OSG verzoekt politiek De miljoenen van een nieuw schoolgebouw koers niet te wijzigen Blokker na zeven weken verbouwing weer open Lichterruimer en overzichtelijker' Wees aardig tegen elkaar, dan is het nog leuk ook' n Bedrijvigheid TEXELSE J COURANT Andere levensvormen in schonere Waddenzee DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl Warnaar hamert op samenwerking Modezaak Carla Kaczor is 'anders dan anders' 'Lichter, ruimer en overzichtelij ker.' Aldus vat Kassen Zegel het verschil samen tussen Blokker vóór en Blokker na de verbou wing. Op zo'n 800 vierkante meter aan winkelruimte, 150 méér dan voorheen, is een collectie met huishoudelijke gebruiksappara- tuuren gebruiksartikelen, decora ties, tuinmeubelen en speelgoed die zo nog completer is dan voor de verbouwing. Na zeven weken 'bouwen, sjouwen en dozen vou wen' opent Blokker morgen de deuren. Eigenlijk bij toeval vindt de herope ning plaats vijftig jaar nadat Kassens vader Dick Zegel zich vanuit Oude- schild in Den Burg vestigde. Op het Raaksje. dat nadien moest wijken voor het gemeentehuis, waarna het bednjf naar de Parkstraat verhuisde. De familienaam verdween in 1990 van de gevel, toen het bedrijf verder ging onder de naam Blokker en van deze franchiseorganisatie het bijbe horende assortiment artikelen ging verkopen. De formule sloeg aan, waarna de winkel in 1994 een flinke uitbreiding onderging. Het zijn met name de veranderende tijdsgeest en de beleving van het winkelend publiek, maar ook nieuwe inzichten die Kassen Zegel ertoe brachten de zaak flink te verbouwen en te verrui men. 'Winkelen is voor veel mensen tijdverdrijf geworden. Met moet zich er prettig bij voelen. Dat betekent ruimere paden, waarin je niet wordt gestoord door iemand anders die passeert. En ook mensen met een kinderwagen of minder validen heb ben nu meer de ruimte.' Kosten noch moeite werden gespaard om de zaak in zeven weken tijd een vol ledig ander aanzien te geven. Aan de buitenkant is dat te zien aan de voorgevel, maar ook aan de achter zijde. 'Het is weliswaar een bedrijfs pand, ik vind dat je als ondernemer wel de verantwoordelijkheid hebt om ook die zijde zo goed mogelijk in het straatbeeld te laten passen. Vandaar dat we hebben gekozen voor een leuke gevel.' Wat bij binnenkomst direct opvalt is dat de winkel niet meer 'op je af komt', maar een lichte uitstra ling heeft en ruim en overzichtelijk oogt. Voor het zover was, werd de zaak eerst volledig 'gestript', waarbij het oude interieur, de instal laties en andere spullen hebben plaatsgemaakt voor nieuw. Door dat er achter het bedrijf een stukje terrein beschikbaar kwam, konden bouwers, installateurs, interieurbou wers en andere betrokken bedrijven de gewenste uitbreiding realiseren. Andere aanpassing is dat de muur Kassen Zegel temidden van de tuinmeubels in de geheel vernieuwde Blokker. tussen de winkel en de vleugel waar onder meer het tuinmeubilair werd verkocht, maar die er door de schei dingswand een beetje 'bij hing' bij de winkel is getrokken. Hiervoor werden een aantal stevige pilaren geplaatst. Doordat de draagcon structie van het pand werd ver nieuwd, konden achterin het bedrijf pilaren worden weggehaald, wat ten goede komt aan de overzich telijkheid. In het deel rechts van de entree zijn interieur- en andere artikelen nu van grote afstand zicht baar. Het tuinmeubilair is naar het midden van de zaak verplaatst en komt daardoor beter tot zijn recht. De schappen zijn zo gemaakt dat je er overheen kunt kijken en de paden zo aangelegd dat er doorkijkjes ont