Belastingaanslag maand vertraagd Bijdrage optrekken naar €0,8 miljoen (jro en ^warts-Jexels in het hart WIJ ZETTEN TEXEL OP Z'N KOP! en bied mee... gemeentetexel Voorlopige conclusie studie VVV: 'Als metselaar kom ik overal mijn eigen werk tegen' Mariniers halen water voor NIOZ OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12154 DINSDAG 27 FEBRUARI 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Jaap Eelman, aan het werk op de steiger aan de Warmoesstraat, waar hij werkt aan de achterzijde van de vernieuwde winkel van Blokker. Soms ajkt hET\ WET AiSöF MEEUWÉW KWrJEN LACHEN /]LSOfZ£ WETEN HOE WEINIG PiE BOEKEN VCCR RUW LaAÖ> HEBREW v GEKREGEN y De gemeente heeft een maand vertraging opgelopen met het verzenden van de gecombineer de aanslagen voor de Onroerend Zaakbelasting, reinigingsrechten, afvalstoffenheffing en hondenbe lasting. Volgens een woordvoer der worden ze niet deze week, maar eind maart verstuurd. De vertraging is onder meer het gevolg van problemen met een nieuw computerprogramma voor de belastingen Het lukte de gemeen te tot vorige week niet alle aan slagen te combineren. Daarnaast zijn er problemen met de kwaliteit van de taxaties (WOZ-waarde) die het extern taxatiebureau van de gemeente heeft aangeleverd. Vol gens een woordvoerder voldoen ze niet aan de richtlijnen die de zogeheten Waarderingskamer stelt. Het gaat om de taxaties van de WOZ-beschikkingen van 2005. Volgens de woordvoerder kunnen de waardebepalingen beter eerst op orde worden gebracht, voordat mensen op basis van een verkeerde WOZ-waarde voor de OZB worden aangeslagen. 'Dat zou weer veel bezwaren opleveren.' De politieke partijen hebben don derdagavond €45.000,- beschikbaar gesteld om de gemeente meer arm slag te geven bij het bepalen van de WOZ-waarden. Door veranderingen in de Wet Onroerende Zaken zijn gemeenten vanaf dit jaar verplicht doorlopend de WOZ-waarden van gebouwen in de gaten te houden Eerder hoefden huizen en andere gebouwen maar om de vier jaar op hun waarde te worden bepaald. De gemeente heeft onvoldoende per sonele capaciteit in huis om aan de nieuwe eisen tegemoet te komen. Ze heeft eveneens te maken met het feit dat het aantal huizen en gebouwen is toegenomen Met de €45.000,- hoopt de gemeen te in ieder geval de komende twee maanden te overbruggen. Het geld wordt gebruikt om externe krachten in te huren. 'In april willen we met een incidentele oplossing voor 2007 komen en mei met een structurele oplossing', aldus de woordvoerder. Als Texel niet aan de nieuwe Wet Onroerende Zaken voldoet, kan dat volgens de gemeente tot 'aanzien lijke financiële en bestuurlijke risi co's' leiden. bij ex-vriendin Problemen in de relationele sfeer brachten een 19-jange inwoner van Den Burg er in de nacht van zater dag op zondag rond 0.30 uur toe twee ruitjes van de woning van de ouders van zijn ex-vriendin te vernielen. Toen zijn ex even later arriveerde, kneep hij haar keel dicht. Twee vrienden van de man grepen in en hielden hem vast totdat de politie arriveerde. De snijwond die hij had opgelopen bij het inslaan van de ruitjes werd door de agenten verbonden De verdacht werd voor nader onderzoek meegenomen naar het politiebureau. Hem wacht een proces-verbaal. (Advertentie) TEXELScJcOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Kijk op www.texelseveilingcourant.nl Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Leuke toneelavond Een leuke toneelavond staat of valt met een goed stuk, goede spelers en een goede voorbereiding. Met Fools had de Hoornder toneelclub De Vriendenkring wat bijzonders uit