Doorwaakte nacht Voorjaar 11 0- TEXELSE j COURANT Anika lag dicht tegen me aan, haar wimpers kriebelden in mijn hals Muziek Boeken 1 Stelletje ongeregeld Playboy- gevoel Wolkers Zomer vakantiekrant VRIJDAG 9 MAART 2007 I interviews en goede verhalen, daar koop je de Playboy voor. Niet dan? Van- daar, een kort en licht erotisch verhaal van de Texelse schrijver NiCO DfOS. Illustratie Henk Noorlander ;0uwe Sunderklaas viel 1945 vanuit het Oosten terugkeert gen café De Klepel. Daar werd het dat jaar op een maandag, naar zijn in puin geschoten geboor- winters gezellig, innig bijna. Aller- Maar op die avond was ook tedorp, waar hij voorlopig de enige lei confidenties die men vóór het 'de laatste bijeenkomst van de cursus proza die ik voor de i Schrijversvakschool in Amster- ,dam verzorgde. Natuurlijk had ik de les wel naar de volgende week kunnen verzetten, maar ik liet het welbewust na. Een jaar eerder was man is temidden van een roedel uitgehongerde oorlogsweduwen. Tussen de ruïnes gloort het para dijs, maar de soldaat heeft teveel gruwelen meegemaakt om het te kunnen betreden en de vruchten ervan te plukken. afscheid nog wilde prijsgeven kleur den de gesprekken. Anika stond even verderop, een kelk witte wijn in de hand, opgeëist door de enige twee mannelijke cursisten. Moest ik iets ondernemen? In het verleden had ik veroveringen op mijn naam Het leven kon simpel zijn. Ik ging pissen. Zo kwam het dat ik in de nacht van 12 op 13 december weer eens iemand achterop mijn wrakke fiets langs de grachten meevoerde, ter wijl de stad al tot rust was gekomen. Het regende met meer, mechanisch onheil bleef wonderlijk genoeg uit, en Anika in amazonezit op de baga gedrager klonk vrolijk. Alleen ik was niet blij. Rond middernacht waren de laatste cursisten opgestapt en bleven wij tweeën nog over in het café. Toen had ik een ontdekking gedaan die me terstond alle moed in de schoenen deed zinken. Het was te laat om op mijn schre den terug te keren. We betraden mijn bovenwoning die dankzij een vlaag van helderziendheid meer dan anders was opgeruimd. We stre ken neer op de bank met wijn en rookwaren. Er werden flarden van levensverhalen uitgewisseld, zoals dat gaat zo'n eerste keer. Wat je vertelt moet vooral luchtig of sappig zijn. Vertellen kon ze, niet alleen op papier, terwijl ze intussen stiekem piepkleine snoepjes in haar mond bleef stoppen. Ze voelde zich thuis bij me, ze was allerliefst, en steeds vol esprit. En intussen streed ik met mee naar de slaapkamer. Dat was met mijn gewoonte, maar ik zocht troost voor de uren die me wacht ten. Anika lag dicht tegen me aan, haar wimpers kriebelden in mijn hals en als ze sprak doorvoer een zachte trilling mijn borst. Ze had de licht heid en scherts achter zich gelaten, er klonk nu een zweem van droef heid in haar woorden door. Maar ik luisterde niet echt meer, gespitst als ik was op haar adem van nabij. Een keer flink poetsen volstond slechts voor korte duur en daarna zou de laten? Verkeerde ze in crisis, waar door zij zich in sommige opzichten had verwaarloosd? Daar zag het met naar uit. Wanneer zij onder hart zeer gebukt ging, zou haar verhaal, al dan niet verhuld, daarvan vast en zeker blijk hebben gegeven. Ze had echter over een gerepatrieerde Duitse soldaat in 1945 geschreven en leek vooral gefascineerd door de diepere roerselen in de mannenziel. Ik piekerde me suf, maar vond geen antwoord op de vraag hoe het kwam dat ze zich zo slecht verzorgde. Was er dan niemand, een vnendin bijvoorbeeld, die haar met een stille de viering van het midwinterfeest op Anika was ergens in de dertig en gebracht