'Ondanks zware taken hoor je Piet niet klagen' Hele Nikadel in beek als stopplaats taxi's TEXELSE COURANT Bedrijvigheid Films Texels nieuws The Illusionist: Verwarring en verbazing Nieuw: café De Blauwvinger Begint zacht en werkt toe naar de climax Piet Koorn 25 jaar bij horecagroothandel VRIJDAG 9 MAART 2007 Door Gerard Timmerman Door Guus Luijters e café De Blauwvinger aan de Nikadel in De Koog, dat vanavond opent. Een café beginnen aan de Koger Nikadel, buiten de Dorpsstraat dus, daar is lef voor nodig. Zeker als je bedenkt de exploitant van het Eurocafé die er vóór jouw heeft gezeten, het niet lang heeft volgehouden, evenals zijn voor ganger Het Gekkenhuis. Maar Marcel Boone durft het wel aan en wie vanavond het trapje afdaalt naar de kelderbar, wordt gastvrij verwelkomd in de De Blauwvinger. Doen dus, al is het maar omdat de drank op de openingsavond van 9.00 tot 10.30 uur gratis wordt geschonken. Wie vroeg op de avond het op klas siek moderne wijze ingerichte en geheel opnieuw gestileerde etablis sement binnenstapt, kan met een gratis biertje, wijntje of frisje (voor sterke drank moet worden betaald) in de hand zonder al te veel moeite een praatje aanknopen, want op dat tijdstip laat Boone de volume knop van de geluidsinstallatie vrijwel onaangeroerd. Maar naarmate de uurtjes verstrijken, het vocht rijkelijk heeft gestroomd en de gesprekken luidruchtiger worden, gaat het gas er op. 'Ik werk naar een climax toe. Steeds blokjes muziek, Top 40 en zo, aangepast aan de bezoekers. Ik hou van een leuk sfeertje en gezelligheid. Op zachte muziek gaat niemand dansen. Dus als iedereen wat losser wordt, gaat het volume erop. In de kleine uurtjes moet het knallen.' Boone, in het dagelijks leven leraar in jeugdgevangenis Doggershoek in Den Helder, kan het weten. Echt genote Patricia Boone-Koster kan erover meepraten: 'Toen Marcel en ik gingen trouwen, hadden we geld nodig. Hij had in de zomer zeven weken vakantie, dus zei ik: zoek maar een baantje.Een stilzitter was haar aanstaande echtgenoot ook toen al niet. 'Achter de bar staan, dat leek me wel wat.' Dat is inmiddels heel wat jaartjes geleden. Regel matige bezoekers van het Koger uitgaansleven kennen hem nu als barkeeper in onder meer SamSam en de Blauwe Piste. Het beviel hem zó goed, dat hij dacht: ik begin een eigen kroeg. 'Aan de Dorpsstraat is de pacht behoorlijk hoog, dat kun nen we niet betalen. Maar deze zaak aan de Nikadel, die is best betaal baar.' De kersverse ondernemer ziet het helemaal zitten. 'Wat is er nu mooier dan van je hobby je beroep te maken. Overigens blijf ik mijn werk als leraar gewoon doen, dit is voor erbij. Ik hoop wel dat ik er later van kan bestaan. In die ambitie wordt hij bijgestaan door zijn Patricia, die de verslaggever kent als medewer ker van de lokale Rabobank. Ze wil voor de foto wel even achter de bar plaatsnemen. 'Maar 's avonds zul je mij daar niet zien, ik werk achter de schermen: de administratie.' Zij en hun familie en vrienden heb ben behoorlijk hun best gedaan er wat moois van te maken en dezer dagen overheerste de geur van pas gesmeerde verf in het sfeervolle ver trek. Heel groot is het niet, maar daardoor wel snel gezellig. Vanuit de Dorpsstraat is het wel even omlo pen. De vraag aan de gastheer is of we dat allemaal gaan doen. 'Mensen komen niet vanzelf, je moet er wat bijzonders van maken. Bruine cafés hebben we in Dc Koog al genoeg, daarom doen wij het anders. Niet door goedkoop bier te verkopen. Ook met te duur. gewoon normaal. Veel reclame maken en thema-avon den. Op z'n Tirols, cocktaildrankjes en Kiss Me' Wat? 'Dat zijn buisjes met daarin een lekker drankje.' Dan nog een laatste vraag: die naam De Blauwvinger, hoe zit dat? 