Onderzoek naar opwekken duurzame Texelse energie Geld voor herstel wandelpad Oost TEXELSE COURANT Mammoetbot Ecomare Ruiterpad Dennen verlegd Voorlopig eilandverbod voor 'explosieve' Texelaar Voor de ontwikkeling van duur zame energie op Texel breken de komende tijd nieuwe fases aan. Een groep Texelaars onder zoekt in hoeverre een duurzame energiemaatschappij voor het eiland kans van slagen heeft. De Stichting Duurzaam Texel heeft het Energieonderzoek Cen trum Nederland (ECN) in Petten opdracht gegeven drie duurzame energiescenario's voor 2020 op te stellen. De groep Texelaars bestaat uit Hans Roeper, Rikus Kieft en Anton Hurkens. Zij bekijken namens de Stichting Waddengoud van onder andere Marc van Rijsselberghe wat de mogelijkheden voor een Texelse energiemaatschappij zijn. Daarbij wordt het Deense eiland Samso als voorbeeld genomen. Daar wordt sinds 1998 onder leiding van het Samso Energy and Enviroment Offi ce intensief aan de ontwikkeling van duurzame energie gewerkt. Dat leidde daar onder meer tot investeringen van eilandbewoners in windmolens voor de kust en bio- massaverbrandingscentrales met zonnecollectoren. Het leverde het Deense eiland tientallen nieuwe banen op (op een totaal van zo'n tweeduizend arbeidsplaatsen) en meer dan genoeg energie om zelf voorzienend te zijn. De rest wordt aan het vasteland verkocht. De investeerders delen in de opbrengs ten daarvan. Volgens Kieft wordt voor Texel eveneens bekeken welke werkge legenheid een eigen energiemaat schappij kan opleveren. Ook wordt onderzocht in welke vorm zo'n maatschappij kan worden gego ten. 'Bijvoorbeeld een stichting, een vereniging of een coöperatie. We doen nu het voorwerk dat moet uit monden in een concept-ontwerp.' Bedoeling is dat Texelaars die mee doen eveneens in de opbrengsten delen. Het project kost €26.000,-. Een deel van de kosten wordt gedragen door Leader Plus, het Europees stimule ringsprogramma voor het platteland, TESO en de gemeente. De laatste heeft er €2888,- voor uitgetrokken. De werkgroep wil onder meer dit voorjaar met twintig tot dertig per sonen naar Samso om daar de plannen van aanpak en praktische organisatievormen te bekijken. Duurzaam Texel is ondertussen bezig met het uitwerken van de vraag op welke wijzen de opwek king van duurzame energie op Texel verder kan worden uitgebouwd. Dat gebeurt in navolging van een ver kiezingsavond die een jaar geleden m Cinema Texel werd gehouden. ECN-directeur Kees van der Klein pleitte toen voor een 'slimme com binatie' van energieprojecten om het in 2001 door Ecofys opgestelde Energieplan 2030 handen en voeten te geven. Wethouder Peter Bak ker (GroenLinks) gaf die avond ook al een voorzet voor de oprichting van Texelse Energie Maatschappij waarvan mensen net als bij TESO aandelen zouden moeten kunnen kopen. Het ECN heeft recent een bijeen komst met diverse betrokkenen gehad om de drie scenario's uit te werken. Volgens coördinator Nienke Bloksma van Duurzaam Texel volgt een brede discussie als de scena rio's op tafel liggen. 'Wij zijn niet de enigen die er wat over te zeggen hebben.' Volgens Kieft kunnen de trajecten van Duurzaam Texel en de groep Texelaars te zijner tijd samen komen. 