'Vak entertainer op mijn lijf geschreven' Boek Texelse muzikanten nieuwe missie Frans Pieterse College trok terecht bouwvergunning in 'Vergunning carport is terecht geweigerd' Archeologische resten worden beter beschermd Uitspraak RvS in zaak Rozendijk Lutz Lohse speels naar elfde crosstltel Bouw woningen in Oosterend van start Quiz-spel naar Bali TP YFT QF T DINSDAG 27 FEBRUARI 2007 i tAtL^ 7 COURANT De gemeente krijgt straks de plicht om bij het maken van bestemmingsplannen rekening te houden met eventuele archeo logische resten in de bodem. Er komt een voorschrift dat deskun digen bij de voorbereiding van een plan de ondergrond onderzoeken op de eventuele aanwezigheid van bewoningssporen, waarna bepaald wordt in hoeverre deze moeten worden ontzien of gebor gen. Dat geldt ook voor archeolo gische schatten in de zeebodem, zoals scheepswrakken. Woens dag 7 maart wordt in het raad huis een minicongres gehouden waarbij vooral dat laatste aan de orde komt. De nieuwe regelgeving is het gevolg van het zogeheten Verdrag van Valetta, ook aangeduid als Malta wetgeving, gericht op behoud van archeologisch waardevolle zaken. Bij het door de gemeente georga niseerde congres zullen twee des kundigen van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) een toelich ting geven, vooral over de rol die is weggelegd voor de gemeente. Hans Eelman uit Oudeschild zal onder het motto 'Een schip vergaat tweemaal' vertellen over het archeologisch onderzoek in de Waddenzee waar mee hij al dertig jaar bezig is, De 'natte' archeologie is ook het onder werp van een lezing van de maritiem en onderwaterarcheoloog drs. Peter Stassen, verbonden aan de RACM. Hoe en wanneer Texel invulling zal geven aan de nieuwe voorschriften, wordt uitgelegd door beleidsme dewerkster Erna van der Stappen van de gemeente. Het congres, dat duurt van 13.30 tot 16.30 uur, wordt afgesloten door een discussie met een panel van sprekers. Op Texel leeft in brede kringen de wens om de onderwaterarcheologie van de Rede van Texel een veel rui mere plaats te geven in het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. Er wordt niet aan getwijfeld dat uit scheepswrakken afkomstige 'schat ten' een grote publiekstrekker zullen zijn en tevens van groot belang zijn voor de wetenschap. Gevolgen Aan het maken van nieuwe bestem mingsplannen moet straks dus archeologisch bodemonderzoek vooraf gaan. De provincie heeft de taak vooraf 'archeologische atten- tiegebieden' aan te wijzen. Daar door kan worden voorkomen dat archeologische waarden verstoord worden De uitkomsten van het onderzoek zijn bepalend voor de verdere gang van zaken. Soms kun nen de geplande werkzaamheden gewoon doorgaan omdat er niets bijzonders is gevonden. Maar het kan ook gebeuren dat een waarde volle vondst moet worden opgegra ven omdat die van belang is voor de Nederlandse cultuurhistorie. Soms moet een andere bouwlocatie wor den gekozen. Als dat niet mogelijk is, kan de 'archeologievriendelijke' aanpak ook gestalte krijgen door de aanleg van een park of grasveld of kan de vondst worden opgenomen in de plannen. Een voorbeeld is de VINEX-wijk Leidsche Rijn, waar een gevonden Romeinse weg zichtbaar is gemaakt in het nieuwe straten- patroon. De gemeente heeft de familie Den Boer in 2003 terecht een bouwver gunning geweigerd voor het uit breiden en vernieuwen van een dienstwoning bij hun bungalow park aan de Rozendijk. