Texelse peuters ook naar de tandarts Cjrocn rwartsjexeh in het harL, Sober raadhuis kost twaalf miljoen euro Waddenhaven maakt kans op NET-Trofee mantje texel Ondernemersprijs gaat naar Keijbouw 1,3 miljoen extra nodig voor acceptabele OSG Y" Texelse Media gemeentetexel Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De gemeente heeft bijna twaalf miljoen euro nodig om een sober nieuw raadhuis aan de Haffelder- weg te laten bouwen. Dat blijkt uit berekeningen van het college. Er is een nieuwe bezuiniging van €455.000,- nodig om alle kosten te dekken. De gemeente is met het nieuwe kostenplaatje zo'n acht ton meer kwijt dan voor een ontwerp dat in september op tafel lag. De ABC Management Groep uit Veenendaal had toen berekend dat het nieuwe raadhuis met enige aanpassingen voor €11.168.000,- zou kunnen worden gebouwd. Korte tijd later besloot de raad het ontwerp van architectenbureau Alberts en Van Huut van tafel te vegen. In de begrotingsraad van novem ber besloot een nipte meerderheid van coalitiepartijen Texels Belang, CDA en GroenLinks toch vóór een nieuwe raadhuis te kiezen, zij het in een sobere versie. Tijdens die ver gadering bepaalden zij in een door de oppositie stevig bekritiseerde motie dat er €7,8 miljoen voor 'kale bouw' moest worden uitgetrokken. Het college zegde toen toe de ove rige kosten in beeld te brengen en dekking te zoeken. Uit dat onderzoek blijkt dat voor alles dat niet tot de 'kale bouw' behoort een aanvullend krediet van bijna drie miljoen euro nodig is. Daaronder vallen onder meer de aanschaf van los inventaris (ruim zes ton), grondkosten (negen ton), afwerking van het terrein en een eilandtoeslag van 6 procent op de bouwkosten. Wel onder de 'kale bouw' vallen volgens het college de bouw- en installatiekosten, de honoraria voor architect en advi seurs en de post onvoorzien. Lees verder op pagina 3 De passantenjachthaven in Oude- schild is één van de tien geno mineerden voor de NET-Trofee. Dat is een landelijke prijs van het ministerie van VROM om duur zame projecten in de bouw te stimuleren. De winnaar wordt eind april bekendgemaakt. De Stichting Waddenhaven Texel zegt 'bijzonder trots' te zijn. 'Deze erkenning van het ministerie geeft een heel goed gevoel', aldus voorzit ter Jook Nauta. De Waddenhaven is genomineerd door het gebruik van veel duurzame en energiebesparende maatregelen. Door alle duurzaamheid en de (door de stichting vroeger vaak bekritiseerde aanwezigheid van wind molens) levert de passantenhaven meer energie op dan dat hij kost. Dat de haven is gerealiseerd in het voor malige koelwaterbassin van de PEN en dat voor het havengebouw de oude fundering van het PEN-gebouw is hergebruikt, speelde eveneens een rol bij de nominatie. De Waddenhaven moet het opnemen tegen onder meer een paar woningbouwcoöperaties (duurzame woningbouwrenovaties), de gemeente Apeldoorn, Bureau Sei nen uit Leeuwarden (in 2005 de win naar van de eerste NET-Trofee) en een duurzaam kantoorgebouw van het Wereld Natuur Fonds. VROM zet de tien genomineerden in de schijn werpers, zodat zij als voorbeeld kun nen dienen. Volgens havenmeester Pieter de Vries kan de duurzame Waddenhaven een voorbeeldfunctie hebben voor de andere ruim 1100 jachthavens in Nederland. Leesverder op pagina 3 De 2-jarige peutertweeling Levi en Gwen Smit van Cynthia Boon uit De Cocksdorp maakte gisteren in Oudeschild kennis met de tandartswagen. Texelse peuters krijgen voortaan ook een uitnodiging naar de tand arts te gaan. De Stichting Jeugd- tandverzorging Texel is begonnen met een project om kinderen