'Dit is puur gezellig, het is geen werk' Levende bruinvis van strand gehaald Meer ruimte strand voor bouwwerken watersport Eerste beton nieuwe kade Oudeschild gestort Bedrijvig heid JJelange/ocw TEXELSE Willem Stolk graveert en maakt meubelen PBr 7 COURANT bleken echter niet voor het oprapen. Moe van alle papieren rompslomp en in zijn ogen kromme regelgeving besloot Stolk te kiezen voor hetgeen hij leuk vindt en goed kan: timmeren en graveren. Medio 2006 schreef hij zich in bij de Kamer van Koophandel en vestigde hij zijn eigen bedrijfje. In de werkplaats bij zijn woning aan de Barentszstraat houdt hij zich vooral bezig met het maken van houten en trespa naamborden en het creëren en repareren van meubelen. Des gewenst maakt hij ook ontwerpen voor een stoel, tafel of kast. Hoewel hij nog nauwelijks aan de weg heeft getimmerd, weten veel Texelaars de weg naar Stolk al te vinden. 'Het begint al leuk te lopen. Ik krijg regel matig aanvragen voor een naam bord of meubelreparatie. Nu ben ik bijvoorbeeld bezig met een kathe der voor het Verpleeghuis. Daarvoor heb ik zelf een ontwerp gemaakt. Dat zijn hartstikke leuke dingen om te doen.' Verder vernieuwde hij het veelbesproken hek van de begraaf plaats op de Hogeberg en knapte hij de tekstborden op. Stolk werkt op offertebasis. 'Ik offreer de tijd die een gezond iemand nodig heeft om een klus te doen. Dat betaalt de klant. Dat ik er misschien langer over doe, doordat ik met mijn rug zit, is mijn probleem. En het gaat erg goed. Klanten hebben daar alle begrip voor.' Vooral de borden van Stolk zijn populair. Met een speciale machine kan hij teksten in verschil lende lettertypes maken. Op menig woning of schip prijkt inmiddels een bord van zijn hand. 'Als de klant dat wil, maak ik ook borden op de ouderwetse manier. Letters opteke nen en dan uithakken met hamer en beitel.' Het vak leerde hij van wijlen Han Bakker uit Den Hoorn. Inmid dels heeft hij zijn bedrijfsactivitei ten uitgebreid met het slijpen van mevrouw noeper, n cirkelzagen. 'Daarvoor heb ik een machine gekocht, want het opstu ren van die dingen bleek een kost bare zaak. Ik kan nu bladen slijpen tot 70 centimeter.' v Haateiana, Zeger Heikamp, mevrouw Kikkert, De Ridder en mevrouw Gersthage spelen samen een spelletje Rummikub. 'Bij binnenkomst in het Sint Jan was ik gelijk verkocht. Die men sen zijn zo blij dat je er bent, ze lachen als ik binnenkom', zegt Zeger Heikamp (63). Het enthou siasme van de mensen is over geslagen. Hij praat bevlogen over zijn middagen als vrijwilliger in de dagopvang. Vervelende of minder leuke voorval len laat hij zich niet ontvallen. 'Die zijn er gewoon niet. Ik ga met veel plezier heen en aan het eind van de middag ga ik met een goed gevoel weg. Het is puur gezellig, je kunt het niet als werk zien.' Wat hij met de ouderen doet verschilt en is afhan kelijk van wat de mensen zelf willen. 'Soms gaan we een boek ruilen, een boodschapje doen of een wandeling maken. En vaak rummikubben en sjoelen we. Of, als mensen het vra gen, doen we een quiz over Texel.' De verzorging wordt overgelaten aan gediplomeerde verzorgers. Voor hem is het elke week anders. 'Je spreekt anderen en soms leer je iemand rummikubben. We pra ten dan over alledaagse dingen, maar soms ontstaan heel interes sante discussies. Zo was een vrouw gevallen die geen alarm om had. Daar ontstaat een discussie over en dan wordt mij gevraagd wat ik ervan denk.' Door deze gesprekken leert hij mensen steeds beter kennen. 'Er ontstaan steeds diepere gesprek ken, maar ik probeer wel afstand te houden.' Ook als mensen uit de dagopvang overlijden, probeert hij het contact zakelijk te houden. Wel ontvangt de familie een rouwkaart. Binnen de groep voelde hij zich met een opgenomen. 