HEMA Cjrocn ThwartsJexels in het hart-, In Waalenburg komen gemoederen tot rust Speelruimte Texelse kinderen gegroeid Geboortegolf op gang in Veegers Lindehoeve Nieuwe LED-verlichting rotonde De Waal gemeentetexel Moens praat met ondernemers <8> discussie- en schetsavonden WIJ ZETTEN TEXEL OP Z'N KOP! OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12156 DINSDAG 6 MAART 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Gedeputeerde Albert Moens heeft afgelopen vrijdag en zaterdag individuele gesprekken gevoerd met het merendeel van de onder nemers in Waalenburg. Dit nadat eerdere onderhandelingen over j de verkoop van de bedrijven een moeizaam verloop hadden, de gestelde deadline niet werd gehaald en de sfeer er niet beter op werd. De gesprekken heb ben Moens geleerd dat zeker zes ondernemers elders op het eiland hun bedrijf willen voortzetten. 'Positief', zo omschreef één van de betrokken landbouwers het gesprek met de gedeputeerde, die twee dagen had uitgetrokken om één-op- één te praten met elke ondernemer die daartoe in de gelegenheid was. I Moens sprak met veertien a vijftien i van de achttien betrokkenen. 'Het leek de gedeputeerde goed om zelf k inzicht te krijgen in hoe alles in elkaar steekt', vertelt Henk Helming, die als medewerker voor grondbeleid van de provincie aanwezig was bij de I gesprekken. 'Die verliepen in een goede sfeer en er was respect voor de wijze waarop de gedeputeerde l dat deed.' Wederzijds begrip was I niet overbodig nadat er bij de onder- nemers frustratie was ontstaan over e,wijze 'waarop er met name door de Dienst Landelijk Gebied (DLG), de aankooporganisatie van de pro vincie, uitvoering was gegeven aan de intentieovereenkomst om Waal enburg tot één groot natuurgebied om te vormen. De prijs die de DLG bood voor de grond, zou zeker veer tig procent lager zijn dat de prijs die in opdracht van de landbou wers was getaxeerd en ook het bod voor gebouwen week behoorlijk af. Moens wilde ditmaal zelf horen hoe de bedrijven in elkaar steken, wat de ondernemers op hun hart hadden, wat hun toekomstplannen zijn en hoe de betrokkenen elkaar behulpzaam kunnen zijn om het proces goed te laten verlopen. In de gesprekken konden de boeren ook hun per soonlijke omstandigheden toelichten en aangeven of ze in Waalenburg wilde blijven of hun bedrijf beëindi gen. Helming: 'Het leverde een heel divers beeld op. Het komt er op neer dat zeker zes ondernemers elders een vervangende locatie voor hun bedrijf willen. Soms alleen grond, maar in een aantal gevallen ook een bouwblok.' Een aantal ondernemers gaf aan eerst uitzicht te willen heb ben op een plek, alvorens afstand te willen doen van het bestaande bedrijf. Lees verder op pagina 3 Texelse kinderen hebben in 2005 iets meer openbare speelruimte tot hun beschikking gekregen. Dat blijkt uit een nieuw landelijk onderzoek naar de sociale situa ties van kinderen dat het Verwey- Jonker Instituut in Utrecht heeft laten verrichten. In 2005 was er op het eiland gemid deld een hectare speelruimte per 33 kinderen beschikbaar. Onder speel ruimte verstaat het Verwey-Jonker Instituut speeltuinen, sportvelden en parken. In 2004 moest één hec tare nog door gemiddeld 36 kinde ren worden gedeeld. Texel scoort boven het landelijk gemiddelde van één hectare aan sportvelden, par ken en speeltuinen per 52 kinderen in 2005. sociale situatie van Texelse kin deren en jongeren komt over het algemeen een stuk beter uit de verf dan een jaar 'geleden toen het Instituut voor het eerst een rapport over de sociale situaties van kin deren publiceerde. Texel is opge klommen van 97ste naar de 346ste plaats op de ranglijst van 458 in kaart gebrachte gemeenten. In het Gelderse plaats Rosendaal (op de 458ste plaats) zijn kinderen het bes te af, in Rotterdam het slechtst. De opmerkelijke en bedenkelijke positie van een jaar geleden was voor een deel te wijten aan een hoog schoolverzuim van 10 procent. cijfer bleek echter vertekend omdat relatief veel kinderen tijdens schooltijd met vakantie gingen. Als het vakantie is, hebben