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van State. De familie verwacht dat de uitspraak geen gevolgen heeft voor het nieuwe gebouw dat inmiddels aan de Rozendijk is verrezen. Dat is volgens Den Boer op basis van een nieuw ontwerp gebouwd. Volgens de Raad van State zou de woning die in het eerste ontwerp was getekend een te hoge nokhoogte hebben gekregen. De familie Den Boer betoogde dat dat gebouw als 'gesplitst' moet worden gezien, met één gebouw voor beheer, onderhoud en dienstverlening aan het bunga lowpark en één op zichzelf staande dienstwoning, maar daar is het rechts- orgaan in Den Haag het niet mee eens. Volgens haar kon dat gebouw met als gesplitst worden gezien, omdat'er volgens de bouwtekening sprake was één gebouw waarin 'zonder onder scheid naar functie een nokhoogte van 8,68 meter was aangehouden.' Die hoogte had (met vrijstelling van het college) mogelijk kunnen zijn als er alleen sprake was geweest van een dienstwoning. Omdat de helft van het gebouw was bedoeld voor centrale voorzieningen, kon er volgens het rechtsorgaan geen sprake zijn van een op zichzelf staande dienstwo ning, 'maar slechts van een gebouw met daann ruimtes ten behoeve van gebruik als dienstwoning'. Volgens het bestemmingsplan Buitengebied geldt voor een dienstwoning op recreatief terrein een maximale nok hoogte van 8 meter (met eventueel 10 procent extra). Voor een gebouw met centrale voorzieningen geldt een maximum nokhoogte van 7 meter (met eventueel 10 procent extra). Het college heeft volgens de Raad van State terecht geweigerd medewer king te verlenen aan een vnjstellings- procedure voor de nokhoogte, omdat ze planologisch geen aanleiding zag. Volgens Den Boer is de zaak tot de Raad van State uitgevochten om duidelijk te krijgen of het college de aanvankelijk verleende vergunning terecht heeft ingetrokken. Burge meester en wethouders deden dat nadat buren bezwaren hadden inge diend. 'Maar het was de vergunning voor een stolp die nooit is gebouwd.' Het nieuwe gebouw dat er nu staat, is volgens Den Boer opgedeeld in drie stukken met verschillende nokhoog- ten. 'Daarmee hebben we ingespeeld op de uitspraak die er nu ligt. Dat is gebouwd op basis van een nieuw ontwerp volgens een onherroepelijk afgegeven bouwvergunning.' De tot standkoming van het nieuwe ontwerp gebeurde volgens hem in nauw over leg met betrokken partijen. Volgens een woordvoerder van de gemeente wordt een eerder ingezet handha- vingtraject opnieuw opgestart. 'Er zijn in dit geval vier bouwvergunningen gepasseerd. De laatste is verleend, maar volgens onze handhavers is er volgens een geweigerde bouwver gunning gebouwd.' De woordvoerder kon niet zeggen of er volgens de bij de Raad van State behandelde vergunning is gebouwd. 'We moeten eerst alles maar eens op een rijtje zetten.' Het handhavingtraject was in afwachting van de Raad van State stilgelegd. Den Boer wijst erop dat in afwachting van de uitspraak ook werkzaamheden aan het pand waren opgeschort. 'Dat waren werkzaamhe den van ondergeschikt belang. Sinds vorig jaar is bij de gemeente een revi sietekening in behandeling en daar mee hopen we alle punten definitief te kunnen oplossen.' liep met gemak van hen weg, om ten slotte na 32.36 minuten zege vierend over de finish te gaan en alweer zijn elfde crosstitel in ont vangst te nemen. Toch bleef de indruk dat Lutz Lohse in de 23ste aflevering van de Open Texelse Crosskampioenschappen niet het achterste van zijn tong had laten zien. Marco Loogman uit De Kaag had in de gestaag vallende regen ruim een halve minuut achterstand en voltooide de 8520 meter in 33.10. Hij was daarmee de snelste senior. Ulrike Weirich