1* /V" Ouder wordend KTF imponeert nog steeds txEl TEXELSE 2 COURANT f oPIENie Weblog: Bolder afgebrand E Agenda teso - DINSDAG 20 MAART 2007 beperken tot eenvoudige n fanfarekorps hoefde zich niet De jaren beginnen bij de meeste muzikanten steeds harder te tel len. Toch leverde het Koninklijk Texels Fanfarecorps zaterdag een uitstekend Winterconcert af, waarin de bezoekers vooral na de pauze werden getrakteerd op zowel vlotte als kwalitatief goede muziek. Mede dankzij de inspan ningen van drumband en majoret tes viel er heel wat te genieten in de Burgemeester de Koninghal. Anderhalf jaar geleden luidde toen malig voorzitter Jan Wieten namens zijn vereniging de noodklok. KTF had dringend nieuwe leden nodig. 'De veertigers en vijftigers vormen de grootste groep. Maar we hebben ook heel wat vijfenzestigplussers en zelfs een paar zeventigers. Onze leeftijdsopbouw kun je gerust niet moedgevend noemen', vertelde hij de Texelse Courant in een interview, dat in november 2005 werd gepu bliceerd. Ondanks zijn gepassioneerde oproep van toen is er in maart 2007 nog weinig veranderd. De oude ren zijn -weer wat ouder geworden, terwijl de aanwas bijna te verwaar lozen is. Enige hoop bieden twee leerlingen (op bugel en trompet), maar zij hebben nog veel te leren. Een positieve uitzondering vormt wel hoornist Hannah den Braanker. 'In leeftijd is ze nog leerling, maar ze steekt ons nu al naar de kroon', prijst Wieten. Lange avond Op de kwaliteit van het concert viel weinig aan te merken, al kwam het wat aarzelend op gang. Orkest, drumband en majorettes begon nen met een vrolijk stuk, Mountain March van Wim Laseroms. Maar vervolgens hadden de muzikanten en dirigent Astrid Gorter gekozen voor The land of wind and water van Jan den Haan. Een prachtig werk, dat verhaalt over de geschiede nis van een Fries stukje platteland en waarin het orkest zich flink kon uitleven. Als opwarmer, om de toe schouwers in de stemming te bren gen, was het echter minder geschikt. 'Dit wordt een lange avond', mom pelde een toeschouwer die vooral was gekomen om zijn dochter bij de majorettes te bewonderen. Met het derde nummer, de soulklassie- ker It's raining men, in een arran gement van Frank Bernaerts, werd vlak voor de pauze de toon gezet voor een heel ander concert, waarin het publiek een vlot en gevarieerd maar toch niet al te eenvoudig pro gramma kreeg voorgeschoteld, dat tussendoor even werd onderbroken om Frank de Grave te huldigen, die 25 jaar lid is. Down by the sally gardens, gearrangeerd door Patrick Milstone, klonk even plechtig als melancholiek. Daarna werd Virgi nia gespeeld, vijf jaar geleden bij het 110-jarig bestaan in opdracht geschreven door Jacob de Haan. Het stuk, over de kolonisatie van Verenigde Staten en de erop vol gende slavernij en burgeroorlog, imponeerde opnieuw. Heel anders was het lieflijke Perhaps Love van De majorettes maakten e, Uitvoering Visserskoor Het Oudeschilder Visserskoor geeft zaterdag de jaarlijkse uitvoering in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild. Er wordt een gevarieerd programma geboden van zeemansliederen en shanties. Het koor werkt momenteel aan de vierde CD, die in 2010 moet uitkomen, ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum. Ook van deze CD zullen enkele werken ten gehore worden gebracht. De optredens van het Visserskoor staan te boek als gezellig. In de pauze gaan er hapjes rond en wordt een verloting gehou den. Het optreden begint om 20.00 uur, de toegang bedraat €5,-. