Violisten vinden elkaar in Fiddle Hell Stichting I^HclPt' Internationaal werk op nieuwe expo Posthuys Ambachtscentrum Tentoonstelling walvisschilderijen oPIENie Ruim twintig mille voor Tesselhuus Agenda teso texelseScourant Schouwstra en Kramer kampioen modelracen DINSDAG 13 FEBRUARI 2007 TEXELSE 2 COURANT Wal ik zeggen Bos en Duin was afgelopen week eind het domein van violisten en fiddlespelers. Uit diverse landen waren er twintig naar Texel geto gen om deel te nemen aan een zogeheten Fiddle Hell, een bij eenkomst waarbij de muzikanten samen speelden en workshops volgden. Het was de negende Fiddle Hell sinds het ontstaan in 2003 en de eer ste die in Nederland plaatsvond. Hij was georganiseerd door de op Texel wonende violiste Inge Buijs-Hengst- mengel. 'Ik ben in 2005 voor het eerst op een Fiddle Hell in Duitsland geweest en ik wilde er daarna ook wel een in Nederland houden.' De eerste had plaats in de Amerikaan se staat Missouri op initiatief van de Amerikaanse fiddlespeler Dale Hopkins. De violisten en bespelers van de fiddle (een ander type viool) speelden onder meer folkmuziek, jazz en rock. Niet alleen tijdens de workshops klonken de vioolklanken door het appartementenhotel aan de rand van de Dennen, ook tijdens de pauzes werd er aan tafel lustig door gespeeld De uit Wales afkomstige Jeff Flaters mocht zich één van de routiniers noemen. Hij nam voor de zesde keer deel aan een Fiddle Hell. 'We weten hier allemaal van elkaar dat het in het begin moeilijk is viool te leren spelen. Tijdens deze bij eenkomsten bemoedigen we elkaar daarom en proberen we van elkaar er door het slechte weer in Enge- was een open podium, waarbij de te leren.' Tussen de bijeenkomsten land 25 uur over om van Wales op deelnemers in diverse ter plekke door houden de deelnemers via Texel te komen. 'Terwijl ik naar een samengestelde groepen optraden, internet contact met eikaar. De sinds Fiddle Hell in Boston vanuit Wales Er deden twee Texelaars mee, Buijs drie jaar viool spelende Flatters deed maar 16 uur nodig had.' Hoogtepunt en Mariska Kuiper. de Muziek- en Dansschool. docent Loes Bakker tijdens een workshop De violisten en fiddlespelers samen Aanlijngebod Als reactie op het aanlijngebod voor honden, afgekondigd in de Texelse Courant van vrijdag 2 februari, wil len wij eraan herinneren eraan dat enige jaren geleden in korte tijd 1700 handtekeningen werden verzameld tegen zo'n gebod. Dat de gemeente hier geen boodschap aan heeft, blijkt wel uit het feit dat het aanlijngebod nu zonder pardon wordt uitgebreid. Zijn deze handtekeningen in het wel bekende laatje verdwenen? Wat bereiken we met een uitbrei ding van het aanlijngebod? Juist, de welwillende, echte hondenliefhebber wordt hier de dupe van. Hij of zij zal zich aan het aanlijngebod houden, in tegenstelling tot degene die zich niet verantwoordelijk voor het gedrag van zijn hond voelt. Is een aanlijngebod dan de oplossing? Nu is het nog zo dat de hond op enkele plaatsen vrij kan rondlo pen Maar gezien het beleid van de gemeente en Staatsbosbeheer zul len die gebieden in de toekomst nog schaarser worden of zelfs helemaal verdwijnen. Men zal dan op Texel alleen nog welkom zijn met een aan gelijnde hond. Is dat wat we willen? Hondenliefhebbers laat van je horen en laat het niet zo zijn dat de liefhebber het verliest van de onverlaat. Reageer mondeling of via het emailadres van de gemeente: email@texel.nl. Ellen Maaskant en Marion Zijm, Den Burg. Amhar.htRcentrum Texel aaat mor- Een witsnuitdolfijn, geschilderd door Rob Ecomare opent donderdag 15 februari om 13.30 uur een ten toonstelling schilderijen van wal vissen. Deze zijn onderdeel van een bijzondere verzameling, de zogeheten Oceaan-collectie, van de maritieme schilder Rob van Assen. De collectie bestaat uit 99 schilde rijen van alle bekende walvissen- en dolfijnensoorten. Daarvan