Sobere OSG moet veel laten schieten Winkels De Koog elke zondag open Uitgeverij L&R start met veiling in krant Vrije kavels Volmolen opnieuw in opspraak Cjrocn ZwartsJexels in het harL, krant ondersteboven. ÉfM gemeentetexel Leiding en bestuur willen door fcJwfcifei - Dijk en windgaas bij De Petten wekken beroering ^Texelse Media OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12153 VRIJDAG 23 FEBRUARI 2007 TEXELSE ^'COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Schoolleiding en schoolbestuur willen door met de realisatie van één schoolgebouw voor de OSG, maar het lijkt een zeer sober gebouw te gaan worden. Rector Henk de Vries nam gisteravond bij een presentatie van de plan nen zelfs het woord 'Oost-Duits' in de mond. De rector presenteerde de raad- commissie Middelen een lijst met een totaaloverzicht van wat er alle maal niet mogelijk is binnen het beschikbare budget van 8,7 miljoen euro. Er moet iets meer dan duizend vierkante meter op het programma van eisen worden ingeleverd (bijna negenduizend vierkante meter), een optimalisering van het binnenkli maat zit er niet in en de muren van het gebouw aan de Haffelderweg Uitgeverij Langeveld De Rooy in Den Burg start vandaag in deze krant met een paginagrote adver tentie met de veiling van goe deren en diensten van Texelse ondernemers. Texelaars kunnen via internet bieden op onder meer een weekendje Opduin, een diner aan huis van Willem 'Parel' Roe per, een elektrische fiets en een vleespakket. Twaalf ondernemers presenteren op de achterpagina van deze krant onder naam Texelseveilingcourant de producten waarop Texelaars een bod kunnen uitbrengen. Dat kan via de website www.texelseveiling- courant.nl. Een veiling via krant en internet is iets nieuws dat in Neder land voor zover bekend tot nu toe alleen door de regionale kranten BN De Stem in West-Brabant en de Provinciale Zeeuwsche Courant is gedaan. De ondernemers betalen mets voor hun advertentieruimte, maar bren gen als tegenprestatie de goederen of diensten in. De opbrengst van de veiling gaat naar de uitgever. Volgens uitgever René de Lange van Langeveld De Rooy wor den met de krantenveiling meerdere Twee kopers van een vrijstaand kavel in De Volmolen hebben dit teruggegeven omdat ze zich uit eindelijk niet konden vinden in de gestelde beperkingen. Het betreft Texelaars die met USP in zee waren gegaan. Anderen die besloten hebben de koop door te zetten, hebben wel moeite met de voorgeschreven kleur van de stenen en gebruiken liever een lichtere tint. De aanvankelijke vreugde nadat ze eind vorig jaar één van de tien kavels aan de Luzernevlinder kregen toe gewezen, heeft bij tenminste één Jongkind weg bij gemeente Gemeentesecretaris Gert-Jan Jongkind vertrekt bij de gemeente. Hij treedt in dienst bij het bedrijf PublicSpirit, een wervings- en selectiebureau voor banen bij de overheid. Jongkind was sinds juli 2004 in dienst van de gemeente. Jongkind gaat weg om persoonlijke redenen. Zijn partner bleef na de verhuizing naar Texel bij een vlieg tuigmaatschappij aan de overkant werken, waardoor de twee elkaar soms nauwelijks meer zagen, Lees verder op pagina 3 Texelaar plaatsgemaakt voor teleur stelling. Hij zegt er moeite mee te hebben wél veel geld te moeten betalen voor een kavel en maar niet te mogen bouwen zoals hij wil. Net als de andere afgehaakte koper was hij in zee gegaan met ontwikkelaar USP, die in De Volmolen drie vrije kavels in handen heeft. De Texelaar zegt aanvankelijk van USP te heb ben begrepen dat er vrij mocht wor den gebouwd, maar kreeg veertien dagen duidelijkheid dat dit alsnog volgens een al gemaakte tekening moest. Maar met de voorgeschre ven goot- en nokhoogte en andere zaken kon hij niet uit de voeten. De andere Texelaar zegt goed geïnfor meerd te zijn over de mogelijkheden en te hebben afgesproken in een vijf stappenplan tot afronding'te komen. Maar toen beide partijen in de laatste fase alsnog niet tot elkaar konden komen, haakte ook hij af. 