(£)e QUjknmt Einde tijdperk Van Wijk bij L&R CjTocn ^warL-Jexeh in het harL, Langs de weg Jan en Joop Kramer en Ben Oostra aan het werk in de oude drukkerij aan de Parkstraat in Den Burg. Fred Winkel achter de kassa van de winkel van L&R aan Parkstraat 10. v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave ve Henkie Henk van Wijk was mijn baas, "laar ik heb dat nooit zo gevoeld. Logisch, want hij heeft nooit de baas over me gespeeld. Hij liet me als verslaggever van de Texelse Courant gewoon mijn gang gaan. Wat dat betreft was hij met anders dan zijn vader die me in 1962 in het diepe gooide nadat ik was terugge keerd van een mislukte poging om Nieuw-Guinea uit handen van de jodonesiërs te houden. Lang voor die tijd kende ik Henk al. Want nadat ik in 1958 met veel moeite was geslaagd voor mijn ULO-diploma was ik in af- achting van militaire dienst als Verkoper werkzaam in de winkel van Langeveld de Rooy die toen Boekhandel Parkstraat' heette. Die winkel handelde met alleen in boe ken, maar had ook een leesbiblio theek annex kantoorboekhandel en bandel in kantoormeubelen, boek houdsystemen en ansichtkaarten, vader Van Wijk was een verdien- stelijke amateur-fotograaf en had na het behalen van het benodigde vakdiploma een fotohandel aan het bedrijf toegevoegd. Het was mijn taak om vooral die afdeling tot bloei te brengen. Ik had daar lang geen dagtaak aan zodat ik me de meeste tijd bezig hield met het lusteloos uitlenen van bibliotheekboeken en het verkopen van potloden, vul pennen, gummetjes, bloknootjes, vliegerpapier en aanverwante troep. Omdat ikzelf hartstochtelijk foto grafeerde en filmde was het werken in de fotoafdeling telkens een heerlijke onderbreking. In die tijd waren fotograferen en filmen dure hobby's. Het waren dan ook vooral de Texelse notabelen, economisch geslaagden en mensen die daar graag bij wilden horen die het zich veroorloofden. Aan hen moest ik camera's en films verkopen en hen gemotiveerd houden ondanks de vaak hopeloze resultaten die zij boekten. Zij hadden het geld en ik de kennis, een ijzersterke combi natie waardoor ik menige klant in een toestand van afhankelijkheid bracht. Het was in die tijd dat ik tijdens educatieve verkooppraatjes meer dan eens werd gestoord door gekrijs vanuit de directeurswoning die zich boven de winkel bevond. De blijkbaar niet erg handelbare Henkie kreeg dan op zijn lazer van zijn opvoeders wegens onaange past gedrag. Het idee dat die snot- briebei ooit de baas van Langeveld de Rooy zou worden kwam toen niet in mij op. De contacten met de familie waren beperkt doch hartelijk. Eens heb ik Henkie en zijn zusjes grote vreugde gebracht door hen een jonge Duitse herder cadeau te doen. Ik had het loedertje gekregen van zuster Eel- man van 'Flevo'. Wetende dat mijn moeder niets moest hebben van huisdieren hield ik de hond, die ik Marco had gedoopt, weken lang op mijn slaapkamer verborgen en nam hem elke ochtend in een afge dekte boodschappentas mee naar de fotohandel waar hij in een mand achter de toonbank werd gezet en het winkelende publiek met zijn uit zonderlijke aaibaarheid vertederde Totdat mijn moeder op een vroege ochtend onverwacht mijn slaap kamer inkwam en het inmiddels al aardig uitgegroeide kwispelende beest op het bed zag liggen. De rapen waren meer dan gaar, de hond moest weg. Marco werd toen geadopteerd door de familie Van Wijk en heeft tot het eind van zijn leven op zijn eigen wijze bijgedra gen aan de opvoeding van Henkie en zijn zusjes. Wat ik vooral achteraf waardeerde in Jan van Wijk was dat hij zorgde dat ik aanvullende scholing kreeg. Hij stuurde me naar de Fotovak school in Den Haag en later naar het Instituut voor Perswetenschap in Amsterdam, ondanks het feit dat ik daardoor soms niet op Texel was en hij mijn werk moest overnemen. Een ongekend tragisch moment was daarom ook voor mij het over lijden van de nog piepjonge Jan van Wijk. Het beeld van de huilende kinderen Van Wijk in de aula van het crematorium Driehuis-Westerveld