'In begin aangezien voor goudzoekers' Zandbank Samenwerking grote kracht van Monteur als technische vertrouwensman De man met de gouden handen 9 COURANT flL Werk aan de weg TEXELSE VRIJDAG 16 MAART 2007 'Ruud heeft geen technische knobbel, maar een technische bult', roemt Werner Dros van het gelijknamige loon- en aanne mingsbedrijf op Harkebuurt zijn medewerker Ruud Barhorst. Vader Nic huurde de Texelaar in 1982 voor twee weken in om een opraapwagen te repareren, maar Barhorst werkt er nu nog. Inmiddels 25 jaar, een jubileum waaraan niet geruisloos voorbij werd gegaan. Een kwart eeuw is wel lang, maar saai is het geen moment geweest. In een bedrijf waar met kranen, dum pers, shovels, vrachtauto's en ander groot materieel wordt gewerkt, moet regelmatig onderhoud worden ver richt en gaat ook wel eens wat stuk. Dan wordt er al snel een beroep gedaan op 'de man met de gouden handen'. Want het moet wel heel gek gaan, wil Barhorst het niet kun nen repareren. De ene keer kruipt hj onder een motorkap, de andere onder een laadbak. 'Vanmorgen hing ik een meter of vier boven de grond, m de giek van een kraan om een hydraulische slang te vervangen.' Gevoel voor techniek zit bij Barhorst, zoon van een smid, in het bloed. Als monteur bij Dros haalde hij in de loop der jaren een dikke stapels diploma's, onder meer voor zwa re machines. Werner Dros: 'Ruud repareert alles, van de motor van een zitmaaier tot die van een zware wachtauto of dumper van 400 pk. Bijzonder aan Ruud is dat als hij iets gaat repareren, hij zich eerst afvraagt waarom het stuk is gegaan. Want als je de oorzaak niet wegneemt, gaat het binnen de kortste keren weer kapot. Je kunt gerust zeggen dat hij hier de boel draaiende houdt.' Bar horst relativeert: 'Ach, als we met z'n ajlen aan de koffie zitten, dan hoor lk heel snel wat de oorzaak is van mankement.Zijn domein is de werkplaats, die van een klein hokje inmiddels is uitgegroeid naar een rui me, lichte en goed uitgeruste garage met bijbehorend gereedschap en magazijn. En die hij het liefst zo schoon mogelijk houdt, al ontbreekt daarvoor wel eens de tijd. Een deur verder bewaart hij tientallen banden en wielen, soms bijna manshoge gevaarten die met twee man moeten worden vervangen. Dros hoeft zijn medewerker met te vertellen wat hij moet doen. 'Hij heeft altijd wel iets te onderhouden. De pers nakijken of een dumper even nalopen. We doen dat altijd in goed overleg, maar feitelijk is Ruud eigen baas. Hij bestelt de onderdelen zelf. Ik moet zeggen: Ruud waakt heel goed over mijn portemonnee. Hij is een duurzame monteur, gooit bijna nooit wat weg en als een onderdeel ook maar enigszins is te repareren, dan maakt hij het. Soms neemt hij het zelfs naar huis. Barhorst: 'Laatst nog een kapotte slijptol. Want het is wel handig als je er eentje achter de hand hebt.' Zijn werkzaamheden beperken zich niet tot machines alleen Hij repareert ook waterleidingen, timmert hekken en als een koe moet kalven wast hij z'n handen, zet de pet andersom en is ineens veeverloskundige. Maar het gaat nog verder. 'Eén keer heb ik hond van de familie Dros uitgela ten, toen ze allemaal een keer weg moesten.' Maar je kunt hem langs de weg ook tegenkomen als chauffeur op een vrachtwagen, dumper of op de trekker en hij draait zijn hand ook niet om voor een ander klusje. Dros: 'Ruud wil alles en kan alles.' Overi gens gaat het ook wel eens mis. 'Ik reed eens op een dumper over de haven, toen de motor er mee stopte. Hierdoor viel de hydraulische bestu- nng uit.' Gevolg was dat het gevaarte onbestuurbaar was en hij tegen een passerende bakkersauto botste. Het bleef gelukkig bij materiële schade. De bakker kon er de humor wel van inzien. 'Waarom vraag je niet gewoon om een broodje.' Net als iedereen, is Barhorst er ook wel eens niet. Dros: 'Maar iedereen is altijd blij als Ruud weer terug is. Met hem in de werkplaats voelt iedereen zich weer wat zekerder. Hij is hier een soort technische vertrouwensman en weet overal een oplossing voor. Er komt ook wel eens wat gemakzucht bij kijken, want als het een smerig klusje is, dan hoeven de jongens zelf met met hun handen in de olie.' Ook hier relativeert Barhorst: 'Er zijn wel eens klussen die mij boven mijn pet gaan. Dan moet er wel eens een specialist bijkomen. Maar soms kan ik het ook per telefoon af. Probleem is ook wel dat er soms te weinig tijd is. Het is hier vaak hollen of stilstaan. Dan komen die jongens na een dag werken na vieren met allerlei proble men, die wel vóór de volgende dag moeten worden opgelost Dan loopt het wel eens uit.' Tekst en foto Gerard Timmerman RAF bij Air Show Voor