liet haar 'progressie zien en eiste in 29.42 de crosstitel op bij de vrouwen-veteranen, die 6390 meter liepen. Bij de jongere vrouwen liep Maaike Estor uit Dor drecht in 32.58 naar de zege. Maikel van der Gracht was bij de 13- tot en met 16-jarige atleten de snelste. Hij voltooide de race over 2130 meteter in 9.09. Een grote delegatie van AV Mon- mckendam was op het eiland om mee te strijden om de titels. Vooral bij de jeugd was deze vereniging goed vertegenwoordigd. Toch ging bij de jongste deelnemers (tot en met 9 jaar) de overwinning naar een Texelaar. Nikay Sangers toonde zich in de loop over 875 meter de snelste in 3.50. Hij werd op zeven seconden gevolgd door Erskine Bol uit Monnickendam, die op zijn beurt de nummer drie, Jelle van der Duim, één tel voor bleef. Ook bij de meis jes bleef de overwinning op Texel. Caitlin Ellen liep vederlicht over de heuvels rondom de Fonteinsnol en finishte in 4.23. Masja Eelman werd tweede in 5.16. Als zij de loopgenen heeft van haar opa Dirk Eelman, dan belooft dat nog wat voor de toe komst. Als derde kwam Hester Smit uit Rotterdam over de finish (5.31). De jeugd van 10 tot en met 12 jaar moest 1750 meter overbruggen De titel ging naar Timo Looijen uit Landsmeer, die een tijd van 7.06 liet noteren. Okke Swildens uit Utrecht werd tweede in 7.37. De Texelse eer werd hooggehouden door Axel Gar- ritsen. Hij kwam binnen in 8.52 en kreeg de bronzen medaille omge hangen. Bij de meisjes was Suzanne Swil dens uit Utrecht de snelste. Met 7.28 zette ze een knappe tijd neer. Marloes van Rongen uit Oudeschild redde het dus net met, maar eiste in 7.57 wel de tweede plaats op. De derde plaats was voor Anna van der Duim (5.52) Uitslagen: Jeugd t/m 9 |aar (875 meter): 1.Nikay San gers. 3.50. 2.Erskine Bol (Monnickendam). 3.57. 3 Jelle van der Duim, 3 58; 5.Caitlln Ellen. 4.23; 6 Max Brekelmans. 4.33; 7 Adri- aan Lap, 4 42; 8.Barry Barhorst, 4.44; 9.Edu- ard Garritsen, 4 49; 12.Masja Eelman. 5.16, 16.Kyane Sangers, 5.42. Jeugd 10 t/m 12 Jaar (1750 meter): I.Timo Looijen (Landsmeer), 7.06; 2.Suzanne Swildens (Utrecht). 7 28; 3.0kke Swildens (Utrecht), 7.37; 4 Marloes van Rongen. 7.57; 5 Axel Gamtsen. 8.52; 6 Anna van der Duim 8.52; 8 Katja van Dooijeweerd. 9.02. lO.Marit Zijm. 9.30. 11 .Joop Bonnet. 9.44 Jongens 13 t/m 16 jaar (2130 meter): 1 Mai- kel van der Gracht. 9.09; 2 Wouter Riet man (Monnickendam), 9.23; 3.Remco Volmer (Monnickendam), 10.57 Recreanten (4260 meter): I.Pieter Dogger. 18.32; 2.Thomas Richter. 22.19. 3.Martine Verwijk (Monnickendam). 26.19; 4.Ruud Mee- dendorp, 28-25. Heren en dames (6390 meter): l.Sven Borg- hardt (Monnickendam), 24.49, 2 Sacha Muhlebach (Monnickendam), 26.02, 3 Ulneke Weirich, 29 42; 6 Judith van Bleijswijk, 33.13: 8.Arco Garritsen, 35.12. 9 Toon van Beek. 36.54. 10-Marijke Stark, 37.32; 11 Maarten Smit, 37.34; 12.Mariëtte Hoedjes. 38.09; 13.Monique Lubach, 38.24, l4.Laurien Bak ker. 39.33. Heren en dames (8520 meter): 1 Lutz Lohse. 32.36; 2 Marco Loogman (De Kaag). 33.10; 3 Coen Schoonheden, 33.17; 4 Jan Zijm. Den Burg, 33.41. 6.Pierre Bonnet. 35.14, 8 Fnts van der Gracht. 38 40; 11 Piet Bakelaar, 39.37. 