door eenvoudig mets te gevoelens van weerzin, gêne. mijn geboorte-eiland nogal onzalig geëindigd. Na de sluiting van het laatste café waren we, een handvol veteranen, naar een onbekend adres afgezakt, ergens in het hartje van Den Burg. Daar werd een kruik oude jenever uit de vriezer opgediept. Het me nog bij dat zich rond de volgeschonken glaasjes een laagje wonderschone rijp vormde. Verder herinner ik me niets meer van al dit fijnproeven rond meikerstijd. Wel ik uren later met een schreeuw wakker werd. In een droomflard had ik plots beseft dat mijn hart stil stond en de paniek hierom was zo groot dat een golf adrenaline mijn kwam uit Nijmegen. Vlasblond krul haar viel sierlijk rond haar schou ders. Ze had levendige ogen en bleke, volle lippen. Kleine snoepjes, daar hield ze blijkbaar van. Gedu rende de hele les zat ze die stiekem doen. Ik wachtte nu ook maar af en liet het over aan de voorzienigheid. Toen ik even naar achteren ging, kwam Anika me na en zei: 'Over een half uur gaat de laatste trein richting Nijmegen.' te eten. Er was nog iets: ze flirtte Er was vijf meter tussen ons. Ze met me, al vanaf de eerste les, zeer leek ontdaan. bedekt om geen onrust in de gele deren te veroorzaken, maar elke bij eenkomst opnieuw. Ik zag het aan met een koele blik die wilde zeggen: staat genoteerd, u hoort er nog van... Zolang de cursus liep, kon er natuurlijk geen sprake zijn van toenadering. Anika leek dat goed te begrijpen. Ze nam een bijna over- 'Zorg dat je hem mist,' zei ik. Een glimlach. spijt. Ze legde haar hand op mijn been en zei ietwat duister: 'Ik had je meteen herkend, al vanaf de eerste les.' Haar nu de logeerkamer aanbieden zou werkelijk lomp zijn. In de valse verwachting nog iets te kunnen red den diepte ik uit een lade van een kast een nieuwe tandenborstel voor haar op. Ik nam drank en rookgerei rottigheid weer de overhand krijgen. Parodontitis. Bloedend tandvlees, ontsteking in het tandbed, een adem die een beetje strontig ruikt. Toen we elkaar in het café voor het eerst fysiek nabij kwamen, had ik het direct opgemerkt. Kleine snoepjes en witte wijn konden haar aandoe ning niet verhullen. Lang geleden, als twintiger die een tijdlang slecht voor zichzelf zorgde, had ik ooit dezelfde kwaal ontwikkeld. Eenmaal doordrongen van het besef dat mijn mond walmde als een beerput, was ik als een dolleman gaan poetsen, flossen, stoken, ragen met kleine borsteltjes en spoelen met puur sap van bosbessen. Wat was er met Anika aan de hand? Had een geliefde haar onlangs ver- wenk op haar slechte adem had gewezen? Maar dat kon ik natuurlijk zelf ook doen. Het zou een daad van vriend schap. ja van liefde zijn. We konden zelfs meteen aan het herstel gaan werken, want ik had alle attributen in huis, een fles desinfecterende mondspoeling inbegrepen. Maar ik durfde er niet met haar over te beginnen. Een warme traan liep af van mijn borst langs een rib. Anika lag nu naast me zomaar een beetje sereen te huilen. Dat doen vrouwen wel vaker, je moet er niet teveel achter zoeken, behalve dan dat ze eigenlijk wel met je naar bed willen, het liefste na een nachtje innig koekelen. Op den duur viel ze in diepe slaap. Daar lag ik dan, gegijzeld in haar bloed deed stuwen. In een vreemde dreven afstand in acht. Zelfs tijdens kamer vond ik mezelf op de parket vloer terug, terwijl mijn hart als een razende tekeerging. Tot mijn ver bazing lag ik stevig in een of ander berbertapijt gewikkeld. Even ver derop lag de kruik. Vanaf de straat klonk gestommel en toen mijn blik naar de ramen dwaalde, zag ik een paar passanten onthutst naar bin nen loeren. Terwijl