HEMA ZECEL Aanslag gemeente NaïjtA Lief en leed gedeeld in Caravan Jamaica 100-jarige stralend middelpunt texel Cjrocn ThwartsJexels in het harL> alsnog op de post <i> 'Moe/i Witpaard toont ideeënboek 'Centrum terug naar oorspronkelijke staat' Kratje bier en compliment gemeente op de slotavond Doet jyir wou cjn ZÓtJ HEupfM ctuujt? Verschijnt dinsdag en vrijdagUitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Jeugd en literatuur Wie het idee heeft dat literatuur met TEXELSE ^COURANT gna Zwmt-Jath a ka Uvu Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: bouwen texel.nl o des Super de Boer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. De Groeneplaats en de Vismarkt moeten weer in oorspronkelijke staat worden hersteld. De Groene plaats als bruisend en dynamisch plein, de Vismarkt als besloten en intiem plein. Nieuwe winkel- en horecaruimten moeten het cen trum van Den Burg aantrekkelijk maken een rondje te lopen. Er kan op beperkte schaal winkelop pervlakte worden toegevoegd. Dat zijn enkele conclusies die bureau Witpaard-partners trekt in het ideeënboek dat de basis voor een heringericht centrum moet wor den. Het bureau heeft het boek samengesteld aan de hand van alle ideeën die tijdens de diverse bijeen komsten over de herinrichting van het centrum zijn geuit. Donderdag presenteert Witpaard het ideeënboek tijdens een nieuwe openbare avond in de Burgemees ter De Koninghal. Volgens wethou der Nico Kikkert kunnen mensen dan horen of Witpaard de juiste conclusies uit alle bijeenkomsten heeft getrokken. 'Die avond heeft iedereen nog de kans de ideeën bij testuren.' Het boek vormt de basis voor de verschillende stedenbouw kundige modellen die Witpaard daarna ontwikkelt. Volgens het boek zijn veel Texe laars het erover eens dat het hart van Den Burg weer gezelligheid en levendigheid moet uitstralen. De pleinen moeten daarvoor zowel fysiek als visueel yan elkaar worden gescheiden. Nieuwe bebouwing moet ervoor zorgen dat er meer fscheiding tussen de Elemert, de Sroeneplaats en de Binnenburg tornt Daar is nu geen sprake van, "aardoor het bij veel mensen het jevoel van 'tochtgat' of 'grote open tiimte' oproept. 3i| nieuwbouw moeten de begrip pen 'menselijke maat', 'kleinscha ligheid' en 'historisch besef' cen traal staan. Door de veranderingen moet het weer aantrekkelijk worden een rondje Den Burg te maken. Dat rondje bestaat dan uit de Weverstraat, Binnenburg, Vismarkt, Groeneplaats en Parkstraat. 'Dat vraagt om een betere begeleiding langs de Vismarkt en de Groene plaats', aldus het ideeënboek. Om een rondje Den Burg te bevor deren, wordt gedacht aan nieuwe 'publiekstrekkende centrumfunc ties' (winkels, horeca en zakelijke/ maatschappelijke dienstverlening) op de begane grond in het cen trum. Boven die nieuwe winkel-, horeca- dienstverleningsruimten zouden nieuwe woonhuizen kunnen worden gerealiseerd. Wonen op de begane grond aan de Groeneplaats, de Vismarkt en de Parkstraat wordt 'geen gewenste functie' genoemd. De rand van het park wordt even eens een potentiële plek voor nieu we huizen genoemd. Dat kan wel tot bezwaren van bewoners van de Burgwal leiden. Nieuwe huizen ver groten volgens het ideeënboek 'de levendigheid (na winkelsluitingstijd) en de sociale controle' in het cen trum. Meer over het Ideeënboek elders in dit nummer. Uit waardering voor het beheer van de jeugdcaravan overhandigen burgemeester Geldorp en Rom van Schaik van de gemeente verantwoordelijken Erwin Terpstra en Jeffrey Witte een krat pils en een fles cola. Rechts huurbaas Dirk Roeper van Akenbuurt. ,fWO rmmeman Niet zomaar een caravan, maar een plek waar vriendschappen en romances zijn ontstaan, lief en leed werd gedeeld en vooral werd gefeest. Acht jaar lang was jeugdcaravan Jamaica op het erf van Akenbuurt het trefpunt van tientallen Texelse jongeren. Maar nu door studie, werk of gezin het jeugdhonk bij velen uit beeld is geraakt, besloot de 'jeugd' er een punt achter te zetten. Zaterdag was het slotfeest, gisteren werd de caravan gesloopt. Twaalf jaar was Erwin Terpstra (21) toen hij met z'n vrienden op zoek ging naar een eigen jeugdhonk. 