Koopplein waaiert uit over Nederland Raad: geen nieuwe vertraging OSG RvS stelt gemeente in het gelijk 'Verbouw appartementen in stolp terecht afgekeurd' Dit jaar geen opvoering opera De Russenoorlog Nieuwe tassen vrijwilligers Rode Kruis Q /6- Geen bestrijding iepziekte Texel J3edrijvig/7i/J Moerbeek Herenmode open na verbouwing J3edrijvig/2<?/J TEXELSE J coURANT De vrijwilligers beschikken sin nieuwe rugtass Bestuur en directie van de OSG kunnen door op de ingeslagen weg naar een nieuw schoolge bouw aan de Haffelderweg. De raad heeft er vanaf gezien een zogeheten tumkey-constructie op het project los te laten. Het alsnog toepassen van die con structie zou tot vertraging en extra kosten leiden en daar had geen van de politieke partijen trek in. Ook Texels Belang, voorstander van een turnkey-constructie, zag er vanaf. 'De voorbereidingen duren al lang en wij willen niet een nog langere termijn veroorzaken', aldus Willem Vlas. Volgens bestuur en directie zou het toepassen van een turnkey-con structie leiden tot een beëindiging van de samenwerking met de huidige adviseurs en begeleiders. De school had dan een nieuwe partij moeten zoeken om een schoolgebouw te laten ontwerpen en ontwikkelen. De afkoop van de adviseurs zou drie ton kosten, de vertraging werd ingeschat op drie tot zes maanden. Probleem was dat de raad in novem ber in een motie had bepaald dat de OSG in een turnkey-constructie moest worden gestopt. De partijen wilden op die manier op voorhand overschrijdingen van het bouwbud- get voorkomen. Bij turnkey spre ken opdrachtgever en ontwikkelaar van tevoren een prijs af. waarna de ontwikkelaar op basis van een pro gramma van eisen aan de slag gaat. De ontwikkelaar bepaalt hoe alles wordt uitgevoerd en de opdrachtge ver komt pas weer in beeld als het gebouw 'sleutelklaar' wordt opge leverd. CDA en GroenLinks lieten doorsche meren wel wat te voelen voor zo'n constructie, maar dat die voor de OSG te laat is gekomen. 'We hebben die motie in november te laat inge diend', aldus Henny Festen (Groen Links). Martijn Eelman (CDA) sprak over 'voortschrijdend inzicht'. Hij zei het vertrouwen te hebben dat het college op de nu al. ingeslagen weg ook waakt over budgetoverschrij dingen. Jos de Wolf (WD) kwam met een opmerkelijk voorstel om extra geld voor de OSG te creëren; volgens de liberalen zou voor de vrijkomende post gemeentesecretaris/algemeen directeur geen nieuwe kracht meer moeten worden gezocht. De func tie van de vertrekkende Gert-Jan Jongkind kan volgens de WD ook worden ingevuld door mensen die al in dienst zijn van de gemeente. 'Het geld dat daardoor overblijft, kunnen we aan de OSG besteden.' Wethouder Marian Merkelbach (onderwijs) zei een dergelijke optie nog niet eerder te hebben gehoord in de zoektocht van het schoolbestuur naar extra geld. Het leek haar een 'redelijk ingewikkelde constructie'. De wethouder was blij dat de raad van de turnkey-constructie afzag. Directie en bestuur hadden de poli tieke partijen daar eerder dringend om verzocht. Volgende maand pre senteert het college de voorstellen voor extra geld voor de scholenge meenschap. Het samenvoegen van vier inpan dige appartementen in stopboer derij De Valk aan de Nieuwlan- derweg is illegaal geweest. De eigenaar, de familie Lups, heeft ten onrechte geen bouwvergun ning aangevraagd. Komt nog bij dat de gemeente die vergunning niet had hoeven verlenen. Dat heeft de Afdeling Bestuursrecht spraak van de Raad van State afgelopen week bepaald. De eigenaren van de stolp hadden vier inpandige appartementen door middel van verbouwingen in twee etappes samengevoegd tot twee