Kunstenaar Margot Bik veelzijdig en ambitieus Ruimte voor keur aan andere podiumkunsten Solistenfestival ook voor buitenstaanders Keramiek During in schouwburg E Agenda E - teso Nieuwe opzet Texels Eenakterfestiva Film Zieke spelletjes van een seriemoordenaar VRIJDAG 2 FEBRUARI 2007 Je S TEXELSE 2 COURANT Dansen in De Waal Margot Bik bij een acrylverfschilderij Het Danslaboratorium van Ericka Voortman houdt zondag in dorps huis De Wielewaal voor de tweede keer een 'Soete Inval'. Deelnemers leren door eenvoudige 'basisstap pen' te vergroten of te verkleinen, het verschil tussen flamenco, salsa en Afrikaanse dans. De live percus sie wordt verzorgd door Severin Candel. Danservaring is niet nodig, van tevoren opgeven evenmin. De workshops duren van 14.00 tot 15.30 uur, deelname kost €10,-. Kinderen tot 12 jaar zijn welkom van 13.00 tot 13.45 uur. Zij betalen €5.-. Meer informatie is te verkrijgen via tel. 06-13614046 Ouderen darten De Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) is van plan haar nu al impo sante reeks activiteiten uit te brei den met darten, een sport die mede door de grote aandacht op televisie in hoog tempo populairder wordt. Gemeenschapscentrum De Buur- eton is volgens de SWOT een uit stekende plaats om deze sport te beoefenen. Vraag is alleen of er vol doende deelnemers zijn. Op maan dagmiddag wordt proefgedraaid. Opgave bij de SWOT, Beatrixlaan 43 in Den Burg, tel. 312696. Informatiemarkt bij ROC Het ROC Kop van Noord-Holland houdt op 9,10 en 13 februari infor matiemarkten over de middelbare beroepsopleidingen. De eerste markt wordt gehouden op vrijdag 9 februari, van 17.00 tot 21.00 uur in het gebouw aan de Kievitstraat in Den Helder. De volgende dag is er van 11.00 tot 14.00 uur een informa tiedag van de Maritieme Academie in het gebouw aan de Sportlaan, eveneens in Den Helder. Op dinsdag 13 februari is het gebouw aan de Hofstraat in Schagen van 19.00 tot 21.00 uur geopènd. Naast het ROC zelf zijn er verschillende bedrijven vertegenwoordigd. Vanaf september worden ook opleidingen Sport- en bewegingsleider (niveau 3), Sport en bewegingscoördinator (niveau 4), Militair vliegtuigonderhoudsmon- teur (niveau 3, in samenwerking met Defensie) en Beveiliger (niveau 2, in samenwerking met RTS Services, Recruitment, Training Security te Schiphol) gegeven. Ook over deze opleidingen zal tijdens de informatie markten informatie beschikbaar zijn. Meer informatie is te vinden op web site www.rockopnh.nl. Een brochure is op te vragen via tel. 0223-611200. Zestig jaar is voor menigeen de leeftijd om het rustiger aan te doen. Zo niet voor Margot Bik, die drie jaar geleden besloot haar artistieke kant te ontwikkelen. Niet door het volgen van een workshopje, maar door aan gerenommeerde vrije academies in Den Haag en Delft gelijktijdig vijf verschillende studie richtingen te volgen. Het resultaat is te zien in Tusse de Banke, waar deze even veelzijdige als ambiti euze Texelse tot en met woensdag 7 februari haar eerste expositie houdt. Wie niet beter weet, zou denken dat in de tentoonstellingsruimte aan de Groeneplaats het werk van een compleet kunstenaarscollectief wordt geëxposeerd. Aan de muur schilderij en van acryl- en olieverf tot gemeng de technieken, waarin zelfs schapen wol en gnnt is verwerkt. Maar ook beeldjes van mensen op he strand en een granieten torso van een Cara- ibische danser. Behalve de materialen vertoont ook de stijl van de collectie een grote diversiteit. In de entree links een landschap met daarop de vage contouren van strand, duin en lucht, waarbij een paar kleine fietsers op de voorgrond het gevoel van de onme telijke ruimte versterken. Er tegenover een schilderij in de stijl van Toulouse Lautrec, waarop mensen een promi nente rol spelen, maar in verbinding staan met de omgeving. Even verder op een wat impressionistisch portret van een vrouw, waarbij de snelheid waarmee is het geschilderd wordt weerspiegeld in het karakter van de vrouw. Margot Bik grossiert in namen van docenten die haar hebben bege leid. 