Zeehelden waren bij kerkdienst 5^ Lastige huurder in containerwoning Officier wil eerst meer duidelijkheid Cjrocn "ZwarLr Jexeh in het harL TESO schenkt €25.000,- voor restauratie kerk Onroerend goed zo'n tien procent omhoog BESTE TER WERELD texel Plannen gemeente en SWT TESO voelt niets voor inning Dagtoerismebelasting geraamd op 8,5 ton Nieuwe taxatie WOZ-waarden "p texel OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 DINSDAG 3 APRIL 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Texel krijgt mogelijk een aantal «containerwoningen om Texelaars te huisvesten die zoveel overlast in hun buurt veroorzaken dat ze daar niet kunnen blijven wonen. De Stichting Wonen Texel en de gemeente willen dergelijke 'pro bleemhuurders' met noodwonin- gen buiten een woonwijk kunnen jd, huisvesten. Volgens directeur Jan van Andei van de Stichting Wonen Texel (SWT) zijn er momenteel vier situaties waarbij mensen door extreme overlast uit hun huis worden gezet of dreigen te worden gezet. Hij maakte dat gister avond bekend tijdens de raadscom missie Grondgebied. In één geval was de overlast zo groot dat de buren hun huis ontvluchtten, terwijl de overlastveroorzaker zelf bleef zit ten Het ontvluchte huis staat sinds dien leeg. \tolgens Van Andel is er. net als eiders in het land, ook op Texel in toenemende sprake van 'probleem- huurders' waarvoor een structurele oplossing moet worden gevonden. Elk jaar doen zich wel een paar Situaties voor. 'Iemand uit zijn huis zetten, is geen oplossing. Met con- pnerwoningen bied je die mensen in ieder geval een dak boven hun hoofd, kun je er toezicht op houden en ze eventueel na een tijdje weer in de reguliere maatschappij laten terugkeren.' Psychische problemen liggen vaak ten grondslag aan de overlast. Wethouder Marian Merkelbach (welzijn) zei dat de gemeente zich bewust is van het probleem. Het col lege bespreekt over een paar weken een lijst met mogelijke locaties om containerwoningen te plaatsen. De wethouder wilde nog met vooruit lopen op eventuele plekken. 'Maar het zal niet helemaal in de middle of nowhere zijn. Het is belangrijk dat er sociale controle is.' Volgens Merkelbach is het vooral van belang dat de probleemhuurders niet aan hun lot worden overgelaten, maar begeleiding krijgen. De gemeente onderzoekt in welke vorm dat kan. 'De zorg voor mensen die bij een GGZ lopen, is een taak van de gemeente Den Helder en valt onder de AWBZ, maar het wordt waarschijnlijk een gemeentelijke taak binnen de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning. Maar dat moeten we nog verder uitzoeken.' Merkelbach verwacht overigens niet dat er snel containerwoningen op het eiland staan. 'Als er een plek is aangewezen, moeten eerst planolo gische procedures worden gevoerd waarbij mensen kunnen inspreken en bezwaren komen er vast wel.' De wethouder wees erop dat con tainerwoningen voor probleemhuur ders landelijk vaak als 'hufterwonin- gen' worden aangeduid, maar dat vond ze niet passend voor Texel. 'In het Deens worden dergelijke huizen skaeve huse genoemd. Dat klinkt meer Texels.' Dat ook Texel zijn probleemhuurders kent, is volgens Merkelbach niet iets om verbaasd over te zijn. 'We zijn dat betreft ook een gewoon stukje Nederland. Je ziet hier misschien juist de wat extremere gevallen omdat je elkaar kent, waardoor het vaak langer kan duren voordat mensen naar de poli tie stappen.' Comelis Tromp en Michiel de Ruyter, van wie dit jaar wordt gevierd dat hij 400jaar geleden werd geboren, komen het Zeemanskerkje binnen. tFoto Stiana S/bon) admiraal Tromp stonden bekend als eikaars rivalen, maar dat is niet zo. De strubbelingen tussen ons zijn opgelost door stadhouder Willem III.' De Ruyter: 'Rechts hangt mijn •Nederland had toen nog niet offi cieel excuses aangeboden voor de slavenhandel De Ruyter bescherm de die handel en daarom kon zijn geboortejaar toen nog