appartementen. Pas achteraf vroe gen ze een bouwvergunning aan. Deze werd door het college gewei gerd, aangezien de oppervlakte van 'de nieuw ontstane appartementen groter is dan volgens het bestem mingsplan toegestaan. De familie Lups stelde voor de Raad van State dat een bouwvergunning helemaal met vereist was, omdat de ver bouwing met van ingrijpende aard zou zijn. De verbouwing zou alleen inpandige veranderingen betreffen en het bestaande gebruik werd niet veranderd. Verder was de familie het met eens met de wijze van meten. Mocht de Raad van State wel akkoord gaan met de methode van de gemeente, dan moest het college vrijstelling van het bestem mingsplan verlenen, aldus Lups. De rechter was het hier niet mee eens. Om te beoordelen of bouw activiteiten niet ingrijpend zijn, moet ook naar de gevolgen voor de omge ving worden bekeken, oordeelde hij. In dit geval zou een kleiner aantal appartementen fn de stolp kun nen leiden tot méér appartementen erbuiten. De familie Lups mag in totaal twaalf appartementen bezit ten en zou de samenvoeging dus kunnen gebruiken als argument om bij te bouwen tot er weer twaalf zijn. Hiermee zou de bouw een planolo gisch effect krijgen en in dergelijke gevallen is een bouwvergunning wél vereist. Ook heeft het college volgens de Raad van State de oppervlakte van het appartement correct gemeten. Omdat het beleid van de gemeente eropgericht is de maximaal toege stane oppervlakte voor recreatieap partementen te handhaven, is het college niet verplicht een vrijstelling voor de overschrijding van opper vlakte voor De Valk te verlenen. De gemeente heeft de bouwvergunning dan ook terecht geweigerd, aldus de rechter. De stichting As You Like It uit Hilversum, laat weten dat er bin nenkort geen complete geënsce neerde opvoering is te verwachten van de opera De Russenoorlog van Ed de Boer en Pip Barnard. 'Om dit plan te kunnen verwezen lijken, hadden wij medio vorig jaar solisten en instrumentalisten moeten [contracteren. Op dat moment waren [echter nog geen toezeggingen van een groot aantal door ons benaderde fondsen. Later hebben wij wel sub sidies toegezegd gekregen, maar bij lange na met voldoende', schrijft de stichting in haar jongste nieuwsbrief. Het is het bestuur inmiddels duidelijk geworden dat het voor een relatief onbekende stichting niet eenvoudig is een plaats te veroveren in de dicht- beviste subsidievijver en de tijd lijkt aangebroken zich op de toekomst te beraden. Volgens het bestuur zijn er verschillende scenario's denkbaar; opheffing van de stichting, het over dragen van de doelstelling aan een andere stichting of producent of een uitgebreider bestuur. Suggesties zijn welkom bij de secretaris en kunnen per e-mail worden gestuurd naar hermabosma@hetnet.nl. In dezelfde nieuwsbrief meldt As You Like It ook dat er in 2009 wel een andere opera van Texelse makelij in première zal gaan. Tijdens het Wereld Muziek Concours in Kerk- rade brengt Opera Zuid dan Des Kaisers Neue Kleider ('De nieuwe kleren van de keizer') van componist Ed de Boer en tekstschrijver Aris Bremer. Texels bier in de prijzen De Texelse Bierbrouwerij is op het 14de Winterbierfestival in Gou da in de prijzen gevallen. Texels Ondeugd 2006, speciaal ter gele genheid van dit nationale festival door brouwmeester Maurice Diks gemaakt, kreeg van de bezoekers in totaal 55 punten. Dat was er maar één minder dan de winnaar, Nieuw Ligt, van brouwerij De Hemel. Op de derde plaats eindigde brouwerij Mommeriet, die vorig jaar nog won. In totaal werden 54 winter en speciaalbieren ingezonden. Texels Ondeugd 2006 werd eind december in een eenmalig brouwsel van 3000 liter gemaakt. Het is een robijnrood bier met 9,5 procent alco hol. 