'Van hen leer ik allerlei verschil lende technieken, zodat ik me in alle richtingen kan ontwikkelen. Kijken en leren hoe het werkt, hoe je bijvoor beeld door bepaalde lagen verf over elkaar heen te schilderen diepte aan een schilderij kunt geven. Ik wil mezelf geen vaste stijl aanmeten, daar zou ik me maar mee beperken. Ik moet de vrijheid hebben om te doen wat ik wil Mezelf kunnen zijn.' Ze wijst ze op een groot en kleurig werk waarop het lijkt alsof de verfspatten er massaal op zijn geschoten. Het is gemaakt volgens de techniek drip art van de beroemde Amerikaan Jackson Pol lock, die zijn schildenjen op de grond legde en de verf erop liet druppelen. 'Het lijkt enorm druk, maar ik zie er een enorme diepte in. Het is een compositie die helemaal af is. Hier zit mijn hele wezen in.' Verderop een werk dat aan dat van Herman Brood doet denken en diens stijl en techniek ademt: vlak en fantasierijk, maar wel met structuur. Ook Cobra is vertegen woordigd en weer heel anders is een impressie van de orkaan Katrina. met dag van 11.00 tot 16.00 uur. daarop een weg met aan weerskan ten een overstroomd stadsdeel. Een staaltje gemengde techniek, waarbij de weg is gemaakt van een stuk dakbedekking van een strandhuisje en het opgeplakte grint afkomstig is van de parkeerplaats bij haar favo riete strandslag paal 9 Op de boven ste verdieping zelfs een 'Rembrandt'. Bik: 'Zijn techniek is prachtig. Hij brengt met wit de structuur aan in het schilderij en schildert daar kleuren over die steeds iets donkerder zijn. Het zonlicht straalt eronder. Prachtig. Het geeft een bepaalde diepte aan het schilderij.' Voor haar beeldjes liet ze zich inspireren door badgasten op het strand, waarbij de ontwikkeling van haar techniek en vormgeving tot uiting komt in de verschillende beeld jes. Blikvanger is het granieten ach terwerk van een Caraibische danser. 'Ik had niet verwacht dat het maken van kunst zó boeiend was', vertelt Keramiek van Nesrin During is. deze Bik, die uit een familie van kunste- weken te zien in schouwburg De naars en kunstliefhebbers komt. 'Op je zestigste maak je eigenlijk een nieuwe start. Je hebt als het meezit nog dertig jaar te gaan en bent licha melijk en geestelijk nog niet oud.' Dat zoveel vrouwen op latere leeftijd artis tiek opbloeien kan ze wel verklaren. 'Vrouwen hebben een goed gevoels leven en in kunst kun je veel gevoel kwijt.' Haar tentoonstelling, waarop ook een computervoorstelling van Kampanje in Den Helder. De Texelse kunstenares exposeert daar samen met de Helderse Anita Mandema- ker, de maakster van schilderijen en uiteenlopende kleine objecten. De expositie is georganiseerd door de Kunstuitleen Den Helder en duurt nog tot eind maart. Excursie NJN De afdeling Texel van de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstu die (NJN) verzorgt zondag 4 februari een excursie voor jongeren van 12 bewerkte foto's is te zien, is dagelijks tot en met 25 jaar die het leuk vinden open van 10.00 tot 16.00 uur, op zon- Van der Zanden in theater Klif 12 In Klif 12 in Den Hoorn brengt Leon van der Zanden vrijdag 9 februari zijn programma Léon. Met snelle grap pen, een expressieve mimiek en een lenig lichaam zet de cabaretier het publiek