staan en de klant in één oogopslag een goed overzicht heeft. De inde ling is zo gemaakt, dat verschillende soorten producten bij elkaar zijn geplaatst. Van de interieurdecora ties naar servies en glaswerk, ver derop de kook-, bak- en braadaf- deling, elektrische apparatuur (niet meer achter glas), schoonmaakat- tributen en wat er allemaal niet meer op huishoudelijk gebied de koop is. Kinderen zullen zich uitstekend vermaken in de ruime speelgoedaf deling en een andere hoek is inge richt voor DVD's. Achter de winkel bevindt zich een ruime balie voor de Foto Gerard Timmerman) klantenservice, voorin de zaak zijn twee royale kassablokken ingericht. Het geheel oogt fris, de zachte tin ten van het interieur maken dat de artikelen in het oog springen. 'Die bepalen de sfeer.' Gisteren, toen de laatste voorberei dingen werden getroffen, konden passanten de verleiding niet weer staan om alvast even naar binnen te kijken. De buurvrouw van Pet's Place: 'We hebben hier de afgelo pen weken toen Blokker dicht was zóveel mensen gehad die zich geen raad wisten. Waar of ze dan hun spullen moesten halen? Ik zou het eigenlijk niet weten.' DINSDAG 27 FEBRUARI 2007 Na een flinke toename van stik stof en fosfaat in de jaren zeventig en tachtig is de Waddenzee in de jaren negentig opvallend schoner geworden. Gevolg was dat zich grote veranderingen in de bio massa en soorten van algen en bodemdieren voordeden, waar door ook ander vogels zich er thuisvoelden. Dat wijst onderzoek van het Koninklijk Nederlands Instituut en collega-instituten uit. De resultaten staan in het febru- ari-nummer van het wetenschap pelijke tijdschrift Ecosystems. De bevindingen zijn gebaseerd op 30-jarige meetsenes van het NIOZ, Rijkswaterstaat en SOVON Vogelonderzoek Nederland in de Waddenzee. Het is wereldwijd de eerste keer dat dergelijke langjarige ontwikkelingen van een compleet ecosysteem tegelijk en op eendui dige wijze zijn vergeleken. Het NIOZ voerde dit onderzoek uit samen met het Nederlands Instituut voor Ecologie (NIOO-KNAW), Wagenin- gen IMARES en Biometris. Tijdens de vermesting aan het eind van de jaren zeventig van de vorige eeuw kwamen er extra stikstofver bindingen en fosfaat in de Wadden zee terecht. Deze stoffen dienen als voedsel voor microscopisch kleine algen (fytoplankton) in zee Uit de langjarige meetreeksen bleek dat de concentratie van het fytoplank ton in de Waddenzee verdubbelde. Met een vertraging van twee jaar verdubbelde ook de hoeveelheid algen-etende bodemdieren Voor al sommige schelpdieren, zoals de strandgaper en het nonnetje, namen in aantal toe, evenals de wadpier, een worm. De verande ringen in de bodemdieren werden direct gevolgd door veranderingen in de soortensamenstelling van 'vogels die van deze organismen leven. Tien jaar later nam de toevoer van meststoffen naar de Waddenzee weer af. Dat kwam onder andere door het verbod op fosfaten in wasmiddelen. Ook nu veranderde de soortsamenstelling van het fyto plankton snel, gevolgd door soort veranderingen in bodemdieren en wadvogels. Schelpdieretendeschol- eksters werden minder in getal, terwijl vogelsoorten die van andere bodemdieren leven juist toenamen. De totale biomassa's van plankton, bodemdieren en wadvogels bleven vrijwel gelijk aan die tijdens de fos- faatrijke periode daarvoor. De veranderingen in de voedselke ten zijn volgens de onderzoekers geen hard bewijs dat alle verschui vingen samenhingen met de toe voer van voedingsstoffen. De Wad denzee kent haar eigen dynamiek en kreeg de afgelopen tijd ook te maken met klimaatverandering en intensieve mossel- en kokkelvis serij. Toch wijzen de resultaten van dit onderzoek er op dat zowel de respectievelijke toename als afna me in de vrachten van meststoffen hebben geleid tot veranderingen in de soortensamenstelling van algen, bodemdieren en wadvogels in de Waddenzee. Met de realisatie van één school- beaeleidinns- «n arivip.skn<;tpn hppft frir nnn - unnr cimn r.f ^n^ocinn -r..