'Maar we zijn apart begon nen, omdat we via Waddengoud de gelegenheid kregen onderzoek te doen.' DINSDAG 6 FEBRUARI 2007 Staatsbosbeheer heeft een stuk van het ruiterpad van het Westerslag naar de Bosweg in De Dennen ver legd. Het pad start niet meer op het kruispunt van de Rozendijk/ I Westerslag, maar vanaf het Wes terslag net voorbij de oversteek van het fietspad. Volgens SBB was het i oude tracé slecht bruikbaar gewor- I den en ook niet meer geschikt voor aanspanningen. Door het verleg- j gen van het pad is volgens SBB ook een duidelijke scheiding tussen het ruiterpad en het pad voor de mountainbikers aangebracht. Eer der volgde het ruiterpad gedeeltelijk de berm van de terreinfietsroute. Het verleggen was onderdeel van het zogeheten Verbeterplan Recrea tieve Infrastructuur dat het nationaal park bijna een jaar geleden presen teerde. De provincie subsidieerde het. (Foto Staatsbosbeheer) Gaswinning De NAM is gisteren begonnen met de winning van gas onder de Wad denzee. Dat gebeurt bij het Friese Moddergat waar de afgelopen tijd al was proefgedraaid. De Neder landse Aardolie Maatschappij start te zonder enig ceremonieel vertoon, omdat er nog een bodemzaak van de Vogelbescherming en enkele particulieren bij de Raad van State loopt. De NAM werd vorig jaar in eerste aanleg in het gelijk gesteld, maar het rechtsorgaan moet nog een definitief oordeel vellen. Dat oordeel is ook van belang voor het wel of niet definitief doorgaan van het Waddenfonds. Er zit in totaal zo'n twintig miljard kuub gas onder de Waddenzee. De NAM boort vol gens het hand-aan-de-kraan-prin- cipe. Als zich al te opmerkelijke veranderingen voordoen, kunnen de boringen worden stilgelegd. Wethouder klaart lucht met griffier Wethouder Nico Kikkert en raads- griffier Marit de Porto hebben de vorige week ontstane opschudding uitgepraat en bijgelegd. De lucht is volgens beiden weer geklaard. Er ontstond opschudding in de raads vergadering, nadat Kikkert zich had afgevraagd of De Porto zich in een kwestie rond het voortbestaan van de Welstandscommissie als 'raads- griffier, zestiende raadslid of vriendin van' een betrokkene had opgesteld. Dat gebeurde nadat CDA-raadslid Martijn Eelman met een voorbeeld was gekomen van iemand die door het nog niet opheffen van de commis sie in de problemen is gekomen. De Porto had even daarvoor als raads- griffier CDA, Texels Belang en Groen Links laten weten dat hun motie om per 1 januari de Welstandscommissie af te schaffen niet door het college was uitgevoerd. Volgens Kikkert zat zijn irritatie vooral in het feit dat tijdens de rondvraag op basis van een voorbeeld werd gevraagd beleid te wijzigen. 'Maar we zitten hier om op hoofdlijnen beleid uit te zetten en niet op voorbeelden.' De wethouder dacht dat Eelman het aangehaalde voorbeeld ook van De Porto had gekregen. Hij spreekt achteraf van een com municatieprobleem. 'Maar het is uit de wereld.' Volgens De Porto was er sprake van een samenloop van omstandigheden en nog wat onbe kendheid met haar taak als griffier. Die zorgt ervoor dat een raad zijn werk kan doen en één van de taken is in de gaten houden of een college moties uitvoert. Ze zegt blij te zijn dat het probleem is uitgepraat. 'We heb ben niets aan een escalatie.' Ecomare is in het bezit gekomen van het scheenbeen van een zeer jonge wolharige mammoet. Het ongeveer 12 centimeter lange bot werd half januari door de TX 68 in de omgeving van de Bruine Bank (Noordzee) boven water gehaald. Deskundigen hadden even tijd nodig het bot te herkennen. Conserva tor Arthur Oosterbaan van Ecomare zag dat het een fossiel scheenbeen was, maar wist niet van welk dier. Klaas Post, een vishandelaar op Urk en deskundige op het gebied van fossielen, zag dat het van een wol- harige mammoet was geweest. Ecomare vermoedt dat het dier niet hoger dan 50 centimeter kan zijn geweest en mogelijk nog niet eens was geboren. Het bot is volgens het centrum voor wadden en Noord zee kleiner dan het scheenbeen van de beroemde mammoetbaby Dima die in 1977 in Siberie in het ijs werd gevonden. Dat dier viel naar schatting 40.000 jaar geleden in een spleet toen het