Stagiaire: 'Schaap voelt van binnen glibberig en warm' Drukste, maar mooiste periode van het jaar Vuurwerk blijft uit bij lijsttrekkersdebat TEXELSE J COURANT F amilieberichten DINSDAG 6 MAART 2007 Zijn verjaardag houdt hij in het eerste weekend van maart omdat hij er door het lammerij niet aan toekomt om het op 12 maart te vieren. Het zijn drukke tijden voor schapenhouder en -fokker Carlo en zijn partner Carien Veeger van boerderij Lindehoeve in De Wes ten, maar hij vindt het de mooiste periode van het jaar. Buiten de stal lijkt alles rustig, maar zodra de deur opengaat, komt het gemekker je tegemoet. Vijftien van de 280 schapen hebben inmiddels gelammerd en voor 25 jonge scha pen gezorgd. De lammetjes worden goed beschermd door hun moeders. Als een van de honden in de buurt komt, worden ze naar het achterste gedeelte van de kooi gedirigeerd en gaat de ooi er breeduit voor staan. De eerste lammeren zijn zaterdag geboren Veeger schat dat de laat ste rond 20 april komt. In die perio de gaat zijn wekker om de twee uur af en controleert hij hoe het ervoor staat met de schapen die moeten werpen. 'Het is zwaar, maar het nieuwe leven dat je op de wereld zet, maakt veel goed. Bovendien scheelt het dat ik mijn stal aan huis heb. Toen deze schuur er nog niet stond, moest ik heen en weer lopen tussen de stal en de boerderij en sliep ik in de stal.' Dat een lam zich snel kan aandie nen, bleek in de nacht van zondag op maandag. 'Twee schapen had den afgelamd tegen half zes en ik dacht dat ik genoeg tijd zou hebben als ik de wekker op half acht zou zetten. Toen ik in de stal kwam, was er alweer een nieuw lammetje geboren.' Veeger hoeft bij het wer pen niet heel veel te doen. 'Soms moet je de ligging van het lam een beetje corrigeren of trekkracht uit oefenen als het niet ruim genoeg is. Het belangrijkste is dat je de tijd neemt.' De stal van Lindehoeve is in drieen gedeeld. In de grote kooi staan de ooien die nog moeten lammeren. Dan zijn er ongeveer vijftien kleinere kooien van zo'n vier vierkante meter. In iedere kooi staat een ooi met haar lammeren. De jongste schapen zijn met hun moeder te vinden in vier aparte kooien waarboven warmte- lampen hangen. De lammetjes blijven twee dagen bij hun moeder in een aparte kooi. Daarna komen ze bij de rest van de schapen. Veeger: 'Over een week moeten ze naar buiten. Dan heb ik binnen geen ruimte meer. Weer of geen weer.' In vergelijking met schapen in de rest van het land, worden de schapen op Texel laat geboren. Dat komt door de gras- groei die hier laat op gang komt. 'Daar is het hele systeem op afge steld', aldus Veeger Als schapenfokker ziet hij al snel na de geboorte of een lam potentie heeft om verkocht te worden als fokdier. 'Ik kijk of een dier vierkant op de benen staat, of het een mooie vacht en een strakke rug heeft en of er een fraaie kop opzit.' De lam meren die tot nu toe zijn geboren, vallen hem met tegen. 'Het is altijd weer spannend, vooral als je met nieuwe rammen werkt. Sommige rammen dekken wel vijftig ooien en als het eerste lam goed is, krijg je toch goede hoop.' Naast Veeger zijn er de komende twee weken ook twee stagiaires werkzaam op Lin dehoeve. Iris van Leeuwen (17) uit Ruurlo en Donna-Lisa Franzen (17) uit Borculo zijn zondagmiddag gear- nveerd. Ze volgen de mbo-opleiding dierverzorging aan het AOC Oost in Doetinchem. De vriendinnen wilden graag ver van huis stage lopen. Donna-Lisa was weieens op vakan tie geweest op Texel en zo kwam ze op het idee om op internet naar een schapenboerderij op Texel te zoeken. 'Ik kwam Lindehoeve tegen en het zag er leuk en netjes uit. We hebben contact opgenomen en mochten komen', aldus Donna-Lisa. Ze vielen gelijk met hun neus in de boter. In de nacht van zondag op maandag zagen vijf lammeren het levenslicht. Donna-Lisa: 'Om half vijf werden we door Carlo gewekt. Zelf hebben we vier lammetjes eruit getrokken. Het is een heel apart gevoel als je naar binnen gaat. Een beetje glibberig en warm.' Iris wil later op een zorgboerderij werken. 