veel ouders door het toerisme geen tijd met hun kinderen op vakantie te gaan. In het Tragedie Een moedige, maar niet helemaal geslaagde poging. Zo kan de voor stelling worden getypeerd die 't Ama teurtje zaterdag in dorpshuis bracht. De Waalders hadden gekozen voor een heropvoering van Geef mij uw hand, de tragedie waarmee ze in het najaar van 1956 hun debuut hadden gemaakt. Pagina 2 m Duin Bouwbedrijf 'Er wordt wel gezegd dat er op Texel geen plaats is voor een groot bouw bedrijf. Ik wil bewijzen dat een groot en goed renderend bouwbednjf hier wel degelijk bestaansrecht heeft.' Aldus een belangrijke drijfveer van Paul Buijsman, sinds 23 februari de enige aandeelhouder en directeur van Duin Bouwbedrijf. Pagina 5 Eerste woningen Volmolen klaar De eerste drie woningen in de Volmolen zijn klaar om te worden bewoond. Tijdens een feestelijke bijeenkomst reikt wethouder Nico Kikkert woensdag om 15.30 uur de sleutel uit aan de familie Segers, de bewoners van Distelvlinder num mer 1Ook de andere toekomstige bewoners van deze straat zijn uit genodigd. Aan de Distelvlinder ver rijzen in totaal 34 njtjeswoningen. (Advertentie) Het is maart, de maand waarin traditioneel de lammetjes worden geboren. Op boerderij Lindehoeve in De Westen van Carlo en Carien Veeger zagen sinds zaterdag al zo'n 25 lammeren het levenslicht. nieuwe rapport staat bij Texel nu een 0 voor schoolverzuim ingevuld. Het aantal werkloze Texelse jon geren tussen de 16 en 24 jaar is in 2005 gedaald ten opzichte van 2004 (van 4,16 naar 3,28 procent). Het aantal kinderen tussen de 12 en 21 jaar dat zich voor de rechter moest verantwoorden steeg licht van 2,82 naar 3,01 procent. Het percentage meldingen van kindermishande ling nam toe van 0,18 naar 0,45 procent. Het aantal zogenoemde achterstandsleerlingen blijft hoog, in 2005 viel 17,38 procent van de basisschoolleerlingen in die cate gorie. Het instituut spreekt onder meer van achterstandsleerlingen als de ouders laag zijn opgeleid. Het rapport (Kinderen in Tel) is bedoeld voor gemeenten op eventueel het jeugdbeleid op aan te passen. Donna-Lisa Franzen uit Borcu- lo (links) en Iris van Leeuwen uit Ruurlo (rechts) lopen twee weken stage op de schapenboerderij. Ze zijn zeventien jaar en volgen de MBO-opleiding dierverzorging aan het AOC Oost in Doetinchem. Carlo Veeger: 'Ze doen hier allerlei werk zaamheden, maar het assisteren bij de geboorte van lammeren maakt het extra leuk om in deze peri ode stage te lopen.' De vriendin- Medewerkers NIOZ bij opening pooljaar In aanwezigheid van Hare Majes teit koningin Beatrix vindt donder dag in Natuurmuseum Fryslan in Leeuwarden de start plaats van het vierde internationale pooljaar in Nederland. Daarbij aanwezig zijn de Texelse onderzoekers Han Lin deboom van Imares (co-voorzit- ter van de Nederlandse IPY-com- missie) en Hein de Baar van het Koninklijk NIOZ. Het pooljaar (International Polar Year) duurt van maart 2007 tot maart 2009. Ruim zestig landen en zo'n 50.000 personen nemen aan het project deei. Het IPY wil een impuls geven aan internationaal gecoördineerd wetenschappelijk poolonderzoek en het breed uitdragen van de resultaten hiervan. Voorafgaand aan de offici ële start wordt een persconferentie gehouden waar het onderzoekspro gramma wordt gepresenteerd. Linde boom geeft daarbij een overzicht over het IPY, internationaal en nationaal en educatie in Nederland, De Baar spreekt over Veranderingen in de Zuidelijke en Arctische Oceaan door klimaat en menselijk toedoen. Linde boom spreekt ook tijdens het officiële gedeelte van het programma. Daar bij vindt ook een uitvoering plaats van de Antarctica Symfonie van sir Peter Maxwell Davies door het Noord Nederlands Orkest onder leiding van Martin André Groene paden dicht, honden aan de lijn De met groene paaltjes gemar keerde wandelpaden door het nationaal park Duinen van Texel zijn met ingang van 1 maart geslo ten. Dit in verband met het begin nend broedseizoen. Door het afsluiten van de paden wordt de afstand tussen de 'gele' en 'blauwe' routes zo groot dat