'Ik heb 25 jaar in Zwolle gewoond. Dan ben je een blauwvinger.' Wie het fijne ervan wil weten, moet maar gaan kijken. Het complete verhaal hangt er aan de muur. Hoe serieus kunnen wij de film nog nemen in het huidige tijdsgewricht, waarin de bioscoop naar popcorn ruikt en het op het scherm vooral om special effects en computer ani matie draait. Zoals iedereen boven de veertien kan zien, worden films uitsluitend nog gemaakt voor veer- tienjarigen en ieder jaar lijkt het erger te worden. Is er dan buiten de met DVD's gevoede huisbioscoop echt geen hoop meer? Jazeker wel, want vraag niet hoe het kan. maar bij tijd en wijle wordt er in Filmland toch nog een heuse film gemaakt, een film met passie, waarin alle moge lijkheden van het genre op sublieme wijze worden uitgebuit, zo'n film die je in venwarring brengt en waaraan je als je weer op straat staat in ver bazing terugdenkt. The Illusionist is zo'n film. De illusionist in kwestie (Edward Norton) is verliefd op, wat zeg ik, hij houdt van Jessica Biel. en als je haar ziet, begrijp je waarom. Maar zij is al vergeven, en als ze zich aan haar illusionist wil geven, vindt ze de dood. Dat is het wel zo'n beetje. Maar natuurlijk is er meer, want waarvoor zou je ander eens illusionist als hoofdpersoon voor je film kiezen. Goed opletten dus Texelaars, en wie een kwartier voor het einde van de film precies kan vertellen hoe het allemaal in elkaar steekt, mag namens mij bij Theun de Winter een voorjaarsritje op een van zijn ezels gaan opeisen. (Beoordeling: vier konijnen) Blood Diamonds. Als je hoofd rolspeler Leonardo di Caprio over deze film hoorde praten, was het of hij er persoonlijk voor gezorgd had dat het er in de diamandindustrie tegenwoordig zo superfatsoenlijk aan toe gaat. Of dat zo is, blijft te bezien, maar de film is doorsnee. Best aardig. Dat werk. (Twee duin konijnen) Music and Lyrics. Iedere film met Hugh Grant is per definitie een film met Hugh Grant. Charmant met gestuntel dus. Deze keer heeft Hugh Drew aan zijn zijde. En de vraag is niet of ze elkaar krijgen, maar hoe. Hoe heet Karei Keizers hond zoals u weet, maar dit terzijde. Een film voor liefhebbers van Hugh en liefhebbers van Drew. (Tweeënhalf konijntje) Night At The Museum. De topstuk ken in dit museum zijn Dick van Dyke, die u zich niet herinnert van The Dick van Dyke Show (maar ik wel) en Mickey Rooney, die zo oud is dat zelfs oude mensen dachten dat hij al heel lang dood was. Maar daar is ie, en niet eens opgezet. In een museum vol behekste dieren met Ben Stiller als oppasser. Je kunt ook in de duinen naar..$e konij nen gaan kijken, want die hebben het weer druk dezer dagen. GLs FNV Vrouwen De leden van de FNV Vrouwenbond komen dinsdag 13 maart bijeen voor een praatavond. Mogelijke gespreksonderwerpen zijn artikelen uit de krant, de onlangs gezamen lijk bezochte vergadering van een raadscommissie en andere actuele onderwerpen De bijeenkomst vindt plaats in de Buureton in Den Burg en begint om 20.00 uur. Heropening Vrije School De Vrije School in Den Burg wordt woensdag 14 maart na een ver bouwing heropend. Alle kozijnen in de school zijn vernieuwd, er is een nieuw ICT-lokaal gekomen, de lera- renkamer is uitgebreid en er is een keuken in de kleuterklas gebouwd. De opening begint om 16.00 uur en is voor ouders, kinderen en genodig den. Wethouder Marian Merkelbach van onderwijs verricht de opening. Noel Shannon in De Kombuis In café De Kombuis op de haven van Oudeschild vindt zondag een optreden plaats van de Ierse zanger Noal Shannon. Hij wordt bij enke le nummers op mondharmonicca begeleid door Ad Harman van de Texelse band Wat zou 't. Noel Shan non woont sinds 1992 in Zwolle, heeft al meerdere CD's op zijn naam staan en verzorgt