'Op Texel was toen niets voor jongens zoals wij, we wilden iets voor ons zelf.' Als zoveel leeftijdgenoten (er stonden er in de hoogtijdagen wel een stuk twaalf jeugdcaravans op Texel) wilden ze een eigen plek. Die vonden ze in een stacaravan op de Bremakker ('de Verwenakker'). 'Hij heeft een tijdje aan de Hollewal gestaan, maar daar moesten we weg Ze waren welkom op het erf van Dirk Roeper van hoeve Aken buurt. Terpstra: 'Een mooiere stek hadden we niet kunnen vinden. Vlak bij Den Burg, maar toch op redelijke afstand en met een geluidswal er tussen.' De versterker kon flink open en dat verhoogde de feestvreugde in het jeugdhonk. 'Het was hier elke week feest. Zeker vnjdag- en zater dagavond. We begonnen met een man of twaalf, later waren we wel met een stuk of dertig. Een hechte club. We hadden altijd gigantisch veel lol. We bouwden een kampvuur en zaten er met z'n allen omheen. Zaterdag, als we gingen voordrin ken kwam hier wel veertig man. Tot een uur of twaalf en dan belden we aantal taxi's en lieten ons naar De Texel heeft er sinds zondag een honderdjarige bij. Het is mevrouw Cornelia de Bloois-Verhoeven die sinds drie jaar in de Gollards woont en daar zaterdag al in de bloemetjes werd gezet. Volgens traditie had Leny van 't Noordende een aqua rel van de honderdjarige gemaakt, bestemd voor de galerij in de recre atiezaal, waar nu twaalf portretten prijken van mensen die de hon derdjarige leeftijd bereikten. Naast Cornelia de Bloois zijn er daarvan nog drie in leven. Mevrouw De Bloois werd geboren in Vlaardingen. trouwde in 1925 en kwam in 1929 met haar man Henk en dochter Riek naar Texel waar ze aan de Hollandseweg ging wonen. Reden van de verhuizing was dat Henk op het eiland werk kon vinden. In de loop der jaren had hij diverse baantjes, o.a. als chauffeur en ver zekeringsman. Het gezin De Bloois werd in de jaren daarna uitgebreid met Rina, Arie, Hennie, Maartje, Coby, Lia en Hans. Rina is enkele jaren geleden overleden. Arie stierf als baby van nog geen twee weken aan een aangeboren afwijking. Cor nelia is sinds dertien jaar weduwe. Er zijn inmiddels 26 kleinkinderen en 41 achterkleinkinderen. De leeftijd in aanmerking nemend, geniet Cornelia de Bloois een goede gezondheid. Lopen gaat moeilijk, zodat ze graag van rollator of rol stoel gebruik maakt, maar voor de rest mankeert er weinig aan. Breien doet ze veel en graag, vaak voor goede doelen zoals Roemenië. In geestelijk opzicht is ze uitzonderlijk vitaal, wat goed te merken was toen ze zondag het stralende middelpunt was van de velen die haar kwamen feliciteren. Opgetogen om zich heen kijkend genoot ze van de drukte en reageerde alert. Burgemeester Joke Geldorp stelde vast dat het zoveelste bewijs is geleverd dat Texel een goed leefklimaat heeft en sprak de hoop uit dat Cornelia nog lang gezond zal blijven. De jarige: 'Zeker weten!' Koog brengen. Met Ouwe Sunder- klaas aten we hier eerst boerenkool en ook Sinterklaas kwam hier. Zelfs de grootste jongens toonden voor hem diep respect', herinnert Terpstra zich. Hij en