met worden Smaak van Texel 'Zoals een schilder de kleuren bij elkaar zoekt in zijn hoofd, zo heb ik dat met smaken Annette van Ruitenburg schreef samen met Ruth de Ruwe het boek De smaak van Texel, uitgegeven ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan van Nauta Boek. Pagina 5 m Groeneplaats Adviesbureau Witpaard kwam gis teren naar Texel om de raad achter gesloten deuren te informeren over de Groeneplaats Er werd gesproken over het inspraakproces en de vol gende bijeenkomst op 25 april. Dan worden drie modellen gepresenteerd, waaruit de gemeenteraad uiteindelijk op 3 juli gaat kiezen. Pagina 6 Rotary haalt kleding op Onder het motto 'Geef ons de zak' haalt de Texelse Rotaryclub dinsdag 17 april op heel Texel afgedankte kleding en schoenen op. De kleding wordt verkocht ten bate van goede doelen zoals het Tesselhuus. De schoenen gaan merendeels naar Suriname, waar oud-Texelse Nel Bakker van het sociale project Tori Oso zorgt dat ze terecht komen bij mensen die te arm zijn om zelf schoenen te kopen. Het ophalen begint om 13.00 uur. Gehoopt wordt dat kleding en schoenen op een goed zichtbare plaats aan de straat zijn gezet, in aparte, goed dicht gebonden zakken. Het financiële resultaat hangt niet alleen af van de hoeveelheid maar ook van de kwaliteit. Het gaat om nog bruikbare spullen, dus met om vodden. kroonluchter, links die van jou. Onze gevierd en nu wel.' Marijke Slik uit PfOblOGm G~fT13il De gemeente verwacht jaarlijks ruim €850.000,- aan dagtoeris mebelasting te kunnen innen. Dat blijkt uit een onderzoek van bur gemeester en wethouders. TESO wordt genoemd als kandidaat om de nieuwe belasting op te halen, maar de veerdienst voelt daar niets voor. r jje gemeenteraad gaf het college j. eind vorig jaar opdracht de haal baarheid van dagtoerismebelasting te onderzoeken. Volgens dat onder zoek is de invoering mogelijk. De aad zegt de extra inkomsten (€0,80 >er persoon per dag) te willen a jebruiken om het toerisme op het -'' s'and te bevorderen. Op een nog 5 houden workshop over toeristi sche investeringen wil de gemeente Iraagvlak creëren bij de toeristische lector voor de beoogde nieuwe «lasting. fëSO speelt in de ogen van het uilege een belangrijke rol bij de en ig. in een voorstel aan de poli- »ke partijen worden twee moge- P<e scenario's beschreven. In het •ne wordt TESO als belastingplich- S6 aangemerkt. De veerdienst zou idat geval één aanslag krijgen die iphet aantal reizigers is gebaseerd. Het zou daarna aan TESO zijn de belasting via het bootkaartje op individuele reizigers te verhalen. In het andere scenario wordt TESO als heffingsambtenaar aangemerkt. Lees verder op pagina 5 Alsof het vierhonderd jaar gele den was. Zo was de sfeer in het Zeemanskerkje in Oudeschild afgelopen zondag. De dienst werd bijgewoond door Michiel de Ruy ter en Cornelis Tromp en stond in het teken van de geboortedag van eerstgenoemde: 24 maart 1607. Ook werd bekend gemaakt dat TESO €25.000,- schenkt voor restauratie van de kerk. Parmantig stapte het duo de kerk binnen. Als volleerde modellen poseerden ze voor de fotocame ra's. Opmerkelijk, want die beston den nog niet in hun tijd. De kerk (gebouwd tussen 1648 en 1650) was bekend terrein voor de twee. Toen ze nog leefden, bezochten ze deze regelmatig als ze voor de rede van Texel met hun vloot lagen te wachten op oostenwind. Tromp schonk in 1677 een kroonluchter aan de kerk. De familie van De Ruy ter (hij stierf op 29 april 1667 bij de Slag bij Etna) kon met achterblijven en doneerde een nog grotere kroon luchter in naam van De Ruyter. Er hangt nog een derde kroonluchter in de kerk, waarschijnlijk aangeboden door de weduwe van Tromp. Tromp was de eerste die het woord nam tijdens de dienst. Hij wilde meteen een misverstand uit de weg ruimen. 