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij André Keijzer Smak Het valt niet mee om toe te geven, maar soms denk ik wel eens dat er aan ons vrouwen ergens een steekje los zit. Het doet direct zeer als ik deze zin zwart op wit voor me zie staan, maar het moet maar. Zachte heelmeesters maken stinkende wonden. Het besef over dat steekje begon door te dringen toen ik de nieuwste schoenmode gepresenteerd zag. Op hoger dan hoog gehakte klompschoenen bewogen een paar mannequins over de catwalk. Heen en weer. het hele eind. Een prestatie om u tegen te zeggen. Welke idioot bedenkt nu zulke martelwerktui genen, dacht ik hoofdschuddend. Maar dan, wie is er zo gek geld voor zoiets vreselijks uit te geven en er ook nog eens serieus op te gaan lopen? Mannen krijgt je zo gek niet, die ontwerpen die schoenen alleen maar en wij (s)t(r)appen er in. Ik steek de hand in eigen boezem en denk aan een feestje van een tijdje geleden te binnen. Ik probeer de gedachte nog terug te dringen, maar het is al te laat. Het is dus met schaam rood op de kaken dat ik er hier over schrijf. Ook in mijn kast staan een paar laarzen met hakken die niet bere kend zijn op lange afstanden. 'Ele gant', worden ze verdoezelend genoemd. Wie heeft dat woord erbij bedacht? Zo af en toe haal ik ze eens tevoorschijn. Daar ging ik op de bewuste dag. Ik voelde me geweldig en o zo elegant. De bestrating in Den Burg heeft daar echter geen boodschap aan en ja hoor, in het zicht van de hele wereldbevolking zwikte ik op een ongelijke steen en maakte een onelegante doodsmak. Ach, en hoe aardig is de mensheid hier nog. Direct schoten van alle kanten hulpvaardige geesten mijn kant op en begonnen te sjorren en te kloppen en maakten zoveel ophef dat het een wonder is dat het de krant niet heeft gehaald. Bij deze dus. Nu liggen de laar zen weer achter in de kast. Weg gooien kan ik ze nog niet, want er is vast wel weer eens een feestje in het verschiet waarop ik ele gant tevoorschijn denk te moeten komen. Ik laat me er dan wel naar toe rijden en schrijd oplettend over stoep en drempel. Pien Verberg John Denver, bekend geworden in duet met Placido Domingo en door KTF opgeluisterd met mooie solo's van tubaspelers Wim van Sambeek en Gerben van der Feen. Rockband Dat Texels oudste fanfarekorps met z'n tijd meegaat, bleek uit Music from the Incredibles, muziek uit de gelijknamige animatiefilm van twee jaar geleden. Total Toto, een door Klaas van der Woude gearran geerde compilatie van de hits van rockband Toto, en het swingende Rhythm Explosion van Jan Ceule- mans besloten het concert. Opval lend in dat laatste nummer was de drumsolo van Sjors Maas. Hij had er ook zijn medemuzikanten mee ver rast. 'Hij had er wel op gerepeteerd, maar tijdens het optreden kwam er steeds méér bij. We wisten wel dat hij het kon, maar dat hij het ook zou durven, had denk ik niemand verwacht. Sjors is zo godsgruwe- lijk bescheiden', vertelt Wieten. Tot slot klonk nog eenmaal It's raining men als toegift. 'Een lekker num mer om te spelen. We hoeven het maar een paar keer te repeteren en dat staat het ook. Een voor deel van onze ervaring. Die zorgt ervoor dat we ons niet hoeven te beperken tot eenvoudige marsjes. Dat is natuurlijk ook te danken aan onze dirigente, Astrid Gorter. Ze is streng en veeleisend, maar houdt ons daardoor goed bij de les.' De gevolgen van de vergrijzing lij ken dus nog mee te vallen, gezien het succes van het concert, maar mogen volgens de betrokkenen niet worden onderschat, al is het maar omdat de basis van zo'n dertig muzikanten angstig smal is. Wieten: 'Klarinetspeler Frans Zegel had alles een paar jaar geleden al overgedaan aan Karen Hoedjes. Nu was ze ziek en moest hij haar solo's spelen. Hij deed het knap, maar het ging maar net. Dat geldt ook voor een paar andere ouderen. Bovendien drijven we op een paar zeer gerou tineerde muzikanten. Daar horen ook Wim van Heerwaarden en Dick Bousma bij. Zij halen het niveau van de anderen omhoog, maar als ze straks- een keer stoppen, hebben we een groot probleem.' Show Het programma voor de pauze werd in belangrijke mate gevuld door de andere afdelingen van de vereni ging. Verdeeld over twee groepen en gekleed in fleurige pakjes maak ten de majorettes, onder wie enkele zeer jonge meisjes, er een leuke show van, waarop onder leiding van instructrice Erna Bousma en assistente Nicol Grit duidelijk hard was geoefend. Knap was de pres tatie van de drumband, die maar tien leden telt, maar flink wat in z'n mars heeft. Dat was goed te horen in Unique van componist J. Schip per, een stuk dat normaal wordt gespeeld in de eerste divisie, terwijl KTF van het niveau van de derde klasse is. 