Eeuwfeest ter verbetering en herstel 'Texels Eigen' f cesvoNe p'aybackshov. Marissa Zegel door in voordrachtwedstrijd 'Het niveau zó hoog dat ik dacht wat doe ik hier?' Brugklassers maken circusshow TEXELSE g COURANT I DINSDAG 20 MAART 2007 >r 'V* optredens cent van de omzet zorgen. In het een propvol dorpshuis heeft De boekjaar 2005-2006 bedroegen de Koog zaterdag genoten van de inkomsten uit kaartverkoop €15,3 jaarlijkse playbackshow. De jury miljoen, van dat bedrag wordt €2,3 deelde prijzen uit in vier catego- miljoen door de Texelaars betaald, rieën. Bij de verlaging van de autokos ten. voorrangskaart, fietstarief kost De deelnemers aan de Koger play- dat TESO op jaarbasis iets meer backshow gaan 's middags al naar dan €1 miljoen omzet. Deze gerin- het dorpshuis, waar zij onder bege- ge omzetvermindering hoeft voor leiding kunnen oefenen. Soms wor- TESO geen enkel probleem te zijn. den daarbij nog adviezen gegeven Mochten hierdoor de liquide mid- over de uitvoering of de verzorging, delen in 2015 niet voldoende zijn Ook wordt er geoefend met belich- voor een nieuw schip, dan kan men ting en effecten als rook en black- besluiten dit 1 a 2 jaar uit te stellen, light. De vaste ploeg van dorpshuis De Schulpengat wordt momenteel De Hof, Veronica van Beek, Esther zo opgeknapt, dat deze tenminste Burgman en Ivonne Agter, zijn al nog 10 a 12 jaar probleemloos als weken in de weer met voorbereidin- reserveboot meegaat. gen. Voor hun optreden worden de Als dank aan de aandeelhouders deelnemers deskundig geschminkt die het mogelijk hebben gemaakt en gekapt. Na een gezamenlijke dat TESO zijn unieke structuur 100 maaltijd begint dan het programma jaar heeft behouden, en genoegen De show wordt sinds jaren geregis- namen met een zeer bescheiden seerd en gepresenteerd door Gerrit winstuitkering, wil ik de directeur Verhoeven, bijgestaan door Jeroen De Dokter Wagemaker, zondagavond gefotografeerd door Bert Koning, toen het schip wachtte op beter weer voorstellen: 1. verhoog het aantal gratis over tochten voor Texelse aandeel houders van 10 naar 12 en voor niet Texelse aandeelhouders van 5 naar 12. Daardoor worden alle aandeelhouders gelijk behandeld. Sinds de invoering in 1995 van de aandeelhouderspas is deze nooit verhoogd. 2. aandeelhouders en Texelaars met auto en aanhanger of caravan voor twee knipjes over te laten gaan. Daarmee komt er dan een eind aan het al jaren zeer onvriendelijke beleid van Hattum en Frederik Standaart prijzen te verdelen, in de categonJ onderbouw, bovenbouw, voortgd zet onderwijs en volwassenen, ft onder- en bovenbouw waren met dl elf optredens ruim vertegenwoor digd. De volwassenen en het voor gezet onderwijs maakten met iecfe vijf nummers de show compleet, ft meest talenvolle voorstelling kreet een aanmoedigingsprijs en alle d» nemers gingen met een hennnt ringsmedaillenaar huis. De winnaan van iedere categorie strijden in 6 Texelse finale die op 14 april wore gehouden in Oudeschild. Uitslagen: Onderbouw - 1 .Tineke Schouten, Bingo lot (Tessa). Aanmoedigingsprijs: The Wizr, Er nieuwe dag (Donna, Inge, Eliza en Jasmj] Bovenbouw - l.Ottawan, Hands Up iKa Sander en Eline). Aanmoedigingprijs M-iOi Over and Out (Irma en Joyce). Voags Onderwijs - 1 Tineke Schouten, Ik ze vliegen (Luciej. Aanmoedigingsprijs dn tina Aguilera, Hurt (Melissa) Volwasser* - 1 .Jasperina de Jong, De Wandelclub (Jat lien, Esther en Yolande). Aanmoedigingsprij André Hazes, Dat ene moment (Ab en Roj) Wat ik zeggen wou... dan voor een riant dividend. Een Dat betekende een verhoging voor dering weten dat het honderdjarig waarbij Texelaars en met-Texelaars hoge winst was nergens goed voor de auto van 42 procent! Ondanks bestaan op grootste wijze zal wor- die met een auto met aanhanger en een tariefsverlaging ten voordele de aankondiging bij de komst van den gevierd, het jubileum zal onder of caravan geen gebruik kunnen van alle Texelaars. Later is het divi- de nieuwe boot dat de tarieven niet meer worden aangegrepen om de maken van hun