'Mooie invulling van mijn bestaan' Dat is een heel ander gezicht, Hammie Schrama biedt kinderen onderdak in crisissituaties Eelman Van Heerwaarden die nieuwe site van Dé Texelse Makelaars! www.detexelseinakelaars.nl TEXELSE couRANT Makelaardij Texel Vastgoed b.v. RVT /Ty, VBO Bezoek de site en maak kans op: DINSDAG 30 JANUARI 2007 Toen haar adoptiezoon zijn vleugels uitsloeg en op zichzelf ging wonen, kwam er weer een kamer vrij. En doordat haar andere adoptie- en pleegkinderen groter worden en meer hun eigen gang gaan, vond Hammie Schrama (51) het maar stil in huis. Te stil. En dus stelde ze drie jaar geleden haar huis en hart open voor de opvang van pleegkinderen in crisissi tuaties. Kinderen die om uiteenlopende redenen tijdelijk niet thuis kunnen wonen, vinden een warm nest in huize Schrama. 'Waarom ik dit doe? Het geeft een mooie invulling aan mijn bestaan. Ik wil kinderen graag liefde geven.' Als de bel heeft geklonken, zwaait de deur open. Een gemoedelijke, beetje verlegen vrouw met een vriendelijk gezicht nodigt mij uit bin nen te komen. De relaxte sfeer is direct voelbaar. De gezellig inge richte woning, met talloze foto's aan de muur van de vier pleeg- en adoptiekinderen die al vanaf hun babytijd bij de Schrama's wonen, straalt warmte uit. Hier worden met regelmaat jonge kinderen opgevan gen, omdat de ouders om wat voor reden dan ook even niet voor ze kunnen zorgen. Die kinderen voelen zich binnen de kortste keren thuis en draaien mee in een normaal gezin, waar ze zich veilig voelen en aandacht kri|gen. Geen VIP-behan deling, want dat is volgens Schrama met de bedoeling. 'Ik zie hen als mijn eigen kinderen en zo voed ik ze op. We praten veel en ik probeer aan te voelen waar het kind behoefte aan heeft. Soms wordt er weinig gepraat, maar veel geknuffeld. Dat is afhankelijk van het kind. Mijn eigen leven gaat gewoon door. Ik sleep ze overal mee naar toe. Ik doe twee keer per week aan conditietraining en op maandag help ik bij kinderkoor de Dominootjes en dan gaan ze mee. Dat geeft geen problemen', vertelt Schrama. Met echtgenoot Frans (49), die hetzelfde over pleegzorg denkt als Hammie, staat zij sinds drie jaar ingeschreven als pleegge zin voor kortdurende pleegzorg. Dat kan variëren van een paar dagen in acute noodsituaties tot zo n zes weken voor crisispleegzorg. Groot gezin 25 jaar geleden kwam het echtpaar voor het eerst in aanraking met adoptie en pleegzorg. Zelf konden ze geen kinderen krijgen, dus werden andere trajecten ingezet. 'We had den ons ingeschreven voor Neder landse en buitenlandse adoptie en hebben tegelijkertijd ook informatie ingewonnen over pleegouderschap. Na zes jaar kregen we Michel (20) aangeboden voor adoptie. Hij was toen 4 maanden en zat in jeugddorp De Glind in Barneveld. Daar moes ten we drie dagen meelopen om het ritme van het kind over te nemen. Van zijn achtergrond wisten we niet veel. Alleen dat zijn moeder 16 jaar was, uit Ierland kwam en dat ze in Nederland was bevallen, omdat het in Ierland een schande was. Meteen na de geboorte heeft ze haar kind afgestaan. Michel heeft nu wel weer contact met zijn moeder.' Ongeveer in dezelfde periode werd ook een pleegkind aangeboden. 'In die tijd mocht dat niet samengaan met een adoptiekind. Nu kan dat wel, maar toen niet en dus kozen we voor adoptie.' Drie jaar later werd ook dochter Laura (16) met open armen ontvangen. Zij kwam als baby van drie maanden bij de Schrama's terecht via De Glind. Voor beide kinderen is het nooit een geheim geweest dat zij zijn geadopteerd. 'We hebben daar heel open over gedaan. Van kleins af aan wisten ze hoe het zat. 'Michel als Laura wilden op een bepaald moment op zoek naar hun roots en hebben allebei uiteindelijk hun moeder gevonden. Natuurlijk vond ik dat moeilijk, maar ik wist dat het moment zou kunnen komen dat ze zouden gaan zoeken. Daarom zijn we altijd eerlijk en open geweest.' Een derde adoptiekind bleek geen optie. 'De wet was veranderd en we moesten eerst een dure cursus volgen om eventueel in aanmer king te komen. Je moest laten zien dat je geschikt was. Belachelijk, want we hadden er al twee! Toen kwam pleegzorg weer ter sprake. Ik wilde dolgraag meer kinderen. Grapte altijd dat ik een elftal wil de.' Uiteindelijk kwam Sandra (10) in beeld. Haar moeder wilde geen contact met haar en het baby'tje van 5 maanden kwam bij Frans en Hammie Schrama terecht. 