de negende Texel Airshow, die zaterdag 21 juli wordt gehou den, zijn inmiddels verschillende deelnemers vastgelegd. Zo zullen de Royal Jordanian Fal cons voor de derde maal op Texel hun kunsten vertonen. Zij geven met vier toestellen een knap staaltje formatievliegen. Ook heeft de orga nisatie Christian Moullec gestrikt, die ook afgelopen zomer al even op het eiland was. Hij vliegt met een ultralightvliegtuig in formatie met kraanvogels. Van een heel andere orde is de demonstratie die het Merlin Team van de Royal Air Force geeft met de 22 meter lange Merlin transporthelikopter. Ruim honderd bezoekers van de Air Show komen per vliegtuig. Hangende de subsidieaanvragen kan de organisatie nog geen uitsluit sel geven over de toegangsprijs. Meer informatie is te vinden op website www.texelairshow.nl. ft Kerkdiensten Zondag 18 maart 2006 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.45 u. ds. P. den Braanker. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.45 u. ds. J Glazema. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: De Koog: 9.30 u. ds. S. Kurtzahn uit Beverwijk. Den Hoorn: 11.00 u. ds. S. Kurtzahn uit Beverwijk. PROTESTANTSE WADDEN GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. C. der Neder landen. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. ds. C. der Nederlanden. Oudeschild: 11.00 u. ds. ds PC Bar nard. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10 00 u. en 16.00 u. ds. c. Neele; woe. 21/03. 15.15 en 19.00 u. ds. c. Neele, biddag voor gewas en arbeid. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10,00 u. ds. C. Duinkerken-Visser, extra collecte voor jongerenwerk DCG. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg. 10.00 u. ds. A. Wesseling. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. The Gospeltrain De Cocksdorp 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing. 10.30 u Onder Christus' lei derschap de nieuwe wereld in; Wacht torenstudie, 11.20 u.: Blijf altijd groeien in waardenng. Geloof geeft geen pasklare antwoorden, wel de motivatie om naar antwoorden te zoeken jyjcdische zorg Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisart sen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de vol gende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zater dagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld 313086; 314727, 314669; 312270 of 322008 Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A. Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage- op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde. Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg. huishoudelijke en ver zorgende hulp. Schoonoordsingel 44. Den Burg. tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 0900- 4636549. Spreekuur elke werkdag van 9 00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diétiste: voor afspraken elke werkdag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223-650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en ver zorgingshuis Centrum Indicatiestelling Zorg Opvragen via tel. 0229-206955 Opname op advies van huisarts of specialist. Mondhygiëniste: Natasja Bottema. tel. 320104. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrijdag 8.00-17.30 u., zaterdag 10.00-1300 en 15.00-17.00 u zon- en feestdagen 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. JJulpverlening Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordhol- land-noord: 072- 5644444 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is op maandag en vnjdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844 In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216. De Cocksdorp. tel. 311477, wwwdie- renpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11. Den Burg, tel. 312527. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof. Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarmering, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u De Buureton, Beatnxlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Alzheimer café: elke laatste dinsdag van de maand van 19.15 tot 9.30 uur in De Buureton, Beatnxlaan 43, Den Burg. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer. 