Verbazing over bordje Molenstraat Poster heeft volle steun fractiegenoten IK HEB HI ER EEN HEERLIK* lYBRS BIERTJE,NOUWIE UEÓtë? PLUS eehLM 'LEUKE VEHtJh Onderzoek naar woningbehoefte Horeca bij opbod Commissie wordt deels 'extern' Draadloze microfoons in raadzaal - Groen Zwart Lastig te verkopen verhaal Natuurwij» Logeerhuis Texel TEXELSE J COURANT Gemeente naar RvS over illegale verblijven ?e KOÏie NfcU* flMTOON 6064 Q WD'ers Frank Kingma en Jos de Wolf gingen dinsdag tijdens het debat over de Eilander Raad vol in de verdediging voor hun frac tievoorzitter Gerbrand Poster. Kingma vroeg zich af of de gemeen schappelijke regeling wel geldig is. De regeling is volgens hem een beknotting van de in de grondwet vastgelegde vrijheid van meningsui ting. 'De gemeenschappelijke rege ling wordt gebruikt om de tweede politieke partij van Texel de mond te snoeren en dat begint helaas ook de toonzetting in de gemeenteraad van Texel te worden.' Hij vond dat Piet Standaart 'alle perken te buiten was gegaan' door een paar weken geleden het ontslag van Poster voor te stellen. De WD-fractie bestaat volgens hem niet uit 'Standaard- volgende raadsleden'. 'Wij blijven ónze mening in de raad verkondi gen.' Volgens De Wolf zou de raad een 'historische blunder' zijn begaan als Poster was ontslagen. Hij had zijn fractievoorzitter op Schiermon nikoog bij de bespreking van het gemeenschappelijk kantoor niet op een afwijking van het gezamenlijk standpunt van de Texelse raad kun nen betrappen. 'Er was geen enke le reden hem verwijten te maken, tenzij de verordeningen zo worden geïnterpreteerd dat je als Eilander Raadslid helemaal niets meer mag zeggen.' Hij vroeg zich af hoe het nog aan de kiezers uit te leggen is, dat 'het niet meer om de zaak, maar om de poppetjes gaat.' Het is publiek geheim dat Piet Standaart (meestal de Texelse woordvoerder in de Eilander Raad) en Poster niet eikaars grootste vrienden zijn. De verklaringen van De Wolf en Kingma werden voorgelezen door Poster. De burgemeester stond het niet toe dat alle leden van de WD-fractie bij hetzelfde onderwerp het woord zou voeren. Standaart sneerde nog naar de WD dat Pos ter op Schiermonnikoog een keer een vooroverleg had laten schieten omdat hij liever ging wandelen. Hij liet ook weten een keer voortijdig bij een vooroverleg te zijn weggelopen, omdat er met de WD'er geen com promissen te sluiten waren. Als de gemeenteraad er op 13 maart mee akkoord gaat, krijgt het bureau Companen opdracht voor een woningbehoefteonder zoek op Texel. De kosten bedra gen €30.030,- en komen voor de helft voor rekening van de Stich ting Wonen Texel. De resultaten van het onderzoek moeten in juni op tafel liggen. Directe aanleiding is het feit dat Texel de komende tien jaar 1110 wonin gen mag bouwen. De gemeente wil deze mogelijkheid zorgvuldig benut ten en een woningbouwprogramma maken waarin is aangegeven welke soorten huizen gewenst zijn en waar ze moeten komen. De gegevens die bij het onderzoek beschikbaar komen zijn van veel belang, vooral voor de positie die de gemeente inneemt in de onderhandelingen met de provincie betreffende de locaties. Een van de problemen is dat enkele beoogde locaties liggen in gebied waar de provincie ze (nog) met wil hebben. Belangrijkste deel van het onder zoek is het ondervragen van een groot aantal Texelaars inzake hun (toekomstige) woonwensen. B en w zullen de bevolking oproepen mas saal aan deze enquête mee te wer ken zodat de uitkomsten bruikbaar en betrouwbaar zijn. Ook de dorps commissies zullen bij het onderzoek worden geraadpleegd. Companen weet al het een en ander over de woningproblematiek van Texel. Het bureau begeleidde het Volkshuisvestingsplan en stelde in opdracht van het Gewest de Regio nale Woonvisie op. De animo voor een jongerenad- viesorgaan op het eiland is niet groot. Die conclusie trekt wet houder