gekozen. Pagina 2 René Boon takelt één van de twee zoetwatertanks aan boord van een landingsvaartuig van het Korps Mariniers 'Metselen is een mooi vak. Als ik een rondje over Texel rij, kom ik overal mijn eigen werk tegen. Dat vind ik een van de mooist dingen van de bouw.' Aan het woord is metselaar Jaap Eelman, die momenteel bezig is aan een muur aan de Warmoesstraat, aan de achterzijde van de vernieuwde Blokker dat morgen opent. Gevraagd naar opvallende gebou wen die hij heeft gemetseld, noemt Eelman, die in zijn lange loopbaan volgens werkgever Siep Schellinger van bouwbedrijf Frans Zegel nog geen dag ziek is geweest en altijd goedgehumeurd is, onder meer de stolboerderij Saridershuus en die aan het Mieland in Oudeschild. Eel man (59): 'Dan heb je veel bekijks. Mensen vinden het allemaal mooi. Met nieuwe bungalows heb je dat wat minder, al wordt er tegen woordig weer met wat meer franje gebouwd dan in de jaren tachtig, toen alles rechttoe-rechtaan was. 'We zijn momenteel ook bezig met De financiering van de Texel- promotie moet via de gemeente lopen. 'Start met €0,8 miljoen en groei door naar €1,5 miljoen.' Die voorlopige aanbeveling doet Wim van Hooff van bureau NLRNT, dat door de VW is ingeschakeld om onderzoek te doen naar de opti male organisatie van financiering van de eilandpromotor. Hij zei er donderdag tijdens de promo tiemiddag in Opduin bij dat het onderzoek nog niet is afgerond en dat de definitieve aanbeveling kan afwijken. Van Hooff signaleert dat de VW een j goede organisatiestructuur heeft en I een fors promotiebudget. TVL, TVO, I de gemeente en TESO brengen I jaarlijks €435.000,- aan promotie- geld bij elkaar en daarnaast zijn er inkomsten uit reserveringen. Maar nu volgens NLRNT de groei uit het toerisme is en de bijdrage aan pro motie met name door ondernemers I problemen oplevert, staat het bud- I get onder druk. Daarnaast stipte hij I de communicatieproblemen aan als punt van aandacht. I Uit de vele gesprekken die hij voer de, trok hij de conclusie dat de f Texelpromotie 'door iedereen zeer I gewaardeerd wordt', maar dat de I financiering niet voldoende structu- I reel geregeld is. 'Te veel afhankelijk I van inkomsten uit de sales. Ook de informatievoorziening is met kosten- I dekkend. Het reserveringssysteem is bij de tijd, maar het is zeer de vraag of de WV in staat zal zijn haar marktpositie hierin te behouden.' De informatievoorziening is goed, al kan het zoeksysteem (meta search engine) verder worden geoptima- j liseerd.' Volgens Van Hooff moet j de organisatiestructuur van de VW j beter aansluiten bij het onderscheid j tussen commerciële en niet-com- merciële activiteiten. 'Onderscheid tussen beleid en uitvoering moet voor iedereen helder zijn.' De com municatie tussen VW en met name TVL en TVO is te informeel geregeld. 'Niet helder is wie met wie waarover en wanneer praat en wat de status van de die gesprekken is.' Voor het komende jaar is een tijdelijke communicatiestructuur afgespro ken. De organisatie moet zodanig worden ingericht dat er een onder scheid is tussen activiteiten voor algemeen belang (banding, promo tie en informatie) en dienstverle nende activiteiten aan ondernemers (reserveringen, etc.). De eerste is een collectieve aangelegenheid en het beleid wordt bepaald door alle participanten, vertegenwoordigd in het VW-bestuur. De dienstverle nende activiteiten zijn een commer ciële activiteit, waarbij de directeur van de VW het beleid zou moeten bepalen. Inzake de financiering beveelt Van Hoof (voorlopig) aan de promotie activiteiten (ook informatieverstrek king) te bekostigen uit een combi natie van toeristenbelasting en OZB (waarbij woningen worden ontzien). 