'Admiraal De Ruyter en vice- verschillen zijn beslecht.' Hun vloot lag zeilklaar en ze vroegen Gods kracht en bijstand op de reis. In de dienst, geleid door dominee Caroline der Nederlanden, kwamen twee lijnen samen: De Ruyter en Palmpasen. Der Nederlanden: 'Op het eerste gezicht hebben ze niet De Koog vroeg daarop het woord. 'De slavenhandel kwam pas op gang na het overlijden van De Ruy ter, namelijk bij het ondertekenen van de Vrede van Breda in 1667.' Klaas Eelman (voorzitter van het College van Kerkrentmeesters Wad dengemeente Texel) deelde mee dat veel met elkaar te maken. Echter TESO €25.000,- schenkt voor res- Jezus kwam op een ezel. 'niet hoog te paard'. Jeruzalem binnen. Hij was een leider tussen de mensen. Ook De Ruyter zat 'niet hoog te paard', hij schreef al zijn successen toe aan God en werkte in dienst van het vaderland.' Der Nederlanden blikte terug op vijfentwintig jaar geleden, toen er nauwelijks aandacht werd besteed aan het geboortejaar van De Ruyter. Rechtszaak tegen Koger aangehouden tauratie van het Zeemanskerkje. Dit vanwege het honderd jarig bestaan van de onderneming. Er was al een beginfonds van €15.000,- mede te danken aan verkopen door de Vrou wengroep van Oudeschild, en de gemeente stelt waarschijnlijk een bedrag van €35.000,- beschikbaar als dit wordt goedgekeurd door Monumentenzorg. Als alles door gaat, dan is de restauratie eind 2011 klaar. De Ruyter en Tromp bedankten de gemeenschap van 't Schild voor het naar hen vernoemen van twee straten. 'Zo blijven onze harten hier immer kloppen', aldus Tromp. Als gevolg van een storing aan onze e- mail bestaat de kans dat berichten die de afgelopen dagen naar de redactie zijn gestuurd, niet zijn aangekomen. Helaas konden wij gisteren niet con troleren welke dat waren, zodat de mogelijkheid bestaat dat bepaalde aankondigingen of andersoortige berichten niet in deze krant zijn opge nomen. Hiervoor onze excuses. tIND ElyK DB RlNGO/Jfrtf AdDBKE RltfG0W££20EKEfJ De rechtszaak tegen een 28-jarige inwoner van De Koog is maandag na een uitvoerige inhoudelijke behandeling alsnog aangehou den. Officier van justitie R. Mud wilde meer duidelijkheid over een aantal 'verwarrende' zaken. De zitting bij de politierechter wordt voortgezet op 18 juni. De Koger «moest voorkomen voor het bedreigen van twee agenten en een portier. Dat gebeurde in de nachtelijke uren van 26 maart vorig jaar. Tegen de agenten zei de man onder meer: 'Kleine vuile homo. Je hebt toch een gezin? Ik maak jullie allemaal dood.' De por tier van een café had hij niet lang daarvoor 'Moet ik een kogel door je kop schieten?' toegevoegd. De ver dachte ontkende niet dat te hebben gezegd, maar zei ook zich er mets meer van te herinneren. Voor zover hij dat nog wist, verliet hij rond elf uur 's avonds zijn woning. Hij ging naar de bowling, waar hij iets dronk. Daarna volgde een bezoek aan café De Blauwe Piste. 'Ik was van huis gegaan om bij een oude werkgever wat foto's op te halen. Wat ik daarna blijkbaar allemaal heb gedaan, weet ik alleen uit de verklaringen die in het dossier staan.' Over de oorzaak van zijn vergeet achtigheid ontstond tijdens de zit ting wat onduidelijkheid. De ver dachte had medicijnen, Prozac, en alcohol genuttigd. Die combinatie kan zijn gedrag hebben veroorzaakt, maar er bestaat ook nog een andere theorie. De dag nadat hij was opge pakt, was de man op eigen initiatief naar de huisarts gegaan voor urine- onderzoek. 'Ik wilde weten of er iets in mijn lichaam zat wat dit gedrag kon verklaren. En aan mijn ouders wilde ik laten zien dat ik geen drugs had gebruikt. Ik heb een drugsver leden.' De uitslag wees een paar weken later uit dat in zijn urine spo ren zaten van GHB, beter bekend als de date-rape-drug. De combi natie met Prozac en alcohol kan het gedrag van de man verklaren en het feit dat hij zich er later mets meer van kon herinneren. A-typisch Officier Mud noemde de man 'een a- typisch slachtoffer'. 