worden er 23 opgenomen in de perma nente expositie van Ecomare. Het centrum voor wadden en Noordzee heeft deze doeken kunnen verwer ven dankzij bijdragen van het Prins Bernard Cultuurfonds, Greenpeace en Peter Zuidhoek, eigenaar van de virtuele galerie ArtBoutique. De opening van de expositie wordt gecombineerd met een schilder wedstrijd voor kinderen. Groep 8 van de Vrije School Texel neemt na een introductieles van een educatief medewerkster van Ecomare zelf de kwast ter hand om een zeezoogdier te schilderen. Ook andere kinderen (en jongeren) kunnen een schilderij van een walvis of dolfijn maken en deze afgeven bij (of opsturen naar) Ecomare. De mooiste wor den geëxposeerd. Ook wordt een selectie op de website van Ecomare geplaatst. De inzendtermijn sluit 1 september. De schilderijen moeten aan de achterkant worden voorzien van naam, adres en leeftijd van de 'kunstenaar'. In Galerie 14-16/Posthuys Texel in De Koog wordt zondag 18 februa ri een nieuwe expositie geopend. Tot eind maart is werk te bezich tigen van vier kunstenaars. Zij exposeren met onder meer schil derijen, prenten en gouaches. Van de bekende kunstenaar Frans van Veen. die door de jaren heen diverse kunstprijzen won en uit groeide tot een internationaal erken de schilder met exposities in België en Duitsland, is een nieuwe serie werken te zien. Van Veen legde de bloembollenvelden en het Noord- Hollands duinlandschap op doek vast. Schilder en tekenaar Hans van der Pas maakt organische bouw werken waar je doorheen lijkt te kijken. Hij tekent voorwerpen en bouwsels met een praktische func tie, maar zet die zo op papier dat er door de constructies heen kan worden gekeken. De prenten van Lenneke Saraber ogen op afstand als schilderijen. De verf lijkt bijna zichtbaar op het doek te liggen, maar toch zijn haar werken grafiek. De kunstenares heeft een fascinatie voor het typische Hol landse landschap, met hoge wol kenluchten en lage horizonten. De vierde nieuwe exposant is Hamed Quattara uit Burkina Faso. Deze schilder exposeerde onder meer in de Verenigde Staten en mengt tra ditie met vreemde invloeden in zijn werk. De autodidactisch kunstenaar maakt schilderijen en werken op papier. De galerie is geopend van woens dag tot en met zondag van 13.00 tot 19.00 uur en op afspraak. Hulp aan platteland in voormalige Oostbloklanden Telefoon 32 90 20 Bankrekening ABN-Amro 55 31 16 088 Rommelmarkt Den Hoorn Met ingang van komende week is er weer iedere maandag van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt in de schuren van Axel Lap aan de Wit- teweg in Den Hoorn. Marktmees ter Ferry Zwanenburg meldt dat er 'ontzettend veel spullen op alle gebied' te koop zijn. De opbrengst komt zoals gewoonlijk ten goede aan de restauratiecommissie van de Hoornder kerk. Zwanenburg is voor inlichtingen bereikbaar via tel. 319272. Weer Een dierbaar familielid meldde vorige week haar veilige aan komst in een wintersportverblijf in Oostenrijk. Goede reis gehad, weinig last van de overal in het rond aanwezige sneeuw. Op haar vakantiebestemming lag ook een dik en zeer gewenst pak. Ieder een blij, de plaatselijke bevolking en de wintersportliefhebbers. 'En hoe is het bij jullie? Ik hoorde in de lounge van ons hotel iets over een weeralarm in Nederland? Wat is er voor vreselijks aan de hand? Moet ik terugkomen?' Vanachter het raam waarlangs om de dne minuten een nauwelijks als zoda nig herkenbare sneeuwvlok dwar relde, probeerde ik voorzichtig - zou haar hart hiertegen bestand zijn - onze benarde toestand uit de doeken te doen. Terugkomen naar dit barre oord leek me niet verantwoord nu zij veilig en wel door en in de sneeuw was aange komen. Ze was niet direct gerust gesteld. 