Jeffrey Witte waren ver antwoordelijk voor het reilen en zei len in de caravan. Terpstra: 'Eigenlijk ging het altijd goed. Het was hier van iedereen, als iemand zich niet wist te gedragen, dan werd hij daar door een ander op aangesproken. En als Dirk (Roeper, red.) het 's avonds wel letjes vond, dan zei hij dat gewoon en stopten we ermee. Met de gemeente voerden we regelmatig overleg, net als rrtet het jeugdwerk en de politie. Ooit heeft een verre buur wel eens geklaagd over lawaai, maar toen een buur die veel dichterbij woonde zei dat het niets voorstelde, heeft de politie er verder geen aandacht aan besteed. We nodigden de buren ook wel eens uit, en dan dronken ze gezellig een biertje met ons mee.' Ook bewoners van het Maarten huis, waar Terpstra een tijdje heeft gewerkt, hielden wel eens een feest je in de caravan. Dirk Roeper: 'Ik heb groot respect voor de manier waarop die jongens het hier gedaan heb ben. Dat ze nu zelf het besluit heb ben genomen om ermee te stoppen, getuigt van gevoel voor verantwoor delijkheid. Terpstra: 'De laatste twee jaar is de loop er wat uit geraakt. Studie, werk en dat soort dingen. Voor die paar keer per jaar dat we hier nog komen, kun je dit hier niet in stand houden. Er waren geen opvol gers, daarom stoppen we ermee, nu het nog leuk is. Ik kijk er met heel veel plezier op terug en weet nu al dat ik het vreselijk ga missen.' Geruisloos ging het afscheid niet. Om de zestig genodigden voor het eind- feest te kunnen ontvangen werd aan de caravan een voortent gebouwd. In de hoek werden honderden flesjes bier gekoeld in twee kinderbadjes vol water 'Per man een stuk of der tien pilsjes, dat moet genoeg zijn.' Om de feestvreugde te verhogen, maar vooral als blijk van waardenng voor de goede samenwerking met onder meer de gemeente, kwam burgemeester Geldorp het gezel schap met een bezoek vereren. Ze was niet met lege handen gekomen. De waarderende woorden wërden net als het krat bier en de fles cola met vreugde in ontvangst genomen. Een poster liet niet aan duidelijk heid te wensen over. De caravan wordt niet vanavond, maar maan dag gesloopt. 'Jullie ruimen alles toch wel netjes op7', informeerde de burgemeester. Ze kan gerust zijn, via de gemeente is voor een contai ner gezorgd, waarin de overblijfse len van het losbandige caravanleven kunnen worden afgevoerd. Terpstra: 'We laten het hier keung achter.' De hoogtijdagen van de jeugdcaravans lijken achter de rug, er staan er vol gens de gemeente nu nog een stuk of drie op het eiland Automobilist veel te snel Een 38-jarige automobilist uit Den Burg had donderdagochtend ken nelijk grote haast, want de politie constateerde dat hij op de Pontweg maar liefst 144 kilometer per uur reed, 64 km/u harder dan toegestaan. De man kreeg een proces-verbaal en moest zijn rijbewijs inleveren. De animo om mee te denken was super! Zoveel mensen, zoveel ideeën... Nu willen we samen bekijken of de conclusies kloppen en hoe we verder gaan met het hart van Den Burg. Kom daarom weer naar de Burg. De Koninghal. Koffie klaar 19.00 uur, start programma 19.30 uur. Let op: uw laatste kans om bij te sturen! (De volgende avond, 25 april, wordt een keuze gemaakt voor één model.) De 100-jarige Cornelia de Bloois-Verhoeven genoot van alle belangstelling, (foton®-. Graan OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12161 DINSDAG 27 MAART 2007 aan de jeugd is besteed, moet het boekje Die Verse Letters maar eens lezen. Het bevat acht korte verhalen, geschreven door evenzoveel Texelse scholieren en het resultaat van een cursus creatief schrijven onder lei ding