ongeveer een half jaar tot een jaar oud was. De meeste mammoetbotten die op de Noordzee worden gevonden, zijn rond de 30.000 jaar oud. Het scheenbeen is te zien in de gratis toegankelijke entree van Ecomare. (Afbeelding Ecomare) Oosterend kan zich opmaken voor het herstel van het groene wegge tje dat tot de jaren zestig tussen de Oosterweg en de Mosselweg op Oost heeft gelopen. De gemeen teraad heeft er vijftigduizend euro voor uitgetrokken. Het geld komt uit een potje waar nog geld voor opleiding van de raadsle den in zat. Initiatiefnemer Frans Vis- man (D66) wilde het herstel aanvan kelijk uit het budget voor het nieuwe raadhuis betalen, maar dat zagen de andere partijen met zitten Voor de nieuwe financiering moest hij het tijdens de raadsvergadering alleen zonder de steun van de WD en de Lijst Weijers stellen. Rikus Kieft (GroenLinks) zei dat zijn partij werkt aan een voorstel om structureel geld voor het Natuur- en Landschapsbeleidsplan vnj te maken. Herstel van het groene weggetje is iets wat onder dat plan valt, maar de gemeente heeft daar tot nu toe geen geld voor op de begroting vnj- gemaakt. Kieft zei aan een fonds te denken. GroenLinks wil ook een fonds voor vnjkomende agrarische bebouwing in het leven roepen. Joop Groeskamp (Texels Belang) vond eveneens dat er jaarlijks geld voor het landschapsbeleidsplan moet zijn. Visman was tevreden met de steun. Hij was al sinds november bezig de andere partijen te overtuigen van nieuwe investeringen in het land schap. Wethouder Nico Kikkert (grondgebied) merkte op dat voor de aanleg het bestemmingsplan Bui tengebied moet v/orden aangepast. Kieft liet weten dat dat niet nodig is als het pad als 'bcerenwandel- pad' wordt bestempeld. Agrarische en landschappelijke natuurvereniging De Lieuw is bereid zich over het groene weggetje te ontfermen. De dorpscommissie van Oosterend is er eveneens mee bezig. De Witte Engel krijgt prijs De Witte Engel heeft op de internatio nale vakbeurs Paperworld in Frank furt de derde prijs gewonnen in de categorie 'meest complete presen tatie van een product'. In een display van maar 30 bij 45 centimeter zitten 32 pakketjes in geschenkverpakking. Zowel de display als de verpakking werden voor de prijs genomineerd. De display 'seizoenenpopjes' bevat acht verschillende pakketjes met bloemen, van sneeuwklokje tot hulst popje. De popjes, exclusieve ontwer pen van De Witte Engel, zijn makkelijk te maken en aantrekkelijk van prijs. De bij de prijs horende oorkonde werd onder grote belangstelling van deelnemers en bezoekers uitgereikt door Suzanne Scholz van het Duitse vakblad HobbyArt. Een bord van iepenhout hennnert aan de dag waarop de eerste konings/mden werden geplaatst. Gerrit Koom, voorzitter van de dorpscommissie van De Cocksdorp, onthulde het. (Foto's Jeroen ran Hattum) Dorp vraagt steun voor uitkijkpost De bouw van een houten molen uit de gekapte iepen van de Molen laan kost €39.000,-. Dat blijkt uit een begroting die de dorpscom missie van De Cocksdorp heeft opgesteld. Voorzitter Gerrit Koorn overhandig de die vrijdag aan gedeputeerde Patrick Poelmann met een verzoek om een provinciale bijdrage. Poel mann deed geen harde toezegging, maar beloofde zich positief op te stellen. Volgens een plan van Meijert Boon wordt met hout van de iepen een uitkijkpost van bijna tien meter hoog gemaakt. Poelmann was minder enthousiast toen hij hoorde dat een ander deel van de iepen onder Cocksdorpers is verdeeld. Volgens hem is het voor de iepspintkever ook goed toeven in gekapt lepenhout. Hij zag liever dat het hout goed wordt geschild of vernietigd, zodat de kever geen kans meër krijgt de iepziekte te verspreiden. Koorn