aandeelhouderspas dend verhoogd naar ten hoogste zouden stijgen. Als de niet-Texelaar bootdienst en het eiland in the pic- of knipkaart. Het 100-jarig bestaan dit bedrag te hoog vindt, kan hij ture te zetten. De directeur is de is een uitermate goede gelegenheid besluiten niet naar Texel te gaan. enige die over de tarieven beslist om de doelstelling van TESO te her- Voor de Texelaar is dit anders, zij zijn en daarom wil ik hem voorstel- stellen en te verbeteren, aangewezen op de bootdienst om len, geheel volgens de doelstelling Hiermee wordt dan nog eens beves- van TESO en in de geest van Dr. tigd dat TESO is opgericht voor de aan onze "samenleving. Volgens de Wagemaker en overeenkomstig de Texelaars en het unieke karakter overheid moet dit tegen redelijke statuten, om voor alle Texelaars er nu en voor de toekomst zal blijven tarieven. De financiële positie van een groots feest van te maken door bestaan. Op deze manier gaan we TESO is zo nant dat een tariefsver- het volgende te wijzigen: met een goed gevoel de volgende laging voor de Texelaars geen enkel 1. de autotarieven van Texelaars 100 jaar tegemoet en kunnen we probleem voor de onderneming kan verlagen naar 25 procent van het terecht weer spreken van TEXELS zijn. Een situatie die en overeen- daltarief (nu 50 procent). EIGEN. Het zal dan voor alle Texe- komstig de doelstelling van TESO 2.Texelaars een voorrangskaart zon- laars een echt feest zijn. en ook recht doet aan de intentie der betaling (nu €65,00) en het aan- van Dr. Wagemaker. tal auto's met voorrang te verhogen Volgens de directeur moet er de naar 40 per overtocht (nu 20). Op donderdag 15 augustus 1907 zes procent en dat is tot op heden vertrok om 6.40 uur de gehuurde nog zo. Over vijf maanden bestaat schroefstoomboot 'Baron Rengers' TESO dus honderd jaar en in die onder de vlag van de Nieuwe Texel- honderd jaar is het uitgegroeid tot sche Stoombootdienst uit de haven een uitstekende bootdienst met zeer volwaardig deel te kunnen nemen van Oudeschild. Op zaterdag 19 betrouwbare en moderne schepen oktober 1907 werden in hotel Texel en prima walaccommodaties. Dit in de algemene vergadenng van aan- is ook tot stand gekomen door deelhouders de statuten behandeld de aandeelhouders die nu al 100 en vastgesteld. De vereniging zal jaar genoegen nemen met een zeer een naamloze vennootschap worden gering dividend en door de Texe- en de naam dragen van Texels Eigen laars die blijkbaar in de loop der Stoombootonderneming. Het doel jaren te hoge tarieven, gezien de van de vennootschap is exploitatie zeer hoge winsten, hebben betaald. van een stoombootdienst tussen De doelstelling van de onderneming Texel en Nieuwendiep. Op de voor- is nog steeds hetzelfde, de statuten orond staal dienen van alqemeen laten daar geen misverstand over komende jaren voldoende liquiditeit 3. het fietstarief te verlagen naar y I„„U... ....,4 in omK Aón (oriuf non GA OO (nu GO ^0 j. 'belang, aan de aandeelhouders een bestaan: zeer geringe winstuitke- beperkte winst uit te keren, over- ring voor de aandeelhouders en de schotten van de exploitatie moe- winst moet worden aangewend het- ten besteed worden voor verlaging zij voor verlaging van tarieven, hetzij van de taneven of voor verbetering voor verbetering van vervoer. van vervoer. De opzet van TESO Maar wat is er van die doelstel- was anders dan andere vennoot- ling terechtgekomen in de praktijk? schappen, vooral de sociale functie Tussen 1997 en 2005 heeft TESO was belangrijk, het stemrecht was torenhoge winsten gemaakt die anders dan gebruikelijk en vooral bij deels gebruikt zijn voor verbetering winst zou slechts 5 procent van de van de veerdienst en deels zijn toe- nominale waarden van de aandelen gevoegd aan de statutaire reserve. worden uitgekeerd. Ook het afgelopen jaar was een uit- Toen TESO na de eerste wereld- stekend jaar voor TESO: de omzet oorlog voor het eerst winst maakte, ging omhoog en de kosten daalden, hebben de commissarissen van Op 1 juli 2004 werd het autota- TESO geprobeerd