'Een volmoutige smaak door het gebruik van gebrande moutsoorten, een hopbittertje en een klein zoetje in de afdronk maken dit genietbier een feest voor elke liefhebber van speciaalbier', aldus Diks, die er een traditie van wil maken om het jaar af te sluiten met het brouwen van een nieuw biertje. Texels Ondeugd 2006 is uitsluitend en zolang de voorraad strekt verkrijgbaar in het proeflokaal aan de Schilderweg. VVD: verbod op inhalen De WD wil op alle doorgaande wegen doorgetrokken strepen. Bestuurders mogen dan met meer inhalen, tenzij het om een trac tor gaat. Volgens Gerbrand Poster gebeuren daar de meeste ongeluk ken door. Ook wil de WD graskeien aanbrengen op een deel van de Hoofdweg om de weg te verbreden. Dit stelde de partij dinsdag tijdens de gemeenteraadsvergadering voor. Wethouder Peter Bakker gaat het bespreken op het raadhuis Fietspad Oost doortrekken Gerard Weijers van de Fractie Weijers wil het fietspad dat mogelijk langs de Oosterweg komt te liggen, door trekken. 'Als dit pad dertig meter wordt doorgetrokken tot Vierhuizen, dan valt het binnen de bebouwde kom van Oost.' Hij stelde dit voor in de gemeenteraadsvergadering van dinsdag. Wethouder Pieter Bakker beloofde dit te bespreken op het raadhuis. van het Rode Kruis De oude draagtassen waren aan worden aangeschaft dankzij een bij- sinds deze week over vervanging toe en bovendien te drage van €2000,- uit de Raboton. rugtassen. klein geworden.' De tassen konden «HTOON GtffcS 03-ïoo^ Uitgebezemd Andere voorrang bij bouwkavels Starters hebben voortaan niet meer bij all"1 bouwkavels voor rang, maar alleen bij koopgarant en gesubsidieerde woningen. Bij die woningen zijn ze, samen met huurders, de enige groep die in aanmerking komt. Uit een voor stel van het college van B en W blijkt dat de regels bij het uitge ven van bouwkavels veranderen, mits de gemeente hier 24 april mee instemt. Het college wil dat kavels waar op woningen komen die bestemd zijn voor bepaalde bevolkings groepen, ook daadwerkelijk bij die groepen terecht komen. Bij uitgifte van kavels waarop koopgarant- en gesubsidieerde woningen worden gebouwd, kunnen in het nieuwe systeem alleen nog starters of huur ders reageren. Bij seniorenwonin gen alleen 55-plussers. De overige kavels voor koopwoningen zijn voor inwoners van Texel. Indien er kavels overblijven, dan zijn ook niet-Texe- laars welkom. Bij starters wordt vaak gedacht aan jongeren. Wethouder Marian Merkelbach: 'Dat beeld klopt niet altijd. Het kunnen ook 30-jarigen zijn die altijd hebben gehuurd en wel degelijk genoeg geld hebben om een huis te kopen. Het zou niet terecht zijn als zij bij iedere kavel die vrijkomt voorrang krijgen:' In de puntentelling behoudt de starter overigens wel de extra punten. Een andere verandering is dat inschrijving geld gaat kosten, name lijk €100.- De inschrijving moet jaarlijks worden verlengd én ook dat kost geld, namelijk zo'n €50,-. Deze inschrijving vervalt bij een tweede weigering van een grondaanbieding en als gedurende zes jaar niet is gereageerd op een advertentie. 'De oude lijst was vervuild doordat er mensen op stonden die dachten laten we ons maar inschrijven want misschien komt het ooit nog eens van pas. Het waren geen direct geïnteresseerden', aldus Merkel bach. Door deze maatregelen hoopt het college een drempel op te wer pen. De gemeente gaat registreren wat er met de woningen gebeurt waaruit mensen vertrekken die een bouw- kavel hebben gekocht. Ook wel het doorstromingseffect genoemd. 