12 Peter Witte, 42.32:13.Norbert Dan- kers. 44 17; 16.Dirk Eelman, 45 10; 17.Mar- tin Lubach, 45.17; 18.Simon Lap. 46.09; 19.Kees Dros, 46 09; 20.Pieter Jan Kooger, 46.34; 21 Theo Schraag, 47.20; 22.Jan Dog ger. 47.27: 23.Chiel de Boer, 50.12 Jan Wolkers ook kandidaat Brabant Jan Wolkers lijkt de smaak van verkiezingen te pakken te heb ben gekregen. De ereburger is niet alleen kandidaat-Statenlid in Noord-Holland, maar ook in Bra bant. Daar prijkt de lijstduwer van de Partij voor de Dieren op de 27ste en laatste plaats van de provinciale kieslijst. In Noord-Holland staat hij op de 19de en voorlaatste plaats voor de Statenverkiezingen die volgende week woensdag worden gehouden. De Partij voor de Dieren heeft meer bekende Nederlanders op meer dere provinciale kieslijsten gezet. Of Wolkers, die de afgelopen jaren al kandidaat was voor het Europees parlement en de Tweede Kamer, binnenkort ook op de kieslijst voor de Eerste Kamer staat, is voorals nog niet bekend. Medewerkers van bouwbedrijf Elko kleine woningen voor starters. Van niet meer aan de huidige eisen Vermeulen zijn op de plek van het de aanvankelijke bedoeling om de van het bouwbesluit. De muur is voormalige Jeugdgebouw aan de markante voorgevel intact te laten, inmiddels gesloopt, maar de nieuwe Peperstraat in Oosterend gestart is afgeweken. De bouwtechnische gevel zal wel in dezelfde stijl worden met werkzaamheden aan de meu- staat van de muur bleek slechter opgencht als de oude. we fundenng. Daarop komen drie dan gedacht en de gevel voldeed )H c $iep en Lia Eldering kregen afgelo- werd gespeeld, hadden alle hon- Pen weekend bezoek van de win- derd deelnemers één euro in de pot Jai naars van het Quiz-spel. Ze hadden moeten stoppen. Bovendien werd bedrag van €250,66 bij zich, gecollecteerd onder het publiek en rrt psstemd voor het project waarmee ging de fooienpot van het Oosteren- I y ectltPaar eer> school nabij de der dorpshuis naar het goede doel. sad Klungkung op het Indonesi- Welke dat was, werd door de win- che e'land Bali steunt met onder naars van het spel bepaald. Op de !65 ^1flr..schoo'banken en lesmateri- foto (vlnr.) Annelies Schoo, Beppie ai Tijdens het Quiz-spel. dat vori- Bakker. Siep en Lia Eldering, Sabine ge week zaterdag in De Bijenkorf Bremer en Mariëtte Smit Frans Witte krijgt geen bouwver gunning voor de carport bij zijn woning Wilsterstraat 54. Knelpunt is dat de overkapping voor de woning staat, terwijl het bestem mingsplan voorschrijft dat hij minstens drie meter achter de voorgevelrooilijn moet komen. Witte had bezwaar gemaakt tegen de eerste weigering van zijn car port. Daarbij had hij onder meer aangevoerd dat hem op de afdeling Bouwzaken de indruk was gegeven dat er geen probleem was en dat er bij zijn buren ook carports voor het huis zijn geplaatst. Wat het eerste betreft, stéllen b en w na advies van de bezwaarschriftencommissie dat met meer is na te gaan welke ambtenaar en met welke bewoor dingen die 'toezegging' is gedaan. Dat maakt echter weinig uit. want een medewerker van de publieks- balie is niet bevoegd een dergelijke mededeling te doen. Alleen het col lege en het gemandateerde hoofd van de afdeling mogen dat. Wat betreft de carports bij de buren zegt het college met te kunnen nagaan of daarvoor bouwvergunning is gegeven. Een mogelijke verklaring is dat ze zijn gebouwd gedurende de jaren dat dergelijke bouwwerken vergunningsvrij waren. Tegenwoor dig is dat niet meer het geval. Het wordt begrijpelijk gevonden dat de bezwaarmaker dit als rechtsonge lijkheid ziet, maar juridisch is dat met het geval. Ondernemend was hij. En muzikaal. Niet dat hij één noot kon lezen, maar dat stond zijn muzikale carrière niet in de weg. Als jochie van een jaar of zeven oefende hij stiekem op het oude accordeon van zijn broer, in de waan dat zijn ouders dat niet in de gaten hadden. Als knaap van elf richtte hij zijn eerste band op, De Pioniers. Anno 2007 viert Frans Pieterse (62) het feit dat hij ruim 50 jaar actief is als entertainer. Onafscheidelijk met zijn accordeon. Nog steeds treedt hij regelmatig op. En sinds kort speurt hij het hele eiland af naar informatie over muzikaal Texel in lang vervlogen tijden. Inmiddels beschikt hij over een imposante verzameling die hij wil gebruiken om zijn grote droom te vervullen: het uitgeven van een boek over entertainment en muziek op Texel. 