'Daar worden schapen gehouden. Het is goed dat ik daar nu al erva ring in opdoe.' Tekst Stiana Sibon Foto Gerard Timmerman Vuurwerk bleef uit bij het lijsttrek kersdebat dat zondagavond in theater Klif 12 werd gehouden. In de aanloop naar de verkiezingen discussieerden vertegenwoordi gers van de grote partijen uit de Provinciale Staten over uiteenlo pende onderwerpen als werkge legenheid, ruimtelijke ordening en milieu. Maar ondanks enkele bot singen en de gebruikelijke plage rijtjes bleken ze het in grote lijnen behoorlijk met elkaar eens Een tegengeluid klonk nog wel eens van de SP, die aanvankelijk niet aan hel debat zou meedoen, maar later spijt kreeg en toen door de organi serende Texelse afdeling van de WD een plaatsje kreeg toegewezen op de voorste rij tussen het publiek, in plaats van op I et toneel. Na afloop van elke discussieronde kregen de Socialisten kort de tijd te reageren. Dat leidde een paar keer tot afkeu rende reacties van de andere par tijen, maar echt spannend werd het nooit. Met welk nut de avond was georganiseerd, bleef de vraag. Buiten de provinciale kopstukken zaten er vooral Texelse politici in de zaal, die natuurlijk allang weten op wie ze mor gen gaan stemmen. De belangstelling van de 'gewone' kiezers liet zwaar te wensen over. Mogelijk dat ze thuis warengebleven om het debat via Radio Texel te beluisteren. Voorzit ter Marcel Uriot van de Texelse WD zag in zijn openingstoespraak wél een belangnjke rol voor de avond. Hij memoreerde dat vier jaar geleden alle lijsttrekkers in hetzelfde hotel sliepen. Klif verluchtigden het debat In Met uitzondering van de PvdA, die de grootste partij van Noord-Holland werd, maar buiten het college van Gedeputeerde Staten werd gehou den. Dat kon geen toeval zijn, vol gens Uriot, die vertelde dat de PvdA ditmaal als voorwaarde had gesteld dat iedereen in hetzelfde hotel zou worden ondergebracht Medewerkers van Klif verluchtigden het debat een paar keer met sketches en liedjes, waarbij ze zich hadden laten inspire ren door actuele gebeurtenissen. Het uitstapje van burgemeester Geldorp werd gebruikt om een lied over de Texelse onafhankelijkheid te bren gen. Het werd luidkeels meegezon gen door de provinciale bestuurders. Voor de bezoeker die vooral geïnte resseerd was in de mening van de (potentiële) Statenleden over Texel, viel er niet veel te beleven. Discus sieleider lede de Vries kreeg maar weinig los van de politici en als dat al gebeurde, ging het bijna steeds om losse opmerkingen. Slechts een paar keer dreigde het even interessant te worden, onder meer toen Jaap Bond van het CDA opmerkte dat de huizen in de Volmolen te duur zijn voor de mensen voor wie ze eigen lijk bedoeld zijn. WD-gedeputeerde Ton Hooijmaijers nam het voor het Texelse gemeentebestuur op en zei dat het een goed doordacht project is. Volgens hem zijn ook duurdere huizen nodig om de goedkopere te kunnen bekostigen. Later vertelde oud-wethouder en CDA-kandidaat Nel Eelman dat starters in de Volmo len terecht kunnen voor een woning van €85.000,-. Eilandgenote Sascha Baggerman, kandidaat voor de PvdA, trok haar bewering in twijfel met de opmerking: 'Ik ken dat huis niet.' Enig tumult ontstond zelfs toen de overlast van grauwe ganzen ter sprake kwam en agrariërs Jaap en Ane Lap zich vanuit de zaal met de discussie bemoeiden. Gedeputeerde Moens (D66) besloot onlangs dat het schieten op deze vogels moge lijk moet worden gemaakt, maar is alweer teruggefloten door de rech ter. Volgens Jaap Lap is dat te wij ten aan de gebrekkige afwegingen van Gedeputeerde Staten, waardoor de rechter niet anders kon dan het besluit onwettig te verklaren. Lap zei te vrezen dat de boeren straks geen andere oplossing hebben dan de ploeg in hun weilanden te zetten, wat de schoonheid van het eiland voor de