'Op die manier kan er bij worden gehou den wat de gevolgen zijn voor de vraag naar woningen als er bouw kavels vrij komen.' De provincie gaat gemeenten verplichten om de doorstroming vast te stellen. Mer kelbach; 'De provincie wil weten hoe de vraag naar woningen in een regio verandert als er in een andere regio woningen worden gebouwd.' De bestrijding van de iepziekte op Texel wordt niet alsnog opgepakt. Gedeputeerde Patrick Poelmann (D66) had hierom gevraagd. De gemeenteraad vond het dinsdag tijdens de raadsvergadering onbe gonnen werk. Poelmann stelde in de brief aan de raad voor dat hij alsnog achter finan ciering voor de bestrijding op Texel zou aangaan. Joop Groeskamp (Texels Beang) noemde dit mosterd na de maaltijd. 'Alle iepen aan de Molenlaan zijn al gekapt.' Zijn partij was in 2003 de enige partij die door wilde gaan met de bestrijding. De brieven die Poelmann over de bestrijding naar de gemeente stuur de. beginnen Eric Hercules 'de keel uit te hangen'. 'Het lijkt alsof Poel mann het raadsbesluit niet serieus neemt. Hij blijft maar doorgaan hier over terwijl het een verloren zaak is.' Frans Visman nam het op voor zijn partijgenoot. 'Ik heb Poelmann gesproken en hij beseft wel degelijk dat het moeilijk is om de raad op andere gedachten te brengen.' Texel is de enige gemeente in Noord- Holland die niet deelneemt aan een programma voor iepziektebestrij- ding. Poelmann heeft meerdere ver geefse pogingen ondernomen om Texel zover te krijgen toch mee te doen. Koopplein.nl, de Texelse handels plaats in tweedehands goederen, waaiert uit naar andere gemeen ten in Nederland. Exploitant Peter Dral is hiervoor een partnerschap aangegaan met Kees-Jaap van der Kooi, die verantwoordelijk wordt voor de werving, bege leiding en ondersteuning in het land. Sinds oktober 2005 is Koopplein actief op Texel en inmiddels uitge groeid tot een begrip. Maandelijks noteert de site vele tienduizenden bezoeken, waarbij een veelvoud aan koopjes wordt aangeklikt. Het succes biedt volgens Dral perspec tieven voor de rest van Nederland. Om de software geschikt te maken voor meerdere gemeenten zijn in de ontwikkelingsfase ook de andere Waddeneilanden aangesloten. Voor gebruikers van Koopplein Texel zal er niet veel veranderen. De exploitatie blijft in handen van de initiatiefnemer. 'Ik houd op deze manier voeling met de gebruikers en adverteerders. Omdat ik mij vooral ga toeleggen op de productontwik keling van Koopplein.nl is dat heel nuttig', vertelt Dral. Franchise is een vertrouwd terrein voor Van der Kooi, die samen met echtgenote Aaf op Texel franchi senemer is van Etos en Intertoys. Dral 'Zijn kennis en ervaring met de andere kant van franchising, met name ook op bestuurlijk- en direc tieniveau, komt hem goed van pas bij de ontwikkeling van zijn nieuwe bedrijf.' De beoogde franchiseformule voor Koopplein omvat een netwerk van lokale handelsplaatsen, waarvoor in iedere gemeente een franchisene mer wordt gezocht. Gemikt wordt op zelfstandige ondernemers (of mensen die dit willen worden). Zij gaan hun lokale Koopplein voor eigen rekening en nsico exploite ren en beheren. De exploitant krijgt exclusiviteit voor zijn gemeente Horeca en Recreatiebeurs Dinsdag wordt voor de veertiende keer de Horeca en Recreatiebeurs Texel georganiseerd. 81 Bedrijven presenteren zich van 14.00 uur tot 22.00 uur in sporthal Ons Genoegen in Den Burg. De beurs is volgens organisator Nico Erwich een uit de hand gelo pen hobby. 'We zijn klein begonnen, maar door de grote belangstelling gegroeid. De publieke aandacht voor het evenement komt wel voor al van Texel. Er zijn weinig overkan- ters.' De laatste jaren is er op de beurs meer aandacht gekomen voor de recreatietak. 