'Strandnota moeizaam proces aan het worden' Kippen, haantjes en respect bij afscheid 'taaie vechtjas' Pi mU Linde heeft iep Molenlaan vervangen 1Strandpaviljoen ook in winter op strand' f X Zware maar gezellige editie Quiz-spel TEXELSE j COURANT Voorkeur jaarronde exploitatie QC f Concept opnieuw aan kritiek onderhevig DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl VRIJDAG 23 FEBRUARI 2007 Veronica Bos tijdens haar afscheidstoespraak als directeur van de VW. ''Texel is een ongelofelijk sterk merk.' (Foto Gerard Timmerman) 'Texel is een ongelofelijk sterk merk. Dat is niet vanzelf gekomen. Daar werken we met z'n allen al ruim honderd jaar aan.' Lovende woorden van Veronica Bos bij haar afscheid als VW-directeur giste ren in Opduin. 'Zeker de afgelopen tien jaar is er door u allen veel geïnvesteerd in kwaliteitsverbete ring, visie-ontwikkeling en promo tie. De VW is daarbij een middel om de krachten te bundelen. Laat dat vooral zo blijven.' Tien jaar zwaaide Bos de scep ter over de eilandpromotor, een tijd waarin het toerisme flink toenam, maar waarin de laatste periode, toen het wat minder ging en de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers in opstand kwam met de nodige tur bulentie gepaard ging. Om de vrede te bewaren maakte ze er in haar afscheidsrede weinig woorden aan vuil. wel permitteerde ze zich enige beeldspraak: 'Anno 2007 komt het voor dat men op dit eiland spreekt over dat kippenhok bij de VW. Laat ik dit erover zeggen: kippen zijn zeer productief, elke dag een ei en op Texel is dat dan natuurlijk een gouden ei. Hanen daarentegen heb ben een mooi pak veren en kunnen luid kraaien. Maar eieren... ho maar. Een hok met hanen is een hok met herrie op niets af. Kippen of haan, mij maakt het niet uit. Als de eieren maar komen!' De wijze waarop de VW promotie via het internet bedrijft mag dan kri tiek hebben geoogst, het was wel in de periode-Bos dat de VW op www. texel.net een nieuw informatiepunt over Texel startte. 'We hadden toen nog geen idee waaraan we begon nen, maar we waren er wel als de kippen bij.' Ze introduceerde ook de Promotieavonden, waar leden en participanten elk jaar kennis konden nemen van de activiteiten van de VW. Bos greep de avonden ook aan om haar visie uit te dragen, waarbij enig idealisme haar niet vreemd was. Met als results onder meer Texel Uniek Eiland, de 'droom zoals Texel er in 2030 uit zou moeten zien.' Want De meeste politieke partijen zien het wel zitten om het hele jaar strandpaviljoens op het strand te hebben. Dat bleek tijdens de behandeling van de concept- strandnota. GroenLinks was als enige tegen, de Lijst Weijers maakte kanttekeningen. Het jaarrbnd exploiteren van strand- paviljoens is nu nog niet toegestaan, maar de vooruitzichten op toestem- ming nemen toe. Een proef in Zand- voort, waarbij een paar strandten ten onder strenge voorwaarden vijf jaar achter elkaar ook in de winter op het strand hebben gestaan, is succesvol verlopen. 'Rijkswater staat heeft mondeling goedkeuring gegeven', aldus wethouder Nico Kikkert. 'Het woord is nu aan de provincie om een keuze te maken.' Gedeputeerde Staten toonde zich vorig jaar al genegen een jaar ronde exploitatie toe te staan, maar wilde pas een definitieve keuze maken als de proef in Zandvoort afgerond zou zijn. Als de provincie de toen ingezette koers aanhoudt, komt het strand tussen paal 18,5 en 21 het meest in aanmerking. De provincie is genegen jaarronde exploitatie daar toe te staan onder de voorwaarde dat er demontabele en verplaatsbare paviljoens wor den geplaatst. Die hebben geen recht op bescherming of zandsup- pleties. Tussen paal 10 en 18,5 en bij paal 28 geldt in eerste instantie een 'nee', maar dat kan een 'ja' worden als de invloed van plannen op natuurlijke waarden, het milieu en bereikbaarheid is getoetst. Toe stemming voor jaarronde exploita tie moet in het streekplan van de provincie en het bestemmingsplan Buitengebied staan om definitief van kracht te worden. Nu moeten paviljoens van november tot en met februari nog van het strand verwij derd zijn. GroenLinks verwacht dat toeristen in de winter niet op strandpavil joens zitten te wachten. Volgens Rikus Kieft kan de permanente aan wezigheid ook leiden tot extra con currentie voor andere zaken die in de winter voor toeristen geopend zijn. Gerard Weijers stelde nadruk kelijk dat jaarrond exploitatie eerst aan natuurwaarden moeten worden getoetst. Frans Visman (D66) vond dat aan strandexploitanten de keu ze moet worden gelaten of zij hun paviljoen het hele jaar op het strand willen laten staan. stilstand, doceerde ze, is achteruit gang. 