optredens in heel Europa, voornamelijk in Ierse pubs en op grote festivals. Hij brengt een breed repertoire, van originele Ierse ballads tot acoustic rock en alles wat daar tussen zit. Het optreden duurt van 16.30 tot 19.30 uur. Lezing over Passiefhuizen De Stichting Duurzaam Text houdt maandagavond 12 maa- een informatieavond over zogehs ten Passiefhuizen. Dat zijn dui; zaam gebouwde huizen metee zeer laag energiegebruik en ee hoogwaardige binnenklimaat. De lezing wordt verzorgd door Er Franke en Anneleen Lagae de Stichting Passief Huis Hollar uit Sliedrecht. De bijeenkomst volgens Duurzaam Texel in eers instantie bestemd voor Texelse bo wers, maar geïnteresseerde parte lieren zijn eveneens welkom. Passiefhuizen zijn volgens de stic ting woningen waar op diverse t zen warmte wordt vastgehoucfe Daardoor is in de winter weinig ene gie nodig om ze op temperatuur houden. 'Passieve warmtebronrs als de zon en interne warmtebrcr nen als bewoners en huishouden apparaten zorgen dan voor bi; alle benodigde warmte', aldus stichting. Conventionele vera; mingssystemen zijn daardoor o* bodig. De warmte wordt onder me vastgehouden door 'zeer got schilisolatie, effectieve kierdichbn oriëntatie van het huis op de en een gebalanceerd ventilatie; steem.' Het moet tot een reduc van zo'n tachtig procent van energieverbruik kunnen leiden, concept Passiefhuizen is eind)? tachtig in Zweden ontwikkeld kent de laatste jaren een groeit belangstelling. De afgelopen js zijn in Europa een paar duo passiefhuizen gebouwd. Ze st ook in Nederland. De lezing be om 19.30 uur in hotel Den Burg de Emmalaan. Ja het is echt waarPiet trekt de kar al 25 jaar. Van veraf was het spandoek te lezen dat dinsdag bij de ingang van Hanos-Texgro Horecagroothandel in Oudeschild hing. Magazijnmedewerker Piet Koorn (59) uit Den Burg was 25 jaar in vaste dienst. Een houthakkersblouse aan. petje achterstevoren op zijn hoofd, ken merken die volgens collega Marco Bakker bij één persoon horen: Piet Koorn. 'Piet heeft één dag een trui van het bedrijf aangehad, maar daar voelde hij zich ongemakkelijk in. Daarom draagt hij zijn eigen blouse Bakker heeft daar geen problemen mee. 'Piet mag alles.' Koorn is overdonderd door alle aan dacht, maar zodra hij in het maga zijn is, voelt hij zich op zijn gemak. Hij moet bestellingen van klanten bij elkaar zoeken en doet dat al een kwart eeuw met veel plezier. Over de reden waarom hij er al zo'n tijd werkt moet hij diep nadenken. 'Het is gewoon zo gegaan. Als je ergens lang werkt dan wordt het routine. Ik heb het hier naar mijn zin en wil geen ander werk meer Door een vriend is Koorn in de horecagroothandel terecht geko- Piet Koorn werkt al 25 aar als magazijnmedewerker bij Hanos-Texgro Horecagroothandel. men. Toen hij in 1969 als chauffeur op een oliewagen van RAB reed, werd hij door zijn vriend erop gewe zen dat horecagroothandel De Wit in Den Burg een chauffeur zocht. Koorn werd aangenomen en werkte er totdat het bedrijf in 1982 failliet ging. Lang hoefde hij niet werkloos thuis te zitten, want hij kon aan de slag als magazijnmedewerker bij Jan Span- jers Groothandel in Den Burg. Met de omschakeling van chauffeur naar magazijnmedewerker had hij geen problemen. 'Ik was lang chauffeur geweest en het leek me wel leuk om iets anders te gaan doen.' Koorn heeft in die 25 jaar twee over names en een fusie meegemaakt. Rond 1995 werd Jan Spanjers Groot handel overgenomen door Heine- ken en kreeg het een nieuwe naam: Horeca Groothandel Texel (HGT). In 2003 fuseerde HGT met Texgro en werd de groothandel in Den Burg verplaatst naar Oudeschild. In 2005 kwam de onderneming volledig in handen van Hanos. Vooral de verhuizing van Den Burg naar Oudeschild was wennen voor Koorn. 