toerist ook bepaald niet ten goede komt. Lap kreeg steun van lijsttrekker Peter Visser van de PvdA, die zei zich de frustratie van de boeren goed te kunnen voorstellen, nu de gedepu teerde er na vier jaar nog steeds niet in geslaagd is een goede oplossing te bedenken. Hij bepleitte een 'goed plan', dat ook bij de rechter stand houdt. Onder de aanwezigen bevond zich een grote PvdA-delegatie. die 's middags al op het eiland was neerge streken. Dat gebeurde onder leiding van de landelijke voorzitter, Michiel van Huiten, die zich bij paal 9 liet bij praten over economie, natuur en de noodzaak van zandsuppleties. Later werd nog een bezoek gebracht aan de Waddenhaven. Maansverduistering boven Den Hoorn Ook op Texel was de maansverduis- het gehele verloop fotografisch vast. tenng van afgelopen zaterdag goed te 'Het was nog een heel avontuur met zien. Wannes Fey uit Den Hoorn legde de enorme regenbui tussendoor.' VERVOLG VAN PAGINA 1 Waalenburg Waar iedereen het volgens Hel ming over eens is, is dat geen van de betrokkenen er baat bij heeft dat de grondprijzen moeten wor den opgedreven 'Het is daarom goed te weten dat we van elkaar de mogelijkheden voor verplaatsing weten. Daarmee voorkom je dat als verschillende ondernemers inte resse voor een bepaalde boerderij hebben, de prijs als gevolg van concurrentie wordt opgedreven. Er moet een goede coördinatie zijn wie daar heen gaat om te praten.' Daarover zijn inmiddels afspraken gemaakt, waardoor de rust vol gens een betrokkene in het gebied weer is teruggekeerd. 'We kunnen nu weer gewoon aan het werk.' Belangnjke schakel in de plannen is de Stivas, de Stichting Verbetenng van de Agrarische Structuur. Die verricht momenteel onderzoek naar mogelijkheden tot verbetering van de agrarische structuur op Texel. Helming: 'Het is belangrijk dat wij de uitkomst van deze analyse kennen, zodat we weten welke bedrijven vnjkomen.' Andere belangnjke part ner waarmee een goede afstemming nodig is, is LTO Vastgoed, die de meeste ondernemers terzijde staat bij de verkoop van hun onroerend Mantelzorgsalon over verpleeghuis Het Steunpunt Mantelzorg houdt dinsdag 27 maart een mantelzorg salon met als onderwerp 'Mantel zorg in een verzorgings- of verpleeg huis'. De bijeenkomst vindt plaats in het Wijksteunpunt Centrum aan het Bernhardplein 76 in Den Helder, van 13.30 tot 15.30 uur. Gea ter Weeme, maatschappelijk werker en werkzaam in verpleeghuis Den Koogh in Den Helder, vertelt over de emotionele aspecten waarmee de mantelzorger te maken krijgt en de mogelijkheden voor mantelzorg in een verpleeg- of verzorgingshuis. Ook wordt de film Thuis in het verpleeghuis vertoond. Daarna is er gelegenheid informatie uit te wisselen. Het bijwonen van de Mantelzorg Salon is gratis. Belang stellenden wordt wel verzocht zich van tevoren aan te melden. Dat kan bij het Steunpunt Mantelzorg, tel. 0223-661 670, e-mailadres steunpu ntmantelzorg@corbisplus.nl. goed. 'Daar zit veel kennis, net zoals bij de DLG, waar we al mee in gesprek waren. Bedoeling is dat we al deze informatie bij elkaar brengen. Daarnaast is het zinvol dat we als provincie de betrokkenen goed op de hoogte houden.' Over een termijn waarop de aankoop rond moet zijn, houdt de provincie zich op de vlakte 'Zodra de mogelijkheden voor ver plaatsing bekend zijn, kunnen we de puzzel in elkaar gaan leggen en knopen doorhakken. Maar het lijkt me beter daar nu geen termijn voor te noemen.' Wanneer ik eenmaal, onverwacht zou sterven, mijn lieve kind'ren wees dan met ontdaan. Ik mocht in het leven zoveel goeds verwerven; Gods liefde heeft steeds om mij heen gestaan. Kort na haar 925!e verjaardag is onze mama. oma en omi overleden. Jannie Dros-Eelman weduwe van Geb Dros '24 februari 1915 t 2 maart 2007 Jan (in liefdevolle herinnering) Gerbrand en Annie Dick en Celia Gery (in liefdevolle herinnering) Gré en Nico Siska en Dick Conny en Rob klein- en achterkleinkinderen Correspondentie-adres: N.P.J. Karsten, Zonnehof 84, 2743 LP Waddinxveen. De afscheidsdienst zal gehouden worden op Texel in de Maartenskerk te Oosterend op woensdag 7 maart om 13.30 uur. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de Algemene begraafplaats te Oosterend. „Een sterke vrouw, wie zal haar vinden? Zij is meer waard dan edelstenen. Spreuken 31:14 e.v. Onze laatste tante is overleden, 92 jaar oud. Tante Jannie Jannie Dros-Eelman Altijd leefde ze mee met het wel en wee van ons allemaal. Wij blijven aan haar denken met liefde en respect. De neven en nichten: Bertha en Geb Boogaard-Dros Geb en Gré Dros-Dijkland Grietje Dros 1 Ko en Dieta Dros- van Iwaarden Kees en Janna Dros-Stoepker Jan en Liesbeth Dros- van Sijp Wim en Hannie Boon-Duinker Grietje Boon t Greet Dros Beb en Aart Slegh-Dros Fien Dros Jan Dros en Ina Verheijen Bob Dros en Nina de Graaf Geb en Stien Fenijn-Winter Rie en Jacob van Boven-Fenijn Hans en Coby Fenijn- van Boven Nieske en Gijs Sigtermans-Fenijn Betty Dros Ger en Annie Dros-Mus Leo en Ans Dros-Monster Lieja en Bert Willemse-Dros Berkel en Roderijs, 3 juli 1943 t Amsterdam, 2 maart 2007 „...Wij allen vallen. Deze hand zij valt. En zie slechts anderen aan: het is in allen. Toch is er Eén die al dit vallen Oneindig zacht in Zijne handen houdt. Rainer Maria Rilke vertaald Rotterdam: Jasper en Rebecca Heider-Keiman Christian, Josephine, Therese Amsterdam: Jesse en Odin Helder Shetland: Leentje en Reinoud Norde - Vink Rotterdam: Annemies Vink en Peter Schouten Joan Hartogs Zijn is de ziel, is luisteren, is wijken, is kind worden en naar de sterren kijken, en daarheen langzaam worden opgelicht. Correspondentieadres: Jasper Helder Grindweg 71 3054 VH Rotterdam De crematieplechtigheid zal in besloten kring plaatsvinden. De overweldigende belangstelling en deelneming, welke u ons heeft betoond na het overlijden van mijn vrouw, onze moeder en oma JANNIGJE HILLEGONDA DE BLOOIS-VAN SCHUTTERHOEF hebben ons diep getroffen. Wij zijn u zeer dankbaar voor de steun en troost welke ons dit heeft gegeven. Daar het ons onmogelijk is u allen persoonlijk te schnjven, betuigen wij u hiermede onze oprechte dank. Ben Kinderen en kleinkinderen Texel, maart 2007. De grote belangstelling en deelneming, welke u ons heeft betoond na het overlijden van mijn man, onze vader en opa RUUD KAMSTRA hebben ons diep getroffen. Aangezien het ons onmogelijk is u allen daarvoor persoonlijk te bedanken, betuigen wij u op deze wijze onze oprechte dank voor de belangstelling die wij van u mochten ontvangen. Annie Kamstra-Bekker Kinderen, klein- en achterkleinkinderen De Koog. maart 2007 Hoera! Mijn zusje Sofie is thuis. Wilt u haar komen zien, bel dan even anders slaapt zij misschien. Arjan en Petra Eelman - Hin Postweg 4 1795 JP De Cocksdorp 0222-327123 Texelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €5,25 tot en met 3 regels. Per regel meer: €1,75 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing toto €12.50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Texelse kaas van We- zenspyk. Horeca en Recreatie- beurs - 20 maart - www horecabeurs-texel nl Auto Service Centrum. Maricoweg 3, tel. 315588 De 14e Horeca en Recre- atiebeurs op dinsdag 20 maart in Ons Genoegen. CarCo Damesmode be staat 1 jaar!!! Nu leuke aanbiedingen Nieuws van Texel? Nu dagelijks nieuws op www texelsecourant.nl Klassieke hotstone mas sage voor balans tussen lichaam en geest 318891 Afwasser gezocht, vaste betrekking. Eet café Vincent. 322084 of 06-12722529. lnfo@eetcafevincent.nl. Er staan weer narcissen bij Veeger, Grensweg 5. €0,70 per bos, 3 bos €2,- Appels en peren, 4 kg voor €3.-. Fruitkwekerij De Veen. Kadijksweg 10. tel. 06-22030389 Ontspanningsmassage met aromatherapie Info/ afspraak Praktijk Aromarie tel. 310150 www.desmaakvantexel nl Verrassend! Bezoek onze site!

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 3