Nr 5674-350, de mooiste man van Texel De Texelaar ■Uul5 16 loKHiar ftLLES rtJS'TOQM aoGi TEXELSE JCOURANT De Beste van de TC Op naar een ezelcafé? wfesr VRIJDAG 9 MAART 2007 Hij. komt - een beetje grommerig zijn rijk behooide eenpersoonska mer uit, die door een dunne wand gescheiden is van de zaal waar een zestig ooien met zijn kind in hun buik rondlopen. Hoezo d'r uut, denkt zijn brede hoofd. Mijn werk is toch al gedaan? Piet Kooiman doet hem een halster om en hij loopt mee. Als hij de frisse lucht proeft, gaan zijn achterpoten dansen. 'Hij houdt wel van een beetje showen', zegt de boer. Op het grasveld voor het huis gaat het halster even af. Hij hapt snel wat gras, maar blijft ook mooi rechtop staan als de hoofd redacteur van de Texelse Courant languit op de grond gaat liggen voor een staatsiefoto. Zo hoort het, beetje respect voor de koning van boerderij Carpe Diem. Ram 5674-0350. Je zou denken dat zo'n pronkstuk, zo'n stormram van honderd kilo, zo'n prachtbeest, dat wel vijfduizend euro moet kos ten, wel een naam zou hebben. Het ieligste opgedirkte teefje heeft nog een naam die langer is dan zijn eigen staart, maar dit Texelse monster moet het doen met de cijfers van fokker Nico van Heer- "waarden, van wie hij het 350ste lam was. Eigendom van Nico. die het fokken als hobby doet en van Piet Kooiman, beroepsschapen- houder. Kampioensram van Texel en omstreken, prijswinnaar sinds zijn lammertijd, gelauwerd op vele wedstrijden, vader van toekomstige kampioenen. Enthousiaste mannen zijn het. Kooiman en Van Heerwaarden, die gedreven over hun schapen kun nen vertellen, vooral over de alom bekende 350 natuurlijk, hun trots, die nota bene als tweeling begon en wegens de uierontsteking van zijn moeder zes weken lang met de fles is gevoerd. Ze bestrijden de stelling dat schapen heel domme dieren zijn. Kooiman houdt het voor mogelijk dat een varken misschien iets slimmer is, maar Van Heerwaar den zegt overtuigd dat zijn schapen goed bijdehand zijn. Nico heeft een dik schapenfoto boek waar zijn favorieten allemaal in staan - ook zijn knappe dochters Sigrid en Cyntha trouwens - en hij leest er trots de puntenlijst van zijn A-ram nr. 350 uit voor. verza meld bij de laatste herkeuring: kop 92, ontwikkeling 92, bespiering 90. evenredigheid 89, type 91, been- werk 88, vacht 89, algemeen voor komen 90. Dat zijn cijfers waar je mee voor de dag kan komen-en de ex-hoofdredacteur van Playboy, als het ware met maten en gewichten opgegroeid, kan zich geen Playma te herinneren met zulke sprekende Een ram met lengte en adel, dat is hij en misschien wel de stamvader van een nieuwe mooie lijn Texelaars. De eerste kleintjes van dit seizoen zijn er al. De eerste problematische bevalling (baarmoeder volledig naar buiten gedrukt), is al tot een goed einde gebracht. Tientallen baby's kloppen nog aan de poort en Piet Kooiman heeft zijn bedje als van ouds in de stal staan. Elke twee uur schreeuwt het wekkertje, dan kijkt hij even rond hoe het er mee staat en kruipt weer onder de electrische deken, die de warmte van moeder de vrouw vervangt. 'Ja', zegt Piet, 'ik weet wat je denkt, dat is zes weken periodieke onthouding, maar daar zit ik niet mee.' Nou ja wat is zes weken vergele ken met de vele maanden, die 350 eenzaam in zijn jongenskamertje doorbrengt. We hadden het er nog even met de kampioen over. 350, Hoe vaak doe jij het per jaar? 'Een keer of zestig-zeventig,' zei de ram. 'Ik heb dit seizoen een beetje rustig aan 'deen.' Hoe zit dat nou met die verfkwast? 'Nou, Piet schildert met een merk- stift len of are kleur op mijn buuk, ik dek die ooi en als ik eraf glee bluuft er een streep furref achter.' Hoe lang doe je er eigenlijk over? 'Dat dekken? Een seconde of tien hooguut, skat ik.' Dat is ook niet lang. Nee, maar zo is het nou eenmaal, het is d'r op en d'r af.' En alleen in de herfst? 'Ja. dan is het hurry-up werreke.' ('Ik verdeel het liever over een lan gere periode,' zegt Piet op de ach tergrond.) Met een paar betalende gasten en wat inseminatiewerk is dat een hele klus dus? 'Ja, ik raak dan ook wel een kilo'tje of vieftien kwiet.' En als je dan 's zomers in de wei staat, heb je dan geen zin om het nog eens te proberen? 