Marian Merkelbach (wel zijn) uit een poging die zij heeft ondernomen een dergelijk orgaan te laten ontstaan. De PvdA had een half jaar gele den bij de wethouder aangedrongen op de oprichting van een jonge- renadviesorgaan. Volgens de soci aaldemocraten zou dat tot grotere betrokkenheid van de jeugd bij de gemeente kunnen leiden. De PvdA nam daarbij een voorbeeld aan de JongerenAdviesRaad in Den Helder die burgemeester en wethouders adviseert over jeugd- en jongeren beleid. Merkelbach liet tijdens de raads vergadering, na vragen van Eric Hercules (PvdA), weten dat zij tot nu toe weinig initiatieven uit het veld heeft waargenomen. 'Ik heb alle partijen die iets met dit onderwerp te maken hebben een keer bij elkaar geroepen en gevraagd met ideeën te komen. Daarna heb ik er nooit meer iets van gehoord.' Het verzoek van de PvdA kwam voort uit de jongerenraad die de afgelopen jaren geregeld op het raadhuis is gehouden. Volgens de sociaaldemocraten zou het goed zijn als jongeren vaker dan een dag per jaar bij de politiek worden betrokken. 02-02-100} De gemeentelijke bezwaarschrif tencommissie krijgt binnenkort een andere samenstelling: twee raadsleden worden vervangen door onafhankelijke mensen van buiten, te benoemen door b en Dit is conform de afspraken die het afgelopen jaar zijn gemaakt bij de coalitievorming. De maximaal vier leden waaruit de commissie bestaat, zijn nu allemaal raadsleden, alleen de voorzitter komt van buiten. Binnen de gemeenteraad was deze situatie een twistappel. Tegenstanders menen dat de com missie onvoldoende onafhankelijk is als raadsleden een oordeel moeten vellen in de vele kwesties waarin de gemeente zelf partij of betrok kene is. Voorstanders menen dat raadsleden op de hoogte zijn van de plaatselijke situatie en van de politieke en bestuurlijke context van een besluit en daardoor waardevolle (achtergrond)kennis hebben. Er komt nu dus een mix: twee raadsleden en twee mensen van buiten de raad plus een nog steeds externe voorzitter. De externe com missieleden kunnen eventueel van buiten Texel worden aange trokken. Het kunnen juristen zijn. (oud)bestuurders of mensen met deskundigheid op een bepaald vak gebied. Voorgesteld wordt de keus aan het college over te laten, maar in de vast te stellen verordening kan de gemeenteraad wel beperkingen aangeven. Gebrand Poster heeft zijn zin. Minderheidsstandpunten van een Texels raadslid of fractie worden voortaan genoemd bij vergade ringen van de Eilander Raad. Dat is de uitkomst van een redelijk fel verlopen discussie rond zijn functioneren als lid van de Eilan der Raad. Het is op het eerste gezicht een overwinning voor de WD'er die zich niet kon vinden in de spelregels voor het samenwer kingsverband, maar uiteindelijk toch door zijn collega's tegemoet is gekomen om een voortijdig ver trek te voorkomen. Nader beschouwd kan eerder van een verlies voor Texel worden gesproken. De andere Wadden eilanden kunnen bij een volgende bijeenkomst terecht de vraag stel len hoe serieus Texel eigenlijk met de spelregels, samengevat in een moeizaam verkregen gemeen schappelijke regeling, omgaat. In de regeling staat duidelijk dat Eilander Raadsleden namens hun gemeenteraad de belangen van hun eiland behartigen en niet namens hun achterban aan partij politiek doen. Het antwoord op de vraag is dat de meeste politieke partijen op Texel de samenwer king serieus nemen en het belang ervan inzien. Toch wordt dat een lastig te ver kopen verhaal als de Texelse afvaardiging bij een volgende Eilander Raad openlijk moet ver kondigen onderling verdeeld te zijn. Dat hoeft in principe niet als de WD en de andere poli tieke partijen van te voren tot gezamenlijke raadsstandpunten komen, maar de praktijk leert dat de huidige WD-fractie een zeer eigen koers vaart en dus op voor hand als 'hofleverancier' van min derheidsstandpunten kan