liet weten dat er plannen zijn in het Eierlandsche Huis een muur schildering van de voormalige iepen te maken. Er moet nog een plekje worden gezocht. Alle inwoners van De Cocksdorp kregen vrijdag een kaart van de gemeente met een aquarel die Leny van 't Noordende in 1985 van de oude Molenlaan maakte. De afbeelding was voor zien van een gedicht van Theun de Winter. Bomenlied De kinderen van Durperhonk zongen speciaal voor het plan ten van de koningslinden een lied dat juf Marian Hoven van de openbare basisschool had geschreven. Ik ben een boom Ik ben een boom, wat takjes en een stammetje bij elkaar, Ik ben nu om te groeien helemaal klaar, kwamen mijn vriendjes maar Ik ben een iep, niet meer gezond en o zo ziek, een gevaar. Ik werd gekapt en stukgezaagd, o wat naar, mijn vriendjes zijn al weg. Ik ben een linde. Een mooie nieuwe prachtige lindeboom. Ik word vast heel erg groot, zes meter hoog, mijn vriendjes komen eraan. Ik word een laan, de nieuwe lindelaan in de Molenlaan. Ik ga met heel veel mooie linden staan. Oe nieuwe Molenlaan. Boompje groei maar tot je groot bent. De rechtbank in Alkmaar heeft dinsdag besloten het voorar rest van een 42-jarige Texelaar op te heffen tot de zitting op 27 maart. Met deze beslissing ging de rechtbank voorbij aan de bezwaren van officier van justitie K. Bijsterveldt, die de man als 'heel explosief' had gekenschetst. De schorsing was aangevraagd door advocaat N. Cuverlier. In de schorsingsvoorwaarden staat expliciet vermeld dat de man tij dens de schorsing niet op Texel mag komen. Daarmee heeft hij een zogenaamd voorlopig eiland verbod opgelegd gekregen. Het schorsingsverzoek was gedaan door de advocaat, omdat zij ver wacht dat de uiteindelijke straf voor de man - verdacht van meerdere bedreigingen en een aantal ver- j nielingen - niet uitkomt boven het aantal dagen dat de man sinds augustus vorig jaar heeft gezeten. 'Ook kan mijn cliënt dan afscheid nemen van zijn moeder, die vorig december overleed.' Van de I officier van justitie mocht de man op verlof uit het Huis van Bewaring om de crematie van zijn moeder te bezoeken. Burgemeester Geldorp belde echter op de dag van de j crematie de directeur van het Huis f van Bewaring, met het verzoek het verlof niet te verlenen. De advocaat vecht de beslissing van de gevan- i genisdirecteur inmiddels aan via een klachtenprocedure Het was de tweede keer dat de j zaak met tot een eisformulering leidde De zaak werd eerder pro I .forma behandeld op 4 december Wel werd nu voor het eerst de zaak inhoudelijk behandeld. De ver dachte Texelaar stelde dinsdag zich 'bijna niets' meer te kunnen herin neren van wat zich op 25 augustus bij hem thuis en zijn buren heeft afgespeeld. Volgens getuigenissen van zijn echtgenote en de buurman heeft de man zich die dag zeer drei gend opgesteld. Ook toonde hij zich buitengewoon agressief tegen de politie. Negen dagen eerder was het ook al mis gegaan. De verdachte zou bij een eetgelegenheid onder de ogen van politiemensen een tafel hebben vernield. Toen hij hiervoor werd opgepakt, had hij in de poli tiewagen een asbakje vernield. Ook deze beide vernielingen, die hij zich evenmin wist te herinneren, worden hem ten laste gelegd. De rechtbank wees dinsdag een verzoek van de echtgenote en de buren van de hand de zaak achter gesloten deuren te behandelen. Ook burgemeester Geldorp had hiervoor schriftelijk een verzoek ingediend. 