'Bijna de eerste vraag was of ik getrouwd was. Toen heb ik ja gezegd en verder werd er niet op ingegaan. De volgende keer vroegen ze wat doet je vriend eigen lijk? Ik voelde me volledig geaccep teerd en kon meteen lekker mezelf zijn.' Vanaf die dag heeft hij zijn plek gevonden. Met een andere vrijwil liger en een vaste kracht heeft hij op donderdag van 13.30 tot 16.00 uur de zorg, het plezier en enthou siasme van tien tot dertien ouderen Hij begon er dne jaar geleden mee omdat hij niet meer werkte en wat wilde doen. 'Ik was er aan toe om iets te doen. Ik ben gevraagd om dit te doen en heb evengoed vrije tijd genoeg. Mijn donderdagmiddag is nu voor de dagopvang en ik zou het heel vervelend vinden om er mee te stoppen. Vrijwilligerswerk moet iets zijn waar je plezier in hebt. Het moet een goed gevoel geven, en als je ziet hoe enthousiast de mensen zijn. Het zijn geen vrienden, maar ze geven me wel een warm gevoel.' Dit enthousiasme is niet voor ieder een weggelegd. 'Mensen die voor het eerst op de dagopvang komen roepen soms: ik ben niet van plan te blijven. Ze moeten een drempel over. En dan merken ze dat ze aan sluiting vinden bij de groep en een praatje hebben met de anderen. Vriendschappen ontstaan en dan blijkt dat het bij elkaar zijn toch heel gezellig is.' Het leuke en gezellige van de dagopvang verbaasde hem ook enigszins. 'Ik had geen ervaring met bejaarden en wist niet wat ik me moest voorstellen bij de dag opvang. Ik ben er blanco binnen gestapt, maar dat het zó leuk zou zijn... Ik heb er een heel goed gevoel bij. En als mensen vragen vind je dat wel leuk met die bejaarden?, dan zeg ik: ik hoop dat tegen de tijd dat wij oud zijn er ook mensen zijn die naar ons omkijken.' Tekst en foto Imme Bakker >r het verpleeghuis. 'Het is prachtig werk o, Het college is bereid het aantal plekken voor watersportaccomo- datie langs het strand uit te brei den. In de gewijzigde concept- strandnota wordt het onder meer bij paal'9 en paal 19 toegestaan. Dat was tot nu nog niet het geval. De gemeente wil er flexibeler mee worden. Volgens het huidig gemeentelijk beleid mogen zeilverenigingen, watersportscholen en andere water sportorganisaties bij paal 15, 17, 28 en 33 accommodatie hebben. Bij elk strandslag is maximaal hon derd vierkante meter aan tijdelijke bebouwing toegestaan. In de nieuwe strandnota wil het college bij in ieder geval zes strand- slagen negen locaties van elk maximaal negentig vierkante meter beschikbaar stellen. Dan gaat het om de noordzijde van paal 9, de noord- en zuidzijden van paal 15 en 17, de zuidzijde van paal 19. de noordzijde van paal 28 en de noord en zuidzijde van paal 33. Volgens een woordvoerder wil de gemeente daarmee in de toekomst flexibeler op wensen van gebruikers van het strand kunnen inspelen. 'Het kan bijvoorbeeld zijn dat sur fers het ene jaar bij het ene strand slag willen zitten, terwijl het volgend jaar bij een ander strandslag veel beter kan zijn.' Paal 31 (bij de vuurtoren) is even eens in beeld om plaatsing van watersportaccommodatie toe te staan, maar daarvoor zijn in de con cept-nota nog geen nadere locaties aangeduid. De gemeente wil eerst zien hoe het strand zich daar ont wikkelt. 