Alzheimer Café brengt veel zaken aan de orde TEXELSE J COURANT Beeldwand in nieuwe Voordeelland Om te onthouden 'Compliment op z'n tijd doet wonderen' TEXELSE^COURANT BEZORGERS Familieberichten VRIJDAG 2 FEBRUARI 2007 Verhoging op kruispunt OSG De gemeente laat dit jaar een pla teauverhoging op het kruispunt van de Emmalaan en de Haffelder- weg in Den Burg aanleggen. Dat moet leiden tot lagere snelheden op de kruising waar veel OSG'ers en bezoekers van Stayokay over heen fietsen. Wethouder Peter Bakker meldde dat tijdens de raadsvergadering, nadat Eric Hercules (PvdA) naar de stand van zaken had gevraagd. De PvdA had vorig jaar in een motie aange drongen op meer verkeersveiligheid bij de scholen. De raad heeft 15 mille voor het plateau beschikbaar gesteld. De wegverhoging is vergelijkbaar met het plateau op het kruispunt van de Gasthuisstraat met Bernhardlaan. 'Daar zijn diverse scholen in de buurt', aldus een gemeentewoordvoerder. De verhoging loopt vooruit een even tuele reconstructie van de Emmalaan. waarbij meerdere verkeersmaatrege len in het verschiet liggen. Volgens de woordvoerder van de gemeente is dat echter nog afhankelijk van de wijze waarop de nieuwe OSG wordt uitgevoerd. De verkeersveiligheid op de Emma laan was één van de punten die omwonenden de afgelopen jaren aan voerden in de juridische strijd tegen de komst van het nieuwe hostel van Stayokay aan de Haffelderweg. Uit onderzoek van de gemeente bleek dat 15 procent van de geturfde auto's te hard reed. LANGE A TERMIJN /\genda De broers Raoul en Dimitri Helleman bij de zojuist aangelegde wand met platte beeldschermen. Het is letterlijk een blikvanger. Bij Voordeelland in Oudeschild is de afgelopen week een onge veer twintig meter lange wand van LCD-schermen verschenen. In totaal zijn op verschillende hoogtes 39 televisies met platte beeldschermen opgesteld. 'Mensen zijn de grote wanden met beeldschermen van de Media Markt gewend', zegt mede-eigenaar Raoul Helleman, 'maar wij kunnen hier zachtjesaan toch in de schaduw daarvan staan.' De winkel, waar sinds twee weken een grote ver bouwing bezig is, had al wel stel lages met televisies maar dat was nog niet over de volle lengte. 'Dat waren ook nog oude stellingen met tv's met glazen beeldbuizen.' De gebroeders Helleman, mede werkers en vrienden hebben het ongeveer 150 jaar oude winkel pand aan de Heemskerckstraat een volledig nieuw interieur gegeven. 'We hebben de vloer eruit gehaald en geëgaliseerd, alles is opnieuw geschilderd en de indeling is ver anderd', vertelt Helleman. Voor de audiovisuele apparaten zijn nieuwe stellages geplaatst waarin al het kabelwerk aan het oog is onttrok ken. 'Dat is iets wat je meteen goed kunt doen als je toch .aan het ver bouwen bent.' Volgens Helleman is de winkel ook voorzien van extra stroomvoorzie ning. 'We hebben achter nog een werkplaats van honderd vierkante meter en daar staat altijd wel wat proef te draaien.' De bovenverdie ping is van een nieuwe geluiddem pende vloer voorzien. 'Dan hoor je het beneden met meer dat er boven mensen lopen.' De verbouwde win kel gaat woensdag open. VERVOLG VAN PAGINA 1 Poster blijft lid Henny Festen (GroenLinks) toon de zich tegen het plan dat dege ne die namens Texel het woord voert, voortaan ook minderheids standpunten te berde brengt. 'In openbare vergaderingen moet je als raad democratisch gezamenlijke standpunten innemen, maar je bent zwakker als je daarna in de Eilander Raad de verschillen gaat uitmeten.' Frans Visman (D66) vond dat er 'heel behoedzaam' met minderheids standpunten moet worden omge gaan. Hij vond dat, als er één is, dat alleen kort moet worden gemeld, maar meer ook niet. Alfred Schaat- senberg (PvdA) hamerde eveneens op het belang van de gezamenlijk heid. 