'Meestal wordt GHB gebruikt om dames weerloos te maken.' Verder was er veel ondui delijkheid over de data die op een notitie en een fax van de huisarts stonden vermeld. Waarschijnlijk zijn de datum van onderzoek, uitslag en verzending van die uitslag door elkaar gegooid. 'Daarom lijkt het me verstandiger de zaak nu niet af te ronden, maar aan te houden, zodat we een en ander verder kunnen uit zoeken'. aldus de officier. Tijdens het uitstel van de zaak moet ook meer duidelijkheid komen over de vraag of de Koger naar Schot land kan voor een intensieve behan deling. Lees verder op pagina 5 De totale waarde van woningen en niet-woningen op het eiland is bij de nieuwe hertaxatie met gemid deld tien procent gestegen. Dat blijkt uit de nieuwe taxatie van de WOZ-waarden per 1 januari 2005 in vergelijking met de vorige die 1 januari 2003 als peildatum had. Volgens een woordvoerder van de gemeente zitten er de nodige nuan ces in de stijging van de WOZ-waar den. 'Woningen zijn met met tien, maar met gemiddeld zes procent gestegen. Daarin wijkt Texel niet veel af van de landelijke stijgingen.' Het hogere gemiddelde van tien procent over het totaal is volgens de gemeente te herleiden naar de bouw van nieuwe woningen en ver bouwingen aan bestaande 'Als er een bijvoorbeeld een dakkapel wordt volgens de gemeente nu wel een 'juist beeld van de waarde-ontwik- keling van onroerend goed op Texel.' De nieuwe WOZ-beschikkingen wor den eind april verstuurd, tegelijk met de aanslagen voor de OZB-heffing. Die wordt gebaseerd op de WOZ- waarde van 2005. De politieke partijen praten donder dag- of woensdagavond tijdens de raadscommissie Middelen over nieu we OZB-tarieven. Die worden ver laagd, omdat de gemeente dit jaar anders meer dan 1 procent extra aan OZB zou innen. De raad bepaalde vorig jaar dat die belasting niet meer dan 1 procent (trendmatig) mag. Het college heeft voorgesteld het tarief voor woningen te verlagen van €1,09 naar €1.- per waarde-eenheid van €2500,- (voor eigenaren, gebruikers betalen geen OZB meer). Het tarief aangebouwd, wordt een huis meer voor eigenaren van met-woningen Wijziging huisvuilroute IjSm De huisvuilroute van vrijdag 6 april (Goede Vrijdag) wordt woensdag 4 april gereden. Zet daarom uw container tijdig aan de weg. Eventuele extra ledigingen bednjfsafval zijn op donderdag 5 april (uiterlijk woensdag doorgeven aan de servicebalie, telefoon 36 21 11). Goede Vrijdag is gemeente werken gesloten. Storingsdienst ook via 36 21 11 TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. waard. En als er meer nieuwe wonin gen bij komen, stijgt de algehele waarde ook.' De nieuwe WOZ-waarden zijn opge steld door Taxatiebureau Tog Neder land dat in opdracht van de gemeente alle onroerende zaken opnieuw heeft gewaardeerd. Dat had wat voeten in de aarde, omdat de nieuwe waar debepalingen aanvankelijk niet aan de richtlijnen van de Waarderingska mer voldeden. Dat is een zelfstandig bestuursorgaan dat toezicht houdt op de uitvoering van de Wet Waar dering Onroerende Zaken (WOZ). Na diverse 'herstelacties en uitgebreide controleslagen' geven de taxaties wordt €1,70 in plaats van €1,88 en het tarief voor gebruikers van met- woningen €1,43 in plaats van €1,52. Bedoeling is dat de raad de nieuwe tarieven op 24 april definitief vast stelt, zodat de gemeente de aan slagen kan versturen. Texel heeft één van de laagste OZB-tarieven van Nederland. Dat blijkt jaarlijks uit berekeningen van het Centrum voor Onderzoek van de Economie van Lagere Overheden (COELO) in Groningen Door een wetswijziging zijn gemeenten verplicht voortaan elk jaar de WOZ-waarden opnieuw te laten bepalen en niet meer om de vier jaar. Het meedenken gaat door: (tijden op afspraak) Opgave telefoon 36 22 83 of 36 22 38. Bureau Witpaard komt speciaal hiervoor naar Texel. Grijp dus deze kans als u nog opmerkingen heeft!

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1