worden beschouwd. De vraag is ook of Poster zich daadwerkelijk in de nieuwe constructie kan vinden, of dat binnen de kortste keren opnieuw herrie uitbreekt. Texel heeft helemaal mets aan een verzwakte positie binnen de Eilan der Raad. zeker niet nu er over ver dere intensievere gemeentelijke samenwerking wordt gesproken. Texel is in dat verhaal in de ogen van met name Ameland toch al de vervelende grote broer die ieders speelgoed dreigt af te pakken. En als die grote broer wat wankel op de benen blijkt te staan, kan de verleiding groot worden hem omwille van het eigen belang toch een keer beentje te lichten. Dat biedt een podium voor nieuwe conflicten en irritaties en de eilan den hebben ondertussen wel een hoger goed om voor te strijden. De gemeentelijke autonomie van de vijf komt binnen nu en mogelijk een paar jaar onder druk te staan en alleen door gezamenlijk een vuist naar Den Haag te maken kunnen de eilanden gemeente lijke herindelingen afwenden. Het bereiken van die gezamenlijkheid wordt echter lastig als één van de eilanden zelf al verdeeld ten tonele verschijnt Nieuwe maan Daags na de nieuwe maan van 19 januari vierden onze Islamitische landgenoten nieuwjaar; hun jaar teller staat nu op 1428. Voor onze Chinese landgenoten begint het nieuwe jaar als het op 18 februari weer nieuwe maan is. Hun jaartal is dan 4704. Beide kalenders zijn gebaseerd op de maan Deze loopt in ruim 29 dagen om de aarde en daardoor duurt het islamitische jaar elf dagen korter dan het onze, dat op omlopen van de aarde op de zon gebaseerd is. Dit geldt ook voor het Chinese jaar, maar daarbij wordt het 'tekort' af en toe gecompenseerd door het inlassen van een schrik kelmaand. Aan de hemel zien we in deze dagen de witstralende planeet Venus in het westen aan de avondhemel, terwijl de enigszins geelgekleurde planeet Saturnus de hele nacht te zien is en te middernacht hoog in het zuiden staat. Zowel Venus als Saturnus is met de kijkers van de sterrenwacht bij Ecomare voor het publiek te zien. De sterrenwacht is open op don derdagavonden. vanaf 18.00 uur op 8 en 15 februari en vanaf 18.30 op 22 februari. Bij slecht weer gaat het niet door - bij twijfel kan tevoren gebeld worden naar 06-45552708. In de nacht van vnjdag op zaterdag zal Saturnus te middernacht bijna door de maan bedekt worden; hij zal dan iets onder de maan te zien zijn. Voor waarnemers in Scandinavië zal hij achter de maan verdwijnen. Woensdag is in de avondscheme ring laag boven de horizon Mercu- rius zichtbaar. Door de schemering is hij slecht te zien en kan een klein kijkertje nuttig zijn. Kees de Jager Kees Ribbens 'Roepende in woestijn' 'Register-accountant Leo Verheul is een roepènde in de woestijn.' Dat zei wethouder Peter Bakker (financiën) dinsdagavond over de kritiek die de accountant uit Wijk bij Duurstede op de jaarrekeningen van Texel heeft geleverd. Volgens Bakker heeft de accoun tant niet specifiek een probleem met Texel, maar meer in het algemeen met de wijze waarop gemeenten en pro vincies hun jaarrekeningen moeten De geluidinstallatie in de raads zaal is na 20 jaar aan vervanging toe. Er doen zich steeds vaker storingen voor en als onderdelen vervangen moeten worden blijken ze niet meer leverbaar. De raad krijgt daarom het voorstel om voor €30.000,- een nieuwe instal latie aan te schaffen. Belangrijkste verschil met de oude installatie is dat de nieuwe draad loos werkt, dus met losse micro foons. Daardoor kan een spreker zich met een microfoon vrij bewe gen en de hele installatie kan ook makkelijk ergens anders worden opgesteld, bijvoorbeeld bij open bare (inspraak)avonden in wille keurige zalen op Texel. Nu nog is gemeente genoodzaakt om dan apparatuur te huren. Vanaf 2004 was daar €16.000,- mee gemoeid. Er kan dus worden bespaard. Daar staat tegenover dat de nu aan te schaffen apparatuur bijna €8.000,- duurder