Logeerhuis Texel Texel en China treffen elkaar in Modern Home 'Overmorgen al in eigen J energievraag voorzien' De Breij: 'Uitvinding van de eeuw' TEXELSE g CoURANT Redrijvig/ze/J 1}: kerkdiensten Me<fische zorg Hulpverlening fL Werk aan dc WCg oud Papier Radio Texel 106.1 's Heerenloo Noord-Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360 VRIJDAG 16 FEBRUARI 2007 Diane en Jan-Aris Eelman temidden van de spullen in hun wooninrichtingzaak Modem Home. (Foto Gerard Timmerman) Kwaliteit voor de beste prijs. Dat belooft Diane Eelman, die samen met echtgenoot Jan-Aris een voormalige nettenschuur aan de Abbewaal heeft omgevormd tot Modern Home, hun bedrijf voor wooninrichting. De meubels, tegels, lampen en andere spul len die ze er verkopen betrekken ze rechtstreeks bij de fabrikant in China, het geboorteland van Diane. Nadat ze in november met stille trom de deur open heb ben gezet, houden ze dinsdag 20 februari de grand opening. Het bedrijf dat ze zijn gestart is bijzonder, de levensgeschiede nis van beide ondernemers is wel licht nog opmerkelijker. Het tweetal ontmoette elkaar in Shanghai. Zij werkte er als personeelsmanager bij onder meer Philips, hij vestigde zich na vele jaren als stuurman en kapitein van onder meer bulk- en zogeheten Panamax-bulkcarriers (ongeveer zo groot als twee voet balvelden) de wereldzeeën te heb ben bevaren ruim tien jaar geleden in de Chinese metropool. De Duitse rederij waarvoor Jan Aris, gebo ren en getogen op Texel, voer gaf hem de verantwoordelijke taak als projectleider toezicht te houden op de bouw van het soort bulkcarriers dat hij als kapitein en stuurman als zijn broekzak kende. De sche pen werden gebouwd op werven in Shanghai, vooral omdat de lonen daar een stuk lager liggen dan in de westerse wereld. 'Als ik het zo optel heb ik, samen met mijn team, toe zicht gehouden op een stuk of 25 schepen. Onder meer zelflossende bulk- en ethyleencarriers. Schepen van meer dan €40 miljoen, opgeteld bij elkaar voor ongeveer een miljard euro. Ik betwijfel of ik er in slaag om nóg eens zo'n omzet te halen...' In die periode onderhield hij met alleen contacten met de Neder landse consul en andere Hollanders in Shanghai, hij ontmoette er via-via ook de Chinese met wie hij zou trouwen en twee dochters kreeg. 'Met een gezin is het toch anders, zeker toen de scheepsbouw van de binnenstad verhuisde naar buiten Shanghai. Van huis naar mijn werk was ik tweeëneenhalf uur onder weg. Elke dag zo'n rit was teveel van het goede, dus woonde ik door de week bij mijn werk. Maar dat betekende dat ik niet bij mijn gezin was en als familieman ging ik dat erg missen. Alternatieve mogelijk heid was om als consulent scha declaims voor een Engels bedrijf aan de slag te gaan. Maar dat betekende dat ik de hele wereld over zou moeten reizen en dan was ik nóg met bij mijn gezin. Toen heb ben we definitief besloten op Texel te gaan wonen', vertelt Jan-Aris, die assisteert in de zaak van zijn echtgenote, enkele vakantiehuizen onderhoudt en in de avonduren een studie rechten volgt. De gedachte om naar het eiland te verhuizen leefde al langer bij het tweetal, evenals het idee hier 'iets' te gaan doen met woninginrich ting. Diane: 'In China worden veel mooie dingen gemaakt, van goede kwaliteit en tegen een scherpe prijs. Ik denk dat tachtig procent van de meubels die in Nederland wor den verkocht, uit China komen. De arbeid is goedkoop en men leert er snel.' Het trof dat ze midden in het commerciële centrum van Shanghai woonde. 'Ik heb de tijd benut om van alles te bekijken, me erin te verdiepen, contacten te leggen en spullen uit te zoeken. Veel meubels en andere dingen die in China worden gemaakt, worden in Europa ontworpen. Deze por seleinen wand- en vloertegels die we hier verkopen, zijn bijvoorbeeld van Spaans design. Het verschil met keramische tegels is dat dit materiaal veel harder is, waardoor de tegels vormvast zijn, naadloos tegen elkaar aan passen en geen voegen nodig zijn.' De uitgebreide collectie omvat allerlei motieven. De gastvrouw zegt op het gebied van kwaliteit de lat hoog te hebben gelegd. 'Geen imitatie, we verkopen alleen banken en stoelen die zijn bekleed met echt leer en meubels van massief hout. Dat raakt nooit uit de mode.' Ook de vloerdelen van eikenhout zijn massief. 