'Eh, nee', zei 350 aarzelend. 'Weet je, die skéépe hebben dan geen zin om te reje en ik moet zeggen, ze ruke dan ook niet zo lekker.' Tekst Jan Heemskerk, foto Gerard Timmerman Het bekendste schaap van Nederland zal toch wel Hf schaap Veronica zijn, van Annie M.G. Schmidt. De troubadoe Cornelis Vreeswijk zong het prachtige lied Veronica, een klas sieker. Eendagshoofdredacteur Jan Heemskerk zag wel er Texelse combinatie in Annie's schaap en Cornelis' melodie Ter ere van 530. De Texelaar, de Texelaar, dat is een Texels schaap Het komt veel voor op Texel, van noord- tot zuiderkaap Men ziet het voor het slapen en als men wakker wordt in de morgen Een Texelaar, een Texelaar is nooit het zwarte schaap En als hij golft dan is hij een fanatieke aap Gaat 's avonds van de baan af en toch zie je hem weer in de morgen De Texelaar, de Texelaar, een ram zo sterk en groot Hij wacht tot na het scheren, dan zijn zijn schaapjes bloot En heeft hij ze benaderd dan zijn hun billen rood in de morgen Een Texelaar, een Texelaar, die houdt wel van een ram Maar dan tegen zijn bal aan en waar die bal dan kwam Dat kan hem niet veel schelen, hij vindt hem wel terug in de morgen De Texelaar, de Texelaar, dat is een Texels lam Dat in het vroege voorjaar op de boze wereld kwam Heeft brekelijke beentjes en drinkt nog bij zijn mam in de morgen Een Texelaar, een Texelaar, die houdt van Texels lam Gestoofd in bier met kruiden bij Els en Willem Ham En daarna sloten whisky, zo wordt hij lekker lam in de morgen De Texelaar, de Texelaar, dat is een fijne ooi Haar wol maakt goede bedden, zo zacht en warm als hooi De slaap der onschuld slapen, dat duurt de hele nacht tot de morgen Een Texelaar, een Texelaar, die houdt wel van een ooi In hete zomernachten is zij de lichtekooi Voor zijn grijpgrage handen, hoe willig is de prooi tot de morgen De Texelaar, een Texel aar... ze horen bij elkaar Eén eindigt op het kerkhof, één in het abattoir Maar in dezelfde hemel zien zij elkander weer in de morgen Visserslatijn Een Koger, een Oosterender en een Cocksdorper zitten in de Rog- gesloot te vissen. Geen beweging in hun dobbertjes. De Koger zegt: 'Volgens mij is het hier te koud.' De man uit Oosterend stapt van de kant af en hangt zijn piemel in het water, 'Heren,' zegt hij even later, 'het water is exact 6 graden.' 'Ik meet voor alle zekerheid ook maar,'zegt de Oosterender. Ook hij dompelt zijn lid in het water, haalt hem weer boven en verklaart: 'Ik kom op 7 graden.' De Cocksdorper aarzelt niet en laat zich in het water zakken. 'En?', vra gen de anderen, 'hoe koud denk jij dat het is?' 'Geen idee.' zegt de Durper, 'maar de Roggesloot is hier precies 73 centimeter diep.' Buikspreker Een overkantse buikspreker maakt tijdens een optreden in Klif 12 een paar bijdehante grappen waarin de intelligentie van de plaatselijke bevolking op de hak wordt geno men. Na een paar vegen uit de pan gehoord te hebben, springt er een grote kerel uit het publiek op en schreeuwt kwaad dat hij dat niet pikt, en dat ze aan de overkant niet moeten denken dat ze hier op Texel allemaal achterlijk zijn. De buikspreker schrikt zich een hoedje en stottert: 'N-neem me n- niet k-k-kwalijk, meneer, het was n-niet p-persoonlijk bedoeld.' 'Kop dicht, kneus.' roept de eilander, terwijl hij op het podium springt. 'Ik heb het niet tegen jou. maar tegen dat rotventje op je knie!' Vriendinnen Een dag na Sinterklaas loopt Aaltje haar vriendin Doortje in Den Burg tegen het mooie lijf en ziet het schitterende collier, dat Doortje om haar hals heeft. 'Ik kwam giste ren een man tegen die tienduizend euro voor me overhad.' zegt Doortje trots. Een dag na Ouwe Sunderklaas, tij dens het naklazen, ontmoeten de vriendinnen elkaar weer en Doortje merkt natuurlijk de prachtige hals ketting van Aaltje op. 'Goh, Aal, zegt ze verrast, 'heb je ook een man ontmoet die tienduizend euro voor je overhad?' 