op 2-jarige leeftijd te laten komen. Dat moet al in een vroeg stadium tot preventie leiden. Texelse kinderen kome.n tot nu toe over het algemeen pas op hun vierde in contact met de tandarts als ze naar de basisschool gaan. Dan komen ze in aanmerking voor controle in de tandartswagen van Jeugdtandverzorging Texel. De tandartsen zien dan soms kinde ren die al slechte gebitten hebben. Het nieuwe project is onderdeel van een Peuter Tandzorgplan dat verzekeringsmaatschappij Univé en de Noord-Hollandse Tandart sen Vereniging voor diverse delen van Noord-Holland hebben opge zet. Texelse ouders krijgen via het consultatiebureau een oproepkaart. De 2-jarigen en hun ouders kun nen daarna op een ontspannen en speelse manier met de tandarts ken nismaken. Volgens tandarts Anne de Winter (dochter van Hans de Winter) is het met name de bedoeling de gebitten een keer gezien te hebben en ouders eventueel tips voor de verzorging te geven. 'Bijvoorbeeld dat je met alleen twee keer per dag moet poetsen, maar dat je als ouder ook altijd goed moet napoetsen als een kind al zelf poetst. Kinderen slaan moeilijke bereikbare plekjes in de mond over, dus die worden het eerst aangetast als je dat niet in de gaten hebt.' De tandartsen willen eveneens tips geven over voeding, de wijze van poetsen en drink- en eetgewoonten. Door het vroegtij dig contact willen de tandartsen de drempel lager maken. 'Als je al een keer in de bus bent geweest, is het makkelijk nog eens terug te komen als er wat aan de hand is.' De bezoeken van de 2-jarigen worden door zorgverzekeraars vergoed. Afhankelijk van de staat van een gebit bepalen de tandartsen op welke termijn peuters nog een keer terug moeten komen Tandarts Coen Hendriks zegt blij te zijn met de extra aandacht. 'Peuters met tandbederf werden al naar ons doorverwezen en behandeld, maar we kunnen nu veel gebitsproblemen voorkomen door er op tijd bij te zijn.' Ouders hoeven met hun peuters niet te wachten tot de tandartswagen in hun dorp voorrijdt; ze kunnen in elk dorp een afspraak maken als ze een oproep hebben gehad. Losse nummers 1,10 Kandidaat Sascha Baggerman is officieel kan didaat-gedeputeerde voor Noord- Holland geworden. De PvdA-fractie in Provinciale Staten heeft dins dagavond ingestemd met haar voordracht. Baggerman en PvdA- lijsttrekker Peter Visser (ook kandi daat-gedeputeerde) kregen ruime steun. Pagina 5 Mystery Basket Een zesje gaf hij zichzelf voordat de prijsuitreiking begon. Toch won leer- ling-kok Guus Hillen uit Oosterend afgelopen dinsdag de Mystery Bas ket 2007 op de horecabeurs. Mariska van Tol uit Den Helder was de beste gastvrouw. Pagina 9 Spookfacturen Verschillende bedrijven kregen deze week een factuur van bijna €300,- toegezonden door BizzTelefoongids uit Amsterdam. In kleine letters staat vermeld dat het hierbij gaat om een aanbieding en niet om een factuur. Via e-mail wordt ook een bestand ver spreid dat tot verwarring kan leiden. Het gaat om een mailing die schijn baar afomstig is van ABNAMRO, met als afzender support@abnamro.nl. De tekst, die handelt overeen beveiligmg- supdate. roept echter direct al vra gen op. 'Onze bank houdt regelmatig toezicht over de laatste vorderingen ter tegenstrijding van netpiraten en treft steeds preventiemaatregelen om zijn klanten tegen opscheppers te beschermen', luidt de eerste zin. De bank verklaart desgevraagd van niets te weten en adviseert het bijgevoegde programma niet te installeren. (Advertentie) Chaletfabrikant Jan Keijser (Keij bouw) heeft de Texelse Onder nemersprijs 2006 gekregen. 