'De grootste valkuil is om te denken dat als je niets doet, alles vanzelf blijft zoals het was. Niets is minder waar.' Maar vijf jaar later was ze de eerste om te constateren dat 95 procent van onze gasten vindt dat Texel er niet unieker op is geworden. 'Wat kunnen we doen om de kwaliteiten beter te bewa ken?' Haar suggestie om de VW een soort waakhondfunctie te geven, die blaft als het de verkeerde kant uit dreigt te gaan, werd haar niet door iedereen in dank afgenomen. Waar hebben we anders immers nog een gemeenteraad voor? Wat vriende lijker klinkend werd het uiteindelijk een denktank, het Toeristisch Ken nis Instituut, dat gevraagd en onge vraagd advies geeft aan met name de gemeente. 'Met steeds in het achterhoofd: wordt Texel van deze beslissing unieker of minder uniek?' 'Onzin' Online boeken, weliswaar nog niet realtime, introduceerde ze in 2000. Het Texel Online Reserveringssy steem (TOR) noemde ze een enorme stap naar optimalisatie. Dat betekent niet dat haar opvolger op zijn lauwe ren kan gaan rusten. 'TOR is nooit af. We blijven steeds alert en er worden verbetenngen aangebracht.' Jubilea, bijvoorbeeld dat van de VOC in 2002, greep ze met succes aan om het journaille van reis- en andere bladen naar het eiland te halen, met ais gevolg in tien jaar dikke stapels met gratis reclame. Met de logies verstrekkers onderhield ze een haat liefdeverhouding, maar daarmee was volgens haar niets nieuws onder de zon. 'Er is altijd een sluimerend spanningsveld tussen TVL (de vroe gere vereniging VW) en de in 1986 op initiatief van Theo Hoogerheide opgerichte nieuwe stichting VW gebleven. 'Toch werd deze opzet heel succesvol. En dat is nog steeds zo.' Ze hekelde de 'onzin' die in haar ogen de laatste jaren over de VW is verteld. 2005 zou bijvoorbeeld een rampjaar zijn geweest. 'Maar zelfs in dat toenstisch matige jaar hield de VW nog €85.000,- over.' Dat een succesvolle promotie, waardoor veel gasten rechtstreeks bij de logiesver- strekker boeken, tot een afname aan reserveringen via de VW kan leiden, gaf haar reden tot een politiek state ment: 'Dat is één van de redenen dat promotie van Texel nooit afhankelijk mag worden van de opbrengst van de reserveringen.' s ^7 flNrooN Go6>(s)z3-o2- ZOOF Verandering in het kippenhok Confronterend Tenslotte had ze voor de logiesver strekkers een verrassing in petto: gasten kunnen straks de door hen gehuurde accommodaties beoor delen. 'Nieuwe gasten kunnen straks zien welk gemiddeld cijfer een accommodatie kreeg van eer dere bezoekers. U vindt dat wellicht eng, maar is niet anders. Via inter net worden slechte ervaringen niet 100, maar wel 100.000 keer door verteld. U kunt het ook als een kans zien. Goede ervanngen worden óók 100.000 keer doorverteld.' VW-voorzitter Martin Warnaar prees Bos voor de wijze waarop ze de VW had geleid, de bij haar aantreden financieel wankele organisatie weer op de rit had getrokken en had bij gedragen aan het imago van beste VW van Nederland. Hij omschreef haar als iemand die graag de regie in handen hield en was behept met de nodige eigenwijsheid. 'Maar eigen wijsheid heb je ook wel nodig met al die wijsheden die op je af komen.' Ook een roerganger die het zichzelf door haar confronterende opstel ling, in plaats van een omtrekkende beweging te bewandelen, niet al te makkelijk maakte. 'Een taaie vecht jas.' 'De strandnota is een moeizaam proces aan het worden', verzuchtte wethouder Nico Kikkert (grondge bied) op een gegeven moment tij dens de raadscommissie Grondge bied. De gewijzigde concept-nota kreeg maandagavond opnieuw veel kritiek. De politieke partijen, die zich voor het eerst inhoudelijk over de nota uitlieten, hadden veel kanttekeningen. De behandeling had plaats onder een slecht gesternte. Het college schrapte kort voor de vergadenng een belangnjke tabel waann beschre ven was hoeveel strandpaviljoens en/ of strandkiosken er per strandslag zijn. Die beschrijving bleek bij zes van de negen strandslagen met overeen te komen met wat in de praktijk op het strand staat. 