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, crisisopvang huiselijk geweld, tel 0222-321001. dag en nacht bereik baar. Advies- en Steunpunt Huiselijk Geweld Kop van Noord-Holland, tel. 0900-2345566 (€0.10/minuut). www. huiselijkgeweldkopvannoordholland.nl. oud Papier Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen voor afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak) Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten 5. Paelwerck, Schoudieck, Hoefslag, Noordvlak, Markgrave, Waardwei, Strandkaap, Schilpbanck, Vroonlant. BRON GEMEENTE TEXEL In de week van 19 tot en met 25 maart zijn de volgende straten en wegen in verband met werkzaamheden afge sloten: De Cocksdorp: Langeveld- straat, tussen Ploosterstraat en de brug; tussen Ploosterstraat en Klimp- straat (vanaf donderdag 22 maart) Den Hoom. Herenstraat; Den .Burg Thijsselaan tussen Bernhardlaan en Binsbergenstraat. Radio Texeljj)6j Texelse 'courant Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Abonnementsprij en 2006: Per half jaar 36.45 34,85 (•utorai<*crii Per jaar 71.10 68.95 (*,iomawci.) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit hervormde kerk Den Burg 11.00 u Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13 00 u. Noud draait deur (Nederlands talig) 14 00 u Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. .Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9 45 u Gereformeerde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18,00 u Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag; 18 00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19 00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u, Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u Musette (volksmuziek) 20.00 u Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourantnl. rubriek Om te Onthouden Iedere centimeter in de opslaghal in Den Burg wordt gebruikt. Helmen, reddingsvesten en vooral dozen vul len de ruimte tot aan de nok. Het zomerseizoen komt eraan en Michel en Monique zijn er klaar voor. Michel: 'We zijn nu op het strand bij paal 17 een kiosk aan het opbouwen die 1 april open gaat. Daar worden artikelen verkocht die gerelateerd zijn aan Zandbank, maar mensen kunnen er ook kaartjes kopen om bijvoorbeeld te raften.' Het echtpaar was het drie jaar geleden zat om hun drukke banen nog langer te combi neren met het gezinsleven. Monique organiseerde grote evenementen in binnen- en buitenland en Michel werkte in de zakelijke dienstverle ning. Michel: 'Het werk gaf geen vol doening. Het draaide alleen maar om het maken van winst.' 'Daar kwam nog bij dat we iedere dag drie uur in de file stonden', vult Monique aan. In het weekend vluchtten ze dan ook weg uit Amsterdam naar hun tweede huis in De Koog. Michel: 'Je gaat dromen. Zouden we hier ons hele leven niet kunnen blijven?' Ze wor den erop gewezen dat de toenma lige eigenaar van Zandbank ermee wilde stoppen vanwege de strengere verzekeringswetgeving. Wellicht was het iets voor hen. 'Onze instelling is je kunt niet doen wat je wilt maar je moet mikken op wat je kunt. Dat betekent dat je keuzes moet maken en zo zagen wij, ondanks de wet geving, wel mogelijkheden', aldus Michel. Allebei zijn ze sportief aangelegd en Michel heeft, toen hij in zijn jeugdja ren nog in Maastricht woonde, bui tenactiviteiten in de Ardennen geor ganiseerd. Ze besluiten om het roer om te gooien en de uitdaging aan te gaan. Aanvankelijk richten ze zich vooral op de zakelijke markt. Moni que: 'Daardoor hebben we het hele jaar reserveringen.' Het programma wordt afgestemd op de klanten. De activiteiten variëren van surf-kaya- kinq tot een treasure hunt. 'Bedrijven hebben verschillende doelstellingen met dit soort uitjes. Een aantal wil gewoon lekker feest vieren, ande ren komen om kennis te maken met elkaar, weer andere bedrijven hebben trainingsdoelstellingen', legt Monique uit. De concurrentie is moordend en daarom koos het duo ervoor om activiteiten aan te bieden die bij de identiteit van Texel horen. Michel: 'We hebben een aantal activiteiten afgestoten die Zandbank aanbood. Vier jaar geleden stonden Michel en Monique Gregoire dage lijks in de file en werkten ze in de hectiek van de Randstad. Nu gaan ze met Zandbank Sports Adventures alweer het derde seizoen in. Ze hebben het uitgebouwd tot een suc cesvol bedrijf en zijn genomineerd voor de Texelse Onderne mersprijs 2006. Dinsdag wordt de winnaar bekend gemaakt. i Michel Gregoire zijn met hun bedrijf Zandbank Sports Adventures genomineerd v. Tokkelen bijvoorbeeld associeer je met met Texel, maar met de Arden nen.' Ze bedenken zelf activiteiten die met Texel te maken hebben. Een voorbeeld is de VOC-challenge in het kader van het Michel de Ruyter- jaar. 'Op die manier leren gasten wat over Texel. Je kunt merken dat ze dat leuk vinden', aldus Michel. Waar Michel en Monique veel waarde aan hechten, is om snel te reageren op vragen. 'Als geïn teresseerden informatie willen, dan ontvangen ze dat het liefst binnen vijf minuten. Anders is de aandacht alweer geslonken', verklaart Moni que. Ook 's avonds worden e-mails en telefoons beantwoord. 