'Een noviteit,' volgens medewerkers van de rechtbank, die nog niet eer der hadden meegemaakt dat een burgemeester een dergelijk verzoek indiende ten aanzien van de open bare behandeling van een strafzaak. De officier steunde het verzoek, dat werd gedaan ter bescherming van de persoonlijke levenssfeer van de verdachte en de slachtoffers. Ook de advocaat kon zich er vinden, 'al vind ik het vreemd dat ook de burgemeester een verzoek heeft ingediend.' Na een korte schor sing meldde president Westdorp 'dat behandeling achter gesloten deuren een hoge uitzondering is. De persoonlijke levenssfeer van de kinderen is een groot goed. Maar de openbaarheid van rechtbankzit tingen prefereert.' Wel verzocht hij de pers terughoudend te zijn. De verdachte stelde dinsdag bij her haling niet te willen meewerken aan een opname in de dubbele-diag- noseklimek in Heiloo. Deze kliniek behandelt mensen die psychische problemen hebben en daarnaast verslavende middelen als alcohol en/of drugs gebruiken. Hij liet weten Heiloo als een TBS-klimek te zien omdat hij er met zijn vader al eens was gaan kijken en alleen maar gesloten deuren had gezien. Zijn reclasseerder, van de Brijderstich- ting, en een psychiater stellen juist wel een behandeling in deze of een gelijksoortige kliniek voor. Omdat de verdachte geen opname wilde en kort na zijn arrestatie de Brijder hiervan al melding had gemaakt, weigerde hij een verplicht gesteld schriftelijk hulpverleningscontract te tekenen. De psychiater én de ver dachte zelf twijfelen aan de medica tie die hij gebruikte voor zijn arres tatie De officier van justitie plaatst grote vraagtekens bij de medicatie die de Texelaar nu wordt voorge schreven. Zij zag op de zitting een 'zeer explosieve man, met een heel groot probleem.' De verdachte heeft een beperkt strafblad, met alleen veroordelingen voor bedreigingen in 2001 en 2002. De buurman en de buurvrouw van de verdachte maakten gebruik van hun spreekrecht. Ook was er een slachtofferverklaring van zijn echt genote, die zelf op de zitting niet aanwezig was. De officier vroeg de rechtbank de zaak voorlopig aan te houden en de advocaat, de Brijderstichting en de GG&GZ de mogelijkheid te geven nogmaals te kijken naar de medi catie van de verdachte. Dit schept voor de verdachte een laatste mogelijkheid alsnog een contract met de Brijder Stichting te tekenen, zodat die een behandelplan kan vaststellen. Na een schorsing bleek dat de ver dachte hieraan alsnog wil meewer ken. Om te kijken waar en wanneer de verdachte kan worden geplaatst, gaat de Brijder nu gelijk aan het werk. Tot aan de zitting op 27 maart mag de verdachte geen contact zoeken met zijn slachtoffers en niet op het eiland komen. 'Mocht u in de fout gaan, komt u gelijk weer vast te zitten', aldus de president. Twee weken cel zwervende dief De politierechter in Den Helder heeft vrijdag een 36-jarige Texe laar tot twee weken celstraf ver oordeeld. De man werd schul dig bevonden aan de diefstal van drank en vis. De straf is volledig voorwaardelijk. De verdachte zelf was niet komen opdagen. Volgens de officier van jus titie leidt hij een zwervend bestaan en is hij verslaafd aan drugs. In het verleden is de man eerder veroor deeld voor enkele vermogensdelic ten. De twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf waren het resultaat van twee diefstallen in Den Helder. Op 22 mei werd de Texelaar betrapt bij het stelen van een fles port, half november was het opnieuw raak toen hij probeerde een fles wijn en twee pakjes zalm weg te nemen. De straf was geheel overeenkomstig de eis. VERVOLG VAN PAGINA 1 lepziekte In het provinciale plan dat in 2004 ter tafel kwam, trok de provincie 1,2 miljoen euro uit om in drie jaar tijd de ziekte drastisch aan te pak ken. De helft van dat geld was toen voor Texel bestemd. Noord-Holland heeft volgens de gedeputeerde sinds 2005 inmiddels 2,2 miljoen euro geïnvesteerd in de bestrijding en de resultaten zijn goed. 