Amicale man die zijn medewerkers veel verantwoordelijkheid gaf Zestig jaar familie Van Wijk bij Langeveld de Rooy TEXELSE 2 COURANT Anekdote 1950 tol 1968 directeur De Johannesberger Selecta waarop tot oktober 1977 de Texelse Courant met lood werd gedrukt Nadat de pers door een gebro ken krukas onherstelbaar beschadigd was geraakt, besloot Langeveld de Rooy de Texelse Courant voortaan aan de overkant te laten drukken. De familie Van Wijk runde vroeger naast de winkel aan de Parkstraat ook nog es tijdje een tweede winkel aan Dorpsstraat 19 in De Koog. VRIJDAG 6 APRIL 2007 Amicaal, aimabel en mensen vrij latend in hun werk. Zo wordt Jan van Wijk door oud-collega's om schreven. Met redelijk losse teu gels leidde hij sinds 1950 bijna 18 jaar lang Langeveld de Rooy en de Texelse Courant, totdat hij op 43-jarige leeftijd overleed. Zijn vrouw Arda en zoon Henk namen het stokje van hem over. Henk van Wijk verlaat morgen een bedrijf dat in weinig meer lijkt op de zaak die zijn vader in 1947 aantrof. Vertegenwoordiger Henk is een man die er maar weinig voor voelt achter een bureau te zitten. Hij vond het veel mooier in de drukkerij met de machines bezig te zijn. Nou moeten die machines ook wel eens worden schoongemaakt en daar krijg je soms smerige handen van. Op een dag kwam er een vertegenwoordiger bij Langeveld de Rooy die naar 'de heer Van Wijk' vroeg. Hij werd doorverwezen naar de drukkerij en daar stonden twee mannen: Henk van Wijk en Joop Kramer. Beiden achter een drukpers. De goede man keek eens naar ons. zag dat Henk de smerigste han den had, stapte vervolgens op mij af en zei 'dag mijnheer Van Wijk'. We hebben hem toch maar even naar de echte Henk van Wijk doorverwezen. De vertegenwoor diger was achteraf niet zo blij met de hand die hij van Henk kreeg, want die zat natuurlijk helemaal onder de inkt. (Joop Kramer) Een bombardement en een executie. Het waren twee dramatische gebeur tenissen aan het einde van de Tweede Wereldoorlog die de komst van de familie Van Wijk bij Langeveld de Rooy inluidden. De executie was de fusillade van tien willekeurige Texe laars op 6 april 1945 op de Mok. Johan Duinker was één van hen. Zijn broer Gijs raakte diezelfde dag ernstig gewond bij de beschieting van Den Burg en overleed korte tijd later. Daarmee kwam abrupt een eind aan het tijdperk van de Duinkers die Langeveld de Rooy sinds 1925 en 1926 op zeer succesvolle wijze door de moeilijke jaren dertig en de oor logsjaren hadden geleid. De broers waren beiden slachtoffers van de net begonnen Georgische Opstand. Het wrange aan hun dood was dat de executie en de beschie ting voortkwamen uit een misverstand dat deels werd veroorzaakt door een pamflet dat bij Langeveld de Rooy was gedrukt. Dat was het pamflet waarin de Georgische aanvoerder Loladze de Texelaars had opgeroe pen zich bij Texla (het Georgische hoofdkwartier) te melden. De Duitsers trokken onder meer uit dat pamflet de conclusie dat de Texelaars de kant van de Georgiërs hadden gekozen, waarna de wraakacties begonnen. In werkelijkheid was er onder de Texe- laars nauwelijks animo om met de Georgiërs, die deel uitmaakten van het Duitse leger, mee te vechten. De Duinkers waren in de jaren twintig bij Langeveld de Rooy in huis ge haald door bedrijfsleider Jacob Kooi man, die in 1914 als opvolger van mede-oprichter Adriaan de Rooij bij het bedrijf was gekomen. De Duinkers kenmerkten zich door hun tomeloze energie en inzet om de zaak overeind te houden. Daarnaast hielden ze zich onder meer via de krant actief met de Texelse maatschappij bezig. Het Esperanto-monument aan de Ko- gerstraat herinnert nog aan de Duin kers. 'Zij wisten veel aandacht voor die taal op Texel te wekken', vertelt Harry de Graaf. 