'Nee, joh, nog veel mooier.' straalt Aaltje, 'ik had tien mannen die er duizend voor overhadden.' Gemaaid? Op de green van de zesde hole van de Texelse Golfbaan moest die uiterst zorgvuldige speler uit de Koog putten en hij nam er alle tijd voor, keek van links en van rechts en van voren en van achteren en van opzij en ging op zijn hurken en kon toch maar niet besluiten hoe hij zijn balletje moest slaan. De greenkeeper kwam toevallig net langsrijden en de man vroeg: 'Zijn de greens vanochtend gemaaid?' 'Jazeker,' zei de greenkeeper 'Van links naar rechts of van rechts naar links?' vroeg de speler. 'Van links naar rechts,' zei de green keeper. De golfer putte eindelijk en zag zijn bal net mis gaan. Hoe laat was dat maaien?'vroeg hij geïrriteerd. Balletje Zit een man op een barkruk van 't Hanenhuus, met een gipsen kraag om zijn nek. Een andere golfer komt binnen en zegt: 'Jan, wat heb jij nou?' 'Ik liep mijn bal te zoeken in de rough,' zegt Jan. 'en er loopt een vrouw mijn richting uit, die kennelijk ook haar bal kwijt is. Nou had ik achter het hek een koe zien staan, die nogal fanatiek met haar staart stond te zwaaien en dan zag ik onder haar staart telkens iets wits. Dus ik liep naar die koe, tilde de staart op en zag er inderdaad een golfballetje.' Hij nam mismoedig een slokje bier en vervolgde: 'Ik riep: Mevrouw, lijkt deze op die van u?, en voor ik het wist had ze me met haar driver een klap in mijn nek gegeven.' Schapen Een blondje van de overkant ziet op een weiland aan de Hoornderweg een kudde schapen lopen, met de boer er achteraan. Ze moet naar Den Burg en besluit de boer de weg te vragen. De boer geeft precies aan waar ze heen moet en ze praten nog wat na. Blondje vraagt wat de man voor zijn vak doet en de boer zegt. dat hij schapenboer is. Dat vindt ze zeer interessant. 'Als ik kan raden hoeveel schapen u hebt,'zegt ze, 'mag ik er dan een uitzoeken?' 'Ja hoor,' zegt de boer De blonde trekt een peinzend gezicht en zegt: 'Ik denk 173.' 'Precies goed,' zegt de boer. De blonde gaat naar de kudde, pakt een van de dieren, doet het in de achterbank en wil wegrijden, maar de boer tikt tegen de autoruit. Ze opent het raampje. Zegt de boer: 'Dame, als ik kan raden wat voor kleur haar u hebt, krijg ik dan mijn hond terug?' Door Theun de Winter Misschien is het een wat twijfel achtige eer te worden uitgenodigd door de gast-hoofdredacteur van deze krant om de cafés op Texel te bespreken. Jan H., die ik goed ken uit zijn (en mijn) Playboyjaren, gaat er blijkbaar van uit dat ik een ervaringsdeskundige ben en dan wordt door veel lezers al snel de conclusie getrokken dat ik dus wel een zuipschuit zal zijn. Ontkennen dat ik regelmatig het café bezoek, heeft geen enkele zin, want men kan mij er vrijwel dagelijks om een uur of vijf signaleren Borreltijd, begrijpt u wel. Dan roept In den Grooten Slock - voor intimi. De Slock waar omstreeks die tijd de harde kern uit het klantenbestand in vergadering bijeen is, teneinde de dag door te nemen, het laat ste nieuws te bespreken en van commentaar te voorzien en sterke verhalen te vertellen. Natuurlijk gaat dat gepaard met het bestel len van rondjes, in een rap tempo, want sommigen hebben haast: ze moeten op tijd voor het eten thuis zijn. Ik hoef dat met en aangezien een gezonde neiging tot het blij ven plakken mij met vreemd is, wil het wel eens uitlopen. De teke naar Peter V., van o.a. Vrij Neder land, noemde zichzelf een keer 'een gelegenheidsdrinker die met op kan houden'. Zou dat ook voor mij gelden? Toch is het geen drankzucht die mij naar het café drijft. Geen sprake van: het zijn de Texelse gezel ligheid en de ontspannen sfeer waardoor ik word aangetrokken. De nuchtere humor, de anekdotes, de overdrijving, de discussies (vaak over futiliteiten), de plaagstootjes, de herinneringen aan de mooie tijden van weleer. Dat is heel wat, maar het kenmerkt het goede café en als je het gevonden hebt, word je alras stamgast e.n dus eenken nig. Om die reden ben ik, bij nader inzien, misschien toch met de aan gewezen persoon voor het schrij ven van een essay over ons natte- horecabestand. Leefde Harry H. ('Harra') nog maar, want die deed op zijn fiets met hark schoffel alle dranklokalen op het hele eiland aan. Hij had mij grondige informatie kunnen verschaffen, hoewel