Groeneplaats brengt Texelaars op de been 'Er is veel energie in de plannen gestoken' Sport Texel Halve Marathon al voor de helft 'vol' TEXELSE y COURANT Wil Maas en Jan Middag winnen Schetsavonden Schetsavonden zijn de volgende stap in het proces rond de her inrichting van het centrum. Op 6 en 12 maart biedt Witpaard Texelaars de gelegenheid hun ideeën en gedachten op plat tegronden van Den Burg vorm te geven. Tegelijkertijd kunnen sterke en zwakke kanten van het centrum worden beschre ven. Het stedebouwkundig bureau praat de komende tijd ook met enkele Texelaars en Texelse geledingen voor extra informatie. Dat zijn vertegen woordigers van TVO, OVD en Horecabelangen Den Burg, vijf omwonenden van de Groene- plaats, collegeleden, Harry de Graaf en Gelein Jansen (voor een historisch perspectief), Jook Nauta en de Stichting Dorpsherstel. Andere Texelaars die even eens nadere toelichtingen wil len geven, kunnen daarvoor op woensdagen op het raadhuis bij procesbegeleider Henk van den Horst van Witpaard terecht. Er kunnen afspraken worden gemaakt via 362283, 362238 of 06-38067392. VRIJDAG 16 FEBRUARI 2007 Harry de Graaf presenteert het plan vooreen me i opstelde. v plein dat het College van Ereburgers van het Raaksje en de aanleg van een ondergrondse parkeergarage zag hij niet zitten. 'Een parkeerga rage is wat Den Burg betreft echt een modegril.' Film Frits Langeveld mocht tegen het eind van de avond als laatste in een professioneel gemaakte film zijn visie op de Groeneplaats vertonen. Hij had de pech dat zijn CD-rom niet goed op het scherm wilde komen. Toen de presentatie even later als nog was gestart, liep het beeld op de computer vast. Met hulp van een paar bezoekers kon de film na enige tijd voor een tweede keer in de herkansing, maar toen was een deel van de circa 180 bezoekers ai huiswaarts gegaan. De presentatie is ook te zien op www.fritslangeveld. texel.com. Degene die waren gebleven, zagen in een met veel oude foto's en toe- komstschetsen gelardeerde film hoe Langeveld het gehele raadhuisge- (raadzaal) wil hij inrichten met een cultureel centrum en een brasserie. In voormalig restaurant De Raads- kelder zou de J'elleboog kunnen worden voortgezet. Tussen beide gebouwen zou, op de plek van de entree, een wandelpad tussen de Groeneplaats en de Burgwal aange legd moeten worden. Rondom het plein zou de horeca van Den Burg moeten worden geconcentreerd. Onder het plein wil Langeveld een grote parkeergarage voor 250 auto's aanleggen, met in- en uitrit aan de Elemert. Het Waaggebouw zou de entree voor voetgangers moeten worden. In het dak van de garage zouden leidingen moeten worden verwerkt, zodat daar in de winter een ijsbaan kan worden aangelegd. De parkeergarage is volgens hem essentieel in het plan. Langeveld wil de netto opbrengsten ten goede laten komen aan het eiland. Wet houder Nico Kikkert (grondgebied) loofde aan het eind van de avond de insprekers voor hun ideeën. 