ik me met moeite uit dat verdomde tapijt trachtte te bevrijden, begon het akelig druk te worden op de stoep voor het huis. Zo/ang deze ongein maar niet in de krant komt, dacht ik nog. De dagen erna moest ik vooral terugdenken aan het ogenblik van vermeende hartstilstand; het leek me dat ik nipt ontsnapt was aan de dood. Deze taferelen indachtig viel het 1) besluit me niet zwaar het feest nu de pauzes deed ze geen poging met me in gesprek te komen, ook niet wanneer ik de beeldentuin ach ter ons instituut opzocht om er een sigaartje op te steken. Zij stond daar ook dikwijls te roken, samen met een andere cursist. Maar als ze me voorbijliep in het halfduister werd ik doelwit van ingetogen glim lachjes die me bijna een opvlieger bezorgden. Tijdens de laatste les werden de reeds voltooide verhalen nog eens doorgenomen en vertelde ieder een over zijn ervaringen met het schrijfproces, wat een hoop geklaag opleverde. Herhaaldelijk dwaalden mijn gedachten af naar het feest dat honderd kilometer noordwaarts was begonnen. Even verwijlde ik in de Binnenburg. Mijn oude vader stond er tussen de toeschouwers, maar eens over te slaan. Ik ging op Twee vermomde vrouwen vlogen de avond van 12 december gewoon hem beurtelings om de hals en j werken, de cursus afronden. Daar hij liet het zich snuivend welgeval- zat trouwens ook nog een verzetje len. De broertjes Veltkamp liepen in aan vast, want het was gewoonte uitdossing voorbij, snedige teksten ■'1 na de laatste les met het hele gezel- op karton met zich meevoerend. schap naar het. café te gaan. De Gelukkig wachtte mij ook nog een lursus als zodanig was in de ach- nazit op deze avond, en misschien Jirliggende weken vlot verlopen. Tien volwassenen (voornamelijk wouwen) hadden allen fanatiek aan een kort verhaal gewerkt en dat had (een aardige bundel opgeleverd. Onder de deelnemers zat een onbe twist talent: Anika. Ze had een ver- nog meer, anders zou ik het alsnog besterven van heimwee. Het was zomaar tien uur, einde van de les en tevens het tijdstip waarop de speulers de straat verlieten en De Lindeboom opzochten. In Amster dam borgen we onze mappen en |haal geschreven over een jonge cahiers op en wandelden over de S Duitse soldaat die hartje zomer Keizersgracht naar het nabijgele- omhelzing. Mijn feilloze reukorgaan stelde vast dat de tandpasta het inmiddels van haar ontstekings bacteriën had verloren. Ik miste de armslag om een sigaartje te kun nen pakken, waarmee ik tenminste nog een rookgordijn had kunnen optrekken. De wijn was ook al op. Het begon langzaam tot me door te dnngen welke innerlijke schade ik aan dit gefnuikte avontuur kon overhouden. Binnenkort zou ik me de uren herinneren van deze nacht waarin ik als een kat vergeefs op het spek gebonden lag. Allengs zouden de herinneringsbeelden gefilterd worden van hetgeen me haar had doen versmaden. En dan zouden haar mooie lijf, esprit en aanhalig- heid zich des te wreder aan me opdringen en bleef ik er in amech tige dagdromen naar reikhalzen. Heel voorzichtig, zonder Anika te wekken, wist ik me tenslotte uit haar omarming te bevrijden. Ik verliet het bed, pakte mijn ochtendjas en sloop naar de bank in de kamer. Het was half drie. Honderd kilometer verder op was het feest nog steeds in volle gang en naarmate ik er meer aan dacht werd ik weemoediger. Voor mij deinde de menigte, er werd ver hit gedanst, wangen plakten tegen elkaar. Ouwe Sunderklaas is een feest van uitzinnigheid en passies die op andere dagen minder geoor loofd zijn. Het is tevens een nacht van verzoening. Zo had ik vorig jaar onverhoeds een biertje gekregen van een man