'Je moet het accepteren als je er van tevoren onderling niet uit komt, maar tijdens die vergadering moet je er als één staan, anders krijg je Babylonische spraakverwar ringen.' Meer hierover op pagina 5. Woensdag 7 februari In Cinema Texel draaien de volgen de films: 13.45 u. Arthur en de mini- moys: 14.00 u. Happy Feet; 15.00 u. Charlotte's Web; 16.00 u. Arthur en de minimoys; 16.15 u. Happy Feet; 20.00 u. Casino Royale; 20.15 u. Perfume; 20.30 u. Deja Vu. Donderdag 8 februari Bij volkssterrenwacht De Jager bij Ecomare kan vanaf 18.00 uur met een telescoop naar sterren en pla neten worden gekeken. Deelname kost €2,-. Het sterrenkijken gaat alleen door bij helder weer. Bij twijfel kan (kort tevoren) gebeld worden naar terl. 06-45552708. Vrijdag 9 februari In zwemparadijs Calluna worden vanaf 19.00 uur de Texelse kampi oenschappen zwemmen gehouden. In strandpaviljoen Paal 28 wordt tot en met zondag een tangoweek end gehouden. Meer informatie op www.texeltango.nl. In Klif 12 in Den Hoorn brengt caba retier Leon van der Zanden het pro gramma León. Aanvang 20.30 uur, toegang €14,-. Diner vooraf moge lijk, reserveren via tel. 319633. In Klif 12 in Den Hoorn brengt Leon van der Zanden zijn pro gramma Léon. Met snelle grap- pën, een expressieve mimiek en een lenig lichaam zet de cabaretier het publiek naar zijn hand in een show vol vaart, humor en diepgang. De voorstelling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €14,-. Diner vooraf is mogelijk. Reserveren kan via tel. 319633 of e-mail info@klif12. nl. Zaterdag 10 februari In strandpaviljoen Paal 28 wordt tot en met zondag een tangoweek end gehouden. Meer informatie op www.texeltango.nl. In de Burgemeester De Koninghal in Den Burg beginnen om 19.30 uur uur de wedstrijden om het indoor kampioenschap van Model Racing Texel. Verloskundige Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. VW Texel Emmalaan 66, Den Burg, tel. 0222- 314741 (info) en 312847 (boekingen). Faxnummers: 0222-310054 (infor matie) en 0222-314129 (boekingen). E-mail adres: info@texel. net. Internet website: www.texel.net. VW Texel is uitstekend bereikbaar vanaf de Pont- weg (zijweg 7) en heeft een ruime parkeerplaats. Voor alle toeristische informatie en voor het boeken van een vakantieverblijf, ook voor gehan dicapte mensen. Hiervoor bestaat een speciale folder. WAO-groep Dienstencentrum De Buureton, Molenstraat 2, Den Burg. Elke woensdag van 10.00-12.00 uur. Wereldwinkel Wereldwinkel Fair Trade, Wever straat 76, 1791 AG Den Burg, tel. 321180, e-mail wwtexel@hetnet.nl. Cjroin 'ZwarL-Jexels in het harL. Naam Peter van Heerwaarden John van Heerwaarden Henk van Heerwaarden Annemiek Hin Simon Kramer Daniël Eelman Rinus van Es John van Heerwaarden Ada Huisman A. van Tongelen R. Barhorst Fam. Betsema Joost Bakker Sandra Boersen Sacha van der Velden Marian Krotje Rick Plaatsman Robert-Jan Hin C. Broekman Remco Boon D.M. Boon-Dijker Stefan Bremer S. Koopman-Grit Sjoerd-Hessel Stapersma Ivo Leyen Kees Winter Eveline Veeger Danny Goënga Dave Witte Guus Bakker Jorina Hooyschuur Route Den Burg A. Den Burg Al. Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D. 022 Den Burg E. Den Burg f. De Zes, Bg. Houtstraat, Houtweg, Witte Kruislaan, Kogerweg/Kogerstraat 1-57/2-74 Jan Reystraat De Mars (oudste deel en fase 3), Spinbaan De Mars v.a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild - dorp Oudeschild - Noord Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227, Pijpersdijk, Pontweg 234 en 236, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41 De Cocksdorp Oosterend De Waal Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95, Leemkuil, Zuid-Haffel, Waterweg, Driehuizen Midden-Eierland, Hoofdweg, Stufterweg, Oorsprongweg, Stengweg, Limietweg Eiertand, Postweg, Oorsprongweg, Hollandseweg, Muyweg, Nieuwlanderweg Vuurtorenweg/Krimweg/Roggeslootweg Het Noorden Oost Spangerweg, Marsweg. Kadijksweg, Hallerweg, Origeren, Meiertebos, (Waalen)burgerdijk, Veenselangweg, Oostkaap, Zevenhuizen Hogeberg. Reijer Keijserstraat. Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68 Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 57, Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Califomiéweg, Pontweg 123-224, Bosrandweg v.a. 516, Pelikaanweg Kogerweg De Kaai, Genteweg 1-6 even Hoomderweg, Hemmerweg, Emmalaan v.a. 66. De Grie. Westerweg. Akenbuurt, J. Ayeweg, Hemmerkooi Slufterweg/Zanddijk 31 25 73 31 55 79 31 20 38 31 51 66 -88 84 38 31 29 24 31 40 30 31 04 43 31 27 63 31 21 84 31 93 66 31 52 67 31 65 80 31 89 30 31 36 95 31 26 24 31 63 62 31 64 78 31 64 72 31 83 07 31 88 37 31 31 17 31 93 39 31 57 37 31 73 44 31 53 65 31 89 60 Den Burg A: Stichting Zorgcentrum Texel, Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even, Binnenburg, Burgwal, P v. Cuyckstraat, Elemert, Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat, Gioeneplaats, Hogerstraat, Ada van Holland straat, Hollewal. Kantoorstraat. Keesomlaan 9-39; Molenstraat. Molendwarsstraat. Parkstraat, Schilderend 6 en 10. Stenenplaats. Vismarkt, Vogelenzang. Warmoesstraat, Weststraat, Weverstraat Pater Witteplein. Zwaanstraat. Den Burg Al: Beatrixlaan Al t/m 143 oneven. Noordwester, Schoorwal, Vaargeul. Golfslag, Vloedlijn, Zeebries, Duinreep. Den Burg B: Achterom, Bernhardlaan 50- ..even en 63-121 oneven, Binsbergenstraat, Brouwerstraat Dnjverstraat. Marelstraat Starkenburgh, Thijsselaan. Waalderstraat 45-86. Wilhelmmalaan 37- oneven 50-120 even. Wilsterstraat Den Burg C: Beatrixlaan 145-.. oneven en 60-...even; W. van Beierenstraat, Boogerd, Jan Dirkszoord Gasthuisstraat 33-43 oneven en 44-76 even. Jonkerstraat. Kogerstraat 59-... oneven en 76-, even, Lijnbaan. Den Burg D: Wilhelminalaan 1-35 oneven 2-48 even. Juhanastraat. Burdetstraat. Mr. Kraaistr., Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr., Lieuwstr., Hof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123-..oneven, Maricoweg, Schoonoordsingel, Waalderstraat 2-48 even en 1-43 oneven. Wagenmakerstraat Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even, Slingerweg 21-27. Oudeschild-Noord: Commandeurssingel, De Winstraat. Heemskerckstraat, Schilderweg 249-296. Indu strieterrein, Haven, Barendszstraat Laagwaalderweg en Mieland. Geen krant gekregen? Bel uw bezorger 3 Als we bijtijds de hal van De I Buureton betreden, is het al een drukte van belang. Het is dins dag 30 januari en opening van het Alzheimer Café op Texel. 'Waar kan ik mijn jas kwijt? Zijn er nog meer kapstokken? Deze is al vol', constateert een mevrouw n die net voor ons is binnengelo- I pen. Aan vrijwilligers geen gebrek vanavond, ze wordt onmiddellijk ro= geholpen. Liesbeth Rijk, initiatief- 'on nemer van het café, verwelkomt d-ude bezoekers. Ze krijgt menig zie» hand te schudden. 'Eindelijk is evihet dan zover, hè. Je krijgt een oe koud handje. Het is guur buiten', c zegt een oudere mevrouw tegen 3ro haar. df n: Terwijl we de zaal binnenlopen, zien Hircwe Henk Snijders van de Stich- sgeting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) sen met iemand langs een deel van de e efoto-expositie in de gang wandelen, oo; Haagse studenten hebben hierop nehet begrip dementie uitgebeeld, niet Wetend dat hun werk ooit nog eens t v de wanden van een Alzheimer Café kazou sieren. Binnen zijn al verschei- usajdene tafels bezet. Het begrip 'Texels DSlkwartiertje' geldt hier in omgekeer- Gide zin. De bezoekers zijn ruim voor 'Onaanvang aanwezig. Terwijl we wor- -rroden voorzien van een kop koffie, fjeiblijven de mensen gestaag binnen- Ac:komen. Even na zevenen zit er toch 7 #gauw een man of vijfenzeventig. .As het officiële gedeelte erop zit r het is tenslotte de eerste keer - en de nodige toespraken en cadeaus i|n uitgewisseld, kan het daadwer- !,'jke programma van start gaan. draait vanavond allemaal om let verschil tussen vergeetachtig- leid en dementie, een onderwerp waar het nodige over te vertellen 'alt Carla Sluyter, sociaal geriater arts) van het DOC-team, heeft er Ie handen vol aan als Liesbeth Rijk de ene na de andere vraag haar afvuurt. Uit haar betoog naar voren dat een medicijn dementie voorlopig met voor landen is. 