'Er is veel energie in gestoken.' Bezoekers bekijken de maquette van Marije van Overmeeren-Bakker. Foto's, tekeningen en posters langs de wanden, de maquette van Marije van Overmeeren-Bak ker achterin de zaal en meerdere presentaties op het scherm op het podium. Er was woensdag avond werk gemaakt van de idee- enmarkt over de herinrichting van het centrum van Den Burg. Tien sprekers voerden het woord. Herstel van het Raaksje, de hui zen die halverwege de jaren zestig werden gesloopt voor het huidige raadhuis, was voor de Historische l Vereniging één van de belangrijkste onderwerpen. Voorzitter Jacques I Dijt gaf de gemeente de hint als voorbeeld te kijken naar historische Directeur Cees Grit van Witpaard-partners toonde zich onder de indruk van alle plannen. huizen die op het nieuwe vakantie park Landal Esonstad in het Friese Anjum zijn gebouwd. De Histori sche Vereniging pleitte eveneens voor bouw van nieuwe huizen aan de Burgwal en terugkeer van de vroegere beslotenheid van het cen trum. Volgens Dijt moeten daarbij een 'mensenmaat' worden aange houden. Voor de presentatie van Het Hart Hersteld kwam aanvankelijk initia tiefnemer Jook Nauta het podium van de Burgemeester De Koninghal op, maar alleen om te vertellen dat TVO-bestuurslid Robin Konijn het zou overnemen. De plannen van Nauta worden gezamenlijk gedragen door TVO, Ondernemersvereniging Den Burg en Horecabelangen Den Burg. Konijn zette uiteen dat zij het voormalige besloten karakter van de Groeneplaats en de Vismarkt terug willen en dat de oude ringstruc- tuur in ere moet worden hersteld. Daarnaast willen ze nieuwe huizen bouwen, ruimten voor ondernemers creëren, een ondergrondse parkeer garage aanleggen en het huidige raadhuis slopen. 'We moeten aan de slag kunnen gaan als het nieu we raadhuis is gerealiseerd', aldus Konijn. Dat zou 2009 moeten zijn. Het College van Ereburgers, verte genwoordigd door Harry de Graaf, had bij de plannenmakerij ook het raadhuis verwijderd en rond de ont stane open vlakte en het park een compleet nieuwe ring van huizen gecreëerd. Binnen die nieuwe ring zou zich een nieuw levendig hart van Den Burg kunnen ontwikkelen. Daarnaast zou de Burgwal door de huizenbouw weer een echte straat worden, zou voor de ING- en Rabo- banken een straat ontstaan en de Vismarkt weer een klein besloten plein worden. De nieuwe huizen zouden met de voorkant naar het nieuwe plein en park moeten wor den gericht om de levendigheid te vergroten. De Graaf liet weten dat ereburger Jan Wolkers graag een muziektent in het park wil. Ereburger Kees de Jager vond dat het linkerdeel van het raadhuis (met raadzaal) zou kun nen blijven staan. De Graaf dubde over het wel of niet afsluiten van de uit 1978 daterende doorbraak tus sen de Groeneplaats en de Elemert. Hij opperde de suggestie boven die plek een bovenwoning tussen de nieuwe huizen te realiseren, zodat een poort ontstaat. Een betonnen rand rond het nieuwe plein zou in de winter een ijsbaan mogelijk moeten maken. Theater Marije van Overmeeren-Bakker zette haar plan uiteen het raadhuis te ver vangen door een ei-vormig gebouw van enkele verdiepingen. De biblio theek en een theater zouden daar een plek moeten krijgen, evenals een restaurant, een foyer van het theater en woningen. De trouw- en raadzaal zouden er ook behouden moeten blijven. Ze benadrukte de functie van de horeca. 'Er is nu een combi natie van horeca en kantoren op de Groeneplaats en dat hoort niet. Van kantoren gaat geen levendigheid uit. Neem bijvoorbeeld de Stenenplaats. Daar is het altijd levendig in tegen stelling tot de Groeneplaats.' Gerard van der Kooi opperde een opmerkelijk plan het raadhuis op de kelder na te slopen. Het sloopafval zou in de kelder kunnen worden opgeborgen. 