die ik in mijn kindertijd voor het laatst had gezien. Het was me meteen duidelijk waarom: op het knollenveld van Den Hoorn had hij me tijdens een voetbalwedstrijd ooit onderuit geschopt en dat zat hem nog altijd niet lekker. Maar na dat biertje en een praatje was het uit de wereld. Zelf deelde ik onder het klazen ook bier uit aan degenen die ik in een jong of ver verleden had gekrenkt. Zolang het feest op Texel voort duurde, zou ik niet kunnen slapen. Er zat niets anders op dan een fles jenever uit mijn vriezer op te diepen om alle heimwee te temperen. Bij het inschenken raakte het glaasje met rijp beslagen. De wonderscho ne aanblik van het kleinood maakte dorstig. Een eerste zonnestraal sloop mijn kamer in. De kruik lag geveld aan mijn voeten en ik zat op de bank met gestolde gedachten. Eigenlijk durfde ik met te gaan slapen, bang als ik was dat mijn hart het zou begeven. Er klonk gestommel, Anika verscheen opeens, slechts gekleed in een overhemd van me, in het gou den winterlicht van de voorkamer. Ben je al op, maar waarom? leken haar ogen te zeggen. Dat was het moment waarop ik de moed vond de woorden uit te spreken die haar lot konden veranderen, en wie weet ook het mijne. Met rafelig stemgeluid zei ik: 'Kom naast me zitten, er is iets belangrijks dat je moet weten.' Ze streek naast me neer. Ik boog me naar haar toe, het was mijn drankkegel tegen haar adem, en sprak: 'Lieverd, luister...' Goed verhaal Ik vind, sprak een man uit De Waal. de TC soms een tikje banaal Sinds mijn puberteit koop ik PLAYBOY altijd maar alleen voor het goede verhaal Door Ewout Adriaans Door Daan Welboren J (Texelse band zijn eigenlijk saai. Ze Waken muziek met hart en ziel, dat ||Wel, ze zeuren nauwelijks, komen l'jfedelijk op tijd, drinken bier, maar niet te veel, blowen af en toe, niet In de kroeg maar buiten, en het j gebruik van de harde geestverrui- 1 ""ers is mij ontgaan of het gebeurt J'fit Bands blijven lang bestaan op •wel, tien jaar samen in een band s hier doodgewoon. Wat begon als nngens en meisjes vol ambitie, zijn lu mannen en vrouwen met gezin- len. Je zou kunnen zeggen dat wat KM als een stelletje ongeregeld i*erd gezien, eigenlijk een gedisci- Ptoerd en zelfs ietwat conservatief ®ai stelletje blijkt te zijn. Anders •oud je het nooit zo lang vol. iet grote voordeel van zo'n lang jestaan is dat de muzikanten elkaar ®l goed kennen en dat die bands >K steeds beter worden. Natuur- zijn er wel eens wat personele relingen of wordt een verloren 'aande zoon of dochter terug 'rmd en liefdevol opgenomen 'en de groep. Als je een aantal "vals in de diverse dorpen op het ind bezoekt, kom je de meeste ids wel zo'n beetje tegen. "cent heb ik het festival van WET 'e bijgewoond. Wat me opviel '5 de gedrevenheid van de muzi- Veel coverbands, maar wel goeie. Pound Cake vernieuwt ïn setlist regelmatig en nummers als bijvoorbeeld Jerusalem van Anouk werden hard, strak en vol vuur ten gehore gebracht. Een oer degelijke no nonsense band, die ik samen met Intrude tot de beste top-honderdfestivalbands van Texel reken. Soms probeert een Texelse band het hoger op. Spoiler is een voor beeld daarvan. Zij waren redelijk succesvol en hebben in half Europa getoerd. Stevige rock was hun stiel, daar zijn ze op Texel toch goed in. Soms covers, soms eigen werk, altijd enthousiast gebracht. Maar toch, na een aantal jaren als wilde honden te keer te zijn gegaan, zie je de meeste bandleden later gewoon als nette mensen door het leven gaan. Saai dus. Texelse bands, saai? Texel, mooie vrouwen, erotiek, man- nenhobby's, literatuur en het Play- boygevoel. Gaat dat samen? Tsja, we