'We hebben al 15.000 zieke iepen laten weghalen, vooral in de Kop van Noord-Holland.' Wethouder Peter Bakker zei bereid te zijn het verzoek aan de gemeen teraad voor te leggen. Bedoeling is dat de raad ook geld uittrekt voor de aanpak. Bakker sprak de verwach ting uit dat dat 'in de marges van de begroting' gezocht zou moeten worden. Hij nuanceerde de gedach tegang dat Texel sinds februari 2004 mets meer aan iepen zou hebben gedaan. De gemeente heeft volgens hem nog steeds jaarlijks €100 000,- op de begroting staan voor de bestnjding. 'De afgelopen tien jaar hebben we in totaal 1,5 miljoen aan de bestrijding uitgegeven en voor de Molenlaan hebben we nog eens €150.000,- uitgetrokken.' Volgens Bakker toonde de gemeen te zich bij de Molenlaan bereid 'tot in de ziel te snijden' om de iepziekte aan te pakken. Van de 100 000 iepen die ooit op Texel stonden, zijn er nog zo'n 60.000 over. Volgens Poelmann hadden de karakteris tieke bomen langs de Molenlaan er mogelijk nog gestaan als Texel zich bij het provinciale plan had aan gesloten. Bij de kap bleek dat een flink deel. ondanks het injecteren, ziek was. De provincie staat het op stand punt dat de kosten van de lep- ziektebestrijding over een paar jaar veel hoger uitvallen als er nu mets wordt gedaan. 'De bomen moeten toch een keer worden weggehaald', aldus Poelmann. De gemeenteraad voelt er echter weinig voor extra geld in de bestrijding te steken, omdat de ziekte volgens hem toch niet te beteugelen is. Voor de gede puteerde is de Texelse weigering een doorn in het oog, omdat de andere gemeenten in Noord-Hol land zich wel bij de provinciale aan pak hebben aangesloten, terwijl Texel één van de grootste besmet tingshaarden is. Meewandelen met gedeputeerde Gedeputeerde Hans Schipper (recreatie en toerisme, economie en landbouw) gaat zondag voor de 25ste en laatste keer wandelen in het kader van de provinciale wande ling. De jubileumwandeling begint in De Waal en voert over het dit jaar te realiseren tracé van het Noordhol- landpad. 'We wandelen langs oude kreken, over graspaden, van klap hek naar klaphek en van voetbrug naar voetbrug', meldt de uitnodi ging. Naar aanleiding van het jubi leum is een boekje gemaakt, waarin wandelaars, bestuurders, onderne mers en organisaties terugblikken op de wandelreeks en vooruitkijken op wandelen in de toekomst. Dit boekje zal na afloop van de wande ling wordt overhandigd aan burge meester Geldorp. De wandeling zal ongeveer drie uur duren. Texelaars kunnen zich om 12.30 uur bij Rebecca in De Waal bij de groep aansluiten. SM Onderzoeker NIOZ hoogleraar Utrecht Fysisch-oceanografisch onderzoeker dr. Leo Maas van het NIOZ is aan het departement natuur- en sterrenkun de van de Universiteit van Utrecht benoemd tot bijzonder hoogleraar in de golfdynamica van de oceaan. Zijn hoofdtaak zal bestaan uit het bege leiden van promovendi en studenten en het geven van speciaal onderwijs in oceanografische onderwerpen, die bovenop de kernvakken van de studie worden gegeven. Bij 'golven' moet niet zozeer gedacht worden aan de golven ven het zee oppervlak. Maas is gespecialiseerd in 'interne golven', kilometers lange golven die hun maximale uitwijking in het binnenste van de oceaan heb ben. Interne golven zijn belangrijk voor de verticale menging van ver schillende waterlagen in de diepe oceaan, Hierdoor komen voedings stoffen uit diepe waterlagen weer aan het zeeoppervlak beschikbaar. Deze voedingsstoffen fungeren daar als nieuwe brandstof voor de groei van het ecosysteem. Ook het getij is op te vatten als een heel lange golf.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5