'Of er mankeert iets aan de handhaving of de opgave van de strandexploitanten, maar er klopt niets van wat er op papier staat', aldus een geprikkeld overkomende Kikkert. Het college haalde de tabel uit de nota om te voorkomen dat de niet-kloppende informatie in het nieuwe bestemmingsplan Buitenge bied terecht komt Marijke Eelman (CDA) was ontstemd dat kort voor de vergadering nog een belangrijk deel van de nota moest worden teruggenomen. Gerard Weijers (Ujst Weijers) wilde ophelde ring en Rikus Kieft (GroenLinks) vond dat de strandnota zonder de tabel niet zou kunnen worden vastgesteld. Volgens Kikkert kan dat wel. De bekrachtiging van de nota zou vol gens hem anders nóg een jaar op zich moeten laten wachten. De gemeente verwacht een jaar nodig te hebben om in kaart te brengen wat volgens onder meer pachtovereenkomsten, meerjarenovereenkomsten, bouw vergunningen en het overgangsrecht daadwerkelijk aan paviljoens en kios ken op het strand mag staan. 'En dat moet ook privaat- en publiekrechtelijk worden getoetst. Dat er weinig overeenstemming is tussen de praktijk en de gegevens bij de gemeente leidde weer tot wre vel bij de Verenigde Strandexploi tanten Texel (VST). Die stuurde de gemeente eerder een overzicht met de bestaande paviljoens en verkoop- en verhuurinnchtingen per strand slag. Volgens de VST valt daarmee 'voor exploitant en gemeente goed te werken.' Kiosk De term strandkiosk (een nieuwe omschrijving voor de verhuur- en verkooppunten) was een ander hei kel punt. Texels Belang. CDA en D66 hadden er moeite mee dat het col lege in kiosken de verkoop van mee te nemen etenswaar en dranken wil toestaan. Dat is nu bij de verhuur- en verkooppunten niet mogelijk. Strand paviljoens doen op hun beurt niet aan de verkoop of verhuur van strand goederen als schepjes en ligbedden. 'Ze zijn tevreden met de situatie zoals 5)ie nu is, dus dat kun je dan beter zo houden', aldus Joop Groeskamp (Texels Belang). Volgens wethouder Kikkert is voor de nieuwe term geko zen om meer duidelijkheid te schep pen. De verkoop van etenswaar moet de kioskhouders meer inkomsten garanderen. 'En meer concurrentie op het strand leidt tot kwaliteitsver- betenng.' Marijke Eelman rekende Kikkert voor dat de voorgestelde regeling bij paal 20 tot zes verkooppunten van etenswaar zou kunnen leiden. 'Daar zijn twee strandpaviljoens met inge bouwde verkoop- en verhuurpunten en twee losse verkoop- en verhuur punten. Als die twee ingebouwde punten uitpandig worden, kom je op zes Hoe valt dat nog te rijmen met de kernwaarden rust, ruimte en natuur.' Kikkert merkte op dat aan de zuidkant van paal 20 wel gebouwen hebben gestaan, maar dat daarvoor geen vergunning was. 'Daar heb ben we afgelopen jaar handhavend opgetreden.' Eelman stelde voor dat per strand slag twee paviljoens en twee verhuur- en verkooppunten kunnen komen. Volgens de VST zou het in de nieuwe strandnota ook mogelijk moeten zijn paviljoens en verhuur- en verkoopin- nchtingen te clusteren. 'Dat is op vele strandslagen al jaren het geval.' Kik kert merkte op dat de strandexploi tanten in de week vóór de behande ling 'nog veel indruk' op de politieke partijen hadden gemaakt. Wethouder Tot veel meer duidelijkheid over kios ken. paviljoens en verhuur- en ver kooppunten kwam het met. Toen alle partijen en insprekers hun kantte keningen hadden gemaakt, was het inmiddels tien voor half elf. Commis sievoorzitter Piet Standaart adviseer de de wethouder schriftelijk op alles te reageren. Mondeling reageren had volgens hem weinig zin meer, omdat commissievergaderingen volgens de spelregels tot hooguit half elf mogen duren. Kikkert gaf aan voldoende voorbereid te zijn om mondeling op alle reacties in te gaan. Nadat ook Groeskamp erop had aangedrongen dat de wethouder beter een andere keer kon reageren, liet Kikkert het erbij. De nota komt in de volgende commissie Grondgebied (2 april) opnieuw aan de orde. Zes weken geleden stond de gewijzigde nota ook al op de agenda van de com missie Grondgebied De behande ling liep toen in de soep. omdat er drie verschillende versies van de inspraakreacties in omloop waren. 