'Er bestaan nog geen Wonderpillen. De medicijnen die nu !P de markt zijn, werken bij som- jtige mensen wel, bij anderen niet. wé vertragen wél de symptomen, Maar genezen niet. Bovendien zijn ér behoorlijke bijwerkingen. Het -|S helaas zo dat we alle middelen Woorlopig met een flinke korrel zout ««loeten nemen. Dat geldt ook voor visolie, om maar een voorbeeld te noemen. Wetenschappelijk heeft men nog niet kunnen vaststellen dat dit middel werkt.' Na de pauze is de zaal beduidend minder vol. De vrijwilligers van het Helderse Alzheimer Café hebben zich naar de laatste boot gespoed. Niettemin stemt het aantal over gebleven belangstellenden Liesbeth Rijk tot tevredenheid. Als het tijd is voor vragen uit de zaal komen veel zaken aan de orde. De erfelijkheids factor, lichamelijke oorzaken en een vermeend verschil tussen mannen en vrouwen in het verloop van de ziekte. 'Ga je d'r dood aan?', vraagt een man uit het publiek onverhoeds met sombere stem. De onverwacht heid van de vraag werkt een aan tal mensen op de lachspieren. Dr. Sluyter: 'De gemiddelde levensduur van een Alzheimerpatiënt is acht jaar. Maar er zijn ook mensen die na twee jaar sterven en patiënten die pas na twintig jaar overlijden.' Als alle vragen zijn beantwoord, Is het laatste woord aan Liesbeth Rijk. Ze vertelt dat ze onlangs is getrof fen door de woorden van een jon ge dementerende vrouw, die haar verdrietig vertelde dat ze door de omgeving constant werd afgere kend op de dingen die ze niet meer kon. Dat vond ze heel vervelend, want over de dingen die haar nog wel goed afgingen, hoorde ze nie mand. 'Een compliment op z'n tijd kan dus wonderen doen', aldus de initiatiefneemster. Aan het welbevinden van demen terenden en hun naasten, hoopt het Texelse Alzheimer Café in de toekomst een positieve bijdrage te leveren. Een eerste stap in die rich ting is dinsdag gezet. Margreet Berndsen VERVOLG VAN PAGINA 1 Tijdnood Kikkert bevestigde dat de Wel standscommissie nog .steeds actief is, ook al had de raad in september in een motie bepaald dat de com missie per 1 januari afgeschaft zou moeten worden. Dat kan volgens de wethouder echter pas als in de Welstandsnota welstandsvrije gebieden zijn opgenomen. Dat is nog niet het geval, omdat dat niet in een paar maanden te regelen was. 'Dat hebben we raadsleden ook laten weten.' De commissie blijft naar verwachting de komen de maanden nog actief, omdat de gemeente eerst wil bekijken welke delen van Texel welstands- vrij kunnen worden en waar een welstandsregime van kracht moet blijven. De gemeente wil op die manier onder meer bescherming aan de beschermde dorpsgezich ten bieden. De wethouder zei niet van plan te zijn de ingezette koers voor een paar gevallen aan de Luzernevlinder om te gooien. Hij wijst erop dat Welstandscommissie slechts adviezen geeft. 'Als men sen daar problemen mee denken te krijgen, kunnen ze nog altijd naar de gemeente stappen. Het college heeft het mandaat van de adviezen af te wijken.' Volgens Kikkert hoeven toekom stige bewoners niet per se in tijd nood te komen. 'In oktober heb ben we bekendgemaakt wie voor de kavels in aanmerking komen. Voor sommige mensen was dat een verrassing, maar er waren er ook die het al verwacht hadden en al bouwtekeningen hadden laten maken.' Volgens Eelman heeft de deadline van 1 juni inderdaad geen probleem te zijn voor mensen met prefabwoningen, maar wordt het lastiger als potentiële bewoners meer van hun toekomstige woning willen maken. 