Fotoboek herinnert aan vervlogen tijden Dorpen, eilandbeleving, sfeer en routekaarten Speciale aubade voor 100-jarige Vernieuwde Texeltoerist met nadruk meer op beeld Melancholie in 'Veranderend Texel' tot dubbeldekker Wandelen Agenda TX 48 Solea wint Productschapprijs 2006 1? Kerkdiensten TEXELSE g COJJRANT DEN BURG en leien dskje. Aftmaar Packet geeft zidi met amaar gewonnen en er ontbrandt een felle oncurrentiestn]d. waarbij TESO het financieel waai heeft. Dat leidt er uiteindelijk toe dat et TESO-bestuur besluit de onderhandelingen iet Bosman aan de gaan. Op 11 december 'Dorps, maar zeker niet beklem mend. We zitten hier echt niet elke avond bij elkaar om de kof fie of zo', vertelt Ingrid Pastoor over De Waal, het dorp waar ze al 26 jaar woont. Ze is één van de zeven Texelaars die de redactie van Texeltoerist vroeg naar de mooiste plekjes van hun dorp. Het resulteerde in zeven kleurige reportages in de 39ste editie van Texeltoerist Magazine. De redactie van het geïllustreerde eilandmagazine heeft zich voor deze editie weer behoorlijk uit gesloofd. Naast zeven uitgebreide sfeerbeschrijvingen van de Texelse dorpen, is er prominente aandacht voor het honderdjarige jubileum van Texels Eigen Stoomboot Onderne ming. De redactie heeft een duik genomen in het archief van TESO, wat resulteerde in vier pagina's waarop de historie van de Texel se levensader in woord en beeld wordt beschreven. Verslaggeefster Louise van der Sluis proefde de sensatie van het blokarten. 'Voor dit soort actie hoef je geen topat leet te zijn', concludeerde de zeker niet onsportieve journaliste na een opwindend ritje in de zeilwagen. Geheel anders waren haar erva ringen tijdens een excursie door natuurgebied de Geul, waar ze met boswachter Marcel Groenendaal de Texelse zuidpunt inspecteer de. 'Elke maand bloeit er weer wat anders.' In Texeltoerist verder Tuinwallenroute een Toptien van Texelse uitstapjes voor als het eens slecht weer is en speciaal voor kinderen wordt beschreven hoe van schelpen, tak jes en touw een Texels souvenir kan worden gemaakt. Nieuw zijn de vier routes die Texeltoerist over het eiland heeft uitgestippeld. Wande laars, ruiters, fietsers en automo bilisten worden langs de mooiste plekjes geleid. Het magazine bevat ook een kleine twintig pagina's met Toeristische Informatie Pagina's (Tips), met daarop actuele Texelse informatie over het eiland. Wat bij het open slaan van het maga zine snel opvalt, is dat de nadruk van tekst meer is verschoven naar beeld. Daarbij is de onafhankelijke redactie het gebruik van interviews, Heerlijke rust in De Cocksdorp achtergrondverhalen en reportages overigens niet uit de weg gegaan. Nieuw aan Texeltoerist is de aan het magazine gekoppelde website, waarover binnenkort meer in deze krant. Texeltoerist kost €2,45. www. beeldban ktexel.nl Dé beeldbank voor Texel met zowel "L—historisch als materiaal. De 100 jaar geworden Cornelia de Bloois-Verhoeven heeft zondag middag een bijzondere aubade gehad. Het Koninklijk Texels Fanfarekorps en de deelnemers aan de Palmpa senoptocht hielden speciaal voor haar stil bij De Gollards in Den Burg. KTF speelde enkele nummers en feli citeerde De Bloois-Verhoeven met haar verjaardag. Daarna trokken alle kinderen en ouders met de versier de takken en broodhaantjes aan de zichtbaar genietende mevrouw De Bloois-Verhoeven voorbij. Ook het zestig jaar getrouwde echtpaar Van Boven in Den Burg kreeg een soort gelijke aubade. Er werden zowel in De Cocksdorp, De Koog, De Waal, Oudeschild als Den Burg Palmpa- sentochten gelopen. De kinderen en ouders werden daarbij begeleid door KTF, de percussiegroep van Excelsior of de SOS Band Zaterdag 7 april: Bij Ambachtscentrum Texel aan het Wezenland in Den Burg gaan om 10.30 en 14.45 uur rondleidingen door de distilleerderij en de bierbrou werij van start. Op het strand bij paal 17 wordt van 11.00 tot 13.00 uur een clinic vlieg eren gegeven. Aanmelden via