'Maar de verwachting is dat het sterker wordt zodat er een mooi breed strand voor sporten kan ontstaan.' Voordat het tot eventu ele plaatsing van accommodatie bij paal 33 komt, moet de gemeente eerst nog met Rijkswaterstaat over leggen. Maximaal Volgens de concept-nota, die maan dagavond door de politieke par tijen wordt besproken, mogen per aanwezen locatie maximaal twee (water)sportscholen en/of -vereni gingen zijn. Dat betekent dat bij strandslagen waar over zowel de noord- als zuidzijde wordt gespro ken maximaal vier organisaties maximaal twee keer 90 vierkante meter mogen bebouwen. Voor 'een aantal traditionele (watersportverenigingen die niet aan de voorwaarden van de nota voldoen' wordt in de toekomst gedacht aan een uitsterfregeling met een overgangsregeling. De watersportorganisaties mogen in hun bouwwerken geen 'wezens vreemde' activiteiten uitoefenen. 'Ze mogen niet aan horeca doen of een terras hebben', aldus de woordvoerder. Een kopje koffie voor de eigen leden of klanten zetten, is geen probleem. Een voornemen van het college om (water)sportscholen en -verenigin gen in de recreatieve zones 'een nadrukkelijke medeverantwoorde lijkheid' voor de openbare orde en veiligheid te geven, is uit de nota geschrapt Dat plan leidde tot veel verzet bij de watersportorganisaties. Zij vonden dat zij niet verantwoor delijk konden worden gesteld voor een gemeentelijke taak en wezen de gemeente erop dat zij ook niet bevoegd zijn handhavend op te tre den. Volgens de gewijzigde nota worden de organisaties nu door de gemeente 'gewezen' op hun medeverantwoordelijkheid voor de handhaving van de openbare orde en veiligheid. Kiosken Voor strandkiosken is de maximale oppervlakte opgetrokken van 80 naar 90 vierkante meter. Strand paviljoens behouden de maxima le oppervlakte van 400 vierkante meter met daarnaast maximaal 350 vierkante meter voor een niet over dekt terras. Het college geeft geen gehoor aan pleidooien de opper vlakten te vergroten. 'Zelfs het grootste strandpaviljoen voldoet nog niet aan de maximale opper vlakte, dus ze hebben allemaal nog de mogelijkheid om te groeien.' In de gewijzigde nota wordt expli ciet gesteld dat het onder het nieu we regime niet meer mogelijk is dat strandkiosken naar paviljoens worden omgezet of andersom. Aan vankelijk stond er dat een omzet ting niet wenselijk was, maar dat ging sommige strandexploitanten niet ver genoeg. Volgens de woord voerder krijgen strandexploitanten een jaar de tijd om de papieren en vergunningen voor het gewenste bouwwerk in orde te krijgen. De vraag is wat bij paal 28 gaat gebeuren. Strandexploitant Nico de Graaf wil zijn strandkiosk graag in een paviljoen omzetten, maar daar heeft het college in het verleden niet aan willen meewerken. Volgens een overzicht in de concept-nota mag straks bij paal 28 aan de noord zijde één permanent paviljoen in de duinen zijn en aan de zuidzijde één strandpaviljoen. Mareis verliest in thriller nipt van koploper Aan de ongeslagen status van De Mareis in het nieuwe jaar is zondag een einde gekomen. De Texelse basketballers verloren in Hoorn in een slechte maar span nende wedstrijd met nipt verschil (42-35) van koploper De Hoppers. Een wat al te vrijblijvende instelling speelde De Mareis in de beginfase parten Het gebruikelijke fanatisme gescoord, stond het Texelse team na het eerste kwart met maar liefst 12-0 achter. Nadat de onderbreking was benut om de koppen bij elkaar te steken, verliep het tweede kwart iets beter, ook al omdat de tegen stander ook niet in goeden doen was. Dat resulteerde halverwege in een score van 18-12. 