is dan was voorzien. Als leverancier werd dB Audio Video Systemen uit Groningen gekozen uit vijf bedrijven. Die leverde dezelfde apparatuur aan de andere eilanden. Er zijn geen Texelse bedrijven bena derd. Als reden geven b en w op dat men de aanschaf rechtstreeks bij een dealer wilde doen en met via een tussenpersoon, zodat je bij stonngen zonder omwegen bij de leverancier terecht kunt. De geluidsinstallatie is niet alleen van belang voor de verstaanbaar heid van de sprekers in de zaal, maar ook voor Radio Texel die de raads- en commissievergaderingen altijd rechtstreeks uitzendt en dan gebruik maakt van dezelfde micro foons. De laatste tijd waren er klach ten van luisteraars die delen van het gesprokene hadden gemist. opstellen. Verheul heeft de afgelopen jaren de cijfers van ruim tweehonderd gemeenten en provincies bekriti seerd Texel zou volgens zijn reken wijze over 2004 en 2005 in totaal 1,7 miljoen euro hebben 'verzwegen'. De wethouder kaartte aan dat gemeenten moeten werken volgens het zogeheten Besluit Begroting en Verantwoording. 'Hij is het daar niet mee eens. maar wij zijn eraan gehou den.' De Texelse jaarrekeningen van 2004 en 2005 zijn door de accoun tant en de provincie goedgekeurd. Volgens Bakker is het onterecht van misleiding te spreken en is er zeker geen 1.7 miljoen achtergehouden. 'Hij heeft alle cijfers gewoon uit de stuk ken kunnen halen.' Het onderwerp werd aangekaart door Gerbrand Poster. Als grootste criticas ter van de Texelse begroting besteed de hij verder ook weinig aandacht aan de kntiek. Verheul is omstreden. Zijn aanhoudende kntiek op overheden kostte hem in 1994 zijg baan bij een groot accountantskantoor Duidelijk regels communicatie Op welke wijze wil de gemeente met haar inwoners communice ren? Het antwoord staat straks in de Nota Communicatie. Daar in wordt aangegeven hoe de gemeente de bevolking, de poli tiek en organisaties op de hoogte brengt van beleidsvoornemens, projecten en tal van andere zaken die bekend moeten zijn, maar ook hoe de bevolking in de gelegen heid wordt gesteld om te reage ren. Dat moet eraan bijdragen dat alleen besluiten worden genomen die een behoorlijk daagvlak heb ben. Goed geregelde informatiestromen zijn van steeds meer belang nu de gemeente te maken heeft met grote verandenngen op het gebied van welzijn, zorg, wonen en ruimtelijke ordening, waarbij te denken valt aan de gevolgen van de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning, de woning bouw en nieuwe bestemmingsplan nen, zoals het nieuwe plan voor het buitengebied. De communica tienota geeft aan hoe de bevolking hierbij in een vroeg stadium moet worden betrokken, maar ook hoe de gemeente in meer algemene zin met haar klanten communiceert. B en w hebben intussen een start notitie gemaakt waarin de grote lijnen staan en die de komende maanden door raadscommissie en gemeenteraad zal worden behan deld. Mede aan de hand van de reacties zal het concept worden gemaakt voor de eigenlijke nota die de gemeenteraad in juli zal vast stellen. Er ligt dan een instrument waarmee de raad op interactieve wijze in contact komt met burgers, bedrijven en instellingen. De nota wordt door de gemeente in eigen beheer gemaakt. Dat kan binnen de beschikbare uren, dus zijn er geen extra kosten aan verbonden. Parkeren Bosrandweg De logiesverstrekkende bedrijven aan de Bosrandweg bij De Koog trekken veel auto's aan die lang niet allemaal terecht kunnen op de eigen parkeerplaatsen. Het probleem dat talloze auto's in de openbare ber men staan werd al jaren geleden in gemeentelijk verband aan de orde gesteld. In het investeringsplan van het afge lopen jaar was €62.000,- opgeno men om het probleem aan te pak ken. maar het is er nog niet van gekomen. Om het dit jaar alsnog te doen is genoemd bedrag is daarom naar 2007 overgeboekt. "Het heette hier toch de