze aantekening heb ben, als de klant zich daarvoor heeft verzekerd.' In de sfeervol ingerichte salon, op de eerste verdieping van haar woning, is een deel ingericht voor de nagelstudio. Verder staat er een comfortabele stoel voor de behandeling van voeten en het ver zorgen van massages. 'De combi natie is erg leuk. Het nagelgebeuren is meer luxe, terwijl het pedicure- werk voor veel mensen echt nood zakelijk is. Veel mensen hebben het nodig, omdat ze veel eelt hebben, likdoorns of ingegroeide teenna gels. Dat zijn pijnlijke klachten die ik goed kan verhelpen.'Er zijn echter raakpunten. 'Voor de zomerperi ode verzorg ik met geltechniek een trench manicure voor de teenna gels. Die blijft zes weken zitten, zodat mensen de hele zomer nette voeten hebben in hun slippers.' De nieuwste tak van haar salon is de hot stone massage. Daarbij wor den desgewenst handen, voeten of het hele lichaam gemasseerd met verwarmde basaltstenen, de zogenoemde hot stones. 'Als daar voldoende belangstelling voor is, wil ik ook beginnen met andere mas- sagevormen.' Beaudine Nails, dat is aangesloten bij de brancheorga nisaties proVoet en Het Nagelgilde, is op afspraak geopend op maan dag, dinsdag en donderdag. Ook 's avonds. De komende maand zijn er in verband met de officiële start diverse acties. Gre Jongejan in haar salon: Voor vi echt noodzakelijk. n regelmatige pedicurebehandeling DINSDAG 30 JANUARI 2007 Een onwaarschijnlijk verhaal van een Texelse horecaondernemer die zou zijn 'overvallen, ontvoerd', aangifte heeft gedaan, maar die later de aanklacht tegen zijn 'afpersers' weer heeft ingetrok ken. Tegenstrijdige verklaringen in een zaak die mogelijk met een sisser afloopt. Lijdend voorwerp in de kwestie is M.K. Hoeba (40), sinds enige tijd eigenaar van café 't Kantoor in de Kantoorstraat in Den Burg. Hij zegt van het café een gezellige zaak te willen maken waar jongeren en ouderen feest kunnen vieren, maar waar onder geen beding harddrugs mogen worden gebruikt. 'Want dat geeft alleen maar ellende. Ik ben een tijdje van het eiland geweest. Maar jongens die ik hier zeven jaar gele den regelmatig sprak en nu weer tegenkom, die zijn helemaal afgeta keld door de drugs. Veel Texelaars hebben geen flauw benul van wat hier allemaal wordt gebruikt. Vooral speed, cocaïne en pillen. Het ergste van allemaal. In mijn café moet ik er niets van hebben.' Hoeba zegt dat het café onder zijn hoede in december een goede, maar hectische start heeft gemaakt. 'Erg druk en het was erg moeilijk om goede mensen te vinden.' Uiteinde lijk ging hij in zee met een 19-jarige Texelaar. Overdefinanciëleafspraken die er tussen de twee zijn gemaakt lopen de lezingen uiteen, evenals over de wijze waarop deze Texelaar zijn 'achterstallige loon' is komen opeisen. Volgens Hoeba gebeurde dat op zaterdagavond 6 januari en in de nacht die daarop volgde op een dermate opdringerige en dwin gende wijze, dat deze volgens hem gelijk staat aan afpersing. 'Het leek wel een film. Dit verwacht je niet op Texel.' Maar uit een reactie van het andere kamp op Kabelkrant Texel, blijkt dat van agressief gedrag geen sprake was, dat in de dagen daar aan voorafgaand al meerdere malen om het geld (de lezingen lopen uit een tussen €1250,- tot €1500,-) was gevraagd en dat de reis van Hoeba per taxi naar De Koog geen 'ont voering' betrof, maar dat hij vrijwillig was meegereden om geld of een sleutel voor een speelautomaat te halen om de 'schuld' te vereffenen. Hoeba zegt zich, om problemen te voorkomen, in ieder geval niet te hebben verzet. Niet op weg naar de pinautomaat en niet in de taxi. Gevolg was wel dat hij tijdelijk zijn zaak moest verlaten, en dat anderen het café tijdelijk 'overnamen'. Uitein delijk heeft hij die avond naar eigen zeggen zo'n €600,- betaald, samen met het omzetverlies zou de schade zo'n €1000,- bedragen. Volgens Hoeba waren er zo'n tien getuigen in zijn zaak, die een en ander zagen gebeuren, maar nie mand waarschuwde de politie. 'Dat kon ik zelf ook niet, want ze hadden mijn telefoon afgepakt.' Uiteindelijk heeft hij er maandagmorgen 8 janua ri melding van gemaakt bij de politie, die de aangifte serieus in behande ling nam, de daders heeft opgepakt en heeft verhoord. Inmiddels zijn die weer op vrije voeten en heeft Hoeba de aangifte weer ingetrokken. 