naar zijn hand in een show vol vaart, humor en diepgang. Het Alge meen Dagblad schreef over de voor stelling: 'Leon van der Zanden heeft in tegenstelling tot veel generatiege- Hersenstichting De Hersenstichting houdt komende week (van 5 tot 11 februari) een col lecte. De opbrengst wordt gebruikt om wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken en behandeling van diverse hersenaandoeningen te financieren, voorlichting te geven en de samenwerking tussen patiën tenverenigingen en andere orga nisaties te bevorderen. Voor het bereiken van deze doelstellingen is de Hersenstichting geheel afhan kelijk van giften van particulieren. noten daadwerkelijk iets te zeggen.' In het persbericht wordt gesproken over 'een kruistocht met als doel het ontsterfelijk moment. Iedere avond nieuw, iedere avond verder en toch steeds dichterbij'. De voorstelling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €14.-. Diner vooraf is moge lijk. Reserveren kan via tel. 319633 of e-mail info@klif12.nl. Diner SWOT Ouderen kunnen woensdag 14 februari in de Buureton in Den Burg aanschuiven voor een gezamenlijke maaltijd. Het menu wordt verzorgd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel en bestaat uit pilav met rijst, rauwkost en een toetje. Deelnemers betalen €7,50 en krijgen voor dat bedrag ook een kopje koffie of thee. Aanmelden kan bij de Buureton, Beatrixlaan 43, tel. 312696. met leeftijdsgenoten de natuur in te gaan. De deelnemers gaan per fiets naar de Mokbaai en de Horsmeer tjes, waar eenden en andere vogels worden geobserveerd. Ook wordt een stuk langs het strand gelopen om schelpen en wieren te zoeken en te benoemen. Het belooft vol gens de organisatie een leuke en leerzame dag te worden. De excur sie duurt van 11.00 tot circa 16.00 uur. Deelname is gratis. Voor meer informatie en opgave kan contact worden opgenomen met Vibeke Brugge (tel. 314336 of e-mail vibe- ke_brugge@hotmail.com). Zij vertelt ook waar wordt gestart. Concert DEK De Hoornder muziekvereniging Door Eigen Kracht geeft haar jaarlijkse Winteruitvoering zaterdag 17 febru ari in de Burgemeester de Koning hal in Den Burg. Het concert begint om 19.45 uur. Vrijdag 2 februari: In De Poort, naast de gereformeerde kerk aan de Elemert in Den Burg, wordt de jaarlijkse bazaar gehouden. De opbrengst komt ten goede aan het eilandelijk diaconaal project. De bazaar begint om 19.00 uur, de verkoop van gebakken vis al om 16.00 uur. In Cinema Texel draaien Arthur en de Minimoys (aanvang 16.00 uur), Happy Feet (16.15), Perfume (18.45 uur). An Inconvenient Truth (19.00 uur), Casino Royale (20.00 uur), Deja Vu (21.30 uur) en SAW III (21.45 uur). Zaterdag 3 februari: Om 21.00 uur begint in De Kombuis in Oudeschild een optreden van het gezelschap 'Wat zou 't'. De Vereniging van Oud-leerlingen van de Landbouwschool speelt in dorps huis De Wielewaal voor de eerste en enige maal het blijspel 'Een baby om te stelen'. Aanvang 20.00 uur In Cinema Texel draaien de volgende films. Arthur en de Minimoys (aanvang 13.45 en 16.00 uur), Happy Feet (14.00 en 16.15 uur). Charlotte's Web (15.00 uur). Perfume (18.45 uur). An Inconve nient Truth (19.00 uur), Casino Royale (20.00 uur), Déja Vu (21.30 uur) en SAW III (21.45 uur). Zondag 4 februari: Toerclub Taxi 312000 houdt voor de laatste keer deze winter een veldtoer- tocht over Texel. Overkantse deelnemers starten de tocht bij de kantine van wielervereni ging DOK aan de Guldemondweg in Den Helder en komen met de boot van 9.30 uur op het eiland aan. Texelse wielrenners kunnen zich bij de boot inschrijven. Deelname kost €8,-. Kin deren tot twaalf jaar kunnen