tel. 316699. Klarina Combé geeft een workshop tekenen en schilderen voor kinderen tussen 6 en 12 jaar. De workshop wordt gegeven in Oosterend en duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Deelname kost €15,-. Voor opgave en inlichtingen: tel. 06-12765670 en e-mail klanna. combe@texel.com. In de Texelse Bierbrouwerij aan de Schilderweg tussen Den Burg en Oudeschild gaan om 14.00,15.00 en 16.00 uur rondleidingen van start. Zaalvoetballers treffen elkaar in het eerste dorp-tegen-dorp zaalvoetbal toernooi voor veertigplussers. Aan vang 17.00 uur. In De Toekomst in De Koog wordt vandaag en morgen het popfestival Texel Live gehouden. Programma: 22.00 u. Jug Bros; 22.45 u. TMC; 23.15 u. The Psycho's; 0 00 u. Milff; 0.45 u. Newbies; 1.30 u. Lomp. Toegang €5,-. De TX 48 'Solea' van J. Vlaming Zonen B.V. uit Oosterend heeft de Productschapprijs 2006 gewon nen. Het Productschap Vis kent deze prijs toe aan de bemanning van het schip dat het hele jaar door de best verzorgde vis aan land brengt. De TX 48, met aan boord ook Tijme Wit, Ed van der Star en Erik Boersen, was één van de 26 kotters die voor de prijs waren genomineerd. De vis wordt beoordeeld op versheid, ver zorging en behandeling aan boord. De stripmethode en de uitvoering van de strip worden beoordeeld. Ook wordt gekeken naar het spoelen en sorteren van de vis. het ijzen, koelen, bewaren aan boord, de wijze van vis sen en de lengte van de visreizen. De TX 48 was al vier keer eerder voor de prijs genomineerd. Lijdensweek 2007 Donderdag 5 april, Witte Donder dag: PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 19.30 u gezamenlijke dienst met gereformeerden in hervormde kerk, ds. J Glazema, Heilig Avondmaal Gereformeerde kerk Den Burg: Dinsdag 3 en woensdag 4 april: 19.30 u Vesper. Donderdag 5 april: 19.30 u. geza menlijke dienst met hervormden in hervormde kerk, ds. J. Glazema, Heilig Avondmaal. PROTESTANTSE WADDENGEMEENTE TEXEL: Oosterend: 19.00 u. ds. F. van Helden, Heilig Avondmaal. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat. Den Burg: 19.30 u ds. C. Duinkerken-Visser, Heilig Avondmaal BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg 10.00 u. ds. A. Wesseling. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 19.30 u. dameskoor. Vrijdag 6 april, Goede Vrijdag: PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 19.30 u gezamenlijke dienst in her vormde kerk, ds. P.A. den Braanker. Gereformeerde kerk Den Burg: 19.30 u. gezamenlijke dienst in her vormde kerk. ds. P.A. den Braanker. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: Den Hoom: 19.30 u. ds. C F Klaas- sen. Heilig Avondmaal. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 19.00 u. ds. C der Neder landen. De Cocksdorp: 20.30 u. ds. F. van Helden, Heilig Avondmaal. Oudeschild: 19.00 u. ds. F. van Hel den, Heilig Avondmaal. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat. Oos terend 19.00 u leesdienst BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 19.00 u. ds A. Wesseling. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 15.00 u. kruisweg, 19.30 u. herenkoor. De Cocksdorp: 15.00 u. kruisweg. Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere erlandzaken zie www.texelsecourant.nl. rubriek Om te Onthouden DINSDAG 3 APRIL 2007 Texels Eigen Stoomboot Onderneming, kort weg TESO. vormt een onmisbare schakel tus sen het eiland en de overkant Per jaar worden honderdduizenden bezoekers op efficiënte wijze overgezet. Met moderne schepen en goed gekwalificeerd personeel En daar zi)n de Texelaars trots op Op IS augustus 2007 is het precies honderd jaar geleden dat Texel een eigen veerdienst kreeg. Vanzelf ging dat niet. Want er ontbrandde een felle concur rentiestrijd met de bestaande veerdienst, de Alkmaar.Packet, die tot die tijd het overzeese vervoer verzorgde De oprichting van een eigen veerdienst wordt ingegeven door onvrede over de bestaande C. Bosman en diens zoon