'Een weeralarm geven ze toch niet voor niks? Wat houd je voor me achter?' Ik moest praten als Brugman. Om haar argwanen de bezorgdheid in goede banen te leiden, heb ik zelfs met mijn mobiel een plaatje moeten schie ten van de straat en dat onmid dellijk doorgezonden. Daarna was ik genoodzaakt op te hangen en te zoeken naar de Oostenrijkse 112, want ze kwam niet meer bij van het lachen. Wij zijn afhanke lijke mensen geworden, die zon- der adviesbureaus, therapeuten en begeleiders heel weinig meer kunnen. Was het weer vóór het jaar 2000 een gegeven waar je zelf op lette en maatregelen voort tegen nam, nu moeten wij de han delingen krijgen voorgeschreven. Bevroren oren? 'Hunnie' schuld. Erwin Krol en consorten hebben niet gezegd dat wij een muts uit de kast moesten halen! Ik herinner me een verhaal van mijn opa, die als opgeschoten jongen iedere morgen een klein uur moest lopen naar de boerde rij waar hij op dat moment werk had. In één van die winters van toen had hij op een morgen in de sneeuwjacht anderhalf uur werk gehad door de sneeuwklosters onderzijn klompen. Half bevroren moest hij zich eerst tegen een koeienlijf warmen om weer mens te worden. 'Jongen, wat klaag je, had de baas gezegd 'Van zo'n tochie krijg je sterke biene en wie- de neusgate en Bertha stooft lek ker afDat waren nog eens barre tijden, maar hij is met die neusga ten toch maar mooi drieëntachtig geworden De vraag is, moeten wij nu ook met 'wiede' neusgaten naar ons werk? Ach nee, maar het laatste beetje zelfredzaamheid wat ons nog gebleven is, moeten we ons ook niet laten afnemen. Ambachtscentrum Texel gaat mor gen weer open voor bezoekers. Zij kunnen met een speciale strippen kaart op ambachtelijke wijze kaar sen en zeep maken, papier schep pen en brood bakken. Om 11.00 en 14.45 uur gaan rondleidingen door de bierbrouwerij en de distilleerderij van start. De uitbaters hebben van de Vereniging Echt Texels Product toestemming gekregen voor enkele producten het predikaat Echt Texels te voeren. Het Ambachtscentrum, gevestigd aan het Wezenland in Den Burg, is iedere woensdag, don derdag en zaterdag en in juli en augustus ook op dinsdag open van 10.00 tot 17.00 uur. Marijke Eelman overhandigt Jan Bloem symbolisch de €22.444,- voor het Tesselhuus. Op d de Boer en Joke Cofino die gezamenlijk een tijdens het galadiner geveild kunstwerk vi Het benefietdiner dat een maand geleden voor het Tesselhuus werd gehouden, heeft €22.444,- opge leverd. Marijke Eelman, voorzitter van de werkgroep die het diner organiseerde, overhandigde het bedrag vrijdag symbolisch aan voorzitter Jan Bloem van het Tes selhuus. De opbrengst is toereikend om 25 mensen met ernstige lichame lijke handicaps en hun begeleiders vakantie in het Tesselhuus te laten houden. Omgerekend is het diner goed geweest voor drie van de elf vakantieweken die de stichting jaar lijks aanbiedt. Het vakantiehuis aan de Ruijslaan in De Koog biedt plaats aan acht gehandicapten en negen begeleiders. Bloem reageerde verheugd op de donatie. Het gaat momenteel op meerdere fronten goed met het vakantiehuis dat dit jaar zijn 25-jarig bestaan viert. Van de €80.000.- die de stichting jaarlijks nodig heeft om de vakantieweken aan te bieden, is volgens Bloem tot nu toe €70.000,- binnen. Marijke Eelman blikte tijdens de overhandiging met trots terug op het diner dat zaterdag 6 januari in grandhotel Opduin werd gehouden. Volgens haar werden in 2002 al voorzichtig de eerste ideeën geop perd, maar toen was er nog twijfel. Volgens critici zou een galadiner op Texel weinig kans maken. 