'Een dames stand', oordeelde speler en corres pondent Erik Venneker met gevoel voor zelfkritiek. In het derde kwart ging de strijd lang gelijk op en dat kwam de spanning ten goede. Helaas had den de scheidsrechters veel moeite de wedstrijd in goede banen te leiden, waardoor zich diverse hilan- sche momenten voordeden. Douwe Vonk kreeg een (terechte) berisping toen hij zijn onvrede op één van de arbiters botvierde. Bij 31-21 leek de wedstrijd gespeeld, maar in het laatste kwart begon het eindelijk te lopen bij De Mareis. Mooie acties van Erwin Freiling. Adam Ward, Chris Schleepers en Douwe Vonk konden echter niet verhinderen dat de koploper in de slotfase de winst naar zich toetrok. Adequaat handelen van strand- wandelaars en een snelle actie van Ecomare hebben zondag het leven gered van een gestrande bruinvis. Het dier werd door twee wandelaars aangetroffen op het strand bij paal 8, waar het lag te rollen in de branding. Omdat het niet lukte het dier terug te zet ten in zee, werd de bruinvis met spoed overgebracht naar het Dolfinarium in Harderwijk. Op het moment van de melding was dierverzorger Henk Brugge op weg naar een gestrande zeehond, zodat collega Salko de Wolf lopend naar de vindplaats ging. Daar was het dier door de vinders in een zwin gelegd om de kans op uitdroging te verkleinen. De huid van een bruinvis is daar heel gevoelig voor en op het droge kan het dier snel oververhit raken. Nadat Brugge de zeehond in Ecomare had afgeleverd, kon aantal bruinvissen in de Noordzee vaker voorkomen dat er een leven de bruinvis in een speciaal voor toeneemt, zal het volgens Ecomare de bruinvis strandt op Texel, dit doel ontworpen brancard naar de auto van de zeehondenopvang worden vervoerd. Nat gehouden met sponzen en doeken werd het dier vervolgens in Den Helder over gedragen aan medewerkers van het Dolfinarium. Maandag werd bekend dat het om een mannetje gaat van 1,20 meter lang en zeven tot acht maanden oud. De bruin vis, Tommy genoemd, verkeert in zorgwekkende toestand. Hij heeft een wond bij zijn bek en oog, wordt gevoed met pap en krijgt 24 uur per dag verzorging. Dat houdt in dat hij constant door verzorgers wordt ondersteund bij het zwemmen. Gemiddeld draagt Ecomare twee tot drie keer per jaar een levende bruinvis over aan het Dolfinarium. Wandelaars hadden Doordat uit tellingen blijkt dat het gelegd om uitdroging te voorkomen. In Oudeschild is vrijdag het eerste Ooms vervangt de komende tijd in eens over de wijze waarop de kade- geen overeenstemminq in de al beton voor de nieuwe kadewand totaal 820 meter verouderd dam- wand zou worden aangepakt. RWS jaren lopende onderhandelinqs- gestort. Het beton werd aange- wand. De werkzaamheden begon- laat de haven opknappen zodat de gesprekken tussen gemeente en bracht in de zuiderhaven. nen in oktober. Dat was later dan gemeente hem in goede staat kan Rijkswaterstaat gepland, maar Rijkswaterstaat en overnemen. Aannemerscombinatie De Klerk/ de gemeente waren het niet meteen Tot nu toe is er echter nog steeds DINSDAG 13 FEBRUARI 2007 Oudeschild heeft er weer een ondernemer bij. Sinds enkele maanden heeft Willem Stolk zich onder de naam Stolk De Graveur gevestigd als graveur en meu belmaker. Zijn specialiteit: het maken van houten naamborden. Daarnaast repareert, maakt en ontwerpt hij kleine meubelen. Het verhaal van de 43-jarige ras- Oudeschilder is bijzonder. Jarenlang was hij werkzaam als timmerman, totdat hij met ernstige rugklachten volledig arbeidsongeschikt raakte en in de WAO terechtkwam. 'Mijn eerste lendenwervel is er tussen vandaan en daar zit een steriele ontsteking. Daar zijn geen medi cijnen tegen en opereren doen ze al helemaal niet', licht Stolk toe. Daardoor heeft hij constant pijn. Van (zelfmedelijden wil hij niks weten. Ook zijn humeur lijdt niet onder de klachten. Ondanks zijn handicap bleef de Texelaar solliciteren en na een herkeuring in 2004 werd hij geschikt geacht als meteropnemer of controleur. Banen in die sector

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7