Verzet- straat", vroeg Gerbrand Poster zich een tijdje geleden af toen hij bij het wandelen langs het huis van Jan Duin aan de Keesomlaan liep. Tot zijn verbazing zag Poster niet het bordje Verzetstraat maar het bordje Molenstraat hangen bij het straatje dat vanaf de Keesomlaan in zuidelijke richting naar de toe komstige nieuwbouw in Den Burg West leidt. De WD'er kaartte het euvel dinsdagavond aan tijdens de raadsvergadering. Navraag bij de gemeente leert dat het straatje inderdaad de Molen straat moet worden genoemd. De Verzetstraat begint pas aan de andere kant van de Keesomlaan (richting de Gasthuisstraat), maar moet nog worden aangelegd. De gemeente was daarom op 4 mei 2003 even 'uitgeweken' naar het straatje bij Duin voor de deur om de naam Verzetstraat te kunnen ont hullen. De gemeente had de plech tigheid bewust naar voren gehaald, zodat oud-gemeentesecretaris Piet Beemsterboer het nog kon meema ken. De verzetsman, die in oktober 2004 overleed, had zich er hard voor gemaakt dat het verzet een rol zou krijgen bij nieuwe straatnamen in Den Burg. Beemsterboer had destijds het liefst gezien dat er een straat naar Wil lem Nicolaas Kelder (oud-comman dant van de illegaliteit op Texel) was vernoemd, maar de toenmalige gemeenteraad bepaalde in 2001 dat met de naam Verzetstraat het verzet in het algemeen zou worden geëerd. Het naambordje werd onthuld door Beemsterboer, Wim de Bloois, Adrie Buis en Huug Snoek. (Foto Jeroen ven Harrum) 's Heerenloo Noord-Nederland, afdelinq Noorderhaven Teammanager Heid' Huiberts. 06 52538265 Rabobank 3031 06 360 VRIJDAG 2 FEBRUARI 2007 De juridische strijd rond de per- soneelsverblijven die strand- exploitant Jur Schuiringa heeft gemaakt in een loods aan het Wezenland in Den Burg lijkt geen einde te krijgen. Niet minder dan tien keer heeft een rechtcollege zich over deze kwestie gebogen, wat mogelijk een record is. B en w gaan nu naar de Raad van State om een uitspraak van de Alk- maarse bestuursrechter inzake optreden tegen de illegale bouw vernietigd te krijgen. De kwestie begon toen een aan het Schilderend wonende buur man, wiens achtertuin aan de loods grenst waarin de vier appartemen ten waren getimmerd, aan de bel trok. De gemeente maakte geen haast met optreden, wat voor de buurman aanleiding was om via de rechter te eisen dat er alsnog zou worden gehandhaafd. Het was niet de vraag of de appartementen ille gaal waren, want dat stond gezien het toenmalige bestemmingsplan buiten kijf, maar of het redelijk was de sloop af te dwingen terwijl de gemeente streefde naar een rege ling om dergelijke appartementen voor seizoenkrachten mogelijk te maken. In een recente episode van de juri dische strijd kwam de Alkmaarse voorzieningenrechter tot de conclu sie dat er uitzicht was op legalisering en dat de appartementen daarom mochten blijven staan. De buurman ging daartegen in beroep bij de bestuursrechter en werd in het gelijk gesteld. De gemeente noemt het 'op zijn zachtst gezegd verbazing- wekkend' dat de bestuursrechter blijkbaar vindt dat er geen uitzicht is op legalisering. Verondersteld wordt dat er sprake is van een misver stand dat te maken zou hebben met de aanduiding van de betreffende perceelsgedeelten. B en w stellen dat het nieuwe bestemmingsplan voor Den Burg van kracht is waar door inwilliging van de inmiddels alsnog ingediende bouwaanvraag probleemloos mogelijk is. De procedures die de afgelopen jaren beurtelings door Schuiringa en de buurman werden aangespannen, werden overigens meestal door de gemeente verloren. Ben w geven toe dat hun aanvankelijk onduide lijke en niet consequente besluitvor ming daar debet aan was Ook het feit dat de regeling voor huisvesting van seizoenspersoneel traag tot stand kwam, maakte de positie van de gemeente minder gunstig. Weinig animo jongerenorgaan

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5