J P Bosman Er is kri tiek op de dienstregeling, de zeewaardigheid van de schepen en de hoge tarieven. In 1907 neemt de onvrede toe en ontstaan plannen kaasmakers, de lammerenmarkt en de -boot van beurtvaarder Jan Bays. Nog meer nostalgie op de foto van woltrappers en verspreid door het boek allerlei Texelse boer derijen en gebouwen die al lang geleden zijn gesloopt of verbrand. Mooi beeld van de visserij geeft de foto met vissèrs die aan het begin van de jaren vijftig op de haven vis sorteren. Verder een rokende puf- fabriek. waar ondermaatse vis en garnalen werden gedroogd en ver malen tot vismeel Verder beelden van de kustverdediging en het dich ten van de dijk na het onderlopen van polder De Eendracht in 1953, zandsuppleties, de aanleg van de veerhaven, de bunker op het strand van De Koog, die als snelbuffet was ingericht, oude kampeerfoto's, het bunkerdorp op Loodsmansduin, het snoepwinkeltje van 'Opa' Wonder. Het betreft hier slechts een opsom ming, want het zou te ver gaan alle foto's en rubrieken te noemen. Al met al een boek met een hoog melancholisch gehalte, dat met zal misstaan op de Texelse boeken plank. Mede dankzij de hulp van de zeer goed gedocumenteerde Sjaak Schraak waren veel namen van de mensen op de foto's te herleiden. Daarom wekt het enige verbazing dat bij een foto van het koor van bebaarde Texelaars, die ter gele genheid van de viering in 1964 dat Texel 550 jaar stadsrechten is geno men, niet de namen zijn gezet Nu is het maar raden wie er op de foto staat. Verder is niet duidelijk waarom de foto van de puffabriek van een uitgebreide toelichting is voorzien, maar de foto met half ondergelopen bunkers bij paal 12 wordt afgedaan met het summiere 'Chinese Muur', een naam die nogal wat te raden over laat. In een boekje dat ook moet bedoeld zijn om de herinnering levend te houden, had ook bij andere foto's (bijvoorbeeld van oude pandjes) wel een wat uitgebreider onderschrift mogen staan. Dan moeten de namen daar in natuurlijk wel kloppen. Maar de vrouw in de jury van de ringrijderij is niet de vermelde Betty van Leeu wen-Bakker, maar Betty de Leeuw. En de man die bij de kerkrestauratie staat te zingen heet niet (zoals ver meld) Piet Standaart. maar dominee Verbeek. Dergelijke foutjes mogen in een historisch boekwerkje natuurlijk niet voorkomen. Het boekje kost €18,50. 'Dit is mijn leven', vertelt Simon Dros, een van de samenstel lers van het fotoboek Verande rend Texel. Samen met Hanna I van Heerwaardèn en Ria en Sjaak Schraag keerde hij het archief van de Historische Vereniging binnen stebuiten, met als resultaat een boekje dat is geïllustreerd met 150 Texelse foto's uit vervlogen Het was Uitgeverij Aprilis uit Zalt- bommel die de Historische Vereni ging benaderde met de vraag of de vereniging wiide meewerken aan een uitgave met historisch fotoma teriaal. Het genoemde viertal ging in oktober 2006 enthousiast aan de slag, maar kwam er al snel achter dat het niet meeviel een evenwich tige selectie te maken. Dros: 'Nadat we een eerste selectie uit de grote berg materiaal hadden gemaakt, kwamen we op tachtig foto's. Maar het moesten er 150 zijn. Toen kwa men we op het idee om een onder verdeling in rubrieken te maken. Het werden vele thema's. Zoals de ruilverkaveling van 1953 tot 1967, met onder meer foto's van de plaat selijke commissie, een oud tuinwal- lenweggetje in Spang en ruilver kavelingsboerderij Scholleboe, met ingemetseld in de gevel de 'stenen des aanstoots', symboliserend de zes leden van de plaatselijke com missie. In de categorie Landbouw en veeteelt de nog in bedrijf zij nde zuivelfabriek en Niek Witte die met zijn vrachtauto de melkbussen ophaalt. Maar ook monsternemers, 'f64 werd gevierd dat Texel 55 jaar stadsrechten had. De mannen werd gevraagd om hun baarden te laten staan. Deze groep J eert onder leiding van Janny Craanen-Hemelrijk het Baardenlied in.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 9