'Het maakte mij niets uit, adoptie of pleegkind. Het kind is me even lief.' Een jaar later zette de moeder van Sandra nog een kind op de wereld, verliep goed. 'Die mensen spanden zich hard in om hun leven weer op de rit te krijgen en zelf voor hun kinderen te zorgen. Ze waren dankbaar dat hun kroost bij ons in goede handen was.' Hoewel haar gezin plotseling met drie jonge kin deren werd uitgebreid, gaf dat geen problemen. 'Kwestie van een beetje inschikken op de slaapkamers en de boel goed organiseren. Ik vind het heerlijk om met die kinderen te keutelen. Bovendien lopen hier wel vaker veel kinderen rond, want ik ben ook oppasmoeder voor een paar middagen per week.' Instanties De kinderen worden meestal geplaatst via Parian, een organi satie die is gespecialiseerd in kin- der- en jeugdzorg, in samenwerking met Bureau Jeugdzorg of het maat schappelijk werk (pleegzorg). Die lichten het pleeggezin in, regelen het contact tussen ouders en pleeg ouders en begeleiden de opvang. Telefonisch is er veel contact tus sen pleegouders en de vaste con tactpersoon. 'We worden nauwelijks begeleid. Ze vinden dat het hier wel goed gaat. En dat is ook zo. Als we vragen hebben of begeleid willen worden, dan wordt dat direct gere geld. Meestal werkt het allemaal wel goed. Bij ons gaat het kind voor. Als er één ziek is dan zou ik mis schien eerst moeten overleggen of ik een dokter mag bezoeken. Maar als ik vind dat het voor het kind beter is dat ik meteen ga, doe ik dat en meld ik het achteraf.' Hoewel het hele opvangtraject nogal wat papieren rompslomp met zich mee brengt, merkt het pleeggezin zelf daar weinig van. 'Soms wordt me gevraagd een kind te observeren. Dan breng ik mondeling verslag uit. Zij werken dat verder uit.' Voor de opvang van pleegkinderen krijgt het opvanggezin een onkostenvergoe ding. Daarvan moeten de kosten van levensonderhoud en kleding worden betaald. 'Soms hebben kin deren kleding mee, soms ook niet. Of de opvang duurt langer waar door ze bijvoorbeeld geen warme kleding bij zich hebben. Die moet dan soms worden aangeschaft.' Thuissituatie Volgens Schrama krijgen de pleeg ouders nauwelijks informatie over de achtergronden van een kind. 'De informatie die we krijgen, is heel summier, maar dat vind ik niet erg. Hoe minder je weet, hoe minder druk je je kunt maken. Dat is ook de ge Tu reden dat we meestal kinderen van de overkant krijgen. We hebben één I wi keer een Texels kind gehad. Daarbij ell hadden de ouders zelf aangegeven ge dat het even niet meer ging en dus vit werd dat kind op Texel geplaatst. b€ Dat is moeilijker. Een heleboel men- j uü sen kennen die ouders, ledereen weet wel wat. Het gaat mij eigenlijk Hc niks aan. Ik hoef het ook niet te se weten. Ik vorm geen mening over wi die ouders, maar ik denk wel. Met in Frans praat ik daarover, naar bui- he ten niet. Ik bemoei me daar verder vic niet mee. Mijn belangrijkste taak pn is zo'n kind goed op te vangen en j foi er voor te zorgen dat het tot rust in kan komen. Je ziet kinderen hier veranderen. Ze fleuren helemaal op. Sommigen komen als een zielig I Ier vogeltje binnen en zijn na een paar en dagen helemaal op hun gemak. We Ge hebben eens een kind gehad dat j ge elke nacht huilde. Toen ze merkte ge dat wij 's nachts thuis waren en haar I kwamen troosten werd ze helemaal 0c rustig en stopte het huilen. Het te; afscheid is soms moeilijk. Ik hecht on me niet aan deze kinderen, maar het is wel even slikken als ze worden opgehaald.' Hoewel zij niet oordeelt over de keuze van ouders die hun kind afstaan voor adoptie of pleeg zorg, is er wel verwondering. 'Als je in korte tijd twee keer een kind krijgt en het in beide keren afstaat, dan vraag ik me wel eens af waar begint zo iemand aan? Wat gaat er in zo'n persoon om. Daar ben ik nieuwsgie rig naar.' Een van de redenen dat Schrama heeft gekozen voor kortdurende opvang is de eindigheid. 'Je weet dat het voor een korte periode is en dat ze dan weer weggaan. Dan heb ik weer alle aandacht voor mijn eigen kinderen. Niet dat die er onder lijden, maar zodra er weer een pleegkind is vertrokken, zit ten ze wel meteen naast me op j de bank. Even exclusieve aandacht van mama.' Contact Hoeveel pleeggezinnen Texel pre cies telt, weet Schrama niet. 