'Alsof Texel'94 tegen AZ speelt', vergeleek spreekstalmees ter Erna Tromp de uitdaging van de Texelse drummers. Het stuk werd gekenmerkt door een afwijkende solopartij, gespeeld door Jozef-Pie- ter Buijsman, waarbij de anderen de lastige taak hadden goed naar hem te luisteren, maar zich niet te laten afleiden. De drumband werd geleid door instructeur Ewout Riteco, assi stente Janny Westerlaken en tam- bour-maïtre Erna Bousma Licht en geluid waren in de vertrouwde han den van Jeroen Haak, het podium was opgebouwd door Stiehl Evene menten Service. Joop Rommets De drumband speelde uit de eerste divisie Wat ik zéggen Jaarvergadering Rode Kruis De afdeling Texel van het Neder landse Rode Kruis houdt dinsdag 27 maart jaarvergadering Hier zal worden gesproken over de vienng van het 140-jarig jubileum van het Rode Kruis en de manier waarop dit op Texel gevierd gaat worden. De vergadering wordt gehouden in het eigen gebouw aan de Jonkerstraat en begint om 13.30 uur. (Texel Tent), Wilhelminalaan 30 (tel. 314313) en Come Witte. Achterom 21 (tel. 313704) in Den Burg en bij Janna Couperus, Vliegwiel 11 (tel. 318046) in Oudeschild. Hakenkruizen Via deze rubriek wend ik me tot een anonieme persoon, die in een paar jaar tijd tot vijf maal toe de auto van een vriend van ons met hakenkrui zen heeft beklad. Afgelopen week zijn de tekens met een stift op de ruiten aangebracht, maar de voor gaande malen zijn ze diep in de lak gekerfd. Naast de hakenkruizen is er ook een keer een tekst op de auto aangebracht: 'Buitenlanders, rot op' en is het dak met een bijtend middel overgoten. Dergelijke acties zijn niet alleen on- Texels, laf en verachtelijk, maar ver oorzaken bij het gezin (met twee adoptie-kinderen) veel onrust en machteloosheid. Ze kunnen er geen kant mee op, want de hakenkruizen worden, met wisselende tussen pozen, door een onbekende dader aangebracht. Altijd in het donker en ongezien, als de auto op een par keerterrein aan de Wilhelminalaan in Den Burg staat geparkeerd. De aanschaf van een andere auto bleek voor de dader geen enkel ver schil te maken. Om de hakenkruizen te verhullen, heeft de eigenaar zijn wagen door kinderen van het Tes- selhuus laten beschilderen, zodat het gezin nu in een flower-power- achtig voertuig rondrijdt. De vernie lingen zijn zeer persoonlijk bedoeld, want de auto's van buurtbewoners worden ongemoeid gelaten. De politie betreurt de incidenten, maar zegt er niets aan te kunnen doen. Ik zou de dader willen vragen met deze minderwaardige pesterijen te stoppen. Ze deugen niet, deze acties. Het kan toch niet de bedoe ling zijn dat er 's avonds en 's nachts een video-camera op je auto gericht moet staan om aan dit soort vandalisme een einde te maken. Aan wandelaars, hondenuitlaters, omwonenden en dergelijke zou ik willen vragen extra goed op te let ten om herhaling te voorkomen. Dit soort verregaande pesterijen kun nen we toch met zijn allen niet tolereren. Er bestaat een eenvoudige oplos sing voor het probleem. Er gebeurt namelijk niets als de auto gewoon voor de deur, onder een lantaarn paal, op de Wilhelminalaan wordt geparkeerd. Simpel, zou je zeggen. Maar helaas zijn er buurtbewoners die hier een stokje voor steken. Ze willen zelf ook graag over die plek kunnen blijven beschikken. En zo verandert er niets en blijft het probleem jaar in, jaar uit maar doorgaan. Om moedeloos van te worden. Margreet Berndsen, Den Burg. Geslaagd Op het weblog www.texelsescho- lieren.web-log.nl vertelt Wesley van Bommel hoe zaterdag, tijdens de brandweerwedstrijden voor jeugdteams het gebouw van de Bolder in Den Burg is afgebrand. 