alleen onder begeleiding van een volwassene meedoen Zij betalen €5,-. Een groep atleten loopt als training de tweede etappe van het parcours van de 60 van Texel. Wie wil meelopen, wordt om 10.15 uur verwacht op de trap bij de Slufter. Meer informatie bij Norbert Dankers, tel. 314397. Hoogwater te Oudeschild Vr. 02 09.00 en 20.54 u. Za. 03 09.45 en 21.34 u. Zo. 04 10.05 en 22.15 u. Ma. 05 10.30 en 22.34 u. Di. 06 10.40 en 23.16 u. Wo. 07 10.50 en 23.30 u. Do. 08 11.00 en 23.44 u. Vr. 09 11.00 en Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 4 februari op om 08.22 en gaat onder om 17.26 uur. Vrijdag 2 februari volle maan. De NJN verzorgt een excursie naar de Mokbaai, de Horsmeertjes en het strand Deze is bedoeld voor jonge ren van 12 tot en met 25 jaar. Voor] meer informatie en opgave: Vibeke Brugge (tel. 314336 of e-mail vibeke, brugge@hotmail.com). Bij boskiosk Het Turfveld in De Dennen kan tussen 13.00 en 14.00 uur gestart worden voor de vierde wandeltocht uit de winterserie van wandelsportver eniging Het Gouden Boltje. Deelname kost €3,60 met en €2,30 zonder herin nering. Het Danslaboratorium van Ericka Voortman houdt een 'soete inval' in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. Danservaring is niet nodig. Met live percussie van Severin Candel. Meer informatie is te verkrijgen via tel. 06- 13614046. In Cinema Texel draaien de volgende films: Arthur en de Minimoys (aan vang 13.45 en 16.00 uur), Happy Feet (14.00 en 16.15 uur), Charlotte's Web (15.00 uur), Perfume (18.45 uur), An Inconvenient Truth (19.00 uur), Casino Royale (20.00 uur), Déja Vu (21.30 uur) en SAW III (21.45 uur). De b Maandag 5 februari: De agrarische Vereniging voor k Bedrijfsvoorlichting verzorgt in hotel i- De Pelikaan nabij De Koog een voor- j lichtingsbijeenkomst over de nieuwe Het Melkveeacademie. Aanvang 13.30 Bij Edwin van Egmond en Peter Ampl houden vanaf 20.00 uur in de Jozef school in Den Burg een presentatie over 'De Dennen, van productie- naar natuur/recreatiebos'. Aan de hand van oude en nieuwe foto's laten ze zien hoe de gedachten over het bos in de loop van ruim honderd jaar zijn veranderd. NIOZ-onderzoeker dr. Hendrik van Aken geeft in de Slinger (bij Ecomare) een lezing over de mogelijke gevolgen van de opwarming van de aarde. Aan- vang 20.00 uur. Entree €2,50. In Cinema Texel draaien Perfume (aanvang 18.45 uur), An Inconvenient Truth (19.00 uur), een sneak preview (21.30 uur) en SAW III (21.45 uur). Dinsdag 6 februari: In Cinema Texel draaien Perfume (aanvang 20.15 uur) en An Inconve nient Truth (20.30 uur). TESO verzorgt de komende dagen; geen extra afvaarten. Automobilisten' moeten vandaag (vrijdag) in Den Hel der rekening houden met wachttijden van een uur Op Texel worden geeni wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via. tel. 369600 of website www.teso.nl. Als Buu dm) dag het 'Wa; er m al vi wordt bepaald wie zich voor de finale plaatsen. De jury let daar bij op uiteenlopende kwaliteiten. De Muziek- en Dansschool orga niseert ook dit jaar een solisten festival, waar muzikanten zich als solist kunnen presenteren voor jury en publiek. Nieuw is dat deel name niet langer is voorbehouden aan leerlingen van de muziek school. De finale wordt gehouden op zaterdag 21 april. In voorronden in de week van 12 tot 16 maart en 19 tot 23 maart Het Texels Eenakterfestival krijgt een andere opzet. De nieuwe organisatie geeft niet alleen toneelspelers, maar ook de beoe fenaren van cabaret, stand-up comedy, revue en een keur aan andere podiumkunsten de gele genheid zich te presenteren. Het (tweejaarlijkse) festival vindt dit jaar