om het dividend rief voor Texelaars en niet-Texelaars te verhogen naar tien procent. Dit met 9 procent verlaagd. Het voor- werd echter in een vergadering van rangstarief bleef ongewijzigd. De 6 mei 1922 door de aandeelhou- verlaging voor niet-Texelaars werd ders weggestemd. Volgens de aan- per 1 januari 2006 voor een groot deelhouders zouden zij veel meer deel weer ongedaan gemaakt met profiteren als de winst zou worden het afschaffen van het wintertarief gebruikt voor een tariefsverlaging op vrijdag t/m maandag. worden opgebouwd om in 2015 één tarief van €4,00 (nu €2,50 de aanschaf van een zusterschip €3,00). van de Dr. Wagemaker mogelijk te (Voor alles wat rijdend de boot maken. opgaat is er één tarief; auto inclusief In 2015 gaat de Dr. Wagemaker na inzittenden, motor inclusief berijder slechts 9 jaar de veerdienst te heb- en passagier maar voor de fiets ben gevaren aan de kant om nog betaal je een kaartje plus een perso- enkel ingezet te worden als reserve- nenkaartje.) De veerdienst is voor 85 boot. Vanuit diverse oogpunten een procent afhankelijk van het toerisme onbegrijpelijke strategie. d.w.z. dat de Texelaars voor 15 pro- J.A. van der Slikke, Den Burg Wilt u reageren, mail naar j.a.v.d.slikke@kpnplanet.nl Immers in het boekjaar 2005/2006 was de bezettingsgraad van de schepen 33 procent, dit betekent dat er gemiddeld het hele jaar 67 procent leeg wordt gevaren. En gezien de ervaringen de afgelopen herfst en winter met de Dr. Wage maker kan je de vraag stellen of het wel zo verstandig is om een zuster schip van de Dr. Wagemaker aan te schaffen of dat een kleiner schip wellicht beter is. President-commissaris Dros liet op de laatste aandeelhoudersverga- 'Op het toilet ben ik het meeste mezelf.' Die spontane uitspraak heeft Marissa Zegel (16) uit Oos terend waarschijnlijk in de halve finale van de BBC Young Wri ters and Public Speaking Awards gebracht. Op 31 maart moet ze in het James Boswell Instituut in Utrecht opnieuw een Engelse presentatie houden over de stel ling everyone is an actor. en iedereen had zich ontzettend goed voorbereid. Ik dacht: wat doe ik hier?' Met presenteren had ze wel ervaring. Ze werkt, samen met Anna Trap uit Oosterend, voor het pro deelnemers, een aantal groepen van den gekozen vanwege haar spc® acht personen werd gemaakt. taniteit en omdat het ondenfili Toen de uitslag kwam, luisterde ze dichtbij haarzelf lag. Als tip kraj niet aandachtig. 'Een jongen met ze mee om haar tekst wat langerf wie ik die dag veel contact had, maken en om het serieuze gedsf was door. Daar was ik eigenlijk in haar tekst wat uit te breiden, meer mee bezig.' Pas wanneer er een citaat van haar werd genoemd, Nu ze aan het idee is gewend, vr ging er een lichtje branden dat ze ze het heel leuk dat ze door is. 0 wel eens door kon zijn. 'Toen ze haar omgeving is perplex dai| mijn naam omriepen, dacht ik: wat het heeft gehaaid, maar de read Leerlingen oefenen op hun act. Leerlingen uit de klassen 1H, 11 en ze bij Nederlands een uitnodiging 1J van OSG De Hogeberg heb- voor de voorstelling. Andere doe- ben afgelopen week samen een len van dit project waren het laten circusvoorstelling voorbereid en samenwerken van leerlingen uit drie opgevoerd. Dne dagen lang werd verschillende klassen en het bevor- vakoverstijgend gewerkt, wat wil deren van zelfstandig werken. Het zeggen dat tijdens alle vakken aan resultaat was uiteindelijk te zien in de het project werd gewerkt. Zo werden Burgemeester de Koninghal, waar tijdens de lessen handvaardigheid de bezoekers door de leerlingen van decors gemaakt, gingen de leerlin- de catering werden ontvangen met gen bij biologie op zoek naar infor- koffie, thee en een zelfgebakken matie over cirusdieren en maakten koekje. Tijdens de voorstelling waren gramma Villa Live. Eén keer in de is dit?'Daarna ging het heel snel. Ze zijn erg positief. Ze verwacht twee weken presenteren en filmen werd van alle kanten gefeliciteerd door te gaan naar de finale. 