1 §cholieren web-log 'Ik zal niet helemaal gaan uitleggen hoe die hele dag in elkaar zat, met hoe alle teams het deden en zo. want dat gaat denk ik vervelen. Wat ik wel kan vertellen is wat er bij een paar andere teams fout ging en wat wel leuk is om te horen. Bij één van de teams klapte een slang zo'n beetje uit elkaar omdat er nog luchtdruk op stond, en andere teams hadden niet door dat er boven dus nog een uit breiding zat, en zijn die dus gewoon vergeten. Wat inhoudt dat we dus eigenlijk een nieuw Boldergebouw mogen aanschaffen, want dit is afge- fikt... hahaha.' Ook de Texelse teams - waar Wesley deel van uitmaakte - deden het niet al te best. 'We waren de eerste ploeg, dus dat houdt in dat je de ploeg bent die de fouten die er nog in zitten eruit haalt. Uiteindelijk zijn we zesde van de tien geworden. We kunnen beter, maar deze keer ging het gewoon met. We waren in ieder geval beter dan het Junioren team, want die waren vijfde van de vijf (oftewel: laatste).' Over de nieuwe schoolweek kan Wesley kort zijn. 'Morgen gaan we met de 4TL klassen naar Amster dam. Voor degenen die aardrijks- Dinsdag 20 maart: In sporthal Ons Genoegen in Den Burg wordt vandaag de veertiende Horecabeurs Texel gehouden. In Cinema Texel wordt tijdens een seminar van de Stichting Duurzaam Texel bekend gemaakt wie de Texel se Ondememerspnjs wint. Aanvang 19.30 uur. Menno Siebinga spreekt in Bethel in Zuid-Eierland over de film 'The Secret'. Aanvang 20.00 uur, toegang €5,-. Voor meer informatie: Nelda Hil- len, telefoon 311486. In café De Zwaan in Den Burg treedt de groep Impress op, met zangers en zangeressen van de landelijk bekende formatie Flair. Zij brengen een mix van muziek uit de top-50 en eigen num mers. Aanvang 21.30 uur. toegang gratis. In Cinema Texel draaien The Illusionist (aanvang 21.15 uur) en Norbit (18.45 uur). Bioscoop De Kiekendief op De Krim vertoont Night at the Museum (18.45 uur). Woensdag 21 maart: Bij Ambachtscentrum Texel aan het Wezenland in Den Burg gaan om 10.30 en 14.45 uur rondleidingen door de distilleerderij en de bierbrouwerij van start. In de Texelse Bierbrouwerij aan de Schilderweg (tussen Den Burg en Oudeschild) gaan om 15.00 en 16.00 uur rondleidingen van start. In het kader van de boekenweek lezen de Texelse schrijvers Theo Timmer, Theun de Winter, Gelein Jansen, Wil lem Kikkert, Jan Heemskerk en debu tante Marit Rutten in de openbare bibliotheek in Den Burg voor uit eigen werk. Er is ook muziek van Nel Bruin, Jan Beyert en Janka van der Brink. Aanvang 20.00 uur, toegang €5,- Leden betalen €3,50. In Cinema Texel draaien Beestenboel (aanvang 13.45 uur). Ernst, Bobbie en de Geslepen Onix (14.00 uur). Music and Lyncs (16.00, 19.00 en 21.45 uur) en Blood Diamond (21.15 uur). Bioscoop De Kiekendief op De Krim vertoont Night at the Museum (16.15 en 18.45 uur). Donderdag 22 maart: In De Schakel in Den Burg kan vanaf 9 00 uur kleding worden ingeleverd voor de verkoping van vrijdag Bij Ambachtscentrum Texel aan fj Wezenland in Den Burg gaan a 10.30 en 14.45 uur rondleidingen da de distilleerderij en de bierbrouvve- van start. Na het NOS Journaal van 18.00 in zendt 'Eén Vandaag' een item ij over Texel. Aanleiding is het 400a geboortejaar van Michiel de Ruyter. Bij volkssterrenwacht De Jager Ecomare kan met een telescoop van 19.00 uur naar de sterren worde gekeken Deelname kost €2,- en gratis voor donateurs. Bij twijfel m de weersomstandigheden kan tevoren gebeld worden met tel. Of 45552708. In Cinema Texel draaien Norbit (aar. vang 20.15 uur) en Music and Lyrt (20.00 uur). Vrijdag 23 maart: In De Schakel aan de Binnenbuigi Den Burg wordt van 9.00 tot 19.J uur een kledingverkoop gehouden te v bate van het Roemeense Ineus Cris. In theater Klif 12 in Den Hoorn br? gen Frank van Pamelen en Jan J P* terse het programma 'De Open De Show - Deel Twee'. Speciale gay Jeroen Zijlstra. Aanvang 20.30 u. toegang €15.