'Als hij moet kiezen wie of wat hij van een zinkend schip redt, zijn accordeon of mij, dan win ik dat met. Dat accordeon is heilig.' Aldus kenschetst Lies Pieterse echtgenoot Frans. In een paar woorden maakt zij de band tussen de man en zijn Instrument duidelijk. Een twee-een heid. Onafscheidelijk sinds de eerste kennismaking. Zijn liefde voor dit bijzondere instrument leidde onder meer tot een imposante verzame ling accordeons, variërend van oude trekzakken tot moderne elektroni sche exemplaren. 'Ik heb er veel weg moeten doen, omdat we kleiner zijn gaan wonen. We konden ze echt niet meer kwijt', vertelt Pie terse vanuit hun sfeervol ingerichte woning. Sinds een jaar wonen Frans en Lies in De Koog. En dat bevalt prima. 'Het is heel gezellig hier. Op de Bernhardlaan was het uitgestor ven en hier loop je zo het dorp in. We hebben al een gelegenheidskoor opgericht en zijn vaak in de Dorps straat te vinden.' Het duo treedt nog regelmatig op. Menig bruiloft of familiefeestje wordt opgeluisterd door het muzikale echtpaar, af en toe geassisteerd door Piet Kingma, met wie Frans jarenlang het duo Humpy Dumpy vormde. De muzikale carrière van Pieterse voert terug tot zijn prille jeugd. Als jochie van zes werd hij door meester Jan Visser van accordeonles weggestuurd, omdat hij het te bont maakte. In de jaren die volgden oefende hij stiekem uit de muziekboeken van zijn broer, maar toen hij later weer op les moest, bleek dat een hopeloze zaak. 'Ik was een luie muzikant. Ik had geen zin om noten te leren lezen. In het begin stond het lettertje erbij, zodat ik dat kon volgen. In de loop der jaren heb ik zo mijn eigen manier van opschrij ven ontwikkeld. Ik luister eerst en probeer het dan mee te spelen. Als ik een melodie kan fluiten, kan ik hem spelen ook. De letters waarmee ik moet beginnen en moet eindigen schrijf ik op. Met die aantekeningen op mijn tekst red ik het.' Toen hij elf jaar was richtte hij met Herman Beuving, Koos Verberg en Peter Zoetelief het bandje De Pio niers op. De jeugdige muzikanten oefenden iedere zondag in de bak kerij van Beuving en traden regel matig op in verschillende danszalen. Rond 1960 werd Pieterse door Piet Keijzer, eigenaar van De Pelikaan en drummer in de band, gevraagd voor de Starliners. 's Winters oefende deze band in de Pelikaan en werd daar wekelijks opgetreden voor de gasten. Later ging de formatie in uitgeklede vorm verder als Trio Peter Kok. Na wat verschuivingen en het experimenteren met verschillende samenstellingen ontstond in 1968 het duo Humpy Dumpy, waarin Pie terse met drummer Jan Smit optrad. In 1970 werd Smit vervangen door Piet Kingma met .wie Pieterse tot eind jaren negentig een zeer succes vol duo vormde. In 1969 werd Pieterse caféhouder. Tot die tijd werkte hij in de Albert Heijn-supermarkt van zijn ouders aan de Binnenburg. Na een ruzie liep hij boos De Karseboom in, het café van ome Willem en tante Mane Brugmans. 