'Ik had twintig jaar in Den Burg gewerkt en dan is dit wel even anders. Ook was het bedrijf groter waardoor je duidelijker een baas en meer regels had. Al met al ging het werk natuurlijk gewoon door.' Lichter De grootste verandering in al die jaren is volgens Koorn dat het werk lichter is geworden. 'Vroeger moest je alles met de hand laden en los sen. Nu staat het voor de klant klaar in containers en gebruik je de hef truck.' Ondanks dat het werk zwaar is, heeft Koorn weinig last gehad van lichamelijke kwalen. 'Af en toe voel ik mijn knie. Dan sta ik ongelijk en wil ik even snel iets tillen. Ach, je weet hoe het gaat. Als je geen pijn hebt, denk je dat het wel kan.' Toen hij nog in Den Burg werkte, liep hij wel eens te hinken. 'Maar daar had ik sportschoenen aan. Nu draag ik schoenen met stalen neuzen. Dat scheelt.' Ziek is hij vrijwel nooit. Dat typeert Koorn volgens Ronald Kleinveld, zijn directe leidinggevende. 'Je hoort hem nooit klagen, ondanks dat hij hier een van de zwaardere taken heeft. Hij heeft een hele posi tieve instelling en is betrouwbaar en plichtsgetrouw.' Kleinveld verwijst naar de tijd dat Koorn ook nog een boerderij had en hij daar na het werk aan de slag moest. Koorn: 'We had den 140 schapen. Als die gingen lammen, moest je er 's nachts om de paar uur uit. Aan het einde van die periode had je het dan echt wel gehad.' Koorn wist dat hij rond deze tijd 25 jaar in dienst was, maar had niet verwacht dat zijn collega's hem zouden verrassen met taart, een versierde kantine en naast de ingang van het bedrijf een spandoek met een pop op een heftruck. 'Ik vind het hartstikke leuk.' En passant is Piet kreb Koorn ook nog uitgeroe pen tot collega van de dag. Kreb is een bijnaam van Koorn, bedacht door collega Marco Bakker. Bakker: 'We komen allebei van een boerderij en in een kreb wordt hooi bewaard. Zo is dat een beetje ontstaan.' Spe ciaal voor Koorn heeft Bakker een houten miniatuurkreb gemaakt. Koorn weet niet wanneer hij met pensioen mag, maar hoopt tot die tijd bij Hanos-Texgro Horecagroot handel te blijven werken 'Ik doe dit werk al zo'n tijd. Zo lang mijn lichaam het aankan, wil ik dit blijven doen.' Scharnier brug haven hersteld Rijkswaterstaat heeft de scharnier punten van de brug in de Helderse veerhaven laten herstellen. RWS liet ze in de nacht van maandag op dinsdag onderzoeken om te zien in welke mate ze schade hadden opge lopen van de aanvaring in januari. De punten bleken door de klap met te zijn gescheurd, waardoor aan nemer Stork uit Velsen ze meteen kon maken. 'Dat ging voorbeeldig', aldus een woordvoerder van RWS. 'We waren 's nachts om vier uur al klaar, waardoor de boot 's morgens meteen kon varen.' Over een paar weken wordt de zogeheten nood- valbeveiliging van de brug nog op schade geïnspecteerd. Dat is een beveiliging die ervoor moet zorgen dat de brug niet omlaag klapt als één van de veerboten plotseling uit de fuik zou varen terwijl de brug nog op het autodek rust. Taxi's mogen komend hoogsei zoen 's nachts mogelijk langs de gehele Nikadel stoppen om pas sagiers in te laten stappen. Het college is van plan dat toe te staan, omdat het modderen blijft met de taxistandplaats aan de Nikadel. De standplaats is officieel de enige plek in De Koog waar uitgaanspu bliek 's nachts in een taxi mag stap pen, maar in de praktijk komt daar al jaren weinig van terecht. Stappers springen geregeld voortijdig voor een taxi om die te laten stoppen. Afgelopen seizoen ging mensen na het uitgaan ook vaak bij willekeurige Kogers voor de deur staan om ver volgens bij het huisadres een taxi te laten komen. 'Maar dan duurde het een kwartier tot twintig minuten voor er een taxi was en in de tus sentijd werd buiten nog even door- gefeest, ging er een hek plat of werd een bloembak vernield', aldus een woordvoerder van de gemeente. 