het ook mogelijk was geweest dat hij gezegd zou hebben: 'De hervarring heeft mij geleerd dat de hervar ring mij niets geleerd heeft.' Deze levenswijsheid was hem ooit in zijn hoofd gestampt in het legenda rische hotel/café De Graaf, waar nu de medicijnman is gevestigd. Ik ben jaren geleden op het idee gekomen om een Texels cafékwar tet te maken, met per kroeg vier kaarten waarop de foto's van vier markante vaste klanten. En dan moest er één joker bij, die dus elk kwartet compleet kon maken en ingewisseld mocht worden, met het portret van Harry H. Een prima inval, al zeg ik het zelf, die ik nooit tot uitvoering heb gebracht. Zoals hierboven vastgesteld, ben ik zeer eenkennig en bovendien allerminst objectief, omdat ik aan vriendjespolitiek doe. Hoe red ik mij uit deze opdracht van de gelegen heidshoofdredacteur? Tom Poes, verzin een list! Ik had overal op werkbezoek kunnen qaan. alleen vond ik dat niet nodig, want ik heb vrijwel alle cafés op ons eiland wel eens een keer bezocht - al is die kennis niet helemaal up-to-date meer. Een geheugen-opfrissende Het is geen drankzucht die mij naar het café drijft tocht heeft echter het praktische bezwaar dat |e geneigd bent op elk adres een consumptie te nemen, hetgeen autorijden uitsluit. Natuur lijk had ik de boomlange zeefdruk ker Willem O. kunnen vragen mij, in gezelschap van zijn hond Jacob, naar alle dranklokalen te brengen, maar hij heft graag het glas met mij en ik wilde het hem niet aandoen op een non-alcoholisch droogje te moeten blijven zitten. Een taxi hoorde ook niet tot de mogelijkhe den, omdat die de onkostennota uit de pan zou doen rijzen. Ik moet orde scheppen in het aanbod, een partijdige selectie maken, waarbij ik ongetwijfeld nogal wat horeca zaken onrecht aandoe. De betrok kenen raad ik aan zich er absoluut niets van aan te trekken en gewoon tegen elkaar te zeggen: 'Wie denkt die eikel wel dat hij is!' Bijna alle cafés zijn in de loop der jaren eetcafe geworden, dus opge houden kroeg te zijn, en als ik die categorie af laat vallen, wordt de boel lekker overzichtelijk. Zo'n dras tische maatregel brengt mij meteen al in de persoonlijke problemen, want dan valt Sjans uit de boot en Henk Jan K., mede-oprichter van onze Ezelvereniging, en Kets K. zijn boezemvrienden van mij. Er komt altijd tijdens het drinken een bordje warm eten op de bar en wanneer de kleine uurtjes aanbre ken, weet ik dat er boven een bed beschikbaar is, gezellig bij Johnny R. op het kamertje. De bruidssuite aldaar heb ik trouwens een paar jaar terug gedeeld met Johnny's vroegere Ajax-collega Wim S. Maar dit terzijde. Sjans is in de eer ste plaats restaurant, waarmee het zich boven mijn zeer dubieuze wet plaatst, omdat een restaurant geen eetcafé is. (Hier heb ik mij handig uitgeluid.) Onthoud dit: over de uitslag van de eenkoppige jury kan niet worden gecorrespondeerd, we moeten streng zijn. Niettemin maak De ik bij voorbaat mijn welgeme r de excuses aan de hardwerla. exploitanten van de eetcafé'sJ zet mij er de eerstvolgende a maar uit. Blijven over de echte kroegen: - dan blijkt de spoeling dun te zijn; ons aller eiland: zeven. Drieinnj thuisbasis Den Burg, te wetenj den Grooten Slock, De Pilaarenj Zwaan. En vier in De Koog, nsn] lijk Het Proeflokaal van Texel, Praethuys, De Kuip en De alsmede natuurlijk - ik heb legd waarom - Sjans, dus, he vijf. Ik strijk de hand over mijnl en voeg er de eetcafé's in De Cocksdorp, De Kroonpii in Oosterend en De Kombuis Het Vooronder in Oudeschilda toe, vanwege hun betekenis dorpscafé. Dat levert een ts van twaalf op, gemiddeld 1.7 dorp. Veel is het niet - zouden thuisdrinkers toch gelijk knjgi Straks mag er niet meer worden in de kroeg en de volget stap zal hoogstwaarschijnlijk alcoholverbod zijn. Laat Frits eindelijk eens uitvoering geveni zijn nobele prachtplannen me: vind in staat van verkrotting verkere kom Karseboom, anders hoeft het meer. Is een Ezelcafé wellicht! goed idee? Wij, broeders va' natte gemeente, kunnen da" geval van drooglegging altijd sten overschakelen op winterwortels stele OOST

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 14