'Maar door de grotere bekendheid die soortgelijke feesten in de landelijke pers hebben gekregen, groeide het kleine zaadje van het idee uit tot een plantje Met het 25-jarig bestaan van het Tesselhuus in zicht zijn we in 2005 begonnen het idee serieus te ontwikkelen.' Het leidde tot een zevengangendiner waar bijna 250 mensen aan meede den. Zij betaalden €200,- per stoel of €1200,- per tafel. Opduin leverde de maaltijden tegen kostprijs en diverse Texelaars werkten belan geloos mee. Eelman: 'Het mooie is ook dat alle stoelen en tafels zijn verkocht. Er is niets geschonken. Volgens de werkgroep, die uit leden van de Lions en de Rotary bestond, was het een eer het evenement te organiseren. Het diner leidde er ook toe dat veel mensen zich als donateur van het Tesselhuus opga ven. Het was overigens niet het allereerste galadiner op Texel. Op vrijdag 1 oktober 1987 werd in De Lindeboom al eens een galadiner dansant gehouden, waarbij bijna 200 gasten een zesgangendiner nuttigden en een optreden van Lee Towers kregen. Bloem liet weten dat het jubilerende Tesselhuus dit jaar meerdere acti viteiten houdt. Een daarvan is een benefiet-optreden van de Konink lijke Militaire Kapel Johan Willem Friso van de Koninklijke Landmacht uit Assen. Dat wordt gehouden op woensdag 29 augustus tijdens de Folkloremarkt in Den Burg. De andere activiteiten houdt de stich ting nog even voor zich, zodat die een verrassing blijven voor de Tes- Dinsdag 13 februari: Bewonersvereniging Texel houdt van 19N00 tot 21.00 uur een inloopavond voor leden in het zaaltje bij Star- kenburgh (Thijsselaan 40A, Den Burg). Meer informatie staat op de website www.bewonersverenigingtexel.nl. De Tuunderie uit Oosterend ver zorgt een cursus 'Valentijnschikking'. Opgave bij Jolanda Persoon, tel. 06- 21842638 of e-mail detuunderie@texel. com. Cinema Texel vertoont Thank you for smoking (aanvang 20.30 uur). Woensdag 14 februari: Ouderen kunnen in de Buureton in Den Burg aanschuiven voor een geza menlijke maaltijd, verzorgd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Aan melden kan via tel. 312696. In de Burgemeester De Koninghal in Den Burg wordt de eerste openbare avond over de herinrichting van de Groeneplaats gehouden. Er worden diverse, bij de gemeente ingediende, ideeën gepresenteerd. Aanvang 19.30 uur. In de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg wordt een discussieavond gehouden over duur zame energie. Sprekers zijn onder anderen Petra Schut van Duurzaam Texel, Han Lindeboom van Imares, Roel Struick van de gemeente en wet houder Peter Bakker. Discussieleider is Goos Westerlaken. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is gratis toe gankelijk. Rachel Kruk houdt een bijeenkomst voor voedende moeders. Deze bij eenkomsten worden iedere tweede woensdag van de maand gehouden, steeds van 20.00 tot 22.00 uur. Deel name kost €1,-. Opgeven kan via tel. 322734 of e-mailadres vbn@texel. com. Cinema Texel vertoont Ernst, Bobbie en de Geslepen Onix (aanvang 13.45 en 16.00 uur), Arthur en de Minimoys (14 00 uur), Beestenboel (16.00 uur), Happy Feet (16.15 uur), Apocalypto (20.15 uur) en Thank you for smoking (20.30 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien Charlotte's Web (15.00 uur) en Casino Royale'(20.00 uur). Donderdag 15 februari: In Ecomare wordt om 13.30 uur een tentoonstelling geopend met schilde rijen van walvissen, gemaakt door de maritieme schilder Rob van Assen. Bij volkssterrenwacht De Jager bij Ecomare kan vanaf 18.00 uur met een telescoop naar sterren en planeten worden gekeken. Deelname kost €2,-. Het sterrenkijken gaat alleen door bij helder weer. Bij twijfel kan (kort tevoren) gebeld worden naar tel. 06- 45552708. De Stichting Integratie Gehandicapten Texel houdt vanaf 19.30 uur in Ques tion Plaza in Den Burg een informatie bijeenkomst over de WMO. De Tuundene uit Oosterend verzorgt een cursus nestkastje maken. Opgave bij Jolanda Persoon, tel. 06-21842638 en e-mail detuunderie@texel.com. In Cinema Texel draaien Apocalyp to (aanvang 18.45 uur), Night at the Museum (19.00 en 21.30 uur) en SAW III (21.45 uur). Vrijdag 16 februari: De Jacob Daalderschool in Oosterend houdt vanaf 17.30 uur een fancyfair. Thema is het Wilde Westen. Tien Texelse bands maken hun opwachting op het muziekfestival WET-Live. dat vandaag