'Er was ook overlast doordat taxi's door de woonwijken reden om de wachtenden op te pikken.' Men sen die wel bij de taxistandplaats wachten, zijn volgens de gemeente vaak pas als laatst en aan de beurt. Bedoeling is dat taxi's straks langs de gehele Nikadel-mogen stoppen 'Van de zuidzijde tot de noord zijde van de Dorpstraat. Maar het is vooralsnog een voorstel', aldus de woordvoerder. 'Het plan moet nog met de taxibedrijven w< besproken.' Het college wil dit jaar de tijd! urinoirs op de Nikadel en aar: Brink door twee permanente plaren vervangen. Daar wordti al jaren over gesproken, maari" 2002 is het geld op de bi telkens een jaar doorgescl Het college heeft de raad ge\ binnenkort €60.000,- bescl te stellen voor twee perm; urinoirs die op de riolering worij aangesloten. De tijdelijke exemf ren, die jaarlijks worden gehui zitten niet op de riolering. 'Datis erg hygiënisch, zeker niet omdï nog wel eens worden omgegoo Een urinoir wil het college be2 uit het budget voor openbare in De Koog. de ander uit oversci ten van budgetten uit 2006. Op de groenstrook voor dorps? De Hof komt mogelijk een we fietsenstalling. Het gaat om uitvoering van een plan dat jaar geleden in de jeugdraad geboren. Leerlingen van de Q vonden toen dat er een fietsers ling achter Le Berry (nu Plan E moeten komen. Zowel college dorpscommissie wilde zo'n sta aanvankelijk niet in de buurt va- taxistandplaats, maar het veld v De Hof wordt toch nog eens te ken. 'Misschien kan die plek benut worden als de taxi's st langs de gehele Nikadel kun stoppen. Twee nieuwe strandposten Er komen mogelijk twee nieuwe bewakingsposten op het strand bij paal 19 en 21 in De Koog. De gemeente buigt zich daar momenteel over. Uit de Strande- valuatie 2006 blijkt dat er op het betreffende strand drie posten moeten blijven en dat ze niet, zoals aanvankelijk de bedoeling was, worden samengevoegd. De gemeente schafte in 2006 zes nieuwe bewakingsposten aan, waaronder één voor paal 20. Met de koop van de onderkomens voor paal 19 en 21 werd gewacht omdat ze mogelijk konden worden sa' gevoegd. Uit de Strandevaki 2006 blijkt dat dit met kan. a de maximale uitruktijd van minuten, een eis van het inté tionale kwaliteitslabel Blauwe V dan niet meer wordt gehaald. De kosten voor de aanschaf de twee nieuwe posten bedfi €68.000. Dit geld was al ger? veerd door de gemeente. Depö zien er hetzelfde uit als de afl zes. Er is een EHBO-ruimte er de strandwachten een verb ruimte van achttien vierkante m en een kleedruimte met douc? Als de nieuwe posten er kor worden ze vóór het hoogst geplaatst. Nieuwe apparaten voor brandweer De brandweer op Texel krijgt nieuwe ademluchtapparatuur en helmen, mits de gemeenteraad hier 24 april mee akkoord gaat. De apparatuur zou eigenlijk al in 2005 vervangen moeten worden. De brandweer besloot dit ech ter uit te stellen vanwege nieuwe modellen die werden ontwikkeld. De huidige apparatuur is volgens commandant Dick Jongeneel ver sleten. In oktober was er tijdens een oefening bijna een ongeluk omdat ademhahngsapparatuur weigerde in een ruimte die vol rook sS Jongeneel: 'Je weet nooit hort procent zeker dat dit door slf komt, maar het is wel aannefi* Voor ons was de slijtage in geval een reden om onze besli van 2005 te herzien.' Als de apparatuur mag worde#' geschaft, gaat dat de gemrt €49 322,38 kosten De meuv* rusting bestaat uit 30 ademluert stellen, 36 ademhalingsautonï 50 volgelaatmaskers. 60 Gallet men met vizier en 30 parkeert automaten. Mocht de gem# akkoord gaan, dan kan de rï® apparatuur er binnen zes zijn.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 6