'Fijnschrijverij' De politieke partijen toonden zich maandagavond kritisch over de betrokkenheid van Bureau Noord tij bij het concept-strandnota. Het bureau uit Leeuwarden interview de vorig jaar diverse personen en organisatie die bemoeienis met het strand hebben. Dat moest leiden tot een betere concept-strandnota dan het exem plaar dat begin 2005 door de raad naar de prullebak werd verwezen Marijke Eelman (CDA) vond dat de uitgebreide inspraak echter tot 'fijn- schnjvenj' had geleid. 'Eigenlijk zou den we de nota moeten terugsturen naar de ambtelijke organisatie.' Zij vond hem te detaillistisch en te betuttelend geworden. Eelman vond het ook jammer dat er pas inspraak was gekomen, nadat er al een keer een exemplaar was opge steld. 'Bij ander nieuw beleid is het beter helemaal aan het begin aan inspraak te doen.' Joop Groeskamp (Texels Belang) bracht in herinnering dat de toevoe ging van Bureau Noordtij tot minder reacties tijdens de inspraakproce dure had moeten leiden. 'Er zijn daarna 33 brieven met 460 opmer kingen gekomen. Dat vind ik veel. Nu moet de raad uiteindelijk toch de knopen doorhakken.' Wethou der Nico Kikkert wees erop dat de gemeenteraad het bureau zelf bij de nota had betrokken, nadat de vorige versie was verworpen. Wat ik zeggen Aangekleed Als inwoonster van De Cocksdorp wil ik iedereen die bijgedragen heeft tot het realiseren van het aanplanten van nieuwe bomen in de Molenlaan een welverdiende pluim geven. De mensen die politiek verantwoorde lijk zijn en met de krappe begro ting toch geld wisten vrij te maken, zodat de Molenlaan weer een laan is. De dorpscommissie voor alle moeite die ze ervoor gedaan heeft om het zo te krijgen tot wat het nu geworden is. De mannen van gemeentewerken, die in zo'n korte tijd zoveel werk verzet hebben. En met wat voor resultaat! Nellie Bruin, De Cocksdorp. 'Schilder de Mona Lisa zo echt mogelijk op een doek van 8 bij 12 centimeter'. En: 'Maak een zo lang mogelijk woord, waarbij elke letter van het alfabet maar twee keer mag worden gebruikt'. Jan Bloem en Henk van Sambeek hadden er alles aan gedaan om de honderd deelnemers aan het Quiz-spel een gezellige maar zware avond te bezorgen. De zwaar ste opdracht vormde het 'voer-, vaar- of rijtuig' dat ze moesten maken en waarvoor de viertallen minder dan drie uur de tijd hadden. De hulp- Honderd deelnemers het Quiz-spel zorgden voor een gezellige drukte. middelen waren beperkt, want van de quizmasters kregen ze niet meer dan wat kinderspeelgoed en een sta pel hout, beschikbaar gesteld door bouwbedrijf Elco Vermeulen. Na een hele avond zagen en timmeren en een toenemende stress om alles op tijd af te krijgen, was de laatste opdracht De Bijenkorf zo netjes mogelijk op te rui men. De bruikbare matenalen moest apart worden gehouden, om er de peuters van juf Gretha Blom mee te verblijden. De eerste plaats ging ten slotte naar team 21, bestaand uit Sabine Bremer, Beppie Bakker, Anne- lies Schoo en Mariëtte Smit. Naast een symbolische prijs, een plaatsje aan de stamtafel bij het volgende Quiz-spel, kregen ze €250,-, zijnde de opbrengst van de avond. Ze moch ten het bedrag niet houden, maar moesten het beschikbaar stellen aan het goede doel dat ze eerder op de avond hadden aangegeven: het pro ject Bali van Siep Eldering. Daarna werd er nog lang en gezellig nage zeten. De regel 'er mag gedronken worden tijdens het spel en er moet gedronken worden na het spel' was volgens de organisatie door iedereen goed begrepen. De metamorfose van de Molenlaan van een boomkwekerij uit het Bra- loop der jaren naar elkaar toegroei- De koningslinde heet één van de in De Cocksdorp is voltooid. Circa bantse Haaren en om de vier meter en, zodat de entree naar De Cock- gezondste bomen van Nederland 180 koningslinden hebben de 135 in de berm geplant. Ze zijn nu zo'n sdorp opnieuw een karakteristiek te zijn. Hij is met gevoelig voor de jaar oude iepen definitief vervangen vijf meter hoog en daar komt naar uiterlijk krijgt. Van de zomer moet iepziekte die vorig jaar definitief het De vijftien jaar jonge bomen zijn verwachting nog twintig meter bij. blijken of de uitwerpselen van blad- einde van de oude iepen inluidde de afgelopen weken aangevoerd Bedoeling is dat de kruinen in de luizen tot eventuele overlast leiden. De Molenlaan zoa's die tot begin januari was. De Molenlaan zoals die er gisteren bijlag.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5