'Jammer, maar ik heb er wel een goed gevoel over.' Beide Texelaars houden hun naam liever uit de publiciteit. Koper Frans Bik. eigenaar van eén van de zeven kavels die in han den waren van de gemeente, heeft besloten wél door te gaan. 'Wij had den liever gezien dat de donkere kleur van de bakstenen, net als de zogeheten Poortwachterswoningen, voor een wat lichtere aardetint wordt ingeruild, zodat het geheel wat min der somber oogt. Lees verder op pagina 3 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg kunnen niet worden afgewerkt als het nieuwe gedeelte is bijgebouwd. Dat betekent volgens De Vries dat de school met stoffige muren blijft zitten en dat de interieurs van de nieuw- en oudbouw niet dezelfde kwaliteit krijgen. Volgens de OSG is het aanpassen van de infrastructuur rondom de school, de aanleg van een fietsen stalling, vervanging van kozijnen en deuren van de lokalen, renovatie van brandwerende deuren, verbouwen van de kelder en aanpassen van de lift aan de Haffelderweg evenmin mogelijk. Hetzelfde geldt voor plan nen om duurzaam te bouwen. Het lijstje is voortgekomen uit een laat ste aanpassing van de schetsen en ontwerpen door de architect. Lees verder op pagina 3 (Foto Bernard Spaans) Foto van De Petten, genomen afgelopen woensdag. Op de voorgrond natuurgebied De Petten, daarachter de dijk en schutting van windgaas. vliegen in één klap geslagen. 'De ondernemer betaalt de advertentie in natura, niet in geld. Daardoor zit een bonus in de prijs van de adver tentie verwerkt. Daarnaast krijgt hij extra aandacht als mensen naar zijn zaak komen om een aangeboden product te bekijken.' Texelaars krijgen volgens De Lange de kans een product onder de ver koopwaarde te kopen. 'Een Texe laar zal bijvoorbeeld niet zo snel een weekendje Opduin doen, maar nu kan dat toch aantrekkelijker wor den. Ook is het bieden gewoon leuk.' Er geldt een minimumprijs. Tien procent van de opbrengst gaat naar een goed doel. 'Suggesties kunnen bij Langeveld De Rooy worden gedaan.' Het idee voor veilingen per krant is bedacht door een krantenuitgever uit Canada. Onder meer in Duitsland worden geregeld met succes via de krant goederen geveild. De Lange is benieuwd of dergelijke veilingen ook op Texel aanslaan. 'Als dat zo is, komen er meer veilingcouranten. We willen het in een iets andere vorm ook gericht op de toerist gaan doen, via de Vakantiekranten.' Men sen hebben twee weken de tijd om te bieden. Een dijk met daarop een felgroene schutting van windgaas pal naast natuurgebied De Petten bij Den Hoorn heeft in natuurkringen tot beroering geleid. 'Deze schutting zal zeker door roofvogels gebruikt gaan worden om ongemerkt dichtbij te komen en de kolonie te plun deren. Hoe is zoiets op Texel het vogeleiland mogelijk?', schrijft Ber nard Spaans in onze rubriek Wat ik zeggen wou. Hij vreest dat de kolonie grote sterns er dit jaar niet meer zal broeden. De afscheiding is geplaatst op initiatief van Mare van Rijsselberghe, die pal naast het natuurgebied een proefveld met een zoutminnend gewas heeft aan geplant. Het gewas werd vorig jaar volledig opgegeten door ganzen die vanuit De Petten zijn terrein opliepen. 'Het directe gevolg van het niet bestrijden van ganzen in dit gebied. Maar dit is een bijzon dere teelt, waarin ik samenwerk met drie universiteiten en die bij succes van grote betekenis kan zijn voor zilte gebieden. Ik snap best dat het gevoelig ligt, maar ik vind het niet leuk dat bij mij alles wordt opge geten.' Ook Natuurmonumenten is met bepaald blij met de heining. Eckard Boot: 'We zijn inderdaad bang dat het een barrière vormt voor de broedvogels. Er zijn vijf kolonies grote sterns in Nederland. Die op De Petten is met 1098 paartjes de tweede van Nederland en vorig jaar zijn zo'n beetje alle broedsels uitgekomen en alle jongen grootgebracht. Het zou doodzonde zijn