vogels die alleen op grote afstand van een pad willen broeden (zoals de wulp) daarvoor voldoende ruimte vinden. De paden blijven tot 16 augustus afgesloten. De gebieden tussen de wandelpaden zijn wel te bezoeken T E X E LS E iöCOU RANT nen zijn het hiermee eens. Iris: 'Het is toch bijzonder als er weer een klein leventje bijkomt.' Meer over de lammeren elders in deze krant. (Foto Garard Tmmeman) tijdens excursies onder leiding van een boswachter. Honden moeten vanaf 1 maart in het hele nationaal park Duinen van Texel, inclusief het strand van De Hors, weer aan de lijn. Een uitzondering wordt gemaakt voor het gebied in de Dennen tussen Jan Ayeslag, Natte Vlakweg, Randweg en Californieweg (behalve het begrazingsgebied bij de Ploegelanden). Honden mogen ook niet los lopen op de speelweiden in de Dennen of het Krimbos. of op plaatsen waar ook mensen op het pad moeten blijven. De boete voor het niet aanlijnen van honden bedraagt €75,- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Op STRAAT SChR'iF IK Ih'jN Heeste songs DEZE N0EH IK DE LOK KOET VArJ DE BLOEMPOT De rotonde bij De Waal is de afge lopen dagen van LED-verlich- ting voorzien. De rotonde wordt rondom verlicht door 66 lampjes. Wethouder Peter Bakker en Pim Decnop van de Waalder dorps commissie namen ze gisteravond officieel in gebruik. De nieuwe energiezuinige verlich ting moet een vervanging worden voor de diverse lantaarnpalen die nu nog dagelijks de rotonde verlichten. Volgens Bert Dennenberg van de gemeente wordt de komende tijd bekeken op welke wijze die even tueel kunnen blijven branden. Het is een optie dat de lantaarnpalen op halve kracht blijven draaien of moge lijk volledig uitgaan. De gemeente had de nieuwe LED-verlichting aan vankelijk op zonnenenergie willen laten werken, maar dat is niet gelukt. De accu's zouden overdag onvol doende door de zon worden opge laden om de LED's de hele nacht te laten branden. 'Maar ze branden wel op de stroom die de gemeente sinds kort van de Huisvuilcentrale in Alkmaar afneemt', aldus wethouder Peter Bakker, 'dus ze branden op groene stroom.' De LED's verbruiken volgens Den nenberg bijna zeventig procent min der energie dan de lantaarnpalen. 'Die hebben 1100 Watt nodig en de LED's verbruiken 400 Watt.' Net als de lantaarnpalen gaan ze onge veer een kwartier na zonsondergang aan. De gemeente wil met LED's de overdadige verlichting in het bui- tenbied terugdringen. Ze overweegt de duurzame verlichting op meer plekken aan te brengen. Volgens Dennenberg kunnen in de toekomst mogelijk exemplaren worden aange bracht die op zonnenenergie wer ken. 'Dat is afhankelijk van hoe de ontwikkeling op dat gebied verloopt.' Volgens Peter van Ree. hoofd van de gemeentelijke afdeling Beheer, is het ook een optie in de toekomst LED-verlichting op een rotonde op windenergie te laten werken. De Waalder rotonde is de eerste op Texel die van LED's is voorzien. Het is waarschijnlijk ook de eerste op de Waddeneilanden. In Noord-Holland heeft eerder al in Bloemendaal een rotonde LED-verlichting gekregen. De lampen zijn door Tatenhove en de VEM aangebracht. Als inwoner kunt u de komende tijd volop meedenken en -praten over de herinrichting van het 'hart' van Den Burg en Texel. Dit kan op dinsdag 6 maart en maandag 12 maart tijdens de U kunt op een van deze avonden aangeven hoe uw Groeneplaats er uit moet zien. Vanuit een blanco situatie wordt uw inbreng gevraagd. Gezamenlijk wordt eerst een sterkte-zwakte-analyse gemaakt en daarna wordt de nieuwe situatie in beeld gebracht. Zie ook de infokrant die afgelopen dinsdag is bezorgd Per avond geldt een maximum van 60 deelnemers. U dient zich daarom van tevoren op te geven. Per e-mail: hjpennings@texel.nl. Telefonisch: receptie van het gemeentehuis: 362121 of 362111 Iedere belangstellende is van e welkom! (Advertentie) Kijk op viww.texelseveilingcourant.nl en bied mee... D Wethouder Peter Bakker en afdelingshoofd Peter van Ree bekijken de nieuwe LED-verlichting op de rotonde van De Waal.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1