'Toen wij ons aanmeldden waren er zo'n vijf gezinnen. Ik heb geprobeerd een avond te beleggen met alle Texelse pleegouders, maar dat is helaas niet gelukt. Het zou wel leuk zijn. Dan kun je ervaringen uitwisselen of elkaar eens om advies vragen.' Binnenkort in deze krant meer over 4 pleegzorg op Texel. Tekst en foto Louise van der Sluis V Hammie Schrama, hier met haar dochters (Sandra, Jet en Laura, v.l.n.r.): 'Het mooiste van pleegzorg vind ik dat die kinderen blij en gelukkig de deur uitgaan. Jet (9). Ook van dit meisje wilde ze niks weten. Jet kwam eveneens bij de Schrama's in huis. Inmiddels mogen Sandra en Jet wel worden geadopteerd, maar wil Sandra lie ver haar eigen achternaam houden. Hammie: 'Wij vinden dat prima. Als zij zich daar lekkerder bij voelt, is het goed. We laten de keus aan de meiden zelf.' Hecht Hoewel drie van de vier kinderen dus van verschillende ouders afkomstig zijn, is het gezin er een als alle andere. 'Tegen elkaar gedragen ze zich als echte broertjes en zusjes. En bij ons gaat het net als in andere gezinnen.' De wens van Hammie voor kortdurende pleegzorg werd dan ook uitvoerig met alle kinderen besproken. 'Ze vonden het prima. Het is van te voren natuurlijk moei lijk in te schatten hoe het zal gaan lopen, maar op voorhand vonden ze het wel leuk.' De eerste kinderen die via de crisis pleegzorg werden geplaatst, waren er twee van wie de moeder een paar weken in het ziekenhuis moest wor den opgenomen en waarvoor geen goede opvang was. 'Die eerste keer was vreemd. We kregen een baby en een jongetje van één jaar in huis. Via kennissen en vrienden hebben we een kinderwagen geregeld en andere babyspullen. Het is gewei dig hoe je dan op je omgeving kunt bouwen, ledereen staat met een voor je klaar.' Later vonden drie kinderen uit Den Helder op Texel onderdak. De ouders waren op straat gezet en hadden geen dak boven hun hoofd meer. Het contact tussen biologische en pleegouders Ons actuele woningaanbod: www.texelvastgocd.nl HYPOTHEKEN Inlichtingen en verkoop bij: Makelaardij TEXEL VASTGOED B V Kogerstraat 57 Postbus 87 I790 AB Den Burg Tel: 0222 31 30 25 Fax: 0222 31 39 00 info@texelvastgoed.nl www.texelvastgoed.nl Privé: dhr. P. Kuip Czn. Tel. }l 20 31 dhr. J.P. Coutinho M 3I46 65 dhr. M d Trap Tel 31 92 4? ONROERENDE GOEDEREN TAXATIES - HYPOTHEKEN - ASSURANTIËN TE KOOP m DEN BURG Warmoesstraat 53 In een karakteristieke en sfeervolle straat, bij het dorps centrum gelegen, een grotendeels gerenoveerd woonhuis met achtergelegen tuintje. Perceelsgrootte: 80 m2 eigen Vraagprijs 177.500,- k.k. TE KOOP in DEN BURG Burgwal 6 In een rustige straat, in het centrum van Den Burg, een, leuk huisje met op het zuiden gelegen tuin en schuurtje, welke ook door een steeg bereikbaar zijn. Perceelsgrootte: 93 m2 eigen grond. INDELING: entree/hal woonkamer, keuken, badkamer (ligbad, douche, toilet en wastafel). Op de verdieping: slaapkamer met wastafel en veel bergruimte. INDELING: entree in gang, kamer en suite met schuif deuren, keuken, portaal met toegang tot apart toilet, badkamer met bad en douche. Op de verdieping overloop en toilet slaapkamer met wastafel, achterslaap kamer met dakkapel. Deze keurig onderhouden woning is voorzien van aard gas cv-installatie. In de woning bevinden zich nog enkele originele details zoals paneeldeuren. Oplevering in overleg. Aangesloten bij: Dit leuke huisje is uitstekend geschikt voor 2 personen, voorzien van aardgas cv-installatie en netjes onderhouden. Oplevering in overleg. Vraagprijs 167.500 - kJt. 'L,rAc)t 1 Vismarkt 7,1791 CD Den Burg - Texel ra Vfunda"\ Tel. (0222) 313 555 of info8detexelsemakelaars.nl nvm ii.i.'.'A Een woning zoeken wordt voortaan nog eenvoudiger! Op onze nieuwe site kunt u direct kiezen uit vier sectoren: wonen, recreactief, agrarisch en bedrijfsmatig. zo krijgt u snel net aanbod naar uw keuze te zien. verder bevat de site handige zoekfuncties, veel foto's en een duidelijke omschrijving. En natuurlijk vindt u informatie over onze dienst verlening rond de aan- en verkoop van uw woning, taxaties en bedrijfsadvies. Reischeque t.w.v. 250,- Een 'straatje' Staatsloten Gratis toegang 'Huis van de toekomst'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 6