dat die hierdoor verdwijnen.' Volgens Natuurmonu menten is er voor een heining van deze hoogte een bouwvergunning nodig en is er contact geweest met de gemeente en de provincie, maar Van Rijsselberghe zegt dat een hei ning tot anderhalve meter hoogte vergunningvrij is. Volgens Boot gaat hij daarbij echter voorbij aan de hoogte van de dijk waarop het windgaas staat. Van Rijsselberghe laat weten open te staan voor een gesprek met Natuur monumenten. Ingaand 25 februari zullen de win kels in De Koog op alle nog res terende zondagen van dit jaar geopend mogen zijn tussen 9.00 en 17.00 uur. Dat is het gevolg van het besluit van b en w om in de badplaats twaalf extra koop zondagen toe te staan boven de koopzondagen die al waren toe gestaan tussen 15 maart en 1 november. Het besluit is conform de bevoegd heid van het college om per kalen derjaar voor maximaal twaalf keer ontheffing te geven van het verbod om zondag open te zijn. Om de extra dagen was gevraagd door de ondernemersvereniging De Koog Badplaats, naar aanleiding van een enquête die onder de ongeveer hon derd leden is gehouden en waaruit bleek dat er voor elke zondag in het jaar wel animo was om open te zijn. De ondernemersvereniging zou het liefst willen dat de winkels op alle zondagen open mogen zijn, ook in de toekomst. De winkelsluitingsver ordening staat dat echter niet toe en b en w zijn (nog) niet van plan de raad voor te stellen de verorde ning te veranderen. Wat het college betreft, kunnen de ondernemers ook voor 2008 om niet meer dan twaalf extra zondagen vragen. Klandizie De vrijstelling geldt uitsluitend voor winkels in het postcodegebied van De Koog. Van enige verplichting is geen sprake. Elke winkelier maakt zelf uit of hij zijn deuren wil open houden. De ondernemersvereniging vindt zondagse openstelling buiten het seizoen vooral van belang voor de klandizie van weekendtoeristen. 'Buiten het seizoen is het door de week rustig in het dorp, maar in de weekenden is er sprake van gezel lige reuring. Bovendien verwacht de consument van een badplaats dat de winkels op zondag open zijn De toerist is dat gewend van de kust plaatsen elders in het land en in het buitenland', aldus een persbericht van de ondernemersvereniging. Den Burg De ondernemersvereniging van Den Burg heeft om slechts drie extra koopzondagen gevraagd: 25 febru- an en 23 en 30 december. Het col lege gaat daarmee akkoord, niet alleen voor Den Burg, maar voor heel Texel. De ondernemers van Veronica Bos 'Texel is een ongelofelijk sterk merk. Dat is niet vanzelf gekomen. Daar werken we met z'n allen al ruim honderd jaar aan.' Lovende woorden van Veronica Bos bij haar afscheid als VW-directeur gisteren in Opduin 'De VW is daarbij een middel om de krachten te bundelen. Laat dat vooral zo blijven.' Pagina 5 Hans van der Park Hans van der Park blijft nog een jaar trainer van SV De Koog. Een kleine verrassing, aangezien hij in novem ber in de commotie rond een inge zonden bnef in de Texelse Courant had aangekondigd er aan het eind van het seizoen mee te stoppen. Pagina 7 Stroom uit afval Het licht in Texelse lantaarnpalen brandt tegenwoordig op afval. Het klinkt wat vreemd, maar de gemeen te is begonnen met het afnemen van stroom uit huisafval dat bij de Huisvuilcentrale in Alkmaar wordt verbrand. Pagina 9 Wolkers kandidaat Provinciale Staten Jan Wolkers is lijstduwer voor de Partij voor de Dieren in Noord- Holland bij de provinciale Sta tenverkiezingen van woensdag 7 maart. Wolkers staat negentiende op de kieslijst die twintig kandidaat-Sta tenleden telt. Net als bij de laatste parlementsverkiezingen en Euro pese verkiezingen vormt de Texel se ereburger met andere bekende Nederlanders als Kees van Kooten, Charlotte Mutsaers, Paul Cliteur en Ivo de Wijs de achterhoede van de de Partij voor de Dieren. Met Wolkers heeft Texel bij de ver- Den Burg menen dat aan meer koopzondagen weinig behoefte