-. Diner vooraf mogö reserveren via tel. 319633. In Cinema Texel draaien Norbit (a? vang 16.00, 19.00, 21.30 uur), tenboel (16.15 uur), Pursuit of Haf piness (19.15 uur) en Music andLy-: {q (21.45 uur). Kev In bioscoop De Kiekendief op De Kt gen is Blood Diamonds te zien (21.30u: TESO zet vrijdag 23 maart van 9,30!: 16.00 uur een extra boot in en vena; dan ieder half uur een afvaart, zow vanuit Den Helder als vanaf Ta; Toch moeten automobilisten tusse 10 00 en 11.00 uur rekening houa met wachttijden, die kunnen opkn tot een uur. De afvaarten van 10) uur vanuit Den Helder en 13.30 u vanaf Texel zijn uitsluitend best? voor het vervoer van gevaarlijke fen Meer informatie over de vt dienst is te verkrijgen via tel. of website www.teso.nl. -TH 23'2 TEXELSEi'COUR® oud Papier and haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 1. Bernhardlaan, Beatrixlaan. Oud-Texelaar Kees-Jan van Groe nigen (29) promoveerde maandag aan de Wageningen Universiteit. In zijn proefschrift, Unking soil C and N dynamics in managed ecosystems under elevated C02, richtte hij zich op de vraag of de natuur kan hel pen het broeikaseffect af te remmen door een deel van het kooldioxide die de mensheid met het gebruik van brandstof produceert, vast te leggen. Van Groenigen studeerde Bodemkunde aan de Wageningen Universiteit en aan de University of California in Davis. Daar voerde hij het grootste deel van zijn onderzoek uit. Aan de hand van veldexperi- menten ontdekte hij dat een verster king van de plantengroei door een verhoogde concentratie kooldioxide (zoals dat in een broeikas gebeurt) in de natuur maar nauwelijks voorkomt door een gebrek aan mineralen. De resultaten van zijn onderzoek wer den gepubliceerd in Proceedings of the National Academy of Sciences. Eén van de paranimfen bij zijn pro motie was zijn broer Jan-Willem, die acht jaar geleden zelf in Wageningen promoveerde. Het verdedigen van het proefschrift is te zien op de web site van de universiteit: wurtv.wur.nl. kunde hebben niet zo leuk. want die moeten een uitgebreide opdracht maken. Voor degenen die dat niet hebben een lekker dagje uit, want die hoeven alleen maar een verslagje te schrijven voor Nederlands. Ik zelf heb geen Aardrijkskunde, dus ik vind het niet erg om morgen geen school te hebben. Volgende week ga ik verhuizen. Van Den Burg naar De Waal. Is inderdaad niet echt een spannend dorp, De Waal, eerder erg rustig. Maar we zien wel wat we ervan maken. Dus: vol gende week veel verhuisverslagen (op www.texelsescholieren.web-log. nl, red.)' Hoogwater te Oudeschild Di. 20 09.44 en 21.44 u. Wo. 21 10.36 en 22.25 u. Do. 22 10.47 en 23.04 u. Vr. 23 10.50 en 23.35 u. Za. 24 11.10 en Zo. 25 00.07 en 12.50 u. Ma. 26 01.40 en 13.50 u. Di. 27 02.30 en 14.55 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater De zon komt zondag 25 maart op om 07.30 en gaat onder om 20.03 uur. Zondag 25 maart eerste kwartier Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag r Warmoesstraat 45 1791 CN Den Bura i I Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 82 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mall info@lenr.nl Op al onze aflveitentiecontiactenaanPiedingwo» zijn van loepnesmg de Regelen voor hel Adv van de Stichting ROTA, gevestigd te Ams Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 36,45 34,85 (auti Per iaat €71,10 68,05 ,'avt Bij verzending naar het buitenland zijnjo tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vo afloop van de abonnementsperiode. D M117 i k i n in Ons Genoegen wordt gehOJ IVIUZ.ICK ui Impress bestaat uit zangers en: D© Zwaan geressen van de landelijk be de formatie Flair, die regelmati In café De Zwaan in Den Burg treedt hitlijsten is te vinden. Zij bre dinsdag (vanavond) de succesvolle een mix van muziek uit de to: groep Impress op. Het optreden en eigen nummers. Het opW kan gezien worden als de officieuze begint rond 21.30 uur, de toef afsluiting van de Horecabeurs die is gratis. Webcam in kraamkamer Mensen die niet kunnen wachten tot de lammetjes in de wei lopen, kun nen via internet een kijkje nemen in de kraamkamers van de '2 Plaatsman van Bargerhof b( Waal. Twee webcams staan ge op de schapen en de p lammeren. De webcams zijn te den via www.bargerhof.nl. www:visittexel.nl

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2