'En voorzien van dertien lagen lak.' In de collectie ook veel lampen. Ontworpen in het westen en gefa- bnceerd in China. 'We bestellen de spullen recht streeks bij de fabrikant, er zitten dus geen handelaren tussen die provisie opstrijken. We zorgen zelf dat de spullen per container naar Texel worden vervoerd, zodat de bijkomende kosten minimaal zijn. Daardoor kunnen we het hier tegen scherpe prijzen aanbieden.' Voor de showroom heeft de voor malige nettenschuur een ingrij pende verbouwing ondergaan. De ruimte is onder meer van een zolder, trap en glazen voorgevel voorzien, waardoor ze de beschikking heb ben over een toonzaal van circa 600 vierkante meter. Zwemdiploma's In zwemparadijs Calluna zijn giste ren voor de derde keer dit winter seizoen examens afgenomen voor het Zwem ABC. Onder toezicht van examinatoren Annerieke Scherpen- huizen, Colinda Vlaming en Rem- ko Nagtegaal vertoonde een groot aantal kinderen z'n kunsten in het water. Voor het A-diploma slaagden: Anna Nina Koot. Anne van Tiel, Daan Krause, Daniël Schreve, Dylan Koorn, Eliza Blom, Floortje Visser, Jessica Groenendaal, Jim Boog aard, Jordi Kortekaas. Joris Ven- neker, Joséphine Hercules, Jurrijan Röpke, Kelsey Coot, Kevin Timmer, Kyra Leopold, Leony Kuiter, Linda Pahonkova, Magda Boekhoudt, Mette van Ginkel, Micha Hooger- heide, Mylène Rodenburg, Nick Schade, Remco Wiering, Rosanne Boersen, Silke Pop, Wesley van der Vis en Wouter Boon. Voor het B-diploma: Anouk de Lus- sanet, Chris Boekei, Dan'tque Vers- wijveren, Haithem Ismael, Ilse van Onzen, Jonna van den Wijngaard, Justi Hofman, Marieke Hegeman, Pascal Saai en Ruben de Jong. Voor het complete ABC-diploma: Julia Schot en Rosan van Helden. Gemeente legt cultuurbeleid vast in nota De gemeente wil graag stimu lerend zijn op het gebied van beeldende kunst, vormgeving, podiumkunsten, muziek, dans, musea, festivals, archeologie en andere zaken die onder de noemer 'cultuur' kunnen worden gerangschikt. Tot dusver ontbre ken echter integraal uitgewerkt beleid en regels om consequent te kunnen bepalen wat men wel of niet wil en hoeveel geld daar voor moet worden uitgetrokken. Nog dit jaar moet een gemeen telijke cultuurnota gereed komen die daarin verandering brengt. Dat gebeurt conform de afspra ken die bij de collegevorming zijn gemaakt. Al jaren geleden werd van verschillende zijden gepleit voor gemeentelijk cultuurbeleid. In november 2005 kwamen PvdA en GroenLinks met een cultuurnotitie, waarin werd opgeroepen een cul tuurnota te maken. Daarbij speelde de vrees dat kunst en cultuur te lijden krijgen onder bezuinigingen omdat ze niet als eerste levensbe hoeften worden gezien. Het college heeft de koe nu bij de hoorn gevat en een startnoti tie gemaakt waarin de contouren van de nota en de voorwaarden voor de realisering zijn opgenomen. Voor het maken van de uiteindelijke nota is maximaal €15.000,- nodig. De provincie is bereid een subsidie van €13.520,- beschikbaar te stel len, onder voorwaarden dat externe deskundigheid wordt ingehuurd en de nota uiterlijk september 2007 door de gemeenteraad wordt vast gesteld. Gezien de tijdsdruk wordt het project met voorrang aange pakt. Er worden 150 ambtelijke uren van de afdelingen Samenleving en Ruimte ingestoken. Andere taken zullen daardoor niet of in mindere mate kunnen worden uitgevoerd. Zondag 18 februari PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.45 u. gezamenlijke dienst in gerefor meerde kerk, ds. P.A. den Braanker Gereformeerde kerk Den Burg: 9.45 gezamenlijke dienst met her vormden in gereformeerde kerk, ds PA. den Braanker. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 9.30 u. ds. C.F. Klaassen. Den Hoorn: 11.00 u. ds. C.F. Klaas sen. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend 9.30 u. ds F. van Helden, jeugddienst. De Cocksdorp: 11.00 u. ds P. Bar nard, heilig avondmaal. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u., met stu dent M. Joosse. WOENSDAG 21 FEBUARI: 10.00 en 16.00 u.. met student M. Joosse. GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat. Den Burg: 10.00 u. ds. C. Duinkerken-Visser. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. A. Wesseling. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. m.m.v Dominoo- tjes. De Cocksdorp: 9 30 u. WOENSDAG 21 FEBRUARI: Den Burg, Aswoensdag, m.m.v. Gospel- train. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing, 10.30 u.: Leef met gezond verstand in een ontaarde wereld Wachttorenstudie. 11.20 u. De eerste opstanding is al begonnen. Een doosje geluk Wat zou het heerlijk zijn als dat toch kon Artsen: Voor spoedeisende medische hulp In het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vnjdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2 Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedei sende gevallen: 112. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel. Slufterweg 216. De Cocksdorp, tel. 311477. www dierenpensiontexel .nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp Schoonoordsingel 44, Den Burg. tel. 321461 - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 0900- 4636549. Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14 00 u. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel. Tubantia, Pontweg 133, Den Burg Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie, tel. 315602 of 06-30215211, steunpunt texel@brijder nl. Psychologenpraktijk: M Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring. klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9 00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16 00 u.. De Buureton, Beatrixlaan 43. Den Burg. Tel. 312696 Alzheimer café: elke laatste dins dag van de maand van 19.15 tot 21.30 uur in De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Van 19 tot 25 februari zijn de Lange- veldstraat (tussen de Ploosterstraat en de brug) in De Cocksdorp en de Herenstraat in Den Hoorn afgesloten voor alle verkeer Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwa gen komt in de volgende straten 3. Emmalaan, Pieter van Cuijkstraat, Elemert, Haffelderweg, Schilderend in de richting van Oudeschild vanaf de rotonde, Ada van Hollandstraat TEXELSE - COURANT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al oniB aöwnanoecontraclen en zijn van tOBpassing de Regelen voor van dB Stichting ROTA. gevestigd gedeponesfd bi| de Kamer van Koophandel en Fabneken Ie Amslerdam onder nummer 41196699. Een exemplaar van de Regelen voor hel Advononlieweien wordl op uw verzoek Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar €36.45 34,85 a.v .msc-i Per jaar €71,10 68,95 (automat*»» Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Vrijdag: I 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 20.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek (begin nieuwe titel: Vreemde ling op Stonewycke) 17.00 u. Pietelepote (kinderprogram ma) 18.00 u Muziek met Marco 20.00 u Radio Noord-Holland Zondag: 9.00 u Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst doopsgezinde gemeente Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u.Noud draait deur (Neder landstalig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u.Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noord-Holland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.45 u gereformeerde kerk Den Burg 10 45 u. rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u.Symphomca (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Raadscommissie Grondge bied (rechtstreeks vanuit het gemeentehuis) Aansluitend: Radio Noord-Holland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19 00u.Op uw verzoek (verzoekpla ten) 20.00 u. Raadscommissie Werkwijze Raad (rechtstreeks vanuit het gemeentehuis) Aansluitend: Radio Noord-Holland Woensdag: 17.00 u Pietelepote ((herhaling) 18.00 u Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19 45 u.Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Raadscommissie Welzijn (rechtstreeks vanuit het gemeentehuis) Aansluitend: Radio Noord-Holland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u Cabaret café (Pip Barnard en Janien de Bruyn bespreken het lokale nieuws). 