'He: s ze een filmrecensie. Dat wordt op en er werden foto's gemaakt. eraan hoe de grapjes aankomwl zondag tussen 10.00 uur en 12.00 Op advies van Deppe ging ze naar het publiek. Nu moest iedereerM uur uitgezonden op Nederland 3. de jury om te vragen wat ze kan erg lachen, maar dat kan straj Toch is presenteren voor een groot verbeteren en waarom ze door is. 'Ik anders zijn. Dit is in ieder geval ft; publiek andere koek. 'Voor Villa kon het nog steeds niet geloven.'De goede stimulans om me extragosj Ir Engels is het favoriete vak van de Live presenteer ik voor mijn gevoel jury vertelde dat ze voor haar had- voor te bereiden.' 5 HAVO-scholiere. Ze haalt regel- alleen voor Anna. Dat is een hele matig een acht. 'Ik merkte tijdens goede vriendin. Nu was er een zaal de lessen dat mijn Engelse woor- vol vreemde mensen.' denschat vrij breed is.' Toen docent Ze was zenuwachtig, maar kon Jacques Deppe vroeg wie er mee niet meer terug. Toen haar naam wilde doen aan de BBC Awards, werd omgeroepen, besteeg ze het meldde ze zich dan ook aan. Omdat podium. 'Ik had ineens een totale er verder geen animo was op OSG black-out en wist niets meer. Een De Hogeberg mocht Marissa naar jurylid was zo sympathiek om me de voorronde. gerust te stellen en ineens wist ik De BBC Young Writers and Public het weer. Het rolde er zo maar uit. Speaking Awards worden door de Heel bijzonder.' BBC georganiseerd, in samenwer- De kern van haar voordracht is king met KPN en het Genootschap dat iedereen acteert in het leven. Nederland-Engeland Het is in het Mensen gedragen zich bij de ene leven geroepen om de commum- persoon anders dan bij de ander, catieve vaardigheden in het Engels 'Op school bijvoorbeeld stel ik van jongeren tussen de 16 en 20 me tegenover leraren anders op jaar te bevorderen. dan tegenover vrienden.' Er werd Goed voorbereid had Marissa zich veel gelachen om de presentatie niet. Vlak voor de voorronde was van Marissa en ze kreeg een goed haar presentatie pas klaar. In de gevoel. Er volgde nog een vragen- trein kwam ze erachter dat haar ronde waarin iemand uit het publiek voordracht te kort was. 'Ik nam de vroeg wanneer Marissa echt zich- tijd op en het duurde drie minuten en zelf is. 'Ik ben een enorme flapuit en tien seconden terwijl het minstens zei op het toilet. De hele zaal barstte vier-en-een-halve minuut moest in lachen uit.' zijn.' Samen met Deppe bedacht ze Daarna was er een korte pauze er nog een stuk bij 'Toen moest ik waarin ze haar leraar en een mee- het nog in mijn hoofd stampen. Ik gereisde vriendin opzocht. 'Zij lagen heb het staand in de trein een paar nog dubbel van het lachen.' Na keer voorgedragen. Een passagier haar volgden nog meer presentaties zei dat als ik er echt in geloofde het waaronder twee van scholieren die wel goed zou komen.' als moedertaal Engels hebben 'Ik Ze kwamen een half uur te laat dacht dat ik totaal geen kans meer aan in het KNP-gebouw in Rot- maakte om door te gaan en zat er terdam. Reden was dat ze het sta- vrij ontspannen bij. Ik was blij dat door de leerlingen verzorgd, evenals tion Amsterdam Sloterdijk hadden het erop zat en wilde het nooit meer de materiaalwisselingen, die in han- gemist, waar ze moesten overstap- doen.' den waren van toneelmeesters. De pen. 'Vervelend, maar het gaf mij De groepen bestonden uit acht jon- bezoekers, die werden gevraagd een wel extra tijd om te oefenen.' Snel at geren en er zouden twee van iedere enquête in te vullen, toonden zich na ze nog wat en toen was het al zover, groep doorgaan naar de halve fina- afloop zeer complimenteus over de Ze schrok van de andere deelne- Ie. In totaal waren er vier voorron- vernchtingen van de leerlingen. mers. 'Het niveau lag heel erg hoog des waar, afhankelijk van het aantal Marissa Zegel duikt nog rr. jongleurs, acrobaten, zangeressen, danseressen, clowns, een éenwiel- rijder, evenwichtskunstenaars, rin- genwerpers en grote-bal-lopers te bewonderen. Ook het geluid werd de Engelse woordenboeken. (Foto stionn siuok)

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 8