zal me altijd bij blijven. Net als het beeld van de schooldirecteur Eelke Bouwman die zichtbaar vol schoot toen hij Henk korte tijd later het LTS-diploma overhandigde. De weduwe Arda werd directrice, maar liet de leiding van het bedrijf feitelijk over aan Martin Warnaar. Henkie was voorlopig uit beèld we gens opleiding, dienstplicht bij de marine, een baan bij IBM en andere overkantse activiteiten. Tóen hij terugkwam was hij gewoon Henk geworden, maar dat moest nog wennen. Bij ons thuis hadden we het jaren later nog over Henkie. Het ging dus net als met Jantje Smit uit Volendam die ons dagelijks moet voorhouden dat hij gewoon Jan Smit heet. Henk was ook gewoon, heel ge woon zelfs. Nooit vertoonde hij een spoor van zelfgenoegzaamheid of arrogantie. Gladde praatjes kon hij ook met uit zijn strot krijgen. In een mooi pak heb ik hem zelden gezien hoewel zijn onderneming naar Texelse begrippen toch heel wat voorstelde. Waren alle ondernemers maar zo. Jullie snappen het al: ik mocht hem wel. Maar dat was toch in de eerste plaats te danken aan de vnjheid die hij mij gaf. Ik kan me met hennneren dat hij zich ooit op een vervelende manier met mijn werk heeft be moeid. Dat was maar goed ook, want zelf ben ik nogal vrijgevochten en kan eigenlijk niemand naast mij en zeker niet boven mij hebben. Was het anders geweest dan zou ik zijn opgestapt en een patatkraam of alcoholstokerij zijn begonnen. Dat is een stuk eenvoudiger dan een krant maken en - als het een stokerij is - minstens even spannend. Denk nu niet dat wij gezworen kameraadjes waren In al die jaren ben ik hooguit vijf keer bij hem thuis geweest. Ontmoetingen waren er op personeelsfeestjes en terloops tijdens het werk. letterlijk tussen de bedrijven door. Maar het was wel altijd lachen, onbedaarlijk lachen vaak omdat wij ongeveer hetzelfde gevoel voor humor hebben en hij behoorlijk ondeugend kan zijn. Voor de rest verschilden wij in vele opzichten. Jagen en vissen doet hij graag en veel, maar ik heb er niks mee, hoewel ik het evengoed toejuich want het houdt een hoop mannen van de straat en dat is goed voor de openbare orde. Er wordt zelfs beweerd dat Henk van Wijk aan golfsport doet. maar dat vind ik een misselijke verdacht making zolang het sluitende bewijs niet is geleverd. Ook wat betreft lichamelijke om vang verschillen wij. Dat verschil is in de loop der jaren steeds groter geworden, zodat wij letterlijk uit elkaar zijn gegroeid Ik wil niet zeg gen dat hij te dik is, maar het kan wel wat minder. Als hij weer wordt zoals hij was gaat hij vast een ge zonde oude dag tegemoet en dat is wat ik hem van harte gun. Ik moet trouwens wel lachen nu ik dit neer schrijf. Zelf ben ik 66 en werk mij nog elke dag met vreugde te plet ter, maar hij stopt er al mee op zijn 55ste. Dus ook qua arbeidsmoraal verschillen we. Wat gaat die snot neus straks doen met die zee van vnje tijd? Ledigheid is des duivels oorkussen is een regel die geen uitzondering kent. Ik ben er dus met gerust op. Texel is gewaarschuwd. .nl OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12165 /I VRIJDAG 6 APRIL 2007 TEXELSE COURANT Zestig jaar Van Wijk Een bedrijf dat over twee panden aan de Parkstraat was verspreid, trof Jan van Wijk aan toen hij in 1947 bij Langeveld de Rooy in dienst trad. In het ene pand zat de drukkerij en de redactie van de Tex else Courant, in de ander de foto handel, boekwinkel en destijds ook nog een bibliotheek. Zestig jaar later lijkt Langeveld de Rooy in weinig meer op het bedrijf van toen. Pagina 2 Nieuwsbladen Nederland kent nog maar een paar streken waar lokale nieuwsbladen verschijnen die al voor 1900 werden opgericht en nog steeds als zelf standige krant bestaan. Texel is een van die gebieden. De meeste van die negentiende-eeuwse nieuws bladen zijn te vinden in de perifere delen van het land. Pagina 5 Directeur Hij had aanvankelijk geen plannen bij Langeveld de Rooy te werken. Henk van Wijk werkte vroeger bij IBM in Amsterdam en zat bij de