'Daarna smeer je het geheel af en maak je een waterpartij van die je in de winter als ijsbaan kunt gebruiken.' Hij was voor het bouwen van nieuwe huizen langs de Burgwal. 'Op de plek waar nu de parkeerplaatsen zijn. Daaronder kun je een parkeergarage aanleggen.' Gelein Jansen nam het in een uitge breid betoog op voor de historische en archeologische goederen in de grond. Hij was tegen de aanleg van een ondergrondse parkeergarage. Volgens hem kunnen auto's beter op de ijsbaan aan de Emmalaan staan. 'Bestraat dat een keer met groentegels.' Hij wilde een deel van het raadhuis afbreken, zodat er een verbinding tussen plein en park ont staat. 'In het deel dat blijft staan, kun je bestuurlijke en openbare functies houden.' Langs de Burgwal zou vol gens hem een rijtje kleine huizen kunnen komen. Het park zou niet mogen worden aangetast. Ongemoeid Kees Hin van de Stichting Dorps herstel vond eveneens dat het park ongemoeid moet worden gelaten. 'Geen huizen in het park, maar het is wel prima als er woningbouw langs de Burgwal komt. Het zicht daarvan moet dan op het park zijn gericht.' De stichting zag wat in herstel van het oude raadhuis dat in 1969 werd graag van de Bernhardlaan naar de Groeneplaats verhuizen. Dat werd beaamd door voorzitter Dirk Terp stra van de bibliotheek. Dorpsherstel vond ook dat het Raak sje moet worden hersteld. 'Maar van ons zou de rooilijn iets mogen afwij ken. Als hij meer gebogen wordt, wordt de uitstraling vriendelijker.' De Groeneplaats en Vismarkt zouden beiden weer kleine gescheiden plei nen moeten worden. De ideeën voor een ondergrondse parkeergarage hoefden niet op steun van de stich ting te rekenen. 'We zien liever dat er op de ijsbaan wordt geparkeerd.' Fridt Blanken pleitte net als eni ge voorgangers voor het behoud van de raad- en trouwzaal aan de Groeneplaats. Volgens hem zou het linkerdeel (met raadzaal) een gebouw voor de gemeenteraad en vergaderingen moeten worden. Het college zou dan kunnen zetelen in een nieuw gemeentekantoor aan de Haffelderweg. Op die manier zou de in 2002 ingevoerde duale scheiding tussen raad en college met 800 meter afstand symbolisch worden neergezet. Hij vond dat de raad dat plan nader zou moeten bekijken. Het archief zou in de net gereali seerde archiefbewaarplaats moeten blijven. Jaap Vlaming brak een lans voor meer horeca op de Groeneplaats. 'Als je nu door de Parkstraat of de Binnenburg loopt, draai je om als je bij de Groeneplaats komt. Met een paar terrassen erbij, kan het plein een rustpunt in een doorgaande wandeling worden.' Volgens hem zouden er met meer winkels aan de Groeneplaats moeten komen. Op de plek van het raadhuis zou vol- De ideeënmarkt trok ci a 180 Texelaars naar de Burgemeester De Koninghal. gesloopt. Herstel van de vroegere gens Vlaming een Jan Wolkersmu- gevel zou ook al mooi zijn. 