^ Bestuur en directie van de OSG hebben de gemeenteraad ver zocht niet te tornen aan de wijze waarop zij de ver- en nieuwbouw willen realiseren. De raad nam vorig jaar november een motie aan om de schooi volgens een zogeheten turnkey-constructie te bouwen. Directie en bestuur vre zen dat dat tonnen extra gaat kos ten en maanden tijdverlies ople vert, omdat zij dan de al enige tijd geleden ingezette koers moeten stopzetten. Bij een turnkey-constructie (sleutel- klaar is de Nederlandse vertaling) zou de OSG met het programma van eisen in de ene hand en een zak geld in de andere op zoek moet gaan naar een onderneming die de school wil bouwen. Volgens de spel regels moet die partij zich houden aan het programma van eisen, maar is ze verder- vrij in de uitvoering en bouw. Voorwaarde is dat eeb gebouw sleutelklaar wordt opge leverd voor een bedrag dat in het begin is afgesproken De constructie wordt al geruime tijd door met name Texels Belang aan gehaald als optie voor de bouw van de OSG en het nieuwe raadhuis. De partij hoopt op die manier eventuele kostenoverschrijvingen bij de twee kanjerprojecten bij voorbaat te voor komen, omdat er één bedrag wordt afgesproken. De raad bepaalde in november in een motie dat de nieuwe OSG vol gens een turnkey-constructie moe ten worden gebouwd. Dat besluit blijkt echyer zwaar op de rnaag van directie en bestuur (het college) te drukken. Rector Henk de Vries wees de politieke partijen tijdens de com missievergadering Middelen erop dat de bouw nu wordt voorbereid door bouwmanagementgroep Kleis- sen en Partners en architectenbu reau AGS. De school wil graag met hen door. 'Maar volgens de motie zouden we nu echter afscheid van hen moeten nemen en met het pro gramma van eisen een nieuwe partij moeten zoeken.' De schooldirectie verwacht dat afkoop van de projectmanager en de architect zo'n drie ton kost. 'Dat gaat ten koste van de stenen voor de school', aldus De Vries. Het zoe ken van een nieuwe partner levert naar verwachting een vertraging van drie tot zes maanden op. 'En je moet hopen weer een goede partij te vinden.' De rector kreeg bijval van wethouder Marian Merkelbach (onderwijs). Zij liet de commissieleden weten dat met Kleissen en Partners is afge sproken dat zij dreigende kosten- overschrijdingen meteen meldt. Zij vroeg de politieke partijen met klem van een turnkey-constructie af te zien. De Vries sprak zijn vertrouwen uit in de capaciteit van het bureau om kosten in de hand te houden. 'Zij hebben de verbouwing van Carré begeleid en daarbij zijn geen kos- tenoverschrijdingen geweest.' Volgens de website van Kleissen en Partners was met de verbouw van het Amsterdamse theater een bud get van 27 miljoen euro gemoeid. Volgens Kleissen waren er wel veel wijzigingen op de originele plannen en 'creatief denkwerk' nodig om binnen het budget te blijven. Het bureau wist bij de bouw van een nieuwe school in Raalte eveneens binnen het budget te blijven. De Vries: 'Daarna mochten ze in Raalte de bouw van een nieuw gemeente huis begeleiden.' De OSG verwacht met het voorzet ten van de ingezette koers ook meer invloed op de plannen te