van Nico Dros. Pagina 2 Stolk Mechanisatie De problemen in de landbouw heb ben ook Frans Stolk Mechanisatie met onberoerd gelaten. Inmiddels ziet het er weer wat zonniger uit en heeft Christiaan Stolk genoeg vertrouwen in de toekomst om het bedrijf binnen twee jaar van zijn vader over te nemen. Pagina 5 Trilogie Feyenoord Feyenoord heeft voor de derde maal op rij het pupillentoernooi van SV De Koog gewonnen. De jeugdige Rot terdammers versloegen in een span nende finale de leeftijdgenoten van Schalke'04 uit het Duitse Gelsenkir- chen en mogen de wisselbeker nu houden. Pagina 6 Zeven Provinciën 'Een uit de hand gelopen hobby. Heel intensief, maar erg leuk Ber- tus en Jopie Klippel, bijna dertig jaar de gezichten van De Zeven Provinciën in Oudeschild, kochten het hotel in 1978 naar eigen zeggen 'uit een soort gekkigheid'. Pagina 7 Vuilruimen in de Slufter Staatsbosbeheer houdt zater dag een schoonmaakactie in de Slufter en vraagt vrijwilligers een handje te komen helpen. De afgelopen maanden is de Sluf ter verschillende malen volgelo pen met zeewater, wat een mooi vloedmerk opleverde. Tussen het natuurlijke aanspoel zit ook veel menselijk afval. Nu het langs de duinen ligt. is dit makkelijker op te ruimen dan toen het nog in zee rond dreef. Mensen die mee willen werken aan een opgeruimde start van het broedseizoen. zijn zaterdag van 9.30 tot 13.00 uur welkom. Staatsbosbeheer zorgt voor vuil niszakken en werkhandschoenen, de Joost Dourleinkazerne helpt bij het transport van het verzamelde vuil en de gemeente Texel neemt de stortkosten van het vuilnis voor haar rekening. Om de dag soepel te laten verlopen, is het wenselijk dat vrijwilligers zich tevoren aanmelden. Dat kan bij Ecomare, tel. 317741. Aanmelden kan ook via e-mail, e.egmond@staatsbosbeheer.nl (Advertentie) De gemeente verstuurt vrijdag alsnog de aanslagen voor riool belasting, reinigingsrechten, hon denbelasting en baatbelasting. De inning van de Onroerend Zaakbe lasting laat tot eind april op zich wachten, de gemeenteraad moet eerst de tarieven wijzigen. De gemeente had de aanslagen aanvankelijk eind februari al op de post willen doen, maar dat ging niet. Er waren problemen met een nieuw [computerprogramma, waardoor de belastingaanslagen niet konden worden gecombineerd. Volgens een woordvoerder is dat probleem inmiddels verholpen. Niettemin blijft de OZB buiten de combinatie. Dat is nog een gevolg van problemen met de hertaxa tie van de WOZ-waarden die een extern bureau voor de gemeente had uitgevoerd. De waardebepa lingen voldeden niet aan de richt lijnen van de zogeheten Waarde- nngskamer, waardoor ze volgens de gemeente eerst op orde moes ten worden gebracht. Volgens de woordvoerder zijn de hertaxaties nu wel goedgekeurd, maar moeten de tarieven nog worden aangepast. Dat moet gebeuren tijdens de eerst volgende raadsvergadering van 24 april. In de praktijk komt het er waar schijnlijk op neer dat de tarieven voor woningen en niet-woningen wat lager worden als de WOZ- waarden stijgen. Dat is nodig om te voorkomen dat de gemeente meer dan éen procent extra aan OZB vangt. De raad bepaalde tijdens de begrotingsraad in november dat de stijging dit jaar niet meer dan één procent trendmatig mag zijn. Voor woningen mag de gemeente bij huizen nu per waarde-eenheid van €2500,- een tarief van €1,09 voor eigenaren rekenen. Voor niet- woningen geldt per waarde-eenheid een tarief van €1,52 voor gebruikers en €1,09 voor eigenaren. De aan slag voor de toeristenbelasting gaat vrijdag eveneens op de post.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1