'Je investeert geen twee ton in de grond om daarna iets lelijks neer te zetten.' Programma Het Alzheimer Café wordt het komend half jaar iedere laatste dinsdag van de maand gehou den. Locatie is steeds de Buur eton aan de Beatrixlaan in Den Burg. De onderwerpen en spre kers tot en met juni zijn: 27 februari: Interview met Aris Bremer, schrijver van Het Gebroken Licht van Troost. 27 maart: De periode vooraf gaand aan de diagnose, inter view met Liesbeth Rijk. 24 april: Verschillende vormen van dementie, Henk Snijders in gesprek met dr. Bots van het Gemini Ziekenhuis. 29 mei: Lachen is gezond of... EHBO bij dementie. Gastspre ker H. Holtslag van Verpleeg huis Texel. 26 juni: Wat gaat er om in de dementerende? M.m.v. psycho loge R Rijs. Zeer betrokken bij de mensen om haar heen. Ze had letterlijk en figuurlijk een groot hart. Bedroefd deel ik U mede, dat na een kort ziek bed, toch nog heel plotseling is overleden mijn lieve, altijd bezorgde vrouw Annaatje Catharina Slaman-Witte Naatje Naatje is overgebracht naar de landschapkamer van ..Uitvaartcentrum Texel". Bernhardlaan 147 te Den Burg. De avondwake zal worden gehouden op zondag 4 februari om 19.00 uur in de Johannes de Do per kerk, Molenstraat 36 te Den Burg, waarna er gelegenheid is de familie te condoleren. De Eucharistieviering vindt plaats op maandag 5 februari om 13.30 uur in de Johannes de Do per kerk, aansluitend zullen wij Naatje naar haar laatste rustplaats begeleiden op de R.K. be graafplaats van Den Burg. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in ,,De Witte Burcht", waar tevens gelegenheid is de familie te condoleren. Zij die geen kennisgeving hebben ontvangen, geheven deze advertentie als zodanig te beschouwen Toch nog vrij onverwacht overleed onze lieve schoonzuster Naatje Slaman-Witte Liefdevol, behulpzaam, creatief en humonstisch. Zo zal ze in onze herinnering voortleven. Ger t en Janny Duut t en Jan Mart en Tinus Kees en Riet Jan en Jo Evert en Guurtje Plotseling is van ons heengegaan onze zus en schoonzus Naatje Slaman-Witte Dankbaar voor alles wat zij voor ons betekende en gedaan heeft. Han en Jopie „Bloemwijk" Na een kort ziekbed is overleden onze lieve tante Naatje Wij wensen oom Wim veel sterkte. Kinderen Nic Witte Bedroefd zijn we na het overlijden van onze tante Naatje Oom Wim en de familie wensen we alle goeds en sterkte toe. Kinderen Jan Witte Fneda van Sambeek De overweldigende belangstelling na het overlijden van mijn man, onze vader, opa en overgrootvader HERMAN SPECKMANN was voor onze familie tot grote steun. Woorden schieten te kort bij het ontvangen van zoveel bloemen, kaarten, telefoontjes en bezoekjes. Onze oprechte dank hiervoor. Uit aller naam, Ziena Speckmann-Bos De Koog - Texel, februari 2007. Wij willen iedereen heel hartelijk bedanken voor de vele handen, lieve woorden, kaarten en warme belangstelling na het overlijden van Het heeft ons heel goed gedaan te weten dat zovelen met ons meeleefden. Tinie Witte - Bakker Kinderen en kleinkinderen Den Burg, februari 2007 IN MEMORIAM In liefdevolle herinnering. EKE VRIESWIJK-HIEMSTRA Een samen weten: dat je van God alleen de kracht, de wil om 't donk're te vergeten, de moed om dóór te gaan verwacht. Kees: Greta en Marieke: Francien en Oscar Isabella en Susanna Wij zijn superblij met onze zoon Goos Goossen Elias 29 januari 2007 Corina Hordijk en Remko van de Belt Domselaerstraat 13 II 1093 JL Amsterdam Heel blij ben ik met de geboorte van mijn kleinzoon Biem-Jan Geboren op 31 januari 2007. Broertje van Kevin en Rodin Zoon van Bert en Esmeralda Loos Hofstraat 74 1779 CE Den Oever Tilly Dekker Lieve mensen, mede namens mijn man, wil ik u allen heel hartelijk danken voor alle goede wensen, bloemen, fruit, foto en kaarten voor, tij dens en na mijn verblijf in het Gemini Ziekenhuis. Binnen een jaar ben ik nu voorzien van twee nieuwe heupkommen en -koppen en kan ik 'in evenwicht' revalideren. Met hartelijke groet, Henriëtte Eissen-Jansen

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 3