'Dit bedrijf illustreert het eilandgevoel, denkt voortdurend aan kwaliteit en duurzaamheid, is financieel gezond, is van belangrijke econo mische betekenis voor het eiland, werkt als versneller voor andere economische activiteiten op Texel, is innovatief en is erin geslaagd een nieuw product op behoorlijke schaal te ontwikkelen en kan de aandacht van nieuwe klanten trek ken. Het wordt geleid door men sen met visie op duurzaamheid, mensen met lef en volhardendheid, mensen die kunnen omgaan met mensen', aldus oud-gedeputeerde en juryvoorzitter Bob Verburg, die de bij de prijs behorende wisseltro fee dinsdagavond overhandigde in Cinema Texel. Daaraan voorafgaand hadden Keij bouw en de twee andere genomi neerden (supermarkt/slagerij Goënga en Zandbank Sport Adventures) zich met verve én zenuwen gepresen teerd aan de hand van powerpoint- beelden. De jury trok zich daarop terug voor het laatste en beslissende beraad en daarmee werd flink wat spanning opgebouwd. Bij veel wed strijden wordt met het nodige theater beweerd dat de jury het buitenge woon moeilijk had omdat de kandi daten eigenlijk allemaal even goed zijn, maar in dit geval was dat meer dan waar. Zelfs daags voor de uitslag werd nog onderzoek ingesteld naar aanleiding van signalen vanuit het publiek dat reageerde op de verha len die over de genomineerden in de Texelse Courant hadden gestaan. Verburg: 'De resultaten zijn gewogen en meegewogen in het uiteindelijke oordeel. Het zichtbare blijk van de prijs bestaat uit een wisseltrofee, het bronzen beeldje Donna Dimare van Annette Ie Roy, dat een jaar bij de vorige winnaar Waddenhaven Texel te pronk heeft gestaan en nu dus een plaatsje krijgt in de chaletfabriek in Oudeschild. Aanmoediging Onder de dertien gegadigden die voor de ondernemersprijs waren aangemeld, waren relatief veel jonge ondernemers. 'Hun ondernemer schap was vaak nog met voldoende beklijfd om nu al in aanmerking te komen voor de prijs, maar het zijn wel ondernemers die risico's durven nemen, initiatiefrijk zijn en kansen proberen te organiseren in een sterk concurrerende markt', aldus Verburg, die bekend maakte dat daarom aan moedigingsprijzen waren toegekend aan aspergekweker Bert Keijser en Inge Yntema en Joscha Schoots van het Ambachtscentrum. Lees verder op pagina 3 Spoed geboden met cultuurnota Mevrouw C. Bunnik van het gelijk namige Beleid- en Adviesbureau uit Haarlem gaat in opdracht van b en w met spoed werken aan de gemeentelijke cultuurnota. Dit beleidsstuk komt er op verzoek van de raad en moet het gemeen telijke beleid op het gebied van kunst en cultuur verwoorden. Een startnotitie waarin de grote lijnen staan, is al gemaakt. Er is haast bij. De cultuurnota moet al in september worden vastge steld omdat er anders geen finan ciële steun van de provincie komt. Mevrouw Bunnik (gekozen uit drie bureaus die offerte hebben gedaan) heeft bij andere opdrachten bewe zen dat ze zich aan afgesproken termijnen houdt. De klus mag maxi maal €15.000.- kosten. Het inhuren van externe deskundigheid bij het maken van de cultuurnota was door de provincie als voorwaarde gesteld voor de subsidie van €13.520.-. 0u<3-gedeputeerde Bob Verburg zette dinsdagavond twee broers in de bloemetjes: aspergeteler Bert Keijser (rechts) die een aanmoedigingsprijs kreeg en chaletfabrikant Jan Keijser, winnaar van de Texelse ondernemersprijs 2006. 