'Want uiteindelijk schiet ik daar mets mee op. Ik ben te goed van vertrouwen geweest en daar heb ik van geleerd.' Café 't Kantoor is alweer enige tijd gesloten. 'Na de overname duurt het enige tijd alvorens de gemeente de vergunning verleent. Maar ik heb de papieren, dus dat is een formaliteit. Als alles tot rust is gekomen en ik goede mensen heb gevonden, dan gaat de zaak weer open. Onder een andere naam, dat wel. Het wordt echte een leuke zaak.' Rijkswaterstaat heeft vannacht opnieuw werkzaamheden aan de brug in de veerhaven van Den Helder laten uitvoeren. Bedoeling is de Dok ter Wagemaker daardoor de komen de weken alsnog als reserveboot in de fuik kan afmeren. Volgens een woordvoerder van TESO wordt waarschijnlijk woensdagoch tend een nieuwe 'proefpassing' uit gevoerd. Vrijdagochtend bleek de Wagemaker door de noodreparatie van de buffer niet ver genoeg meer in de fuik te kunnen komen, waardoor de kleppen van de brug niet vol doende meer op het autodek terecht kwamen. Bij de noodreparatie is een extra plaat voor de kapot gevaren buffer geplaatst, waardoor er minder ruimte voor afmeren is. Als de nieuwe proefpassing wel slaagt, overweegt TESO de Wagemaker vnjdag een paar keer extra te laten varen zodat er niet opnieuw wachtrijen hoeven te ontstaan. Vrijdag moesten mensen gemid deld een uur wachten. Op sommige momenten liep de wachttijd volgens een woordvoerder op naar twee uur. Aan de scheur in de deur van het autodek van de Molengat wordt vol gens de woordvoerder voorlopig niets gedaan, omdat de deur in zijn geheel nog intact is. De scheur, veroorzaakt bij de aanvaring, zit alleen in de bui tenplaat. Dankzij onde«oek kunnen we type 2 diabetes In een vroeg stadium herkennen Zo kunnen we ernstige complicaties voorkomen. Hoe? Ge naar www.diebetesdossiers.nl van een extra plaat, waardoor de Dokter Wagemaker 'Geen voorpaginanieuws', oor deelt TVO-voorzitter Ries Swanink over de 'storm' die is opgestoken nadat bekend werd dat een over- kants bedrijf zijn vijf bungalows gaat bouwen. Terwijl juist het Texelse Verbond van Onderne mers zich de laatste tijd zo heeft ingespannen om bij gemeentelij ke projecten het werk op het eiland te houden. Swanink: 'Nee, we hebben ervoor gevochten dat de Texelse bedrijven een eerlijke kans krijgen om in te schrijven. En die heb ik ze gegeven.' Swanink, woonachtig aan de Muy- weg, kocht alweer enige tijd geleden een stuk grond van zijn buurman, waarop hij drie vakantiehuizen mocht bouwen. 'Zelf had ik er twee en die waren wat gedateerd en aan de kleine kant. Die kon ik in dit project mooi meenemen. Omdat ik zelf niet onvoldoende kennis van bouwzaken heb, heb ik een bouwgroepje gefor meerd met Jan Pelgrim en Louis Uriot, die de kwaliteit en de techni sche kanten goed kunnen beoorde len. Met z'n drieën hebben we het project in tweeën geknipt. Grond werk en bouwen. Voor beide hebben we meerdere bednjven uitgenodigd om offerte uit te brengen. Heel neu- traal, juist om niemand te bevoorde len. Het grondwerk ging naar een Texels bedrijf, het bouwwerk niet. Ik heb drie Texelse aannemers gevraagd en ter vergelijking één overkants bedrijf. Ik had de Texelaars het graag gegund. Maar toen we de envelop pen openden, bleek de overkanter de goedkoopste. Als het nou om een klein verschil ging, maar de offertes liepen dusdanig uiteen, dat ik geen keus had. Want ook ik moet op de centen letten.' Met name in de Texel se ondernemerswereld gaf dit wel enige commotie, maar met zodanig dat de positie van Swanink ter dis cussie kwam. 'Ik ben er steeds heel open over geweest en heb deskun digheid ingehuurd, mensen die meer verstand hebben van bouwen dan ik en ik heb het zo eerlijk en transparant mogelijk proberen te doen. Ik heb uitleg gegeven en daarmee was voor iedereen de kous af.' Swanink vindt niet dat zijn geloofwaardigheid er onder heeft geleden. 'Als TVO heb ben we er ervoor gevochten dat ook Texelse aannemers mogen inschrij ven voor projecten zoals het PHH- gebouw, de school en het gemeente huis. Want dat was eerst niet het geval. Zelf heb ik de Texelse bedrijven een gelijke kans gegeven, zoals ik ook vind dat de gemeente dat moet doen. Dit verhaal speelde trouwens al in oktober, dus ik begrijp niet dat ik nu door de pers wordt gebeld. De bouw is in december al begonnen. Een storm in een glas water.'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5