hebben. De architect is in het stadium dat hij voorlopige ontwerpen moet gaan maken. Daarna volgt nog een defi nitief ontwerp. Bij een turnkey-con structie zou de school inspraak heb ben tot het programma van eisen, maar daarna heeft de uitvoerder de touwtjes in handen. De politieke partijen maakten tijdens de commis sievergadering nog geen keuze. Met de realisatie van één school gebouw voor de gehele OSG aan de Haffelderweg is ruim negen mil joen euro gemoeid. Een overzicht van de bestemmingen van het geld en het ontstaan van de tekorten. De OSG heeft een beschikbaar bouw- budget van bijna 8,7 miljoen euro. Daarvan is circa 3,5 miljoen voor bouwkundige kosten bestemd, 1,6 miljoen voor installatiekosten, 2,1 mil joen voor overige kosten en 1,4 mil joen aan BTW-kosten ingeboekt. Dat blijkt uit een overzicht van de scho lengemeenschap. Het budget voorde ovenge kosten bestaat voor bijna de helft uit adviseurskosten (€855.000,-). Texels Belang liet zich recent kritisch uit over de hoogte daarvan. Volgens rector Henk de Vries is de 8,5 ton nog geen elf procent van de stichtings- kosten (alle kosten voor de bouw). Dat is binnen de grenzen (10 tot 15 procent) die HEVO (het vonge bege- leidingsbureau) als bandbreedte voor begeleidings- en advieskosten heeft gesteld. De 8,5 ton is bestemd voor onder meer Kleissen en Partners (de huidige begeleider), architect AGS en andere deskundigen die advies op het gebied van bouw en installatie geven. Binnen de post overige kosten is verder ruim vier ton voor onvoor ziene kosten ingeboekt, ruim drie ton voor prijsstijgingen en er prijkt een ton voor vervangende huisvesting. De financiën voor de OSG hebben inmiddels een historie opgebouwd. De raad stond lange tijd op het stand punt niet meer dan 7,2 miljoen euro uit te trekken voor de verbouw van de beide schoolgebouwen aan de Haf felderweg en de Emmalaan. Dat ver anderde toen vanuit de school sterk op de realisatie van één gebouw aan de Haffelderweg aan was gedron gen. In oktober 2005 stelde de raad een bedrag van 10,3 miljoen euro beschikbaar. Daarvan was €550.000.- bestemd voor het versneld afschrijven van de boekwaarde Emmalaan en €535.000,- voor sloop of aanpassing van de Burgemeester De Koning hal. De hogere uitgave was moge lijk omdat het geld tegen een lage rente kon worden geleend.In juli 2006 daalde het budget met 5 ton naar 9,8 miljoen. Het was de bedoeling dat die vijf ton uit het eigen budget van de OSG zou komen, maar daar wilde de schoolleiding met aan Door de verlaging kwam het bouwbudget op 8,7 miljoen euro te liggen. Een paar maanden later ontstond rumoer over het niet indexeren van het bouwbud get. Het ging om een bedrag van 6 ton waar de OSG in de plannenmakerij al rekening had gehouden. Tijdens de begrotingsraad van november besloot de raad dat de OSG het moest doen met het budget van 8,7 miljoen euro en dat de indexering achterwege blijft. Vorige week donderdag presenteerde de school enkele scenario's waaruit blijkt dat een extra investering van €700.000,- tot 1,3 miljoen euro nodig is om de nieuwe school aan het pro gramma van eisen te laten voldoen. Voor 8,7 miljoen is één schoolgebouw ook mogelijk, maar dan wordt het volgens De Vries 'net geen Oost-Duits gebouw' Veel voorzieningen kunnen dan niet worden uitgevoerd \\/'at ik zeggen wou... Lekker om je eigen ding te doen' 'Blijven praten, de verbinding niet verbreken, met een open houding naar elkaar luisteren en beseffen dat elke partij zijn eigen verantwoording heeft en eigen beslissingen neemt.' Een ondub belzinnig advies van Martin War naar, interim-voorzitter van de VVV tijdens de promotiemiddag vorige week in Opduin. Niet zonder trots meldde Warnaar dat de verhouding tussen de VW en één van haar belangrijkste part ners, de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL), is her steld en dat de partijen na twee laar met elkaar te zijn gebrouilleerd weer "on speaking terms' zijn. 