plaats op de zondagen 11 en 18 november. Het Eenakterfestival, zo'n drie Volgens de werkgroep zijn er vele facetten die het Eenakterfestival zo interessant maken. Het was in eer theater dan ook', zegt de werkgr«| gehi in een persbericht. Gedacht wortnem aan onder meer cabaret. stand-H de l ste instantie een gelegenheid voor comedy, revue, musical, muziehanc waaronder muzikaliteit, techniek en decennia geleden een initiatief van presentatie. Er zijn diverse catego rieën, al naar gelang het aantal jaren dat iemand les heeft. Na afloop toneelvereniging UDI, is in de loop de verenigingen om naast hun regu liere uitvoeringen eens iets anders te spelen dan ze gewend waren. Bovendien hebben (enkele van) hun leden de kans om hun creativiteit en talenten in een ander verband en voor een ander publiek te laten zien. Daarnaast zijn er op Texel diverse (toneel)schrijvers die het festival aangrijpen om hun eenak ters te laten spelen, door bestaande der jaren door nogal wat verschil- verenigingen dan wel door voor lende instanties georganiseerd. van de finale worden de winnaars Een stabiele factor was lange tijd Liefhebbers van lekker griezelen, kunnen de komende dagen in Cine ma Texel terecht voor Saw III. Net als Saw en Saw II gaat deze krui sing tussen horror en thriller over de gestoorde seriemoordenaar Jigsaw, die het moorden maar niet kan laten. Deze keer heeft hij het gemunt op Lynn en Jeff. Lynn is een getrouwde moeder van in de dertig, die een paar donkere geheimen voor haar familie verborgen heeft gehouden. Jeff is nooit volledig hersteld van het verschrikkelijke ongeval waarbij zijn zoon om het leven kwam. Bei den worden slachtoffer van de zieke spelletjes van Jigsaw, Enkele andere films in Cinema Texel zijn geprolongeerd. In de veelbe sproken documentaire An Inconve nient Truth waarschuwt de voor malige Amerikaanse vice-president Al Gore voor de opwarming van de aarde. De film wordt alom geroemd. Vooral dankzij de rol van Gore, die niet alleen een bevlogen indruk maakt, maar ook geestig, boeiend snel blijkt hij over een bijzondere gave te beschikken: een ongelooflijk gevoel voor reuk. De Nederlands gesproken animatie film Arthur en de Minimoys gaat over de 10-jarige Arthur, die bij zijn groot vader woont. Op een dag hoort hij dat zijn opa in de schulden zit en dat hun huis waarschijnlijk zal worden verkocht. Arthur wil graag helpen en besluit op zoek te gaan naar de legendarische schat van het natuur- volkje de Minimoys, die ergens in de buurt verborgen moet zijn. Iedere maandag kunnen liefhebbers in Cinema Texel terecht voor een sneak preview, een voorproefje van een film die officieel nog niet uit is. Ook bioscoop De Kiekendief op vakantiepark De Knm vertoont gere geld films. De komende week zijn dat de James Bond-film Casino Roy ale en de Nederlands gesproken familiefilm Charlotte's Web, over het varkentje Wilbur, dat om de slacht te ontlopen hulp zoekt bij een in zijn hok wonende spin. aangewezen en mogelijk ook een overall-winnaar. Er zijn leuke prijzen te winnen, waaronder CD-bonnen, muziekboek en lessen bij een con servatoriumdocent. de Welzijnsstichting. Nadat deze ophield te bestaan, vond het festi- de gelegenheid geformeerde gezel schappen. Ten slotte biedt het fes tival mensen die geen lid van een vereniging zijn een podium. de verantwoordelijkheid van Toneel groep Oosterend. Nu is het stokje overgenomen door de Stichting Opgave voor één van de voorron- Theater Activiteiten Texel, orga- des in de eerste week is mogelijk tot 7 maart en voor de tweede week tot 14 maart. Bij de administratie van de Muziek- en Dansschool zijn inschrijf- val in 2005 eenmalig plaats onder Hoewel de animo steeds vrij groot is geweest en ook de publieke belang stelling weinig te wensen overliet, heeft de nieuwe organisatie geko zen voor een ruimere opzet. 