'Je bent andere bedrijven een stap voor.' Een extreem voorbeeld was vorig zomer seizoen. Een toerist belde om 23.30 uur of hij de volgende dag kon raften. Monique: 'Dat ging erg ver, maar we hebben het wel mogelijk gemaakt.' Het echtpaar voelt zich thuis op Texel. Michel: 'In het begin werden we aangezien voor goudzoekers, maar dat is inmiddels wel veranderd. Texelaars zeggen waar het op staat en van die mentaliteit houden we wel.' Zandbank werkt veel samen met andere bednjven op Texel. 'We regelen alles voor de gast. Ook over nachtingen. Zo werken we samen met accommodaties zonder sterren tot vier sterren. Net wat de klant wil.' Het gaat het echtpaar erom dat gasten de hele Texelse beleving meemaken. 'In januari kun je het water niet in. Dan wijken we uit naar het Juttersmuseum of Ecomare.' Die samenwerking tussen bedrijven is volgens Michel goed te zien rond paal 17. 'leder heeft z'n eigen ding, maar we hebben veel aan elkaar. Als mensen bij ons komen raften. willen ze daarna ook eten. Samen maak je een sterk Texels product.' Momen teel werken er vijf vaste medewer kers bij het bednjf en in de zomer komen daar zo'n 24 instructeurs bij. Monique: 'Er zijn dagen dat je die echt allemaal nodig hebt.' Een belangrijk criterium om aangenomen te worden, is dat je het leuk vindt. Niet dat je het kunt. Michel: 'Het werk kun je leren. We letten erop waar een persoon geschikt voor is. Sommige instructeurs vinden het mets om voor een groep van vierhonderd man te staan. Dat hoeft dan ook met.' Er kan veel binnen het bedrijf. Zo maakt een werknemer met dyslexie de veilig heid- en EHBO voorschriften. 'We moeten het daarna wel corrigeren, maar dat maakt niets uit.' Ze vinden het geweldig dat ze zijn genomineerd voor de Onderne mersprijs. Zandbank is geselecteerd vanwege de verantwoorde manier waarop gebruik wordt gemaakt van natuur en landschap op Texel en omdat het bednjf speciale program ma's aanbied voor mensen met een handicap. 'We houden ons verre van gemotoriseerde activiteiten. Vliege ren op de punt van het strand bij de vuurtoren is net zo sensationeel', verklaart Michel. Hij loopt met een vuilniszak achter de gasten aan en spreekt ze erop aan als ze een blikje weggooien op het strand. 'Als je uitlegt waarom, dan hebben ze er begnp voor en doen ze het met weer.' Af en toe gaan Michel en Monique met Staatsbosbeheer op pad. 'Het is belangrijk om wat te weten over het gebied waarin je werkt.' Zandbank heeft geen aparte doelgroepenstra tegie, maar ook mensen met een beperking zijn welkom. Monique: 'Vorig jaar is hier een internaat uit het Gelderse Voorst geweest. Dat waren kinderen met ernstige sociale gedragsproblemen. We zijn goed begeleid door het internaat en dit jaar komen ze weer.' Ook hebben ze al eens geraft met slechtzienden en blinden. Michel: 'We behande len ze als volwaardige gasten en ik denk dat ze dat aanvoelen.' Toch zijn er grenzen. 'De programma's zijn niet geschikt voor mensen met een zware lichamelijke handicap.' Michel en Monique zouden niet meer terug willen naar hun vorige leven. Michel: 'We werken veel, ook 's avonds, maar daardoor zijn we flexibel en hebben we tijd voor onze dochters van zes en vier jaar. Wel moeten werknemers begrijpen dat onze dochters bij het bedrijf horen.' Monique vervolgt: 'Tijdens de ken nismaking van de nieuwe met de oude instructeurs liepen ze overal tussendoor. Toen er even een dood moment was, zette de oudste een stoelendans in. ledereen deed mee en zij leidde het spel.' Soms wordt Monique door gasten benaderd of ze haar oude baan met de daarbij horende dynamiek niet mist. 'Absoluut niet. Hier draag je ook veel verantwoordelijkheid. Als ik aan wal sta te wachten op een boot met vierhonderd gasten, heb ik net zo goed gezonde stress.' Laatst kwam een bedrijf dat zo veel jaar bestond. 'Het blijft voor zo'n bedrijf een herinnering. Jaren later hebben ze het nog over daar op Texel en dan moet het wel een positieve ervaring zijn geweest.' Michel komt nog wel eens in Amsterdam voor inkoop. 'Dan spreek ik oud-collega's die de afgelopen vier jaar precies hetzelfde hebben gedaan als de vier jaar daar voor. Ik gun hen ook dit leven en zou dan ook tegen ze willen zeggen dat ze meer kunnen dan ze denken.' Hij geniet van zijn dochters. 'Laatst vroegen ze wanneer er weer bramen komen en of we op de Slufter gingen wandelen. Fantastisch toch?' Tekst Stiana Sibon Monteur Ruud Barhorst monteert een hydraulische cilinder onder de laadbak van een vrachtwagen.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 9