20.00 u. Raadscommissie Midde len (rechtstreeks vanuit het gemeentehuis) Aansluitend: Radio Noord-Holland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl. rubnek Om te Onthouden Voorspeeluur Muziekschool te Muziek- en Dansschool ver uit komende week twee voor speelavonden. Dinsdag 20 februari aten de leerlingen dwarsfluit, cello hi piano hun vorderingen horen. Woensdag 21 februari presenteren leerlingen gitaar en keyboard 'ide avonden worden gehouden de voorspeelruimte aan het Schil ferend in Den Burg en beginnen bm 19.00 uur. Belangstellenden zijn Welkom. Detailfoto van de vuilverbrandingsinstallat ie die De Breij op Texel wil neerzetten. gezien de huidige financiële situ atie is wel zeker dat de gemeente zo'n investering waarschijnlijk niet zelf kan betalen. De Breij: 'Ik ben geen econoom, maar volgens mij zit er genoeg geld in het Wadden fonds. Dat is immers bestemd voor duurzame projecten.' is al genoeg. Zeker op Texel moet dat lukken, het waait hier altijd. Het grote voordeel is ook dat de machine ruimschoots beneden de nok van een huis blijft, dus niet opvalt. Een vergunning lijkt me geen probleem.' De molen levert volgens hem genoeg energie voor een gemiddeld huishouden. 'Alleen als je tegelijkertijd gaat stofzuigen, föhnen en het koffiezetapparaat inschakelt, moet het energiebe drijf het tekort aanvullen, maar onder normale omstandigheden heb je NUON niet nodig.' De tur bine, waarvan de eerst duizend worden gemaakt gaat waarschijn lijk €15.000,- kosten. 'Die inves tering heb je in zes jaar terug verdiend.' Bijkomend voordeel is dat de machine zo is gemaakt dat er geen vogels in sneuvelen. Die vliegen niet in een zwart gat.' Voor hotels, zorgcentra en andere instanties die meer energie nodig hebben, bestaan er grotere typen van deze vinding. De Breij zegt met de Duitse uitvinders overeen te zijn gekomen dat hij de rechten voor de Benelux krijgt. Maar zijn aandacht gaat vooral uit naar Texel. 'Zonder samenwerking met de gemeente lukt het niet. Daarom heb ik het al aan wethouder Peter Bakker voor gelegd.' Waar de milieuwethouder volgens De Breij nog niet van op de hoogte is, is een bijna nog innovatiever Duits project waarmee hij, ook via- via, bemoeienis heeft: een vuil verbrandingsinstallatie. 'Je kunt er van alles In gooien. Afval, riool- slib, slootruigte, kadavers en noem maar op. Basalt is het enige rest- product. Nul-komma-nul procent vervuiling. Maar het levert Texel wel veel energie op. En als je dat ding op de plek van de Hamster neerzet, dan hoef je al dat afval niet meer weg te brengen. Een apparaat met veel voordelen en geen enkel nadeel.' Of het moeten de kosten zijn. Voor een stad met ruim 180.000 inwoners kost zo'n installatie circa €250 miljoen, hoe hoog de investering voor Texel zal uitpakken is nog niet bekend. Maar Prototype van een windmolen voor huishoudelijk gebruik, het omgevingsvriendeiijke apparaat waarvoor Hans de Breij naar eigen zeggen de rechten in de Benelux heeft verworven. 'Texel wil in 2030 in de eigen ener giebehoefte voorzien, maar dat kan overmorgen al.' Dat beweert Hans de Breij uit De Koog. Hij zegt via-via in contact te zijn gekomen met Duitse ingenieurs, die een type windmolen hebben mtworpen dat door de beperkte loogte niet de horizon vervuilt, maar toch voldoende energie opwekt om een huishouden van elektriciteit te voorzien. 'Dit is de uitvinding van de eeuw.' Wellicht nog revolutionairder is zijn plan voor een vuilverbrandingstallatie voor Texel. te Breij, die in de aanloop naar de 'erkiezingen de publiciteit haal de met zijn partij BEZEM, staat direct bekend als een voor vechter van het alternatieve ener gie. Tijdens een verkiezingsavond van Duurzaam Texel hield hij zich opvallend op de vlakte. Maar nu de geest eenmaal uit de fles is, lijkt er geen houden meer aan. 'Ik ben hier bij toeval tegenaan gelopen. Texel hoeft het wiel niet meer uit te vin den, dat is al gebeurd.' Deze week meldde hij zich op de redactie met een presentatie van het prototype van het in Duitsland gefabriceer de wonder, waar hij op één van zijn reizen naar Polen stuitte. Het apparaat heeft geen wieken, maar bestaat uit een mast met daarop een rechthoekige kast met daarin een soort draaiende cilinder. Die gaat volgens de Texelse ambas sadeur bij het minste of geringste briesje draaien. 'Een beetje tocht

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 9