'Het nisator van het huiskamerfestival Broadway Den Hoorn en de laat ste voorronde van het Amsterdams Kleinkunst Festival, die ieder jaar in Texelse Eenakterfestival 2007 wil een stimulans zijn voor alle crea tieve Texelaars, in welke vorm van en oprecht overkomt. Onomwonden laat hij zien hoe slecht de aarde er voorstaat. Daarnaast maakt hij op indringende en enthousiaste wijze duidelijk wat gewone burgers kun nen doen aan wat hij het 'planetaire noodgeval' noemt. De harde feiten en voorspellingen worden afgewis seld met persoonlijke levenserva ringen. In de thriller Déja Vu wordt inspec teur Doug Carlin ingeschakeld om bewijsmateriaal te verzamelen om een bomaanslag op een boot in New Orleans op te lossen. Tijdens zijn onderzoek ontdekt hij dat een déja vu een krachtig hulpmiddel kan zijn. De beroemde roman Het Parfum van Patrick Süsskind was de inspiratie bron van de film Perfume, the Story of a Murderer. Het verhaal gaat over Jean-Baptiste Grenouille, die in het achttiende-eeuwse Frankrijk in een armoedig milieu wordt geboren. Al formulieren verkrijgbaar. Deze zijn Klif 12 wordt gehouden. Centrale theater, dans en variété. Het erf het nemenl is in principe niet bedowkoui voor muziekgroepen en bandjes, cjzegt al terecht kunnen op de bestaandjhaar muziekfestivals. Nieuw is ook i( deelnemers hulp kunnen krijgen ^Terw de realisatie van hun voorstellirjwe Dat geldt bijvoorbeeld voor de regrting maar ook adviezen over het decs met opvoeringsrechten, oefenruimte afoto- andere zaken behoren tot de mogfHaac lijkheden. Een voorstelling mag nifhet t langer duren dan 30 minuten. toete Wie vragen heeft of zich alvast vide w aanmelden voor deelname kfeou terecht bij elk van de drie orgamsidene toren: Aris van Zeijlen (tel. 3 1 208f,kwar Ina Schrama (tel. 318695) en Cade zi van Heerwaarden (tel. 31920i|aanv Opgave is ook mogelijk per e-maden (info@klif12.nl) of door een briefjeIjblijve sturen naar Stichting Theater Acvkomt viteiten Texel, p/a Klif 12, 1797raauy Den Hoorn. -A's i ook te vinden op de website 1 mdt-texel.nl. Leerlingen doen gratis mee, de anderen betalen €15,-. De maximumleeftijd is 21 jaar. Meer informatie is verkrijgbaar via tel. 313943. figuur in deze stichting is de eige naar van het Hoornder theater, Cor van Heerwaarden. Voor de prakti sche organisatie is een werkgroep in het leven geroepen, die naast Van Heerwaarden uit Ina Schrama en Ans van Zeijlen bestaat. Melkveeacademie Workshop tiffany De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting (WB) houdt maandagmiddag in hotel De Pelikaan in De Koog een voorlichtingsbijeenkomst over de Melkveeacademie. Dat is een nieuw kennisinstituut, waarbij boeren van elkaar kunnen leren. De WB houdt voor de gelegenheid een melkvee café in de Pelikaan, waarbij samen werking tussen akkerbouwers en veehouders aan de orde komt. De voorlichtingsmiddag begint om 13.30 uur In haar werkplaats op het Schildé- rend biedt Sina de Graaf workshops tiffany, waarbij stukjes (gekleurd) glas worden gesneden, geslepen en in elkaar gepast. De workshops worden gegeven voor maximaal twee personen, deelname kost €60,- voor drie avonden (van 19.30 tot 22.30 uur). Deze prijs is inclu sief het benodigde materiaal. Mee informatie is te vinden op website www.lexet.nl en te verkrijgen via tel. 06-36098550. Toneelgroep Oosterend in e op het Eenakterfestival

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2