'De commerciële-activiteiten moeten zelfstandig voortbestaan.' Als die zichzelf niet kunnen bedruipen, is dat volgens Van Hooff een teken dat er geen behoefte meer aan bestaat. 'Eventuele winsten uit commerciële activiteiten kunnen gedeeltelijk wor den ingezet voor Texelpromotie Hij noemde daarbij met de mogelijkheid om een bedrag af te spreken dat gemeente en andere participanten jaarlijks minimaal bij elkaar moeten brengen voor Texelpromotie en dat de inkomsten uit commerciële acti viteiten op dit bedrag in mindering worden gebracht, zodat de VW jaarlijks over een vast promotiebud get beschikt. Derby Problemen taxatie WOZ-waarden Man maakt amok Nieuwe buffers in veerhaven De buffers in de fuik van de Helder- se veerhaven zijn hersteld. Rijks waterstaat heeft de stukgevaren exemplaren de afgelopen dagen door twee nieuwe vervangen. I De nieuwe buffers zijn gemaakt van I hardhout dat met staal is omgeven. Ze wegen volgens een woordvoer- dl der van TESO elk 17 ton. De buf- I fers werden 's nachts buiten de reguliere vaartijden geïnstalleerd. 'Vnjdagochtend werd om 6.15 uur de laatste hand aan de werkzaam- a| heden gelegd en even later kon de boot meteen afmeren', aldus de H woordvoerder. Of het werk zater- dagochtend nog invloed had op de 9 dienstregeling is niet bekend. De fuik is inmiddels bijna hersteld *- J van de aanvanng van 18 janua ri Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat moeten alleen de schamieropleggingen van de brug nog worden hersteld. Die werk- zaamheden hebben plaats in de ICjj nacht van 5 op 6 maart. Volgens de woordvoerder wordt die nacht I onderzocht of de scharnierpunten j door de botsing zijn gescheurd. Lees verder op pagina 3 In weinig deed de derby tussen De Koog en Texel'94 denken aan de opwindende confrontatie van drie maanden geleden in Den Burg. Mede door het abominabel slechte veld was de kwaliteit van het spel zeer mager. Pagina 6 m Frans Pieterse Ondernemend was hij. En muzikaal. Niet dat hij één noot kon lezen, maar dat stond zijn muzikale carnère niet in de weg. Anno 2007 viert Frans Pie terse (62) het feit dat hij ruim 50 jaar actief is als entertainer. Pagina 7 Wuis niet verder met Panorama Harry Wuis ziet af van zijn plannen om Panorama tot een kunstzinnig centrum om te bouwen. De hote lier heeft de voormalige jeugdher berg in het Hogeberggebied ver kocht aan Partex, de maatschappij die de Lindeboom en Greenside exploiteert. de nieuwe kantine op de Bremak ker. Een paar jaar geleden hebben we er twee woningen gemetseld, vorig jaar een schuur en als we nu klaar zijn hebben die jongens alles voor elkaar. Leuk was ook de vis handel van Piet van der Star, maar we hebben ook het aquarium van het Viscentrum gemetseld. Met van die oude keien. Zo heb je steeds wat anders en dat maakt het afwis selend. Zwaat is het werk niet meer. Stenen en cement worden met de kraan de steiger op gehesen. De zakken mogen niet zwaarder zijn dan 25 kilogram, de blokken met boven de dertien kilo. En het is ook best gezellig op de steiger en in de keet. Je kent elkaar al zo lang. De installateurs en al die anderen die er rondlopen. Mijn opleiding tot metse laar heb ik nog op Texel gehad, toen er van de overkant speciaal iemand voor naar Texel kwam om ons les te geven Jammer was dat na de cursus de hele bouw instortte. Maar dat is later weer goed gekomen. Van die jongens van toen zijn er al weer aardig wat in de VUT en over drie maanden zwaai ik zelf ook af. Probleem is dat er geen