en morgen in café De Zwaan in Den Burg wordt gehouden. De organisatie is in handen van de commerciële radio-omroep Wadden Eiland Texel Radio, beter bekend als WET-Radio. Het eerste optreden begint om 21.00 uur. Het programma staat op de website www wetlive.nl. Entree €2.50. In Cinema Texel draaien Beesten boel (aanvang 16.15 uur). Night at the Museum (16.30, 19.00 en 21.30 uur) Apocalypto (18.45 uur), Déja Vu (20.00 uur) en SAW III (21.45 uur). Hoogwater te Oudeschild Di. 13 02.40 en 15.17 u. Wo. 14 04.34 en 17.24 u. Do. 15 06.15 en 18.34 u. Vr. 16 07.20 en 19.35 u. Za. 17 08.30 en 20.40 u. 7o. 18 09.25 en 21.30 u. Ma. 19 10.16 en 22.15 u Di. 20 10.44 en 22.55 u. Aan hef strand het ongeveer e< *n uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 18 februari op om 07.56 en gaat onder om 17.53 Zaterdag 17 februan nieuwe maan. TESO zet vrijdag 16 en maandag 19 februari van 9.30 tot 16.00 uur twee boten in en verzorgt dan ieder hall uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Toch moeten automobilisten vrijdag in Den Helder tussen 13.00 en 16.00 uur rekening houden met een half uur wachttijd. Maandag wordt in Den Helder tussen 11.00 en 15.00 uur en op Texel tussen 9.00 en 14.00 uur een half uur wacht tijd verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl Slichllng ROTA. govesligd 16 Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 36.45 34,85 (automawsM Per jaar €71,10 68,95 (automatisch Bi] verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Onder grote publieke belangstel ling werd afgelopen weekend in de Burgemeester de Koninghal het indoorkampioenschap gehou den van Model Racing Texel. In een soms spannende strijd gingen de titels naar Jelle Schouwstra en Ronald Kramer. Er verschenen 19 wagens aan de start. In de klasse 1:10 werden 12 auto's weggeschoten. In de manches werd fel gestreden om een zo goed moge lijke startpositie in de finale te verkrij gen. Ed en Raymond Witte en Jan en Jelle Schouwstra kwalificeerden zich net als Sander Vermeulen vrij eenvoudig voor de finale. Yvar Pool legde beslag op de laatste finaleplek, doordat hij Jordy Schuijl in de man ches met een snellere tijd achter zich hield. In de eindstrijd maakte Jan Schouwstra een valse start waar door hij achteraan moest starten. Dit weerhield hem er echter niet van zich een weg nëar voren te banen en beslag te leggen op de tweede plaats, op twee rondes van winnaar Jelle Schouwstra. Regerend club kampioen Ed Witte kwam deze keer niet verder dan een derde plaats. In de 1:12 klasse bleek Ronald Kramer oppermachtig. Hij won alle manches met een of meer rondes voorsprong. In de finale startte Kramer van kop en dubbelde hij binnen twee minu ten het hele veld. Even leek zijn onafwendbare overwinning in gevaar te komen door enkele stuurfoutjes. Hierdoor zagen Wouter en Gerrit van minder dan een ronde achterstar Kramer herstelde zich op tijd koerste toch nog onbedreigd op zege af. In de strijd om het zilver hi Wouter van Strien zijn zenuwen1 best in bedwang. Lezing Cadée Door een vervelende vergissing een verkeerde aankondiging in krant van afgelopen vrijdag belan De lezing van onderzoeker Gerfó Cadée over de popularisenng v zeeonderzoek vond niet gister plaats, maar is pas maandag februari. Locatie is de Slinger Ecomare, aanvang 20.00 uur. redactie biedt gedupeerden ha excuses aan. Daalderschool De Daalderschool in Oostere i houdt vrijdag 16 februari een fan: fair. Thema is het Wilde Westen fair begint om 17.30 uur. HersenstichtingLL De collecte voor de Hersenstichw- P heeft op Texel €1917,67 opge*^ verd. Dat is een paar honderd e#ev( minder dan vorig jaar, toen ma- vrijwilligers aan de inzameling ma werkten. Wie de collectant he« gemist en toch een bijdragend leveren, kan een storting doen giro 950, ten name van de Hersff

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2