marine. Begin jaren zeventig raakte hij toch bij Langeveld de Rooy betrokken, nadat zijn moeder hem had gevraagd in het bedrijf te komen werken. Pagina 6 a Vierkant 'Als Henk binnenkomt, komt er ook echt iets binnen'. Dat zegt Paul Bos, directeur van de Nederlandse Nieuwsblad Pers waarbij ook de Texelse Courant is aangesloten. Bos beschouwt de inbreng van Henk van Wijk als bestuurslid van de NNP. Pagina 7 Henk van Wijk neemt morgen op zijn 55ste verjaardag afscheid als directeur van Langeveld de Rooy. Met zijn vertrek komt na bijna zestig jaar een eind aan het tijdperk w de drukkerij, uitgeverij en Texelse Courant onder leiding van de familie Van Wijk hebben gestaan. mi Het pand Parkstraat 7 waar van 1887 tot in de jaren zestig de drukkerij van Langeveld de Rooy en de redactie van de Texelse Courant waren gevestigd. Op de fiets Martha m Wijk en Marjan Zegel. m Wijk (links) in gesprek met twee andere Texelaars. De foto is gemaakt in De drie bekijken de schade die is aangericht aan de winkel, nadat een e [^vars door de voorpui was gereden. Langeveld de Rooy en de Tex else Courant beleven vandaag en morgen een historisch moment in het 120-jarige bestaan. Na bijna zestig jaar de scepter te hebben gezwaaid, trekt de familie Van Wijk zich uit het bedrijf terug. Henk van Wijk, directeur sinds 1979, heeft Langeveld de Rooy en de Tex else Courant overgedragen aan de 42-jarige René de Lange uit Den Burg, die sinds 2002 al adjunct-di recteur was. In deze bijlage wordt uitgebreid ter uggeblikt op de periode Van Wijk die begon in 1947 toen de 22-jarige Jan van Wijk uit Twisk door Jan van der Vlis bij Langeveld de Rooy werd gehaald. In 1950 werd hij directeuren eigenaar van het bedrijf en de krant. Hij gaf er achttien jaar lang leiding aan, totdat hij in 1968 onverwacht overleed. Zijn vrouw Arda van Wijk- Lodder en zoon Henk van Wijk heb ben het familiebedrijf daarna voort gezet. De afgelopen tijd hebben medewer kers van Langeveld de Rooy in het geheim aan deze bijlage gewerkt, ledereen binnen het bedrijf wist er van, behalve Henk. Deze extra krant is onder meer een verrassing voor zijn verjaardag (morgen wordt hij 55), maar ook een eerbetoon aan de fami lie Van Wijk. In de afgelopen zestig jaar gingen geregeld zaken mis, kende het bedrijf moeilijke momen ten, was er meermalen onrust bin nen de gelederen, maar Langeveld de Rooy bleef altijd overeind. Het mag zich daardoor vandaag de dag waarschijnlijk zelfs één van de oudste bedrijven op het eiland noemen. De familie Van Wijk zorgde er ook voor dat de Texelse Courant altijd een echte lokale krant van Texel is gebleven. Pogingen van overkantse uitgevers de krant te kopen, werden categorisch afgeslagen. Dat heeft er onder meer toe geleid dat Texel nog één van de weinige gebieden in Nederland is waar een lokaal nieuwsblad uit de negentiende eeuw bestaat. Onder de familie Van Wijk werd ook de vooroorlogse gewoonte nationaal en internationaal nieuws te publiceren losgelaten, waardoor de Texelse Courant verwerd tot het huidige nieuwsblad met puur alleen Texels nieuws. De familie Van Wijk leidde het bedrijf in een interessant tijdperk. Het druk ken met lood werd afgeschaft, tele visie maakte zijn opmars en de com puter werd geïntroduceerd. Henk van Wijk verlaat het bedrijf morgen op een moment dat internet gemeen goed is geworden en digitale kranten morrelen aan de gevestigde orde van de papieren krant. Toen Jan van Wijk in 1950 directeur werd, hadden de meesten mensen nog alleen de ra dio en een krant. De eerste officiële televisie-uitzendingen in Nederland moesten nog plaatsvinden (was in oktober 1951) en van internet was helemaal geen sprake. Dat het ooit een vraag zou worden welke plek de papieren krant moet krijgen naast de digitale kon Jan van Wijk waarschijn lijk ook met kon bevroeden toen hij zijn eerste nog aan de Parkstraat gedrukte Texelse Courant in handen had. Veel leesplezier in deze speciale Wijkrant.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1