'Het oude zeer is begraven, er wordt weer gesproken over heden en toe komst en iedereen is construc tief.' Warnaar vroeg alle partijen de beslissingen van de ander te respecteren 'En kntisch zijn naar onszelf en kritisch zijn naar onze collega als die soms wat doorslaat of de fout in gaat; Het was Warnaar tijdens de gesprekken opgevallen dat er soms meer meningen zijn dan dat er kennis is. 'Van hetgeen al bestaat of er is afgesproken. Dat 9eeft onbegrip en spraakverwar- n9 en is niet bevorderlijk voor een goede relatie.' De interim gaf aan dat Texel 'heel veel heeft om posi tief voor te gaan'. 'Onze toevallige kracht is dat we als eiland groot genoeg zijn om ons qua kennis en met voldoende middelen sterk neer te zetten. En dat we klein genoeg zijn om te kunnen overzien dat onze belangen op Texel bijna altijd paral lel lopen.' Warnaar wees erop dat door inter net de concurrentie zal toenemen. 'We moeten onze slagkracht ver groten.' Voor marketing, promotie, branding, sales, distributie en wat er allemaal nodig is om de verblijf- stoerist naar Texel te halen, heeft de VW volgens Warnaar meer geld nodig. Hij hamerde erop dat over heid en ondernemers snel en goed moeten samenwerken. 'Elkaar ver staan. kunnen vertrouwen en stimu leren. Enerzijds zou het Stimuleren van mensen met ideeën en plan nen een tweede natuur van elke overheidsdienaar moeten zijn Anderzijds mag van de ondernemer respect voor de eigen verantwoor delijkheid van de overheid worden verwacht Wees aardig tegen elkaar, dan is het ook nog leuk.' 'Cor Zijm te laat met start bouw' Het bezwaar dat Cor Zijm maakte tegen intrekking van een bouw vergunning voor een schuur aan de Westerweg bij Den Hoorn is door b en b w ongegrond ver klaard, conform het advies van de bezwaarschriftencommissie. De vergunning was in december 2003 verleend. De regel is dat er binnen 26 weken daarna met de bouw begonnen moet zijn, anders kan de vergunning worden ingetrokken. Zijm voldeed daaraan met. maar kreeg uitstel tot 1 januari 2006. Toen er ook toen nog met met de bouw was gestart, werd de vergun ning ingetrokken. Zijm beriep zich op diverse oorzaken die de bouw hadden vertraagd. Ook voerde hij aan dat feitelijk met het werk was begonnen. De benodigde ruimte is vrijgemaakt en diverse bouwmaten- alen zijn besteld, betaald en op het terrein aanwezig. Commissie en college menen ech ter dat dit niet als start van de bouw kan worden gezien. Er moeten daadwerkelijk werkzaamheden zijn uitgevoerd. Aanschaf en opslag van materialen is geen bouwactiviteit. Zijm zal een nieuwe bouwvergun ning moeten aanvragen. Gastvrij Texel Het begon met een weeralarm en een stevige storm die mij van Heer len naar Den Helder voerde. Verder mocht ik niet, kon ik niet. TESO was tegen de havenkade gevaren, vlak voor mijn neus. Wachten... misschien kwam er een oplos sing. Ondertussen communiceerde ik met een vriendelijke eilandbe woonster. Ze had zorgen, want haar dochter was ziek. Nu kon ze de oversteek niet maken. Wachten, tot dat... 