'Dat seum kunnen komen. Het Waagge- kan eventueel met de huidige raad- bouw op de Vismarkt zag hij als een zaal worden ingepast.' Volgens Hin geschikte plek voor de presentatie zou de openbare bibliotheek dan van Texelse produkten. Terugkeer bouw in stand wil houden, op de entree in het midden na. Het rech- terdeel (kantoren) wil hij aankleden met nieuwe gevels om het plein levendig te maken. Het linkerdeel De eerste Texel Halve Marathon, die op 30 september wordt gehou den, belooft nu al een succes te worden. Twee weken na de ope ning van de inschrijving via de website www.texelhalvemarathon. nl hebben zich al ruim 600 deel nemers ingeschreven. Vijfentach tig procent van deelnemers heeft zich aangemeld voor de langste loop, over 21 kilometer. De ande ren lopen 10 kilometer. Na de introductie van het nieuwe evenement, eind december vorig jaar, heeft de organisatie positieve reacties uit de atletiekwereld ont vangen. Dat de start op de boot is en de atleten door een natuurrijke omgeving lopen, blijkt velen aan te spreken. Vooral in Noord-Holland is de animo groot. De meeste deelne mers komen uit de Kop van Noord- Holland, Den Helder is met meer dan honderd lopers uitstekend ver tegenwoordigd. Ze overtreffen zelfs het aantal Texelaars, die vooralsnog met ruim vijftig zijn. Uitgezonderd Zeeland 'leveren' alle Nederlandse Spannende middag volleybalteams Het eerste damesteam van Tevoko staat zaterdag een zware middag te wachten tegen Zaanstad 2. Dit team bestaat uit een mix van jong talent en ervaren speelsters uit de eerste divisie, staat momenteel tweede op de ranglijst en is gebrand op promo tie. De Texelse volleyballers speel den eerder in Zaandam een goede wedstrijd tegen deze tegenstander, maar moesten in de slotfase toch telkens de set aan Zaanstad laten atleten. In totaal is er plek voor 1250 deelnemers, zodat de helft van het evenement al is volgeboekt. Inschrij ven is alleen mogelijk via de website (www.texelhalvemarathon.nl). De organisatie verwacht dat de inschrij ving ruim voor de wedstrijd zal wor den gesloten omdat het evenement is volgeboekt. Alle informatie voor potentiele deelnemers is te vinden op de website, die met enige regelmaat wordt ververst met nieuwe infor matie. Sinds deze week is de Texel Halve Marathon ook juridisch een feit. Voortkomende uit Atletiekver eniging Texel is voor de organisatie van het evenement een stichting in het leven geroepen. Onder toeziend oog van notans Jan Dogger, zelf een fervent hardloper, werd woensdag Texel Atletiek opgericht. Het eer ste bestuur van de stichting wordt gevormd door AVT-leden Cees Tim mer, Cees Goslinga en Dick van der Weide. Naast de organisatie van de Texel Halve Marathon zullen wellicht ook andere toekomstige atletiekeve- nementen op Texel bij de stichting worden ondergebracht. Coach André van der Vliet hoopt met een complete en fitte selectie voor een verrassing te kunnen zor gen. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal Ons Genoegen en begint om 13.30 uur. Het eerste herenteam speelt de belangrijke wedstrijd tegen De Boe mel 1Bij een overwinning van 4-0 heeft het Texelse team nog kans op het gewenste kampioenschap. Omdat hetzelfde geldt voor de tegenstander uit Tuitjenhorn, mag spektakel worden verwacht. Deze wedstrijd begint om 15.00 uur. Blokarten Zandbank Sport Adventures ver zorgt dinsdag 20 februari een clinic blokarten. Een blokart is een ingeni euze strandzeilwagen, zo gemaakt dat zelfs beoefenaars zonder veel ervaring met verbluffende snelheid langs de branding kunnen razen. Tijdens de clinic krijgen de deelne mers uitleg over techniek, zeilregels en veiligheid. Daarna is er volop ruimte om lef en stuurkunsten te testen. De clinic wordt gehouden bij paal 17 en duurt van 13.00 tot 15.00 uur. Deelname staat open voor iedereen vanaf 12 jaar