bestaat. Tuincentrum Eureka in Het Noorden heeft een aparte ontheffing gekregen om op 16 december open te zijn in verband met de jaarlijkse kerstshow. Een besluit betreffende het toelaten van koopzondagen wordt ieder jaar kiezingen drie kandidaat-Statenle door het college genomen. Deze keer gebeurde dat unaniem, dus ook CDA-wethouder Marian Mer- kelbach stemde er mee in. Haar voorgangster Nel Eelman was altijd om principiële redenen tegen verrui ming van de zondagopenstelling. den. De andere zijn Sascha Bag german (tweede op de lijst van de PvdA) en Nel Eelman (elfde bij het CDA). Er zijn op 7 maart 55 zetels te verdelen. Wouter de Waal directeur VVV Ir. Wouter de Waal wordt per 2 april 2007 de nieuwe directeur van VW Texel. De nieuwe man werd donderdag voorgesteld tijdens de promotiemiddag in Opduin. Hij volgt daarmee Veronica Bos op, die haar werkzaamheden voor de VW na tien jaar beëindigt. Het WV-bestuur is bijzonder ver heugd iemand met de achter grond, capaciteiten en ervaring van De Waal te kunnen aanstellen als VW-directeur, liet voorzitter Martin Warnaar weten. De Waal is goed ingevoerd in de toeristische wereld. Hij is op dit moment nog werkzaam als regioma nager Noord-Holland en Flevoland bij Recron, de brancheorganisatie van recreatieondernemers. Daarvoor vervulde hij diverse leidinggevende en onderzoeksfuncties, met name op het gebied van marketing binnen de sectoren toerisme en recreatie. De Waal studeerde in 1993 af aan de Landbouwuniversiteit Wageningen in de Consumentenwetenschappen met als specialisaties marktkunde en marktonderzoek en recreatie en toerisme. Hij was één van de 150 sollicitan ten. De Waal is 42 jaar, getrouwd met een oud-Texelse en heeft twee kinderen. Lijsttrekkers in debat in Klif 12 De lijsttrekkers van de grote par tijen in de Provinciale Staten (WD, CDA, PvdA, D66 en GroenLinks) komen voor het slotdebat vol gens traditie bij elkaar in theater Klif 12 in Den Hoorn. Dat gebeurt op zondag 4 maart, drie dagen voor de verkiezingen. De discussie wordt geleid door oud journalist lede de Vries. Hij last momenten in waarop het publiek vragen kan stellen aan de fractie voorzitters. Op de agenda staan ook enkele zaken die van belang zijn voor Texel. Cor van Heerwaarden van Klif 12 en zijn medewerkers luisteren de avond op met cabareteske acts. Na afloop bestaat gelegenheid onder het genot van een drankje verder te praten. Het debat wordt georganiseerd door de Texelse afdeling van de WD en duurt van 20.00 tot circa 22.30 uur. Publiek is welkom en wordt aange raden op tijd te zijn. Aanrijding met gestolen brommer De politie heeft woensdagavond een 14-jarige jongen uit Den Burg aangehouden, vlak nadat deze op de kruising van de Beatnxlaan met de Berhardlaan en Kogerslraat bij een aanrijding met een personen auto betrokken was geraakt. De jongen liep daarbij lichte verwon dingen op. Bij onderzoek bleek dat de bromfiets waarop hij reed eerder die dag was gestolen vanaf het haventerrein van TESO bij 't Horn- tje. De verdachte is voor verder onderzoek meegenomen naar het politiebureau. gemeentetexel Wijzigingen huisvuilroute f Zie verder pagina 4 TEXELSE i^COU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Woonkrant ii Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Zo kunt u ons bereiken Openingstijden publieksbalie gemeentehuis: maandag t/m donderdag 8.30-12.30 uur vrijdag 17.00-19.00 uu (Tijden graag wijzigen in uw Wie-Wat-Waar gids en Texelse telefoongids) Telefoon 36 21 21 algemene nummer (8.30-16,30 uur): voor algemene informatie en doorverbinden. 36 21 11 servicebalie (8.30-16.30 uur): voor al uw meldingen en klachten. 36 21 11 storingsdienst (buiten werktijd na 16.30 uur): voor verstoppingen en andere calamiteiten. Tijdens de avondopenstelling van de publieksbalie (vrijdag 17.00-19.00 uur) is het gemeentehuis telefonisch met bereikbaar

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1