'Om 20.00 uur zal waarschijn lijk de volgende veerboot komen.' Dat woordje 'waarschijnlijk' nodigde mij uit een hotel te zoeken. Ik nam afscheid van mijn gesprekspartner, die bleef, in de hoop thuis bij haar dochter te komen. De volgende ochtend verliep mijn reis vlot. Fijne mensen op Texel. Een vriendelijk gastvrij team van vakantiepark Bosch en Zee in De Koog stond mij op te wachten. En nog veel meer aangename mensen mocht ik op dit eiland ontmoeten. Maar daar zal ik u in dit korte bestek niet mee vermoeien Na drie weken vertrok ik. Onder weeralarm, hevige sneeuwstormen! Niets van gemerkt, althans niet van de hevigheid. Des te meer werd ik geconfronteerd, ook alweer op Texel, met een zeer hulpvaardige persoonlijkheid: Jan Bakker. Hij hielp mij de met boeken zwaarbeladen koffer te dragen, de oude TESO- trap op, trap af. om mij vervolgens in een razendsnel tempo de bus en de trein in te leiden. Alles op tijd, subliem, maar vooral weer zo harte lijk. Een ware Texelaar, dat kon niet anders. Bovendien gaf hij mij het adres van de veerbootonderneming en het advies mijn hotelovernach ting in Den Helder te declareren. Met positief resultaat! Zo zijn de mensen van Texel. Zo is TESO van Texel. Zo zindert in mij de hartelijkheid na... Tot volgend jaar! Yvonne Lang, Heerlen Mode zit bij Carla Kaczor in het bloed. Al 22 jaar in het vak besloot ze dat nu de tijd is gekomen zelf een winkel te beginnen. Onder de naam Fashion Store heeft ze in de Weverstraat een modezaak geopend. 'Anders dan anders.' Velen kennen Kaczor als medewerk ster bij Rabit Habbit, Boetiek 22 en andere modewinkels waar ze heeft gewerkt. 'Ik heb in het verleden wel over een eigen zaak nagedacht, maar zag er best wel tegenop. Maar het bleef trekken, ook omdat het lekker is om je eigen ding te doen.' Toen de mogelijkheid zich aandien de. hakte ze alsnog de knoop door 'Kleding zit in mijn lijf en dit voelt goed. Ik ben nu een week open en het is echt super. Vooraf dacht ik dat het best zwaar zou zijn, maar het is me reuze meegevallen.' Onderscheid moet wel een vereiste zijn in een dorp waar in meer dan dertig zaken kleding wordt verkocht. 'Als je zoals ik al lang meedraait, dan weet je wel wat de mensen willen. En ik denk dat ik me met de kleding die ik verkoop onderscheid van andere zaken. Er hangen hier veel aparte dingetjes. Aan de reac ties merk ik dat mensen het waar deren. Dit is wat we echt misten in Den Burg, zei een klant laatst. Dat is leuk om te horen en geeft aan dat ik op het goede spoor zit. Wat ik daar naast belangnjk vind is het sociale aspect. Winkelen is ook gezelligheid en sfeer. Even een praatje en een kopje koffie. Dat hoort er bij.' Aan gespreksonderwerpen geen gebrek. Met haar collectie, met mer ken als II Dolce. Ya-Ya. Completo, Confetti. Guga en Cipo. mikt ze op een breed publiek. 'Voor meisjes, dames, jongens en mannen.' Ik de rekken veel spijkerbroeken, -jasjes, -jurkjes en -rokjes, maar ook zwie rige rokken van linnen met bijpas sende tops, vrouwelijke jurkjes en voor mannen en jongens een grote collectie jeans, vesten, polo's en T- shirts. 'Ik koop de collectie niet één keer per jaar in, maar vul het regel matig aan met nieuwe artikelen Niet teveel van hetzelfde, hooguit drie tot vijf exemplaren van één kledingstuk, om te voorkomen dat heel Texel in hetzelfde loopt.' Als gezicht van de zaak heeft ze voor het werk achter de schermen de steun van partner Martien de Rid der. die de administratie en andere klusjes doet, naast zijn reparatiebe drijf voor motorfietsen en auto's op het Wezenland. Carta Kaczor (rechts) en medewerkster Marjan Dros in de nieuwe modezaak Fa.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5