en kost €35,-. Deel nemers wordt aangeraden warme (regen)kleding, muts, handschoenen en stevige schoenen te dragen. Bowling Spektakel bleef uit bij de dinsdag gehouden bowlingavond in de bedrijfscompetitie. Bij de dames was er maar één keer een score van boven de 200. Trijn Stiggelbout gooide een pinval van 246. Bij de heren slaagde zelfs niemand erin de grens van 200 te slechten. De hoogste notering kwam van Hans Coot, die tweemaal tot 190 pinval kwam. Firma De Graaf liet in de race om het kampioenschap dure punten liggen en verloor met 2-3 van Hek senketel. Uitslagen: Loonbedrijf Plaatsman-Op de Steenenplaats 3-2; Hotel Tatenhove-'t Pruttelhuus 3-2; Tegelbedrijf Huijsman-L'Avenir 4-1. Firma De Graaf-Heksenketel 2-3; Appartementen Land en Zeezlcht-Sam Sam 1-4; Blauwe Piste- Kraanverhuur Kager 2-3 Darten Er zijn nog enkele plaatsen beschik baar voor darters die willen mee doen aan de Texel Open, die mor gen (zaterdag) in sporthal Ons Genoegen wordt gehouden. Opga ve is mogelijk door een envelop met €5,- en een duidelijke naams vermelding te bezorgen bij Jeroen Huizinga (Noordwester 140, Den Burg) of Marcel Verhagen ('t Buurtje 9. Oudeschild) of telefonisch via 06- 25311081. Het jeugdtoernooi (met categorieën 9 tot en met 11 jaar en 12 tot en met 15 jaar) begint om 13.30 uur. Om 18.30 uur komen de heren in actie, om 19.00 uur de dames. Publiek is welkom. SV Oosterend Nagekomen voetbalprogramma van SV Oosterend: Zaterdag 17 februari: HCSC B2-Oosterend B1 12.00 ZAP C2-Oosterend C1 14.30 Geel Zwart D1 -Oosterend D1 12.00 Oosterend D2-Geel Zwart D2 11.45 Zondag 18 februari: Oosterend-Succes 14.00 Oosterend 2-JVC 6 12.00 Oosterend 3-BKC 5 10.00 Geel Zwart DA 1 -Oosterend DA1 14.00 Zwemspektakel Zwemparadijs Calluna houdt zater dag 17 en 24 februari vanaf 20.00 uur een zwemspektakel voor kinde ren vanaf acht jaar. Zij moeten een diploma hebben. De kosten bedra gen €5.-. Aanmelden bij Calluna, tel. 317888 (voor 16.00 uur). Wil Maas en Jan Middag hebben de zeventiende speelronde van Klaverjasclub Den Burg gewon nen. Een goede slag sloegen ook Gerda en Freek Veeger, die dank baar van een off-day van de con currentie profiteerden en de lei ding in het algemeen klassement overnamen. De zeventiende speelronde was er één zonder uitschieters. Wil Maas en Jan Middag startten sterk met een score van ruim 2100 wisten daarna de druk goed op de ketel te houden. Ze speelden uiteindelijk 7152 punten bij elkaar en maak ten een mooie sprong in het alge meen klassement, waarin ze van de zeventiende naar de dertiende plaats stegen. Peter van Heerwaarden en Huug Snoek pakten met 7136 punten de tweede plaats. Dit geroutineerde duo begon rustig, maar haalde in het laatste spel geweldig uit met bijna 2400 punten. Het bleek nét niet voldoende voor de rondewinst. Snoek en Van Heerwaarden knok ten zich met deze prestatie terug in de top tien. Gerda en Freek Veeger herstelden zich van de kleine dip van vorige week en zagen met genoegen alle directe concurrenten maar matig scoren. Na een sterke opening had er nog meer ingezeten, maar in het laatste spel kwam toch de klad er nog een beetje in, waardoor ze bleven steken op 7081 punten. Het was voldoende om de schade van vorige week te herstellen en de eer ste plaats in het klassement weer over te nemen. Chris Schraag en Rosa Harbers zijn met