kennen natuurlijk allemaal het Texelgevoel, dat voor mij overvloeit in het Verkadealbumgevoel. Texel door onze beroemde Jac. P.Thijsse (oplage meer 200.000 exemplaren!) roept allerlei gevoelens op. maar erotiek en moderne mannendingen? Nou nee, maar wel liefde voor alles wat groeit en bloeit! Zou Thijsse, die zeker een hartstochtelijk man was, ooit in zijn favoriete duinpan de liefde hebben bedreven? Ging zijn driedelig kostuum dan helemaal uit en hield hij slechts zijn onafscheidelijke hoed op? Ongeklede recreatie vind je tegen woordig op twee plaatsen langs ons strand. Oprecht naturisme, bot bloot, versluierde erotiek en zelfs onbeschaamde sex. Jazeker, lees de literaire thriller Lichtjaar door Arnout ter Haar. Een sterk gecom poneerd verhaal over verdwijningen, moord, gespannen relaties, kunst en dat geplaatst in zeer herkenbaar Texels decor, zoals bijvoorbeeld de Prins Hendrikpolder en het naakt strand bij de Slufter. Een boek dat veel te weinig aandacht heeft gekre gen! Van een geheel andere literaire orde is Liefde op Texel door Roos Ver linden Zij schreef een roman voor de eigentijdse jonge vrouw met wel veel mannengedoe, maar niks voor playboy's. Texelse plaatsen en per sonen zijn beDerkt herkenbaar. Ver linden vond het blijkbaar veiliger om gefantaseerde namen te gebruiken. Heel bijzonder vind ik Een liefde in 1947 door K. Schippers, dat gedeel telijk op Texel speelt. De Koog was toen nog een zeer eenvoudige badplaats. Pension Tatenhove was destijds het vakantieadres van de schrijver en zijn familie. Zijn ontluikende puberliefde, gren zenloze fantasieën en oog voor klei ne details op het strand maken van de hoofdpersoon bijna een Kees De Jongenachtige figuur, zelfs een playboy in de dop! Helaas is dit boek al heel lang uitverkocht, maar een herdruk wordt sinds Schippers succes met Waar was je nou over wogen. Jeugdliefdes, onbestemde gevoe lens, Texel voorgoed verlaten, ken nismaken met de echte wereld spe len ook een nadrukkelijke rol in onder andere Schimmenspel door de doorbraak bij een veel groter publiek, inclusief nominaties voor literaire prijzen. Zijn uitgever zag dit boek als Dros 'meesterproef. Wat mij betreft geslaagd. Bovendien past het ook in de criteria van het Playboygevoel. Dit boek is nog steeds te koop. Waar blijf je nou met de beroemdste schnjver van Texel, onze ereburger Jan Wolkers? Hij is de enige die helemaal vol doet aan het Playboygevoel, maar ook aan het Verkadealbumgevoel, want Wolkers is niet onder éen noe mer te vangen. Ik bewonder vooral zijn schrijverschap, zijn passie voor de natuur en het Boekenweekge schenk 2005 Zomerhitte is wat mij betreft de nummer 1 in de Play- boyToplijst! Jan's eigen playmate, Kanna, staat bovendien uitbundig in volle glorie op de omslag! Fraaier kan het toch met! Moet het ultieme Playboyboek over Texel nog worden geschreven? Dan ligt hier een passende taak voor de voormalige hoofdredacteur! D.L. Daalder en De zomer van dat jaar door Imme Dros. Oorspronke lijke Texelse auteurs, waarvan Imme Dros veruit de bekendste is, die veel literaire prijzen heeft verworven. De genoemde titels zijn alleen nog antiquarisch verkrijgbaar. Er is natuurlijk nog een echte Texel se auteur, waar je ook in dit verband absoluut niet omheen kunt: Nico Dros. Met Familiezaken en Noor derburen kreeg hij al veel erkenning voor zijn literaire kwaliteiten, maar met Ter hoogte van het Salsa paviljoen kwam de grote, verdien- Advertenties voor de Voorjaar-vakantiekrant van 30 maart kunnen worden ingeleverd t/m vrijdag 16 maart 16.30 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5