anderen voor terug komen. De Texelse jeugd heeft er kennelijk geen zin in, je ziet hier al meer jongens uit Fnesland. Ik begrijp het niet, want het is echt een hartstikke mooi vak. Je hoeft er echt geen heel bijzonder talent voor te hebben. Als je wilt werken, dan kun het leren. En je verdient in de bouw echt geen slecht salaris. Ik denk dat het de komende jaren alleen maar beter wordt.' Volgens Wuis nemen de planologi sche procedures die hij zou moeten voeren om zijn plannen te verwe zenlijken teveel tijd in beslag. De voormalige hotelier van Opduin had in het gebouw aan de Schansweg een centrum willen inrichten waarin aan onder andere Jac. P. Thijsse aandacht zou worden besteed. Wuis kocht Panorama ruim vier jaar gele den toen Stayokay bezig was met de ontwikkeling van het nieuwe hostel aan de Haffelderweg. Door alle ver wikkelingen en juridisch procedures rond de realisatie daarvan, duurde het geruime tijd voordat Wuis zich daadwerkelijk eigenaar van Pano rama kon noemen. 'Dat heeft ook wel een rol meegespeeld.' Wat de nieuwe eigenaar met Pano rama wil doen, is vooralsnog niet bekend. Het pand beschikt nog over twintig slaapplaatsen die mochten blijven, nadat Stayokay het pand had veriaten. Het Korps Mariniers gaat voor het NIOZ zo'n 400.000 liter zoet water uit het IJsselmeer halen. Het onderzoeksinstituut heeft het water nodig voor een uitgebreid onderzoek naar ballastwater. Kraanmachinist René Boon takelde gisteren op de NlOZ-haven twee tanks van 26.000 liter aan boord van een landingsvaartuig van de Joost Dourleinkazerne. Mariniers van de Mok varen de komende tijd verschillende keren naar het IJssel meer om de tanks te vullen. Daarna wordt het IJsselmeerwater op de haven in een voorraadtank onder de havengebouwen van het NIOZ getankt. Wetenschapper Marcel Veldhuis, die het onderzoek verricht, heeft het IJsselmeerwater nodig om het zoute water uit de Waddenzee te verzoe ten. 'Voor het verzouten kunnen we er gewoon zeezout bij doen. Voor het verzoeten kunnen we echter geen kraanwater gebruiken, omdat dat met chemicaliën is behandeld.' Het NIOZ is sinds een paar jaar bezig met onderzoek naar de behande ling van ballastwater van schepen om de daarin zittende organismen te verwijderen. Het onderzoek is voortgekomen uit een wereldwijd geldend verdrag van de Internatio nal Maritime Organization (het IMO. onderdeel van de Verenigde Naties). Dat verdrag bepaalt dat alle zee schepen tussen 2009 en 2016 ver plicht zijn ballastwaterzuiveringsin- stallaties in te bouwen, zodat ze hun ballastwater kunnen zuiveren voordat ze het lozen. Het onderzoek van het NIOZ moet leiden tot internationaal geaccep teerde standaarden waarop instan ties kunnen toetsen of de zuive ringsinstallaties het ballastwater goed genoeg schoonmaken. Er wordt momenteel gewerkt aan de ontwikkeling van nieuwe zuiverings installaties. Het NIOZ werkt daar voor samen met de Duitse firma's Hamann AG en Degussa AG. Het IMO wil met de nieuwe bepaling voorkomen dat bacteriën, algen, dierlijk plankton en de eieren en lar ven van grotere dieren na transport terecht komen in wateren waar ze met thuishoren en vervolgens scha de aan de bestaande flora en fauna aanrichten. Het NIOZ is volgens Veldhuis het enige instituut in Euro pa dat voor dit type onderzoek naar ballastwater in aanmerking komt. 'Dat komt door de infrastructuur. De Waddenzee en de Noordzee zijn onze achtertuin en we kunnen het water opslaan in drie grote tanks die als model voor een ballasttank van een schip gebruikt kunnen wor den.'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1