'oio Harry de Graal) Geldprijs voor Boerenommetje Agrarische natuurvereniging De Lieuw heeft vanmiddag een aan moedigingsprijs van €3000,- gekre gen voor de realisatie van het Boe renommetje in de omgeving van Oosterend. Het geld is beschikbaar gesteld door de provincie Noord- Holland. De Lieuw werd tweede in een ommetjesprijsvraag die Landschap Noord-Holland en Landschapsbe heer Nederland hadden uitgeschre ven. Het Boerenommetje staat voor een wandeling die van Oosterend via Oost. het Wagejot en de IJzeren Kaap terug naar Oosterend leidt. Onderweg lopen wandelaars langs tuinwallen en kolken. Het ommetje moet onder meer mogelijk worden gemaakt door het herstel van het groene weggetje dat vóór de ruilverkaveling van Oos- Er is €1.334.538,- extra nodig om de geplande nieuwbouw van OSG De Hogeberg redelijk aan het pro gramma v3n eisen te laten voldoen. Schoolbestuur en directie zijn het eens geworden over de daarvoor noodzakelijke bouwkundige afwer king van het plan. Binnen het maximale krediet van maxi maal €9.8 miljoen dat de gemeente raad in oktober beschikbaar stelde, was het programma van eisen niet uit te voeren. Na een haalbaarheids studie kwam een zestal mogelijk heden aan de orde om het project alsnog aanvaardbaar te maken. De meerkosten die hiermee gepaard gin gen, varieerden van €60.335,- tot €2 miljoen. Directie en schoolbestuur zijn het nu eens geworden over de derde van deze opties, waarmee het genoemde extra bedrag is gemoeid. Het college zal de raad voorstellen dit krediet beschikbaar te stellen. De optie wordt omschreven als: 'Rea lisatie van het oorspronkelijk gepre senteerde vlekkenplan, met als aan vulling het afwerken van de bestaande bouwdelen inclusief het bestaande aulagedeelte. Dit conform de kwaliteit van de nieuwbouw en een uitbreiding van het bruto vloeroppervlak met 468 terend naar Oost liep. De gemeen teraad heeft daar eind januan op verzoek van Frans Visman (D66) al €50.000,- voor beschikbaar gesteld. De Lieuw heeft nog wat extra geld nodig om onder meer klaphekken en een paar bruggetjes langs de nieu we route te plaatsen De vereniging neemt ook het beheer over tuinwallen langs het te herstellen groene wegge tje in handen. De prijs werd vanmid dag in Zeevang uitgereikt door schei dend gedeputeerde Hans Schipper. De eerste prijs (€10.000,-) was voor een middeleeuws sporenpad in Zee vang. Een ecologisch wandelpad in Broek-op-Langedijk werd derde vierkante meter.' Er zijn verschillende mogelijkheden om het extra krediet te dekken, zoals verhoging van de Onroerend Zaak Belasting met 1 procent, wat voor een gemiddelde woning op Texel uitkomt op een euro per jaar. Omdat dit niet toereikend is, kan ook worden gekeken naar het bedrag van €30.000,- dat in de meer jarenraming nog beschikbaar is voor nieuw beleid en naar de vnjvallende kapitaalslasten in verband met het afboeken van de boekwaarde van het schoolgebouw aan de Emmalaan. Daarnaast zijn er nog incidentele financienngsmogelijkheden, zoals het wegvallen van de onderhoudskosten van het gebouw Emmalaan. Intussen wordt het tijd dat aan het bestaande schoolgebouw aan de Haffelderweg onderhoudswerk wordt uitgevoerd. Het lekkende dak is aan vervanging toe, waarvoor €460.000.- nodig is. Om voor de hand liggende praktische redenen hebben b en w besloten dit werk uit te voeren tegelijk met de nieuwbouw en uitbreiding. TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Woonkrant Lifestyle su@caao Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Donderdag 29 maart 19.30 uur, Burgemeester De Koninghal. De beslissende fase breekt nu aan. Dus als u het hart op de juiste plaats heeft... mag u op 29 maart niet ontbreken! Zie ook de infokrant bij deze Texelse Courant

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1