een goede serie bezig. Ook deze week werd de horde van 7000 punten weer genomen. Dankzij hun score van 7044 punten stegen ze naar de zesde plaats in het alge meen klassement en deden ze ook goede zaken in de tweede periode. Erik Boogaard en Rob Stapersma bleven met een score van 6991 punten net onder de 7000 hangen. In het algemeen klassement hand haafden zij zich op de negende plaats. Het gemiddelde was met 6277 pun ten het op één na laagste van het seizoen. Het aantal marsen bedroeg 44. In het klassement hebben Gerda en Freek Veeger een voorsprong van ruim 400 punten op nummers twee Arend Dijker en Piet Moree. Fenny en Rob Caspers bezetten op ruim 1800 punten de derde plaats. Ook de tweede periode is met nog twee ronden te spelen nog niet beslist. Hier leiden Fenny en Rob Caspers. Chris Schraag en Rosa Harbers bezetten op ruim 1200 punten de tweede plaats. Willem Koomen en Bart Weijdt staan derde. Groot Slem Margret Elzinga en Dick de Chavon- nes hebben maandag in dorpshuis De Wielewaal de achtste wedstnjd in de tweede période van bridge club Groot Slem geworden. In de A- lijn behaalde het paar het een score van 398,75 procent. Janny en Piet Hopman legden met 392,89 pro cent beslag op de tweede plaats. Akkie van der Kerkhof en Els Wit te (391,72) en Tine en David Klip (363,49) werden derde en vierde. In de B-lijn ging de zege naar Derk Heiligers en Dirk Kuiper, die tot een percentage van 399.27 reikten. Zij keren na hun degradatie in de vori ge periode terug naar de A-lijn. Ook drie andere paren promoveerden. Het zijn Wies Wiesman en Herman Hagenouw (398,51), Jos Bergman en Jo Cnossen (383,61 procent) en Door en Jan van Sambeek (377,52). De onderste vier uit de A-lijn spelen komende periode in de B-lijn. Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 20 februari: Veld A: 18.30 De Waal-Smash PK Allerlei 19.15 Allerlei- Smash'68 Smash PK 20.00 CVI-Randstad Vlinderwinkel 20.45 Vlinderwinkel-Maarco B. CVI 21.30 Cocky-Bremakk. 2 Autocentr. 22.15 Autocentr.-Paal 28 Cocky Veld B: 18.30 Beverdam-Mantje NIOZ 2 19.15 Rabobank-NIOZ 2 Mantje 20.00 Albert Heijn-PFB Rabobank 20.45 Wessels Ontwerpt-L&R PFB 21.30 Rab-Ecotiem Wessels 22.15 De Pilaar-De Wit Ecotiem Veld C: 18.30 Bosma-Schouwstra BarSp. 19.15 Klif 23-Bar Sportief Bosma 20.00 Jozefsch -Beverdam 2 Klif 23 20.45 Durper D.-lepe Beverdam 2 21.30 Bremakker-NBC De Krim 22.15 Krim-Sportshop 1 Bremakker Wedstrijdleiding; Allerlei De Koog en Kees (tel. 310221). Uitslagen 13 februan: CVI-de Prinsen van Texel 3-0; Kobeko-Rand- stad 1-2; Het Koetshuis-TESO 2-1. Paal 28/De Knm-VImderwinkel 2-1; Bremakker 2- Maarco Bouw 2-1, NIOZ 1-Cocky s Kapsalon 1 -2, Ecotiem-lnterieurbouw Texel 1 -2; Rabo- bank-Bouwcenter Rab 1-2; De Wit installatie- techniek-Langeveld de Roolj 2-1; Wessels Ontwerpt'-Albert Hei|n 1-2, Smash'68-Bre- makker 1-2; Zeilmakerij Texel-Bosma 2-1; Slagenj lepe de Boer-Klif 23 2-1; Smash'68 Piet Kooger-NBC Eelman Partners 1-2. Schouwstra Transport-Foto de Waal 1-2; Bar Sportief-Slagerii Beverdam 2 1-2. Timmers Bakkerlj-Durper Drup 3-0: Sportshop Texel 1-Jozefschool 1-2. Maandag gaat de derde en laatste periode van start Daarin staan acht wedstrijden op het programma. In verband met de voorjaarsvakantie wordt maandag 26 februan een vrije drive gehouden.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7