'Er was daardoor op Texel gemiddeld meer interesse in die taal dan elders in Nederland.' Verzet Tijdens de Tweede Wereldoorlog zaten de Duinkers in het verzet. In de Texelse Courant drukten ze tege lijkertijd berichten af die de Duitse bezetter aanleverde. De Duinkers wisten dat dat fout was, maar het was het beste van tweede kwaden. Door Duitsgezinde berichten af te druk ken, kon de Texelse Courant blijven verschijnen. Hadden de Duinkers de Duitsgezinde berichten geweigerd, dan had de bezetter de krant waarschijn lijk verboden en was er mogelijk een blad gekomen waarop de Duinkers geen invloed meer zouden hebben gehad. Doordat de Texelse Courant mocht blijven, konden de Duinkers de drukkerij openhouden en zo ook clandestien drukwerk voor het verzet verzorgen. Na hun dood kregen Maatje Duin- ker-Van Wijk, de vrouw van Gijs, en Emma Duinker-Keijser, de vrouw van Johan, plotseling de leiding over het bedrijf. Ze werden destijds bijge staan door onderwijzer Jan van der Vlis van de openbare lagere school in Den Burg (tegenwoordig de Thijsse- school). Hij schreef vóór de oorlog al stukken voor de Texelse Courant en was daardoor sterk bij de krant en het bedrijf betrokken geraakt. Hij nam na de dood van de Duinkers de redactie van de Texelse Courant tijdelijk in handen en zorgde ervoor dat de toekomst van Langeveld de Rooy werd veilig gesteld. Hij bracht het bedrijf onder in een NV, waarvan de aandelen in handen kwamen van 'solide Texelaars' als kapitein W.H. Lap (oud president-commissaris van TESO), J. Bruin, J.C. Rab, S. Key- ser, P. Sluisman en directeur J. de Beurs van Keijser en Co. De wedu wen Maatje en Emma Duinker en Van der Vlis hadden eveneens aandelen in handen. Van der Vlis zorgde er ook voor dat het publicatieverbod dat de Texelse Courant na de Tweede Wereldoorlog kreeg al na drie weken werd opge heven. Hij wist bij de instanties in Den Haag aan te tonen dat de Duinkers in het verzet hadden gezeten en zelf niet aan Duitsgezinde propaganda in de krant hadden meegedaan. Jan van Wijk In dezelfde tijd kwam Van der Vlis in contact met Jan van Wijk uit Twisk. Die werkte na de oorlog (waarin hij te werk was gesteld in Duitsland) op de reclameafdeling van uitgeverij De Prins in Amsterdam (later opgegaan in uitgeverij Spaarnestad). Hoe Van Wijk en Van der Vlis elkaar hebben ontmoet, is niet meer bekend, maar Van der Vlis zag wat in de twintiger en haalde hem naar Texel. In 1947 trad Jan van Wijk in dienst van Lan geveld de Rooy en in 1950 werd hij directeur van het bedrijf. In oktober 1959 werd hij enig eigenaar door van alle aandeelhouders de aandelen op te kopen. Op die manier kon hij naar zijn eigen mening het beste een krant uitgeven die van alles en iedereen onafhankelijk was. Van Wijk kwam destijds bij een Lan geveld de Rooy dat over twee pan den in de Parkstraat in Den Burg was verdeeld. Het ene was de voormalige Franse School aan Parkstraat 7 (waar nu de meubelzaak van Oosterhof is). In dat pand waren de drukkerij en de redactie gevestigd. Het was tevens het gebouw waar Adriaan de Rooij en Willem Langeveld in 1887 met Langeveld de Rooy en de Texelse Courant waren begonnen. Het andere pand lag aan de over zijde aan de Parkstraat op nummer 10 (nu de Kantoorvakhandel) en was het domein van de boekhandel, de fotowinkel en in die tijd ook nog de bibliotheek. Dat pand hadden de Duinkers in 1932 van bedrijfsleider Kooiman gekocht. Langeveld De Rooy kende in de begindagen van Jan van Wijk werknemers als Jan Kramer, zijn zoon Joop Kramer, Jaap Vlaming, Rikus Kalis, Arie Breet, Dirk Mechielse en Jan de Waal. Krant en handelsdrukwerk werden destijds nog met lood gedrukt. Amicaal Redacteur Harry de Graaf (in dienst sinds 1960) en zetter Ben Oostra (in dienst sinds 1962) herinneren zich Jan van Wijk als een amicale man die veel verantwoordelijkheden aan zijn personeel overliet. Ben: 'De drukkerij stond toen onder leiding van Jan Kramer en dat ging goed, dus daar hoefde Van Wijk zich met mee te bemoeien. Hij gunde zijn personeel een grote mate van zelf standigheid. Dan kon hij zichzelf ook meer toeleggen op fotograferen, zijn grote passie.' Harry herinnert zich Jan van Wijk ook als een promotor van fotografie en film op Texel. 