'We willen zo breed mogelijk zijn. Daarom is er een grote diversiteit aan bedrijven, van bier tot speeltoestellen.' Bijzonder dit jaar is het Belgische Gemeente stopt met verhuur De gemeente stopt met het ver huren van evenementenmateriaal. De noodcamping was de hoofdge bruiker van toiletwagen, toilet- en douche-unit. Deze sanitaire voor zieningen zijn nu niet meer nodig omdat de gemeenteraad vorig jaar besloot om de noodcamping met langer te financieren. Wilco Zijm uit Den Hoorn van Camping Zijm koopt de toiletwagen en daarnaast ook dranghekken op een aanhangwagen en vlaggenmasten voor €1000,- Hij heeft geen interesse in de toilet- en douche-unit. Hiervoor wordt een andere koper gezocht. bedrijf Cocon dat bijzondere strand stoelen verkoopt. 'Voor houders van strandpaviljoens kan dit omzetver- hogend werken.' Erwich kijkt ook uit naar de presentaties van Rational Nederland. 'Zij leveren steamers op high-tech niveau. De stoomkokers nemen het grootste deel van het werk van koks over. En wat eruit komt is nog lekker ook.' De toegangsprijs bedraagt €15.-. Alle 362 horeca- en recreatiebe- dnjven op Texel hebben twee toe gangskaarten ontvangen. Tien jaar cliëntenraad De cliëntenraad van het Gemini Zie kenhuis bestaat deze maand tien jaar Dat wordt gevierd in de week van 26 maart, wanneer leden van de raad elke ochtend de poliklinieken en de verpleegafdelingen langsgaan om te trakteren. Van maandag 26 tot en met donderdag 29 maart staat de cliëntenraad met een infor matiekraan! in de centrale hal van het ziekenhuis. In de cliëntenraad, die de belangen van de cliënten behartigt, is een groot aantal patiëntenverenigingen vertegenwoordigd. In het afgelo pen jaar hield de raad zich onder meer bezig met de toegankelijk heid van het ziekenhuis, het par keren, de samenwerking met het MCA in Alkmaar, de kwaliteit van de maaltijdverstrekking, oefeningen in het kader van het rampenplan en communicatie rond. uitlooptijden op de poliklinieken Daarnaast advi seert de cliëntenraad de Raad van Bestuur over zaken als ingrijpende verbouwingen, de benoeming van bestuursleden en de begroting. Ingmar Moerbeek heeft zó hard gewerkt dat hij er spit van in zijn rug heeft gekregen. Het resultaat mag er zijn. Moerbeek Herenmode in Den Burg is verbouwd en heeft een nieuw interieur gekregen. De winkel is door de verbouwing vier weken gesloten geweest, maar opende woensdag weer haar deu ren. De zaak, die in 2009 honderd jaar bestaat, was volgens Moerbeek toe aan een opknapbeurt. 'Ik kan de kleding nu veel mooier presenteren. Boven de overhemdenkast is bij voorbeeld een plank, waar de over hemden staand worden getoond. Klanten kunnen het daardoor veel beter zien dan wanneer het alleen maar in een kast ligt.' Vergroten de meeste zaken de win kelvloer bij een verbouwing, Moer beek heeft deze verkleind 'We hebben er een muur bij gebouwd waardoor het mooier oogt.' De win kel heeft volgens Moerbeek een frissere uitstraling gekregen. 'Voor de verbouwing was er veel hout in het interieur. Dat hebben we eruit gehaald. Ook de vloerbedekking is verdwenen. Er liggen nu tegels op de vloer.' De toonbank, tafels en de overhemdenkast hebben een parel moerglans gekregen. Ook de klanten zijn te spreken over het resultaat. Drie afgevaardigden van de Stichting Folklore Texel kwamen een bloemetje aanbieden. 'Lekker modern en fris. Het knapt er helemaal van op.' Moerbeek Herenmode heeft door de verbouwing t volgens eigenaar Ingmar Moerbeek. i frissere uitstraling gekregen -r- p" r~ i c i - VRIJDAG 16 MAART 2007

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5