'Ik hield aardig van een biertje en ik kwam daar veel. Toen heb ik een bod gedaan om de tent over te nemen. Een week later stond Willem voor de deur om te vra gen of ik dat serieus meende. We waren snel rond.' Het pand werd verkocht aan Frits Langeveld en Pie terse werd uitbater, aanvankelijk op de papieren van Marie. Ondanks zijn nieuwe bestaan bleef muziek een belangrijke rol spelen. Verscheidene avonden per week trad hij op met Humpy Dumpy, terwijl er iemand anders achter de bar van zijn café stond Overdag en na de optredens bemande hij zelf de tap. 'In maart maakte ik met de agenda een rondje en planden we zo de hele zomer vol. Vijf avonden per week op campings, braderieën en in hotels, 's Winters deden we vooral bruiloften. Alleen op zondag en maandag traden we met op. Maandag was er markt, dus dan moest ik vroeg in het café wezen en trok ik het niet om daarna nog te spelen.' In 1984 ontmoette Pieterse Elizabeth de Boo, op Texel beter bekend als Lies. De vonk sloeg over tussen de Texelse accordeonist en de Amsterdamse, conservatorium geschoolde zangeres, afkomstig uit een zeer muzikale familie. Met de komst van Lies sloeg Café De Kar seboom een nieuwe weg in. Het duo begon met een wekelijks Café Chantant, waarbij de gasten konden meezingen, begeleid door Frans en Lies. Het werd een doorslaand suc ces. 'Mensen die er vroeger met een grote boog omheen liepen, kwamen nu binnen. Daarna moesten we wel eens wat schiften onder het publiek, want we wilden die opgaande lijn graag houden. Met de badmeesters bijvoorbeeld, maakten we goede afspraken. Die zette ik op het terras, onder een grote parasol en na mid dernacht mochten ze naar binnen. Dat ging prima.' Als duo werden Frans en Lies steeds populairder en als eerste Texelse muzikanten brach ten zij een eigen CD uit. Inmiddels is de Karseboom alweer vijf jaar gesloten en is het Café Chantant ten einde, maar staat het leven van Pieterse nog steeds vol- Frans Pieterse: 'Texel heeft een rijke, muzikale geschiedenis. ledig in het teken van de muziek. 'Ik kan niet zonder muziek. Ik moet altijd een accordeon in huis hebben. Momenteel zijn dat er twaalf, waar onder de oude van Jannie Craanen. Die neem ik mee als ik ergens in de buitenlucht moet spelen of op zee. De huidige accordeons kosten vijf tienduizend euro en die neem je niet zo even mee. Daar is die oude veel geschikter voor.' Naast de 50 tot 70 optredens die het echtpaar jaarlijks nog verzorgt, heeft Frans zich gestort op de geschiede nis van muzikaal Texel. 'Vooral op entertainment. Over koren, fanfare en toneel is genoeg bekend, maar juist over die kleine bandjes en hun invloed vind je nauwelijks iets. Ik ben al een paar jaar aan het spitten en heb al informatie over Texelse muzikanten die teruggaat tot 1876. Ik pluis het krantenarchief uit en ben begonnen bij Sam Vlessing en Melle Weersma en belandde via Wieb Ruy- ter en Jan Visser bij de "Typhoons en de Klapband. Af en toe ga ik eens op bezoek in het verzorgingshuis bij mensen die me meer kunnen vertel len. Oud-muzikanten bijvoorbeeld. Het zou zonde zijn als die verhalen verloren gaan. Vijf dikke ordnermap pen met informatie heeft hij inmid dels verzameld. En nog steeds is zijn zoektocht met ten einde. 'Ik wil graag foto's hebben van bandjes en artiesten van vroeger. Alles is wel kom. want compleet is mijn informa tie nog lang niet.' Pieterse hoopt dat zijn informatie ooit in boekvorm kan worden uitgebracht. 'Het zou gewel dig zijn als iemand het wil schrijven, want dat kan ik zelf niet. Maar ik ben ervan overtuigd dat er veel interesse zal zijn voor een boek over de muzi kale geschiedenis van Texel.' Louise van der Sluis

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7