'Hij hield bijvoorbeeld tijdens de Week van de Fotografie fotowedstrijden en foto- en filmavonden in het toenma lige Casino. Dat was in het tijdperk dat foto en film nog absoluut geen gemeengoed waren. Je betaalde bijvoorbeeld ƒ17,50 voor vier minuten film, dat was toen een hoop geld. Maar hij wist toch bomvolle zalen te trekken. Ik kan me van die evene menten ook nog het flitsbal herin neren, waarbij je dansende mensen kon fotograferen.' De redacteuren van de Texelse Cou rant genoten eveneens veel vrijheid. 'Jan van Wijk bemoeide zich eigenlijk nooit met de krant', aldus Harry. 'Ook niet met de inhoud. In het begin vond ik wel eens frustrerend als ik een verhaal had gemaakt, waarvoor hij de schouderklopjes kreeg. Mensen dachten vaak dat Van Wijk alle ver halen schreef. Hij zag ook niet altijd hoeveel werk er met het maken van de krant was gemoeid. Dat merkte hij pas als ik met vakantie was en hij echt de krant moest maken. Een keer heeft hij me zelfs op mijn vakan tieadres gebeld om te vragen wan neer ik terug zou komen.' Hoewel veel vrijheid, was de betaling van de redacteuren slecht. Het per soneel van de drukkerij was aange sloten bij de goed georganiseerde grafische vakbond, maar dat gold niet voor de redactie. Harry ervoer dat hij veel overuren moest draaien (om de krant vol te krijgen) die niet werden uitbetaald. 'Dat was slecht, maar ik wilde bij de krant werken om dat ik graag op Texel wilde blijven.' Verbouwing Eind jaren vijftig, begin jaren zestig maakte Langeveld de Rooy onder Jan van Wijk een grote verbouwing mee. De gemeente had de go onder de Franse School nodig» de komst van het nieuwe raaff. aan de Groeneplaats. Van Wijk ka vier huisjes aan de Warmoesstraali kreeg toestemming er twee te slop» zodat hij achter de winkel een m drukkerij kon bouwen (sinds 199& redactie van de Texelse Courant; nieuwe drukkerij werd al snel us breid met de belendende fiets schuur van Zegel aan de Warm* straat (nu een gebouw van ft Hamer). Als tegenprestatie konZa de twee niet gesloopte huizen (l\i moesstraat 47 en 49) kopen, fti dezelfde tijd stopte Langeveld! Rooy met de bibliotheek. Het ié nen van boeken werd overgencr door de openbare bibliotheek<fc 20 november 1965 officieel aar Burgwal werd geopend. In 1967 werd Jan van Wijk ziek had een agressieve aandoenu zijn longen en moest woi genomen in het toenmalig Ziekenhuis in Alkmaar. Op vr mei 1968 overleed hij op leeftijd in het ziekenhuis. Vu later werd hij in Drieberger meerd. Harry: 'Er heerste na zij® onder het personeel grote verslap heid. Maar ook ongerustheid owij vraag hoe het nu verder moest'! van Wijk-Lodder, de weduweva|l van Wijk, stond voor de keuzedj te gaan of het bedrijf te verkop Hoewel ze zich tot dan toe inhoud! nauwelijks met Langeveld deft had beziggehouden, maakte je. fundamentele keuze het bedrijf) in de familie te houden en recteurschap van haar man o\ nemen. Martin Warnaar, in Jan van Wijk als verkoper fotowinkel naar Texel geha; tot bedrijfsleider benoemd, të Vlis sprong ook weer bij. Terwijll Warnaar het bedrijf leidde, nam) van Wijk vaak achter de toont de winkel plaats. Lees verder op Opmaker en zetter Ben Oostra bi/ de letterbakken die tot eind jaren zeventig belangrijk onderdeel van het Loden Tijdperk vormden.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2